WIJZE belangenbehartiging' Woonlastenplafond laatste hulpmiddel bij bestrijding armoede 'Eerste taak ANBO is en blijft POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I >rg Ontmoetingsmiddagen slechthorenden Info over thuiszorg Brandpreventie Creatief in De Baselaer Trejpunt ‘t Sant Besparen met de bibliotheek Tentoonstelling over dementie Gratis bewegingsactiviteiten proberen Volksdansinstuif pagina 8 Donderdag 1 oktober 1998 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER e ld 'i es FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Laurens van Zandbergen ners, ellen, elen, ïken, Is en jelen HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer tweehonderd woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwij- zer, p/a Tilburgse Koerier, Postbus 10001 5000 JA Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan...’ Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. i20537 Wie meer informatie over het woonlastenplafond wil, kan terecht bij het Bureau Huursubsidie van de gemeente, tel. 5429676. .BS Jacques Creyghton: ‘We willen de ANBO meer aantrekkelijk maken voor jongere ouderen. De totstandkoming van het woonlasten plafond heeft een lange geschiedenis. Eerst liet de gemeente een commissie onder leiding van voormalig minister Ernst Hirsch Ballin de omvang en ernst van het armoedeprobleem onderzoe ken. Die kwam tot de conclusie dat in Til burg ruim zesduizend mensen al meer dan vier jaar op of onder de minimum grens leven. Zij hebben erg weinig te be steden, omdat huur, water, energie en gemeentelijke heffingen een groot deel van hun al lage inkomens opslokken. Soms loopt dat zelfs op tot 60 procent. De hoge woonlasten treffen vooral ouderen en gezinnen met minimale inkomens; ook alleenstaanden die al jaren van zo’n laag inkomen moeten leven, hebben er zwaar onder te lijden, concludeerde de commissie Hirsch Ballin. Glijdende schaal Daar moest wat aan gedaan worden, stel de de Tilburgse politiek, vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen van eind 1996. 30 Procent is de meest wenselijke grens voor een woonlastenplafond, vond een meerderheid van de raad. Het duurde nog ruim anderhalf jaar voor het woonlastenplafond e’r daadwerkelijk was. Tussentijds nam de gemeente wel andere maatregelen die het leven van Til burgse minima financieel wat dragelijker moesten maken. Zo hebben ouderen met alleen AOW nu recht op maximaal 500 gulden subjectsubsidie voor deelname aan sociale activiteiten en/of voor telefoon en krantenabonnement. Wie een klein pensioen heeft, kan door een glijdende schaal in de regeling aanspraak maken op een deel van de subjectsubsidie. Vandaag is het de Dag van de Ou deren. We kunnen onder meer weer zien hoe belangrijk we zijn voor de economie van ons land. Er wordt van alles uitgedacht om het makkelijker en beter te maken voor de senioren. Nu nog alleen maar een gevoel van veiligheid op straat, maar dat is blijk baar voor niemand meer weggelegd. Vorige week vierde de Tilburgse afde ling van de Algemene Bond voor Ou deren (ANBO) haar tienjarig bestaan. Met 260 leden geen erg grote organi satie, zeker vergeleken met de KBO, maar ze verdient haar eigen plaats he lemaal, stelt voorzitter Jacques Creyghton: “Hoewel daar verande ring in komt, zijn de andere organisa ties van oudsher op gezelligheid ge richt. Bij de ANBO is belangen behartiging altijd de eerste taak ge weest en dat blijft zo.” Zoals altijd was de Troonrede ook dit jaar een verzameling uitspraken die met el kaar in tegenspraak lijken. Als er van het één minder komt, wordt het andere meer, en omgekeerd. De groei van de economie kost zoveel aan ruimte, energie en mi lieu, dat we er beter van af kunnen zien. En wat we uitgeven aan het een, moe ten we besparen op het ander. Zo ook met de zorg voor ouderen en gehandicapten. De uitgaven daarvoor zul len met 3 procent toenemen. Maar de groei