o AHaS V Festival JVlundia] Woonlastenplafond voor minima is er bijna ^0^4- Oplage103.600 Vooruitblik op theaterseizoen Karavaan trekt vijf wijken in als nieuwe naani Tilburgs duo Bak centraal in nieuwe afvalcampagne Popcluster wil toch 013 Stadion pag. 17 VILLA TE KOOP gevraagd Prijs en aanvaarding in overleg 040-2833300 (ook 's avonds en in weekeinde) V x s@ K©erier Rondom Hart van Brabant to B&W besluiten Zaterdag UITkijk in schouwburg en concertzaal Sport Feestje luiten de FOTO ROBERT COLLETTE Mini en Maxi staan komend theaterseizoen met hun nieuwe programma ‘Split’ in de schouwburg. FOTO PIETER DE RUYTER Nieuwe vergoeding als ‘prikkel’ om goedkoper te gaan wonen ITO o L oo X 0N 0FF DAG ZATERDAG Gemeentenieuws FOTO WILLIE-JAN STAPS 603 VRIjj Afsluiting spoorviaduct Bosscheweg Cursussen Parochienieuws. Mega Vurige 40. Films Donderdag 7 mei 1998 41ste jaargang nr. 2053 geven za- wereldmuziekconcerten een van de sfeermakers tijdens Festival Mundial in de rt en met 12 juni. LEES VERDER IN DIT NUMMER: Bakker! Floor AARDBEIEN VLAAITJES s van de is onder i Koerier bv iBeer •pag.3 pag.5 .pag.7 Uitagendapag. 7 Gemeentenieuwspag. 10,11 en 12 Kultuur/Amusementpag. 11 pag. 14 pag. 15 pag. 19 ...pag. 21 Breda, Tel.: zie pagina 10, 11 en 12 als ze cheden ïctsub- ge- het die het .eijpark Ttmani- idag lient De wuyt - meente Tilburg is campagne. Daarii m nie r gegarandeerd istvandeBud- llezmer Band. i, Sophiastraat 11 (076) 521 48 48 REISBOEKWINKEL Nieuwlandstraat 16, 013-536 04 38 eslagen tussen de tra- longaarse muziek en se beleving van klas op een kenni- Betere aansluiting buslijn 49 op treinen Asfaltboringen in nieuwe delen Tilburg Zaalvoetbal in DongewijkU 9 De Coupe, Wijk van 8 tot De musici en dansers van ‘Ndere Troupe uit Oeganda ge terdag alvast een voorproefje van de serie wereldmuziekco in de Concertzaal. Ook aan de kinderen is t: voor hen treedt het iwneske duo Ali-Ali en Sulei- De Tilburgse acteur en en- dial. Meer weten Bel de Mundial-ln- folijn (5431335) of bezoek de Mundial - website: www.xs4all. nl/~mundial De Concertzaal heeft ook een nieuwtje: daar zijn voortaan re gelmatig tientjesconcerten. Te beluisteren en te zien zijn in dat kader onder andere het Natio naal Jeugd Orkest (31 oktober), Combattimento Consort (9 de cember), het Aquarius Ensemble (21 april) en Theo Joling en Lu cia Meeuwsen (28 februari). Aanvragen De regeling wordt, als de ge meenteraad er begin juni mee in stemt, op 1 juli van kracht. Eer der kan niet, stelt het college, omdat er nog computerprogram ma’s aangepast moeten worden. Daardoor hoeven 65-plussers en 5HALEN ^2 4BETALEN van Lieshout o 1 Nieuwsbulletin Interessant is ook het optreden van Muzsikas Marta Sebe- styén op 27 januari. Sebestyen verwierf wereldwijde bekend heid met de titelsong van de film The English Patient. Haar pro- Tientjesconcerten De aandachti ken dat grammer schouw1- anders u moderne krijgen en cabaret juist meer. Onder de titel Drie meter onder de grond krijgen veel cabaretta- lenten de kans zich in de Studio- zaal te presenteren. Maar ook grote namen als Herman Finkers en Youp van ‘t Hek staan allebei een week in de grote zaal. e r e Vanaf deze dag kunnen mensen die het nieuwe seizoensmagazi- ne nog niet thuis hebben ontvan gen dat ook ophalen. Het maga zine, dat dit jaar voor het eerst in full colour verschijnt, wordt deze weken op zo’n veertigdui zend Midden-Brabantse adres- sen bezorgd. Iftvandeaanvra- /achting net iets ninimum-inko- Voor hen komt er ’-mde schaal in de rege- rardoor hebben alleen smet een pen- gulden per i het woonlas- Idt eveneens ;n met een pen- Iden. kan doen op deze nieuwe rege ling. Dat zijn zo’n vijftienhon derd Tilburgers, verwacht Luij- endijk, en dan kost het de gemeente bijna twee miljoen