I I Kia Carnival 2.5 1/6 c Rij-impressie F Fa Even wachten nog! vc ir se< l\ monteur werkt schadelijk voor autolak bij Flipsen Motors Cadillac Roadster BMW motorfietsen op Internet zeer Sterke groei voor Renault Nissan pickup voor Zandvoort y-"7 keueh Hb* I DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 27 augustus 1998 pagina 6 DE TILBUR Rover VB Airconditioning 'de6 Vijf portieren lar iet lijk nk meer n Tl VOÜ a en beker ANDERE M VW Golft VW Golf 1 Citroén BX Opel Astra VW Passa' VW Golf C Opel Corel Peugeot 31 Renault DEMOS V401.8I, n STATIONS 940 GL 2.3 940 Polar 2 940 Polar 2 8502.0i.ro 8502.5110 850 2.5 10' AUTOMATE 850GLT,a 440 Sports 4601.81, ai V402.0I1C VOLVO 440 Base 440 DL, get 440 440 Escape 440GLT2.( 440GLE1J 4401.61 4401.61 460 DL 1.8 460GLEini 4601.61, air 460turbodi 480 Tuit» 480 Turbo, S401.81 16 S401.8I16 V401.81& 850 GLT, ai 850GLT.B 850GLE, E 850 2.01,0 8502.01,0 940 GL 2.3 9602.5124 i mens it is er lachi- Koreaanse auto’s algemeen v it daar houc via interne van wat he van mo’ Het adi Tf" "Jfoe zal het Kia vergaan. Over enkele weken moet daar meer duidelijkheid over JL JL bestaan, want dan wordt bekend gemaakt hoe het Koreaanse merk verder zal gaan. Wie zijn oor goed te luisteren legt, hoort vooral de naam van Ford noemen. Ford heeft al Kia-aandelen en kan dit pakket nu verder uitbreiden. Pas als de toekomst helder is, zal Kia op de Nederlandse markt ineens een stortvloed aan nieuwe modellen loslaten. loemde i meest iets or dat Het veilij een profe reinigen. iet een compleet beeld iet merk op het gebied lobiliteit kan betekenen. Ires: www.bmw.nl. igen en puiting, morbeel- iie we tegen inwerking worden beschermd door geavanceerde lakbehandelingsmethoden of het ouderwetse ‘in de was zet ten’. cuit gaan ook een ‘Nissan-wel- kom’ krijgen. De tunnel heeft een afbeelding gekregen van de Nissan R390 GT1 die door Jan Lammers op LeMans werd gereden. De modem Ka heeft sii genomen in Sub B-segir in de laatst deze populo aantrekkeli op de mark d’Eco in frif model kost naamde Ne de Ka krijg Europa get die het mer heeft gekre neemt de le Peugeot 10( verklaren d programma verkleind v van de nieu ons gereden Koreaanse exem plaar. Begin volgend jaar zal Cadillac tijdens de Detroit Motorshow een conceptauto laten zien. Het gaat om de Evoq, een tweezits roadster met een in drie delen neerklapbare hardtop. Deze achterwielaandrijver met bekende Northstar V8-motor moet als vlaggeschip de ziel van het merk weergeven. Bovendien past de Evoq uitste- zijn kend in de nieuwe wereldwijde terlic strategie van het topmerk van scherpe lijnen e General Motors. In deze auto is Cadillac-grille. duidelijk de emotie van histori sche Cadillac-modellen terug te vinden. Typische kenmerken de verticale voor- en ach- ichten, de spitse voorkant, --lijnene n de bekende Als gevolg van een succesvolle samenwerking leverde Paul Ferber, directeur van Nissan Motor Nederland tijdens de afgelopen Marlboro Master twaalf nieuwe pickups af een Hans Ernst, directeur van het Circuit Park Zandvoort. Al tien jaar maakt het circuit gebruik van Nissan pickups, die Kia Nederland verwacht op jaarbasis een bescheiden aan tal Carnival’s te gaan verko pen, maar gezien de prijs en de mogelijkheid om de auto eenvoudig om tot bouwen tot bestelwagen zouden er toch wel eens onverwachte kansen kunnen liggen. In ieder geval een auto waarmee men in het ruimtewagensegment reke ning mee moet gaan houden. En dan de techniek. Bij het openen van de motorkap komen we onverwacht een bekende kenas, ABS met storing0" problemen met de inspun, zijn slechts een paar voorl den van de opdrachten dit met z’n tienen te lijf moesten, maar dan wel ieder voor zich. Er werd door de jury gekeken hoe we diagnose stelden en ook de werkvolgorde was van belang.” Op 6 juli werd de uit slag bekend gemaakt en Ronald kreeg de eerste prijs. In oktober gaat hij in Gent naar de Europese kampioenschappen. De vijf besten uit Europa mogen later dit jaar naar Japan. Uitwerpselen van vogels vre ten in op de lak van de auto en dat proces wordt bij zonnig en warm weer nog eens ver sneld. Hetzelfde geldt eigen lijk ook voor boomhars en insectenlarven. Ze veroorza ken allemaal doffe plekken of serieuze lakbeschadigingen die logisch niet onder de lak- garantie van de auto vallen. De meest gemene vogelpoep komt van zeemeeuwen die vooral eiwitrijke vis eten. Bij De nieuwe N wordt leverb