W I J z s R Club van oud-ondernemers geeft gratis adviezen aan bedrijven en instellingen ‘Ouderen zijn van grote waarde voor de maatschappij’ rd E: E: E: F ft POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i 'd I j 1 1 I Hulpmiddelen bij telefoons voor gehandicapten Informatiemarkten over wonen en zorg Thuiszorg Midden-Brabant Cabaret in Noord Twee menu’s bij Maaltijdenexpres Cabaret in De Baselaer Biljartclub zoekt leden Eigen bijdrage woningaanpassing Videofilm H.Hartoptocht Brochure over eigen huis Tl i i i i i 1 De bibliotheek bij u in de buurt La pagina 6 Donderdag 11 juni 1998 pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER ZEN en I door overmaking Drop Oud jrote Wilma Hurkens -18 Een verwende AOW-er Enkele weken terug besteedde de Se niorenwijzer aandacht aan slechtho renden en doven. Ook zij kunnen, net als andere mensen met een handicap, dankzij allerlei hulpmiddelen telefo neren. PTT Telecom heeft daarover een handig boekje: tips toets, dat ook in de bibliotheek te leen is. Hier onder een greep daaruit. maar een relatief kleine groep die op deze manier kan afbouwen; voor veel mensen valt het werk en daarmee een groot deel van het verleden in één keer weg.” HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. gen. snst. gen: Kort STOCK nu in >ij het met jp. Walter Scheepens: ‘Mentorengroep is ideaal, want ik kan zo langzaam mijn carrière af bouwen. FOTO: PETER LIGTENBERG uni een .30 uur zitten. ;n, is de entueel Vergrijzing Dat veel mensen zich na hun uittreding De Seniorenwijzer verschijnt een- maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. 1 Redactie. Diny van Bladel- Verbunt Mart de Bruijn Anton Dautzenberg Riek Flipse-Tiemens aar iets nmarkt ’arijs te Hierbij ngeh in :tiepark Na jarenlang gewerkt te hebben, komt er een moment dat er afscheid moet worden genomen van het arbeidspro- ces. Voor sommigen is dat al op 55-ja- rige leeftijd, anderen gaan door tot hun 65-ste. Voor velen verandert hun leven dan drastisch. Ze weten niet hoe ‘ze de zee van vrije tijd moeten invul len. Minstens zo vervelend is het weg vallen van de waardering die zij door hun werk ondervonden, met als ge- volg dat ze zich vaak nutteloos gaan voelen. Maar zijn zij dat ook? “Oude- ren zijn door hun kennis en ervaring “juist van grote waarde voor de maat- schappij”, vindt Walter Scheepens. De 63-jarige doctorandus is lid van de Mentorengroep Midden-Brabant, een club van oud-ondernemers en oud- managers die onder het motto oud •helpt jong bedrijven en instellingen helpt die in de problemen zitten. Ideaal Nieuwe mentoren ondergaan eerst een selectie voor ze worden toegelaten tot de groep. Maar in de praktijk zijn er nauwe- voor communicatie, informatievoorzie ning en signalisering worden uit de AWBZ vergoed door ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraars. Wie weinig geld heeft, kan voor de daar bij te betalen eigen bijdrage bij de ge meente een beroep doen op Bijzondere Bijstand. aak. We kennen in Nederland momenteel een informatieperiode zonder infor matie. Die moet haast wel uitlopen op een regeerakkoord waarmee niet te regeren valt. lijks afkeuringen omdat de meesten door de Mentorengroep zelf worden benaderd om toe te treden. Zo ook Scheepens, van huis uit socioloog. Bijna dertig jaar lang was hij samen met zijn zwager direc- teur/eigenaar van een groothandel in verpakkingsmaterialen. Acht jaar gele den is hij gestopt en heeft hij het bedrijf aan zijn zwager overgedragen. Het af scheid heeft hij met gemengde gevoe lens ervaren. Scheepens: “Het was pret tig om de dagelijkse routine achter me te laten en voortaan mijn eigen agenda te bepalen. Maar er valt ook veel weg. Het contact met je collega’s met wie je jaren lang hebt gewerkt is in één keer verdwe nen; het lijkt wel of het niet bestaan heeft en dat is toch wel jammer.” Niet lang na zijn afscheid is Scheepens toegetreden tot de Mentorengroep en dat ‘werk’ bevalt hem nog steeds uitstekend. “Dit