6Q W I Fietsgroep van start Steeds meer ouderen komen in binnenstad wonen ss! o: ife Nieuwe start Trefpunt Koningsplein, begin van voorzieningen POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i Hulpcentrale zoekt vrijwilligers Thuiszorg Slechthorendheid Toneelmiddag in Groenewoud Fietsen en de bibliotheek De dood in de bibliotheek Nieuwe Gildegids Countrydansen 55+ Ouderentrefpunt ‘t Sant r i i DETILBURGSE KOERIER -pagina 8 E -ischot-20.15 >rdam:lkwil Oen 15.00 Saleming. ichuren, fluit 00 uur i Simons, e Staat, derdeel van het Zilveren Lint. OCHT 2 APRIL fuller. Kuilenburg, 17 Oisterwijk ’3 APRIL Drop Oud deNeys, iENSCHA Oisterwijk - Wie kan er nog wijs uit? De wettelijke bijdrage AWBZ, de nominale premie, de in- Riek Flipse-Tiemens Wilma Hurkens 5365587 Deadline: donderdag 12.00 uur Twan Lakeman rré95,tel. [LEEN 41011 Donderdag 16 april 1998 pagina 9 APRIL IUMZAAL APRIL IUMZAAL Er komt een politiepost voor de Heu- velse kerk. Ook het aantal stads wachten wordt uitgebreid. Die mo gen jammer genoeg alleen maar surveilleren en fietsen opladen. Ken nelijk is de politie er voor de mensen en zijn de stadswachten er voor (of tegen) de fietsen. Ouderen in Tilburg kunnen kiezen uit een ruim aanbod van speciaal voor hen georganiseerde bewegingsactivi- teiten. Van gym tot yoga, van koersbal tot zwemmen. Maar de meest Neder landse manier van gezond bewegen hoorde daar tot nog toe niet bij. Dat verandert de komende week, want dan begint Toerclub Tilburg ‘93 met een fietsgroep voor 50-plussers. de ouderen nog beter te kunnen berei ken, komen er eveneens spreekuren op andere locaties in de buurt. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. 45 uur jdEia srs en Jace IUMZAAL 3.30 uur ilillekens, ENTJE lïjspel OCHT AD Icht ER DE ERTZAAL pen ma.t.m. Jfi ENTJE lïspel IX 4.30 uur Charlotte- Brass en jgdorkest fiets meeneemt, kunt u het fietstempo en de gezelligheid meteen ook zelf ervaren. Want na de kennismaking zal er zo’n twintig kilometer gefietst worden. Wie tevoren al informatie wil, kan te recht bij BOTS (tel. 5437283) of bij Ton Pullens van Toerclub Tilburg ‘93 (tel. 5331602). Sun, cd-tour IIUMZAAL 3.30 uur Nljhof, Wooncomplexen voor ouderen aan Schouwburgring en Noordhoekring, on- FOTO PETER LIGTENBERG: ith (plano) praan) met 'an Dieren en ivertelling Problemen onbekend De toename van het aantal ouderen in de bimenstad brengt specifieke problemen rret zich mee. Zo is er geen verzorgings- téiuis in de binnenstad gevestigd, waar oideren -zoals in andere wijken- terecht kinnen voor dagopvang en andere zorg ?Wesley,f Dchtbij de winkels, cultuur, horeca, ooenbaar vervoer en andere voorzie- nngen: daarom gaan nogal wat oude ren in de binnenstad wonen. De afge lopen jaren is er in het Tilburgse centrum veel woningbouw gereali seerd voor 60-plussers. Hierdoor is tet aantal ouderen dat er woont sinds ‘980 meer dan verdubbeld tot ruim ze ventienhonderd. Maar zijn er wel vol doende voorzieningen die deze als- naar groeiende groep nodig heeft? Hierover bestaat nog onvoldoende in zicht bij de organisaties die betrokken zijn bij het ouderenwerk in de binnen stad. De nieuwe start van het Trefpunt, een ontmoetingscentrum voor oude ren op het Koningsplein, moet daar verandering in brengen. Het Trefpunt gaat de vragen en behoeften van de ouderen die in de binnenstad wonen in kaart brengen. of bewegings- en andere activiteiten. Dat aanbod is er dus niet, maar daarnaast