Citroën Xantia HDi u 0 E3 Common Rail op z'n Frans A Amerikaanse start voor Daewoo Berlingo Honda scoort Sportieve Nissan Almera Audi neemt Lamborghini over Minder verkeersdoden GM introduceert nieuwe modellen de originele Triumph TR 2/3/3 A POI K Extra zijdeur voor Citroën Oldtimer-liefhebbers komen aan hun trekken bij Elmar hoog in betrouwbaarheid II; II; g; 11; IS; IS IS:: IS:: IS:: IS; 50,- ■Mtew. pagina 10 DE AUTOMAAT Donderdag 17 september 1998 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 2.1 laron "deler I GOEDBETERBERTENS AUTOBEDRIJF JAN BERTENS BV Citroën Bertens Tilburg BV Het Common Rail systeem voor dieselmotoren werd ontwikkeld door Fiat en Bosch, die samen een strak regime hebben bedacht voor de levering van deze techniek aan andere automerken. Na Mercedes en BMW is nu PSA aan de beurt. De Citroen Xantia is de eerste auto waarin een nieuwe generatie dieselmotoren wordt geïntroduceerd. De complete gids voor alle modellen. inclusief de Francorchamps. Italia en Tr3B De complete gids voor alle modellen 1976-95, inclusief de turbo en de gelimiteerde modellen Brabantse Hoek 4, 5071 NM UDENHOUT Telefoon 013/51 11532 924 944 968 2ohj.. d! XAT rood 0,. dl jLS gen, enz o,- L tb GLS ■uren 0,. .-A1 juren -A1 ■uren o,- Geminiweg 39, TILBURG Tel. 013/5423030 Fotogrsfta: Simon Clay an DHrtar Rabmann De 3-deurs kost f.36.( de vijfdeurs komt op m nroces dat in 1992 is of walgen. Deze nieuwe pre vijf nieuwe krachtbror riode tot 2005 1 en beter inze im 300 mensen bij het merk, lan 8.000 sportwagens bouwde wijd 209 voertuigen afgeleverc ran 74 miljard Italiaanse lire .095,= en £37.095,=. tot een koppel 1750 tr/min. K gen korn 2,1 liter bij een k jpgestart, zal GM de komende drie jaar 23 nieuwe model- rodukten zullen beschikken over innovatieve technologiën. snnen uitbrengen die tien bestaande zullen vervangen. plaatsvinden en de nieuwe motoren zullen wereldwijd grotere toe- setbaar zijn dan de tien bestaande. keting activiteiten op en rond de universiteiten en verzorgen proefritten via een netwerk van 14 regionale Daewoo-verkoop- punten. turbodiesel. Het principe van Common Rail is gebaseerd op het gebruik van een gemeen schappelijke jnspuitgalerij van waaruit de injectoren worden gevoed. Deze galerij wordt con stant onder een hoge druk van 1350 bar gehouden, waardoor een zeer fijne verneveling wordt verkregen. De inspuitmo- menten en -hoeveelheden den volledig elektronisch gestuurd en daarom kunnen de genoemde voordelen worden behaald. De 2.0 HDi produceert met intercooler een vermogen van 110 pk bij 4000 tr/min en komt tot een koppel van 250 Nm bi Koppel en vermo- komen met de bestaande r overeen, maar worden lager toerental bereikt. Op basis van de Nissan Almera 1.4 S en 1.6 SR zijn er nu extra sportieve versies verkrijgbaar die tegen een geringe meerprijs geleverd worden. Zo bedient de Almera 1.4 Sport zich van een 87 pk sterke 1,4 liter 16-kleps motor. Het uiterlijk wordt opge sierd door de lichtmetalen wie- in het Nederlandse verke 5. Het aantal doden in de ssagiers liep sterk terug var In de kwetsbare groep berijd ers waren vorig jaar 180 dode jwel de fietsers als lichte toename van Als vervolg op een prox len op de markt breng' GM Powertrain zal vijf Dat zal in de perk passingen vinden Inspuitgalerij Het resultaat van de Common Rail techniek is een lager brandstofverbruik, schonere uitlaatgassen, minder motorge luid en een hoog koppel bij lage toerentallen. De nieuwe 2 liter HDi-motor vervangt in de Xantia de 2,1 liter 12-kleppen 60,- 00,- II; Peugeot en Citroen hebben een forse nieuwe dieselfamilie op stapel staan. De eerste direct ingespoten turbodiesel met Common Rail techniek wordt een 2 liter 8-klepper met inter cooler. Binnen afzienbare tijd volgt ook een intercooler-loze versie met een lager vermogen, terwijl voor volgend jaar een 2,2 liter 16-klepper in de pijp lijn zit die zo’n 135 pk gaat leveren. verschillende uitvoeringen komen tot in details aan bod. Erg leuk is de mogelijkheid om alle combinaties van lak, bekle- dingsstof en bekledingskleur per bouwjaar en type op het scherm te toveren. De ware liefhebber zal echter diep in de beurs moeten, wa het schijfje kost f.79,95. De ken en CD-Rom zijn onder meer verkrijgbaar in de boek winkel. Studenten blijken in de prak tijk in een vroeg stadium aan getrokken te worden door nieuwe produkten en grote invloed te hebben op het aan koopgedrag van familie en vrienden. 