6© IJZER W w Ouderen hoeven niet alleen te eten Armoede-onderzoek in deel Korvel Vrijwel alle Tilburgse wijken hebben een eetpunt POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i ERS GIO 50°° Volksdansinstuif 55+ Schommelend inkomen Ouderenpostzegels te koop Ouderentrefpunt ‘t Sant Excursie naar Bakkenjmuseum Dansen, voor ouderen Culinaire bibliotheek s.... Hulpcentrale zoekt vrijwilligers r i i I Woensdag 29 april 1998 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER jagina 12 FOTO PETER LIGTENBERG: Oudere bezoekers van wijkrestaurant Groenewoud Drop Oud De verkiezingen staan weer voor de deur. De strijd om de macht is begonnen: ook Wilma Hurkens Deadline: donderdag 12.00 uur Kees Vermunt Tg ’fit! HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. sieraden etknopen. 30 N 962 .15 uur iel week in ttielbuurt ming nlig re afslui- iam- a 139 •kst van TV 39.95 54.95 er nog veel meer leuke activiteiten wor den georganiseerd. De wijk- en verzor gingscentra voeren dan ook een actief beleid om de eters te betrekken bij deze activiteiten. Ze kunnen bijvoorbeeld meedoen aan bingo, handwerken of yoga of lid worden van een biljart- of kaartclub. In wijkrestaurant Groenewoud lijkt deze opzet goed te lukken. “Onze eters komen steeds vaker naar het wijk centrum”, aldus Els Verhoeven. “Onze eter-van-het-eerste-uur Cees Kroonen- berg komt zelfs iedere dag even langs om een kop koffie te drinken.” j. Masita. J )P Opj 50.°° of 170.00] digis, komt er ook een ambtenaar van de Unit Ouderenzorg mee. De vrijwilligers die de huisbezoeken af leggen, hebben een speciale opleiding gehad en gaan ieder ongeveer tien huis bezoeken afleggen. De huisbezoeken zullen voor de zomervakantie klaar zijn. In het project Ouderen en Inkomen werkt De Spoorwegen werken aan de toe komst. Tenminste, dat beweren ze. Wie de laatste tijd in Tilburg op het station moest wachten, zal dat niet beamen. Het carillon speelde daar met Pasen nog ‘De herdertjes lagen bij nachte’. Kennelijk vertraging! ken. De afgelopen tijd heeft zij samen met een aantal vrijwilligers een deel van de oude boerderij waarin het eetpunt is gevestigd opgeknapt. Wijkbewoners kunnen hier op maandag, woensdag en vrijdag terecht voor een warme maaltijd. Trots laat zij de ruimte zien; de houten ta fels en stoelen geven het eetpunt een au thentieke en gezellige sfeer. “Wij hebben veel moeten doen om in de oude boerde rij een huiskamersfeerte creëren”, vertelt Verhoeven, “maar het is ons wel gelukt. De bezoekers zijn zeer enthousiast en ze blijven komen, soms nemen ze zelfs nog anderen mee. Ik verwacht dan ook dat het aantal eters de komende tijd zal blij ven groeien en dat wij straks vijf dagen geopend zullen zijn.” Het eten is voor veel ouderen een eerste kennismaking met een wijk- of verzor gingscentrum. Wanneer ze deze stap eenmaal hebben genomen, zien ze dat Op zondag 3 mei is er weer een volksdansinstuif 55+ in wijk centrum De Baselaer (Hoefstraat 175). Zoals gewoonlijk wordt daar van 11.00 tot 13.00 uur een internationaal programma ge danst onder leiding van Netty Tönissen. Entree isslechts 2,50 p.p. Iedereen is welkom. “Ha lekker, vrijdag krijgen we celesti- nesoep”. Met een glimlach leest Cees Kroonenberg de gerechten voor die voor vrijdag op het menu staan. De 77- jarige verheugt zich zichtbaar op de maaltijd, die verder bestaat uit kal koenrollade, broccoli, gekookte aard appelen, pruimencompote en frambo zenvla. Kroonenberg is een vaste bezoekervan het wijkrestaurant Groe newoud, dat begin dit jaar is geopend. Het restaurant is gevestigd in wijk centrum Boerderij Vissers. Het is een van de vele eetpunten in Tilburg waar ouderen tegen een aantrekkelijke prijs terecht kunnen voor een warme maaltijd. Veel ouderen die alleen wonen zijn niet meer in staat om voor zichzelf te koken. Of ze vinden het niet gezellig om steeds alleen te moeten eten. Voor deze groep zijn er verschillende gelegenheden waar zij de maaltijd samen met andere alleen staanden kunnen delen. En dat hoeft he lemaal niet duur