e. om ff Betis Sevilla: middenmoter uit Moorse zuiden Interpols jjcmniciisnri makelaardij COMPACT zéér zuinig Kh Supporter van de week Algemeen directeur Van Dommelen: We zitten in een emotionele fase J DEKKERS KORVELSEWEG 99, TILBURG Donderdag 15 oktober 1998pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER - pagindO Hoofdsponsor Radio Paloma Willem II Club show jasketball ELEN Foto: FotoburoA. Damen roPMT Foto: FotoburoA. Damen hoofdstad van het rijk der Vanda- Paul Vroöm 400 na Christus, werd Sevilla ket eid Ringbaan Oost 493 - 5017 AB Tilburg Foto: Fotoburo A. Darhen :s Emoties Peter van Son UIT Het mooiste kodootje voor Uw sportvrienden racEir»! Alwéér zo’n eind weg! Voerde het eerste Europese avontuur sinds mensenheugenis de tricolores met een handvol suppor ters naar de verste Oostelijke uithoek van Europa, de tweede ronde vergt opnieuw heel wat reislust van Willem II. Tbilisi is 4.000 kilometer bij ons vandaan. Real Betis Balompié uit Sevilla ligt met bijna 2.500 kilometer (drie keer zover als Praag, bijna twee keer zover als Barcelona) ook niet direct naast de deur. 'Reales’ Na de al vermelde fusie in 1914 plaatste de nieuwe club Betis Ba lompié een ijzeren zet door de Spaanse koning Alfonso XIII (grootvader van de huidige ko ning Don Juan Carlos) te vragen als erevoorzitter. De monarch stemde toe en zo ontving Betis wel erg snel en gemakkelijk het voorvoegsel 'Real' (koninklijk). In België ontvangt elke voetbalclub die vijftig jaar bestaat dit predi- caat, in Nederland is het nog al tijd maar één vereniging te beurt gevallen (HFC). Spanje houdt daar zo'n beetje het midden tus sen (ze hadden er trouwens tus sen 1932 en 1976 geen koning). In de huidige Primera Division voetballen zeven 'Reales'. Betis is weliswaar in de lange duur de mindere gebleken van stadgenoot en eeuwige rivaal tis in de onderste regionen van de ranglijst. Ook in Spanje is de bal dus rond, want Betis Balompié (Balompié voetbal) finishte enkele maanden geleden nog als achtste in de competitie. De afgelopen tijd mede voor het betrekkelijke suc ces van de Andalusiërs, in gezel- 1997 70 miljoen gulden was ge moeid. Bepaald scherp in de gaten hou den moeten de tricolores Ivan Pe rez, die er in Sevilla maar liefst drie inpeerde tegen de Denen van Vejle en zo een fors aandeel had in het bereiken van de twee de ronde (0-10-5). voor vijf in de vroege ochtend. Bestuur en sponsors vertrokken vanaf het stadion naar Schiphol, terwijl de voetballers en techni- den geslapen. Om kwart voor acht vertrok het vliegtuig naar Georgië. De aankomst in Tbilisi was hartelijk. Oud-voorzitter ('heroverden', zeggen ze in Span je) de katholieke koningen 'Al Andaloes' en sindsdien behoort Sevilla tot het christelijke Spanje. Aan de Moorse tijd herinneren talloze schitterende bouwwer- quez en Murillo geboren. Na Columbus' 'ontdekking' van Amerika in 1492 was de stad door zijn gunstige ligging eeu- Daardoor beleeft hij de wedstrijd ook anders. Ik mag zulke uitspra ken graag horen, want dat is voor Enerverend Daarna dinsdag de volgende ron de tegen Betis Sevilla. 