Efteling is weer open ppuj I fat fant va* (B)aardige mannen worden dwergen FesWal Mundia/ Kinderarbeid centraal in Karen Broers in Horizontaal Milieucafé of verticaal Wandelen naar de Tilburgse musea Vijf miljoen voor opknapbeurt Kraaiven Zuidoost ‘Benkske’ ‘Mundial in de klas’ Oplage103.400 LEUKE BIJVERDIENSTE De Wswp® Koerier VILLA TE KOOP gevraagd Prijs en aanvaarding in overleg 040-2833300 (ook 's avonds en in weekeinde) a9 I Keener De Aaibaar Met achtbaan in het donker en spetterende sprookjesshow o vervolg zie pagina 3 de ijpar in In stuk, i leng FOTO. GEERT VAN TOL 624 De indrukwekkende ingang van Vogel Rok is opgenomen in het Guinness Record Boek. Het is de grootste vogel als entree in een attractiepark. zie pagina 12, 13 en 14 Meer weten Bel de Mundial-In- folijn (5431335) of bezoek de Mundial-website: LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 16 april 1998 41 ste jaargang nr. 2050 honderd musea in het hele land fikse kor- t..ig hun deuren voor het publiek. uit Goirle was izoen. En als ht ceerd. Dan zal st wel lukken. verdr Hett doen Daa LIVIUS v/h Vrije Boekhandel Cemeentenieuws Verkiezingen Tweede kamer Plan verkeerscirculatie Bijeenkomst buurtaanpak Moerenburg route langs het Popper Natuurmuseum en het naar De Pont, het Ne< ;n. iebijeen- nei in het Kamer van indel wordt het Plan van geconcentree aan de ondernemers uit voor Kinder! gezon- deiding mmuseum, t Scryption ’ïderlands Textielmuseum en tenslotte naar het Muziekinstrumentmakers- museum. Een routetoeschrijving is gratis af te halen bij de deelne mende musea én bij de Streek Wie kan er éénmaal per week op donderdag de Tilburgse Koerier bezorgen? Leeftijd vanaf 14 jaar. Woon je in omgeving "Heerevelden" (Reeshof) of Prof. Gimbrèrelaan. Bel dan NU 5053596 of 06-53414758 o 1 9P.I. Man, één van de ruim zestig artiesten op Festival Mundial 1998 ders. Bovendien had een van de schrijvers, rig jaar tij door Europa ters de tijd oi over de inhoud van dit Sneeuw witje. Kortom: ingrediënten ge noeg voor een bescheiden nieuwe toneelhit uit Midden- Brabant. Er wordt zelfs in dit stuk gen; gelukkig is de begel in handen van professionele mu zikanten. Regisseuse is Christel Schimmel. Sneeuwwitje wordt vertolkt door Miek Steenbergen (actrice bij het Zunderts Toneel en VPRO’s Hertenkamp); ver- r e z(y Wel eens een kijkje achter de schermen genomen in het Pop- openen gratis of tegen penmuseum? Of een muziekins- ting hun deuren voor he trument laten taxeren? Op 18 en 19 april is dit mogelijk. Tijdens dit weekend staat Tilburg in het teken van het Nationaal Muse umweekend 1998. Ruim vijf- sea. In Tilburg is er een wandel- Het zuidoostelijk deel van bedrijventerrein Kraaiven krijgt de komende jaren een grondige opknapbeurt. In totaal wordt er ongeveer 5 miljoen geïnvesteerd, waarvan ongeveer 1,5 miljoen door de bedrijven. De straten worden opgeknapt, er komen fiets paden en extra parkeerruimte. De bewegwijzering wordt ver beterd, er komt een beheerplan en er komen milieumaatregelen met betrekking tot ruimte- en energiebesparing, en gescheiden inzameling van afval. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: jfA.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk. Moergestel. Hilvarenbeek en Hulten Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 E-mail: tilburgsekoerier@tref.nl Sluitingstijd voor advertenties dinsdagavond 22.00, redactie dinsdag 12.00. Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Inl.: Centrum voor Gesproken Lektuur, \^PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 0486-4B2345y ige romance met de prins-op-het-witte-paard je lang, lang geleden, voorgoed in te trekken bij de zeven dwergen." Dit is het uitgangspunt voor de recon structie die publicist/dichter Jace van de Ven en regisseur/pu- blicist/dichter Willem van de Vrande maakten van het sprookje van de gebroeders Grimm. Het werd “een sprookje over een on- -«j-begrepen iw”. OO JA vbX on off ^HET Kinderarbeid in India en Midden-Brabant. Dat is het thema van het onderwijsproject Festival Mundial in de Klas 1998. Circa vijftig basisscholen in Midden-Brabant hebben zich al aange meld. Aan kleurrijk lesmateriaal geen gebrek, want het educa tieve en culturele aanbod is dit jaar flink uitgebreid. uitstekend naseizoen. De omzet steeg van 130 tot 135 miljoen gulden. Ook dit jaar zijn er hoge verwachtingen ondanks de toegenomen concurrentie in binnen- en buitenland. Er worden weer ruim drie miljoen bezoekers verwacht. Maar de blik van Van der Zijl en consorten reikt verder. Als het bestemmingsplan Buitengebied definitief wordt gewijzigd, kan ten zuiden van de Efteling ver- blijfsrecreatie worden gerealiseerd. De komende vijf jaar wor den ook veel andere lijnen uitgezet, zo verzekerde de directie voorzitter. Er zijn verdere ontwikkelingen te verwachten op het gebied van attracties, horeca, live-entertainment en merchandi sing. Ook de infrastructuur in het park zal worden verbeterd. Hierbij wordt ondermeer gedacht aan de aanleg van een centraal plein. Met deze nieuwe ontwikkelingen is een bedrag gemoeid van 80 tot 100 miljoen gulden. Karen Bruers, bekend van 't Benkske en De Zanzibar op T V8, is een van de gasten van het Mi lieucafé, volgende week woens dag. Serieuzer van toon zullen de VVV Hart van Brabant (Stad huisplein 128). De musea zijn tijdens het museumweekend ge opend van 11.00 tot 17.00 uur, de VVV is alleen op zaterdag 18 april van 10.00 tot 16.00 geo pend. De wandelroute is ruim 5 kilometer. miljoen gereser- Zeven- veerd in het aandachtsgebieden- Jlomjous- budget en zal er ongeveer 2 mil- j_lt reguliere budgetten worden gefinancierd. is ook Het idee voor de productie werd niet alleen ingegeven door de li- leenteraadsleden is chamelijke gelijkenis van de ze- ven mannelijke vertolkers met personages uit het stuk, mis schien niet zozeer qua lengte als 1 qua (b)aardigheid. Ook ge ven de acht Midden-Brabanders, allemaal betrokken bij of lief- De verwachtingen zijn vooral hoog gespannen omdat het attrac tiepark in Kaatsheuvel de afgelopen anderhalf jaar liefst 46 mil joen heeft geïnvesteerd om het publiek nog meer te künnen bie den. Het grootste deel hiervan, 28 miljoen, was bestemd voorde realisatie van Vogel Rok. een achtbaan in het donker. Andere blikvangers zijn de vernieuwde sprookjesshow in het Efteling Theater en twee nieuwe sprookjes in het sprookjesbos. Directie voorzitter R. van der Zijl wees er vorige week tijdens de pers presentatie op, dat het 45-jarig bestaan van de Efteling in 1997 bescheiden is gevierd. Vorig jaar kwamen er geheel volgens de verwachtingen ruim drie miljoen gasten naar het attractiepark. Het jubileumjaar kende een grillig verloop. Het wispelturige weer zorgde voor een goed voorjaar, een slechte zomer en een meedoen aan diverse workshops die met India te maken hebben, en die deels ook met kinderar beid te maken hebben. Het Dh- roeh Nankoe Ensemble heeft in het Kinderdorp een eigen podi um voor Indiase dans en muziek. Vlakbij het Kinderdorp staat het Novib-Reaal-Podium, waar weer aanstekelijke wereldmu ziek is geprogrammeerd. Zoals: Hassan Makmoun (Marokko), het Atlas Orchestra (veertien muzikanten uit verschillende culturen), Linda Tillery die met haar Cultural Heritage Choir het publiek meeneemt op een boei de reis door de zwarte muziek, P-I Man Memre Buku die een toegankelijke mix van kase- ko, calypso, reggae en soca spe len. teller is Wil Janssen. Naast Van de Ven (Lamme/traagheid) en Van de Vrande (Pauw/hoog- moed) worden de andere dwer gen gespeeld door: opperleu- terèr van Esch Emmanuel van Amelsvoort (Bruun/gram- schap), directeur Centrum voor Amateurkunst Johan Brosens (Koen/jalouzie), decorbouwer Jaap Deen (Knor/gulzigheid), amateuracteur Leon Kastelijns (Padde/gierigheid) en Albert Siebelink van stichting Kultoer (Gallo/onkuisheid). De