B I Wl JZ I s m n Bijeenkomst Centrale Adviesraad over ouderenparticipatie in de wijk ‘Ouderenwerk kan niet functioneren zonder vrijwilligers’ ERMIN 'AARD POST SCRIPTUM COLOFON 'ER E L ri i i i i i i i i i i i i i RA Bridgeclub Tra Nol Digitaal zoeken in de bibliotheek Kunstbussen voor Senioren blijven rijden r i i Kaarten in stadsdeel Noord Inloopbijeenkomst dementie Trejpunt ‘t Sant Training rolstoelvaardigheid Rommelmarkt in Noord - pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 juli 1998 pagina 7 en 21.30 tree 17,50 tree/12,00 onmisbare rol in de samenleving hebben. tree/12,00 gangers Drop Oud 5.00 (pap.) 435944 Deadline: donderdag 12.00 uur M. van der Ende lER. vang ƒ49.90 ƒ49.90 ƒ15.00 ƒ25.00 ƒ49.50 I ƒ39.90 ƒ25.00 ƒ25.00 ƒ39.90 HET WOORD IS AAN... 98 lioscoop GELDIG 'é"-voorstel- sfritesbon. iaar. Sectormanager ouderenwerk Annelies van der Zanden en directeur Niko de Jong van De Twern vinden dat ouderen een rc!!.t d? hebben. FOTO. PETER UGTENBerg moet het ouderenwerk zich ook richten op activiteiten die de participatie van niet- actieve ouderen bevorderen. Dit kan vol gens haar alleen door aan te sluiten bij vragen en problemen waarmee deze ou deren worden geconfronteerd in hun di recte woon- en leefomgeving. Met name de ouderenadviseurs spelen een belang rijke rol bij het in kaart brengen van deze vragen en problemen. Allochtone oude- vertelt Snoeren. “Maar het is wel een in ren vormen een aparte doelgroep, want die worden -met name door taalproble men- nog te weinig bereikt. Ruim zestig netwerken van gastheren en gastvrouwen maken een keuze uit het aanbod, geven bekendheid aan de ritten en zoeken deelnemers. Het enthousias me van de gastvrouwen en gastheren - die zelf gratis meemogen met hun Kunst bus- zorgde ervoor dat er afgelopen seizoen meer dan 115 Kunstbussen door Brabant reden. Het Noordbrabants Genootschap is nu bezig met het samenstellen van nieuwe Kunstbusbrochures met het aanbod van theaters en concertzalen en met dag tochten. De abonnementsprijs gaat om- Ouderen moeten meer betrokken wor den bij het ouderenwerk in de wijk. Dat stelt de Centrale Adviesraad (CAR) van de sector ouderenwerk van De Twern. Die organiseerde vorige week woensdag een bijeenkomst rond dit thema in wijkcentrum De Baselaer. Met wethouder Wim Luijendijk van Sociale Zaken als een van de toehoor ders spraken vertegenwoordigers van de CAR en De Twern over het be lang van een goede participatie door 50-plussers bij het ouderenwerk, mede tegen het licht van de fusie van de voormalige stichting Ouderenwerk SBT en De Twern die anderhalf jaar geleden gestalte kreeg. Jazz-meeting 1998 in Tilburg. Geen streetparade, geen uitvoeringen op gezellige plaatsen, alleen een podi um op de Heuvel. Dat is misschien wel erg muzikaal, maar vooral heel muziekkaal. Mensen die al deelgenomen hebben, stellen de kwaliteit van het aanbod op prijs, evenals de voorbesprekingen en de gezelligheid, zo blijkt uit onderzoek. Bestuurlijke taken Het ouderenwerk kan volgens Hilkes niet functioneren zonder vrijwilligers. Hij be nadrukt dat ze nodig zijn voor de dage lijkse uitvoering van de recreatieve acti viteiten en voor hulp- en dienstverlening. Maar ze zijn ook in toenemende mate no dig voor het bestuurlijke werk. De tijd van alléén maar biljartwedstrijden organise ren is volgens hem voorbij. Op initiatief van de CAR start daarom bin nenkort een opleiding/training die vrijwil ligers voorbereidt op bestuurlijke taken. Hilkes besloot zijn lezing met een drin gende oproep aan ouderen om vrijwilli gerswerk te gaan doen. “We zijn allemaal kwetsbaar... en zorgen en helpen zijn zingevend in het leven van de mens Iedereen zou naar zijn of haar eigen kun nen moeten bijdragen aan dat zorg- en hulpproces!” Het belang van participatie van ouderen in het ouderenwerk werd ook benadrukt door de tweede spreker, Annelies van der Zanden, sectormanager ouderen werk van De Twern. “Participatie ver groot het gevoel van eigenwaarde en respect. Bovendien houden ouderen door het meedenken over oplossingen greep op hun eigen