is onduidelijk hoe groot de vraag is. Zowel bij de wijkorganisatie, Stichting Binnen stad, als het ouderenwerk van De Twern bestaat nog onvoldoende inzicht in de problemen van ouderen die in de binnen stad wonen. “Hun behoeften moeten op korte termijn zichtbaar worden gemaakt”, zegt Diny Siebelink, ouderenadviseur van De Twern. Ook Annie van Rooy, teamcoördinator van de wijkorganisatie, vindt dat er nog veel moet gebeuren. Het voorgaande betekent overigens niet dat er helemaal niets wordt georgani seerd voor de ouderen in de binnenstad. Vanuit De Twern zijn er ouderenadvi seurs actief en worden er voorlichtings bijeenkomsten georganiseerd. Door de Stichting Binnenstad wordt in het buurt huis aan de Langestraat een Vraagbaak gevestigd. Ook ouderen kunnen daar vanaf komende maandag terecht met vragen over onderwerpen zoals huur subsidie, AOW en subjectsubsidie. Om kingsbijeenkomst in Boerke Mutsaers (Vijverlaan 2). Vanaf 13.30 uur is de zaal open en om 14.00 uur wordt uitleg gege ven over de ideeën achter deze groep en de uitwerking: snelheid, afstand, datums, en natuurlijk de kosten. Wie interesse heeft, is van harte welkom. Het eerste kopje koffie is gratis. En wanneer u uw In het centrum is ruim een derde van de bevolking ouder dan 60 jaar. Dat dit aan tal relatief en absoluut zo groot is, komt niet alleen doordat de ouderen die er al wonen -net als senioren elders- een steeds hogere leeftijd bereiken. Ook door een ‘trek’ naar de binnenstad ver grijst het centrum. Er zijn de laatste tien jaar veel woningen voor ouderen ge bouwd. Bovendien zijn bestaande flatge bouwen door ouder wordende bewoners en ie komst van nieuwe ouderen vrijwel oncemerkt ouderencomplexen gewor- der. Zo is een bijna aaneengesloten lint ontstaan van woningen die worden be woond door ouderen. Dit Zilveren Lint locpt vanaf de Kazernehof bij de Korte Heuvel via Paleisring, Piusstraat, Ko- nirgsplein en Schouwburgring tot aan de de kruising Noordhoekring/Spoorlaan. Deze serie gebouwen krijgt nog een ex- tre ‘schakel’ door nieuwbouw voor oude- rei op het voormalige terrein van het po litiebureau aan de Noordhoekring. Ruim driekwart van mensen boven de 50 heeft een fiets. In zeker een kwart van de keren dat ze van huis gaan, gebruiken ze dat vervoermiddel. Meestal heel prak tisch: naar een winkel, het werk, familie of vrienden, de bibliotheek, het station of het café. Maar als het mooi weer is zie je ze in gro ten getale, in de stad, en vooral ook daar buiten. Gezellig twee aan twee, in een rustig tempo en met een wegenkaart in de stuurklem, trekken veel ouderen er op uit. “Jammer dat het fietsen van routes niet vaker gebeurt”, kreeg de leider van het project Tilburgse Ouderen in Bewe ging regelmatig te horen. Dat die behoef te bestaat bleek ook uit het onderzoek Sportdeelname bij 50-plussers. Want ook als ontspannende manier van bewegen is fietsen erg geschikt. Daarom hebben het Bureau Ondersteuning Til burgse Sport (BOTS) en de Toerclub Til burg ‘93 het initiatief genomen voor een nieuwe activiteit: een recreatieve fiets groep voor 50-plussers. Deze groep zal het hele jaar door regelmatig gaan toeren op de eigen (gewone) fietsen. Dat ge beurt op mooie routes in een rustig tem po van 15 kilometer per uur, een snelheid die voor de meesten goed te doen is, ook voor wie al even niet meer gefietst heeft. De eerste tocht is volgende week woens dag, 22 april. Eerst is er een kennisma- Trefpunt De