te BADKAMER w i j z Boek over vijftigjarig St. Jozefzorg Van pension voor ouden van dagen tot Zorgcentrum Tilburg Zuid Oktober themamaand Ouderen en Bewegen COLOFON ri i i i i i i i i i jorg r i i i; i i i i i i Rectificatie subjectsubsidie Informatiewinkel AOW en ANW KBO kring Tilburg 45 jaar Bijeenkomst Slechthorenden Plezierig ouder worden Rijvaardigheidstest Goedkoop met de trein DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 15 oktober 1998 pagina 15 i pagina 14 lies voor i voldoet. geld ivies St. Jozefzorg in 1953, gezien vanaf de Ringbaan Zuid. FOTO: COLLECTIE GEMEENTEARCHIEF TILBURG Al ongeveer twee jaar erger ik me er aan dat we voor de telefoon 17,5 procent t4 IUIS ■5220101 ucadoren, ht en :ijd liever n mooie zit uwing er. RKOOP FONDS Als slotmanifestatie van de themamaand wordt een koersbal-toernooi gehouden. Koersbal, ook mini-bowlsgeheten, is een sport die vrijwel iedereen kan doen. Het wordt binnen gespeeld op een mat van HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Het toernooi is op maandag 26, woens dag 28 en donderdag 29 oktober in Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46, steeds van 14.00 tot 16.00 uur. Deelnemers zijn teams van Résidence De Noordhoek, KBO ‘t Heike en de buurthuizen In de Boomtak, Loven-Besterd en Boerdij Vis sers. Toeschouwers zijn welkom. Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. n5420537 schuifdeu- jelvloer en ouwkasten. ar slaap- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier postbus 10001. I 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. INRUIL HOGELIJK» SS" De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Fusie De maatschappelijke veranderingen gin gen natuurlijk ook niet aan St. Jozefzorg voorbij. Ook dit tehuis kreeg te maken met een ander soort bewoners. Steeds meer ouderen blijven zo lang mogelijk zelfstandig wonen, indien nodig met hulp van mantelzorgers en Thuiszorg. De ver zorgingstehuizen krijgen daardoor oude re bewoners, die meer zorg nodig heb ben. Verpleeghuizen, zoals er in 1969 een bij St. Jozefzorg geopend werd, blij ven eveneens nodig. Daarnaast werd het werk in de ouderen zorg steeds verder geprofessionali seerd, wat ook gevolgen had voor het be- stuurswerk en het management. Efficiency-maatregelen van de provincie leidden bovendien tot schaalvergroting: in 1993 fuseerden St. Jozefzorg, Ko- ningsvoorde en Mariëngaarde tot Zorg centrum Tilburg Zuid. Tussentijds had St. Jozefzorg de nodige gedaantewisselingen ondergaan. Het boek is toegankelijk voor een brede groep geïnteresseerden. Van Dorema- len, die bij zijn werk steun kreeg van Ro nald Peeters van het Gemeentearchief, maakte onder meer gebruik van kranten knipsels, rapporten en notulen en inter viewde een aantal betrokkenen, onder wie -de onlangs overleden- voormalig bestuurslid en CDA-wethouder Ad Dries sen. Tegenwoordig wordt zorg voor hulpbe hoevende ouderen, ondanks alle bezui nigingen, als bijna vanzelfsprekend be schouwd. Maar die zorg is pas na de Tweede Wereldoorlog serieus van de grond gekomen. Hoe het veel ‘ouden van dagen’ daarvóór verging, wordt ook in het boek geschetst. Spaargeld of sociale voorzieningen waren er niet. Het bete kende werken tot de dood of afhankelijk heid van liefdadigheid: als zeventigjarige karweitjes opknappen voor de textielfa brikant, of met de helft van een toch al ka rig weekloon thuis ‘mogen’ blijven. Eind vorige eeuw werd het Tilburgse Algeme ne Verzekeringsfonds voor Werklieden gesticht, inclusief een oudeliedenfonds voor wie te oud was om te werken. Maar vele ouderen bleven afhankelijk van de armenzorg en menige hulpbe hoevende kwam terecht in het St. Jo- sephgasthuis aan de Lange Nieuwstraat of in een van de godshuizen van de Zus ters van Liefde. Een katholiek pension voor ouden van dagen: dat is wat bouwpastoor Piet van der Velden van de parochie Fatima vijftig jaar geleden voor ogen had bij de op richting van de stichting St. Jozefzorg. Het voor die