'Ik ben er van overtuigd dat het een volle1 bak wordt en ik verwacht een i De supporter die op bijgaande foto omcirkeld is, zal tijdens de wedstrijd Willem ll-Betis uitgeroe pen worden tot 'supporter van de week'. De supporter van de week krijgt een mooie plaats op de hoofdtribune en ontvangt een rondleiding door het stadion, een blijvend aandenken en een uitno diging voor het bijwonen van een busreis van de supportersclub. Betis Sevilla-Willem II Bij het ter perse gaan van dit nummer is nóg niet bekend hoe sponsors en belangstellenden Willem II kunnen vergezellen naar de uitwedstrijd Real Betis Sevilla- Willem II. Nadere berichten hier over volgen zo spoedig mogelijk via de bekende media. Vast staat dat op woensdag 21 oktober leden van de supporters club zich kunnen opgeven bij de Supporters Service Unit en dat deze mogelijkheid voor andere gegadigden bestaat op donder- een aan de mededelingen hier over in de media té volgen. AUTOMOBIEL BEDRIJF Merchandising catalogus Op 5 oktober heeft Willem II een Merchandising catalogus uitge bracht. Hierin staan overzichtelijk alle artikelen die in de vernieuw de clubwinkel verkocht worden. Belangstellenden kunnen in de Supporters Service Unit deze ca talogus gratis af halen. bellen naar de studio om de gast vragen te stellen of om mee te doen aan een spelletje, waarmee kaarten voor de komende wed strijd te winnen zijn. Radio Paloma is te vinden op de frequentie 106 FM. Radio Paloma Bovendien mag de supporter sa men met een speler naar keuze of trainer-coach Co Adriaanse op de foto. Deze blijvende herinnering wordt aangeboden door Fotobu ro A. Damen. De gelukkige kan zijn toegangskaart afhalen aan het loket Inlichtingen en wordt vervolgens een half uut voor aan vang van de wedstrijd verwacht bij de administratie van Willem II. ne- r lang Ceasar De stad Sevilla is ongeveer even oud in jaren als ze kilometers van Tilburg afligt. Al in de vóór-chris- Kapelmeesterlaan 112a 013-4561 Tilburg Bel voor informatie ^013-543 22 24 Clubartikel van de wedstr i jd De Willem ll-winkel heeft voor de UEFA-cup wedstrijden tegen Betis Sevilla een bijzondere aan bieding. In de periode van 20 oktober tot en met 3 november koopt u een speciaal 'Willem II- Real Betis Sevilla T-shirt' voor slechts 25 gulden. Ook de UEFA-vaan is weer te koop en kost f 24,50. Geen Seizoen Club Card korting. Openingstijden :maandag t/m vrijdag van 14.00 uur tot 19.30 uur, zaterdag van11.00 uur tot 14.00 uur en tijdens de thuiswedstrijden Van Willem II. Dan zijn ook de ver kooppunten bij vak B en M geo pend. (Stokhasselt) Tilburg >1199 Subaru Vivio GLi 3 drs. vanaf 14.995,- o SUBARU uniek door prijs en techniek den in een limousine wegge bracht. 'Dat is de cultuur van het land. Het verschil tussen mensen met "macht" en de gewone be volking. Die mensen worden met voorrang behandeld. Dat is voor ons vreemd, terwijl het voor de bevolking daar heel normaal is. Ik daarentegen ben gewoon bij de groep gebleven. Voor mij gaf de overwinning een kick maar vooral ook de ontvangst door de sup porters bij thuiskomst woensdag- een stugge ploeg is. Op die mo- avond op Schiphol en bij het sta dion. En dan de versiering met vlaggen en ballonnen maar ook de videoband met beelden van de overvolle eerste etage tijdens de wedstrijd. Dat maakt bij mij emoties los.' Vrijwel aan de uiterste zuidpunt van Europa, in Andalusië, gaat het Tilburgse voetbal zich mani festeren. In de mooie en vrolijke jaarbeursstad Sevilla, centrum van opwindende oude èn ultra moderne bouwkunst. Toneel van de Wereldtentoonstelling in 1929 zorgde ex-Ajacied Finidi George en 1992, brandpunt van handel en industrie. Stad ook die eeu wenlang werd geregeerd door is- schap van de Braziliaan Denilsson lamitische Arabieren, wier cultuur de Oliveira met wiens transfer in nog altijd merkbaar is. Een stad die met haar voorsteden om streeks een miljoen inwoners telt en daarmee nummer vier is van Spanje (na Madrid, Barcelona en Valencia). Een stad tenslotte met twee bekende voetbalclubs die elk een fraai stadion bezitten dat bij het WK van 