Mercedes M-klasse leverbaar fir Europese start Kwaliteitscertificaat voor autowasbedrijven Lente Oldtimerbeurs Autotron Ultra zuinige Ford P2000 Record-order voor Fiat-concern E Meer terrein voor Land Rover Skoda Felicia blijkt zeer betrouwbaar Kunst-wedstrijd rond Bibendum F MB OOj^A t s* pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 9 april 1998 pagina 7 00. 50, 50, 50,- 50,- 50 50, als '50,- 00, 50, r IJLT an, ade atrouw eterd. I II 50 50, 50, 50,- 50, 50, 18 en zondag 19 dt in het Autotron ie ■g wat an alvo- t de Huw v stilstand mag getro ma: De procent. Daarmee is de Felicia goed voor een tweede plaats op de ranglijst. Nummer 1 is de Audi A4 met 92,3 procent. Alle versies Mercedes he ==en. Het ooi- en gebruikte van t, toegan- ische en a «neet. Er is een ucochikbaar van waarvan de helft a prijs gaat. Na de Verenigde Staten en Canada is de nieuwe Mercedes M-klasse nu ook op de Europese markt leverbaar. De Amerikaanse autopers heeft dit model inmiddels uitgeroepen tot ‘Terreinwagen van het Jaar’. g\ >rt- 1 Ladderchassis Bovendien zorgt een terugrolbe- veiliging ervoor dat de auto op steile hellingen bij Dieselvariant Bovendien speelt het chassis xv <=<=a sterk larop de carros- ieciale rubber Dit voor- overdracht geluiden naar In Genève was op de Ford- stand de P2000 te zien, een auto die er aan de buitenkant nauwelijks anders uitziet dan Daarna volgen alle gebruikelij ke Duitse en Japanse betrouw- baarheidstoppers. Op het gebied van kleine gebreken kwam de Felicia op een eerste plaats, zelfs boven de Audi A4. Van alle 3 jaar oude Felicia’s Op zaterdag II april as. wordt Rosmalen de Lente Oldtimerbeurs gehouden. Deze beurs trekt van oudsher veel aandacht omdat menig bezitter zijn klassieke auto rond deze tijd onder de hoes vandaan haalt en merkt dat er nog gesleuteld dient te worden rens de auto volledig rijklaar is. Opvallend is het succes van de Defender als bestelwagen, waarvan er 148 over de toon bank gingen. De grote populari- teit van het merk is een inte ressant uitgangspunt voor de nieuwe Freelandér die vanaf f.57.950,= te koop is. moderniteit, kwaliteit, kelijkheid, het esthetis multiculturele aspe prijzenpakket beset circa vier ton, i naar de eerste Ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van Bibendum orga niseert Michelin een groot con cours voor hedendaagse kunste naars uit de hele wereld. Zij mogen alle denkbare innovatie ve creaties rond dit merkteken bedenken. Er kan worden gedacht aan schilderkunst, beeldhouwwerken, tekeningei stripverhalen, foto’s en video- opnamen. Alle inzendingen moeten het beeld van Bibendum verrijken. De jury gaat kijken naar innovatie, Men verwacht dit systeem rond 2004 op de markt te kun nen brengen. Er zijn nog een aantal problemen die overwon nen moeten worden, niet in de laatste plaats het betaalbaar maken van deze nieuwe tech nieken. van deze nieuwe ivierceues nebben 4-ETS, een vier wiel electronisch tractie systeem. Bij ritten op onver hard terrein, ijs of sneeuw con troleren sensoren de tractie van de wielen en geven deze infor matie door aan een computer. Er wordt automatisch ingegre pen als één of meer wielen drie gen door te slippen. niet achteruit rolt. ESP is tegen meerprijs leverbaar. Dit sys teem corrigeert eventuele slin gerbewegingen van de auto door een gerichte remingreep en een ingreep van het motor management, waardoor de M- klasse in alle gevallen de juiste koers houdt. De achtcilinder ML 430, die