Stichting Binnenstad en De Twern zijn ook nauw betrokken bij de nieuwe start van het Trefpunt, een ontmoetings centrum voor ouderen aan het Konings plein. Annie van Rooy vindt verdere ont wikkeling daarvan een goed initiatief: “Alleen de nieuwste wooncomplexen hebben ontmoetingsruimten voor oude ren. De mensen die in de oudere com plexen wonen kunnen nergens terecht. Het Trefpunt voorziet in die behoefte: het ligt centraal en het is goed bereikbaar. Vanuit het Trefpunt kan ook worden geïn ventariseerd wat leeft bij de ouderen en waaraan ze behoefte hebben.” Het Trefpunt is ongeveer tien jaar gele den geopend. Problemen in de afgelo pen jaren hebben er echter voor gezorgd dat het niet meer zo goed functioneerde. Begin dit jaar is er daarom een nieuw be- dexering van de jaarlijkse premie, de wettelijke bijdrage thuiszorg, urgentie om ergonomische redenen. Bijna dagelijks worden we geconfronteerd met begrip pen die vaak alleen begrijpelijk zijn voor degenen die ze hebben uitgedokterd. En dan de post die binnenkomt. Er gaat geen week voorbij of er is weer een re geling veranderd of aangepast. Er moet een antwoord gegeven of een brief on dertekend worden. Nederland lijkt steeds meer een land te worden waar de za ken schriftelijk afgewerkt worden met woorden en begrippen die voor de meesten niette begrijpen zijn. Steeds vaker krijg ik tijdens mijn huisbezoeken in het kader van Wonen plus dan ook schoenendozen toegeschoven. Vol met stapels post waarmee mensen geen raad weten. Wat hoort nou bij wat en wat houden al die moeilijke begrippen in, is talloze malen de vraag van ouderen. Gelukkig steken veel kinderen de helpende hand toe. Een groot deel van de 55- plüssers moet op hen een beroep doen. Maar wat als je die niet hebt, of als ze ver weg wonen? Instanties en overheden zijn meestal wel snel om mensen te sommeren als ze re keningen niet op tijd betaald hebben. Aan een goede vertaler ontbreekt het vaak echter. Gelukkig zijn er dan de ouderenadviseurs of -zoals in Tilburg-West- de wijkorganisatie die iemand enkele uren beschikbaar stelt om hierbij te helpen. Een goed voorbeeld dat hopelijk goed doet volgen. Sociale contacten Het belangrijkste doel van het Trefpunt is het opbouwen van een sociaal netwerk voor de ouderen in de binnenstad. Tuer- lings stelt dat ouderen die pas op latere leeftijd in de binnenstad komen wonen, nauwelijks sociale contacten in hun ‘nieuwe’ buurt hebben. “De mensen moeten niet verpieteren in hun flat. Door aan activiteiten mee te doen, blijven ze actief en vereenzamen ze niet. Het Tref punt is heel belangrijk voor deze men sen, want er is geen andere ontmoe tingsruimte in de binnenstad”, stelt hij. Hoe voortvarend de nieuwe start van het Trefpunt ook is opgepakt, het succes zal mede afhankelijk zijn van een financiële inbreng van de gemeente. Tuerlings ver wacht echter geen problemen op dit ge bied: “De politiek kan zich niet aan haar verantwoordelijkheden onttrekken, ze ker niet omdat ze de woningbouw voor ouderen in de binnenstad stimuleert. Er moeten dan ook voldoende voorzienin gen voor deze groep komen.” Vrijwilligers van de Vrijwilligers Thuishulp bieden hulp bij men sen met een ziekte die niet meer overgaat zoals reuma, cara, dementatie en afasie. Daardoor kunnen de mantelzorgers er even uit. Er komen steeds meer aanvragen binnen. Daarom is de Hulp centrale op zoek naar mensen die één of meerdere keren per week een bezoekje willen