WIJZE Zomerschool voor ouderen viert eerste lustrum Grijs krijgt steeds meer kleuren Met excursie naar Hoge Veluwe en Kröller-Muller Museum POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i sr ;n, hier- Inloopbijeenkomst dementie Trefpunt ‘t Sant Rommelmarkt De Bijsterstede Volksdansen voor 55-plussers Vakantie voor mantelzorgers Rij'vaardigheidstest ‘Goed oud worden’ in Jeruzalem Bibliotheek en Zomerschool r i I agina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 28 mei 1998— pagina 13 ipermarkt. lok i woning De Zomerschool is leerzaam en gezellig, onder meer tijdens de afsluitende bij eenkomst in de grote zaal van volksuniversiteit Terra Nova. Volksuniversiteit Terra Nova Drop Oud In Tilburg zijn het vooral oudere mensen die hardhorend zijn, omdat ze in de tex- Riek Flipse-Tiemens Wilma Hurkens Deadline: donderdag 12.00 uur Louis van Poppel 39.95 54." Het heeft er naar uitgezien dat dit de laat ste Zomerschool zou zijn, want het colle ge van B en W wilde geen subsidie meer geven. Maar de gemeenteraad heeft B en W de opdracht gegeven volgend jaar door te gaan met subsidiëring van deze cursussen. De deelnamekosten zijn nu wel wat ver hoogd: van 85 naar 100 gulden. Ouderen met een laag inkomen voor wie dat te duur is, kunnen bij Sociale Zaken van de gemeente subjectsubsidie aanvragen om mee te kunnen doen aan de Zomer school. Relatie met kinderen Daarna kunnen de aanwezigen zelf een en ander vertellen over hoe het is om in hun cultuur oud te worden, wat de over eenkomsten en de verschillen zijn. The ma’s die aan bod kunnen komen zijn de plaats van ouderen in Nederland en bui tenland, en de relatie met kinderen en kleinkinderen. Ook kan uitgelegd worden wat ouderen voor hun samenleving bete kenen, want dat kan van cultuur tot cul tuur anders zijn. Surinaamse ouderen zullen vertellen waarom zij voor een ei- Naarmate er in de allochtone bevol kingsgroepen steeds meer ouderen komen, kun je zeggen dat ‘grijs’ steeds kleuren heeft. Toch is er nog niet veel contact tussen deze mensen en van oorsprong Nederlandse ouderen. On der het motto Kleurrijk Grijs wordt daarom op 10 juni een bijeenkomst ge houden, waarop ouderen elkaar kun nen vertellen hoe het is om in hun cul tuur bij die leeftijdsgroep te horen. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Kleurrijk Grijs: woensdag 10 juni van 13.30 tot 16.30 uur in het ontmoetings centrum van de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg, Kardinaal Alfrinkstraat 3 (tussen Wilhelminaparken Superior de Beerstraat). Toegang gratis. n9z.... >r clubs I 'T truatii X‘““ et dan i dag verzonden. n^S bezwaar mming of lent van de >r bestuurs- Ir ran art. 51 i wethou- l.OOu tot de an drank op in het SKIX- Reeshof. De binnenstad zou groener worden, is ons beloofd. En ja hoor, er staan nu drie zitbloembakken op de Heuvel. Mooi van vorm en materiaal, maar te klein voor zo’n groot plein. Boven dien staan er alleen wat armetierige plantjes in. De Heuvel groener? Als ik die bloembakken zie, denk ik: de wethouder zal toch niet kleurenblind zijn? sieraden ‘tknopen. )0 De Zomerschool is op dinsdagen en donderdagen: 23,25,30juni en 2, 7 en 9 juli (halve dag). De eerste dag begint om 9.30 uur. De andere dagen (behal ve de gezamenlijke excursie- en slot dag) duren steeds van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.30 uur. Tijdens de pauzes kunt u uw meegebrachte lun chpakket in Terra Nova eten; koffie en thee zijn te koop. Kosten f 100,-. Informatie/inschrijven (tot 15 juni) bij Volksuniverstiteit Ter ra Nova, Nieuwlandstraat 44, 5038 SP Tilburg; tel. 5426269. Europa Traditioneel is ook de afsluiting van de Zomerschool gezamenlijk. Eerst houdt Paul Overmeer van Seniorenacademie Brabant een lezing over de invoering van de euro en de economische en politieke toekomst van geheel Europa. Daarna is er gelegenheid om -onder het genot van een drankje- de dagen op de Zomer school nog eens de revue te laten passe