si O Dinamo Tbilisi: Ver en gevaarlijk Europa in over de moeilijkste weg De belevenissen van een supporter in Europa I Mi is B I f 1 Donderdag 10 september 1998 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER - pagina 8 Geen papier-snippers Ie meer op supportersvak ek Clubartikel to: A. Damen Foto: A. Damen in het bezit van dit collectors item. ken van de parkeerplaatsen bij re- kaart P1P2, P3 of P4 dienen via Georgië als een zuidelijk paradijs; Radio Paloma Willem II Club show ren plachten met een mand si- 1 55 Reinder Hendriks is vanavond tus- Met Co van de Toto naar Atletico later scoort Bierhoff de tweede. sten mag vertonen. Bas Timmers wedstrijden om de 'Coppa delle Willem II heeft geen trek om één penningmeester wel tevreden zijn nieuw: al in 1927 wordt in landen 3 Manchester United Foto: A. Damen Tilburg Eenrichtingsverkeer Goirleseweg bij thuiswedstrijden dan te bedenken dat Willem II in 1955 één van de zestien "foun- 1955 als gevolg van de Tweede ding fathers" van de Europacup had kunnen zijn. namo Moskou. In de Sovjet- naamgeving waren alle clubs die tricolores dat jaar uit tegen het ook dan al legendarische Man chester United. Het blijft specule ren, hoe de Tilburgers het er te gen Linzer A.S.K. of Petrolul Ploie- stri afgebracht zouden hebben. Oud spelers uit 1963 uitgenodigd Het bestuur van Willem II heeft de spelers die in 1963 voor Willem II de Europacup II wedstrijden tegen Manchester United speelden, uitgenodigd om de wedstrijd Willem II - Dinamo Tbilisi bij te wonen. Oud-speler Cor Stolzenbach zal als gastheer optreden. Een leuk weerzien dus met coryfeeën zoals Coy Koopal, Willy Senders, Piet Timmermans en Henk Vriens. handen van Katja van der Linden en Marco Heering. De telefoon is elftal verplaatst Een tweetal thuiswedstrijden van het tweede elftal is ver plaatst. Willem II 2 tegen NEC 2 is verschoven van 14 september naar 12 oktober en Willem II 2 tegen Fortuna Sittard 2 wordt gespeeld op 17 september (was 28 september) 3D .oven, ;n met een iner/coach oto. Deze vordt aan- iro A. Da- n zijn toe- i het loket /ervolgens ing van de ie admini- ouden lo- ;m II op Willem II tegen FC e Amstel- daturfi in e over de lenkort. S,- mee. eeft de landskam- verderop gelegen Udine. Vol ver- trnn\A/pn rtat 'nrw innnpnc' Hebben wij ons eindelijk Europa in gevoetbald, dan zullen we het weten ook. Helemaal in de uiterste zuidoosthoek van Europa - waar het volgens sommigen allang Azië heet - moet Willem II op 29 september proberen de tweede ronde van het UEFA-cup toernooi te halen. In Georgië. In Tbilisi, de 'Stad van de warme bronnen'. Willem II aanvoerder Brooijmans (links) en zijn collega Cantwell van Manchester United wisselen de clubvaantjes uit. boven gehaald. De zakken van de jacks gaan binnenstebuiten. En Paul Vroom ook in onze portemonnee kunnen uiteraard allerlei staatsbedreigen- de voorwerpen zitten. 'Hollander ohne Drogen, das gibt es doch nicht', roept onze Karl-Heinz nog vertwijfeld uit. Zijn pogingen blij ken echter voor niets. En dus zijn we welkom in Oostenrijk. Nog geen drie uur later rijden we, in middels in het volle daglicht, tus sen de Alpenreuzen door. Bij een tussenstop komen we de eerste collega-supporters tegen, het eer ste beetje wedstrijdspanning be gint te komen. De Italiaanse doua ne legt ons geen strobreed in de weg, zodat we nog ruimschoots voor het middaguur Friuli binnen- Wellicht komt Udinese-huurling Adil Ramzi dit seizoen nog op voor hem rijden. bekend terrein een belangrijk onderdeel van het Wedstrijden tweede 'live' programma. Luisteraars kun nen bellen naar de studio om de gast vragen te stellen of om mee te doen aan een spelletje, waar mee kaarten voor de