3 ruikt. i s Volvo S80 Rii-impressie II Complimenten VAN ROOSMALEN Renault en Fiat samen in bussen Opel Astra in loopuitvoering Onschuldige medicijnen beïnvloeden rijvaardigheid Gewijzigde uitrustingen bij Citroën Mrg M! ILL pagina 4 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 9 juli 1998 pagina 5 Biturbo Gordijnen Turbodiesel 1190 29 b 994 997 996 996 995 995 995 995 995 995 995 995 995 994 994 994 994 994 994 992 992 992 991 991 990 990 989 988 987 983 kelingslanden VOLVO erkend nonteerd monteerd nneer de Iden kan ;n, maar 'O N ■4554254 s typische ;re broer het kenmer- Het dashuvm u v metertellr- J-~ u auto verwijderd de alarmlichten heeft een star vm contacts!"^’’ vervangen uwi radiobediening n #eh 1,0 liter moi at Volvo haar uiterste best heeft gedaan op K Uhaar voorlopig nieuwe topmodel, blijkt uit JL^ vele details. De nieuwe S80 die vanaf okto ber in ons land te koop is, is met recht een topper die op vele gebieden nieuwe standaarden zet. We reden de diverse motorvarianten. Zelfs de bumpers zijn ‘meeges poten’. De nieuwe Astra XS kost f.99,inclusief BTW. 1500 chassis en 1500 minibus sen produceren. Door de samenwerking kunnen beide merken sneller inspelen op ver anderende marktomstandighe den. e bleven de ledig helder, adt pas een >ct op wanneer sering wordt inge- Hierdoor ontstaat de tweede grootste groep op dit gebied in Europa. Iveco heeft een fabriek en ontwikkelingsfaciliteiten in Italië en vergelijkbare activitei ten in Spanje. Renault brengt haar fabrieken en ontwikke- lingsafdelingen in Frankrijk en Tsjechië in. Jaarlijks zal de nieuwe groep 4500 bussen, De Nederlandse Opel-dealers hebben het leveringsprogram ma van de nieuwe Astra uitge breid met de XS, een model dat alleen in de kleur rood wordt aangeboden en bedoeld is voor kinderen van 1 tot 3 jaar. De Astra XS loopauto is gemaakt uit een hoogwaardige zaken wanneer het gaat om autorijden. Vaak wordt gedacht dat een dergelijk effect alleen bij zware medicijnen optreedt. Dat is dus niet het geval, een eenvoudig hooikoortstabletje kan al suf maken. Voor wie met de auto op vakan tie gaat, of anderszins alert moet zijn, is het dus van belang zijn medicijngebruik eens kri tisch onder de loep te nemen. Bij twijfel kan de huisarts of apotheek altijd adviseren zodat u deze zomer helder achter het stuur zit. Ki yanR^ve^ed AG ro 1 stootranden rondom en dito ruitomlijstingen. Het front is zeer kenmerkend met de nadrukkelijk naar voren geplaatste grille en de grote, heldere koplampen. Recht van voren toont de S80 laag en breed. Tijdloos vormgegeven De plaats van de S80 binnen het huidige Volvo-programma lijkt wat moeilijk te verdedi gen. Prijstechnisch is het ver schil met vergelijkbaar gemo toriseerde S70-uitvoeringen niet overdreven groot, maar het is niet voor het eerst in de geschiedenis dat dit Zweedse merk voor hetzelfde bedrag meerdere auto’s biedt. Voor de S80 zoekt Volvo klanten die geloven in tijdloos vormgege ven auto’s, terwijl met de S70 en vooral de V70 een jongere doelgroep wordt aangespro ken. De 4,82 meter lange sedan heeft voorwielaandrijving en dat stelt vanwege de aangebo den motoren strenge eisen aan de lay-out van de voorwielop- hanging. De gebruikte veerbe- nen lijken sterk op die van de S70. Samen met de stabilisator- stang wordt ervoor gezorgd dat duik- of steigerbewegingen tot een minimum worden beperkt en de auto in de meeste omstandigheden horizontaal blijft. Achter beschikt de S80 over een onafhankelijke multi link ophanging met een stabili sator. De auto weet wegoneffen- heden keurig op te vangen, ter wijl onverwachte bewegingen van de carrosserie zich niet voordoen. De auto is vooral op comfort afgestemd en gemaakt om vele lange ritten te maken. De Volvo S80 toont ‘en profile’ behoorlijk langgerekt en heeft duidelijke familietrek2 .s van de S40. Ondanks de mc('gespoten bumpers, buitenspiegels en por- tiergrepen, zijn er nog genoeg accenten in de vorm van zwarte kunststof en heeft de details van zijn groter overgenomen zoals kende front, de lichtmetalen velgen en de