wivi i iaat O Mazda MX-5 Nieuwe neus Mitsubishi Colt Aanpassing Peugeot 106-programma VAN BAAST Nieuw of vertrouwd? r^jrrr. T-» vz Jaargang 10 nr13 Donderdag 9 april 1998 Oplage 103.400 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato Autotest Opel Astra 1.6i - 16V CDX 5-deurs pag. 5 Deze week DEALERS Bekonkeld .013 5423030 .013 I 5420143 .013 I 5321411 .013 1 5364011 3d ..013 1 4634355 Opgeblazen .013 I 5355575 .01314683911 ..013 I 5363924 ..013 I 5355655 Prijzen Windstop .013 I 5422133 Glazen achterruit lage zit heeft i intact met het ..013 I 5053944 .013 I 5331206 .013 5430022 .0416 1 363412 ..013 1 4647676 Common Rail-techniek in een merken en concerns wordt Tony Vos email: tonyvos@globe.nl Deze week SPORT samengewerkt, wordt er blijk baar ook veel uitgewisseld en bekonkeld... Toen Daimler eind vorige eeuw zijn eerste verbrandingsmotor in produktie nam, werd deze ‘machine’ niet alleen gebruikt in de eigen auto’s, maar werden diverse licentie- en leverings- overeenkomsten gesloten met andere prille, fabrikanten. Samenwerking tussen autofa brikanten is dus precies even oud als de auto zelf. Anno 1998 zie je bijna door de bomen het bos niet meer als je overnames, fusies en samenwerkingsverban den in kaart wil brengen. Maar ook dan nog doe je soms verba zingwekkende ontdekkingen. Zo komt bijvoorbeeld Daewoo uit Korea, dat is iedereen bekend. Dat dit merk Giugiaro in de arm heeft genomen om nieuwe modellen te ontwerpen is ook geen geheim. Groter is de verbazing als plotseling blijkt dat alleen de vormgeving van de achterkant van de Nubira vinding op de markt wordt gebracht. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de Common Wagon is ontwikkeld bij Steyr- Puch in het Oostenrijkse Graz, eigenlijk bekend als specialist op het gebied van vierwielaan- drijving. Veel verwarring kan er ook ont staan als een nieuwe technische patent heeft vastgelegd en dat het niet ongebruikelijk is dat er af en toe patenten worden ver kocht. Ook gaan er geruchten dat deze specifieke vinding bij Ford vandaan komt. De echte techniek nu stap voor stap bij andere merken aangeboden (Mercedes, Peugeot Citroen etc.). Laatst hoorde ik door iemand uit de Renault-organi- satie beweren dat Renault de waarheid zullen we waarschijn lijk nooit te weten komen. Net zoals er veel tussen de diverse We kunnen er over twisten. Is de nieuwe Mazda MX-5 echt een nieuwe auto of vooral een gefacelif- te variant van de bestaande auto? Hoe het ook zij, de MX-5 is en blijft een markante roadster die een grote schare enthousiaste gebruikers kent en dat zal bij de nieuwe versie ongetwijfeld zo blijven. De Sport 1.4 heeft stalen vel gen met 165/65-banden en de 16V heeft eveneens stalen wie len met 185/55-banden. De Sport 1.4 kost f.26.500,= en de 1.6-16V komt op f.32.500,=. De eerste wedstrijd van het nationaal rallykampioenschap, de Zuiderzeerally, werd gewonnen door het duo Vink-Van Goor in hun Subaru. Regerend kam pioen Jan van der Marei ging op zater dagavond tijdens een korte proef over de kop, maar kon net als zijn navigator gelukkig ongedeerd uitstappen. De Fiat Cinquecento lYofeo werd gewonnen door Fassbender-Hissink, terwijl Bolderheij- Reijnen bij de Nissan Miera’s het sterkst waren. 