3RII MERK HCAWAHTIf Zojuist is het Koreaanse merk Daewoo gestart met de verkoop van personenauto’s op de Amerikaanse markt. Onder de leus ‘More than a new car, a new experience’ richt het merk zich vooral op jongeren. Het Amerikaanse leveringspro gramma bestaat uit de Lanos, Nubira en Leganza. Dit jaar zullen er nog zo’n 35.000 stuks worden verkocht, terwijl men voor het jaar 2000 100.000 con- hoeft ue motor i Is dit eme, dat is deze ia enkele Comfort Door gebruik te maken van een klepbediening met tuimelaars voorzien van rollen, nam de interne wrijving van de motor met 6 procent af. Verder wordt een zogenaamde voor-inspui- ting toegepast waardoor vlak voor de feitelijke inspuiting de verbrandingskamer al op de optimale temperatuur wordt gebracht. Het geluidsniveau daalt daardoor merkbaar. Na het omdraaien van de tactsleutel -voorgloeien h bijna niet meer- slaat de duidelijk hoorbaar aan. nu werkelijk een moden nieuwe diesel? Ja, d; motor zeker want m In 1997 vielen er 1163 doden i zijn er 17 minder dan in 1996. autobestuurders/autopassagiei 1996 tot 547 vorig jaar. In gemotoriseerde tweewielei betreuren tegen 198 in 1996. Bij zow gers was vorig jaar sprake van een li tal dodelijke verkeersslachtoffers. stuks in de planning heeft staan. Volgend jaar zal Daewoo ook zijn entree maken op de Canadese markt. De introductie in de VS klinkt voor Nederland bekend. Er worden zo’n twee duizend studenten opgeleid tot verkoopadviseurs op universi teiten (Daewoo Campus Advisors). Onderdeel van de opleiding is een training en kennismaking in Zuid-Korea. De adviseurs ontwikkelen mar- In de augustus-editie van het Engelse autoblad Top Gear Magazine staan de resultaten van een betrouwbaarheidsonder zoek uitgevoerd door JD Power UK. Er is 29.000 Britse automobi listen met een auto niet ouder dan drie jaar gevraagd naar de pechgevallen die zij met hun auto hebben gehad. Het gaat dan om pech onderweg. Gemiddeld gaat het om 17 procent over alle mer ken. Honda voert de lijst aan met slechts 8 procent, direct gevolgd door Mazda, Nissan, Toyota en Mitsubishi. De eerste Europese merken zijn Seat, Peugeot, Citroen en Fiat. Bovengemiddeld sco ren ook Subaru, Rover, Ford en Volkswagen. We moeten wel beden ken dat in dit onderzoek alle gevallen zijn meegenomen waarin ‘pech onderweg diensten’ in actie zijn gekomen. Dat betekent dus ook als men zonder benzine is komen te staan of door andere fou ten van de eigenaar hulp heeft nodig gehad. 95 worden gelezen en behan delt zo’n 1200 auto’s uit de periode 1954 tot 1980. Leuk voor de kenner, handig voor iemand die op zoek is naar een oude auto, maar nog niet pre cies weet welk model. De prijs van f.49,95 is stevig. Voor de absolute freak heeft Elmar de CD-Rom ‘DS, De godin van de weg1 uitgebracht, met meer dan 800 fraaie foto’s van fotograaf Rein van der Zee. Vrijwel alle teer. Dat 5 categorie in 575 in jders van ien te s voetgan- in het aan- Zo levert de HDi bij 1500 tr/min zelfs 32 procent meer koppel en dat is tekenend voor de souplesse. Het gemiddelde brandstofverbruik ligt volgens de nieuwe Europese meetme thode op 1 liter op 18,1 kilome ter en dat betekent een winst van 21 procent ten opzichte van de 2,1 liter. De uitstoot aan CO2 is met 20 procent ver laagd. De geluidsproductie is teruggedrongen. Dit is voor een deel te danken aan de construc tie van de motor. Het blok is stijver gemaakt, terwijl de massa van de draaiende delen met 12 procent is terugge bracht. Hierdoor loopt de motor trillingsvrijer. In totaal is de motor 22 kg lichter. Op 12 juni jl. tekende Audi een intentieverklaring voor de over name van het Italiaanse sportwagenmerk Lamborghini. Op 24 juli is de definitieve koopovereenkomst getekend. Audi neemt Lamborghini over van de Maleisische holding