WIJZE I ‘Gewoon doen waar je op dat moment zin in hebt’ Thuis blijven in de vakantietijd kan verrassend leuk zijn U POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i i i Peerke Donders in de bibliotheek Vakantie Seniorenwijzer Gezondheid tijdens de vakantie Tips tegen inbraak Landelijke dag voor mantelzorgers Gesproken Koerier r 1 1 B >agina 12 Donderdag 23 juli 1998— pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER 28 138 265 |M336 FOTO: PETER LIGTENBERG 385 401 Deadline: donderdag 12.00 uur HET WOORD IS AAN... 194 245 ■■88 9^ U31 479 6 opstoot- I; 450 deel mur; 452 455 pl. in ding; 457 :rblijf; 460 164 stad in iziek; 467 70 hoofd- 1 verdriet; n weinig; sportterm; 483 manl. 488 vra- grug; 491 oring; 495 vnw.; 498 nt; 499 1 uitroep; mijn zwager in de polders fietsen. Trou wens, als je op de fiets in een vreemde stad boodschappen doet, lijkt het net of je er woont. “Mijn pensionering ligt in het verschiet. Ik weet nog niet of ik de eerste tijd daarna een lange reis ga maken, en zo ja, waar heen. Dus ga ik in augustus informatie verzamelen en veel lezen om een goede beslissing te kunnen nemen.” Het weer heeft nog niet echt meege werkt, maar het is inmiddels al een maand lang zomer en voor veel men sen hier in het zuiden van het land staat de vakantie voor de deur. Veel ouderen gaan buiten het hoogseizoen weg of kunnen het zich niet permitte ren op vakantie te gaan. Of ze kunnen niet ver en/of lang weg door een han dicap of ze hebben er gewoon niet veel zin (meer) in. Toch hoeft de zomer geen vervelende, eenzame periode te zijn, waarin je verlangend uitkijkt naar de terugkeer van (klein)kinderen en het begin van het nieuwe seizoen met zijn cursussen, bingo’s, koffieoch tenden en andere activiteiten. De Se- niorenwijzer sprak daarover met vier Tilburgse ouderen. Marianne (76): “Hoe ik tegen de zomer vakantie aankijk? Nou, lakoniek! Het hele jaar door ben ik namelijk al bezig de dagen goed te vullen, zodat ik niet achter de gordijnen hoef te blijven zitten. En half juni ben ik begonnen met allerlei reisjes pertrein naar Amsterdam, Hillegom, Den Bosch en Twello, onder meer voor ont moetingen met oud-klasgenoten. “Een beetje pech heb ik dit jaar wel. Mijn allerbeste vriendin woont in België en is -net als ik- al twaalf jaar alleen. Al die ja- ren deden we tot nu toe samen allerlei ge zellige dingen. Maar nu heeft ze een vriendje. En wat doe je dan? Bescheiden op de achtergrond blijven. Maar onze vriendschap is sterk, dus komen er vast nog reisjes naar België.” Vrijwilligster in Textielmuseum Greet (69): “Hoe ik op een prettige ma nier de zomer doorkom? In elk geval niet door mijn koffers te pakken en af te reizen naar verre oorden. Dit jaar blijven we maar eens dicht bij ons vertrouwde stek je. Een zomer waarin weinig moet en veel mag: gewoon doen waar je op dat mo ment zin in hebt. “Een strand- en duinwandeling in Zee land, een fietstochtje in de Achterhoek, een bezoekje aan een museum: het maakt niet zoveel uit wat ik doe, als ik er maar plezier aan beleef en een voldaan gevoel overhoud. Wat ook prima in mijn ‘zomeractiviteiten’ past, is een weekje Tilburg verwijdert het kunstwerk ‘de duikplank’ van de Spoorlaan. Het past niet bij de kermis, vindt de ge meente. Gelukkig zijn er nog koning Willem II en bisschop Zwijsen om er -zwijgend- op toe te zien dat niet alle kunstwerken verloren gaan. Drop Oud Gedachten ordenen Piet (65): “Wat ga je in de vakantie doen?’ is een vreemde vraag aan iemand die al tien jaar niet meer werkt. Want die heeft toch eigenlijk altijd vakantie? Nee dus! Als je niet meer werkt maar nog wel met allerlei dingen bezig bent, heb je ei genlijk nooit écht vakantie. Als dus ik vrij wil zijn en dingen doen waaraan ik an ders nooit toe kom, zorg ik eerst voor een lege agenda. “Dan ga ik lezen, samen met mijn vrouw op stap, steden bezoeken, markten afstruinen en leuke biercafés