te zijn; voor gemiddeld acht gulden bieden de eetpunten een maaltijd aan, met voorgerecht en toetje. De gasten kunnen hierbij kiezen uit ver schillende menu’s. De meeste eetpunten zijn gevestigd in een verzorgingscen trum; deze hebben een eigen keuken en voldoende capaciteit om ook voor gaste- ters uit de wijk mee te koken. Andere eet punten zijn gevestigd in wijk- en buurt centra. Een deel van deze eetpunten heeft een eigen keuken. De rest betrekt het eten van de Maaltijdenexpres of van de keuken van verzorgingscentrum De Heikant. Sociale contacten Het belangrijkste doel van de eetpunten is het bevorderen van sociale contacten. Steeds meer ouderen zitten alleen thuis en raken in een isolement. Samen eten met anderen is een mogelijkheid om dit te doorbreken en weer onder de mensen te komen. Maar veel ouderen moeten wel eerst over de streep worden getrokken. Volgens Els Verhoeven, initiatiefneem ster van wijkrestaurant Groenewoud, is een knusse en gezellige sfeer in de eet- ruimte een belangrijke voorwaarde om het eetpunt voor hen aantrekkelijk te ma- De komende tijd komen bij 65-plus- sers die in de omgeving van het Roos- eveltplein wonen, oudere deskundige vrijwilligers langs voor een welzijns- bezoek. De vrijwilligers van het project Ouderen en Inkomen in Korvel geven voorlichting over verschillende finan ciële steunmaatregelen dieer bestaan. Ook vertellen ze desgewenst over ac tiviteiten van wijkcentrum De Nieuwe Stede. De vrijwilligers komen niet on gevraagd aan de deur; eerst sturen ze brieven aan de betrokken ouderen met uitleg over de huisbezoeken en met de vraag of ze welkom zijn. Maaltijdenexpres Ouderen kunnen dus terecht bij verschil lende eetpunten; in elke wijk is er wel een gevestigd. Maar veel ouderen zijn door ziekte of lichamelijke gebreken aan huis gebonden en kunnen dus niet naar een eetpunt gaan. Voor deze groep is de de ouderen zijn goed genoeg bevonden om als bondgenoten te dienen. Geen po liticus die de AOW of welk ander seniorenbelang nog ter discussie stelt. Dat kost stemmen, zo hebben ze geleerd. En waarom zouden ze ook? De angst voor de teloorgang van de oudedagsvoor zieningen is voorbarig. Het aantal 65-plussers mag dan aanzienlijk toenemen, de stijging van het nationaal inkomen zal nog sneller gaan. Een stijging overigens waaraan de senioren van morgen aanzienlijk hebben bijgedragen. En velen kun nen en zullen dat blijven doen. Want -om met Midas Dekkers te spreken- ieder een wil oud worden, maar niemand wil het zijn. Wie kan, zal geneigd zijn de hand aan de ploeg te houden. In haar boek De ouderdom doet Simone de Beauvoir verslag van de wijze waar op in verschillende culturen oude mensen hun plaats hebben. Naar gelang van de graad van civilisatie -zo blijkt- is het respect waarmee de senioren bejegend worden, groter. Mogen de politieke partijen zich door die gedachte laten leiden. Dan is de be taalbaarheid van de vergrijzing niet meer een economisch probleem, maar een kwestie van door beschaving ingegeven politieke keuze. Maaltijdenexpres een grote uitkomst. Deze bezorgt dagelijks een verse maal tijd aan huis voor 7,25. De maaltijden worden gekoeld afgeleverd en moeten door de mensen zelf in een magnetron worden opgewarmd. Wie geen magne tron heeft, kan er een huren tegen een schappelijke prijs. De Maaltijdenexpres, gestart als Maaltij denvoorziening voor Ouderen, bestaat ruim 25 jaar en is in die tijd uitgegroeid tot een organisatie die ongeveer zeshon derd mensen in de regio Tilburg van een maaltijd voorziet. “Bij het overgrote deel van de klanten bezorgen we vijf dagen in de week”, vertelt coördinator Nel van Zandvoort. “In het weekend hoeven de meeste ouderen geen maaltijden van ons. Ze gaan dan vaak bij hun kinderen eten of ze eten gewoon een kopje soep met brood.” Naast het bezorgen van maaltijden heeft de Maaltijdenexpres ook een belangrijke taak op het gebied van sociale controle. De meeste klanten zijn namelijk ouder dan 70 jaar en dus is de kans op een on geval of ziekte relatief groot. Van