wijm (f Dag van de Ouderen in het teken van zorg I f Donderdag 1 oktober in gebouw Willem 11 stadion 'Goed oud worden’ z POST SCRIPTUM COLOFON n i i i i i i i i Levensloopcursus 50+ vrouwen Trefpunt De Reit Met een boek het bos in I Journalistiek medewerk(st)er gezocht! Euro centraal bij Club 92 Cursus In de put, uit de put Aandacht voor dementerenden en verzorgers ANBO10 Jaar Seniorentoneel bij De Muze r i i i Donderdag 17 september 1998 pagina 9 DE TILEURGSE KOERIER - pagina 8 >-280055 ek 395,- 395,- Mondorgelclub De Ademhappers d* Kees Vermunt r Voor ce derde maal wordt in Tilburg de Day van de Ouderen gehouden, deze leer met zorg a\s thema. Wegens het gr»te succes van vorig jaar, ruim duizerd bezoekers, heeft de organisa tie weer gekozen voor de ruime zalen in het mtree-gebouw van het Willem II stadiën. Donderdag 1 oktober zal het daar tussen 10.00 en 17.00 uur weer bruisei: er is veel informatie, u kunt aan dverse activiteiten meedoen, en versciillende artiesten zullen de dag muzileal opluisteren. De Veenigde Naties hebben 1999 uittje- roepei tot een nieuw Internationaal Jaar van d< Ouderen, deze keer met als the ma Nar een samenleving voor alle leef tijden Jn Nederland heeft dat ‘jaar’ vijftien maanien, omdat het eind september al van start gaat met de 50+ Beurs en Fes tival ir Utrecht. Die wordt op 25,26 en 27 septenber gehouden in de Jaarbeurs, steed van 10.00 tot 18.00 uur. Maar voor informatie en amusement, speciial voor senioren, kunt u dus ook een par dagen later een stuk dichter bij huis terecht: op 1 oktober in het stadion. Eén oktober is de Dag voor de Ou deren. Ook in Tilburg zal daar aan dacht aan worden besteed. Zouden ze dan ook aan de oudere allochto nen deiken? Die horen er toch ook bij in oize samenleving! Of houden we hetlekker knus met elkaar? Maandag 21 september is het Wereld Alzheimer Dag. Met als thema Hulp en Hoop zet Alzheimer Nederland de dui zenden mantelzorgers en vrijwilligers in het zonnetje, die zich bekommeren om mensen met deze ziekte. Plaatse lijk zal daar maandag ook aandacht aan besteed worden. En het informa tiecentrum Gezondheidswijzer Mid- den-Brabant heeft het komende kwar taal dementie als centraal thema. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. s geel, dront. atuur; 0 liter tplaat, én de oende werkt: elbak, hting, 1. Ook anille. linde 15 cm, maat en die wenst. De Seniorenwijzer eenmaal in de twee weken in De Tiburgse Koerier. Redactie Diny vin Bladel- Verbunt verschijnt bij stands van de bibliotheek en volksuni versiteit Terra Nova. De gemeente, het ouderenwerk van DeTwern en Interpolis geven zeker acte de presence; de belas tingdienst en de Thuiszorgwinkel waar schijnlijk ook. Daarnaast zijn er nog vele andere instellingen en bedrijven met voorlichting over hun activiteiten voor ou deren. tings- chakel- gen. meren! Schoonheidsfoutjes weggewerkt De schoonheidsfoutjes, waardoor de Dag van Ouderen van vorig jaar niet voor iedereen even gemakkelijk was, zijn weggewerkt. Bij de stands staan nu meer stoelen, zodat u op uw gemak de infor matie kunt bekijken of er rustig over kunt Nu het maar niet heeft willen zomeren, kunt u misschien van de herfst wat leuks maken. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u een groot aantal hobby- en knutselboeken. Daar staan aardige voorbeelden in wat u kunt doen met natuurlijke mate rialen. In Natuurlijk versierd richten Pien Lemstra en Fernande Hora Siccama zich op jong en oud. Hun knutselideeën staan per sei zoen bij elkaar. Kastanjes, eikels van Barbara Grijpink is een boek vol mooie herfstknutsels, geschreven voor de jeugd. Maar ook als grootouder kunt u dit boek gerust lenen, voor als de kleinkinderen komen. Leane de Graaf laat in Natuurmaterialen zien hoe zij kleine voorwerpen met gedroogde vruchten, bloe men, bladeren en andere natuurlijke materialen versiert. Ook als u niet zo’n knutselaar bent, kunt u uw creativiteit botvieren, als