gulden per jaar. Ongeveer de heli gers zal naar verwa meer dan een mi men hebben, een glijder ling. Daar staande 65-plussers r sioentje tot 100 maand ook recht op h tenplafond; dat gek voor AOW-parer sioen tot 250 gulc Het woonlastenplafond geldt vanaf een huur van 849 gulden per maand. Dat is de aftoppings- grens van de huursubsidie, waar boven het gesubsidieerde deel per betaalde gulden huur af neemt. De bovengrens van de huursubsidie is ook die voor van de nieuwe gemeentelijke rege ling. Boven 1085 gulden per maand kan geen beroep gedaan worden op het woonlastenpla fond. Hiervan zullen waar schijnlijk enkele tientallen men sen de dupe zijn, voornamelijk bewoners van inleunwoningen bij De Herdgang. De gemeente probeert dit op te lossen in over leg met het ministerie van VROM, dat de verantwoorde lijkheid draagt voor de hoge hu ren daar. Onderdeel van de nieuwe rege ling is ook dat mensen die te duur wonen, gestimuleerd worden te verhuizen naar een goedkopere woning. Daarvoor willen B en W een verhuiskostenvergoeding in het leven roepen. De verwach ting is dat jaarlijks honderdvijf- tig minima van deze vergoeding van 4000 gulden gebruik zullen maken. Bij de invoering van deze regeling vervalt de bestaan de verhuiskostenvergoeding van 2000 gulden voor 60-plussers. Een soortgelijke regeling van 4000 gulden voor verhuizing bij medische noodzaak blijft be staan. In bijzondere gevallen kan er meer geld verstrekt worden vanuit de bijzondere bijstand. Op het rondtrekkend podium staan steeds twee optredens ge- 21 ju pland: de Latijns-Amerikaanse tever volksmuziek van de Chileense groep Contracanto en originele dans en percussie van een groep uit Burkina Faso. Daarnaast zijn er mobiele optredens van De Coupe. C-- gedacht: clown ka op. tertainer Geert van Dieren ver zorgt de presentatie. Rond het podium staan kraampjes Mondiale Markt. Daar is Betaalbaar Doordat het rijk de huursubsidie uitgebreid heeft, is het woonlas tenplafond voor de gemeente be- malbaar geworden, stelt wethou der Wim Luijendijk van Sociale Zaken: minder minima zullen dit extraatje nu immers nodig heb ben. Hoewel het aantal alleen staande minima niet precies be kend is, durft de gemeente wel een schatting te geven van het aantal mensen dat een beroep van het nieuwe seizoen is het op treden op 28 oktober van het we reldberoemde vrouwenkoor The Bulgarian Voices, samen met het Moscow Art Trio en keelzang- specialisten van Huun-Huur-Tu. Dit project is het resultaat van een muzikale speurtocht naar de overeenkomsten en verschillen tussen de folklore uit Bulgarije, Rusland en Tuva, een kleine staat in Rusland, ten noorden van Mongolië, waar veel kinderen al van jongs af aan boventonen le ren zingen. gramma in de concertzaal staat grotendeels in het teken van Béla Bartók en daarmee wordt weer een brug ges ditionele Hc de Westerse sieke muziek. Joodse muziek van niveau is weer; met de (terug)koms apester Klezmer B; Andere wereldmuziekconcerten zijn er onder meer van Camané (Portugese fado, 16 oktober), Ladymith Black Mambazo (4 november), Psarantonis (Kreta, 9 februari), Esma Redjapova (Macedonische zigeunermu- ziek, 9 april) en het Terem-Quar- tet (Rusland, 22 april). Geïnte resseerden kunnen voor 10,- per jaar een abonnement nemen op het nieuwsbulletin Van Til burg Tot Timbouctou; gratis proefnummer, tel. 5490321 ren, kijkt verder dan de commer ciële muziekindustrie en vindt schoonheid in authentieke mu ziek die geworteld is in de cultu rele verscheidenheid van over de hele wereld. Veel Tilburgers zijn daar al jaren vertrouwd mee door Festival Mundial. Met de komst van de concertzaal heeft de stad er een podium bij gekregen dat het mo gelijk maakt het hele jaar deze muziek te laten horen onder wel haast optimale