oTU o TBK AHaS REISB O E K WI NKEL Nieuwlandstraat 16, 013-536 04 38 F^tWijljVlundial VAN DORSTE Provincie maakt Regiovisie voor het gebied Breda-Tilburg Kermismonument is klaar Nieuwe manege voor gehandicapten Oplage103,600 ippisch Rectificatie LIVIUS ZO WEINIG Huurverhoging 1998 slechts 2,95% APPARTEMENT TE KOOP gevraagd Plein voor Eerlijke Handel s@ Koerier fantwM, Big Brother 1992 ging FOTO:MULTIVISION PARTNERS muziekvereniging Concordia, die ook Koffie, zelf met een drietal kramen aanwezig organj’ is. Dejaarmarkt begint rond tien uur en duurt tot ongeveer vijf uur in de na- pan|< Trade- (ID. WONINGCORPORATIE Gemeentenieuws IDAG ZATERDAG v/h Vrije Boekhandel Het bronzen carrousel-paard, nu nog in Melis Metaalgieterijen VRIJ jfex ON OFF Jaarmarkt Berkel-Enschot z/c pagina 8, 9 en 10 Rondom Hart van Brabant Uitagenda Kuituur Films Gemeentenieuws Cursussen Kleurrijk Tilburg.. Parochienieuws.... Sport Hap Stap Festival Bakker Floor LEES VERDER IN DIT NUMMER: AARDBEIEN- SOEZEN Tilburg Ooster Nieuwlandstraat 56 5038 SP Tilburg - 013-5435944 Konica Z-up 70 Super knop indrukken en foto maken ines uiit tvervlo- twi of i pag.5 pag.5 pag.7 .pag.7 .pag. 8,9 en 10 pag.12 pag-13 pag. 15 pag.17 Pag-17 Wandel- en Fietsqidsen van Loon op Zand tot Luxemburg. Reisgidsen (o.a. Lonely Planet) wereldwijd. \SN- is de COMBi TUERLiNGS Heuvelstraat 106 Tilburg-Centrum :n naar s waar lege, plos- taar CtmttMt flitst voor goed doel Nieutve bewegwijzering bedrijventerreinen Stt4s visit 2009 B Meer weten? Bel de Mundial- Infolijn (5431335) of bezoek de Mundial-website: www.xs4all.nl/~mundial van Melis Metaalgieterijen be zocht hij het bedrijf waarvan het personeel het beeld heeft ge maakt. Het beeld is voor een igt een gulden mg. Bij Melis Metaa sferen de laatst ment. De bronzen paard wordt tijd< het eerste kermisi is het ook uniek in Eui kwam van ondernemer misfanaat Paul Spapens. Het bronzen paard k< Plein te staan. GTroupe Fomtugol uit Burkina Faso, te zien en te horen op hetASN- Plein voor Eerlijke Handel. Omdat het voor de huurders van de TBV uiterst belangrijke infor matie is, wordt deze tekst daarom alsnog afgedrukt. UR. 5 HALEN 4 BETALEN Ivan Lieshout Wel vroeg de Raad of de finan ciële continuïteit in het gedrang komt door dit huurverhogings- percentage samen met de forse investeringen in nieuwbouw en renovatie. Maar de TB V-direc- tie heeft aangegeven dat één en ander nauwlettend in de gaten wordt gehouden. Niemand minder dan staatsse cretaris Terpstra en Europees kampioene dressuur Anky van Grunsven verrichten zaterdag de opening van het nieuwe hip pische centrum voor mensen met een handicap bij Amarant in Tilburg. SHOWIOCATIE; RIJEN, STATIONSSTRAAT 25, TELEFOON 0161-228200 BHIOHJJGOJEH o 1 Prijs en aanvaarding in overleg 040-2833300 (ook 's avonds en in het weekeinde) Woensdag 20 mei 1998 - 41 ste jaargang nr. 2055 Aktieprijs: 279 Of het nu aan de hitte van de af gelopen weeklag of aan iets an ders, we weten het niet precies maar zoals u ongetwijfeld ge merkt zult hebben is er op de TBV pagina iets mis gegaan. Er zijn, op de lay-out afdeling van onze krant twee tekstbe standen verwisseld. Het bericht rechtsboven op de TBVpagina van de afgelopen week was fou tief. Het hieronder afgedrukte artikel had eigenlijk geplaatst moeten worden. werkt de provincie ook aan eco nomische effectenstudie over lo gistieke en industriële bedrijvig heid (het zogenaamde LOGIN-concept) in een zone bij de A58 tussen Tilburg en Breda. Bij de