van de behoefte aan zorg is wel 4 pro cent. Ondanks dat tekort laat de regering Hare Majesteit zeggen dat de verbete ring van de kwaliteit, de vermindering van de werkdruk en de verkorting van de werktijden hoge prioriteit hebben. De verwezenlijking van deze doeleinden maakt het nodig meer -vooral jonge- mensen te interesseren voor werk in de zorg. Dan zullen -naast allerlei andere noodzakelijke verbeteringen- toch ook de lonen indie sector omhoog moeten. Meer vooruitgang valt wellicht te verwachten van een betere afstemming van de verscheidene soorten zorg op elkaar en de daaruit voortvloeiende verhoging van de doelmatigheid en vermindering van de bureaucratie. Meer doen met dezelfde middelen. Laten we goed voor de ouderen zorgen en dat vooral niet ten koste laten gaan van (bijvoorbeeld het onderwijs aan) de nieuwe generaties. Andere maatregelen Met de invoering van het woonlastenpla fond is de speciale verhuiskostenvergoe ding voor ouderen afgeschaft. In plaats daarvan kunnen ze voortaan een beroep doen op eenzelfde soort vergoeding, die vergelijkbaar is met die van de Wet Voor zieningen Gehandicapten (4000 gul den), en in speciale gevallen op de bij zondere bijstand. Een kleine groep ouderen, die in in- en aanleunwoningen gehuisvest is, kan geen gebruik maken van het woonlas tenplafond. Door een oude bouwsubsi- dieregeling van het rijk liggen hun huren boven de huursubsidiegrens, waardoor ze niet in aanmerking komen voor de nieuwe gemeentelijke regeling. Over dit probleem, dat met name bij De Herdgang speelt, is overleg gaande met het minis terie van VROM. De 63-jarige Creyghton is begin dit jaar Hermien Naber opgevolgd als voorzitter van de plaatselijke ANBO-afdeling. Hij is relatief kort lid, maar wel zeer enthou siast en dus actief. Het verontrust hem dan ook dat er weinig aanwas van nieuwe leden is in de leeftijdscategorie die hij bijna achter zich heeft, die van de jongere ouderen. “Wie nu 55 is, leeft al anders dan toen ik zo oud was. We stu deren op gewestelijk en landelijk niveau op mogelijkheden om de ANBO aantrek kelijker te maken voor jongere ouderen. Daarvoor zullen we waarschijnlijk een groter scala aan problematieken moeten aansnijden.” Ook nu houdt de ANBO zich bezig met belangrijke maatschappelijke en politie ke ontwikkelingen. “Die neigen wat naar de rechtse kant te gaan en daarom is het zaak een aantal belangen goed te behar tigen”, aldus Creyghton. Daarbij noemt hij de inkomensachterstand die AOW- ers op mensen in loondienst hebben op gelopen en de plannen van de regering rond ziektekostenverzekeringen en het belastingstelsel. De verschillen die er tussen gemeenten zijn bij de invulling van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten zijn Creyghton een doorn in het oog. Daarnaast eist de woningmarkt aan-1 dacht, vindt hij, omdat er gemeenten zijn die achterblijven met de bouw van senio renwoningen. Ook in Tilburg moet de ANBO de vinger aan de politieke pols houden, stelt de voorzitter. “Ik vind dat er meer bestaande woningen opgeplust kunnen worden, waardoor ze geschikt worden voor oude re bewoners.” En de glijdende schaal van het gemeentelijk armoedebeleid zou van hem een groter inkomensgebied mogen bestrijken. “Nu is het woonlastenplafond wat ouderen betreft bestemd voor men sen met AOW en eventueel een klein pensioentje. Wie door een iets groter pensioen een paar tientjes per maand meer heeft, is uiteindelijk slechter af.” Over dit soort problemen praat de ANBO met de andere ouderenbonden -KBO, PCOB en Oude Makkers- in het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO). Die samenwerking verloopt tegenwoor dig weer goed, meldt de ANBO-voorzit- ter. “Daar hoort u nog van!” Minimaal inkomen Een glijdende schaal geldt ook bij het woonlastenplafond, waarvan in principe iedereen met een minimaal inkomen ge bruik kan maken: 65-plussers (ook dus met een klein