w Tekort aan vrijwilligers in thuishulp nijpend I Chronisch zieken, gehandicapten en ouderen dreigen de dupe te worden’ POST SCRIPTUM COLOFON n i i i i i i i i i i i i i i Volksdansinstuif 55+ Toneel in De Baselaer Nieuw seizoen SOON Jenever en bier in de bibliotheek Journalistiek medewerk(st)er gezocht! Inloopbyeenkomst dementie Trefpunt Sant Woongroep Samen Verder bestaat tien jaar Trefpunt Gosthuisring-Vredeswijk r i i DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 september 1998 pagina 9 pagina 8 dderkerk. N&CO RVICES FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Deadline: donderdag 12.00 uur Mw. B. van Gastel ideverant- van "Onaanvaardbare wachtlijsten in de zorg moeten worden vermeden", zei Wim Kok in de regeringsverklaring. Er overlijden nu al mensen omdat ze niet tijdig geholpen kunnen worden. Zou dat onaanvaardbaar genoeg zijn? HET WOORD IS AAN... iar zijn. om full- ktijden Op zondag 6 september is er weer de bekende volksdansinstuif 55+ o.l.v. Netty Tönissen in wijkcentrum De Baselaer, Hoef- straat 175. Iedereen is welkom om kennis te maken met volks dansen. Zoals gewoonlijk wordt van 11.00 tot 13.00 uur een in ternationaal programma gedanst. Entree is slechts ƒ2,50 p.p. 5 >eschik- t uitsor- maga- /an 7.30 dan snel 157481. ischik- it hand- eq op rktijden rur tot sl op het '481. ram In unctle vari: De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdag 8 september een toneelmiddag in wijkcentrum De Ba selaer (Hoefstraat 175). Ouderentoneel De Reit speelt dan De Appelboom. Entree ƒ3,50, incl. kopje koffie of thee. Kaartjes zijn te verkrijgen bij De Baselaer en vanaf 13.00 uur aan de zaal. Jacques Joosten van stichting Contour: ‘Vrijwilligers maken zich verdien stelijk voor de samenleving. “Want het is niet de bedoeling alleen voor de groep in de weer te zijn. Je moet er voor zorgen dat je ook aan jezelf toe komt, contacten onderhoudt met familie, vrienden en kennissen, een hobbyclub bezoekt, gaat sporten en reizen. In feite is het een mix van een eigen privé-leven leiden en tegelijk je betrokken voelen bij het wel en wee van je medebewoners.” “Natuurlijk komen er in een woongroep In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Op 9 september opent de SOON (Samenwerkende Ouderen I Organisaties Noord) het nieuwe seizoen met de bekende en- I tertainer Ruud van der Heijden. Deze middag vindt plaats in De I Ypelaer, Corellistraat 10. Entree ƒ3,50, incl. kop koffie/thee. I Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.15 uur. Rouwverwerking in gespreksgroepen Een partner verliezen -door overlijden- is een ingrijpende gebeurtenis, die nog jaren voelbaar is. Vragen, waar mensen mee rondlopen zijn vaak: hoe kan ik weer plezier krijgen in het leven; hoe verwerken anderen dit verdriet; hoe gaan anderen om met het gemis van hun partner? Tijdens tien bijeenkomsten, die begeleid worden door deskundigen van het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW) en het Dekenaal Centrum Tilburg en Goirle (DTG), kunnen de deelnemers inzicht krijgen in hoe een rouwproces verloopt, ervaringen met elkaar uitwisselen, gevoelens van verdriet en gemis met elkaar delen. Bij voldoen de aanmeldingen start deze groep in september of oktober. Kosten (35,-. Informatie en aanmelding tot 12 september: IMW, tel. 5952710 (mw S. Reizevoort) of DC, tel. 5423706 (dhr W. Timmermans). Nee, in de bibliotheek kunt u geen dranken krijgen, op koffie en thee na. Wel vindt u in de Openbare Bibliotheek boeken over al lerlei dranken. Bier is een drank die al eeuwenoud is. In Het bier en zijn brou wers beschrijven Anne Hellema en J.A. Emmens de geschie denis van onze oudste volksdrank. Voor degenen die graag een bier van over de grens proeven is de gids De grote Belgische bieren van Michael Jackson wellicht iets. Dezelfde schrijver