ren en suggesties te doen voor de vol gende keer. Natuur en cultuur Zoals de naam al suggereert, zijn het de deelnemers van Belangstelling Buiten Bewegen dïe er het meest op uit trekken. En natuur en cultuur zijn voor hen zeker de sleutelwoorden. Zij gaan bij Udenhout prachtige natuur te wandelen of met de fiets naar jachthuis St. Hubertus te gaan. •Meen Elefanty, 275F0 300.00 De gratis toegankelijke bijeenkomst wordt georganiseerd door het Centrum voor Internationale Samenwerking (COS) samen met de stichting Suri naamse Ouderen Tilburg (SOT), werk groep Tanzania en Festival Mundial. De middag heeft geen zwaar programma, maar is een gezellige uitwisseling van (levens-)ervaringen. Ook is er een mooie muzikale afsluiting. Vanaf 13.30 staan koffie en hapjes klaar in het ontmoetingscentrum van SOT. Rond 14.00 uur vertelt een 72-jarig lid van de Tilburgse werkgroep Tanzania over haar ervaringen met ouderen in dat Oost-Afrikaanse land. Ook laat ze daar over dia’s zien. Zingeving was de eerdere vier jaren een -succesvol- thema van de Zomerschool. Geprobeerd wordt dat deze keer nog diepgravender te maken. Bij Zin Zien Zoeken komen er allerlei facetten aan bod. Dat varieert van filosoferen en pra ten over emoties, Chinese wijsheid in de geneeskunde tot een dialezing over hin doeïstische en boeddhistische tempels op Java. Over de vele overeenkomsten tussen christendom en islam gaat het in de lezing ‘Als Jezus de zoon van God is, dan is Mohammed de broer van Jezus’. Daarna komt ook de betekenis van de ei gen levensloop aan de orde, waarbij ui teraard de privacy van de deelnemers wordt beschermd. gen woonvoorziening hebben gekozen. De middag wordt afgesloten door La Troupe Saaba, een dans- en muziek groep uit het West-Afrikaanse land Bur kina Faso. De jongeren van deze groep volgen opleidingen in een centrum dat door Festival Mundial ‘geadopteerd’ is. De groep is al enkele jaren te gast op Mundial en treedt gedurende de festival- weken op bij verscheidene gelegenhe- onder leiding van I VN-gidsen naar de na tuurgebieden De Brand en de Leemkui len. De tweede dag worden het gebied De Mortelen bij Moergestel en kerken in Oirschot bezocht. De derde dag staan de historische architectuur van Breda en de Bouvigne-tuinen daar op het program ma. Dit ‘beweeg-thema’ wordt afgesloten met een dag in Terra Nova die op het ei gen lichaam is gericht: ‘s ochtends met TaiChiChuan, een Chinese bewegings leer die lichaam en geest ontspant, en ‘s middags met bewegingsoefeningen en een conditietestje. Dit jaar viert de Zomerschool haar eerste lustrum: daarom gaan alle deelnemers op dinsdag 7 juli gezamenlijk een dagje naar nationaal park De Hoge Veluwe. Daar kunnen ze het Kröller-Muller Muse um bezoeken, met zijn mooie verzame ling Van Goghschilderijen en de beel dentuin. Ook het nieuwe ondergrondse museum Museonder staat op het pro gramma. Daarna is er gelegenheid in de Veel ouderen gaan buiten het hoog seizoen op vakantie. 50-Plussers die in die periode hun kennis willen verrij ken, kunnen terecht op de Zomer school van Volksuniversiteit Terra Nova. De keus is daar uit drie ver schillende thema’s: Creativiteit, Zin Zien Zoeken en Bewegen Belangstel ling Buiten. Omdat de Zomerschool haar eerste lustrum viert, gaan de deelnemers op dinsdag 7 juli geza menlijk naar nationaal park De Hoge Veluwe waar ze onder meer het Kröl ler-Muller Museum kunnen bezoeken. :kets De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert op dins dag 2 juni van 10.00 tot 12.00 uur en donderdagavond 18 juni van 19.30 tot 21.30 uur inloopbijeenkomsten voor mensen die met dementie te maken hebben. De bijeenkomsten zijn in Fra terhuis Sint Denis (Kruisvaarderstraat 32), te bereiken met lijn 42 van de BBA. De bijeenkomsten, elke eerste dinsdagochtend en derde don derdagavond van de maand, zijn voor iedereen die wel eens met dementie te maken heeft (gehad) en hebben een informeel I karakter. Men kan met lotgenoten praten, maar ook gewoon I een kopje koffie of thee drinken. Op elke bijeenkomst is een in- formatiestand aanwezig. Bezoekers kunnen tussen genoemde i tijden gewoon binnenlopen. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 3 juni bij redelijk weer een fietstocht naar het speel- goedmuseum in Oosterhout. Kosten ƒ5,- p.p. (incl. koffie met I koek). Normale prijs is ƒ7,50 p.p. Vertrek stipt om 9.30 uur. Woensdag 10 juni is er in het Trefpunt weer een gezellige bin- I go met mooie prijsjes. Kosten f7,50 per kaart voor tien ronden. I Evenals in de maand mei kunt u er op dinsdag en donderdag poppen maken. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. Verzorgingstehuis De Bijsterstede (Herbothstraat 2, bij de Pel- I likaanhal) zoekt leuke artikelen voor een tweedehandsmarkt. I Goederen kunt u tot 5 juni afgeven bij de receptie of, wanneer I het echt nodig is. laten ophalen (tel. 5437875). De rommelmarkt I is op zondag 7 juni van 10.00 tot 16.00 uur. Entree ƒ1,50. De op- I brengst is voor een volière, een vijver en pergola’s bij het ver- I zorgingstehuis. Een volksdansinstuif is er op vrijdag 29 mei van 14.00 tot 16.00 uur onder leiding van Lucia Linkels in buurthuis Soekmekaar (Gen. Kockstraat 2a). Zondag 7 juni is er zo’n instuif in wijk- I centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt I daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma ge- I danst onder leiding van Netty Tönissen; entree ƒ2,50 p.p. Bei- I de keren zijn belangstellende niet-dansers ook welkom. Dit jaar zijn er nieuwe vakantiemogelijkheden voor mantelzor- I gers en verzorgden, georganiseerd door de stichting Mens en I Samenleving (SMS) en de Landelijke Organisatie voor Thuis- I zorgers (LOT). Onder meer van 17 tot 24 oktober kunnen man- I telzorgers met hun zorgbehoevende partner, ouder of vriend(in) I met vakantie bij SMS/LOT. Het is de bedoeling dat de mantel- I zorger èn de verzorgde van de vakantie kunnen genieten. De I zorg kan daarom, indien gewenst, geheel worden overgedra gen aan ervaren vrijwilligers. De week vindt plaats in Buiten verblijf Mens en Samenleving te Lunteren, midden in de bossen en volledig aangepast aan gehandicapten. Met diëten wordt door de keuken rekening gehouden. Daarnaast is er van 9 tot 11 oktober een respijtweekend voor mantelzorgers. Een weekend waar zij nu eens worden verzorgd en tot rust kunnen komen. Desgewenst wordt er door de LOT informatie en advies gegeven en kunnen ervaringen worden uit gewisseld. Inlichtingen: centraal bureau van SMS, Othellodreef 139,3561 GV Utrecht; tel. 030-2612814. Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) orga- niseert op maandag 29 juni weer een rijvaardigheidstest voor 50-plussers en gehandicapten. Het gaat om tests op het gebied van rijvaardigheid, kennis van de verkeersregels, gehoor- en I ogenonderzoek. Informatie/aanmelden: TOG, tel. 4686165. Vorig jaar is in Tilburg geëxperimenteerd met het programma Goed oud worden. Door de positieve ervaringen daarmee gaat i Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) deze cursus- I sen in de hele stad organiseren. Het door TNO ontwikkelde programma voor mensen van 65 jaar I en ouder bestaat uit zes bijeenkomsten waarin een voorlich- tings- en een bewegingsgedeelte zijn opgenomen. Tijdens het eerste uur behandelt een voorlichter (opgeleid door GGD en Rode Kruis) een aantal gezondheidsthema’s. Succesvol ouder I worden, beweging en mobiliteit, voeding, veiligheid en weer stand zijn onderwerpen die daarbij aan bod komen. In het be- wegingsdeel leert u eenvoudige oefeningen onder begeleiding van een docent Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Daar- I voor heeft u geen speciale kleding of schoenen nodig. Deze oe- I feningen zijn ook geschikt voor mensen in een rolstoel. Gestart wordt op donderdagmiddag 4 juni in buurthuis Jeruza- I lem (Caspar Houbenstraat 109). De bijeenkomsten daarna zijn op 1118, 25 juni en 2, 9 juli van 13.00 