regiovisie komerithema’s aan de orde als wonen en werken (industriële bedrijvigheid, land- ap, ver- Recre- jezien de positie dsregio’s.een bij- nieuw streekplan voor na het jaar 2000. Bij de laatste, gedeeltelijke her ziening van het streekplan is van verschillende kanten in de regio Breda-Tilburg gevraagd naar meer ruimte voor logistieke- en industriële bedrijvigheid in dit gebied. Deze wens is ook naar voren gekomen in het kader van de provinciale nota Bedrijven terrein Op Maat. Ook andere :n in het gebied ge- cie en de gemeen- Kermiswethouder René van Diessen was gisteren een van de eersten die het beeld mocht zien. Op uitnodiging van de directie ivinciale nota i Op Maat. ontwikkelingen ven de provnici lalgieterijen aan de Frans Mannaertsstraat is gi- groot deel in de vrije tijd ste hand gelegd aan het Tilburgs kermismonu- medewerkers tot stand replica op ware grootte van een carrousel lens de kermis onthuld. Tilburg krijgt daarmee ismonument van Nederland. Voor zover bekend iropa. Het initiatief voor dit monument ir/politicus Jan Melis en journalist/ker- 1 komt op het NS- izien er gebied :cent in duur- ïn de in de mien lie wordt /oorde- omdat ria- van het kelii stadsre- beurt aan Aisa Sevda (Bos nië), Oulfa Rouachad Al An- dalus (Midden-Oosten), Miny- eshu Ambassel (Ethiopië) en Sona Diabaté Layba Diawara Ensemble (Guinea). ASN zal zich verder ook presen teren op het Mensenrechtenplein van Amnesty International Ne derland. Sluiting op 21 en 22 mei In verband met hemelvaartsdag is het kantoor van De Tilburgse Koerier gesloten op donderdag 21 en vrijdag 22 mei. U bent weer van harte welkom op maan dag 25 mei vanaf09.00 uur. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeeken Hutten Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 E-mail: tilburgsekoerier@tref.nl Sluitingstijd voor advertenties dinsdagavond 22.00, redactie dinsdag 12.00. Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Int: Centrum voor Gesproken Lektuur, \^PB24,5360 AA Grave-Tel.: 0486-482345j BOEKHANDEL De TBV is er in geslaagd de ge middelde huurverhoging voor 1998 te beperken tot 2,95%. Wie had dat verwacht in 1995 toen in de grote privatiserings- operatie van woningcorporaties nog met 5% werd gerekend. Zelfs het langjarig gemiddelde van 3,8% wordt al niet meer ge haald. Over het huidige percentage, dat op complexniveau afwijkin gen naar beneden en boven kent, is overleg gevoerd met de Raad van Huurderscommissies, die gezien de hoogte geen be zwaar uitte tegen het voorgeno men beleid. Dat een plan is ontstaan om Til burg een kermismonument te schenken is niet zo vreemd: Til burg heeft immers een zeer grote kermis en veruit de meeste inwo ners zijn kermis-minded. Het volksfeest bestond in 1995 aan toonbaar 425 jaar. De Tilburgse kermis is waarschijnlijk nog veel ouder, maar daarvan bestaan geen schriftelijke bewijzen. Het historisch jubileum bracht Melis en Spapens op het idee van een monument. Vorig jaar juni is het voornemen bekend gemaakt en kwam de zaak in een stroomver snelling. Volgens de twee wordt het monument “het parade paardje van de kermis”. Marokkaanse ambiance Geheel nieuw in het Leijpark op 20 en 21 juni is het Marokkaans ‘dorp’ Djem Halfna. Djem Half- na heeft een Marokkaanse am biance: traditionele attributen, kraampjes met aardewerk en ko perwerk, Marokkaans eten zoals koekjes en cakes, couscous, tag- ine, merguez (worstjes), kefta en vleesspiezen. Een traditionele barbier staat klaar om het pu bliek