situatie en ontstaat er perspectief op verbeteringen en veran deringen.” Uit onderzoek blijkt dat inmiddels ruim een kwart van de 65-plussers vrijwilli gerswerk doet. Volgens Van der Zanden Jan van de Ven en andere vrijwilligers van seniorensoos ‘t Hazennest hebben ge probeerd allochtone ouderen te interesseren voor de Katholieke Bond voor Ou deren (KBO). Dat deden ze met een informatiestand en jeu de boules. “We heb ben toen bewust gekozen voor jeu de boules omdat dat eigenlijk over heel de wereld gespeeld wordt”, zei Van de Ven in de vorige Seniorenwijzer. Ik ben geen globetrotter, maar ik waag Van de Vens bewering te betwijfelen. Uit Frankrijk komt het spel pétanque, waarvan wij hier het spel met ballen gemaakt hebben. Bij mijn weten wordt het vrijwel alleen in Nederland gespeeld en onder de platanen van Franse steden en dorpen -tegenwoordig ook door vrouwen- en op campings door Nederlanders die amper of geen Frans spreken. In een voor malige Franse kolonie als Marokko bijvoorbeeld zijn de meeste mensen niet zo gecharmeerd van dit spel van de vroegere overheersers en doen ze liever een kaartspel. Daarom een suggestie voor de KBO-ers in Noord. Probeer het de volgende keer eens met spelletjes die echt wijd verbreid zijn: schaken, triktrak, een voorzichtig partijtje seniorenvoetbal, of leer eens een kaartspelletje van over de grens! Onder het motto ‘ouderen voor ouderen’ worden huisbezoeken afgelegd bij 65- plussers met een laag inkomen. Dit ge beurt door vrijwilligers van vijftig jaar of ouder. Doel van de bezoeken is meer in zicht te krijgen in de sociale participatie van ouderen met een laag inkomen en hen te helpen bij problemen. ‘We krijgen goede reacties op de huisbezoeken”, vortnlt Qnnoron “Moor hot ie \a/qI oan in- tensief proces; zonder vrijwilligers kun je zo’n project niet opzetten.” Zij legt daar mee, net als de sprekers voor haar, de kwetsbaarheid van het ouderenwerk bloot. Ook de laatste spreker, Twern-directeur Niko de Jong, toonde zich bewust van deze kwetsbaarheid. “Het is van groot belang dat ouderen mee blijven doen in de samenleving. Zij dragen bij aan de so ciale binding van de -naar mijn mening te snel- veranderende samenleving... Ac tieve ouderen houden de samenleving leefbaar en zijn eigenlijk onmisbaar”, al dus De Jong. De toekomst ziet hij positief tegemoet. De ook volgens hem succes volle fusie van SBT en De Twern biedt een stevig fundament om het ouderen werk verder gestalte te geven. En ook po litiek komt er meer erkenning voor het ou derenwerk, stelt De Jong. “In het najaar zullen we samen met de gemeente het ouderenwerk evalueren. Nieuwe wegen voor de toekomst zullen dan zichtbaar worden.” hoog van 80 naar 90 gulden; daarvoor krijgen deelnemers toegang tot drie voor stellingen, inclusief vervoer, koffie en voorbespreking. De dagtochten worden georganiseerd tussen Pasen en eind september. In een aantal gebieden rijdt nog geen Kunstbus, ofschoon er wel mensen wo nen die er gebruik van willen maken. Wie voor hen gastheer of gastvrouw wil wor den, kan contact opnemen met het Noordbrabants Genootschap, Postbus 1104, 5200 BD Den Bosch; tel. 073- 6139484. KBO Heikant/Quirijnstok organiseert zondag 12 juli weer een rommelmarkt. De opbrengst komt ten goede van het ouderen werk in die wijk. De markt is van 9.30 tot 16.30 uur in senioren soos ‘t Hazennest (Kreverplein 27; hoek Van Anrooylaan/Van Kalmthoutlaan). Entree ƒ1,50, incl. kopje koffie of thee of een glaasje fris. Bij bridgeclub Tra Noi (=”onder ons”) spelen vooral 50-plussers. Het is een gezellige club met circa negentig leden, die aange sloten is bij de Nederlandse Bridge Bond. Dat betekent dat er meesterpunten verdiend kunnen worden en dat de leden het Bridgeblad ontvangen. Er wordt dus serieus gebridgd, maar er zijn ook feestelijke bridge-avonden rond Kerstmis en Pasen. Voor beginners is de club uitermate geschikt, omdat die, indien gewenst, begeleiding krijgen. De club zoekt voor het nieuwe seizoen ook spelers die bereid zijn zo nu en dan in te vallen. Tra Noi speelt op donderdagavonden