Land Rover Freelander XEdi «l Autotest OCT GEBRUIKT? ^£F=4,"CO Nieuwe wegen Eerste Primera Estate voor Pasklaar- start diensten Gebr. Vullings slaat vleugels uit Marcel Linnenmans (Auto Bongers) genomineerd voor Autotechnicus van het jaar 9 mei. Volkswagen Veiligheidsdag bij Auto Bongers W^oordeel/’A^ó,. ■ÏÏW VOORDEEL: 7l 5.O8O,-J [ra I a DE AUTOMAAT Donderdag 7 mei 1998 pagina 3 DE TILBURGSE KOERIER oagTna 2 ie id Zelfdragend int ist or iet Chique en Ruim en licht Verbruik: Prijs: zien etaler op een later eer ft ver kig jtentieel ïngelse Het interieur van de Freek opzet. De tien Jaar im tr/min nin jreedte 1,805 meter G A RA G E DENISSEN Burg. Jansenstraat 52-56, Tilburg, 013-468391 1 2000 i zor- Land Stuk voor stuk lid van en p 9 mei rordt, klaar n voor de titel Autotechnicus van het innenmans van Auto Bongers staat geheel links. T "fet imago van Land Rover kan niet kapot, g—U want ondanks de zware Japanse aanwe- JL zigheid in het segment terreinauto’s, blijft deze Brit ‘het origineel’. Sinds kort heeft Land Rover haar programma naar beneden uitgebreid met de Freelander, een auto waarmee het merk let terlijk en figuurlijke nieuwe wegen betreedt. De winnaar zal ook de bijbeho rende Gedore-trofee ontvangen De Land Rover Freelander zorgt voor een flinke uitbrei ding van het marktpotentieel van dit historische Engelse iry vele accessoires getoond. En wie iets wil weten over leasing, verze keringen of verhuur kan bij de gespecialiseerde medewerkers van Onlangs leverde Nissan-dealer Denissen de eerste Nissan Primera Estate af aan mevrouw Kempenaars v.d. Schoot van Pasklaar, een onderdeel van Start Diensten B.V. Technische Merk en type: Aantal cilinders: Cilinderinhoud: Boring x slag: Vermogen: Koppel: Afmetingen: Gewicht: Aanhanggewicht: Prestaties: de benzine- en dieselmotor bedraagt in alle gevallen £4.500,=. heeft zeker als XE een bijzon der complete uitrusting en beschikt over prettige rij- eigenschappen. Kleine punten van kritiek zijn de bekerhou ders voorin en de aan de onderzijde smalle achterpor- tieren. “Zaterdag 9 mei wordt voor mijn medewerkers en de Volkswagenrijders uit Tilburg en omgeving een bijzondere dag”, zegt Johan Bongers van de gelijk namige Volkswagendealer in Tilburg en Oisterwijk. Die dag kunnen namelijk alle VW- rijders gratis een veiligheidsin spectie aan hun auto laten uitvoe ren, waarbij gekeken wordt naar alle vitale punten. Maar er is nog meer te doen bij Auto Bongers, zoals bijvoorbeeld een mini-cursus pech onderweg. Bongers: “De com binatie van veiligheid van het pro- dukt en de service van de dealer willen wij op 9 mei graag aan de Volkswagenrijders en andere belangstellenden laten zien in de vorm van een landelijke Open Dag bij alle VW-dealers. Centraal staat de Veiligheidsinspectie die zo’n 15 minuten in beslag neemt. Hierbij kijken we naar de spanning en het Gebr. Vullings Tilburg B.V. heeft op 23 april jl. de Waalwijkse Ópel-dealer Waveem overgenomen. Waveen is al sinds 1928 voor dit merk actief in Waalwijk en omgeving. Vullings Tilburg zal de activiteiten onder de vertrouwde naam Waveem voortzetten op de huidige locatie in Waalwijk. Met de overname versterkt Vullings haar positie binnen het rayon Midden-Brabant. In de toekomst zal voor Waveem in Waalwijk naar een nieuwe locatie worden uitgezien. De huidige direc teur van Waveem zal samen met zijn vertrouwde groep medewerkers de activiteiten