tegen een kleine vergoe ding te knippen en te scheren. Een stand met informatie over Marokko en verschillende reis- bestemmingen in dat land zal niet ontbreken. Naast informatie is er bovendien volop muziek en vermaak. Het publiek kan muziekgroep Ismai- lia en de muziek- en dansgroep Gnaoua zien en horen. Onge- rijfeld zien de bezoekers vroeg laat ook de buikdanseres, de fakir en de slangenbezweerder. En last but not least is er de bruidsshow, een absolute must in het Marokkaanse dorp. De TBV blijft vooral oog hou den voor de prijs- en kwaliteits verhouding van haar woning voorraad. Op die wijze probeert zij goede woningen tegen een zeer aantrekkelijke prijs aan te bieden. Dankzij een geslaagde wer vingsactie en de inzet van mede werkers en vrijwilligers is een overdekte manege voor de ge handicapte ruiters van stichting Amarant en stichting HandiC AP voortaan realiteit. De opening gaat gepaard met diverse feeste lijkheden waaronder een geva rieerde paardenshow. Stichting HandiCAP is in 1992 ontstaan na de verzelfstandiging van de manege van het revalida tiecentrum Charlotte Oord. Om dat dit revalidatiecentrum van de overheid moest verhuizen het Elisabeth ziekenhuis geen ruimte is voor een mane zocht HandiCAP naar een opk sing. Ook Amarant zocht nr een oplossing voor haar buiten bak, die onder slechte weersom- zondere plaats in. Aange; al veel materiaal over hetg beschikbaar is, ligt het acce de regiovisie vooral op de zame ruimtelijke structuur er integratie of afstemming van de verschillende belangen binner die structuur. De studi uitgevoerd onder veraritwc lijkheid van de provincie, het om een uitwerking streekplan gaat met een gio-overstijgende karakter. De afgelopen weken hebben we twee gezichten van het voetbal gezien. Nou ja, van het voetbal... eerder van wie supporters zijn en van wie dat voorgeven te zijn. Die eerste groep was onder meer in Tilburg te zien. Na de overwinning op Sparta liepen aardig wat Tilburgers uit om de Willem 11-ers te huldigen. Europa in, dat is de Tilburgse profvoetballers sinds men senheugenis niet gebeurd. Genoeg reden dus voor een volksfeestje, eerst in het sta dion en later op de Heuvel. Gezang, toejuichingen, rijke lijk vloeiend bier: het leek bij na alsof er een kampioen schap was behaald. Achteraf bleef er een hoop rommel ach ter, maar dat waren de sporen van een hoop enthousiasme en gezelligheid. Kortom, de zaken waar het bij sportsup porters om draait. Om zou moeten draaien. Want afgelopen weekend was op verschillende plaatsen ook de omgekeerde wereld te zien. In Zwolle gingen zogenaamde supporters van Groningen op de vuist met aanhangers van de plaatselijke voetbalclub, met als wanstaltig dieptepunt de Zwolle-supporter die door een groepje Groningers in el kaar geramd werd. En in Waalwijk moest zelfs een amateurwedstrijd tijdelijk ge staakt worden, omdat suppor ters en spelers met elkaar op de vuist gingen. In Rotterdam ging het flink mis. Voor, tijdens en na de be kerfinale was het er niet pluis. Daar kregen niet alleen hor des aanhangers van de fina listen PSV en Ajax het met el kaar aan de stok. Ook Feyenoorders bemoeiden zich met de gevechten, daarin voor de gelegenheid gesteund door een groep uit Den Haag. Of het nu aan het warme weer lag of niet, het laagste kwam naar boven in flinke groepen mensen. Stammen uit ver schillende steden trokken te gen elkaar ten strijde. En dan niet alleen om te zien wie de sterkste is. Het liefst gingen ze met een groepje