opzoeken. Verder ga ik mijn nieuwe fiets uitprobe ren; dat is nodig omdat de oude kort ge leden gestolen is. Maar ik ga ook mijn kantoor opruimen. Dat ziet er dan einde lijk weer eens fatsoenlijk uit, hoewel ik ook weet dat ik daarna niks meer terug kan vinden. Verder ga ik me weer eens verdiepen in de geheimen van mijn com puter en doe ik wat klussen die door het jaar zijn blijven liggen. En ik rust uit. Voor al het gevoel dat je een paar weken kunt doen wat je wilt, is erg rustgevend. “Natuurlijk zijn er mensen die de rust pro beren te verstoren. Als me dat te erg wordt, pak ik mijn tas en ga er een paar dagen tussenuit -soms met, soms zon der mijn vrouw. Dat geeft ruimte om je ge dachten over allerlei zaken weer eens te ordenen. Als dan de vakantie voorbij is, kan ik er weer tegen, hoewel het de eer ste dagen altijd wat tegenvalt. Wat dat betreft lijkt het wel werken!” In de kerk van ‘t Heike wordt van 15 t/m 22 augustus een ten toonstelling gewijd aan Peerke Donders. Moet u verstek laten gaan? Of wilt u juist meer weten? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over deze bekende zalig verklaarde Tilburger.ln het boek De eerbiedw. dienaar Gods Petrus Don ders heeft de schrijver J.A.F Kronenburg C.ss.R. het over een “nieuwe levensbeschrijving”. Toch is zijn boek uit 1925 het oud ste boek dat u in de Openbare Bibliotheek zult vinden. Van iets recentere datum is het boek Leven van den eerbied- waardigen Petrus Donders C.ss.R. van N. Govers over “den apostel der indianen en melaatsen”. Velen van u zullen dit boek uit 1946 kennen onder de titel 45 Jaren onder de tropenzon. In 1982 is Peerke Donders zalig verklaard. Toen verscheen na tuurlijk prompt een nieuw boek, namelijk Peerke Donders:sche ring en inslag van zijn /even geschreven door J.L.F. Dankelman. In dezelfde tijd stonden er veel artikelen in de krant, o.a. in de Wijkkrant Tilburg-Noord. Die artikelen kunt u nu nog nalezen in de dokumentatiemap over Petrus Donders. Cor Rademaker heeft voor Hier voel ik me thuis uit 1994 een an dere invalshoek gekozen. Hij schrijft vooral over Peerke Don ders’ rol als pionier van de leprabestrijding. Het boek gaat ook over leven en werk van een andere pionier op dit gebiedde Bel gische pater Damiaan, over wiens leven momenteel een film wordt gemaakt. De oudste genoemde boeken zijn alleen aanwezig in de biblio theek aan het Koningsplein. Ik wil graag nog reageren op wat in het artikel over ‘t Hazennest wordt gezegd over allochtonen. Die zouden moeilijk bereikbaar zijn. Heeft het KBO wel eens gedacht aan huisbezoeken? Of durven ze niet naar binnen? Misschien zou ‘t Hazennestjuist onder allochtonen naar vrijwilligers moeten zoe ken. Want ook onder allochtonen (beter misschien: nieuwe Nederlanders) zijn er sociale mensen die hun maatschappelijk engagement graag willen laten zien. Maar die komen zeker niet allemaal op rommelmarkten. Verder: jeu de boules is van oorsprong een Frans spel, dat maar in weinig landen gespeeld wordt, en dan nog door een klein deel van de bevolking. Dat de KBO dit spel gebruikt als middel om allochtonen te werven vind ik infantiel. Het is een slap surrogaat voor de vanzelfsprekende gastvrijheid die deze mensen vaak van huis uit kennen. Ondertussen blijf ik mijn best doen om mijn kennis van de Nederlandse taal te ver beteren. Zonder goed Nederlands ben je op een rommelmarkt natuurlijk nergens. Helaas heb ik het vaak te druk met jeu de boules spelen. Azizi Ben Kanabi (61) Kracht ontlenen aan de zomer Jaap (65): “Elk jaar kijk ik ‘s winters al uit naar de zomer, de tijd van volle bloei, de warmte, het uitbundige leven. Het woord ‘zomer’ alleen al geeft me gevoelens van vreugde en vrijheid, van licht en lucht. “Onze taal heeft allerlei begrippen om aan dat optimistisch gevoel gestalte te geven. Om een uurtje langer in het licht te leven, kennen we de zomertijd. En wat te denken van