komende wedstrijd te winnen zijn. Radio Pa loma is te vinden op de frequentie 106 FM. Radio Paloma is telefo nisch bereikbaar via het nummer 00-3214659192. Sinds het gereedkomen van de Uitstekend. Jammer genoeg laten bouw van het stadion zijn Willem II- de veiligheidseisen en de klant- supporters steeds vindingrijker ge- vriendelijkheid die Willem II op het worden in het ondersteunen van de oog heeft deze oogstrelende acties club. Wanneer de teams het veld niet meer toe nu gebleken is dat opkomen gaat dat niet alleen ge- sommigen de papiersnippers ge paard met een groot applaus en bruikten om op de tribunes een toejuichingen maar ook vergezeld vuurtje te stoken. Dergelijke inci- met het in de lucht gooien van een denten leverden de club tevens een grote berg papiersnippers. Een leu- voorwaardelijke boete op van ke geste. De supporters zijn tevens 5000,-. zo vriendelijk om na afloop van de Graag aanmoedigingen maar geen wedstrijd de snippers op te ruimen, papiersnippers meer. van de wedstrijd De Willem ll-winkel heeft in ver band met het naderende Europa cup duel tegen Dinamo Tbilisi een speciale UEFA-vaan in de aanbie- Met ingang van het nieuwe sei- Goirle de Goirleseweg op te rijden ding. Voor slechts 24,50 komt u zoen geldt bij thuiswedstrijden op Heeft men geen parkeerkaart en de gehele Goirleseweg eenrich- komt men met de auto naar het (Op deze speciale aanbiedingsprijs tingsverkeer. Het is dan derhalve stadion, dan kan men gebruik ma- op het dak gemonteerd. Dat de is geen clubcard korting meer van niet mogelijk om vanaf de Ring- toeschouwerscapaciteit flexibel is toepassing). Deze aanbieding is baan Zuid de Goirleseweg te be- creatiebad Stappegoor of het par- blijkt uit het stadionrecord: op 28 geldig van zaterdag 12 september reiken. Mensen met een parkeer- keerterrein bij 't Laar, maart 1994 keken ruim 100.000 tot en met dinsdag 15 september. supporters naar de EK-kwalifica- Het 'Willem II goes Europa' T-shirt tiewedstrijd Georgië - Duitsland, is te koop voor 25,- en Willem II Door achterstallig onderhoud is in- Seizoen Club Card-houders beta- middels op last van de UEFA het len slechts 21,25. maximale aantal toeschouwers bij De openingstijden van de dubwin- internationale wedstrijden terug- kei zijn: maandag t/m vrijdag van gebracht tot 16.000, terwijl dat nu 14.00 uur tot 19.30 uur en zater- sen zeven en negen uur te gast bij Radio Paloma in De Willem II Club en tijdens de thuiswedstrijden van Show. De presentatie van deze in- Willem II. Dan zijn ook de verkoop- teractieve radio talkshow is in Paul Vroom punten bij vak B en M geopend. de reis naar het 1200 kilometer letters geschreven, van poespas overige vakken groeien tot zo'n houden ze hier niet... behalve als 40.000 zielen. Het U-di-ne U-di- hoek van het continent zijn hoog, trouwen dat 'onze jongens' de in Udinese, de voetbaltrots van de ne bezorgt ons de eerste angstige nachtje slapen bij familie (over de laatste plaats op de ranglijst gestegen naar de zes- terwijl anderzijds ook Saarland tot de tegenstander spreekt vaak niet de thuiswedstrijd opgebouwde ganse streek, weer eens uitbarst momenten. De speaker rept over gastvrijheid gesproken) lijkt ook als een vulkaan. Zoals vanavond het 'spettacolo de lo spettacolo', die reis een peulenschil. Want het het spektakel der spektakels, is Europacup-voetbal, het hoogste In de Winkler Prins staat 'Tiflis' (zoals wij Tbilisi plegen te noe men) gezellig dicht bij 'Tilburg'; in 'Dinamo' heetten, verbonden met werkelijkheid ligt er een afstand de geheime dienst, de KGB. Eén van 4000 kilometer tussen beide van de KGB-chefs, Beria, was zelf steden. (Ter vergelijking: Milaan een Georgiër en bovendien een ligt 1000 kilometer van Tilburg.) voetballiefhebber. De Sovjet-dic- Georgië is twee keer zo groot als tator Stalin was ook een Georgiër Nederland en telt circa 6’miljoen (hij heette eigenlijk Djoegashvili). inwoners, waarvan een derde tot Het lag dus voor de hand dat het de nationale minderheden hoort. Dinamo-stadion de naam van De hoofdstad Tiflis heeft ongeveer Stalin kreeg. 