pensioen), gezinnen en al leenstaanden op het minimum. Om voor de nieuwe gemeentelijke regeling in aan merking te komen, moeten ze wel eerst alle andere wettelijke mogelijkheden be nutten om hun woonlasten te drukken en zo hun vrij besteedbaar inkomen wat te vergroten. De belangrijkste regelingen op dit gebied zijn de kwijtschelding van gemeentelijke heffingen en de huursubsidie. Omdat de gemeente deze laatste regeling uitvoert, is het woonlastenplafond hieraan gekop peld. Niet alleen met de bedragen (849 en 1085 gulden huur per maand als be neden- en bovengrens), maar ook voor de organisatie. Daardoor worden de in komens- en huurgegevens van huursub- sidie-aanvragers sinds 1 juli extra ge screend. Bij de invoering werd verwacht dat zo’n 1750 huishoudens van de rege ling gebruik kunnen maken. Inmiddels krijgen zevenhonderd huishoudens au tomatisch het gemeentelijk woonlasten plafond op hun rekening bijgeschreven. Ook bezitters van een eigen woning die in vergelijkbare omstandigheden verke ren, komen in aanmerking voor het woonlastenplafond, maar uit deze groep is nog geen aanvraag binnengekomen. Elke eerste donderdag van de maand houdt de afdeling Tilburg van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NVvS) een ontmoetingsmiddag van 14.00 tot ±16.00 uur. Op deze mid dagen kunnen slechthorenden ervaringen uitwisselen, een kaartje leggen of een ander spel spelen onder genot van een kopje thee of koffie (eerste kopje is gratis, verder ƒ0,75 cent per kop). Er is altijd een bestuurslid aanwezig om vragen te beant woorden. Bij voldoende belangstelling gaat de NVvS in 1999 door met de ontmoetingsmiddagen. De middagen komen niet in plaats van contactavonden; die gaan gewoon door op de derde donderdagavond van de maand met elke keer een ander onderwerp. Iedere slechthorende met partner is welkom. De middagen en avonden worden gehouden in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2, dat toe gankelijk is voor rolstoelgebruikers en voorzien is van een ring leiding. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert op 14 oktober een informatiemiddag over de thuis zorg. Er wordt uitleg gegeven over thuishulp, hulpmiddelen, lid maatschapen andere zaken. De middag wordt gehouden in Het Hazennest, Kreverplein 27. Aanvang 14.00 uur. Kopje koffie of thee en entree zijn gratis. De ouderenwerkgroep van wijkcentrum De Nieuwe Stede or ganiseert donderdag 8 oktober een infobijeenkomst over brandpreventie. Tijdens de middag toont een medewerker van de brandweer een video en vertelt hij hoe u brand in uw woning kunt voorkomen. Aan de hand van een aantal voorbeelden en tips wordt ingegaan op gevaarlijke situaties in en om het huis. Aanvang 14.00 uur in De Nieuwe Stede, Capucijnenstraat 156, hoek Diepenstraat. De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert dinsdag 13 oktober een informatiemiddag voor 55+ers over de cursus Creatief. Mevr. C. Brekelmans geeft deze cursus op de dinsdagen 20 en 27 oktober, 3,10,17 en 24 november. De in formatiemiddag is gratis; de cursus kost per middag ƒ3,50, excl. materialen, maarincl. kopje koffie ofthee. De cursus gaat alleen door bij voldoende deelname. Locatie: wijkcentrum De Basela er, Hoefstraat 175. Aanvang: 14.00 uur. Het Ouderentrefpunt ’t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert dinsdag 6 oktober een bustocht door Tilburg. Vanaf 13.45 uur verzorgt BBA Tours een middagje kris kras door de stad. Een mooie gelegenheid om uw stad beter te leren kennen. Een voor lichtster van de gemeente zal uitleg geven. Kosten ƒ3,50 p.p., incl. kop koffie/thee. Vertrek vanaf het wijkcentrum; terugkomst om ca. 16.00 uur. Tijdig inschrijven (vol=vol). Op woensdag 7 oktober om 9.30 uur wordt vanaf het wijkcen trum vertrokken voor een mooie herfstwandeling in Oister- wijk. Een medewerker van Natuurmonumenten zal daar de mooiste plekjes laten zien. Bij goed weer