jaren zeer moderne tehuis is sindsdien met zijn tijd meegegaan. De Tilburgse historicus/publicist Henk van Doremalen schreef er een boek over. Zoals steeds de laatste jaren, stellen vele verenigingen en clubs tijdens de thema maand hun deuren open, zodat ouderen van een heel scala bewegingsactiviteiten kunnen uitzoeken of ze die leuk vinden en of ze die aankunnen. Wie tevoren over dat laatste twijfels heeft, doet er natuur lijk verstandig aan even met haar of zijn huisarts te overleggen. Een aantal van de driehonderd activitei ten is alleen voor ouderen. Andere wor den georganiseerd door clubs of vereni gingen, die alle leeftijdsgroepen herbergen. De variatie is groot: van een voudig tot een behoorlijk hoog niveau, van weinig belastend tot flink inspan nend. Voor elke leeftijdscategorie bij de senioren is wel wat te vinden: voor de fit te 50-plusser én voor de wat minder be weeglijke tachtiger. Want: bewegen is gezond, voor iedereen! In het gratis Sport- en Spelspoorboekje 50+ staat alles alfabetisch handig op een rijtje. Het gaat daarbij om zeer uiteenlo pende bewegingsactiviteiten: bijvoor beeld van aerobics, via badminton, fiet sen, gymnastiek, jeu de boules, roeien, stijl- en volksdansen, volleybal, wandelen tot zelfverdediging en zwemmen. Alle ac tiviteiten -behalve die van sportscholen- kunt u deze maand dus gratis proberen. Speciaal voor ouderen zijn er in Tilburg, Udenhout en Berkel-Enschot zo’n drie honderd sport- en bewegingsactiviteiten. Ze staan allemaal in het nieuwe Sport en Spelspoorboekje 50+, dat een paar weken geleden van de persen rolde. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij huisartsen, wijk- en buurthuizen, bibliotheken en fysiotherapeuten. Vrijwel alle activiteiten die er in staan, kunt u in oktober -ook voor niets- proberen. Want de themamaand Ouderen en Bewegen is dit jaar door de late zomervakantie een maandje later. land. Het werd een “modelpension in de meest katholieke stad van Nederland.” Daar woonden in het begin 104 echtpa ren, 67 alleenstaanden en de verzorgen de zusters. Bij de gemeenschappelijke tuin ver bouwde een boer wat groentenook hield hij er varkens en kippen die het keuken afval aten en op hun beurt tot voedsel dienden. In Tilburg heel normaal: het be spaarde op de uitgaven. Nieuwbouw met ruime zit-slaapkamers met elk een eigen douchecel, toilet en keukenhoekje werden in 1980 aan de Kruisvaardersstraat in gebruik geno men Daarna werd het oude pension aan de Ringbaan Zuid verbouwd tot 52 aan leunwoningen. Het verpleeghuis werd halverwege de jaren tachtig gerenoveerd en uitgebreid. Naast het verpleeghuis werd in 1996 een nieuwe afdeling geopend. Daar is op de begane grond een verpleegafdeling; op de drie verdiepingen erboven bevinden Het boek besteedt verder uitgebreid aan dacht aan (veranderingen in) personeel, vrijwilligers en bewoners. Ook de toe komst komt aan de orde: Zorgcentrum Tilburg Zuid en woningcorporatie TBV onderzoeken hoe ze samenwerking op het gebied van gezondheidszorg en volkshuisvesting het best gestalte kun nen geven. Tevens komt er een nieuwe afdeling voor maximaal veertig mensen die niet alleen verzorging nodig hebben vanwege lichamelijke of psychogeriatri sche gebreken, maar ook psychiatrische zorg omdat ze ernstige gedragsstoornis sen hebben. 50 jaar St. Jozefzorg. Terugblik in woorden beeld; 96 pagina’s, rijkelijk voorzien van foto’s; ƒ25,-. Verkrijg baar bij Zorgcentrum Tilburg Zuid, Wethouderslaan 9 (tel. 5831000) of Gemeentearchief (Ronald Peeters), Kazernehof 75 (tel. 5429470). acht bij twee meter. Het lijkt een beetje op de jeu-de-boules, maar de ballen zijn groter en niet rond, waardoor ze een kromme koers volgen. zich opleunwoningen. Daardoor kunnen (echt)paren van wie één partner verzor ging nodig heeft en de ander zelfstandig kan wonen, toch (deels) bij elkaar blijven. In het artikel over het Woonlastenplafond in de vorige Senio renwijzer stond een erg vervelende fout. Er werd namelijk