Mycom Setdco en de Indonesische ondernemer VPower Corporation. Door deze overname zal Audi in de toekomst ook vertegenwoordigd zijn in het topsegment van de sportwagenmarkt. Toch streeft men ernaar om de specifieke, nationale identiteit van Lamborghini te behouden. Op dit moment bouwt Lamborghini diverse varianten van de Diablo en motoren voor motorboten. Er wer ken ruim 300 mensen bij het merk, dat sinds de start in 1963 meer dan 8.000 sportwagens bouwde. Vorig jaar werden er wereldwijd 209 voertuigen afgeleverd. Dat leverde een verkoop- omzet van 74 miljard Italiaanse lire en een winst van 232 mil joen lire. minuten komt de krachtbron op temperatuur en sterft het geluid weg. Door alle maatrege len is er een aanzienlijke winst geboekt van -wel 8 decibel. Het fijne van een hoog koppel is dat de 2.0 HDi zeer schakellui gere den kan worden. Als het gaspe daal wordt ingetrapt, blaast de turbo zijn partijtje mee en wor den prestaties neergezet die men tot voor kort alleen van een benzinemotor gewend was. De 5-deurs Berline haalt een topsnelheid van 191 km/u en heeft 12,5 seconden nodig om de 100 km/u te bereiken. De souplesse is over een breed toe- rengebied enorm groot en dat maakt het rijden met de com fortabele Xantia er alleen maar Maar liefst 300 miljoen Franse francs werd als investering uit getrokken om de succesvolle Citroen Berlingo Multispace stan daard uit te rusten met een zij schuifdeur, waardoor het achter compartiment makkelijker bereikbaar is. Bovendien is de ach terbank vijf centimeter hoger geworden en acht centimeter ver der naar achteren geplaatst en dat zorgt weer voor een royale re instap en meer beenruimte. Standaard zijn voortaan ook de Isofix bevestigingspunten voor kinderzitjes op de achterbank. De bekledingsstof komt terug op het dashboard. Andere novi teiten zijn de twee bakken met 75 liter inhoud per stuk onder de achterbank, twee opbergtassen tegen de rugleuning van de voorstoelen en een kaarthouder in het linker portier met opbergruimte voor twee 1,5 liter flessen. Citroën gaat deze ver nieuwde Berlingo Multispace vanaf februari 1999 leveren. deurs. De Almera 1.6 Sport heeft een 100 pk 1,6 liter motor, lichtmetalen wielen, met leer bekleed stuurwiel en de reeds genoemde elementen als ABS en airco. len en een meegespoten achter spoiler. Ook de buitenspiegels hebben een laklaagje gekregen, terwijl de standaarduitrusting verder bestaat uit airconditio ning, ABS en twee airbags. De Nissan-dealers verkopen deze 1.4 Sport voor £32.695,= als driedeurs en £33.695,= als vijf- Uitgeverij Elmar is één van de meest actieve in ons land op het gebied van autoboeken en andere produktie. Recent ver schenen vier interessante titels. In de serie ‘De originele’ kwa men de delen over de Triumph TR2 en 3 en de Porsche 924/944 en 968 uit. In beide gevallen gaat het om zo’n 130 pagina’s tellende boekwerken volledig in kleur, vertaald uit het Engels. De fraaie foto’s laten niet alleen de genoemde auto’s zien, maar tonen ook de nodige details die de liefhebber volledig thuis moet maken in het door hem of haar geliefde model. De beschrijving is nauwgezet en er zijn diverse tabellen met tech nische en produktiegegevens opgenomen. Beide boeken zijn met f.69,50 niet goedkoop, maar hun geld absoluut waard gezien de uitvoering. Elmar begeeft zich ook op het vlak van CD-Roms. Allereerst een schijfje met daarop een digitale versie van de jaarlijkse oldtimercatalogus. De CD kan zowel onder Windows 3.11 als prettiger op. Het hoge koppel bij lage toe tallen sluit goed aan bij het algehele karakter van de Xantia, die in Nederland va november met HDi-motor le baar wordt. Er kan dan wor gekozen uit een basisuitvoe: standaard al met ABS en vi airbags en de luxueuze Exclusive. De prijzen van d< Xantia HDi zijn nog niet bekend,, maar zullen niet afwijken van de huidige turbodiesel en dat beteki £56.000,= voor de basisu ring en £66.000,= voor de Exclusive. De 1,9 liter turbodie sel blijft nog even in het pro gramma in afwachting van de 2 liter HDi zonder intercooler.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 33