achterlichten. De Volvo S80 staat op een vol ledig nieuw ontwikkelde bodemgroep, die in de nabije toekomst nog voor andere modellen gebruikt gaat wor den. Zo komt er een station wagon die een andere uitstra ling heeft en de V70 gaat ver vangen en ook laat Volvo dóór schemeren met een nog grote re auto bezig te zijn. rijding zo verplaatst dat het lichaam en vooral het hoofd optimaal wordt opgevangen. Maar Volvo gaat natuurlijk nog verder. De S80 heeft standaard één of twee airbags (tweede air bag is optie zonder meerprijs), twee sidebags en de nog niet eerder geleverde opblaasbare gordijnen. Deze komen in stel ling bij een zijdelingse aanrij ding en vangen het hoofd op. Uniek is dat deze voorziening ook de achterpassagiers extra bescherming geeft. De interi- euruitrusting loopt van uitge breid tot zeer royaal afhanke lijk van een aantal leverbare optiepakketten. Elektrisch ver stelbare en verwarmde buiten spiegels, vier elektrisch bedien de ruiten, opklapbare rugleu ning passagiersstoel, in twee richtingen verstelbaar stuur, buitentemperatuurmeter, lees lampjes voor en achter, in de bumper geïntegreerde antenne en zes luidsprekers zijn in alle gevallen standaard. Volvo levert de T6 alleen met een Geartronic automaat. De bak van General Motors scha kelt volledig automatisch, maar kan ook handmatig worden bediend. De laatste en zeker niet onbelangrijke motor is de 2,5 liter TDI die bij Audi wordt gekocht en zijn 140 pk levert bij 4000 tr/min en goed is voor een koppel van 290 Nm tussen 1900 en 3100 tr/min. Ook deze Autobedrijven Ringbaan Zuid 3 TILBURG 013-5360015 Donderdag koopavond tot 21.00 uur Hoge Steenweg 85 LOON OP ZAND 0416-362450 V Vrijdag koopavond tot 20.00 uur 1 Vele miljoenen Nederlanders stappen deze zomer weer in de auto om een flink aantal kilo meters af te leggen naar hun vakantiebestemming. Iedereen weet dat het belangrijk is om bij zo’n lange reis fit achter het stuur te zitten. Wat veel men sen echter niet weten, is dat ze door het slikken van gangbare geneesmiddelen vaak minder helder zijn dan ze denken en juist in de auto kan dat erg gevaarlijk zijn. Neem nou medicijnen tegen hooikoorts. Eén op de vijf men- Iveco (de vrachtwagenafdeling van Fiat) en Renault Vëhicules Industrials hebben besloten hun activiteiten op het gebied van bussen en touringcars onder te brengen in een geza menlijke onderneming. elkaar een verrassende vormge ving op. De bagageruimte heeft een keurige inhoud van 440 liter, terwijl dit volume kan worden uitgebreid door het in delen ne^rklappen van de ach- terbankrugleuning. De Volvo S80 is wat uiterlijk betreft een kenmerkende, beslist niet onop vallende nieuwkomer in het hogere segment zakenauto’s. En dan het interieur. Als de portieren centraal worden ont grendeld met behulp van de afstandsbediening en je plaats neemt op de bestuurdersstoel, kan er eigenlijk niets meer mis. Deze auto wil je gewoon heb ben. Het komt niet vaak voor dat een stoel in een auto vanaf de eerste seconde perfect aan sluit. Je zou je zelfs kunnen voorstellen dat je na een druk ke werkdag even terugtrekt in de auto om uit te rusten. Bovendien hebben deze gewel dige stoelen een ingebouwde whiplash-beveiliging, waarbij de rugleuning zich bij een aan- De achterkant doet nog het meest denken aan het ECV-pro- totype van enkele jaien gele den. De carros. ielijn wordt in de vorm van de achterlichten voortgezet en dat levert bij bo komt daardoor tot een ver mogen van 272 pk bij 5400 tr/min en een koppel van 380 Nm dat tussen 2000 en 5000 tr/min permanent aanwezig is. De souplesse is bijna niet meer voor te stellen. Toch is de afstelling van de motor vooral op comfort gericht. Geen bruus ke duw in de rug, maar een uitermate soepel gedrag met hoge prestaties zoals de top van 250 km/u en sprintje in 7,2 seconden. Bovendien kan een bredere lijn worden aangeboden, omdat de overlap' van beidé programma’s beperkt is. De diverse produk- ten zullen de merknamen Iveco, Renault, Pegaso, Orlandi, Heuliez, Karosa en Mack dragen. De Europese Commissie moet nog toestem ming