WIJZE is J 'Je kunt niet mopperen tegen iemand die niets weet’ Gratis verwendag voor mantelzorgers F F POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i r r L K Informatiemarkt senioren KBO kring Tilburg 45 jaar Plezierig ouder worden Werkgroep Ouderen in Gesprek Donderdagochtend 12 november houdt de Werkgroep Oude ren in Gesprek een themabijeenkomst. Het onderwerp is: Ou der worden: een kunst, een kunde. Dhr. J. Munnichs zal daar over een inleiding houden. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur in Fraterhuis Joannes Zwijsen (Gasthuisring 56). De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Elke geïnteresseerde vanaf on geveer 55 jaar is welkom. Aanmelden is niet nodig. Als tege moetkoming in de kosten wordt 3,50 gevraagd. Ziekenfonds en AWBZ Trefpunt Sant Glasblazen Koersbal Een boek als steun Inschrijving Dag van de Mantelzorger r i i i i 18 pagina 18 Donderdag 29 oktober 1998pagina 19 DE TILBURGS'E KOERIER )8 78 FOTO: F.D.P. ALAIN LEMMENS FOTOMAKERS ‘S-HERTOGENBOSCH ons een 5363051 Drop Oud Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; Bij mantelzorg kan het gaan om simpelweg boodschappen doen, maar ook om het daad werkelijk verzorgen van een zieke of een andere hulpbehoevende. De Zangeres Zonder Naam is dood. Blijkbaar zijn haar laatste jaren, na haar afscheid, vol eenzaamheid ge weest. Boem is dus ook geen garan tie voor blijvende aandacht op je oude dag. “Het geven van zorg is misschien wel alledaags, maar niet gewoon.” Coördina tor Charles Snijder van het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant vindt dat er vaker stil gestaan mag worden bij het vele werk dat mantelzorgers doen. Dus werkt hij van harte mee aan de verwendag voor mantelzorgers die 12 november gehouden wordt. nee nee I I I E N iru i 3 drs. 1.995,- <RU r prijs liek F man! 'aad W "e 49.95 De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt ja ja Veel mensen zorgen in meerdere of minder mate voor een zieke of gehandicap te partner, familielid, vriend, vriendin of bekende. Deze mantelzorg is een breed begrip. Het kan gaan van boodschappen doen tot intensieve verzorging. Niet al leen intensief door de tijd die het kost, maar ook door de geestelijke belasting. Een sprekend voorbeeld daarvan is de zorg voor een dementerende. “Mantelzorgers verrichten vier keer zo veel zorgarbeid als de beroepskrachten. Ze combineren dat met hun baan of huis houden. Bijna de helft van hen zorgt al meer dan tien jaar. Gemiddeld zorgen ze vijf uur per week, maar er zijn ook vele mantelzorgers die vrijwel dag en nacht voor hun naaste zorgen”, vertelt Snijder. “Daar mag wel eens bij stilgestaan wor den. Want erkenning en waardering krij gen mantelzorgers nog veel te weinig.” I I I I I I I I I I Voor woensdag 4 november opsturen naar Thuiszorg Midden-Brabant, Steunpunt Mantelzorg, Antwoordnummer63019,5000 VE Tilburg. Een postzegel is niet nodig. met allerlei nuttige informatie voor man telzorgers en het Museum van de Zorg. Maar u kunt er ook terecht voor een mas sage van schouder- en nekspieren of een behandeling door manicure, pedicure en schoonheidsspecialisten, want (juist ook) mantelzorgers mogen gezien wor den! Na een drankje is het om 12.45 uur tijd voor een warme maaltijd. Van 14.00 tot 16.00 uur kunnen de aanwezigen genie ten van toneel, zang en cabaret, waarna wethouder Wim Luijendijk de dag afsluit. Alzheimer Vereniging Een patiënt die de ziekte van Alzheimer of een andere vorm van dementie heeft, heeft meestal verschillende mensen om zich heen, die dag en nacht beschikbaar (moeten) zijn. Dat legt een zware claim op deze mantelzorgers. De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant luistert naar hen, informeert en steunt hen. Dat gebeurt onder meer met inloopbijeenkomsten en werkgroepen. Infor matie: Antwoordnummer 64006,5000 VG Tilburg (een postzegel is niet nodig); of mw. J. Vingerhoeds, tel. 4643309. Propvolle koelkast De 46-jarige Marieke gaat minstens vier keer per week bij haar tante Jeanne langs, die in een aanleunwoning woont. Tante (83) is sinds ruim drie jaar aan het dementeren, heeft veel van haar contac ten verloren en verwaarloost zichzelf steeds meer. “Sinds twee jaar krijgt ze warme maaltijden thuisbezorgd”, vertelt Marieke. “Dat