ver meld dat er ook voor de subjectsubsidie een glijdende schaal zou zijn, waardoor bijvoorbeeld AOW-ers met een klein pen sioen daarvoor deels in aanmerking zouden komen. De politie ke discussie hierover is nog niet helemaal uitgewoed, maar de informatie was onjuist. Onze excuses daarvoor. Alleen inwoners van de gemeente Tilburg met een minimum-in- komen komen dus in aanmerking voorde subjectsubsidie, ook mensen met alleen een AOW- of ANW-uitkering. Kinderen tot 18 jaar waarvoor kinderbijslag wordt ontvangen, en mensen van 65 jaar en ouder kunnen maximaal 500 gulden per persoon per jaar krijgen; anderen maximaal 200 gulden. Het netto maandinkomen mag (nu) niet hoger zijn dan ƒ1374,56 voor een alleenstaande, ƒ1767,29 voor een alleenstaande ouder en ƒ1963,65 voor een echtpaar of samenwonendenVoor mensen die in een tehuis of inrichting verblijven, gelden andere normen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) heeft sinds begin deze maand een informatiewinkel aan de Heuvelring 228. De winkel is een proef om te onderzoeken hoe de dienstverlening verbe terd kan worden. Als de proef van een half jaar slaagt, zet de SVB landelijk 25 van deze winkels op. In Tilburg kan men nu dus al terecht met vragen over de drie wetten die de SVB uitvoert: de Algemene Ouderdomswet (AOW), Algemene Nabestaan denwet (ANW) en de Kinderbijslagwet. Openingstijden: maan dag t/m vrijdag 9.00 tot 18.00 uur. De KBO in de gemeente Tilburg viert zijn 45-jarig bestaan op drie feestelijke middagen in de concertzaal. De eerste middag is op dinsdag 3 november; op dinsdag 10 november en op woensdag 18 november wordt het programma herhaald. Om 13.00 uur gaat de zaal open en is er een ontvangst met kof fie en een versnapering. Er zijn optredens van Combo 40-plus, de Brabantse troubadour Lya de Haas met begeleiding van Henny Korsten en schrijver/verteller Henri de Booi, die met krui dige verhalen de Meierijse cultuurtot leven weet te brengen. En tree 2,50 per persoon; kaarten te koop bij het bestuur van de eigen KBO-afdeling. Donderdag 15 oktober viert afdeling Tilburg van de Nederland se Vereniging voor Slechthorenden (NWS) het 90-jarig be staan van de landelijke vereniging en het 15-jarig bestaan van de afdeling. Op deze avond is er een demonstratie spraakafzien met ondersteunende gebaren en daarna een gezellig samen zijn. Er wordt gebruik gemaakt van ringleiding en overheadpro jector. De avond is toegankelijk voor iedereen die meer wil we ten over slechthorendheid. Plaats: Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2. Ook organiseert de NWS elke eerste donderdag van de maand een ontmoetingsmiddag van 14.00 tot ±16.00 uur. De ouderenwerkgroep van wijkcentrum De Nieuwe Stede en het ouderenwerk van De Twern/SBT organiseren donderdag 22 oktober een infobijeenkomst over plezierig ouder worden. Tijdens deze middag wordt ingegaan op tijdsbesteding, het be houden van een doel in je leven en hoe je het best actief kunt blijven. Met de kwis Ouder is wijzer en de video Verlegen met de t/ydwordt aandacht besteed aan deze onderwerpen. Er is vo lop gelegenheid om vragen te stellen. Aanvang 14.00 uur in De Nieuwe Stede, Capucijnenstraat 156 (hoek Diepenstraat). ANWB, BOVAG en WN hebben voor 50-plussers een rijvaar digheidstest in het leven geroepen, waar u niet voor naarde slip- baan hoeft. Neen, gewoon in uw eigen auto, met een ervaren rij-instructeur naast u, door uw eigen omgeving. Als het minder goed uitvalt, zijn er geen vervelende gevolgen aan verbonden; de rij-instructeur geeft alleen adviezen. Ook worden uw gehoor en uw zien getest. Met de tests wordt een beroep op uw eigen verantwoordelijkheid gedaan: voor uw eigen veiligheid en die van anderen. Mensen met een handicap (met een gewone of een aangepas te auto) kunnen ook aan de test deelnemen. Voor hen geldt geen leeftijdsbeperking. U kunt u aanmelden bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenor ganisatie (TOG), tel. 4686165. Na