tekeer tegen een kleiner groepje of zelfs te gen eenlingen. Want zo dap per zijn ze wel, de slempende en pillenslikkende helden. Geen wonder dat ouders met kinderen en andere normale voetballiefhebbers de sta dions uit vluchten. Je houdt je hart vast voor het komende seizoen. Plaatselijk valt dat maar voor een deel op te los sen, door buitensporig veel politie in te zetten bij een eve nement dat slechts anderhalf uur duurt. Landelijk valt er meer aan te doen. Een aantal profclubs heeft wel bezwaren tegen de ‘persoonsgebonden clubcard’, maar die hebben na afgelopen weekend elke geldigheid verloren. En mis schien moet het voorbeeld van Engeland maar gevolgd worden, waar de politie een landelijke opererende soort geheime dienst heeft die het hooliganism daar de kop pro beert in te drukken. Vroeger was het een schrikbeeld, nu zou je bijna wensen dat Big Brother toekijkt. Al was het alleen maar bij het voetbal. =De ASN Bank, een belangrijke medesponsor van Festival Mundial, presenteert zich dit jaar tijdens de slotdagen van het festival op 20 en 21 juni in een ASN-Paviljoen en met het ASN- Plein voor Eerlijke Handel. Deze bank investeert het spaargeld van zijn klanten -maatschappijbewust en volgens ethische crite- - in een duurzame wereid. Beleggingen in milieu en ontwik- ingssamenwerking zijn daar onderdeel van. Vandaar dat de ASN Bank zich al jaren thuis voelt op Festival Mundial. Donderdag 21 mei (hemelvaartsdag) staat het centrum van Berkel-Enschot geheel in het teken van de grote jaar markt. Deze markt, die bijna niet meer weg te denken is van de evenementen kalender van Berkel-Enschot, trekt tra ditioneel ook heel wat bezoekers uit omliggende gemeenten. Voor hem is er in de omgeving ruimschoots par keergelegenheid. Initiatiefneemster muziekvereniging Concordia is er in samenwerking met Evenementenbureau Nederland op nieuw in geslaagd veel marktkooplui en standwerkers naar Berkel-Enschot te halen die samen een lange en kleur rijke looproute door winkelcentrum Eikenbosch en directe omgeving met hun kramen vullen. Niemand hoeft honger of dorst te lijden, want ook etenswaar en drank zijn rijkelijk aan wezig. Een deel van de opbrengst gaat naar muziekvereniging Concordia, die ook tot het opstellen gelijke Regiovisie, het om het gebied g en Breda met als /enhout-Gilze-Riel ten aanleiding ft van een Ruimte! Globaal gaat het ssen Tilburg zuidgrens Ulve en als noordgrens Kaatsheuvel- ’s-Gravenmoer-Oosterhout. Het betreft grondgebied van de ge- Breda, Tilburg, Gilze Goirle, Oosterhout en ruimtelijke hoofdstructuur en de voortgaande verstedelijking. Tevens wordt aangegeven wat de mogelijkheden voor econo- heid mische activiteiten zijn en in LO( hoe verre die natuur en landschap mogen aantasten. Hierbij komen diverse beleids doelen geïntegreerd aan bod. Het (industriële bedrijvigheid, gaat bijvoorbeeld om zuinig bouw), natuur en landschap ruimtegebruik, beperken van keer en vervoer, water. R mobiliteit, de rol van water in de atief neemt, ge: ruimtelijke planning. De regio- van de twee stads visie zal aangeven wat de ruim telijke, de ecologische en de eco nomische kwaliteiten van heï gebied zijn en kunnen worden. Tegelijk met deze regiovisie De provincie maakt samen met de gemeenten Breda, Ooster hout, Dongen, Gilze en Rijen, Goirle en Tilburg een ruimtelijke visie voor het gebied tussen Breda en Tilburg. Met het opstellen van een Ruimtelijke Regiovisie Breda-Tilburg wil men inzicht krijgen in de duurzame ruimtelijke