in de grote zaal van Terra Nova aan de Nieuwlandstraat. U kunt gratis en vrijblijvend ken nismaken op de zomeravond-bridge op 9, 16 en 23 juli. Aan melden tot 19.30 uur. Inlichtingen bij de secretaris: L. Lan- schots, tel. 5900070. Het opplussen van woningen voor ouderen is een tamelijk nieuw verschijnsel. Afgezien van een enkel artikel in de doku- mentatiemap Volkshuisvesting; Tilburg; ouderen heeft de Openbare Bibliotheek over opplussen geen informatie in ge drukte vorm. Wel kunt u met behulp van een computer bij het in lichtingenbureau zoeken in een aantal digitale bestanden. Zo kunt u bijvoorbeeld via de computer zoeken naar een artikel over opplussen in de Brabantse kranten. Ook kunt u met de computer zoeken in de inhoudsopgaven van vrijwel alle tijd schriften, de zgn. Tijdschriftenbank. Hiermee komt u echter al leen achter het verschijnen van een artikel over opplussen. Het artikel zelf moet u nog opzoeken in het betreffende tijdschrift. Als de bibliotheek het tijdschrift niet heeft, kunt u een kopie van het artikel aanvragen bij een andere bibliotheek. Verder kunt u ook zoeken in het wereldwijde computernetwerk Internet. Daar in is de landelijke Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) te vinden op het volgende adres: http://www.sev.nl. De SEV geeft daar een korte schets van experimenten en pro gramma’s, onder meer voor ouderen en gehandicapten. Maar er is ook een uitgebreide lijst van SEV-publikaties te zien, die bij deze instelling te bestellen zijnDaar zitten dus ook titels bij over opplussen. In de bibliotheek vindt u wel algemenere informatie over huis vesting voor ouderen. Daarvoor kijkt u in de catalogus bij het on derwerp ouderen; huisvesting of in de kast bij rubriek 314 e.v. Probeer eens gebruik van de digitale mogelijkheden die de bi bliotheek te bieden heeft. Medewerkers daar helpen u graag verder. Dankzij provinciale subsidie kunnen Brabantse 50-plussers ook het ko mende jaar met de Kunstbus mee. Een Kunstbus kan gaan rijden als er mini maal veertig deelnemers in één stad of in enkele bij elkaar liggende dorpen zijn. Daarmee kunnen ze op verschil lende plaatsen in Brabant naar muse um, theater en concertzaal. De CAR is het adviesorgaan voor direc tie en bestuur van De Twern, de stedelij ke koepelorganisatie voor sociaal-cultu- reel werk, waaronder de buurthuizen vallen en sinds vorig jaar dus ook het ou derenwerk. De Adviesraad geeft ge vraagd en ongevraagd zijn mening over beleidszaken die met ouderenwerk te maken hebben. Op advies van de CAR heeft De Twern de activiteiten voor ou deren in de verschillende wijken en buur ten van Tilburg in kaart gebracht. De vraag die hierbij centraal stond was: hoe kan de invloed van ouderen op het oude renbeleid in wijken zo goed mogelijk ge organiseerd worden? Volgens de eerste spreker, CAR-voorzit- ter Jan Hilkes, laten de onderzoeksresul taten zien dat er een positieve ontwikke ling gaande is bij het ouderenwerk. “Wantrouwen, lange tenen, achterdocht, onbegrip en vastgeroeste posities ston den in het verleden vernieuwing en ver dieping van het ouderenwerk in de weg”, aldus Hilkes. “Maar het onderzoek van De Twern geeft een hoopvol beeld voor de toekomst; zowel op stedelijk, wijk- en buurtniveau worden goede activiteiten ontwikkeld door en voor ouderen.” Het samengaan van SBT en De Twern heeft volgens Hilkes hieraan een belangrijke bijdrage geleverd. “Het ouderenwerk werd door de fusie als partner betrokken bij, en motor van nieuwe ontwikkelingen. De ouderen en het ouderenwerk maken weer deel uit van de samenleving.” De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel-Verbunt Anton Dautzenberg I Riek Flipse-Tiemens 1 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) - Barth Noordzij Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De KBO Berkel-Enschot nodigt 50-plussers van Tilburg-Noord, Udenhout en Berkel-Enschot uit om op een speciale kaartmid- dag te komen rikken, jokeren en bridgen. Het gaat er net als vo rig jaar om dat 50-plussers uit het stadsgebied Noord, waarin