aanmelding en overmaking van ƒ10,- op giro 4880784 onder vermelding van BROEMtest, krijgt u een uitnodiging thuisgestuurd. De BROEMtest wordt ge houden op maandag 26 oktober in en bij wijkcentrum ’t Sant, Be- neluxlaan 74. Het Trefpunt Gasthuisring/Vredeskerk organiseert op donder dag 22 oktober een voorlichtingsmiddag over goedkoop reizen met de NS. Er is volop gelegenheid om vragen te stellen. De mid dag begint om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38. Toegang en een kop koffie of thee zijn gratis. Beweging in de bibliotheek Overweegt u meer te gaan bewegen? Natuurlijk kunt u bij clubs gaan kijken. Maar om u te oriënteren kunt u ook een kijkje ne men in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar kunt u boeken over een u onbekende sport of videobanden met oefeningen vinden. Zo is er een videoband Kw/efc met gymnastiekoefeningen voor 55-plussers. Boeken met soortgelijke oefeningen zijn er ook. Eén ervan is Ton Duijvestijn’s Bewegen als je ouder wordt. Ook als u meer wilt weten over Mensendieck, yoga of T’ai Chi kunt u in de bibliotheek terecht. In Gezond bewegen beschrijft Inez van Eijk de Mensendieck-oefentherapie en geeft daarbij een aantal tips over goede lichaamshoudingen en oefeningen om die te bevorderen. Jaren geleden schreef Helga Polet-Kit- tler al het boek Yoga, ook voorouderen; hierin staan gemakke lijke oefeningen “voor veerkracht en vitaliteit”. Maar u kunt na tuurlijk ook Fit en gezond met yoga van Howard Kent gebruiken met een eenvoudig te volgen jaarprogramma yoga-oefeningen voor de leek. De laatste tijd hoor je meer en meer over T’ai Chi. Weet u hele maal niet wat het is? Dan is een videoband aan te raden. In Da vid Carradine’s Tai Chi workout kunt u beoefenaren met prak tijklessen bezig zien. Wilt u zelf aan de slag met T’ai Chi, dan kunt u bijvoorbeeld het Oefenboek T’ai chi Chuan van Emiel Smulders lenen in de bibliotheek. Varkens en kippen Pas in tweede helft van de jaren veertig komt daar echt verandering in. Dat er dan nagedacht wordt over de huisvesting van ouderen, heeft te maken met hun groei end aantal en met de woningnood, die zich in die periode van naoorlogse we deropbouw en baby boom sterk deed voelen. Daaruit komt ook de oprichting van St. Jozefzorg voort. Dat moest iets nieuws worden volgens de initiatiefnemers, pastoor Van der Vel den voorop, schrijft Van Doremalen. Geen slaapzalen en gescheiden opvang voor mannen en vrouwen meer, maar ei gen kamers voor echtparen en voor al leenstaande vrouwen en mannen. Ook was deze ouderenzorg niet voor welge- stelden bestemd, maar juist arbeiders en middenstanders, die niet meer zelfstan dig konden blijven wonen, moesten er een onbezorgde oude dag kunnen slij ten. De minst bedeelden onder hen kon- den er pas terecht na de invoering van de AOW in 1957, omdat ze voordien de pen- sionprijs niet konden opbrengen. St. Jozefzorg had in die beginjaren een sterk katholieke signatuur. Het bestuur was KVP-achtig samengesteld en het verzorgend personeel bestond uit zus ters van de congregatie van het Heilig Hart. Maar de moderniteit van de zorg was een voorbeeld voor de rest van het BTW moeten betalen. Het abonnement is ook duurder geworden en mijn totale gemiddelde rekening is zo van circa 70 gulden naar ruim 95 gulden per twee maanden gestegen. Zonder dat ik meer gesprekken voer! Mijn laatste telefoon rekening bedroeg ƒ96,48, waarvan slechts ƒ23,21 voor (kale) gesprekskosten. Nu heb ik op TV gezien dat het toezichtsorgaan Opta en de KPN aan het onder handelen zijn. De Opta vindt dat de gesprekken goedkoper moeten, maar het abonnement mag zo blijven. Maar waarom is dat abonnement plotseling duurder geworden? Zo halen ze wat ze met de ene hand ‘terug geven’ met de andere hand bij voorbaat dubbel naar zich toe! Daarbij denken ze blijkbaar niet aan de senio ren die een betaalbare telefoon heel hard nodig hebben. Een 91-jarige vrouw

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 15