L. i'; W I J z F a Veel aandacht voor computers op informatiedag over cursussen voor ouderen )N4 ON ERMIN 'AARD Broodnodige aandacht voor mantelzorgers d COLOFON 3S ER E L ri i i i i i i i i i i i i i r i i Nieuw seizoen Seniorenwijzer Hobby groep Trefpunt Koningsplein Trefpunt 't Sant Bingo in Broekhoven Zorgmap thuisverzorging Gezonde leefstijl Cursus zoeken? Bibliotheek bezoeken! DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 20 augustus 1998pagina 7 ree/12,00 ree 12,00 tree/17,50 FOTO: PETER LIGTENBERG nts^. c Namens de KBO Tilburg Noord wil ik graag reageren op de brief van de heer Deadline: donderdag 12.00 uur Jan van de Ven, coördinator KBO Tilburg Noord Op is op 98.017 JET LI llburg De computer (leren) gebruiken wordt steeds gemakkelijker, omdat deze appa raten steeds eenvoudiger te bedienen zijn. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. staan waarvan de mensen gebruik kun nen maken. In de ochtend- en avonduren zullen in dit centrum cursussen worden gegeven. Ouderen vormen daarbij een nadrukkelijke doelgroep.” 1998 ioscoop tree 12,00 esbonen Inlichtingen/aanmelden: SMS, Othel- lodreef 139, 3561 G V Utrecht; tel. 030- 2612814, fax 030-2628590 tree 12,00 sbon I jfilm SS' >aar. Er even tussenuit Samen met de Stichting Mens en Sa menleving (SMS) organiseert de LOT een respijtweekend voor mantelzorgers (9-11 oktober). Degenen die partner, een ouder of goede vriend(in) verzorgen, kunnen dan even op adem komen, om dat er dan voor hen gezorgd wordt. In dien gewenst kunnen ze ook aan (delen Zitten ouderen met plezier achter de computer? Deze en andere vragen over computergebruik en ouderdom staan centraal tijdens de informatie dag ‘Van Pen tot Pentium’, die op don derdag 3 september plaatsvindt in de Centrale Bibliotheek op het Konings plein. Tussen 11.00 en 17.00 uur kun nen ouderen die dag zelf achter de computer gaan zitten, de cursusmarkt of de speciaal voor die dag ingerichte tentoonstelling bezoeken of luisteren naar een lezing. Natuurlijk is er ook volop informatie over allerlei andere interessante cursussen. De toegang is gratis. Azizi Ben Kanabi in de Seniorenwijzer van 23 juli. Ik beschouw zijn reactie als op bouwende kritiek. Mogelijk dat zijn brief een opening schept om een volledige in tegratie van alle bevolkingsgroepen in Noord te bevorderen. De KBO komt op voor de belangen van alle 55-plussers, ongeacht hun maat schappelijke en culturele achtergrond of hun geloofsovertuiging. We zouden graag alle ouderen in Noord willen bezoeken. Jammer genoeg is daar geen tijd voor, omdat we zelf al zeshonderd leden hebben die ook graag een bezoekje van ons willen hebben. Toch hebben we er alles aan gedaan om in contact te komen met onze allochtone medelanders, onder meer door samenwerking met andere ouderenorganisaties en in Kleurrijk Noord. Op onze brieven met de vraag deel te nemen aan de Informatiemarkt voor Senioren hebben we van de andere oude renbonden nooit reacties gehad. In 1995 hebben we deze markt in ons blad in vier talen aangekondigd, maar helaas ook zonder reactie. In datzelfde jaar waren er overigens wel driehonderd mensen op onze bijeenkomst over ouder worden in een vreemd land. Dit jaar hebben we een special op stapel staan die extra binding moet brengen tussen Medelanders en Nederlanders, want dat is nodig in Noord. Hopelijk wordt deze wijk daarna een voorbeeld voor de omgeving. moetingsruimte met tv, piano, een kleine bibliotheek en spelletjes. Diëten zijn voor de (goede) kok geen probleem. De kosten voor het weekend bedragen ƒ175,-; daarvoor krijgt u twee overnach tingen op een eenpersoonskamer, maal tijden en koffie en thee. De week kost ƒ575,- voor de mantelzorger en f775,- voor de verzorgde; komt u samen, dan betaalt u ƒ1250,-. Hierbij zijn ook diverse activiteiten en uitstapjes inbegrepen. Wanneer u meer kunt betalen, is een aanvullende bijdrage welkom. Minder draagkrachtigen kunnen een beroep doen op een SMS-fonds. In de tentoonstellingsruimte van de Cen trale Bibliotheek staan op 3 september een aantal computers opgesteld, zodat ouderen zelf kunnen ervaren wat het is om bijvoorbeeld te surfen op Internet. Medewerkers van de bibliotheek zijn de hele dag aanwezig om belangstellenden wegwijs te maken en vragen te beant woorden. Om 14.00 uur houdt Bert Fris sen een inleiding over ouderen en de computer. Frissen is hoofd informatica van de Hogeschool Midden-Brabant. Na zijn inleiding is er een forumdiscussie met als thema ‘Moeten ouderen wel zo nodig achter de computer?’ Deze discus sie staat onder leiding van Fred Grooten- boer, directeur van Terra Nova. De gehele dag kunnen belangstellenden ook de cursusmarkt bezoeken. Terra Nova, ROC (Open School), Senioren academie Brabant, het Gilde en diverse ouderenbonden zijn aanwezig om hun cursussen te presenteren. De nadruk ligt daarbij op computercursussen voor ou deren. Op de informatiedag kan ook een bezoek worden gebracht aan de ten toonstelling die het Scryption speciaal voor de gelegenheid in de bibliotheek heeft ingericht. Daar zijn niet alleen com puters te zien, maar ook oude ‘communi catiemiddelen’ zoals kroontjespennen en schrijfmachines. De Landelijke Organisatie Thuisverzor- gers (LOT) vindt dat thuiszorgers recht hebben op meer waardering en steun. Daarom organiseert de LOT woensdag 16 september een speciale bijeenkomst voor ouderen die dagelijks zorgen voor hun partner. Deze Landelijke Partner- dag 50+ vindt plaats in conferentieoord De Queeste in Leusden (Utrecht) van 10.00 tot 15.30 uur. In het ochtendpro gramma zit veel informatie. Een toneel voorstelling en lezingen schetsen het be lang van een persoonlijk netwerk, ‘s Middags krijgt u ruim de tijd om in kleine groepjes met lotgenoten ervaringen uit te wisselen. De dag is gratis en met diëten wordt re kening gehouden. Wie met de trein gaat, kan vanaf station Amersfoort ook gratis de treintaxi nemen (wel even aangeven op inschrijfkaartI). Om het voor u moge lijk te maken de dag te bezoeken kunt u voor hulp aan uw partner en voor vervoer een beroep doen op vrijwilligers bij u in de buurt. Indien nodig helpt LOT u aan het juiste adres. U kunt een inschrijfkaart bij LOT aanvragen: Postbus 1004, 8001 BA Zwolle; tel. 038-4230180. bibliotheek een boek willen opzoeken, kunnen ze niet meer om de computer heen." Albert Bull, hoofd afdeling Groepsgerich te Dienstverlening van de bibliotheek, is zich van dit probleem bewust. “Ons zoek systeem is moeilijk toegankelijk voor ou deren. Vroeger konden de mensen boe ken opzoeken via kaartenbakken. Nu kan dat alleen nog via de computer. Veel ouderen lopen in plaats daarvan vaak lange tijd langs de rekken om het ge- van) een LOT-programma over mantel zorg deelnemen. De vakantie met zorg van LOT en SMS voor mantelzorgers en verzorgden sa men is van 17 tot 24 oktober. Voor beiden is het een prima manier om de sleur te doorbreken. Er staan verschillende acti viteiten op het programma, maar de man telzorger kan er ook zelf op uit trekken, omdat de verzorgde in goede handen is. Verzorgde en mantelzorger kunnen naar wens een kamer delen of ieder een eigen kamer nemen. Weekend en week zijn beide in Buiten verblijf Mens en Samenleving in Lunte- ren. Het gebouw met veertig kamers (elk met eigen douche en toilet) is geheel ge lijkvloers en goed toegankelijk voor men sen met rolstoel. Er is een gezellige ont wenste boek te vinden.” Ouderen kun nen volgens Buil altijd met vragen terecht bij het inlichtingenbureau van de biblio theek, maar de meesten maken daar -veelal uit schaamte- geen gebruik van. “Het blijft een probleem om een grote groèp ouderen te kunnen bereiken. Wij proberen daar wel zo goed mogelijk op in te spelen. Begin volgend jaar openen we op de bovenste verdieping van de biblio theek een Digitaal Informatie Centrum. Daar komen zo’n twintig computers te Cursusaanbod Op de informatiedag kan deze doelgroep ook alvast terecht bij de stand van volks universiteit Terra Nova. Naast cursussen voor alle leeftijden over computerge bruik, heeft Terra Nova drie speciale groepen voor 50-plussers. Bovendien heeft de volksuniversiteit allerlei talen en creatieve cursussen en groepen die kennis verwerven op zeer uiteenlopende terreinen. Dat geldt natuurlijk ook voor U3A (University of the Third Age), de speciale 50-pluscursussen van Terra Nova. Niet in cursusverband, maar individueel iets opsteken over het gebruik van com puters kan via 't Gilde. Ouderen die daar ervaring in hebben willen anderen daar graag bij