Zand voort: “Wanneer de bezorger geen ge hoor krijgt, ondernemen wij meteen actie. Van iedere klant hebben we een contactadres dat we kunnen bellen. In geval van nood kan er op die manier snel hulp worden geboden. We hebben zo al veel mensen kunnen helpen.” De Nieuwe Stede samen met het oude renwerk van De Twern, de KBO, pa rochies en ambtenaren van Sociale Za ken. Door de huisbezoeken wordt niet alleen informatie gegeven aan de oude ren, maar krijgen de organisaties ook in zicht in de leefsituatie van ouderen en kunnen ze vervolgactiviteiten opzetten. Bij veel mensen met AOW of andere uitkeringen heerst ondui delijkheid over de hoogte van hun inkomen. In januari kregen VUT-ers, AOW-ers, mensen met AOW en pensioen, met een werkloosheids- of arbeidsongeschiktheidsuitkering een lager netto-inkomen dan in 1997. Dat was niet de bedoeling, zegt de regering, maar door allerlei veranderingen in premie- en belas tingheffingen gebeurde het wel. Daarom heeft de regering gezorgd voor maatregelen die moe ten leiden tot koopkrachtreparatie. Voor elke groep valt dat na tuurlijk anders uit, maar in grote lijnen komt dat neer op het vol gende. In april is ‘gerepareerd’ voor de eerste vier maanden van dit jaar, dus dat betekent dat het gestorte bedrag op giro- of bankrekening eenmalig een stuk hoger is. Volgende maand, in mei, bevat dat bedrag niet alleen de koopkrachtreparatie voor de maand mei, maar ook (voor vrijwel iedereen) het vakantie geld. In juni is precies aan de maandelijkse storting te zien hoe hoog de koopkrachtreparatie is, vergeleken met de laatste ‘oude’ uitkering (in maart dus). Wie meer wil weten, kan een algemeen informatieblad aanvra gen bij het telefoonnummer van Postbus 51: 0800-8051 (gra tis). Voor precieze informatie over het nieuwe individuele maandbedrag kunt u terecht bij pensioenfonds of verzekeraar. Vorige week is de verkoop van de zesde serie ouderenpostze gels en wenskaarten van start gegaan. De opslag van de post zegels wordt samen met de opbrengst van de wenskaarten ge bruikt om projecten voor ouderen op te zetten. Doel daarvan is ouderen in staat te stellen aan de samenleving te blijven deel nemen, zo aangenaam en zo zelfstandig mogelijk. Het thema van de ouderenpostzegels 1998 is Ouderen en Zorg. Jaarlijks wordt meer dan drie miljoen gulden aan ruim 250 pro jecten voor ouderen besteed. Het Fonds Zomerpostzegels ont wikkelt deze projecten niet zelf, maar ondersteunt initiatieven van derden. Het fonds is wel verantwoordelijk voor de jaarlijkse verkoopactie en de promotie daarvan en het verdeelt de op brengst. Aanvragen voor subsidie kunnen worden ingediend bij het landelijk bureau van het Fonds Zomerpostzegels, postbus 113980 CA in Bunnik, tel. 030-6567774. De ouderenpostzegels en wenskaarten zijn te verkrijgen bij stands in alle Albert Heijn filialen, in het winkelcentrum Wag- nerplein en bij supermarkt De Boer in Noord. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woens dag 6 mei een fietstocht naar het Speelgoedmuseum in Oos- terhout. Kosten, inclusief koffie met koek, 5,- p.p. Vertrek stipt om 9.30 uur. Woensdag 13 mei is er een bingo-ochtend. Kos ten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Op dinsdag en donderdag in de maanden mei en juni kunt u poppen maken. De deskundige leiding zorgt voor ge zellige en leerzame ochtenden. U betaalt slechts de materiaal kosten. Aanvang 9.45 uur. Zaal open 9.30 uur. Maandagoch tend in het Trefpunt betekent darten, sjoelen, biljarten en gezellig praten over het voorbije weekend. Zaal open 9.30 uur. De vrijdagochtend is voor de bridgers. Aanvang 10.00 uur. Bil jarten kan elke ochtend, behalve op 13 mei. De werkgroepen ouderen van buurthuizen De Spil en De Kubus organiseren een excursie naar Het Bakkerijmuseum in Luyks- gestel. In dat oude museum wordt nog ambachtelijk gebakken. Bezoekers kunnen er het proces van het deeg maken volgen en krijgen daarover duidelijke uitleg. Er is gelegenheid om zelf een broodje te bakken. Tijdens het bakken krijgt u een rondleiding