heeft ook een boek over whisky geschreven nl. de Wereld whiskey atlas. Wie zweert bij Schotse whisky kan zijn hart ophalen met Scotlandthe land and the whisky. Cees Kingmans brengt een ode aan een andere volksdrank in Jene ver. Dit boek gaat niet alleen over de geschiedenis en de berei ding maar ook over de rol die jenever in deze eeuw gespeeld heeft. Houdt u niet zo van drank, maar wel van koken? In Jenever, een culinaire belevenis staan 110 gerechten met Belgische jenever van Ronald Ferket. Wie interesse heeft in vrijwilligers werk en het brede aanbod daarin, kan contact opnemen met de Vrijwilligers- centrale en/of Hulpcentrale van de stichting Contour: tel. 5441544. ook conflicten voor”, beaamt hij. “Die zijn er om opgelost te worden, liefst zonder uitstel. Onze ervaring is dat betrokkenen er wijzer of zelfs beter van worden. Al met al is de woongroep een heel plezierige en zinvolle manier van ouder worden.” Nieuwsgierig? Voor meer informatie kunt u altijd terecht bij Samen Verder. Voor een afspraak kunt u bellen met mw. Anny Wijman, tel. 5421317. De negatieve tendens is al enige jaren gaande, vertelt Joosten. “De professio nele thuiszorg heeft de laatste jaren on voldoende tijd om cliënten of patiënten extra aandacht te geven, door hem of haar even gezelschap te houden, een praatje te maken of boodschappen te doen. Nu moeten we aanvragers soms een paar weken laten wachten, of vers trekken we maar één dagdeel hulp in plaats van de gevraagde drie of vier och tenden of middagen. Dat is niet alleen in het nadeel van de patiënt, maar ook van degene die hem of haar verzorgt. Die mantelzorger moet er regelmatig een uurtje of een dagdeel tussenuit kunnen. Zo niet, dan wordt diens last alleen maar zwaarder.” “We kunnen momenteel zó twintig of der tig vrijwilligers inzetten die in de thuishulp hard nodig zijn. Maar het probleem is veel breder”, stelt hij. “Ook bij de SOS- dienst van de Hulpcentrale kost het moei te het aantal centralisten op peil te hou den. Juist zij zijn degenen die de 24-uurs bereikbaarheid verzorgen. Mensen die in nood verkeren of over hun problemen willen praten, kunnen hier altijd terecht.” En niet alleen in de hulpverlening dreigt het tekort aan vrijwilligers echt nijpend te worden, weet Joosten: ook sportvereni gingen bijvoorbeeld hebben steeds meer moeite mensen te vinden die kaderfunc- ties willen vervullen. pobeurs hun tijd hard nodig voor studie en voor baantjes om wat bij te verdienen. Bovendien zijn veel mensen individualis tisch ingesteld: “Zij hebben zoveel keu zemogelijkheid om dingen te doen die ze leuk vinden, of waaraan ze wat hebben. Voor het vrijwilligerswerk is daarmee moeilijk te concurreren.” De belangrijkste groep waarvan Joosten denkt dat er veel potentiële vrijwilligers onder schuilen, zijn de ouderen. “Hun aantal neemt toe, door opleiding en erva ring hebben ze meer mogelijkheden, én ze hebben veel vitaliteit, zin om actief te blijven.” Een aantal sportclubs lost het gebrek aan vrijwilligers op door onder meer te pro fessionaliseren, bijvoorbeeld door een trainingscoördinator aan te stellen. En in het sociaal-cultureel werk doen mensen met Melkertbanen een deel van het werk dat vroeger door vrijwiligers werd ge daan. Maar die maatregelen lossen de problemen geenszins op. Bovendien kan door het aantrekken van beroepskrach ten het eigene van vrijwilligerswerk ver loren gaan, vindt Joosten. Om de noodklok te luiden is het nog te vroeg, maar ernstige zorgen over de afnemende aantallen vrijwilligers heeft Jacques Joosten wel. De direc teur van de stichting Contour, waar onder de Vrijwilligers- en Hulpcentra le vallen, verwacht met name binnen een jaar serieuze problemen bij de thuishulp voor gehandicapten, chro nisch zieken en dementerende oude ren. “Zij dreigen de dupe te worden, omdat het steeds