helpen. Het kost hooguit een bescheiden onkostenvergoeding. Dat gaat overigens ook op voor alle andere terreinen waarop ouderen hun kennis en ervaring via ‘t Gilde ter beschikking stel len, variërend van timmeren, via organi- satie-adviezen en conversatie in vreem de talen tot tips voor het houden van een terrarium en het bespelen van de synthe sizer. De Seniorenacademie is niet op compu- tergebuik gericht, maar heeft wel allerlei andere interessante leergangen. En de Open School heeft geen cursussen die speciaal gericht zijn op ouderen, maar zij kunnen er wel terecht om zich in ver schillende (school)vakken te bekwamen. Deze en andere organisaties geven op donderdag 3 september informatie over hun cursussen. De dag ‘Van Pen tot Pen tium’ is van 11.00 tot 17.00 uur in de bi bliotheek op het Koningsplein. Veel partners van gehandicapte, hulp behoevende of chronisch zieke oude ren verliezen steeds meer het contact met de buitenwereld. Voor velen is het moeilijk de zorg te combineren met het onderhouden van het sociale net werk. Hierdoor gaan zij zij zich over belast voelen. En dat kan ernstige ge volgen hebben voor hun gezondheid en levenslust. Daarom zijn er binnen kort een landelijke dag om ervaringen uit te wisselen, een weekend voor mantelzorgers om er even tussenuit te zijn en een soortgelijke week voor zorgende en verzorgde samen. Ingewikkeld Het Platform Oudereneducatie Midden- Brabant, dat de jaarlijkse informatiedag organiseert, heeft dit jaar bewust geko zen voor het onderwerp computers. “We hebben de afgelopen jaren gemerkt dat ouderen die een cursus willen volgen, voornamelijk geïnteresseerd zijn in cur sussen die te maken hebben met com puters”, vertelt woordvoerder Jan van Groos. Volgens hem moet het woord ‘computer’ daarbij breed worden geïnter preteerd. “Ouderen krijgen steeds meer te maken met apparatuur die met auto matisering te maken heeft. Kijk maar naar de magnetron of de videorecorder; ouderen weten vaak niet hoe die werken Maar ook het kopen van een kaartje in de automaat op het treinstation is voor ou deren ingewikkeld. En wanneer ze in de De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt Anton Dautzenberg I Riek Flipse-Tiemens 1 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De medewerkers van de Seniorenwijzer hebben genoten van I een welverdiende vakantie en pakken de draad weer op. Dat I betekent dat de Seniorenwijzer vanaf nu weer om de twee we- I ken verschijnt. Kopij moet steeds uiterlijk de donderdag ervoor I binnen zijn; de volgende keer dus op 27 augustus. Informatiemiddag Seniorenacademie Donderdag 27 augustus houdt de Seniorenacademie een in- I formatiemiddag in gebouw Q van de Katholieke Universiteit I Brabant (KUB), Warandelaan 2. Tijd: 14.00-16.00 uur. De Seniorenacademie is bestemd voor 50-plussers. De cur- I sussen worden gegeven op academisch niveau. Een bepaalde I vooropleiding is niet vereist, maar cursisten moeten zelfstandig literatuur kunnen en willen bestuderen. Er wordt zoveel moge lijk gebruik gemaakt van nederlandstalige literatuur. De cursus sen duren tien weken en bestaan uit hoor- en werkcolleges. Het cursusgeld bedraagt ƒ295,-. Reductie is mogelijk, ook als twee personen (echtpaar) gezamenlijk op één bescheiden in komen zijn aangewezen. In Tilburg worden o.a. de volgende cursussen gegeven: de duitstalige roman van de jaren tachtig en negentig (di.mo.), Pie ter Brueghel de Oude (di.mo.), muziek van de Romantiek (di.mi.), kennismaking met psychologie (di.mi.), Shakespeare als toneelschrijver (woe.mo.), inleiding in de godsdienstpsy chologie (woe.mi.), kunst van het Verre Oosten (woe.mi.), Bel gië, ons buurland (woe.mi.) en filosofen over emoties (vrij.mo.). Voor algemene informatie en een studiegids kunt u zich ook wenden tot Fontys Hogescholen, Infocentrum, Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg; tel. 5394444. Denkt u als u mooie werkstukjes ziet: “Dat zou ik ook wel eens willen leren”? Of knutselt u vaak, maar vindt u het saai om dat alleen te doen, of bent u op zoek naar nieuwe ideën? Vanaf 3 september kunt u daar wat aan doen in het Trefpunt voor oude ren (Koningsplein 251). Elke donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur is daar dan een hobbygroep. Begonnen