brengen aan iemand die gehandicapt of chronisch ziek is, op willen passen in een gezin met een ge handicapt kind, of bij een dementerende oudere. Als u dit werk gaat doen, wordt u lid van een team van gemoti veerde vrijwilligers. U kunt rekenen op goede training, begelei ding en ondersteuning. Voor geïnteresseerden is er een infor matiebijeenkomst op donderdag 23 april van 10.00 tot 11.30 uur (St. Annaplein 21U kunt ook bellen: tel. 5441544. Club 92 (55+ Senioren Zuid-West) organiseert samen met het Ouderenwerk van De Twern en Thuiszorg Midden-Brabanteen informatie-ochtend over de ledenservice van Thuiszorg Mid- den-Brabant en de mogelijkheden van de Thuiszorgwinkel. De bijeenkomst is op woensdag 29 april van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak, Grebbe 65. Toegang en het eerste kopje koffie of thee zijn gratis. Het Trefpunt senioren Gasthuisring/Vredeswijk organiseert maandag 20 april een voorlichtingsmiddag over slechthorend- heid. Uitleg wordt gegeven door dhr. A. v. Boxtel, die zelf slecht- I horend is. Aanvang 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vre- I deman de Vriesstraat. De entree is gratis, evenals een kopje I koffie of thee. Op woensdag 22 april organiseert werkgroep 50+ Groenewoud I van 13.45 tot 16.30 uur een toneelmiddag in wijkcentrum Boer- I derij Vissers (Berglandweg 40). Toneelgroep De Reit zal het I stuk De Appelboom opvoeren. Iedereen vanaf 50 jaar is wel- I kom. Entree ƒ1,50 per persoon (kopje koffie/thee inbegrepen). I Buurtconciërges De werkgroepen ouderen van De Kubus en De Spil organise- I ren samen met het ouderenwerk van De Twern voorlichtings- I bijeenkomsten over de buurtconciërges in de wijken Fatima en I Koningshaven. Zij komen vertellen over hun werk, waarvoor en I wanneer men een beroep op hen kan doen. De bijeenkomsten I zijn op 21 april in De Kubus (Fatimastraat 24-02) en op 22 april I in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54). De ochtenden duren I van 10.00 tot 12.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje kof- I fie of thee. Wie verlegen zit om ideeen voor een fietstochtje, kan terecht in I de Openbare Bibliotheek. Door de stad Tilburg loopt een stukje I van een lange fietsroute. In LF 13 Schelde-Rheinroute vindt u I een beschrijving van deze route tussen de Scheldemonding en I de Duitse Rijn. Tochtjes die wat dichter bij huis blijven zijn te vin- I den in de Elmar fietsgids Zuid-Nederland, geschreven door L. I Oteman. Er zijn veel ANWB/VVV fietsgidsen in de bibliotheek I aanwezig, o.a. het deeltje Oostelijk Brabant. Wie veel fietst, krijgt ook wel eens pech. Met 184 manieren om I een band te plakken en andere fietsreparaties om zelf uit te voe- I ren van Karin Broer komt u die wel te boven. De fanatiekere fiet- I ser vindt meer informatie over onderhoud in Uw fiets in goede j conditie van R. Ballantine en R. Grant. Krijgt u zelf lichamelijke I klachten, dan moet u Natuurlijk fietsen van Kor van Nulten over I de behandeling ervan eens op naslaan. Bent u meer een dagelijkse fietser en maakt u zich zorgen over I uw veiligheid in het verkeer? In de dokumentatiemap Fietsen I vindt u allerlei artikelen over de fiets. In opdracht van Rijkswa- I terstaat heeft Jasper Enklaar Iedereen op de fiets!geschreven. I Dit is een boek over hoe fietsen prettiger, sneller en veiliger kan I worden. Fietst u graag? Fiets dan eens naar de bibliotheek. Tot en met 25 april is in de