voortzetten. De Freelander mag een gerei de aanhanger trekken van 2C kg. Al deze eigenschappen gen ervoor dat de nieuwe I Rover een goede allrounder is, vooral gebedoeld voor gebruik op de verharde weg en onder winterse omstandigheden. De Freelander is niet voorzien van een lage gearing, maar kent in de XE-uitvoering wel een zoge naamde afdalingsrem. Als deze voorziening wordt ingescha- 1, wordt de afdalingssnel- 1 bij steile hellingen tot iele kilometers per uur Auto Bongers terecht. En tot slot gaan bezoekers niet met lege han den naar huis, zo belooft Johan Bongers! Marcel Linnenmans van Auto Bongers Tilburg is één van de tien genomineerden voor de titel Autotechnicus van het jaar 1998. De jury van de Stichting Jaarprijzen Automobielbranche heeft de afgelopen weken ruim 120 technici beoordeeld. Of Linnenmans zich Autotechnicus van het jaar 1998 mag gaan noemen, wordt op dinsdagavond 19 mei bekend gemaakt tijdens een feestelijke bijeenkomst bij Innovam in Nieuwegein. collega’s over te dragen, maar ook administratieve zorgvuldig heid, motivatie en leergierig heid zijn punten waar de jury op let. De uiteindelijk winnaar mag een vijftiendaagse rondreis door Thailand gaan maken (2 personen) en krijgt een gereed schappenwagen met inhoud van Gedore, een bezoek aan een formule 1 race voor twee personen inclusief overnach ting, elektrisch gereedschap van Wurth en een Karcher hogedrukreiniger. Ook voor de andere genomineerden zijn er fraaie prijzen. NISSANALMERA 1.41 s 16V- NISSAN TERRANO 2.4 SRi 1 2V 4x4 A..«. dl-H. NIEUWPRIJS: fll'ooo'- Land Rover levert de Freelander met een 1,8 liter benzinemotor uit de MG-F en de door ons gereden 2 liter direct ingespoten turbodiesel. Deze motor bekend uit de Rover 200/400/600 levert met intercooler een vermogen van 97 pk bij 4200 tr/min en komt tot een prima koppel van 210 Nm bij 2000 tr/min. Via de handgeschakelde vijfbak wor den alle vier de wielen perma nent aangedreven. Hiervoor wordt een viscokoppeling inge zet die de aandrijfkrachten pre cies naar die wielen stuurt die het nodig hebben. De auto heeft niet zoals zijn broertjes een afzonderlijk chassis, maar beschikt over een zelfdragende constructie, waardoor het gewicht beperkt blijft tot zo’n 1500 kg. Hiermee weet de motor redelijk raad. Hij zorgt voor een acceleratie van 0 tot 100 in iets meer dan 15 secon den en een topsnelheid van 155 keld, km/u. De turbocompressor heid zorgt ervoor dat de motor, zon- enkel- der dat er veelvuldig gescha- beperkt, keld hoeft te worden, vrijwel De wielopi vanuit ieder toerental vlot acce- 1 J lereert. phanging van de Freelander bestaat rondom uit McPherson veerpoten met aan de voorzijde een stabilisator- stang. De afvering is redelijk comfortabel, maar het overhel len van de carrosserie blijft behoorlijk beperkt voor een auto die toch hoog op de poten staat. De wielophanging was bij ons testexemplaar niet hele maal stil, vooral aan de voorzij de waren bij oneffenheden bij geluiden te horen. De bekrach tigde besturing geeft geen enkele reden tot klagen. De luxueuze XE-uitvoering heeft verder standaard ABS en een electronisch geregelde tractie controle. De turbodieselmotor laat zich ook in deze Land Rover van de zuinige kant zien en lust gemiddeld 1 liter dieselolie op 12,5 kilometer en dat is voor een 4x4 erg gunstig. De Land Rover Freelander 5- deurs XEdi is met f.72.450,= de duurste uit de serie. Dezelfde