Mtvi i laai 0 Land Rover Discovery ma Citroen komt met Picasso kunstzinnig voor de dag Renault Vel Satis, extreme 2+2 coupé Getransformeerd r^JiTFi V Jaargang 10 nr 33 Donderdag 17 september 1998 Oplage 103.800 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato Deze week Autotest Mercedes CLK 230 Kompressor Cabriolet pag. 3 DEALERS 's Nachts rijden Tijdens verjaardagen wordt niet alleen over auto’s gesproken, maar ook over wat men ermee doet. Zo zijn er mensen die hele- .013 I 5423030 maal kunnen verdedigen waar- .013 I 5420143 om ze een nieuwe auto altijd na twee of drie jaar inruilen. Anderen dwepen met een .013 1 5364011 gebruikte auto waar net de kop vanaf is en iemand anders is ervan overtuigd het goedkoopste uit te zijn als zijn of haar auto iUati ..01314634355 helemaal wordt opgereden. .013 5355575 Eenzelfde discussie kan worden opgezet op vakantieritten. Zelf .01314683911 rijd ik het liefst overdag, dan ..013 I 5363924 ben je tenminste fris. Als het donker is moet ik slapen en dat ..013 I 5355655 is mijns inziens niet verenig baar. Maar er zijn er ook genoeg die liever ‘s nachts rijden met als belangrijkste argument dat het dan veel rustiger is op de weg en men minder uren achter .013 I 5422133 dezelfde kilometers te maken. ..013 I 5053944 Maar er is nog een argument om ‘s nachts te rijden. Onlangs reed ik met een collega naar Parijs. Bij aankomst bij het hotel liet hij al zijn spullen .013 I 4680468 inclusief camera-uitrusting in de auto achter. Het radiofrontje ..013 I 5430022 nam hij op mijn verzoek nog .0416 1 363412 wel even mee. De volgende och- .013 14647676 tend was -u raadt het al- de auto opengebroken en alles mee genomen. De reisverzekering vergoedt hiervan helemaal niets. 'Wat is namelijk het geval. In de meeste reisverzekeringen is een nachtclausule opgeno men. Dat betekent dat als er ‘s nachts iets uit uw auto gestolen wordt, ze niet hoeven uit te keren. Bij diefstal overdag wordt wel betaald. Daarom is het ook vanuit dit gezichtspunt verstandig om tijdens vakan tieritten ‘s nachts te rijden en juist overdag te rusten. Kijk er uw polis maar eens op na, het kan u een onaangename verras sing besparen... Tony Vos CCfir. Ten 1 De CART race te Monterey werd SPORT In 1989 introduceerde Land Rover de Discovery, waarmee een nieuw 4x4-segment werd geschapen. Negen jaar later heeft deze auto een belangrijke transformatie ondergaan, waarbij vrijwel alle elementen aan de orde zijn gekomen. Zo is de car rosserie langer geworden en introduceert het merk een nieuwe 5 cilinder turbodieselmotor. s salon itis zien, f kent ver- diverse sft met lakt de die ien. VW Audi Auto Bongers013 1 5321411 Renault Van der Boom Daewoo Auto Braat Tilb. ..013 1 4680044 Chrysler Chrysler L op Zand.0416 1 363993 Peugeot Collaris Subaru Dekkers Nissan Denissen... Skoda Suzuki Gijsbers Mazda Van Heumen01315478980 Mitsubishi Kluitmans013 1 5443330 •Seat Auto Noordhoek.,013 14553678 Ford Obam Tilburg013 1 5350045 •BMW Renova... Ford Van Rijn Volvo Van Roosmalen ...013 1 5840000 Kia Schapendonk013 1 5331206 Peugeot Spijkers Goirle013 1 5347771 Opel Gebr. Vullings... Alfa Romeo Wouters Daihatsu Ad v.d. Wouw. SeatSaab Zuid Oost we st een 2 Com1 Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg diefstal Rover superlc verbeterde Ook Bas Leinders, de Belgische coureur in dienst van het team van Frits van Amersfoort, boekte een dubbele overwinning in Oschersleben. De Formule 3-rijder deed hiermee zeer goede zaken voor de Duitse titel want ook voor hem staat er nog slechts een weekend op het programma. Off-road Land Rover int regelfunctie vooji van hellingen op een systeem dat t het stuur hoeft te zitten om litgave ïrier i.s.m. □urg en it in geheel Enschot, Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Uit klantenonderzoek is geble ken dat men erg gecharmeerd is van het uiterlijk van de Discovery. Daarom