is voor mij ideaal, want ik kan zo lang zaam mijn carrière afbouwen. Ik geniet een grote vrijheid en kan zelf bepalen welke afspraken ik maak. Bovendien vind ik het prettig dat ik via dit werk nog betrokken ben bij het bedrijfsleven. Ik heb daar altijd in gewerkt en vind het dan ook plezierig dat ik er op deze manier nog bij hoor. Maar ik realiseer mij goed dat ik in een luxe situatie zit. Er is natuurlijk nog Soms liggen de oplossingen zeer voor de hand. Voor wie slecht hoort, kan het over gaan van de telefoon kenbaar gemaakt worden met een extra bel, een lampje dat aan en uit gaat of, bijvoorbeeld voor in bed, een trilcontact. Voor het gesprek zelf is een gewone telefoon lang niet al tijd geschikt. Een geluidsversterker, een Tieeluistersetje of koppeling met een ringleiding kunnen soelaas bieden. Doven kunnen tegenwoordig gewoon met een fax communiceren, maar er be staat ook nog zoiets als de teksttelefoon: toetsenborden met beeldschermen, die door bellerén ontvanger gebruikt worden of via (betaalde) bemiddeling door een telefonische hulpdienst alsTeleplus. Van die dienst kunnen ook mensen met een spraakprobleem gebruik maken. Voor mensen die erg zacht spreken bestaan er telefoons met versterking van het uit gaand geluid. De huidige telefoons met nummergeheu- gens zijn een uitkomst voor blinden en slechtzienden. Handig voor hen zijn ook de grote toetsentelefoon, het gesproken bedrijf dat hij heeft begeleid zelfs de Kle- veringprijs gewonnen; een landelijke prijs die jaarlijks wordt toegekend aan het bedrijf dat het beste gebruik heeft ge maakt van de mogelijkheden van de Stichting Ondernemersklankbord. Hij is voorlopig dan ook niet van plan om met zijn werkzaamheden te stoppen. “Dit uit het arbeidsproces niet meer nuttig werk geeft mij nog altijd veel voldoening. Bij alle -dikwijls negatieve- uitingen over ouderenbeleid en AOW-ers moet het mij van het hart, dat we eigenlijk zeer tevreden moeten zijn. Het is onze paarse re gering toch maar gelukt de 65-plussers te doen delen in de welvaarts-euforie die het land beheerst. Ik heb als zeventigjarige nog eens met tranen in de ogen gekeken naar mijn jaar lijkse vakantie-uitkering van de AOW. Dat levert bij gelijkgebleven persoonlijke omstandigheden het volgende beeld op. Het zijn netto bedragen, dit kwam uit eindelijk in de knip. In mijn eerste jaar als AOW-er (1993/1994) kreeg ik 833,26 gulden vakantiegeld, nu 858,39; twee keer zat daar zelfs een lichte daling tus sen. Welgeteld is in vijf jaar tijd sprake van een verhoging van 25,13; gemiddeld 5 gulden per jaar dus, ofwel 42 cent per maand. Voor zoveel gulheid dank je het paars-sociale kabinet toch op je blote knieën! Het is ook goed te doen als je ouder wordt. Maar het is wel belangrijk dat ik kri tisch naar mijn eigen functioneren blijf kij ken; wanneer ik geen goed werk meer af kan leveren moet ik stoppen.” De toe komst ziet Scheepens vol vertrouwen te gemoet. Hij is dan ook niet bang om ou der te worden. “Ouder worden is een onomkeerbaar proces waar je geen in vloed op hebt. Je schuift in feite op en maakt plaats voor de volgende genera tie.” Wilt u advies, of denkt u er juist over ad viseur te worden, dan kunt u informatie krijgen bij het secretariaat van de Mento rengroep Midden-Brabant bij de Kamer van Koophandel voor Midden-Brabant, tel: 013-5944122. Ook de landelijk opererende Nestorkring geeft soortgelijke adviezen. Info: tel. 0251-679070 jDe Mentorengroep Midden-Brabant is in 1984 opgericht op initiatief van de Kamer jvan Koophandel en andere vertegen- Jwoordigers van het bedrijfsleven. De ■groep is aangesloten bij de landelijke •Stichting Ondernemersklankbord. Het doel van deze stichting is kleine, niet-ka- jpitaalkrachtige bedrijven te ondersteu nen bij -voornamelijk financiële- proble- !men. Jaarlijks kloppen landelijk ongeveer vijfentwintighonderd onderne mingen aan voor steun of advies; de Mentorengroep Midden-Brabant helpt ;ruim honderd hiervan. ?De mentoren die het werk uitvoeren heb ben gewerkt als ondernemer of manager •en zijn afkomstig van uiteenlopende branches: ze beschikken dus over ruime ^kennis en ervaring. Die stellen zij nu gra- •tis ter beschikking aan noodlijdende be- •drijven, ze ontvangen alleen een kilome tervergoeding. In Midden-Brabant zijn op ;dit moment 26 mentoren actief. Hun ge- jmiddelde leeftijd is Scheepens niet be- •kend. Bovendien vindt hij die minder be tlangrijk: “Leeftijd is niet relevant; als zij 'maar van wanten weten en gemotiveerd •zijn.” 