sche afstand genaamd. D< de juiste afsl ger. Het syst van een rad< grille die gel krachtige mi tronica zorgl als de afstar kan de auto naar de snel control is in; mindert de c op volle weg 150 meter vi kan alle drie snelweg in d Distronic ka past omdat 1 gebruik gem elektronisch Distronic wc hendel in we display is ni snelheid te z afstand tot c bestuurder l de gewenste Wordt een si puter te risk geluidssigna de bestuurdf men. rig is de pook van de automaat op een uitloper van de console geplaatst. Waar de pook van de handgeschakelde versie komt is niet duidelijk, maar zou exact dezelfde plek mogen krijgen. Airconditioning, daar wordt de Carnival standaard mee gele verd. Een uitstekende installa tie waarop alleen de gewenste Nog heel even geduld en dan sterk op de Amerikaanse leest is Kia op volle aanvalssterkte geschoeid lijkt te zijn. Het terug. Wat staat er allemaal te koetswerk doet namelijk den- wachten? Allereerst de opvol- ken aan onder meer de Vi- ger van de huidige Kia Sephia, Honda Shuttle en Merci die direct beschikbaar komt als vier- en vijfdeurs. De naam gaat waarschijnlijk verande ren in Shuma en de Europese versie loopt inmiddels van de band. Kia denkt de Carnival begin volgend jaar in Nederland te gaan aanbieden. De V6 in zijn complete basisversie zal dan rond de £55.000,= gaan kos ten. Een flink bedrag, maar in vergelijking met de concurren tie en weggeven Inclusief automaat en het gene optiepakket komt de complete Carnival dan ir over de zestig mille. Vooi x bedrag kan ook de turbodiesel worden geleverd, met een 2,9 liter motor van 135 pk. De internetsite van BMW Nederland is per direct uitge breid met een aantal pagina’s over motorfietsen. Vanaf de homepage kan direct gekozen worden voor auto’s of motorfiet sen en daarbinnen tussen en machine. Veel aandacht voor de mens achter de ma ne en dan moet gedacht worden aan informatie over kleding, uitrusting, de beleving van het rijden, toertochten en rijvaar digheid. Het wisselen tussen de auto- en motorsite gaat kinder lijk eenvoudig. Met de uitbrei ding van haar site geeft BMW worden ingezet door de veilig- heidscommissarissen. Maar Nissan en het circuit gaan nog meer in samenwerking onder nemen. De boulevard-ingang wordt voortaan gekenmerkt door twee donkerblauwe pilaren met Nissan-logo, terwijl bezoekers die via de tunnel naar het cir- v den- Voyager, jury Villager. Voorruit en motorkap staan niet in eikaars verlengde. De Carnival verlaat de fabriek met vijf portieren. Twee norma le voorportieren, twee flinke zij- schuifdeuren en een grote ach terklep. Het front vertoont vooral door de chromen grille familiegelijkenis met de huidi ge Clarus, maar die valt straks weg als de Clarus zijn facelift heeft ondergaan. Overigens weet de importeur al te melden dat alleen de V6 dit front krijgt, bij de turbodiesel treffen we straks een lamellengrille en extra luchthapper aan. De Carnival is geen opvallende auto en wat vormgeving betreft een keurige trendvolger. Toch is het de eerste serieuze Koreaanse poging om een plaatsje te verwerven in hl ruimtewagensegment. Het interieur is keurig inge richt, zonder spannend of ver nieuwend te zijn. Het is alleen de vraag op de Europese varianten straks dezelfde inde ling zullen hebben als het door Op 6 juli kreeg Ronald Maan, motortechnicus bij Honda motorfietsdealer Flipser Tilburg, een certificaat en mag zich Honda Motortechnicus van het Jaar 1998/1999 noemen. Iedere twee jaar organiseert Honda Nederland deze competitie met als doel dat monteurs weer in de boeken duiken en hun ken nis bijspijkeren. Maar liefst 36 dealerbedrijven uit ons land vaardigden verschillende mon teurs af. Van Flipsen deden zowel Ronald Maan als Wim Damen mee en beiden wisten in de theorieronde een plaats in de top tien te verwerven. ”Het was een pittige theorieronde”, vertelt Ronald Maan. ”Ik heb er zo’n twee tot drie weken over gedaan. Je krijgt de vragen thuisgestuurd en mag de tech nische documentatie erbij gebruiken.” Ronald werd eerste in de theorieronde, net als twee jaar geleden. Zijn collega scoor de een tiende plek van alle deelnemende technici. De tien beste op het gebied van de theorie mogen door naar de praktijkronde, maar dat geldt slechts voor één medewerker per dealer en dat was erg jam mer voor Wim Damen. De prak tijkronde werd in Ridderkerk bij de importeur gehouden. Ronald: ”Een scooter die niet loopt met zes elektrische