stond het bij de ontwikkeling van deze nieuwste variant vast dat er aan de uitstraling niet gesleu teld moest worden. achtercompartiment afzonder lijk worden geregeld. Naast het standaard Tn Car Entertainment-systeem’ is er voor de nieuwe Discovery een Harman/Kardon-installatie beschikbaar met maar liefst 12 luidsprekers, radio, cassette- en CD-speler. De Discovery beschikt over hetzelfde anti- alsysteem als de Range en Freelander met een lock op de portiersloten en Je ruimtesensoren. Patrick Huisman prolongeerde in het voorprogramma van de Belgische Grand Pix reeds zijn titel in de Porsche Supercup maar dat betekent niet dat de lange Twentenaar niet meer gemotiveerd is. Op het circuit van Monza reed Patrick opnieuw naar de zege, zijn vijfde van het seizoen. Bovendien kreeg Huisman van Porsche’s motorsportbaas de verzekering dat men hem zeer graag bij Porsche ziet blijven. De Italiaanse Grand Prix, afgelo pen zondag verreden pp het circuit van Monza, werd een compleet suc ces voor Ferrari. Michael Schumacher vertrok van pole-posi- tion en hoewel hij aanvankelijk slecht weg kwam wist hij te profite ren van remproblemen van Mika Hakkinen. Alsof de problemen van de Fin nog niet voldoende waren, plofte tot overmaat van ramp ook nog de motor van race-leider Coulthard en de Duitser had de race in de zak. Hakkinen finishte uiteindelijk als vierde en deelt nu samen met Schumacher de eerste plaats in de rangschikking. De laat ste twee races op de Nürburgring en Suzuka zullen ongetwijfeld bijzon der spannend worden. In het WK Rally is al een belang rijke verschuiving voor het seizoen 1999 bekend geworden. Juha Kankkunen vertrekt in ieder geval bij Ford en wordt daar opgevolgd door Subaru rijder Colin McRae. Deze week 18 tot 20 september WK Rally van Indonesië zondag 20 september FIA GTs op de Al Ring te Zelfweg (O) BTCC finale te Silverstone (GB) Top Ten Duitse autoraces te^ssen Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur bags, twee zij-airbags, ABS en Isofix bevestigingssysteem voor kinderzitjes. Citroen gaat de Xsara Picasso aanbieden met drie motoren. Het programma start met een 1,6 liter van 90 pk gevolgd door de bekende 1,8 liter 16-klepper goed voor 112 pk. Verder treffen we straks in dit nieuwe model een 2 liter turbodiesel aan met Common Rail techniek. Deze motor levert 92 pk bij 4000 tr/min en een prettig hoog kop pel van 205 Nm bij 1750 tr/min. Het onderstel vertoont gelijkenis met dat van de bestaande Xsara-versies, maar is uiteraard aan de vorm en grotere hoogte van de Picasso aangepast. De Automaat is een uit van De Tilburgse Koen Dealer Associatie Tilbv Omstreken, verschijnt Tilburg, Goirle, Riel, Loon Zand, Udenhout, Berkel Ei Oisterwijk, Moergestel Hilvarenbeek. Het belangrijkste nieuws is de Xsara Picasso, een 4,27 meter lange ruimtewagen in het seg ment van de Renault Mégane Scénic en de Opel Zafïra. Citroen gaat deze nieuwkomer overigens pas vanaf het najaar 1999 daadwerkelijk verkopen. Belangrijke ken merken zijn de haast ‘opgebla zen’ bolle vormen en de hoge Voor Jos Verstappen, die volgend jaar bij Stewart-Ford vervangen gaat worden door Johnny Herbert, verliep het weekend wederom bij zonder teleurstellend. Na veel tegen slag in de trainingen lag de Limburger op een keurige negende plaats in de race, nog voor zijn teamgenoot Rubens Barrichello. Het team had echter via de telemetric een mankement in de versnellings bak geconstateerd en Jos werd uit voorzorg, rijdend en wel, uit de race gehaald. Verstappen was hierover terecht erg boos en verliet het circuit zonder nabespreking. De verhoudin gen lijken echt verstoord en wat dat betreft is Jos er niet rouwig om dat hij volgend jaar niet meer voor Stewart uitkomt. Op de komende Parijse laat Renault de Vel Sati een conceptauto van een twee- deurs coupé in de topklasse van de automarkt. De auto bor duurt voort op het Initiale pro totype van enkele jaren geleden en vormt duidelijk een voorbo de van de opvolger van de Renault Safrane die omstreeks. 