u de natuur in gaat. Trek erop uit met een schetsblok of een fototoestel. Met Teken bomen van Norman Battershill leert u de basistechnieken voor het tekenen van bomen met potlood. In het Complete handboek fotografie wijdt Michael Freeman en kele hoofstukken aan het fotograferen van natuur en land schappen. Zelftewust De juderen van tegenwoordig zijn steers meer zelfbewust, is samengevat de bodschap van voorzitter Hermien Nabff van het Tilburgse Lokaal Comité Dag /an de Ouderen. In het voorwoord van let programma stelt zij dat veel ou- derei mondiger en actiever zijn en beter voonun belangen opkomen. De ircomens van deze groep stijgen ook, maaide ouderen met alleen AOW of met een Hein pensioen daarbij mogen niet uit het rog verloren worden; daarom is de Dag 'an de Ouderen voor deze groep ex tra telangrijk, vindt de voorzitter van het comté. Er zal volop informatie zijn over activteiten en subsidieregelingen. "Maik er gebruik van. Het is geen kwes tie vin je hand ophouden, je hebt er recht op”,aldus Naber. Naat informatie over activiteiten en geld komen 1 oktober allerlei vormen vantorg aan bod. Niet alleen de gezond heidzorg, maar ook over manieren om zo kng mogelijk geestelijk en lichamelijk fit t( blijven. Zo zullen er bijvoorbeeld kraampjes staan van het Bureau Onder- steuiing Tilburgse Sport, een fitnessclub en en fysiotherapeut. Wie zich geeste lijk vil opfrissen kan onder meer terecht De ziekte van Alzheimer en andere vor men van dementie treffen in ons land een kwart miljoen mensen. Een geneesmid del is nog lang niet in zicht. Gemiddeld heeft iedere patiënt nu vier mensen om zich heen die ervoor zorgen dat hij dag en nacht op minstens één van hen een be roep kan doen. Dat legt een zware ver antwoordelijkheid op de schouders van echtgenoten, familie, buren en vrienden. Maar in de toekomst wordt dat nog moei- lijker, omdat door de naderende ‘grijze golf’, veroorzaakt door de babyboomvan na de oorlog, het aantal dementerenden waarschijnlijk sterk groeit. En zij juist ho ren de bij de generatie die minder kinde ren kreeg, die hen eventueel kunnen bij staan. De Alzheimer Vereniging Midden-Bra- bant is er voor de mantelzorgers, om naar hen te luisteren en, indien nodig, te verwijzen naar instanties die hen verder kunnen helpen. De vereniging houdt maandag haar eerste algemene leden vergadering, maar daar zijn ook alle an dere geïnteresseerden welkom. Er is een presentatie van het project Vrijwillige Thuishulp en u kunt er ook terecht voor andere informatie, of om over dementie en daarmee samenhangende proble men te praten. De bijeenkomst op maandag 21 sep tember begint om 20.00 uur bij de GGD Midden-Brabant, Ringbaan West 227 (ingang Burg. Suysstraat). Kwartaalthema Het informatiecentrum Gezondheidswij zer Midden-Brabant, waarin de GGD en de Thuiszorg samenwerken, heeft de mentie de komende tijd als kwartaalthe ma. Dat betekent dat daar op verschil- g lende manieren aandacht aan wordt be steed.- Zo zijn er drie thema-avonden (die om 20.00 uur beginnen) en een inloop-och- tend. Maandag 28 september geeft een deskundige van de Alzheimer Vereni ging voorlichting over dementie. Dat ge beurt in het hoofdkantoor van Thuiszorg ruim boven de 65 ligt. Zij brengen, samen met een drummer, accordeonist en en kele zangers een repertoire van oud-Hol- landse liedjes en meezingers. Daarnaast zijn er nog andere optredens, voordrach ten, animaties en dansuitvoeringen, don derdag over twee weken tussen 10.00 en 17.00 uur. De entree voor de Dag van de Ouderen kost (7,50. Daarvoor krijgt u ook twee consumpties, een plattegrond en een programma-overzicht. Het Willem II stadion is bereikbaar met buslijn 41 (richting Goirle). Voorverkoop bij wijk- en buurtcentra; op de dag zelf aan de kassa van het stadion. Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) heeft het aan tal cursussen ‘Goed oud worden’ uitgebreid, zodat ze nu in de hele stad komen. De volgende programma's starten vanaf woensdag 16 september in Trefpunt Koningsplein en donder dag 17 september in buurthuis Jeruzalem. Het programma voor mensen van 65 jaar en ouder bestaat uit zes bijeenkomsten waarin een voorlichtings- en een bewe- gingsgedeelte zijn opgenomen. Tijdens het voorlichtingsuur be spreekt een voorlichter gezondheidsthema’s als beweging en mobiliteit, voeding, veiligheid en weerstand. In het bewegings- deel leert u eenvoudige bewegingsoefeningen. Daarvoor heeft u geen speciale kleding of schoenen nodig. Deze oefeningen zijn ook geschikt voor mensen in een rolstoel. In de binnenstad vindt het programma plaats op woensdag 16, 23 en 30 september en 7, 14 en 21 oktober van 9.30 tot 11.30 uur. Deelname kost ƒ15,- (ƒ2,50 per keer). In Tilburg-Oost is de cursus op donderdag 17 en 24 september en 18,15 en 22 ok tober van 13.30 tot 15.30 uur. Voor bewoners uit deze wijk wordt de deelnemersbijdrage vergoed door de wijkorganisatie. Infor- matie/aanmêlden: BOTS, tel. 5437283. SARAH, werkgroep 50+ vrouwen Tilburg, organiseert deze cur sus vanaf 22 september (14.00-16.00 uur) voor 50+ vrouwen, die nog uitkijken naar de toekomst. Thema’s zijn o.a. omgaan met alleen zijn, zelfvertrouwen, zelfredzaamheid en gezond heid. Informatie en aanmelding: C. Verhoof, tel. 4671962. In Ouderen Trefpunt 55+ ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u op woensdag 23 september kaarten. Gezellig rikken en jokeren en u kunt nog een leuk prijsje winnen ook. Kosten ƒ1,50.p.p. Zaal open 9.30 uur; aanvang 10.00 uur. Op woensdag 30 september is er een info-ochtend over notarieële zaken. Mogelijk wordt er bij goed weer ook gefietst. praten. Gezorgd wordt dat de muziek en bewegingsactiviteiten minder hinderlijk zijn voor informatie-zoekers. En om ge makkelijk de weg te vinden naar stands en activiteiten krijgt iedereen bij de en tree een plattegrond en programma- overzicht. Op muzikaal gebied heeft dat program ma een aantal leuke artiesten. Zangeres Renate brengt een repertoire dat varieert van Nederlandstalig tot Spaans. Markt koopman ZigZag Johnny zingt op zijn on vervalst Jordanees en Geert van Tienis- kus op zijn Tilburgs. Speciale vermelding verdient Mondorgelclub De Ademhap pers, een gezelschap uit onder meer Bie- zenmortel van wie de gemiddelde leeftijd De Seniorenwijzer zoekt een vrijwillig(st)er die regelmatig jour- I nalistieke bijdragen kan leveren. We zoeken met name iemand die de langere artikelen voor zijn of haar rekening wil nemen. Je wordt niet zo maar in het diepe gegooid; de verhalen worden in de redactievergaderingen voorbereid en kritisch bekeken. We stellen het dan ook op prijs dat je deze vergaderingen op don- derdag van 12.00 tot uiterlijk 13.30 uur regelmatig bijwoont. In I WP en/of Word kunnen werken is geen voorwaarde, maar wel gemakkelijk. Geboden wordt. werken in een deskundig en gezellig team met sterk uiteenlo- I pende leeftijden; I de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en kennis op te doen over hoe politiek, welzijnswerk, zorgsec tor en anderen daarmee omgaan een vrijwilligersvergoeding. Interesse? Schrijf voor 24 september een briefje met CV, ver gezeld van artikelen, naar Karei Luiijf, p/a De Tilburgse Koerier, NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg. Club 92, een club van 55+ Senioren, organiseert een informa- tie-ochtend over het onderwerp ‘De Euro komt er aan’. De bij eenkomst vindt plaats op 30 september van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak, Grebbe 63, Tilburg. De toe gang is gratis. In oktober start GGZ Midden-Brabant opnieuw met de cursus In de put, uit de put voor 60-plussers. De cursus is bedoeld voor ouderen met depressieve klachten, die daar zelf iets aan willen doen. Voor het aanvragen van een folder of voor aanmelding kunt u terecht bij Miriam Nederpelt. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Maaike van der Loon. Beiden zijn bereik baar via tel.nr. 5808080. tend van 10.00 tot 12.00 uur van de Alz heimer Vereniging bij de Gezondheids wijzer, weer in het hoofdkantoor in Til burg. Na een video over dementie kan daarover gepraat worden. Aan vang 10.00 uur. De laatste avond is op 26 no vember en heeft als thema: ‘De gevol gen van dementie voor de naaste’. Op Midden-Brabant, Lage Witsiebaan 2A deze bijeenkomst in het hoofdkantoor ,.,üL,,Qr. van Thuiszorg geeft een medewerker van het Steunpunt Mantelzorgers tips over omgaan met dementerenden. Alle bijeenkomsten zijn gratis. U kunt u voor (een van) de avonden aanmelden via de Zorgcentrale van de Thuiszorg: tel. 0900-8806, vragen naarde Gezondheid- wijzer. Voor de ochtend hoeft u zich niet op te geven. De landelijke Organisatie Thuiszorgers en de Stichting Mens en Samenleving zijn actief in de ondersteuning van mantelzorgers, meldt de Seniorenwijzer. Deze lan delijke aandacht voor de mantelzorgers is niet geheel nieuw, maar het is wel een verfrissend initiatief. Sinds mensenheugenis delen verwanten, vrienden en buren de zorg voor de zie ke en gebrekkige medemens. In de loop van deze eeuw heeft de samenleving een groot deel van die zorg overgenomen met bijvoorbeeld bejaardenoorden en verpleeghuizen. Maar onder de druk van de toenemende vergrijzing én van de bezuinigingen komen de oude tijden met rasse schreden terug. Dat heeft niet al leen nadelen: veel zieke mensen worden het liefst thuis verzorgd. Maar deze goedkoopste en daarom meest voor de hand liggende oplossing leidt maar al te vaak tot overbelasting van de mantelzorgers. De landelijke activiteiten -ervaringen uitwisselen, een weekend of weekje ertus sen uit- verdienen navolging op plaatselijk en regionaal niveau. Want de mantel zorgers vervullen hun taak vaak in eenzaamheid en dreigen zo in een isolement te geraken. Het project Mantelzorg Centraal zou daarom de ondersteuning en begeleiding van mantelzorgers dienen te intensiveren, zo mogelijk op regionaal niveau. Het beetje geld dat zoiets zou kosten is een schijntje in vergelijking met de kostenbe sparing die de mantelzorgers de samenleving cadeau doen. Donderdag 24 september viert de ANBO, afdeling Tilburg, haar 10-jarig bestaan in De Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10 in Til burg. Deze feestelijke middag begint van 14.00-17.00 uur. De leden worden ondermeer toegesproken door Hermien Naber- Jansen en Luce Paulussen. Het feest wordt verder opgeluisterd door het gezelschap August de Laat. Omdat het leuk is om met mensen van je eigen leeftijd aan iets te werken en omdat het wel prettig is om overdag een leuke ac tiviteit te hebben, maar vooral omdat toneel zo leuk is. Spelim- provisatie, bestaande teksten en eigen teksten, stemoefenin gen en goeie zin zijn de ingrediënten. En als we na 13 lessen er nog zin in hebben, plakken we er na de Kerst nog 16 aan vast om naar een presentatie toe te werken. Voor alle jonge mensen van 55 en ouder. Er zijn 13 bijeenkomsten op maandag van 14.00 tot 16.00 uur. Eerste les: 21 september. Docente: Linda Geerdink. Voor meer informatie: stichting De Muze, tel. 5802888. Op de tweede avond gaat een wijkver pleegkundige van Thuiszorg in op het ziektebeeld en hoe daar in het gezin mee omgegaan kan worden. Ook de cursus Omgaan met dementie komt aan de orde. Deze avond is op maandag 5 okto ber in het rayonkantoor van Thuiszorg in Waalwijk (St. Jansplein 4). Dinsdag 20 oktober is er een inloopoch- lzh ly vm i oiauci- v uui u Riek Fipse-Tiemens Jan vai Groos (voorzitter) I WilmaHurkens Joop janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Barth Noordzij 1 Kees /ermunt Adres redactie Senioenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbis 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I I Kopij fan opgestuurd worden naar het recactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur voor de/erschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9