1982 twee wed strijden herbergde. Fusie Van die twee clubs is Betis in meer dan één opzicht lichtjes de mindere: in jaren, in prestaties en telijke tijd kwamen Phoeniciërs, in stadipncapaciteit. De andere club, Sevilla FC, is in 1905 opge richt en bezit een stadion met 70.000 plaatsen. Ze neemt op de eeuwige ranglijst van het Spaan se voetbal de zesde plaats in. ber en 3 november is in 1914 ontstaan uit een fusie van Sevilla Balompié (1907) en Betis (1909). Het Stadion Benito Villamarin kan 50.000 supporters herbergen. Op co', de wereld van Betis. Na de de eeuwige ranglijst staat de club Romeinse aftocht, onmstreeks elfde - maar één plaatsje hoger dan de twaalfde plek der tricolo res op de Nederlandse lijst. Het voetbal is in Spanje relatief laat begonnen. Als zo vaak waren het Britten, in dit geval mijninge nieurs, die de nobele voetbal sport in 1890 introduceerden en wel in Baskenland. In Bilbao, waar de belangrijkste (en oudste) Spaanse club Athletic (1898) nog altijd getuigt van zijn Albionese wortels. Het zuidelijke Sevilla be groette de voetbal pas in 1905. Cultuur Het begon allemaal op zondag- Sevilla FC - maar de afgelopen ja- ochtend 27 september om kwart ren beleven de groen-witten (kleuren van Betis en van de An- dalusische vlag) hun fijnste uren door het verblijf van de naburige 'witten' uit het Pizjuan-stadion in sche staf in Badhoevedorp had- de tweede divisie. Momenteel is dit overigens een angstige vreug de: ondanks de uitoverwinning van 4 oktober op Real Madrid (0- 1 door Finidi George) bungelt Be- Groels en voorzitter Vuilings wer- Frans van Dommelen, directeur algemene zaken van Willem II, mijmert na over de gebeurtenissen rondom de eerste Europese reis van Willem II, maar denkt vooral ook aan de toekomst. 'Laat ik vooropstellen dat ik een gewone supporter ben en dat ik hetzelfde beleef als alle andere supporters in het stadion. Ik heb bij elke wedstrijd hetzelfde gevoel als iedereen: "Als we deze nou eens zouden winnen". Toch zullen we met ons allen moeten accepteren dat voetbal emotie is, maar vooral ook ge woon mensenwerk.' ken, zoals het Alcézar en de Torre wenlang het centrum van de del Oro. Ook de joodse wijk stamt uit die periode. De christe lijke heroveraars zetten met de Santa Maria de los Reyes de grootste gothische kathedraal ter gehouden. wereld neer. In Sevilla werden onder anderen de schilders Velaz- Vroeg voetbalvandalisme We schreven al dat koning Alfon so in 1914 erevoorzitter van Betis werd. Om dat te vieren organi seerde de club een derby tegen handel op de nieuwe wereld. Vandaar ook dat ter viering van 500 jaar ontdekking in 1992 de Wereldtentoonstelling in Sevilla is mende reserveteam 'een kunsp 'Bij al die gevoelens is het belang rijk dat we ons niet moeten laten overmannen door die emotie' al dus Van Dommelen, 'alhoewel dat soms erg moeilijk is. Als direc teur ben ik verantwoordelijk voor alles wat niets met het voetbal zelf te maken heeft. In die functie zit ik geïsoleerd in een VIP stoel en kan me dus niet als supporter uiten. Vooral bij die bepaalde momenten zou ik graag met de supporters eens flink uit mijn dak willen gaan, maar helaas.' nog naar ieem een Sportprijzen van SPOREL bereiken wij een goed resultaat, ondanks dat Betis misschien meer voetballend vermogen heeft. Ik1 heb alle vertrouwen in het vak-! manschap van Co. En tenslotte! zondag. Dan doen we het nog eens dunnetjes over tegen PSV.i Wat een enerverende week. AIS supporter verheug ik me daar nu al op.' stadgenoot en aartsrivaal Sevilla FC (zeg maar hier Willem II- NOAD). Tot hevige verwarring