wordt met werkstukken die in één middag af zijn, zoals kaarten in ver schillende technieken (zandschilderen/theezakjes/3D tech niek). Kosten voor materialen ƒ2,50 per middag. Kom gerust eens langs, u hoeft u niet eerst op te geven. Het ouderentrefpunt in wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) opent het nieuwe seizoen feestelijk met gratis koffie, een versna pering en muziek. Dat gebeurt op woensdagmorgen 26 augus tus. U kunt dan vanaf 10.00 uur gezellig met elkaar bijkletsen. De eerste bingo-ochtend is op woensdag 2 september, ook vanaf 10.00 uur. Een kaart voor tien ronden kost ƒ7,50; daar mee zijn weer mooie prijzen te winnen. KBO Broekhoven 1 organiseert vanaf 25 augustus elke dinsdag een bingomiddag in buurthuis De Spil (Heikestraat 54). Aan vang steeds om 13.30 uur. Samen met de stichting September heeft de Unie KBO de zorg map Thuisverzorging ontwikkeld, een praktische uitgave voor ie dereen die te maken krijgt of heeft met verzorging thuis. De map is speciaal bedoeld voor mensen -veelal ouderen- die zelf ziek zijn en thuis verzorgd worden of de zorg voor een zieke huisge noot op zich hebben genomen. De map geeft in zeven hoofdstukken antwoorden op vragen van verzorger en patiënt die met het leven van alledag te maken heb ben, maar ook op vragen over regels en wetten. De Zorgmap geeft praktische informatie over onderwerpen als omgaan met de hulpverlening, patiëntenorganisaties en lotgenotencontact, wetten en regelingen zoals ziektekosten, verzekeringen, het persoonsgebonden budget en sociale wetgeving. Ook is er een uitgebreide lijst met nuttige adressen en literatuur. De Zorgmap Thuisverzorging is vanaf eind augustus voor ƒ36,90 te koop bij apotheken. KBO-leden kunnen de map goedkoper be stellen met een bon in het juli/augustusnummer van Nestor. Onder het motto Wie een hart heeft... organiseert de Neder landse Hartstichting voorlichtingsbijeenkomsten over hoe je ge zond kunt leven. De bijeenkomsten worden verzorgd door een voorlichter van de Hartstichting die onder meer aandacht be steedt aan bewegen, stoppen met roken, het bestrijden van stress en aan gezond en lekker eten. Afhankelijk van de wen sen van de aanvrager wordt een programma van twee uur sa mengesteld, bijvoorbeeld met een dialezing of film en een quiz over bewegen. De Hartstichting vraagt voor deze bijeenkomsten geen reis- of andere kosten, maar een donatie van 100 gulden. Het aantal deelnemers aan de bijeenkomst moet minimaal 25 zijn. Dat dient veertien dagen voor de geplande datum bekend te zijnals er te weinig deelnemers zijn, wordt de bijeenkomst geannu leerd. Belangstelling? Bel de Nederlandse Hartstichting, tel. 070-3155572. Zoals u heeft kunnen lezen vindt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg veel informatie over cursussen voor ouderen bij elkaar. Zowel van de bibliotheek zelf (Internet), als van andere instel lingen als Terra Nova en de Seniorenacademie. Maar de bibli otheek biedt nog veel meer. Welke cursus u ook gaat volgen, in de bibliotheek vindt u infor matie die u daarbij kunt gebruiken. Of het nu gaat om lessen in kalligraferen, koken of yoga. Of u nu van te voren al iets over het onderwerp wilt weten, iets op moet zoeken tijdens de cursus, of na afloop nog meer wilt lezen. Ook de presentatie Van pen tot pentium met pennen uit de col lectie uit het Scryption kan uw nieuwsgierigheid opwekken. Als u meer wilt weten over de geschiedenis van het schrift en schrijfgerei kunt u Van beitel tot vulpen van Donald Jackson raadplegen. Ook het jeugdboek Van spijkerschrift tot tekstver werker van Anita Ganeri past erbij. Als u meer wilt weten over de geschiedenis van de personal computer kunt u het boek Mensenwerk van Kees Vuik lezen. Misschien komt u op 3 september wel luisteren en meedoen aan de discussie over ouderen en de computer. Mocht u als resul taat daarvan willen kennismaken met computers en nieuwe me dia, dan is Digitaal voor late beginnersvan Mike Ackermans een prettig boek om mee te beginnen. Er komen ouderen in aan het woord die vertellen over hun ervaringen met computers, inter net en e-mail. Dus, bent u op zoek naar een cursus, denk dan ook aan de bi bliotheek.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 7