is maar goed ook, want bo terhammen eet ze niet of nauwelijks. En toen ze nog zelf boodschappen deed, moest ik haar koelkast regelmatig leeg ruimen, omdat die propvol etenswaar zat. Bijvoorbeeld ook met kaas, terwijl ze die eigenlijk niet lust. En het gas hebben we laten afsluiten, omdat we bang zijn dat er iets gebeurt.” De kinderloze tante bemoeide zich vroe ger niet met haar familie. Maar toen er sprake was van geestelijke achteruit gang, ging het verzorgingshuis bij de aanleunwoning er als vanzelfsprekend van uit dat de ook in Tilburg wonende nicht Marieke haar onder haar hoede nam. Ze zorgt niet alleen, maar regelt ook van alles, bijvoorbeeld intake-gesprek- ken met de Thuiszorg, als tante die hulp weer eens opgezegd heeft. Een oude kennis van tante Jeanne doet haar finan ciën en een keer per week komt een huis houdelijke hulp. Hoewel ze haar tante zeer regelmatig be zoekt, krijgt Marieke veel telefoontjes van haar: “Ook al ben ik net bij haar ge weest, dat weet ze dat dan al niet meer. Vaak kan ze ook de koelkast of de bad kamer niet vindenBuiten kan ze zich he lemaal niet oriënteren; ze weet haar Het lot van dementie treft 10 procent van de 65-plussers, ongeveer 200.000 Ne derlanders; van de 85-plussers is zelfs een kwart dement. De meesten van hen, zo’n 70 procent woont thuis en is dus voor een belangrijk deel afhankelijk van zorg uit de directe omgeving. In Midden-Bra bant hebben circa vierduizend mensen een lichte tot ernstige vorm van demen tie. Hart onder de riem Om de miljoenen Nederlanders die zorg verlenen een hart onder de riem te ste ken, is een landelijke dag ingesteld. Voor de Tilburgse invulling daarvan heeft de KBO Tilburg-Noord het initiatief geno men en met sponsors voor de financie ring gezorgd. De Dag van de Mantelzor- ger op donderdag 12 november in seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 27) wordt mede georganiseerd door het Steunpunt Mantelzorg Midden-Brabant en DeTwern. Het programma begint die dag om 10.00 uur met koffie of thee en een gebakje. Daarna vertelt een mantelzorger haar ei gen verhaal en is er gelegenheid om te reageren en ervaringen uit te wisselen. Van 11.30 tot 12.15 uur is er een markt adres niet. Ze is al een paar keer terug gebracht door iemand uit de buurt.” Als Marieke met vakantie wil, regelt ze dat de hulp een keer extra naar tante Jeanne gaat. “En ik ben blij dat de maal- tijdbezorging elke dag langs komt; dat geeft ook controle.” Van haar omgeving ondervindt Marieke weinig morele steun. “Sommige mensen snappen zelfs niet dat het een ziekte is.” Maar ondanks de druk wil ze opname in een verpleeghuis zo lang mogelijk uit stellen. “Tante Jeanne heeft altijd haar ei gen boontjes gedopt. Daar zou ze met tweeën of vieren op een kamer terecht komendan verliest ze helemaal haar pri vacy. Bovendien heb ik een band met haar gekregen en is ze geen mopperaar, maar juist lief. Ze is met de kleinste din gen blij. Soms lijkt ze te snappen dat er iets mis is en dan zegt ze: ‘Ik ben blij dat jij er bent.”” gen voor medebewoners. Dat betekent dat ze meestal samen in hun apparte mentje zijn, want hij is erg afhankelijk. “Als ik het bed opdek of onder de douche sta, gaat hij me al zoeken. Ook is ie ach terdochtig als ik met iemand anders praat. Ik kan hem niet alleen laten, want hij weet ook niet altijd hoe hij een sigaret moet aansteken; hij zou per ongeluk brand kunnen stichten. Soms vind ik wel eens brandgaatjes in de vloerbedekking en peuken, waarvan ik denk: hoe zijn die daar nou terecht gekomen? Maar je kunt niet terugmopperen tegen iemand die niets weet.” “Ik houd het vol, omdat hij een leven lang goed voor me geweest is. En omdat ik be sef: ik had het ook kunnen hebben. Als ik verdrietig ben, vraagt ie of ik ziek ben of pijn heb; hij begrijpt het niet. Ook bij an deren kan ik mijn verdriet moeilijk kwijt. Maar zo lang hij niemand tot last is, mag hij bij me blijven. Ik hoop maar één ding: dat onze lieve Heer hem haalt, als hij mij echt niet meer herkent. Dat ik hem niet uit handen hoef te geven.” Uit privacy-overwegingen zijn de namen van betrokkenen veranderd. 