omstandigheden. Het afgelopen jaar is daar al een aanzet toe gegeven, maar dit sei zoen zijn er onder de noemer Van Tilburg Tot Timbouctou een groter en diverser aantal mundial concerts. Op diverse terreinen wordt daarbij samen gewerkt met Mundial Produc tions. Een van de eerste hoogtepunten Deze naam 013 vervangt sinds vorige week de naam Popcluster. Daarmee is een einde gekomen aan de dis cussie van anderhalf jaar over de nieuwe naam voor het sa menwerkingsverband van Noorderligt, Bat Cave en MuziekKantenWinkel. De naam is onder meer gekozen omdat hij kort en krachtig is, verwijst naar het netnummer van Tilburg er te gebruiken i geselecteerd i derdinzer A' De eerste tij Gi gevolgd word, titel: voorheen I ligt/Bat Gave/Miu telWlrJ geleger zelfde i tige lezer zal opmer- t accenten van de pro- ïring van concertzaal en rwburg komend seizoen •s liggen. In de laatste zal dans minder nadruk cabaret juist De multiculturele karavaan be gint op 8 juni op het St. Pieters plein en strijkt de dagen erna neer op het Textielplein (9 juni), Kruidenbuurt (Lavendelstraat plus het grasveld, 10 juni), het Pater v/d Elsenplein (11 juni) en op de Kalenbergplaats naast winkelcentrum Heyhoef (12 juni). Buurtbewoners kunnen ongedwongen manier smaken met niet-westerse podi umkunsten en zich informeren over andere culturen. Voorop staat dat de positieve kant van andere culturen wordt bena drukt. Er is niet alleen informa tie, maar ook wereldmuziek, exotische hapjes en drankjes. Festival Mundial in de Wijk is dus een prima gelegenheid om uit te blazen na een vermoeiende werkdag en om bijeen te komen samen met andere buurtbewo ners. ECHT BRUYNZEELPARKEï/^^^Wl ALLEEN OP DIT ADRES Uitgave: De Tilburgse I Dir.: J.A.J.M. de I Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeek en Hulten Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 E-mail: tilburgsekoerier@tref.nl Sluitingstijd voor advertenties dinsdagavond 22.00, redactie dinsdag 12.00. Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken, kil.: Centrum voor Gesproken Lektuur, PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 0486-482345 Wie wil weten wat schouwburg en concertzaal komend theater seizoen bieden, kan zaterdag terecht op VITkijk. Deze informa tiemarkt met stands van toneelgezelschappen en orkesten, op tredens en andere activiteiten begint om 11.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Dit gratis evenement vervangt de dag die tot nu toe be gin september werd gehouden. Zaterdag valt er te genieten van diverse optredens van o.a. caberetier Frank van Pamelen en de ‘Ndere Troupe uit Oeganda. Pianist Wibi Soerjadi beantwoordt vragen van het publiek. En café Schouwburg is omgetoverd tot een stand-up comedy café. Als u dit leest, weet u inmid dels de uitslag. Hoe groot de winst van de premier is, of Bolkestein of De Hoop Scheffer tweede of derde is geworden, of Rosenmöller de grote winnaar is en of Borst nog wil meeregeren met haar uitgedunde frac tie. Het meest grote aandeel van burgers in het democra tisch proces is weer even voorbij; voor óns Midden- Brabanders tot maart vol gend jaar als we naar de stembus mogen voor de tweede tussentijdse ge meenteraadsverkiezingen. De dag voor de verkiezin gen van deze week was het Bevrijdingsdag en werd ook herdacht dat we 150 jaar geleden de grondwet van Thorbecke kregen. Een beetje rare herdenking, want vijftig jaar daarvoor, in 1798, kregen we onder de Fransen al onze eerste grondwet: de Staatsrege ling van de Bataafse repu bliek, inclusief een verkla ring over de rechten van vrije en gelijke mensen. Bovendien was die grond wet van 1848 helemaal niet zo democratisch. Wie mini maal een bepaalde som be lasting betaalde en man was, mocht stemmen: het census-kiesrecht. Daaraan