de onvervangbare zomerva kantie, waar we een heel jaar naar toe le ven en ook nog over napraten. En een zo merleven: baden, luieren, spelen met de kleinkinderen. Ook werpen we de last van het gewicht van ons af en dragen we zomerkleding. Een van de mooiste bloe men, het madeliefje, heet zomerbloem. “En wat te denken van de zomer des le vens, de middelbare leeftijd? Er is een verzorgingstehuis voor bejaarde men sen, dat Nazomer heet. Voor ons senio ren een naam die ons in de gelegenheid stelt om aan de zomer van het leven moed en kracht te ontlenen om de herfst des levens met plezier tegemoet te gaan. Zo brengt de zomer niet alleen de vervul ling van mooie beloften. Haar warmte en licht stralen ook uit over het pad dat we nog zullen afleggen voordat het weer winter is. “Geen klachten dus over de zomer. Laten we er maar eens één grote kermis van maken, fraai genoeg om ons weer over de winter heen te tillen.” Ook de medewerkers van de Seniorenwijzer gaan -hopelijk met goed weer- genieten van een welverdiende vakantie. De eind redacteur is weer bereikbaar als De Tilburgse Koerier na twee weken vakantie weer begint, vanaf maandag 10 augustus dus. De volgende Seniorenwijzer verschijnt op donderdag 20 au gustus. Kopij daarvoor moet donderdag 13 augustus binnen zijn. De medewerkers van de Seniorenwijzer wensen ook u een mooie vakantietijd toe! Ook als u pas in het najaar weggaat of pas in het nieuwe jaar is het handig om de volgende tips door te lezen. Neem genoeg (voorgeschreven) medicijnen mee. Bij uw apotheek kunt u een geneesmiddelenpaspoort krijgen, waarmee u aan de grens problemen kunt voorkomen en dat u, indien nodig, aan een arts in het buitenland kunt tonen. Bewaar medicijnen in de oorspronkelijke verpakking, met eti ket van apotheek en bijsluiter. Vervoer geneesmiddelen zo koel mogelijk (zetpillen, oog- druppels en diverse crèmes kunnen niet tegen hitte). Bewaar medicijnen bij voorkeur in uw handbagage. Lees voor u gaat over de eetgewoonten van uw vakantieland. Maak thuis alvast gerechten uit dat land; zo kunt u bijvoorbeeld alvast aan olijfolie wennen. Neem bij wandelingen en excursies voldoende water mee. Neem een verbanddoosje met onder meer een anti-diarree- middel mee; uw apotheek kan adviseren over een inhoud ‘op maat'. Zorg voor een anti-zonnebrandmiddel dat past bij uw huidty pe. Een pet of hoed en zonnebril zijn geen overbodige luxe. Als u ver weg gaat, neem dan minstens een maand tevoren contact op met huisarts of GGD over benodigde inentingen. Voor adviezen kunt u niet alleen terecht bij apotheek of arts, maar ook bij de Gezondheidswijzer van Thuiszorg en GGD. Open: van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur; tijdens schoolvakanties van 9.00 tot 13.00 uur. Adres: Lage Witsiebaan 2A, Tilburg. De Gezondheidswijzeristeiefonisch 24 uur per dag bereikbaar: 0900-8806. Als er veel mensen weg zijn, kunnen inbrekers vaak vrijwel on gestoord hun slag slaan. Om het hen niet al te gemakkelijk te maken, kunt u er voor zorgen dat het huis zo moeilijk mogelijk toegankelijk is. Ook is het verstandig dat de woning er zo uitziet, alsof de bewoners niet op vakantie zijn. Dus: Sluit alle ramen, deuren (en eventueel de poort) goed af, zo mogelijk met vergrendeling. Laat de gordijnen open en een (paar) lamp(en) ‘s avonds bran den met behulp van een tijdschakelaar. Laat de brievenbus legen door vrienden of buren en laat hen de kranten en post van buitenaf niet zichtbaar wegleggen. Hang zeker geen briefje (“tot dan en dan weg”) op de deur of achtereen raam. Zorg dat kostbare dingen van buitenaf niet zichtbaar zijn. Laat geen kliko, ladder of ander verplaatsbaar ding achter in de tuin, waarmee inbrekers naar een bovenraam of balkon kun nen klimmen. Veel partners van gehandicapte, hulpbehoevende of chronisch zieke ouderen verliezen meer en meer het contct met de bui tenwereld. Voor velen is het moeilijk