2001 wordt verwacht. In de top klasse is er door de verschillen de autofabrikanten een afwij kende benadering op het gebied van vormgeving. Dit is niet zel den gekoppeld aan de cultuur van het land van herkomst. De auto wordt voortbewogen door een 3 liter V6 24-kleppen motor met een vermogen van 210 pk en een maximaal koppel van 290 Nm. Deze krachtbron vol doet volledig aan de Euro-2000 milieunorm. De carrosserie heeft zeer strak ke vormen. De koplampen zijn verticaal geplaatst en het is Toyota Autonova013 I 5351035 Mercedes Benz Autoparc0416 1 361553 Citroen Bertens Rover werkt met een zeer hoge inspuitdruk van 1500 bar, waardoor een goede elektroni sche regeling mogelijk is en het verbruik en emissies in de hand worden gehouden. Mochten toekomstige emissie normen het nodig maken, dan is de inspuitdruk nog verder op te schroeven tot 2000 bar. De diesel presteert uitstekend, voor de acceleratie van 0 tot 100 is 15,3 seconden nodig bij de handgeschakelde versie en 17,1 seconden bij de automaat. en tegelijk smalle koplampen. Motorkap en voorruit staan in eikaars verlengde. Het profiel toont vier ruiten, waardoor het totale glasoppervlak enorm groot is en het uitzicht rondom vorstelijk moet zijn. In de auto staan vijf stoelen en er is een bagagevolume voor handen van 515 liter. De Xsara Picasso zal straks in één compleet uitrustingsniveau worden aangeboden met stan daard onder meer elektrische raambediening, elektrisch bediende en verwarmde buiten spiegels, boordcomputer en een in hoogte verstelbare bestuur dersstoel. Maar ook op veilig heidsgebied staat de Picasso zijn mannetje met twee air- een handafstandsbediening waarmee de achterzijde van de auto 6 centimeter kan zak ken. Daardoor komt de trek haak op de hoogte van de aan- hangwagen-koppeling. Na het aanhaken kan de auto weer in de normale rijhoogte worden gezet. De nieuwe Discovery staat in alle gevallen op licht metalen wielen. Het kenteken- gewicht varieert van 1995 tot 2050 kg en de auto mag zoals vanouds 3500 kg aan de trek haak voortsle gewonnen door Bryan Herta. Het was Herta’s eerste overwinning, de jonge Amerikaan vertrok van pole en leidde van start tot finish. Alex Zanardi eindigde op de tweede plaats voor Tony Kanaan en Dario Franchitti. haak voortslepen. De nieuwe Land Rover Discovery komt volgend voor jaar beschikbaar op de Nederlandse markt. De prij zen zullen tussen de 10 en 15 procent hoger liggen dan van het huidige model. 5 cilinder diesel De Land Rover Discovery twee motorvarianten. De x trouwde 4 liter V8 is op details verbeterd en heef 340 Nm bij 2600 tr/min een hoger koppel en een tot 185 pk toegenomen motorvermogen. De ontwikkelingsafdeling heeft vooral gewerkt aan het hogere koppel bij een lager toerental. Daarvoor is een nieuw inlaat- spruitstuk ontwikkeld dat bij het openen van de motorkap direct opvalt. De krachtbron heeft een nieuw Bosch motor- managementsysteem waardoor kan worden voldaan aan alle emissienormen in de hele wereld. Binnen 11,7 seconden staat bij de handgeschakelde versie de 100 km/u op de teller, terwijl de automaat daar 12,8 seconden voor nodig heeft. Veel belangrijker is echter de volledig nieuwe turbodieselmo tor met een inhoud van 2,5 liter verdeeld over 5 cilinders. De krachtbron levert een flink ver mogen van 136 pk bij 4200 tr/min en komt tot een koppel van 315 Nm bij 1950 tr/min. De motor kenmerkt zich vooral door zijn grote trekkracht bij laag toerental en dat mat Op het circuit van Oulton Park werd Nissan in de voorlaatste ronde van het BTCC kampioen bij de mer ken. De rijderstitel wordt komende zondag beslist tijdens de finale op Silverstone en zowel Volvo’s Rickard Rydell als Nissan’s Anthony Reid zijn hiervoor nog letterlijk en figuurlijk in de race. De STW meeting op