storin gen, het inleggen van een nok- temperatuur ingesteld hoeft te worden. Alle passagiers hebben bovendien eigen uitstroomope- ningen die afzonderlijk regel baar zijn. Dat Kia met deze auto vooral de Amerikaanse markt voor ogen heeft, blijkt onder meer uit de vele bekerhouders her en der in het interieur. Het uitzicht naar voor en opzij is in orde, naar achteren wordt het wat minder vanwege de enorme hoeveelheid hoofdsteu- iligst is om de auto op rfessionele wasplaats te reinigen. Eerst de auto laten voorweken en daarna kan de vogelpoep met hoge druk pro bleemloos en vooral ook kras- loos worden verwijderd. Voorin staan twee normale stoelen die echter aan de smal le kant zijn. Op de tweede zitrij staan twee identieke stoelen ook met hoofdsteunen en opklapbare armsteuneil. Achterin staat een bank die over de hele vloer verschuifbas is. De Koreaanse wetgeving staat namelijk geen verwijder bare banken toe. Zou de Europese uitvoering niet wor den aangepast, dan beperkt dat enorm de gebruiksmogelijkhe den. De stoelen op de tweede zitrij zijn keurig om hun as draaibaar. De lederen bekle ding, elektrische stoelverstel- ling, een elektrisch bediend schuifdak, een radio/CD-speler en lichtmetalen velgen worden straks in één optiepakket aan geboden en zullen samen zo’n vijfduizend gulden gaan kosten en dat is beslist niet te veel. Het dashboard heeft een breed instrumentarium dat een geheel vormt met de uitstroom- openingen. Natuurlijk heeft de auto twee airbags. Heel plezie- In de eerste zes maanden van dit jaar verkocht Renault meer dan 1 miljoen personenauto’s, bestelwagens en trucks en dat komt neer op maar liefst 17 procent meer voertuigen in vergelijking met vorig jaar. De belangstelling voor met name de Mégane, nieuwe Clio, Kangoo en de Master is bijzonder groot. De grotere afzet zien we in Nederland (+8,4 procent), maar ook buiten Europa waar het Franse merk 14,8 procent met producten wist af te zetten. Hierdoor is Renault op de Europese ranglijst geklommen naar de tweede plaats en staat de Mégane op de tweede plaats bij de meest verkochte modellen. In de eerste helft van dit jaar verkocht Renault 35,3 procent meer vrachtwagens en in Europa zelfs 43,1 procent meer. Maar ook Mack wist in de Verenigde Staten 24,9 procent meer wegreuzen kwijt te raken. Nissan heeft nu dus niet alleen een eigen bocht, maar ook een tunnel en boulevard-ingang. warm weer worden de uit werpselen als het ware in de lak gebakken. Valt er tussen door regelmatig een buitje, dan verzacht dit enigszins de negatieve invloed. Belangrijk is de poep zo snel mogelijk te verwijderen met veel water. Eerst moet het zoveel mogelijk los geweekt worden. Ga niet direct met de spons aan de slag, omdat hierdoor krassen ontstaan. Bovendien kan de auto vooraf motor tegen. Het is namelijk de 2,5 liter V6 die we ook kennen uit de Rover 800. Volgens Kia is deze krachtbron samen met het Britse merk ontwikkeld. In ieder geval zijn de motoren voor de Carnival ‘Made in Korea’. Deze 175 pk sterke machine heeft voldoende in huis om de met 1745 kg behoor lijk lijvige Carnival keurig te laten presteren. De motor kan worden gekozen met een hand geschakelde vijfbak of een vier- traps automaat. De motor is mooi stil en de bak schakelt comfortabel. Eveneens comfortabel is het weggedrag. Koreaanse auto’s zijn over het algemeen week geveerd, want daar houdt men in dat land van. De versies die hier in Europa te koop zijn, hebben meestal een andere onderstelafstemming. Toch viel het met de weke vering bij de Carnival wel mee. Daarom zul len de veranderingen niet zo vergaand zijn. Het overhellen in bochten blijft keurig binnen te perken en ook het duiken bij stevig remmen blijft achterwe ge en levert geen verrassende carrosseriereacties op. Vlak nadat Kia in oktober deze middenklasser heeft geïntroduceerd, volgt de face lift voor de Clarus en de Clarus stationwagon. Vooral deze laatste ziet er erg Europees uit en heeft een aan tal Mondeo-trekjes gekregen. De derde noviteit zal pas vol gend jaar op de Rai worden gepresenteerd. Het gaat hier om de Carnival ruimtewagen die in twee uitvoeringen gele verd zal gaan worden. We kre gen kort geleden de mogelijk heid met een Koreaans exem plaar proef te rijden en alvast te proeven van de Kia-toe- komst. De Kia Carnival is een 4,89 meter lange ruimtewagen die TV-HH-96

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 22