bibliotheek op het Koningsplein de tentoonstelling De laatste eerie zien met doodsprentjes van be kende en onbekende Tilburgers. Eik prentje is uitvergroot. Bij de tentoonstelling zijn ook boeken over afscheid en dood te zien. Donderdag 23 april geeft notaris mevrouw de Kort er voorlich ting over testamenten e.d. Daarna vertelt begrafenisonder neemster Dellemarre over haar werk. De (gratis) middag duurt van 13.30 tot 16.00 uur. U kunt u opgeven in de bibliotheek. De 23e gids van werkgroep van ‘t Gilde is onlangs verschenen. Deze gids bevat een grote variatie aan aanbiedingen van ken nis en ervaring, die belangeloos worden aangeboden door ou dere stad- en streekgenoten. Jong en oud, iedereen die be langstelling heeft voor een bepaalde activiteit in verband met hobby of liefhebberij kan daar gebruik van maken. Er is geen lesgeld verschuldigd, hooguit een vergoeding van gemaakte kosten. Exemplaren van de Gildegids kunt u o.a. krijgen bij bibliotheken, wijkcentra, het gemeentelijk informatiecentrum, of bij ‘t Gilde (St. Annaplein 21, 5038 TV Tilburg) tijdens de spreekuren: 10.00 tot 12.00 uur op dinsdag- en donderdagmorgen. Ook kunt u daar contact met een aanbieder regelen. U kunt ook opbellen (tel. 5445952); tijdens spreekuren. Daarbuiten kunt u inspreken op het antwoordapparaat. Volksdansgroep Good Old Days gaat binnenkort van start met country dansen 55+Zowel de paren-dansen als de line-dansen zijn leuk om te doen. Deze nieuwe activiteit o.l.v. Nettie Tönis- sen is op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.15 uur in wijkcen trum De Schans (De Schans 123). Bij voldoende deelname en in overleg met de deelnemers wordt na tien lessen beslist of men verder gaat. Informatie/opgave: Annie Groenen (tel. 4557367), Nettie Tönissen (4560832) of Dave Mink (4561201 De serie van tien lessen kost ƒ25,-. Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) houdt op woensdag 22 april een gezellige kaartochtend met rikken en jokeren. Kos ten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. stuur aangetreden, dat een nieuwe start mogelijk maakt. Het bestuur wil het acti viteitenaanbod, dat nu hoofdzakelijk be staat uit maaltijdenverstrekking en recre atieve activiteiten (kaarten, bingo en dansen), flink uitbreiden. Gedacht wordt aan meer ‘serieuze' activiteiten zoals (gratis) themamiddagen; komende dins dag van 14.00 tot 16.00 uur is de eerste, over financiële steunregelingen van de gemeente voor mensen met lage inko mens. Ook komt er vanaf volgende week op vrijdagochtend een spreekuur van de Vraagbaak. In de commissies Volkshuisvesting en Openbare Ruimte van de wijkorganisatie zitten aardig wat ouderen. Maar daar naast wil het Trefpuntbestuur dat er op het gebied van wonen meer aan speci fieke belangenbehartiging voor ouderen gedaan wordt. Hoofddoel hierbij is dat ze beter in staat zijn zelfstandig te blijven. Volgens Chris Tuerlings, voorzitter van het nieuwe bestuur, zullen de ouderen actief worden betrokken bij de ontwikke ling van het Trefpunt: “Doordat ouderen uit de wijk bij de organisatie worden be trokken, kunnen we de activiteiten goed afstemmen op hun vragen en behoef ten.” 00 uur lazes, 112,50 De Seniorenwijzer verschijnt een- I maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel-Verbunt MartdeBruijn I Anton Dautzenberg 1 Riek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- 1 burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9