het circuit van Oschersleben in het voormalige Oost-Duitsland werd een dubbelslag voor Peugeot-rijder Laurent Aiello. De regerend kampioen boekte hier mee zijn tweede opeenvolgende dub- belzege en komt zo zeer sterk terug in de strijd om de titel. Met nog één weekend voor de boeg ligt hij slechts twee punten achter BMW coureur Johnny Cecotto. uit de Freelander. Verder heeft de nieuwe Discovery een 4-wiel elektronische anti-slipregeling en een elektronische rem- krachtverdeling. Het onderstel is danig onder handen genomen. Zo heeft de Discovery voortaan een auto matische niveauregeling op de achteras (op een aantal uitvoe ringen) en introduceert het merk het Active Cornering Enhancement Systeem (ACE), waarmee rijdend op de verhar de weg de reacties van een per sonenauto worden verkregen, zonder ook maar iets af te doen aan de legendarische off-road eigenschappen. Handelbaarheid en stabiliteit zijn daardoor enorm toegenomen. De luchtve ring biedt een handige optie, itroduceert de oor het afdalen de Discovery, al bekend is Nieuw plaatwerk Aan de basis heeft men hard gewerkt. Zo is de wielbasis gelijk gebleven, maar nam de spoorbreedte zowel voor als achter met enkele centimeters toe. De lengte van de carrosse rie is 18 centimeter gegroeid tot 4,705 meter, terwijl de breedte van de koets is aange past aan de grotere spoor breedte. Al het plaatwerk aan de buitenzijde is nieuw. Direct herkenbaar zijn de nieuwe grille en de hoog geplaatste achterlichtunits, terwijl aan het profiel duidelijk de toege nomen lengte afleesbaar is. Uiteraard is het kleine ruitje direct onder de dakrand behouden gebleven. De nieuwe Discovery is een zeven persoons auto met onder meer nieuwe stoelen meer comfort en steun biedt De stoelen zijn voorzien van nieuwe kussens en rugsteu nen en verstelbare armleunin gen. Achterin staan drie stoe len en bij het middelste exem plaar kan de hoofdsteun op ingenieuze wijze worden weg geklapt om het zicht naar ach teren te verbeteren. De twee opklapbare stoelen achterin worden als optie aangeboden. Ze zijn voortaan in de rijrich ting geplaatst en hebben intrekbare hoofdsteunen. Bij het topmodel kan de verwar ming en ventilatie voor het Op de komende Parijse auto tentoonstelling zal Citroen zich van haar beste kant laten zien. De PSA-dochter presen teert een volledig nieuwe compacte ruimtewagen, een prototype van een kleine auto en wijzigingen aan bestaande modellen. Discovery niet alleen zeer geschikt voor gebruik in het terrein maar ook als trekkend voertuig. De Td5 motor is lid van een famiüe van modulaire dieselmotoren die in 1993 in ontwikkeling ging voor zowel personenauto’s als terreinvoer- tuigen. De overname door BMW leidde ertoe dat de Td5 werd doorontwikkeld uitslui tend voor gebruik door Land Rover. In deze motor past Land Rover Electronic Unit Injectors toe. Dat betekent dat voor elke injector van de cilinder een afzonderlijke, door een nokke- nas aangedreven zuigerpomp wordt gebruikt die zorgt voor een zeer nauwkeurige elektro nische controle van de inspuit- periode en timing. De motor opmerkelijk dat voorruit en motorkap net als bij een ruim tewagen in één lijn staan. De achterkant is juist bol en ovaal van vorm. De bagageruimte gaat in twee delen open en ook hier zijn de lichtunits verticaal in het ontwerp opgenomen. De auto heeft portieren met een lengte van 1,78 meter en bie den daardoor een uitstekende toegankelijkheid van de achter bank. Het interieur is in de kleuren grijs en beige uitgevoerd met als belangrijkste materialen leer, plantaardig ivoor en hout. De stoelen voor- en achterin zijn identiek. Net als bij de Initiale wordt het dashboard - als de auto niet in gebruik is- aan het oog onttrokken. De Renault Vel Satis bedient zich van een nieuw navigatiesys teem met dvd-techniek van Pioneer met twee beeldscher men.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 23