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. voelen, heeft ook te maken met de ma nier waarop vaak gedacht wordt over de toenemende vergrijzing in Nederland; de ouderen worden gezien als inactieven die de maatschappij alleen maar geld zouden kosten. Scheepens is het abso luut niet met deze stelling eens. “Oude ren zijn door hun kennis en ervaring juist van grote waarde voor de maatschappij. En door de toenemende vergrijzing zul len ze dan ook steeds meer betrokken worden bij wat er in de maatschappij ge beurt. Deze trend zie je nu al ontstaan in de politiek. Het is wel belangrijk dat de ouderen leren beseffen dat ze de invul ling van de rest van hun leven zélf in de hand hebben. Ze moeten zélf een uitda ging creëren en blijven creëren. Ouderen drukken zichzelf vaak het stempel van ‘nutteloos’ op.” Scheepens voelt zich op dit moment ze ker niet nutteloos. Begin dit jaar heeft een telefoonboek en de gesproken telefoon rekening. Koppeling met een cassettere corder is handig als je geen gegevens kunt noteren. Zo zijn er ook nog diverse hulpmiddelen voor mensen die niet goed ter been zijn en/of moeite hebben met het bewegen van armen en handen. Hulpmiddelen Verschillende instellingen die werkzaam zijn op het gebied van wonen, zorg en welzijn organiseren binnenkort samen twee in formatiemarkten. Die zijn op dinsdag 23 juni in De Baselaer (Hoefstraat 175) en woensdag 24 juni in Boerderij Vissers (Berglandweg 40). Ook voor informatie over gemeentelijke ver goedingen kunt u er terecht. U kunt op beide middagen binnen lopen tussen 13.30 en 17.00 uur. Er is muziek, koffie en de toe gang is gratis. Een deskundige van Thuiszorg Midden-Brabant geeft op vrij dagmiddag 19 juni in buurtcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81voorlichting over wat zijn organisatie doet. Hij doet dat aan de hand van een videofilm. Uiteraard is er gelegenheid om vra gen te stellen. Aanvang 14.00 uur, entree gratis. Een kopje kof fie of thee staat klaar. De SOON (Samenwerkenede Ouderen Organisaties Noord) sluit woensdag 17 juni het seizoen af met een cabaretvoorstel ling door het trio Zand Zeep Soda. Deze middag vindt plaats in De Ypelaer(Corellistraat 10). Entree ƒ3,50 inclusief een kop je koffie of thee. Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Door het samengaan van de maaltijdendiensten in Midden-Bra bant wordt de bezorging van de maaltijden voortaan vanuit één punt geregeld voor Tilburg en tien omliggende dorpen. In totaal worden zo’n 200.000 maaltijden per jaar thuis bezorgd. Om de menukeuze in de dagelijkse bezorging door te kunnen voeren is een nieuw automatiseringssysteem aangeschaft. I Daardoor hebben de Tilburgse klanten vanaf half juni de keuze I uit twee, aan het seizoen aangepaste, menu’s per dag. Inlichtingen: Maaltijdenexpres, tel. 5442513. De activiteitencommissie voor 50-plussers in Groeseind- Hoef- I straat sluit het seizoen af met een cabaretvoorstelling. Joop en I Marijke spelen op vrijdag 19 juni Cruiseschip. Aanvang 14.00 I uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Entree/3,50 incl. kopje kof- I fie of thee. Kaarten zijn nu al te koop bij De Baselaer en op 19 I juni vanaf 13.00 aan de zaal. De biljartvereniging van KBO Gasthuisring is op zoek naar I nieuwe leden. Zit u in de WAO (ongeacht leeftijd), in de VUT of I bent u 65+, kunt u wel of niet biljarten (voor beginners zijn keus I beschikbaar), u bent welkom. Kosten: één gulden per middag. 