ook Berkel-Enschot ligt, met elkaar kennis kunnen maken en gezellig kunnen kaarten. De middag wordt gehouden op 29 juli van 13.30 tot ongeveer 17.00 uur. Bij mooi weer buiten bij cul tureel centrum De Schalm (Eikenbosch 1 te Berkel-Enschot); mocht het weer niet meewerken is er binnen ruimte genoeg. Om de organisatie vlot te laten verlopen moet uw aanmelding vóór 15 juli binnen zijn. Er zijn geen kosten aan verbonden. De con sumpties zijn voor eigen rekening. U kunt zich telefonisch aan melden bij Ria van Beurden (tel. 5331957), Martje Bloem (5335072) of Cok van Riel (5331128). De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert donder dagavond 16 juli van 19.30 tot 21.30 uur in Fratershuis Sint De nis een inloopbijeenkomst voor mensen die, direct of indirect, met dementie te maken hebben. Het Fratershuis aan de Kruis- vaarderstraat 32 is met stadsbus 42 te bereiken. De bijeenkomsten worden elke eerste dinsdagochtend (van 10.00 tot 12.00) van de maand en elke derde donderdagavond van de maand georganiseerd voor iedereen die wel eens met dementie te maken heeft (gehad). Dit kan zijn omdat een fami lielid dementeert of omdat men werkt met mensen die demen teren. Voor wie meer over dementie wil weten, is op elke bij eenkomst een informatiestand aanwezig. De bijeenkomsten hebben een informeel karakter. Bezoekers kunnen er tussen genoemde tijden binnenlopen. Je kunt er met lotgenoten praten of gewoon een kopje koffie of thee drinken. In ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 15 juli bloemschikken. Kosten ƒ6,- per gemaakt stukje. Zelf mee brengen: bakje, mandje of potje en een mesje. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Elke maandagochtend kunt u er gezel lig biljarten, een krantje lezen of wat kletsen en koffie drinken. Aanvang 10.00 uur. Vrijdagochtend is voor de bridgers. Aan vang 20.00 uur; zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend. In verband met vakantie en de kermis is het Trefpunt van maan dag 20 juli t/m vrijdag 21 augustus gesloten. Mensen komen soms van de ene op de andere dag ongewenst in een rolstoel terecht door een ongeluk, een tijdelijke of per manente blessure of door een chronische ziekte. Niet iedereen komt dan automatisch in contact met een revalidatiecentrum om onder meer vaardigheid op te doen met een rolstoel. Toch is dat handig i.v.m. de vele obstakels, smalle trottoirs, het ont breken van op- en afritten en te steile hellingbanen waarmee rol stoelgebruikers te maken hebben. Voor deze groep is de cursus Rolstoelvaardigheid en Sport ont wikkeld. Daarbij worden de deelnemers in veilige oefensituaties en onder deskundige leiding van ervaren rolstoelgebruikers ge confronteerd met obstakels uit het dagelijks leven. De vaardig heden worden op een speelse wijze aangeleerd. Bovendien kunnen deelnemers tijdens de cursus met tal van aangepaste sportvormen kennismaken. Voor informatie en/of aanmeldingen ovor de curussen die even tueel in het najaar plaatsvinden, kan men tijdens kantooruren contact opnemen met: Mario Hofkens van Bureau Ondersteu ning Tilburgse Sport, tel. 5437283. Kwetsbaar Het Tilburgse ouderenwerk heeft al meer dan twintig jaar ervaring in het helpen vormgeven van medezeggenschap door senioren. Dit gebeurt niet alleen in de CAR, de stadsdeeladviesraden, de ou derenbonden en de Seniorenraad, maar in toenemende mate ook binnen de wijk- organisaties. Deze laatsten kunnen een belangrijke rol spelen bij het betrekken van ouderen bij het ouderenwerk. In het proefpróject Ouderen en Inkomen werkt wijkorganisatie De Nieuwe Stede nauw samen met onder andere De Twern. In het project, dat naar verwachting in het najaar zal worden afgerond, zijn volgens coördinator Wilma Snoeren (Twern) goe de ervaringen opgedaan met de inscha keling van vrijwilligers van de wijkorgani satie. Zij gaf in haar lezing een overzicht van de actuele stand van zaken daarbij. In deze ru briek kan ie dereen van 55 jaar en ou der zijn of haar mening geven over allerlei za ken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 7