tot 15.00 uur. Aan deel- I name zijn geen kosten verbonden. Bij de eerste bijeenkomst I ontvangt u een deelnemersmap met informatie en beschrijvin- I gen (met foto’s) van alle oefeningen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de receptie van I buurthuis Jeruzalem of bij BOTS, tel. 5437283. Ook voor infor- I matie kunt u daar terecht. Interesse in de Zomerschool? Dan heeft de Openbare Biblio- I theek Tilburg vast iets dat u kan boeien. U kunt een abonnement I voor de duur van één maand nemen, prettig als u tijdens de Zo- I merschool gebruik wilt maken van de bibliotheek. Vergelijk wel I even de prijs 7,50), met dat van een jaarabonnement. Bij het thema Creativiteit van de Zomerschool passen allerlei I hobbyhoeken van de bibliotheek. Of het nu gaat om schilderen, I kamerplanten, tuinieren of koken. Maar ook boeken als Kies je I kleur of het Jan des Bouvrie interieur-adviesboek passen erbijI En wat dacht u van alle boeken over schilderkunst? Boeken bij het thema Zin, Zien, Zoeken zijn te vinden bij de ru- I brieken filosofie en godsdienst. Daar vindt u beschouwingen I over de islam, maar ook het boek Filosoferen over emoties van I Zomerschooldocente Miriam van Reijen. Ook bij de gedichten- I bundels staat wellicht veel bruikbaars. Stap-voor-stap Tai Chi I van Lam Kam Chuen staat bij de sportboeken. Dat boek past ook bij het thema Belangstelling, Buiten, Be wegen. Verder passen daar boeken over Brabant bij, variërend I van Breda, de parel van het zuiden tot Handboek Brabants Landschap. Na de afsluitende lezing over de toekomst van Europa wilt u zich I misschien verdiepen in de geschiedenis van Europa. Of de Z postbus51 folderoverdeEuroalsnog lezen. Ook daarvoor kunt I u terecht in de bibliotheek. tielfabrieken hebben gewerkt. Denk maar eens aan het lawaai van de tientallen weefgetouwen met hun schietspoelen, die daar in ploegendienst stonden te ram melen. Uw artikel over slechthorendheid in de vorige Seniorenwijzer mag wel eens aan dachtig gelezen worden door de mensen die nog wel alles goed verstaan. Een beetje doof is niet zo erg, en als slechthorenden doen we er alles aan om te leren omgaan met onze handicap. Maar wat schieten we ermee op, als mensen die nog wel goeie oren aan hun hoofd hebben, net doen alsof ze van niks weten? Soms kom je -vooral jonge- mensen tegen, die zich dan geen houding kunnen ge ven en je een beetje voor de gek houden, vragen of je een banaan in je oor hebt, en van die dingen. Niet alleen op straat, maar ook in een winkel en soms ook aan het loket van een postkantoor. Een beetje meer begrip en fatsoen zouden soms wel op z’n plaats zijn. Maar ver der zeuren wij daar niet over, want gelukkig zijn er tegenwoordig hulpmiddelen die ons in staat stellen tamelijk normaal te leven en vrij veel te horen en te verstaan. De broer van Jezus Inleidingen, discussies, excursies en ontmoetingen: op de Zomerschool zit je niet zomaar de hele tijd naar iemand te luisteren, de kennisoverdracht gebeurt heel gevarieerd. Bovendien wordt gepro beerd dat op een gezellige manier te doen. De drie programma’s hebben ver schillende thema’s; deelnemers kiezen er daar één van. Natuur en cultuur vor men de rode draad voor alle drie de groe pen. De cursus Creativiteit biedt deelenemers de kans hun eigen mogelijkheden op dit brede terrein te ontdekken. Na een inlei ding over schilderijen bekijken gaan ze ‘s middags zelf met penselen, verf en pa pier aan de slag. Ook is er aandacht voor woninginterieur, bloemsierkunst en ‘groene vingers’,kleding en voeding. Bo vendien krijgt u de kans om een middag met klei iets moois te maken. >8. n, wonen en e manda- i tot heffing esluit treedt ge in het 'Ën’^ot ;en betaling) den, onder meer op scholen. Een werve lend spektakel dat je tenminste een keer gezien moet hebben! De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt MartdeBruijn I Anton Dautzenberg 1 Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 15