15 miljoen inwoners. Het land ligt Vanaf de oprichting is Dinamo een in het Kaukasus gebergte, tussen vooraanstaande club geweest. De Zwarte zee en Kaspische zee in eerste vier jaren dat in de Sovjet het grensgebied tussen Turkije, Unie een 'centrale' voetbalcompe- Iran en Rusland. Het is één van de titie bestond (vanaf 1936) werd Di- Veel voetballers die vroeger bij Dinamo Tbilisi speelden, spelen nu bij grote clubs oudste, christelijke landen ter we- namo twee keer tweede en één in het buitenland. Zo ook Shota Arveladze van Ajax. reld: in 337 werd het christendom keer derde. In 1964 en in 1978 'staatsgodsdienst'. Van 1801 tot werden de Tifliden landskam- Jan Wegereef die op 30 septem- 1991 maakt Georgië deel uit van pioen. In 1981 veroverde Dinamo ber 1997 een UEFA-cup wedstrijd Rusland, later de Sovjet Unie. zelfs, als tweede Sovjet-dub na Di- van Dinamo floot. In de vroegere Sovjet Unie gold namo Kiev, de Europa-cup voor Het Dinamo-stadion dat zoals ge- bekerwinnaars, na in dat seizoen zegd begon als Stalin-stadion en vakantieoord, drankleverancier onder andere Feyenoord te heb- later nog door het leven ging als (wijn, cognac) en vitaminebron ben uitgeschakeld. In 1972 beet Centraal Stadion, Nationaal Sta voor de Russen. Georgische boe- Dinamo nog in het zand tegen FC dion en Lenin Stadion, heet inmid- Twente (3-2, 0-2). Ook Sparta dels 'Stadion Boris Paichadze'. Di- naasappelen naar de markt in speelde ooit in Tiflis: op 7 decem- namo nam zijn thuishaven in 1935 Moskou te vliegen en keerden ber 1983 werd de uitwedstrijd te- in gebruik. In 1976 werd de ingrij- dan met video's en cd-spelers gen Spartak Moskou vanwege de pend verbouwde accommodatie dere' stadions van bijvoorbeeld juist de enige overgebleven pu- dag van 11.00 uur tot 14.00 uur huiswaarts. weersomstandigheden afgewerkt geopend. Ze telt 75.000 overdek- Moskou en Kiev, die vrijwel geheel bliekstrekkerszijn... Dinamo Tbilisi is in 1925 opgericht in het Dinamo-stadion. De laatste te zitplaatsen - een opvallende onoverdekt zijn. De veldverlichting als het Georgische 'filiaal' van Di- Nederlandse arbiter in Tiflis was luxe vergeleken met de veel 'kou- werkt niet via lichtmasten, maar is maar de Mancunians maken met Straks ook op bezoek bij Clyde of Henry? 1-1 en 6-1 hardhandig een eind aan onze aspiraties. De thuiswed strijd tegen United speelt Willem II trouwens in het Feyenoord-sta- dion, aangezien het Sportpark Eindelijk Europa in! En deze keer niet voor vriendschappelijke Deze Italiaanse gewoonte blijkt Oliseh te kortterug, Poggi profi- nog niet over een lichtinstallatie potjes tegen Lommel, maar voor wedstrijden tegen de grote na- echter zeldzaam gezellig. Een teert. Zijn we hiervoor helemaal beschikt. Overigens wordt Man- men van ons continent. Vrijdag 28 augustus werd de eerste be- aantal bejaarde tifosi biedt ons naar Friuli gereisd? Zes minuten Chester United in de kwartfinales kend: Dinamo Tbilisi. We kunnen dus de reis al boeken. Gaat het nog een drankje aan, en voor we uitgeschakeld door Sporting uit daarna - want we komen de eerste ronde natuurlijk door - naar het weten is ons alcoholpromilla- Ajax lijkt knock-out, Van der Sar Lissabon (4-1 en 0-5). Engeland, waar we Clyde Wijnhard kunnen ontmoeten bij zijn ge nog hoger dan de verwachte verricht de ene na de andere