moeilijker is ge schikte vrijwilligers te vinden zijn.” Volgens Joosten kunnen juist ook jongere ouderen bijdragen aan de op lossing van het probleem. Hij verwijst naar een recent wetenschap pelijk onderzoek waaruit blijkt dat oude ren die in een woongroep leven zich vei liger en geborgener voelen, meer mogelijkheden hebben voor onderlinge steun en meer in het volle leven van de maatschappij staan. Andere redenen om voor een woongroep te kiezen zijn vol gens De Beer de krappe tijd die in de ou derenzorg beschikbaar is en de tamelijk egoïstisch ingestelde maatschappij, waardoor ouderen eerder vereenzamen. “Maar die onderlinge betrokkenheid en hulp in de woongemeenschap is wel een kwestie van geven en nemen”, stelt de voorzitter van Samen Verder: “Je moetje eigen verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan. Van wezenlijk belang is een sociaal ingesteld zijn en een tolerant ka rakter. Mensen die wel eens zullen ver tellen hoe het moet of die lange tenen hebben, kunnen hun heil beter elders zoeken. De sfeer is er een van eerlijk en open met elkaar omgaan, in goede sa menwerking je eigen kwaliteiten en ta lenten inzetten. Zo kun je samen leuke dingen doen waar je anders niet aan zou denken, van anderen leren, maar ook je eigen vaardigheden uitdragen.” “Maar natuurlijk is er ook je zelfstandig heid en privacy”, gaat De Beer verder. Zin om actief te blijven Het tekort aan vrijwilligers heeft verschil lende oorzaken, stelt de directeur van Contour. Vrouwen, vroeger erg actief in het vrijwilligerswerk, oriënteren zich te genwoordig vooral op de arbeidsmarkt. Werknemers moeten steeds flexibeler zijn en kunnen dus minder gemakkelijk op vaste tijden vrijwilligerswerk doen. Studenten hebben door de krappe tem- Maatwerk Het werven van nieuwe groepen vrijwilli gers, onder wie de ouderen, is niet een voudig, beseft hij. Maar aanzetten voor oplossingen heeft hij wel. Vrijwilligersor ganisaties moeten zich afvragen wat voor beeld er van hen bestaat, of ze aan trekkelijk genoeg zijn. “Bovendien moet je flexibel zijn en met de potentiële vrij williger meedenken over de invulling van het werk: zijn de taken goed af te bake nen, legt het niet teveel druk op iemand. Laat de nieuwe medewerker duidelijk zelf daarover en over de hoeveelheid werk meedenken. Zo krijg je vrijwilligers werk op maat. Dat spreekt meer aan”, hoopt Joosten. Een voorbeeld vindt hij in eigen huis: zo denken de vrijwilligers van de SOS-dienst zelf mee over de invulling van de 24-uurs bereikbaarheid en zoe ken zij creatieve oplossingen hiervoor. De Seniorenwijzer zoekt een vrijwillig(st)er die regelmatig jour- I nalistieke bijdragen kan leveren. We zoeken met name iemand I die de langere artikelen voor zijn of haar rekening wil nemen. Je I wordt niet zo maar in het diepe gegooid; de verhalen worden in I de redactievergaderingen voorbereid en kritisch bekeken. We I I stellen het dan ook op prijs dat je deze vergaderingen op don- I I derdag van 12.00 tot uiterlijk 13.30 uur regelmatig bijwoont. In I I WP en/of Word kunnen werken is geen voorwaarde, maar wel I I gemakkelijk. I Geboden wordt: I werken in een deskundig en gezellig team met sterk uiteenlo I pende leeftijden; I de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen I en kennis op te doen over hoe politiek, welzijnswerk, zorg sector en anderen daarmee omgaan; I een vrijwilligersvergoeding. I Interesse? Schrijf voor 24 september een briefje met CV, ver- I gezeld van artikelen, naar Karei Luiijf, p/a De Tilburgse Koerier, I I NS-Plein 14, 5014 DA Tilburg. De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert op don derdag 17 september van 19.30 tot 21.30 uur een inloopbijeen- komst voor mensen die direct of indirect met dementie te ma ken hebben. Deze bijeenkomsten vinden plaats in fratershuis Denis (Kruisvaarderstraat 32), te bereiken met lijn 42 van de BBA. Tijdens de bijeenkomst geeft een medewerker van de stichting Contour van 20.00 tot 20.30 uur informatie over de vrij- willigershulp die zij biedt aan dementerenden en hun familiele den. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bij eenkomst heeft verder een informeel karakter. Er is de mogelijkheid om met lotgenoten te praten, maar even een kop je koffie of thee komen drinken mag ook. Zorgenkind De vrijwillige thuishulp voor gehandicap ten, chronisch zieken en dementerende ouderen blijft een zorgenkind, stelt Joos ten, maar echt pessimistisch is hij niet. “Want er zijn natuurlijk nog steeds een heleboel mensen die zich als vrijwilliger verdienstelijk willen maken voor de sa menleving. Zo hebben we bijvoorbeeld geen tekort aan buddies voor Aids-pa- tiënten en bij de vrijwilligers die sterven den bijstaan. Bovendien verandert de maatschappij nog steeds. Er is niet al leen verharding en verkilling, maar je ziet ook andere, positieve ontwikkelingen bij mensen. Daar moetje op inspelen.” I Ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens- I dag 9 september weer een bingo met mooie prijzen. Kosten I ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur; zaal open I 9.30 uur. Op woensdag 16 september kunt u er bloemstukjes I maken. Ook dit wordt weer een drukke ochtend; dus tijdig aan- I wezig zijn. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Zelf s.v.p. mee- I brengen: bakje, mandje, potje en een mesje. I Op dinsdagen en donderdagen kunt u sieraden, zoals hanger- I tjes en kruisjes, emaileren in een oventje. Aanvang 9.45 uur; zaal I open 9.30 uur. Op maandagochtend kunt u bijpraten, bijvoor- I beeld over de vakantie, onder het genot van een kopje koffie I en/of een partijtje biljart. Aanvang 10.00 uur. Vrijdagochtend is I voor de bridge-vrienden. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. De woongemeenschap van ouderen Samen Verder aan de Trouwlaan viert zaterdag haar tienjarig bestaan. “Deze betrekkelijk nieuwe woonvorm is ge knipt voor actieve en sociaal ingestel de 50-plussers”, vindt voorzitter Jozef de Beer van de woongroep. Het is eigenlijk wat laat, of juist veel te vroeg, maar ik wil graag wat kwijt over een evenement in de zomer, dat erg leuk is voor ouderen. Want ik was nogal verbaasd dat de Tilburgse Fietsvierdaagse in juli maar zo’n vijfhonderd deelnemers trok. Ik vraag me af of anderen er wel genoeg over weten. Je kunt kiezen voor tochten van ongeveer dertig, vijftig of zeventig kilometer. Je fietst in je eigen tempo en kunt dus pauzes nemen wanneer je wilt, op je gemak rondkijken naar de natuur. Het was misschien een beetje natte zomer, maar wij hebben maar één buitje gehad. Voor de slechte kaartlezers zijn er goede route beschrijvingen en hangen er duidelijke pijlen langs de weg. En als je alleen bent, kun je je gewoon bij een groepje aansluiten: iedereen is aar dig en in opperbeste stemming. Om dit allemaal mogelijk te maken, hebben vrij willigers een heleboel werk verzet. Hartelijk dank daarvoor! En nu maar hopen dat er volgend jaar veel meer ouderen meefietsen. Senioren in de wijk Gasthuisring-Vredeswijk kunnen met in gang van woensdag 9 september weer naar de ontmoetingen in het trefcentrum in de Vredeman de Vriesstraat. Die middag is er een optreden van Huib Westen met zang, conférences en sketches. Aanvang voorstelling 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Kosten: ƒ3,- p.p. Koffie en thee gratis. I De Seniorenwijzer verschijnt een- maal in de twee weken in De Til- I burgse Koerier. I Redactie Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens 1 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. hulpcentrale dog went i«iefr>on S441M4 - 700 tg '91

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9