voldeed 3 procent van de mannelijke bevolking. Ruim honderd jaar geleden werd de grondwet van Thor becke een paar keer wat aangepast. Zo mochten op zeker moment de mannelij ke) eigen huisbezitters ook gaan stemmen, en de arme mannen die konden aanto nen enigszins geletterd te zijn: de examenkiezers. Pas in 1917 volgde het alge meen kiesrecht voor man nen en twee jaar later dat voor vrouwen. Dus we moe ten nog 21 jaar wachten tot we honderd jaar algemeen kiesrecht kunnen vieren. Maar ook dat is niet het hoogste democratische goed. Het kan geep kwaad om daar, zeker in de week van 4 en 5 mei, even bij stil te staan. Want een door de meerderheid gekozen par lement kan afschuwelijke beslissingen nemen, bij voorbeeld over een bepaald volksdeel. De grootheid van democratie zit dan ook in re spect voor minderheden. Én, al merk je dat niet altijd aan al onze politici, dat staat tegenwoordig geluk kig óók in onze grondwet. In artikel 1. m grafisch goed is. De naam is uit bijna hon- indingen. tijd zal de naam 013 /orden door de sub- Noorder- gt/Bat Gave/MuziekKan- IWinkel. Met het mheidsorkest dat de- naam voert is overleg gaande over hoe het beste één en ander op elkaar kan wor den afgestemd. Popcluster meent dat zowel de muziek zaal als het orkest 013 als naam kunnen hebben, omdat de activiteiten erg verschil lend zijn. Van Tilburg Tot Timbouctou Ook zal komend seizoen in de concertzaal de programmering van wereldmuziek verder uitge breid worden. Want ook al is dc wereld een dorp geworden, zo luidt de redenering, je kunt toch nog steeds volkomen verrast worden door muzikale culturen van buiten de rijke westerse lan den. Een groeiend aantal men sen, en zeker niet alleen jonge- Festival Mundial komt naar de Tilburgers toe. Van 8 tot en met 12 juni trekt een Mundial-Kara vaan vijf wijken in om een kleur rijk avondprogramma in de buitenlucht te verzorgen met ver rassende wereldmuziek, mondiale informatie, kinderanimatie, drankje eerlijke koffie en exotische hapjes. Kortom: Mundial- sfeer voor jong en oud in de eigen achtertuin. Uiteraard is Festi val Mundial in de Wijk gratis toegankelijk. Het programma duurt van 18.00 tot 21.00 uur. De werkzaamheden betreffen het vervangen van de spoorconstruc- tie op de brug, het lassen van de rails en het lossen van grind. Om dat in de genoemde periode het treinverkeer tussen Tilburg en ‘s Hertogenbosch wordt stilgelegd zullen de werkzaamheden zowel overdag als ‘s nachts worden uit gevoerd. De afsluiting van de Bosscheweg in beide rijrichtingen duurt van vrijdagavond 8 mei 22.00 uur tot maandagochtend 11 mei 05.00 uur. Doorgaand verkeer tussen Tilburg en Berkel-Enschot wordt omgeleid via de Jules Vemeweg, Kapitein Hatterasstraat en En- schotsebaan. Voertuigen hoger dan 3,40 meter mogen niet via deze route, zij worden omgeleid via Rijksweg A65. gezinnen geen aparte aanvraag in te dienen; hun gegevens zijn al bekend door aanvragen voor huursubsidie of een woonkos tentoeslag van de bijzondere bij stand. Van alleenstaanden zal apart vastgesteld moeten wor den of ze langer dan drie jaar op een minimum-inkomen aange wezen zijn. De regeling geldt overigens ook voor eigenaar-be- woners op het minimum. Wethouder Luijendijk denkt dat de meeste mensen die het woon- lastenplafond nodig hebben, er daadwerkelijk gebruik van zul len maken. In tegenstelling tot andere steden waar een kwart van de rechthebbenden geen be roep doet op huursubsidie, is dat ‘niet-gebruik’ in Tilburg maar 10 procent, stelt hij. Voor de eerste helft van dit jaar is (nog) geen aparte regeling. In 1997 kregen 9400 Tilburgse mi nima nog ieder honderd gulden uit de 1 miljoen gulden die dat jaar al voor het woonlastenpla fond beschikbaar was. Voor dit jaar houdt de gemeente 940.000 