auto in de di-uitmonstering komt op £65.950,=. De 3-deurs Freelander begint bij Een kleinere Land Rover was nodig voor het merk. Immers de concurrentie uit Japan en de Verenigde Staten wordt steeds groter en auto’s als de Jeep Cherokee en Honda CR- V kapen heel wat kopers weg, die tot nu toe bij de Engelsen helemaal niet terecht konden. De Freelander is met zijn lengte van 4,38 meter een relatief bescheiden gepropor tioneerde auto, die door zijn flinke breedte en hoogte eigen lijk veel groter overkomt dan ie in werkelijkheid is. Dit effect wordt nog eens ver sterkt door het ontwerp van het front. De Freelander beschikt over een behoorlijk hoge voorbumper die overloopt in een volwaardige grille. De koplampen zijn relatief bescheiden van formaat en voor op de motorkap staat in aluminium letters de merk naam te lezen. Het beeld van een echte Land Rover is hier mee compleet. Het profiel toont vooral chique en gedis tingeerd. De spatborden heb ben ter bescherming kunststof randen die overlopen in de bumpers. Grappig is dat de daklijn aan de achterkant iets oploopt, waardoor de binnen lander is ruim en licht van t. De gebruikte materialen doen meer aan een Rover dan aan een Land Rover denken, maar daar is verder niets mis mee. De stoelen zijn relatief bescheiden van formaat en zou den wellicht een iets betere steun in de rug kunnen bieden, vooral op langere ritten. In het verstelbare vierspakige stuur wiel is een airbag opgenomen, terwijl een tweede exemplaar eveneens standaard is. Het ins trumentarium heeft een vrij hoekige overkapping en is com pleet met toerenteller. De mid denconsole herbergt de stan daard audio-installatie (XE), de drie draaiknoppen voor bedie ning van de verwarming en Staat de auto op slot, dan gaat met één druk op de knop de bestuurdersdeur open. Bij de tweede keer drukken ontgren delen ook de andere deuren en bij de derde keer opent de ach terruit zich automatisch. Op deze manier kunnen kleine bagagestukken makkelijk in de bagageruimte worden geplaatst. Het sluiten van de achterruit gebeurt door de sleu tel in het slot te steken en even vast te houden. Het reservewiel is achterop de auto geplaatst. Aardig is de manier waarop het derde remlicht op de beugel van dit wiel is bevestigd. Dat we in ons geval met de luxueu ze XE-uitvoering te maken heb ben is aan de buitenkant alleen te zien aan de vijfspaaks licht metalen wielen. uit handen van mr. RA. Nouwen, hoofddirecteur van de ANWB. De komende 14 dagen zullen de kandidaten voor de titel opnieuw moeten laten zien dat zij beschikken over een brede theoretische en praktische kei nis van het autovak. De jui„ zal hen dan in hun eigen werk plaats nogmaals bezoeken om de eindvolgorde te kunnen bepalen. Daarbij wordt gelet op het vermogen om snel diagnose te stellen en of de kandidaten ordelijk en planmatig kunnen werken. Klantvriendelijkheid, de vaardigheid om kennis aan Wie tot nu toe een Land Rover wilde kopen moest een dikke zeventigduizend gulden mee naar de dealer nemen en kon voor dat bedrag kiezen uit een Defender 90 of Discovery Tdi. Met de komst van de Freelander is die barrière gezakt tot onder de zestigdui zend gulden en daarmee ver groot Land Rover flink haar marktkansen. Op de centrale display is de radiofrequentie te zien en de eventuele RDS-mededelingen. Het is jammer dat tijdens deze boodschappen de klok ver dwijnt. De achterbank biedt meer