in het vooijaar van 1999 verschijnt, heeft deze voorziening overigens stan daard. Op dit moment kan er worden gekozen uit twee motorversies. De ML 230 heeft een 2,3 liter 4 cilinder motor Het Duitse blad ‘Auto, Motor und Sport’ publiceerde recent de resultaten van 5 miljoen Duitse APK-keuringen en de geconstateerde gebreken. Hieruit blijkt een uitzonderlijk goede score voor de Skoda Felicia die in de categorie auto’s van 3 jaar oud voor maar liefst 92 procent volledig sto ringsvrij bleken te zijn. Het Duitse gemiddelde bedroeg 76 had 5,9 procent kleine gebre ken bij een gemiddelde van 16,1 procent. Een serieus defect vertoonde slechts 1,9 procent van de Felicia’s en dat bij een gemiddelde van 7,9 procent. Deze fantastische score is een direct gevolg van de overname van Skoda door Volkswagen, waardoor de produktiekwaliteit en betrouwbaarheid enorm zijn verbeterd. Maximaal zullen 22 inzendin gen in de finale komen. De inzedingstermijn voor de port folio’s is inmiddels verstreken, zodat de deelnemende kunste naars binnenkort zullen horen of ze wel of niet in de finale zit ten. ge brandstofsystemen. De P2000 is een praktische gezins auto met vijf zitplaatsen die een vergelijkbaar gebruiksge mak en veiligheid biedt als de huidige Mondeo. Ook de presta ties zijn op niveau. Binnen het Ford P2000-project zullen ook versies met een waterstof brandstofcel worden gemaakt. Fiat maakt meer dan auto’s alleen. Zo maakt Fiat Ferroviaria de supersnelle Pendolinotreinen, vergelijkbaar aan de Franse TGV. Onlangs bestelde het Britse Virgin Trains maar liefst vijftig van deze supersnelle treinen. Dit bedrijf maakt deel uit van het Virgin-imperium van Richard Branson en is bezig in Engeland een geprivatiseerd spoorwegbedrijf op te zetten. Met de order is een bedrag gemoeid van 1 miljard Britse ponden. De vijftig treinstellen zullen gaan rijden voor de Britse West Coast Main Lines, de belangrijkste verbinding in het westen van het land. De Pendolinotrein heeft een top snelheid van ruim 250 km/u en heeft als groot voordeel zijn lage zwartepunt, waardoor ook op bochtige trajecten snel gere den kan worden. De trein is voor een belangrijk deel uit lichtmetaal opgetrokken en de met een vermogen van 150 pk. De ML 320 is voorzien van de recent geïntroduceerde 3,2 liter V6 goed voor 218 paardekrach- ten. De nieuwe topper wordt de ML 430 V8 met 272 pk. De achterbank kan in twee ongelijke delen worden neerge klapt. Het laadvolume varieert van 1060 tot 2020 liter. Twee extra zitplaatsen achterin zijn tegen meerprijs te leveren, zodat de M-klasse een zeven- persoons voertuig wordt. Er mag een aanhanger worden trokken met een gewicht van maximaal 2500 kg. ue M-klasse heeft een sterk ladderchassis was™" serie met tien special steunen is geplaatst, komt ongewenste c"'° van trillingen en gelu het interieur. Uiteraard zijn tijdens deze beurs alle andere onderdelen van het Autotron geopend, zodat ook kinderen zich niet hoeven te vervelen. De Lente Oldtimerbeurs is geopend op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt f. 19,50 voor volwassenen en f.17,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. In 1997 wist Land Rover een marktaandeel van 26,8 procent te halen in het segment ter- reinauto’s op de Nederlandse markt. Daarmee staat het Engelse merk op de hoogste plaats van 4x4-auto’s in alle categoriën. Jeep is een goec tweede met 18,2 procent gevolgd door Toyota met 13,6 procent. In totaal werden er vorig