premiè re van ‘Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen’ is morgen om 20.15 uur in het Centrum voor Ama teurkunst (CVA) aan de Ring baan Oost 8. Daarna is het onder meer nog te zien in Zaal Zestien (10 mei), het CVA (15 mei) en het Goirlese Jan van Besouw- Jace van de Ven, vo- huis (17 mei). tijdens zijn fietstocht -- duizenden kilome- om zich te bezinnen HHMHHHHHHHBI hebbers van het amateurtheater, een eigen invulling aan deze pro ductie, ja zelfs misschien wel een extra, eigentijdse betekeni slaag. Zo krijgen zij de kans om eens klein-maar-dapper te mo gen zijn, of droomden ze ervan mooie prinsesjes te redden uit de klauwen van machtsbeluste ou- Een late één aprilgrap? Een doelbewuste poging om de puzzelliefhebber op het ver keerde been te zetten? Nee, gewoon een foutje. Onze paaspuzzel van afgelopen week kreeg een extra dimen sie doordat de categorieën ho rizontaal en verticaal werden omgewisseld. Onze welge meende excuses daarvoor. Veel puzzelaars maakten ons attent op de verwisseling. Voor wie de puzzel nog steeds niet kan doorgronden: lees waar horizontaal staat verti caal en omgekei het allemaal best John Scharenborg uit Goirle was op 9 april de eerste bezoe ker in het nieuwe seizoen. En als het aan het management van De Efteling ligt zullen in 1998 meer dan drie miljoen mensen zijn voorbeeld volgen. Aan de hand van gratis routes kan men aj wandelend of fiet send langs de verschilleinde mu- Kraaiven Zuidoost ligt tussen de naast is ruim 1 Midden-Brabantweg, -> heuvelenweg, Henri Blomjuus- ouugcicn straat/Gebr. Deprezstraat en het joen uit Wilhelminakanaal. In 1996 is Kraaiven Zuidoost aangewezen als aandachtsge bied. In dit verband is een onder zoek gedaan dat is opgenomen in de nota Basiskwaliteit Bedrij venterreinen. Hieruit is gebleken dat de werkgelegenheid op Kraaiven Zuidoost de laatste ja ren is teruggelopen. Verder kampt het gebied met problemen als leegstaand en inbraak en wordt er te weinig geïnvesteerd in de gebouwen. In 1997 is samen met de bedrij ven een Plan van Aanpak voor het gebied gemaakt. Via een en quête is duidelijk geworden wel ke knelpunten en wensen er zijn in het gebied. Op basis daarvan is door een projectgroep, bestaan de uit de bedrijven, Kamer van Koophandel, de bedrijventer- reincommissie SPIN en de ge meente, een visie op het gebied ontwikkeld en zijn voorstellen gedaan voor maatregeler Tijdens een informatie komst op maandag 11 me gebouw van de Koophar Aanpak aan de ondememc.o het gebied gepresenteerd. De gemeente gaat voor een deel van de kosten een. beroep op provinciale subsidie. I lische mars tegen kinderarbeid, Brabant aandoet. Zowel Novib als de FNV, beiden sponsors van Festival Mundial, zijn intensief bezig met de strijd tegen kinder taal uit de arbeid. Half juni bespreekt de Pe- ILO (de arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties) tijdens zijn Novib, conferentie in Genève een nieuw een geva- verdrag tegen kinderarbeid. rieerd onderwijspakket samen- Het thema van Festival Mundial gesteld, met landelijk én regio- in de Klas sluit naadloos aan bij naai lesmateriaal. de landelijke campage van ont- Kinderboekenschrijver Hans wikkelingsorganisatie Novib Petermeijer heeft verhalen ge- over kinderarbeid in India. Kin- schreven waarin hij de leefsitu- derarbeid en India zijn ook de aties van kinderen in India én rode draad tijdens KinderMun- Midden-Brabantopeenlevendi- dial op zondag 14 juni en in het ge manier verbeeldt. Om de les- Novib-Kinderdorp tijdens sen verder te verlevendigen, slotdagen van Mundial in het Le- biedt Festival Mundial in de Klas ijpark. Het kinderdorp zal geheel naast informatie en educatie ook in Indiase sferen worden onder cultuur. Scholen kunnen het Dh- gedompeld. Kinderen kunnen er roeh Nankoe Ensemble in huis meedoen aan diverse workshops halen, dat optreedt met Indiase muziek en dans. Al heel wat scholen hebben de