de zorg te combineren met het onderhouden van het sociale netwerk. Hierdoor voelen ve len zich op de lange duur zwaar overbelast. En dat kan ernstige gevolgen hebben voor hun gezondheid en levenslust. De Landelijke Organisatie Thuisverzorgers (LOT) vindt dat thuiszorgers recht hebben op extra waardering en ondersteu ning. Daarom organiseert de LOT 16 september een speciale bijeenkomst voor ouderen die dagelijks zorgen voor hun part ner. De bijeenkomst vindt plaats in hotel-conferentieoord De Queeste in Leusden (Utrecht) van 10.00 tot 15.30 uur. In het ochtendprogramma zit veel informatie. Een toneelvoor stelling en lezingen zullen het belang van een persoonlijk net werk in beeld brengen. In de middag krijgt u ruimschoots de ge legenheid met lotgenoten ervaringen uit te wisselen in kleine groepjes. Om het voor u mogelijk te maken de dag te bezoeken kunt u een beroep doen op vrijwilligers bij u in de buurt. Indien nodig helpt LOTuaan het juiste adres. Ukunt een inschrijfkaart bij LOT aan vragen. Adres: Postbus 1004, 8001 BA Zwolle; tel. 038- 4230180. Voor mensen die blind of slechtziend zijn of een andere lees- handicap hebben, verschijnt er elke twee weken op geluids cassette een selectie van artikelen uit De Tilburgse Koerier. Vast onderdeel daarvan is de Seniorenwijzer. Het abonnement op de (thuisgestuurde) Gesproken Koerier is gratis. Informatie: Centrum voor Gesproken Lectuur, Postbus 24,5360 AA Grave; tel. 0486-482345. als vrijwilligster werken in de kinderhoek van het Textielmuseum. “En -al is het voorbij, het valt wel in de zo mer- wat te denken van Festival Mun dial? In het Leijpark kun je je dan een weekend lang in allerlei andere landen wanen en genieten van dans, kleurrijke kleding en muziek. Wat overigens ook niet te versmaden is: lekker op een ter rasje van een drankje genieten en de be koring van de Tilburgse kermis aan je voorbij te laten trekken. “Ook is de zomer dé tijd van logeerpartij tjes van kleinkinderen. Dat brengt een hoop gezellige drukte met zich mee. En als ik dan nog tijd overhoud voor een mooi boek, of om met vrienden bij te klet sen, vliegt de zomer voorbij. Waarschijn lijk veel te snel naar mijn zin!” Stilte in de tuin Martine (62): “De zomer is voor mij al vroeg begonnen met een week wande len en auto rijden in de Zwitserse bergen. Daarna heb ik oud-collega’s uitgenodigd om bij De Zeven Geitjes te eten. Dat was een leuke avond! De gepensioneerden waren benieuwd hoe de vijftigers de be zuinigingen in het onderwijs doorstaan hadden; de jongeren vroegen hoe het is om ouder te worden. “Nu vertrekken de gezinnen om me heen voor drie weken. Vroeger gingen wij ook in het hoogseizoen. Mijn verstand zegt dat het nu warm en druk is en dat dus voor- en naseizoen beter zijn, maar nog steeds word ik onrustig, elk jaar als de schoolvakantie begint. Toch kan ik ook genieten van de stilte in de tuinen in de buurt. Ik zit daardoor veel vaker dan an ders in mijn tuin. In deze tijd vraag ik ook vaker kennissen op de koffie of ik kook eens extra lekker voor iemand. Of we gaan eens op een terrasje zitten: heerlijk ontspannend! Wat ook mooi is, is om bij mooi weer ‘s morgens vroeg bijvoorbeeld in landgoed De Utrecht te gaan wande len. En als het heel warm is: gordijnen dicht en de hele dag lezen! “In september ga ik met een vriendin in Amsterdam een week op het huis van haar dochter passen. Dat wordt dan veel fietsen in de stad en daarbuiten. Ook ga ik een paar dagen naar mijn zus in mijn geboorteplaats Delft, onder meer met De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt Anton Dautzenberg I Riek Flipse-Tiemens 1 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. In deze ru briek kan ie dereen van 55 jaar en ou der zijn of haar mening geven over allerlei za ken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. t- Bh

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 13