jaar 986 nieuwe Land Rovers verkocht, een stijging aandrijving is over de individu ele rijtuigen verdeeld. De Pendolino kan op het normale spoor rijden en daarom kan Virgin capaciteit huren bij de Britse overheid en hoeven geen dure nieuwe lijnen te worden aangelegd, zoals bijvoorbeeld bij de TGV. Voorwaarde is ech ter wel dat de bestaande trei nen op tijd rijden. In dat geval besparen reizigers op het tra ject London-Glasgow maar liefst een uur. met 29 procent ten opzichte van 1996. Het gaat om 473 auto’s op grijs kenteken en 513 stuks op geel kenteken. een belangrijke rol in de veilig heidsstructuur van de auto. De veiligheidsuitrusting omvat twee airbags, twee side-bags in de portieren, gordelspanners en hoofdsteunen op alle zitplaat sen. De M-klasse van Mercedes is luxueus uitgerust met onder meer elektrisch verstelbare bui tenspiegels, een buitentempera tuurmeter, lichtmetalen velgen, elektrische raambediening en afstandsbediening op de centra le vergrendeling. De 6 cilinder Onlangs werd het eerste Bovag-kwaliteitscertificaat voor autowasbedrijven uitgereikt aan de directeur general milieubeheer van het ministerie van VROM. Dit certificaat wordt dit jaar door de Bovag verplicht gesteld aan alle aangesloten autowasbedrijven. De eisen hebben betrekking op het milieu, de veiligheid en medewerkers. Door de onafhankelijke certificeringsinstantie NoRM zijn al enkele tientallen bedrijven gecontroleerd en goed gevonden. Uiteindelijk zullen dit jaar zo’n duizend autowasbedrijven in aanmerking komen voor het certificaat, eventueel na het door voeren van verbeteringen. Het gaat dan om ongeveer de helft van het aantal wasbedrijven in Nederland. Een autowasbedrijf belast het milieu veel minder dan dat een auto op straat wordt gewasser vuil dat van een auto komt wordt opgevangen en verantwoord afgevoerd, waardoor het riool- oppervlaktewater minder schadelijke stoffen te verwerken krijgen. Bovendien wordt het gebi water veelal voorbehandeld om een nog beter en schoner resultaat te krijgen. En het gemak de auto laten wassen telt uiteraard ook voor veel consumenten mee. ML 320 heeft verder een auto matische vijftraps versnellings bak en airconditioning, terwijl de ML 430 compleet wordt gele verd met EPS, lederen bekle ding, alarmsysteem, reiscompu ter en verwarmde en elektrisch verstelbare zitplaatsen. De nieuwe Mercedes ML 230 kost f.97.350,= en de ML 320 start bij f.121.900,=. De prijzen van de ML 430 zijn nog niet bekend. Later verschijnt nog een dieselvariant. een Ford Mondeo. Toch komt deze auto 100 kilometer verder op slechts 3,5 liter benzine en dat is uitzonderlijk zuinig. In het vooronder ligt een volledig nieuwe aluminium 1,2 liter die selmotor met directe inspuiting die samenwerkt met een elec tromotor. Deze hybride Ford P2000 wordt gemaakt uit licht gewicht materialen die samen voor een 30% lagere massa zor gen in vergelijking met een serie-Mondeo. De Ford P2000 maakt deel uit van een wereld wijd onderzoek van het merk naar gebruik van ultra lichtge wicht materialen in combinatie met vooruitstrevende en zuini- Maar ook mensen~die de auto al klaar hebben, vinden er altijd wat naar hun gading. Bovendien zullen er zo’n 250 oldtimers te koop worden aan geboden, terwijl de overige stands in de Spykerhal en een speciaal opgetrokken mobiele hal zijn ondergebracht. Op 350 tafels vindt de bezoeker onder delen, boeken, miniaturen etc.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 35