gulden over, doordat het woon lastenplafond pas op 1 juli in gaat. zien wie ze zijn. In de zomer ‘stu ren’ ze een afvalwijzer rond. In het najaar komen ze nog eens te rug met wat moeilijkere bood schappen. De grof huisvuilrege- ling wordt uitgelegd en de hele gang van zaken rond de milieu- straat. De ontwikkeling van de cam pagne heeft zo’n 40.000 gulden gekost. Het bedrag dat dit voor jaar aan de campagne via affi ches, tv, bioscoop e.d. wordt uit gegeven is 80.000 gulden. Het is de bedoeling dat de campagne minimaal twee jaar meegaat. meer kunstnijverheid te koop uit alle windstreken. Bij de Novib kan het spel Kinderarbeid is geen kinderspel gespeeld wor den. De infodesk van Festival Mundial is er. Verder is er infor matie over India en kinderarbeid en staan er stands van de Stich ting Stedenband Tilburg Mata- galpa, Werkgroep Tanzania, Leergang Ontwikkelingsproble matiek, woningcorporaties De Woonstad en SVW, de Wel- zijnsstichting voor Surinamers in Tilburg en -op woensdag- ook Brabant Oké, een organisatie die aandacht vraagt voor de eerlijke banaan van Max Havelaar. De wijkorganisaties die meewerken aan Festival Mundial in de Wijk voegen eventueel eigen activi teiten aan het programma toe. Wijkbewoners kunnen meewer ken aan de enorme bamboe Mundial-toegangspoort, die het festivalterrein in het Lei;— gaat sieren tijdens de slot., festatie op zaterdag 20 en zonda 1 juni. Een van de poorten dic^ wvens als toegangspoort tot Mundial in de Wijk. Op een spe ciale kar trekt het kunstwerk met de Mundial-karavaan door de buurten. Samen met medewer kers van stichting De Lutteltuin kan de buurt een handje helpen met het beschilderen van de doe ken van de Poorten naar Mun- De dienst Wijkzaken van de gemeente Tilburg is vorige week be gonnen met een nieuwe afvalcampagne. Daarin komen zaken aan de orde als: melkpakken mogen niet bij het oud papier; wan neer de milieustraten open zijn; of oude vloerbedekking thuis kan worden opgehaald. Mensen met minimale inkomens kunnen pas gebruik maken van het woonlastenplafond, al eerst alle andere mogelijkh benut hebben zoals subjec sidie, kwijtschelding van Komend weekend worden meentelijke heffingen en werkzaamheden aan het spoor- aanvragen van huursubsidie. Het viaduct over de Bosscheweg woonlastenplafond is gekoppeld uitgevoerd. Om de werkzaam- aan deze laatste regeling, die vo- heden vlot te laten verlopen rig jaar verbeterd werd. voor de veiligheid van wegge bruikers is de Bosscheweg ter hoogte van het spoorviaduct in beide rijrichtingen van vrij dagavond 8 mei tot maandag- tenp|- ochtend 11 mei afgesloten. Ook taalbt rijden er geen treinen. Later gaat de campagne in op hoe huishoudens afval zoveel mogelijk kunnen voorkomen. Bijvoorbeeld door op verpak kingen te letten en plastic zakken als afvalzakken te gebruiken. In de toekomst kan de campagne eventueel worden gebruikt voor andere milieuthema’s. De campagne wordt gedragen door het Tilburgse duo Bak. Dit voorjaar zijn Peer en Rietje Bak te zien op de bus, in de bioscoop, op Tilburg TV, op mupies en in de krant. Het duo Bak praat dan vooral over de duobak en laten Naar schatting vijftienhonderd Tilburgse huishoudens op het minimum of net iets daarboven kunnen vanaf 1 juli gebruik gaan maken van het woonlastenplafond. Dat betekent dat ze met behulp van deze gemeentelijke bijdrage maximaal 30 procent van hun inkomen kwijt zijn aan huur, water en energie. De re geling geldt voor 65-plussers (ook met een klein pensioen), ge zinnen met kinderen op het minimumniveau en alleenstaanden die daar langer dan driejaar op zitten. B en W willen bovendien stimuleren dat deze groepen niet te duur wonen: daarom komt er een verhuiskostenvergoeding.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1