99, TILBURG i75 met Jozef om te gaan: met veel geduld, anders wordt hij agressief. Zelf heeft Martha door zelfstudie veel op gestoken over dementie. “Bovendien is het aan te bevelen bij een praatgroep of cursus te gaan als je ermee te maken krijgt”, vertelt ze, “en een dagboek bij houden helpt om de spanningen van je af te schrijven.” “Hoe zwaar het is om de hele dag met een dementerend iemand om te gaan weet je pas, als je het ervaart. Ik heb het vroeger bij bezoekjes aan zieken wel ge zien, maar je eigen man in vrij korte tijd zo te zien veranderen, is heel wat anders. Eerst wil je het wegstoppen, maar op een gegeven moment zie je in: het is zo.” In het verzorgingshuis houdt ze de ziek te van haar man zoveel mogelijk verbor- Op 30 en 31 oktober organiseren KBO Heikant/Quirijnstok en KBO Tilburg in winkelcentrum Wagnerplein een informatie markt voorouderen. Vrijdag 30 oktober zal deze markt om 11.00 uur geopend wor den door wethouder Wilbert van Herwijnen. Deelnemers zijn o.a. Thuiszorg Midden-Brabant, Sociale Zaken, politie, Twern/SBT, KBO, SOON (Samenwerkende Ouderen Organi saties Noord), ’t Gilde, belastingdienst, Zonnebloem, Fysio Ac tief, KPN aangepaste voorzieningen, Nederlandse Vereniging van Slechthorenden, Netwerk van Blinden en Slechtzienden, parochie Heikant/Quirijnstok en verzorgingscentrum De Hei kant. Op zaterdag zijn ook politieke partijen aanwezig. Er zijn demonstraties mini bowls (soort koersbal), darten, kerststukjes maken, computers en oude ambachten. Optredens worden ver zorgd door Dansgroep Ballance en het Kwartet Guus de Laat. Openingstijden: vrijdag van 11.00 tot 18.00 en zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. Ouderen uit heel Tilburg zijn welkom. De gratis Beknopte almanak voor senioren 1998, een uitgave van KBO Tilburg Noord is op de markt verkrijgbaar bij de KBO: daarna in ’t Hazennest (Kreverplein 27), bij apotheken, banken, wijkcentra in Noord en De Twern (Vincentiusstraat 102). De Kring Tilburg van de KBO viert zijn 45-jarig bestaan op drie feestelijke middagen in de concertzaal. De eerste middag is op dinsdag 3 november; op dinsdag 10 november en op woensdag 18 november wordt het programma herhaald. De middagen zijn ook toegankelijk voor niet-leden. Om 13.00 uur gaat de zaal open en is er een ontvangst met kof fie en een versnapering. Er zijn optredens van Combo 40-plus, de Brabantse troubadour Lya de Haas met begeleiding van Henny Korsten en schrijver/verteller Henri de Booi, die met krui dige verhalen de Meierijse cultuurtot leven weet te brengen. En tree 2,50 voor KBO-leden en 3,50 voor niet-leden. Kaartjes zijn te koop bij de KBO-afdelingen en op 2 november bij het KBO-kantoor (Vincentiusstraat 102). Club 92 (55+ Senioren Tilburg Zuid-West) organiseert samen met het Ouderenwerk van De Twern en de GGD een informa- tie-ochtend over plezierig ouder worden. Diverse onderwerpen over het beleven van de derde levensfase komen aan de orde. Deze bijeenkomst is op woensdag 11 november van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63). Ie dere geïnteresseerde is van harte welkom. Toegang en eerste kopje koffie/thee zijn gratis. De ouderenwerkgroep van wijkcentrum De Nieuwe Stede or ganiseert donderdag 5 november een infobijeenkomst over het ziekenfonds en de AWBZ. Een voorlichter van zorgverzekeraar VGZ vertelt dan over de inhoud van het ziekenfondspakket, het aanvullingsfonds en de eigen bijdrage. Ook komt aan de orde hoe de ziekenfondspremie is samengesteld en wat de AWBZ inhoudt bij opname in een verzorgingshuis. Natuurlijk is er ge legenheid tot het stellen van vragen. Ook mensen die elders verzekerd zijn, zijn van harte welkom. Aanvang 14.00 uur; en tree is gratis, evenals een kopje koffie met cake. Adres: Capu- cijnenstraat 156, hoek Diepenstraat. Ouderen Trefpunt 55+ ’t Sant (Beneluxlaan 74) houdt op woensdag 4 november een Vlaamse kermis met leuke spelle tjes te winnen zijn. Kosten 1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 11 november is er een bingo, ook met mooie prij zen. Kosten 7,50 voor een kaart van tién ronden. Aanvang 10.00 uur. Het Trefpunt houdt op woensdag 2 december een St. Nicolaas- viering. Koffie met versnapering zijn in de prijs inbegrepen. Kos ten 5,- p.p. Inschrijven kan t/m 24 november. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op woensdag 4 november een demonstratie sier- glasblazen in Seniorensoos Het Hazennest (Kreverplein 27). Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.00 uur. De entree is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Na de demonstratie is er gele genheid om sierglasstukken te kopen. Koersbal spelen kan elke woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur in buurtcentrum Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2a). Nieuwe leden zijn van harte welkom. Kosten 8,50 per maand. Als u uw partner, uw ouders of een andere naaste verzorgt, kunt u op uw beurt ook steun gebruiken. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is informatie aanwezig waar u als mantelzorger wat aan kunt hebben. Zo staat er de Kleine almanak voorinformatie en advies: mantel zorgers. Hierin staat heel beknopt bruikbare informatie. Om de mantelzorg lang vol te kunnen houden, is het belangrijk ook goed voor jezelf te zorgen. In de cursus Zorgen vooreen andervan Te- leac wordt o.a. verteld hoe u overbelasting kunt herkennen en vobrkomen. De cursus is er zowel in boekvorm als op video. Zorgt u voor iemand met de ziekte van Alzheimer en kunt u wel wat tips gebruiken? Praktische aanwijzingen vindt u in boeken als Leven met Alzheimer, Een dag van 36 uur en Omgaan met de ziekte van Alzheimer. Ook het lezen van het persoonlijk ver haal van iemand die hetzelfde heeft meegemaakt kan u helpen. Dubbel verlies is het aangrijpende relaas van Sophie Prins, wier man getroffen wordt door de ziekte van Alzheimer. Connie van Nieuwkerk doet in Gerafelde waardigheid verslag van het de menteringsproces en het uiteindelijke overlijden van haar va der. Als u door de zorg voor uw partner voortdurend aan huis ge bonden bent, zodat u ook de bibliotheek niet (meer) kunt be zoeken, kunt u overigens een beroep doen op de Bezorgdienst van boeken aan huis van de Openbare Bibliotheek Tilburg (Otto Janssen: Tel. 5428089). Agressief Eigenlijk valt de mantelzorg die zij geeft wel mee, zegt Marieke een aantal keren tijdens het interview. Nee, dan de me vrouw die vrijwel de hele dag voor haar demente man zorgt; haar heeft ze een keer ontmoet op een bijeenkomst voor mantelzorgers. Dat is Martha (73) die anderhalf jaar ge leden met haar man Jozef (75) naar een verzorgingstehuis verhuisde. De man was toen al ruim drie jaar aan het de menteren en zelf was Martha lichamelijk niet gezond. “Ik ben ooit met een lieve man getrouwd, maar nu scheldt hij regelmatig”, vertelt Martha. “Familieleden herkent hij niet meer en soms weet hij ook niet meer dat ik zijn vrouw ben en ziet hij zijn moeder in mij.” Jozef gaat op werkdagen ‘s middags naar de dagopvang. “Hij is daar in goede handen. Dan heb ik even tijd om bood schappen te doen, de kinderen of vrien dinnen te spreken. Al is het maar door de telefoon, want die contacten heb je no dig.” De rest van de tijd verzorgt ze hembij het aan- en uitkleden en hem wassen krijgt ze hulp van personeel van het tehuis. Sommige personeelsleden moet ze wel eens wijzen op wat de beste manier is om Opvang Voor mantelzorgers die thuis niet gemist kunnen worden, zijn ervoor 12 november twee oplossingen georganiseerd. De Hulpcentrale van stichting Contour kan een vrijwilliger vragen als gezelschap voor degene die u verzorgt. En een aan tal verzorgingstehuizen is bereid men sen die verzorging nodig hebben gedu rende deze dag op te vangen. U moet dit wel even op de inschrijfstrook vermel den, net als een antwoord op de vraag of u zelf vervoer nodig heeft om naar de gra tis Dag van de Mantelzorgerte komen. Er wordt dan telefonisch contact met u op genomen. De inschrijving, waarop u ook dieetwensen kunt aangeven, moet woensdag 4 november binnen zijn in ver band met het bestellen van maaltijden. I Ja, ik kom graag naar de Dag van de Mantelzorger in ‘t Hazennest I (Kreverplein 27, Tilburg-Noord). I I I De heer/mevrouw 1 Straat J Postcode en woonplaats Telefoon Dieet I Heeft u bemiddeling nodig voor oppas/opvang? I Heeft u bemiddeling nodig voor vervoer? uii ly ven i oiciuei- v ui uui u Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij I Kees Vermunt I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. I 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. I Deadline: donderdag 12.00 udr I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 19