red- nieuwe club Leeds United? Of reizen we naar het Udinese van uitslag van vanavond. Gastvrijheid ding. En dan, vlak voor tijd, sla- Sportief succes Henry van der Vegt, om daar de plaatselijke voetbalclub net zo'n is ook een kunst. lomt Shota Arveladze voor een Met dat 'Europa in gaan' is het kater te bezorgen als vorig jaar Ajax deed? Een impressie. Na een chaotisch bezoek aan een keer door de defensie van Udine- vreemd gesteld. Enerzijds lijkt dit Pizzeria, waar de kok nog opge- se. Zijn schotje rolt tergend lang- permanent het streefdoel van club beid moest worden omdat er zaam in onze richting, en daar- en supporters, waarvoor al het an- klanten waren, gaat het eindelijk mee ook in de uiterste hoek van dere moet wijken. Maar als het Maandagavond 3 november 1997, Trots naar het theater van deze avond, het doel: 2-1. Hiervoor zijn we dus doel dan bereikt is blijken vaak de rond tien uur. De boterhammen Udine geniet ondertussen van een Stadio Friuli ligt aan de rand van naar Friuli gekomen! Foto:Persburo,van Eijndhoven nadelen van 'Europa' niet gering, zijn gesmeerd, voor chips en fris- flinsterdun herfstzonnetje. Het de stad, vlakbij de snelweg, in een Niet alleen is de strijd om de dranken is gezorgd, de kaartjes stadje ademt de bescheidenheid grote kom die doet denken aan Ontlading UEFA-cup in zes knock-out rondes zijn veilig ingepakt, zelfs het pas- en de oprechtheid uit van de men- het Olympiastadion in München. Na de ontsnapping volgt de ontla- 'Met Co naar de Toto', zingt de Willem ll-aanhang nog hatelijk waardige praktijk. Ook opvallend met vaak sterke tegenstanders poort blijkt nog geldig: we zijn met sen die in deze streek wonen. Een- Langzaam zien we de in het ding, bij spelers en supporters, tijdens de uitwedstrijd tegen Vitesse in september 1997. Een half is dat die eerste keer maar zestien harder dan die in de andere Euro- ons vieren dus helemaal klaar voor voud wordt hier nog met hoofd- zwart-wit getooide massa in de Langzaam groeit ook het besef jaar later blijkt men met dezelfde reisleider al heel ergens anders landen belangstelling voor de pese toernooien. De kosten van de reis naar het 1200 kilometer letters geschreven, van poespas overige vakken groeien tot zo'n dat we nog steeds 1200 kilometer heen te willen. 'Met Co naar Atletico', scanderen de tricolores- voetbalnoviteit tonen. Zo doet van verplaatsing en verblijf in een uit- verderop gelegen Udine. Vol ver- houden ze hier niet... behalve als 40.000 zielen. Het U-di-ne U-di- van huis af zitten. Maar na een supporters in maart 1998. Want inmiddels zijn de rood-wit-blau- de Britten alleen Schotland mee wen van de. En dus kan Willem II bijna Europa in - al moeten we op het de oprichters behoort: sinds 1957 aan en dus trekt de thuiswedstrijd 1-0 voorsprong verdedigen. definitieve ticket nog tot de laatste competitiedag wachten. En een Duits 'Bundesland', maar in weinig publiek. Buitendien beïn- De nachtelijke uurtjes vallen hon- tegen Ajax, zo hopen ze. vloedt een langdurig verblijf in derd procent mee. Ter hoogte van De middagrust is hier nog een Want Ajax is hier geland als te- toneel voor clubteams. En het is Wereldoorlog nog een soort Frans 'Europa'de prestaties in de eigen Stuttgart stormt het weliswaar on- groot goed. Tussen een en vier genstander. het toneel waar ook ons aller Wil- protectoraat. competitie nadelig. Wanneer je genadig, maar Pluvius zal onze uur zijn de winkels gesloten. Dan Anderhalf uur later kloppen onze lem II dit seizoen eindelijk zijn kun- aan de Euro- als Nederlandse subtopper daar- vierwieler niet klein krijgen. Een is het tijd voor een hapje en een harten nauwelijks meer. De ene na de andere zwart-witte