al ler bobo's ontaardde de feest- match in een geweldige vechtpartij tussen supporters erï spelers van beide ploegen. Vroëg voetbalvandalisme dus, in de oude hoofdstad der Vandalen. De geschiedenis van Betis jojoot nogal van succes naar dieptepun ten en terug. In 1935 behaaldej groen-wit het tot op heden eni^e landskampioenschap. De Copa del Rey (bij ons de Amstel Cup) diende van 1902 tot 1929 als fei telijke landstitel. Betis won deze titel in 1977. Na 1935 ging het Betis tot 1958 minder voor de wind en degradeerde de club zelfs naar de derde klasse. Hier-I door is het wel de enige Spaanse voetbalvereniging die zowel kam pioen van de derde, de tweede-als de eerste divisie is geweest. Het in de clubkleuren groen-wit uitgevoerde stadion Benito Villa marin heette vroeger in de volks mond Heliopolis (Zonnestad), naar de omringende stadswijk. I Officieel heette het tot 1961 Esta- dio de la Exposición. In de loop der tijden is het vaak verbouwd' en gemoderniseerd, laatstelijk voor het WK 1982. Inmiddels is men begonnen met de bouw van een splinternieuwe accommoda tie, nu naar de huidige voorzitter het Estadio Manuel Ruiz de Lopë- ra genoemd. Volgens het club- blad Mundo Betico wordt het I nieuwe onderkomen van Betis en het in de tweede divisie B uitko- -1.-—- '--nstJ werk voor de stad Sevilla'. Voor het zover is, dient Willem II echter dag 22 oktober. Wij raden ieder- nog een kunstwerk af te levereó in het oude stadion. Dus, zoals mijn Franse buurman zei: geen bêtises bij Betis! m'enten staan we weer met beide benen op de grond en moeten we onze emoties wat intomen. Zeker niet negatief worden is dan het parool, ook al is de nederlaag een tegenvaller. De vakmatige analyse van Co en zijn emotionele toon zetting beoordeel ik positief. Hij is verantwoordelijk voor het pro- Vervolgens donderdag naar Gene- duet. Wij zien alleen de wedstrijd ve voor de loting tegen Betis Sevil- maar een trainer ziet de jongens la. Na alle euforie kwam de dip za- elke dag en weet wat ze kunnen, terdagavond tegen Roda. 'Ja, wij denken dan dat doen we wel even. Maar vergeet niet dat Roda mij een teken dat hij bovenop zijn troepen zit om de boel weer scherp te krijgen voor de volgende overwinning. De steun van het wedstrijd. Trouwens, zulk soort publiek, een vol stadion, zo'n gë- uitspraken hoort bij de mens Adri- weldige ambiance. Met ons allen aanse, overigens een verschrikke lijk goede vent voor onze club. Re ken maar dat hij de zaak onder controle heeft en daardoor zou Vi tesse aanstaande zaterdag wel- eens een zware dobber kunnen hebben aan Willem II.' Vanavond is weer een prominen te Willem II'er tussen zeven en negen uur te gast bij Radio Palo ma in De Willem II Club Show. De presentatie van deze interac tieve radio talkshow is in handen van Katja van der Linden en Mar co Heering. De telefoon is een belangrijk onderdeel van het 'live' is telefonisch bereikbaar via het programma. Luisteraars kunnen nummer 00-3214659192. Grieken, Carthagers en Romei nen af op de edele metalen uit de mijnen in de streek die Baetica heet. Uiteindelijk veroverde Julius len en eeuwen later, onder de Caesar de stad voor de Romeinen Moorse overheersing, werd het en noemde haar Colonia Julia. De opnieuw hoofdstad, nu van een 'Onze' tegenstander van 20 okto- Guadalquivir, die door de stad islamitisch koninkrijk en onder de stroomt, heette in die tijd naar de naam Yzvilla. In 1248 veroverden streek, Betis. Behalve de voetbal vereniging zelf herinnert ook het clubblad daar aan: 'Mundo Beti-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 11