groep ge boekt, maar aanmelding is nog altijd mogelijk. Festival Mundial inde Klas heeft in 1998 een flink pakket met ex tra ‘doedingen’ in petto. Nieuw is dit jaar de Jeugdloop die ver bonden is aan de Tilburg Ten Mi les op zondag 7 juni. De op brengst van de Jeugdloop gaat naar een kinderproject van No- vib in India. Scholen kunnen culturen), Linda Tillen verder met de hoogste groepen haar Cultural Heritage toewerken naar deelname aan publiek meeneemt op i een stedelijke Kinderconferentie ende reis door de zwa over kinderarbeid, die in juni en P-I Man <S. McnUv, waarschijnlijk in het gemeente huis plaatsvindt. Een (beperkt) aantal scholen kan een speur tocht rond het Textielmuseum volgen. Ook 23 mei is een datum om te noteren omdat dan de Global March, een wereldwijde symbo- www.xs4all.nl/~mundial Soms doen bestuurders uit spraken waaraan je meteen merkt dat ze geen verstand hebben van het onderwerp waarover ze op dat moment praten. Zo overwoog de burgemeester van Amster dam een tijdje terug de straatmuzikanten te ver bannen uit het grootste deel van het hoofdstedelijk straatbeeld. Stormen van kritiek kreeg de niet in Am sterdam geboren Patijn te verduren; hij wist blijkbaar niet dat straatmuzikanten net zo bij de Amsterdamse binnenstad horen als de rode lampjes op de Wallen en het paleis op de Dam. De Tilburgse wethouder van Financiën bedacht kort geleden ook iets vreemds. Hij wil de mensen met een laag inkomen weer ver plichten hondenbelasting te betalen. De laatste jaren kregen ze daarvoor kwijt schelding. Als de minima die belasting niet op kunnen brengen, moeten ze maar een goudvis nemen, zei wet houder Van Herwijnen. Blijkbaar is zijn maatschap pijbeeld ook niet helemaal compleet. Voor mensen met alleen AOW bijvoorbeeld is een hond(je) vaak de enige metgezel in het dagelijks le ven. Daar houden ze zoveel van dat ze zich bij wijze van spreken het brood uit de mond sparen om het beestje eten te geven. Bovendien raden deskundi gen het juist aan dat oude ren een hond als huisdier nemen. Zo komen ze tenmin ste een paar keer per dag buiten: goed voor de bewe ging en voorde sociale con tacten. Een goudvis is wel een huis dier, maar heeft duidelijk andere, vrij beperkte voor keuren. De aaibaarheids factor is lager, de gezellig heid ook en het beestje noodt niet tot een tocht naar buiten. Tenzij je voor kiere wiet versleten wil worden. De wethouder moet zich dus voortaan twee keer beden ken voor hij zulke uitspra ken doet; anders gaat dat wellicht ten koste van zijn politieke aaibaarheidsfac tor. Kuituurpag. 5 Cursussenpag. 7 Filmspag. 8 Uitagendapag. 8 Seniorenwijzerpag. 9 Gemeentenieuwspag. 12,13 en 14 B&W besluitenpag. 15 Parochienieuwspag. 15 Thema van de maandpag. 16,17 Sportpag. 19 Rondom Hart van Brabantpag. 19 Festival Mundial in de Klas is eerd in de weken :rMundial op 14 juni en het slotweekeinde van het fes tival (20 en 21 juni). De voorbe reidingsgroep -die bests Schoolbegeleidingsdienst, dagogische Academie, Milieu Educatie Centrum, SKMB en COS- heeft .jspakket samen- 11, met landelijk én regio- lesmateriaal. interviews zijn met wethouder “Na een kortstondig Frits Horvers van Ruimtelijke besloot Sneeuwwitjt Ordening en met fotograaf Frans t zz J van Aarle. De laatste komt in zijn structie die functie van vice-voorzitter van de Ondernemers Federatie Til- burg (OFT) uit de doeken doen begrepen vrouw in een mannenwereld en zeven onbej hoe de winkeliers meer mensen mannen in een wereld die beheerst wordt door een vrouw op de fiets willen krijgen. Co lumnist Jace van de Ven is zz'z weer van de partij. En de milieu- kwis met gemeenteraadsleden is terug; deze keer met GroenLinks en Algemeen Belang. De talk show over natuur en milieu in en rond Tilburg heeft een nieuw on- wel derkomen: café De Plaats aan het Piusplein. Aanvang 20.30 uur. FOTO: JACKIE SMEETS

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1