storm is sen we ons onder protest aan. op ons neergedaald. Eerst speelt De Europacup ontstaat in 1955 uit Europese beker voor landskam- Nederland doet een idee van de Franse sportjour- pioenen van start, evenals die om pacup en dus heeft de landskam- entegen een aantrekkelijke bui- enkeling slaagt er zelfs in om een flink glas wijn. Aanvankelijk pas- nalist en oud-voetballer Gabriel de 'Fairs Cup', de Jaarbeursste- pioen van 1955, Willem II, het tenlandse club loot (Anderlecht, dutje te doen. Helaas voor hem Hanot. Hij werkt bij L'Equipe, het denbeker. In 1960 beginnen de recht zich in te schrijven. Maar Liverpool, Schalke'04), dan zal de kennen ze in Oostenrijk nog wel sportweekblad dat ook aan de wedstrijden om de 'Coppa delle Willem II heeft geen trek om één penningmeester wel tevreden zijn een grenscontrole, en we hebben wieg stond van de Tour de France. Coppe', de Europacup voor be- van de zestien clubs te zijn die aan maar is de kans op sportief succes de pech dat we de eerste Neder- Door de Europese topclubs in een kerwinnaars. het allereerste Europacup-toer- weer minder. landers van die dag zijn.'Raus', soort competitie tegen elkaar uit Aan die Fairs Cup mogen aanvan- nooi beginnen. Onenigheid bin- Dit soort overwegingen en bere- zegt de met een druipsnor getooi- te laten komen zal, volgens kelijk alleen clubs meedoen uit nen het bestuur en angst voor de keningen zal de Willem ll-suppor- de douanier. Auto aan de kant. Hanot, de publieke belangstelling steden waar van oudsher een jaar- financiële risico's van een Euro- ters een zorg zijn. Wij gaan Euro- Paspoorten controleren. Kofferbak voor het voetbal toenemen en beurs plaatsvindt (Utrecht, Leipzig pees avontuur maken dat de tri- pa in - en dat op zich is al roemrijk open. De tassen worden onderste- daarmee die van media en spon- en Lyon bijvoorbeeld). Ook doen colores de founders-eer aan een en glorieus genoeg, sors. De gedachte is overigens niet er wel selecties van diverse clubs ander laten. Niet aan NAC, de uit die steden aan mee. Pas in nummer twee van de kampioens- van de vroegere Donaumonarchie 1971 wordt de naam 'Jaarbeurs- competitie, maar aan het als der- gestreden om de Mitropa-Cup stedenbeker', in de volksmond al- de geëindigde PSV. Echt meedoen (Mitropa mittel Europa). Deze lang omgedoopt tot 'Europacup kunnen de Nederlanders op Euro- trofee bestaat nog steeds, zij het lil', officieel veranderd in 'UEFA- pees niveau nog niet. De Philips- dat er sinds 1980 om gespeeld cup'. In datzelfde jaar wordt ook ploeg wordt al in de eerste ronde wordt door de kampioenen van de Europese 'Supercup' inge- (1-6,1-0) afgeserveerd door Rapid de tweede klasse uit Oostenrijk, voerd. Wien, destijds een topclub met Hongarije, Tsjechoslowakije, Italië onder anderen Ernst Happel in de en Joegoslavië. Willem II: geen trek gelederen. Maar jammer is het Terug naar de start in 1955. Wel- wel, van dat koperen plaatje met 'Coppa delle coppe' iswaar is de strijd om de Euro- 'Willem II Tilburg' erop aan het Oók in 1955 is de Europese Voet- pacup bedoeld voor landskam- founders-bord van de UEFA, balunie, UEFA, tot stand gekomen pioenen, toch is slechts de helft en natuurlijk is het voor dat kers- van de deelnemende clubs het verse instituut aantrekkelijk om voorbije seizoen als nummer één En zo vindt Willem ll's/enige 'tu- meteen een aansprekend toer- in de nationale competitie geëin- ropese' optreden tot pu toe plaats nooi te organiseren. Zo gaat in de digd. Het jaar daarop maakt de in de 'Cups' Cup. Als winnaarzvan zomer van 1955 de strijd om de UEFA al een eind aan die merk- de KNVB-beker in 1963 komen de ia 13

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9