gaan de deelnemers op de fiets; anders met andere vervoersmiddelen. Kosten zijn nog onbekend; tijdig inschrijven. Woensdag 14 oktober is er weer een gezellige bingo met mooie prijzen. Kosten per kaart voor tien ronden: ƒ7,50. Zaal open 9.30 uur, aanvang 10.00 uur. Bent u een groot deel van uw inkomen kwijt aan woonlasten? Dan springt u met de rest van uw geld waarschijnlijk zuinig om. In de Openbare Bibliotheek vindt u tips die u daarbij kunnen hel pen, waarvan de eerste voor de hand ligt: boeken, kranten en tijdschriften kunt u in de bibliotheek gratis inkijken en lezen. Al leen lenen en kopiëren kost geld. Artikelen over woonlasten en huursubsidie zijn te vinden in de dokumentatiemap Woningen huren. Het NIBUD geeft voorlichting over huishoudbudgetten. Woon lasten over de kosten van wonen in het budget is maar een van haar vele publikaties. Veel informatie over het huishoudbudget staat bij elkaar in het Basisboek voorde huishoudfinanciënvan het NIBUD. In Het grote huishoudbesparingsboek vindt u talloze tips over zuiniger huishouden. Meer doen met minder van Hanneke van Veen en Rob van Eeden is een moderner maar soortgelijk boek. Veel mensen beknibbelen op het eten. Met Overheerlijke soe pen en voorgerechten van Rita Green of een ander eenvoudig kookboek kan dat op een verantwoorde manier. Doe uw voordeel met de bibliotheek. Bij de Gezondheidswijzer, het gezamenlijke informatiecentrum van Thuiszorg Midden-Brabant en de GGD, staat deze maan den het thema dementie centraal. Een van de manieren waar op daaraan aandacht besteed wordt, is een tentoonstelling die op verschillende plaatsen te zien is. Van 7 tot en met 25 oktober staat de expositie over dementie in bibliotheek Lyndacker, Wagnerplein 5. Omdat de zomervakantie dit jaar aan de late kant was, is de tra ditionele themamaand Ouderen en bewegen van september naar oktober verschoven. Deze maand kunnen 50-plussers al lerlei bewegingsactiviteiten gratis proberen: van eenvoudig tot een behoorlijk hoog niveau, van weinig belastend tot flink in spannend. Bijna driehonderd van deze activiteiten in Tilburg, Udenhout en Berkel-Enschot staan in het nieuwe Sporten Spel Spoorboekje 50+. In oktober kunt u vrijwel al deze activiteiten - met uitzondering van sportscholen- voor niets testen. Het boek je is -ook gratis- verkrijgbaar bij huisartsen, bibliotheken, wijk huizen en fysiotherapeuten. Volgende keer in de Seniorenwijzer meer informatie over themamaand en boekje. Op zondag 4 oktober is er weer een volksdansinstuif voor 55- plussers in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Iedereen is welkom. Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma gedanst o.l.v. Netty Tönissen. Entree slechts ƒ2,50. Deze instuif krijgt een feestelijk tintje: met tien instuiven per jaar gedurende vijftien jaar is dit namelijk de 150ste volksdansinstuif voor ouderen. Sinds 1 juli kunnen Tilburgers met een inkomen op of net boven het minimum ge bruik maken van de nieuwe manier van de gemeente om armoede te bestrijden: het woonlastenplafond. Daardoor moeten hun woonlasten niet boven 30 procent van hun inkomen uitkomen. De nieuwe regeling is bedoeld als een laatste vang net: voorwaarde is dat de aanvrager eerst gebruik maakt van alle andere be staande inkomensregelingen, zoals de huursubsidie. In de praktijk betekent het dat mensen op bijstandsniveau, die dan na aftrek van huursubsidie tussen 849 en 1085 gulden huur per maand betalen, in aanmerking komen voor het woon lastenplafond. Dat zijn inmiddels al zevenhonderd huishoudens. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078, 5003 DV Tilburg; I Tel. 583 99 99 Kopij kan opgestuurd woren naar I het redactie-adres of naar De Til- I 1 burgse Koerier postbus 10001. 1 5000 JA Tilburg: Tel. 536 88 05. i Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. j

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9