verlenen aan deze samen werking sen heeft in de zomer last van deze vorm van allergie. Het is niet te genezen, maar met medi cijnen kunnen de symptomen worden verlicht. De Universiteit van Maastricht onderzocht het effect van twee van deze anti- hooikoortsmiddelen op de rij vaardigheid. Middelen op basis van cetirizine hebben bij de voorgeschreven dosering van 10 mg hetzelfde effect als één tot twee glazen alcohol. De proef personen konden niet meer in een rechte lijn rijden. Bij een zelfde dosis van een middel op Aan de basis van het motoren programma staat de bekende 2,4 liter 5 cilinder 10-klepper die een vermogen levert van 140 pk bij 5700 tr/min en een koppel van 220 Nm bij 3000 tr/min. Deze motor zorgt voor een top van 205 km/u en een sprintje in 11 seconden. De belangrijkste motor voor ons land wordt volgens de impor teur de 20-klepper met 170 pk bij 5700 tr/min en 230 Nm bij 4500 tr/min. We reden deze krachtbron gekoppeld aan een automatische versnellingsbak. In dat geval kan een top van 215 km/u worden behaald en wijst de teller binnen de 9,9 seconden de 100 km/u aan. Eei mooi klinkende, krachtige motor die meer dan voldoende blijkt te zijn voor deze grote Volvo. Daarboven biedt Volvo twee 6 cilinder lijnmotoren aan. Het is uniek dat deze motoren dwars voorin worden geplaatst en dat kan alleen omdat de toegepast versnellingsbakken uiterst compact van bouw zijn. Het gaat in principe om de 2,9 liter bekend uit de S90 die in de S80 een vermogen levert van 204 pk bij 6000 tr/min en een fors kop pel van 280 Nm bij 4200 tr/min. Een soepele, uiterst stil le motor die onder, alle omstan digheden zijn bereidheid tot presteren toont en dat lezen we al snel af aan de prestaties: top van 235 km/u en acceleratie van 0 tot 100 in 8,2 seconden. Het topmodel is de S80 T6 voorzien van dezelfde 6-pitter die wordt opgepept door twee turbocompressoren. Deze bitur- Van diverse modellen heeft Citroën de uitrusting gewijzigd. Zo wordt de Xsara voortaan standaard geleverd met twee airbags en twee sidebags, waardoor de auto een unieke plaats in haar segment inneemt. De prijsverhoging bedraagt afhankelijk van de gekozen variant tussen 600 en 1000 gulden. De optieprijs voor ABS is met £350,= verlaagd tot £1.500,=. Het kleuren gamma van de Xsara Coupé is uitgebreid met Noir Verni. versie haalt de 200 km/u. Bij de introductie worden direct de beide 6 cilinders leverbaar. De produktie van de 5-pitters gaat pas eind december van start. Volvo geeft de S80 scherpe aanschafprijzen mee. De 2,9 6 cilinder begint bij £91.793,=. De topprestaties van de T6 vragen een investering van £112.193,=. Iets later komen de 5 cilinders beschikbaar vanaf £73.893,= voor de 2.4 van 140 pk en £76.593,= voor de 170 pk variant. De diesel tenslotte zal £80.893,= gaan kosten. Volvo kent voor de S80 vier combinaties van lichtme talen velgen (niet allemaal mooien andere bekledings- stoffen en drie pakketten om de interieuruitrusting aan te vullen. Zo kan men een volle-' dig geïntegreerde GSM-tele- foon bestellen met bedienings knoppen op het dashboard en een luidspreker in de hoofd steun. shboard van de Evasion heeft een digitale dag- en kilo- jller die bovendien bij het starten aangeeft hoever de ■wijderd is van de volgende servicebeurt. De knop van ulkhten is voortaan rood. De Berlingo op geel kenteken :ïi startbeveiliging gekregen via een transponder in de sleutel en bij de Xantia is de bestaande blauwe kleur jen door een andere tint. Voor £450,= is in de XM een g op het stuurwiel leverbaar, terwijl de Saxo met lotor leverbaar is vanaf £19.990,=. basis van loratadine proefpersonen volledi Bij loratadine treedt versuffend effect op n een te hoge dost nomen. De Universiteit van Utrecht kwam na een onderzoek tot de conclusie dat de combinatie geneesmiddelen en het verkeer het afgelopen jaar 45 dodelijke slachtoffers heeft opgeleverd en 400 ernstig gewonden. Bepaalde medicijnen kunnen het beoorde lingsvermogen aantasten en de reactietijd vergroten. Essentiële

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 20