dan voldoende been- en hoofdruimte en het valt op dat men niet zoals bij vele andere terreinauto’s met opgetrokken benen zit. De achterbank kan in twee ongelijke delen worden neergeklapt. Er is voorzien in drie hoofdsteunen. Het meubi lair is bekleed met een combi natie van effen en bedrukte stoffen. Deurpanelen en het dashboard zijn opgetrokken uit een vrij lichte kunststof. De voorportieren hebben enorm grote opbergvakken en beker houders die echter in de prak tijk erg onhandig blijken te zijn. Je hebt bijna twee handen nodig om er iets in de zetten. gegevens: Land Rover Freelander XEdi 4 in lijn 1998 cc 84,5 x 88,9 mn 97 pk bij 4200 210 Nm bij 2000 tr/min lengte 4,382 meter, bicew 1525 kg 20ÖO kg (geremd) topsnelheid 155 km/u acceleratie 0-100 in 15,2 sec. stadscyclus 9,6 liter/100 km buitenwegcyclus 6,7 liter/100 km gecombineerd 7,7 liter/100 km £72.450,= ventilatie en de bedienings knoppen voor de elektrische ruitbediening, de achterruit, het glazen schuif/kanteldak (XE) en de centrale vergrende ling. ruimte ter hoogte van de rug leuning van de achterbank en de bagageruimte extra toe neemt. De dakrailings zijn op de Freelander een optie, maar geven het geheel duidelijk meer cachet. De vier portieren zorgen voor een goede toegankelijkheid van het interieur, alleen zijn de achterste exemplaren aan de onderzijde erg smal zodat je ongewild je voeten regelmatig stoot. De Freelander heeft geen achterklep, maar een deur. Wordt deze van buitenaf geo pend, dan zakt eerst de ruit een paar centimeter. Deze ruit kan ook helemaal worden geopend. Dat gaat van binnenuit met behulp van een knopje op de console, maar kan ook met behulp van de afstandsbedie ning van de centrale vergrende ling. profiel van de banden, remblok- ken, rempedaalrubber, remschij- ven, remvloeistof, ruitenwisserbla- den, schokdempers, uitlaat en de totale verlichting. Stuk vüo zaken die voor de veiligheic belang zijn. We verwachten natuurlijk veel mensen op en voor wie het te druk wo hebben we tegoedbonnen k liggen voor een gratis Veiligheidsinspectie op datum.” Tijdens de Veiligheidsdag is er ook een prijsvraag met als hoofdprijs per dealer een geheel verzorgde veiligheidstraining voor twee per sonen op de politie-testbaan in Lelystad georganiseerd door de ANWB. Natuurlijk staan in de showroom alle huidige modellen van Volkswagen en Audi te pronken, kan het royale aanbod gebruikte auto’s worden bekeken en worden De keuze viel op de Primera Estate vanwege de unieke com binatie van veiligheid, comfort en ruimte. Veiligheid stond bij dhr. en mevr. Kempenaars hoog in het vaandel toen de keuze voor de nieuwe auto gemaakt moest worden, er was immers gezinsuitbreiding op komst en zoals Nissan in zijn TV-reclame meldt: “waar je zuinig op bent moet je goed verpakken”. De Primera Estate beschikt over onder meer ABS, twee air bags en een veiligheidskooi. De multilink wielophanging staat borg voor een rotsvaste weglig- ging. Ook bijzonder is het A.L.R./E.L.R. gordelsysteem op de achterbank waarmee kinder zitjes zo veilig mogelijk ver grendeld kunnen worden. Inmiddels rijden dhr. en mevr. Kempenaars met hun dochter Noor comfortabel en veilig rond. merk. De auto ziet er £57.950,=. Het verschil tussen DE AUTHMAAI Mevr. P. Kempenaars ont vangt de sleutels van de nieuwe Primera Estate terwijl dochter Noor tevreden toe kijkt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 25