structuur van het gebied. Nagegaan wordt hoe dit gebied past in de provinciale ruimtelij ke hoofdstructuur en de voortgaande verstedelijking. In de re gio's Breda en Tilburg leven tal van wensen op het gebied van wonen, industriële en logistieke bedrijvigheid en infrastructuur. Een deel van deze ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld de wens van een logistiek-industrieel complex, passen niet in het huidige provinciale beleid. De regiovisie moet het kader gaan vormen waaraan deze soort ruimte vragende ontwikkelingen kunnen worden getoetst. van de geko men. De leiding vdn het project was in handen van Antoon Me lis, die tot zijn pensionering sa men met zijn broer Jan het be drijf leidde. Melis en Spapens hebben het kermismonument geschonken aan de gemeente. Het heeft 30.000 gulden gekost. Dit be drag is bijeengebracht door Til burgse bedrijven; ook zaken aan het NS-Plein hebben er aan mee betaald. De gemeente draag* bedrag van vijfduizend gul bij en zorgt voor de plaatsing standigheden niet te gebruiken is. Op initiatief van Amarant kwa men Amarant en HandiCap overeen dat HandiCAP haar werk mocht voortzetten in de toen nog te realiseren nieuw bouw van Amarant aan de Bred- aseweg in Tilburg. Voor deze nieuwbouw zamelde Amarant via de speciaal hiervoor opge- richte stichting Boerderij De Ha- nekam geld in. Het bedrijfsle ven, enkele fondsen en steunstichtingen schonken teza men een kleine miljoen gulden. Stichting HandiCAP neemt de exploitatie op zich. Om deze ex ploitatie haalbaar te maken, werkt HandiCAP met ongeveer 35 vrijwilligers. Iedereen met een handicap die graag wil paardrijden, kan zich via de re ceptie van Amarant aanmelden bij stichting HandiCAP (tel. 4645333). Eind 1998 dient de visie op hoofdlijnen gereed te zijn. De vi sie kan leiden tot een tussentijd- se aanpassing van het streekplan tusse. of kan verwerkt worden in het zuidg en aL 's-Gr betrel meenten Bi en Rijen, C Dongen. Natuur en landschap De regiovisie moet een ruimte lijk kader geven voor een duur zame ontwikkeling van stad en land tussen de stadsgewesten Breda en Tilburg. Daarbij wordt dus gekeken naar de provinciale Samen met Wereldwinkel Goir le en de Fair Trade organisatie, de importeur van eerlijke pro- dukten en groothandel voor on der andere de Wereldwinkels, richt de ASN Bank dit jaar een ASN-Plein voor Eerlijke Handel in. Onder het motto Fair Trade "ojfie, oprecht lekker viert de ganisatie het jubileum van 25 eerlijke koffie. De ASN die ook investeert in Fair «ue-partners in ontwikke lingslanden, ondersteunt deze jubileumcampagne. De bezoe kers van Festival Mundial kun nen daarom op het plein ver schillende soorten eerlijke koffie proeven van Fair Trade. Deze organisatie presenteert er overigens ook de eerlijke thee, die nog niet zo lang in de handel is. Het hele slotweekend kan het pu bliek op het ASN-Plein voor Eerlijke Handel onder meer ge nieten van de Burkinese groep Fomtugol met zang en dans. Voor het podiumprogramma, waarbij De Stem van de Vrouw centraal staat, heeft ASN samen werking gezocht met Amnesty International. Vrouwen uit di verse landen vertolken met hun eigen ensembles de hymr eigen land en liederen uit i gen tijden. Op de jongerendag, zaterdag 20 juni, staan Shurideh (Iran), Tur- nisa Salahadin Masrap (Chi na), Eman Abdelmahmood Samar (Sudan) en Sona Diabaté Layba Diawara Ensemble (Guinea) op het Amnesty-A5 podium. Zondag 21 juni is

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1