9 Gespeeld wordt elke week van maandag- t/m donderdagmid- I dag van 13.00 tot 17.00 uur. Heeft u interesse of wilt u meer in- I formatie, kom dan vrijblijvend langs op één van deze middagen I in het wijkgebouw Vredeman de Vriesstraat 38. De eigen bijdrage die gehandicapten moesten betalen bij een I dure woningaanpassing gaat omlaag en wordt afhankelijk van I het inkomen. Dat gebeurt met terugwerkende kracht tot 1 april I 1996. De verlaging loopt vooruit op wijziging van de regels per I 1 januari 1999. Dan vallen ook woningaanpassingen tussen I ƒ45.000,- en ƒ100.000,- onder de Wet Voorzieningen Gehan- I dicapten (WVG) in plaats van onder een regeling van de Zie- I kenfondsraad. Bij de WVG is de eigen bijdrage afhankelijk van I het inkomen, volgens de regeling van de Ziekenfondsraad be- I droeg de eigen bijdrage 25 procent van de kosten. Van 1 april 1996 tot 1 januari 1999 geldt dat voor mensen met I een inkomen van maximaal anderhalve keer de bijstandsnorm I de eigen bijdrage 100 gulden wordt. Als het inkomen tussen an- I derhalf en twee keer de bijstandsnorm bedraagt, is de eigen bij- 9 drage 500 gulden. Mensen met een hoger inkomen betalen de I maximale eigen bijdrage van 1000 gulden. Tijdens de open kerkdag op zaterdag 20 juni zal in de sacristie I van de Heikese kerk een 20 minuten durende video vertoond I worden over de H.Hartstoet van 1955. Die stoet was ontworpen I door kunstenaar Luc van Hoek. De video is overgenomen van I de film die Polygoon maakte in opdracht van de directie van de I toenmalige bioscoop Chicago. Naast de doorlopende video- I vertoning tussen 14.00 en 17.00 uur wordt er om 14.00 uur een I orgelconcert gegeven door Joke Izeboud. Na het concert volgt I er een rondleiding door mr. Th. Hoekx. De- KBO heeft een nieuwe brochure: Senioren en hun eigen I huis. Daarin komt aan de orde hoe u erachter komt of uw wo- I ning geschikt is om er in te blijven wonen, hoe de woning sen/- I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, I orvriendelijkgemaakt kan worden, welke onderhoudsdiensten er zijn en wat dat allemaal kost. U kunt de brochure bestellen J-van y8 (|ec|en) of ƒ10,- (niet-leden) op giro 76233 van Unie KBO, ‘s-Hertogenbosch, o.v.v. Senioren en hun eigen huisot code K9. Als u via bank, verzamelgiro of giro- tel bestelt, vermeld dan duidelijk uw adres. is misschien dichterbij dan u denkt! De bibliotheek aan het Ko ningsplein is niet de hele Openbare Bibliotheek Tilburg. Ook de wijkbibliotheken, de bibliotheekbus, de uitleenposten in verzor gingstehuizen en de Bezorgdienst van boeken aan huis horen erbij. De wijkbibliotheken vindt u in alle stadsdelen: aan het Wagner- plein, in Berkel-Enschot en Udenhout, in Boerderij Vissers (Til- burg-Zuid, alleen voor de jeugd)in de wijkcentra ‘t Sant en Hey- hoef en in de Hasselt, aan de van Hogendorpstraat. In buurten die ver van een zogenaamde ‘vaste vestiging’ (bo vengenoemde bibliotheken) liggen, komt de bibliotheekbus. Meestal komt die op plaatsen waar veel ouderen of mensen met jonge kinderen wonen. De bibliotheekbus komt in Jeruzalem, de Blaak, Reeshof, Kievit, Armhoefse Akkers, Loven, Wandel bos, de Noordhoek, Besterd, Groeseind en Zorgvlied. Als oudere buurtbewoner kunt u bovendien terecht in de uit leenposten in De Bijsterstede, Den Herdgang, Koningsvoorde, ‘t Laar, Mariëngaarde en Zonnehof. Ook in de Duynsberg, De Heikant, Kievitshorst, St. Jozefzorg en enkele kloosterverzor- gingstehuizen staan boeken van de bibliotheek, maar daarvan kunnen alleen bewoners van die huizen gebruik maken. Mocht u door ziekte of handicap aan huis gebonden zijn, dan kunt u een beroep doen op de Bezorgdienst van boeken aan huis. Voor informatie over de Bezorgdienst, uitleenposten en de bibliotheekbus kunt u bellen met 5428089 (Afdeling Groepsge richte Dienstverlening). Voor de openingstijden van de ‘gewo ne’ bibliotheken kunt u bellen met 5428098 (bandje).

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 7