in de molen De Grenswachter. De excursie is op dinsdag 12 mei. Vertrek om 12.30 uur bij De Spil (Heikestraat 54). Kosten 5,- per persoon. Inschrijving in buurthuis DeSpil, tel. 5431922. Iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur biedt buurt huis Soekmekaar(Gen. Kockstraat 2a) ruimte om lekkertedan- sen. Dat gebeurt in een gezellige sfeer met leuke muziek van een prima disc jockey; entree 2,-. Voor wie niet (meer) zelf kan koken is een eetpunt een uitkomst. Voor wie het wel zelf kan, of het wil leren is de Openbare Bibli otheek Tilburg een uitkomst. Daar vindt u namelijk een wereld aan kookboeken. Zonder enige ervaring leren koken uit een boek zal wel moeilijk zijn. Maar met Koken voor beginners kunt u een poging wagen. Gedurende een mensenleven verandert de behoefte aan eten. De schrijfsters van Gezond en lekker voor senioren en Koken met kraaiepootjes houden daar rekening mee. Marjan Berk geeft in het laatste boek nog wat tips over jezelf verwennen tus sen de recepten door. Een ander gezond kookboek is Maar vooral lekker licht van het Nederlands Zuivelbureau. Moet u vooral letten op wat u uitgeeft aan eten? In We doen het wat zuiniger aan wordt een heel hoofdstuk gewijd aan goedko per, maar wel verstandig en goed eten koken. Het Bezuini- gingskookboekvan Marjan Berk en Jeroen Krabbé is een reac tie op buitenissige en daarmee duurdere recepten die zij de laatste jaren tegenkwamen. Zij gingen op zoek naar recepten van vroeger en pasten die aan aan de inzichten van deze tijd. Bent u juist uitgekeken op de Hollandse pot, maak dan eens kennis met Eten bij de buren. Hierin worden veertien buiten landse keukens in Nederland toegelicht. 7 tafels is een prakti sche handleiding om zelf een volledig Indisch of Turks menu klaarte maken. Leen eens een boek uit de culinaire bibliotheek. Halen et 1e stuk kt aan de het p de hoek i de werk- it afge- De Hulpcentrale is op zoek naar vrijwilligers die regelmatig een bezoekje brengen aan iemand die gehandicapt of chronisch ziek is, die willen oppassen bij een gehandicapt kind of een demente rende oudere. Als u dit werk gaat doen, krijgt u goede training, be geleiding en ondersteuning. Geïnteresseerd? Bel: tel. 5441544. Veel ouderen zijn niet of onvoldoende op de hoogte van de verschillende vormen van inkomensondersteuning, onder meer van de gemeente. Begin dit jaar or ganiseerde wijkorganisatie De Nieuwe Stede (Korvel, Westend en St. Anna) al een informatiedag over financiële steun waar ruim honderdvijftig buurtbewoners op af kwamen. Voor de huisbezoeken is de buurt bij het Rooseveltplein gekozen omdat door cijfers van gemeente en cor poratie Tiwos het vermoeden bestaat dat daar vrij veel ouderen met een laag inko men wonen. De ouderen krijgen dus uitgebreid voor lichting over inkomensondersteuning. Maar ook kunnen de vrijwilligers het no dige vertellen over activiteiten voor ou deren in de wijk en de stad. Daarmee hoopt de wijkorganisatie sociaal isole ment te helpen voorkomen. Als de be zochte ouderen willen, krijgen ze een vervolgbezoek van een van de ouderen adviseurs van De Twern. En als er over financiële regelingen meer informatie no- Met uitzondering van Het Laar kun nen ouderen in het verzorgingscen trum in hun wijk terecht voor een war me maaltijd. In Het Laar kunnen oudere buurtbewoners vanaf het jaar 2001 eten, als de nieuwbouw gereali seerd is. Ook bij verschillende wijk- en buurt centra kunnen ouderen een warme maaltijd nuttigen. Naast Boerderij Vissers (Groenewoud) hebben ook ‘t Kievitslaer (Wandelbos), De Paper clip (Goirke Hasselt), De Ypelaer (Stokhasselt) en Wijkcentrum Loven- Besterd een wijkrestaurant. Andere eetpunten zijn gevestigd in het woon complex Hopliedenkade aan de Pi- ushaven, de Goede Herder Zaal (Het Zand) en ontmoetingscentrum het Trefpunt aan het Koningsplein. Informatie over de Maaltijdenexpres: tel. 5442513. De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt Mart de Bruijn I Anton Dautzenberg Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 13