16-klepper van 120 pk. De uit rusting omvat stuurbekrachti ging, centrale vergrendeling met afstandsbediening, elek trisch bediende portierruiten voor en ronde verstralers in de voorbumper. Nieuw zijn de ver brede wielkasten en de dorpel- lijsten die uiteraard in de car- rosseriekleur worden gespoten. zondag 12 april Formule 1 Grand Prix van Argentinië te Buenos Aires Internationaal GT kampioenschap op het circuit van Oscherleben (D) maandag 13 april BTCC op het circuit van Truxton Paasraces te Zandvoort i vermoj jrt nu 1 verschijnen. Topper van de dag is onge twijfeld het Auto Trader Dutch Touring Car Championship, kortweg Dutch genoemd. Naast het H&P Panorama BMW team met regerend kampioen Duncan Huisman vinden we hierin het Renault team met Frans Verschuur, Donald Molenaar en Marcel Alderden en het weer terugkerende Mitsubishi Carisma Racing met Allard Kalff, Sandra van der Sloot en Tïm Coronel, de tweelingbroer van de succesvolle Tbm. In het Engelse GT kampioenschap finishte Allard Kalff samen met de Brit Morris op de derde plaats in hun Lotus Esprit. De op Silverstone verreden wed strijd werd gewonnen door Greasley en Wallinder in een Porsche 911 GT1. •VW! Audi Auto Bongers Renault Van der Boom Daewoo Auto Braat Tilb. ..013 I 4680044 Chrysler Chrysler L. op Zand .04161363993 Peugeot Collaris Subaru Dekkers Nissan Denissen Skoda Elan Suzuki Gijsbers Mitsubishi Kluitmans013 1 5443330 •Seat Auto Noordhoek..013 14553678 •Ford Obam Tilburg013 I 5350045 •BMW Renova... Ford Van Rijn. Volvo Van Roosmalen ...013 I 5840000 Kia Schapendonk. Peugeot Spijkers Goirle013 I 5347771 •Opel Gebr. Vullings013 I 4680468 Alfa Romeo Wouters Daihatsu Ad v.d. Wouw. Seat Saab Zuid Oost i centimeter geklapt en nde is om de Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Toyota Autonova013 I 5351035 Mercedes Benz Autoparc0416 361553 Mazda Van Baast013 14563956 Citroen Bertens Rover Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Rail dieseltechniek. Het officiële verhaal luidt dat Fiat het sys teem heeft bedacht en al tijdens de ontwikkeling de hulp inge roepen heeft van Bosch. Daardoor kon de Fiat Groep als eerste met Common Rail op de markt komen en wordt deze bare en verwarmde buitenspie gels, elektrisch bediende voor portierruiten en een toerentel- ler bovenop de reeds aanwezige elementen. Daardoor is de XR overbodig geworden. De 106 Accent is er als 1,1 en 1,4 ben zine en als 1,5 liter diesel vanaf f.23.350,=. De nieuwe Accent is uiterlijk herkenbaar aan de chromen strips in de stootlijs- ten. AMAZING MAZDA DEALER TILBURG Mascagnistraat 531013-4563956 OISTERWIJK Burg. Vogelslaan 1013-5288201 's HERTOGENBOSCH Balkweg 6, 073-6430310 rand van zo’n tien i die omhoog wordt g die precies voldoenc wind die van achteren komt te breken. Het bagagevohime van de MX-5 is groter geworden door een gewijzigde opstelling van diver se componenten, maar een flin ke koffer past er nog steeds niet in. bijge- prijs op De uiterlijke wijzigingen springen het meest in het oog. Kijk om te beginnen maar eens naar het front. De ver trouwde klaplampen zijn hier verdwenen en vervangen door heldere, permanent aanwezige exemplaren. Het lijkt wel alsof de vroegere richtingaan wijzers als het ware ‘opgebla zen’ zijn. Bij dit nieuwe aan gezicht hoort ook een andere bumper met zoals vanouds een flinke luchtinlaat maar met een veel minder afgeron de vormgeving. Doordat de zij kanten van deze voorbumper rechter naar beneden lopen, heeft de MX-5 een krachtigere aanblik gekregen. Overigens zijn op de ruitstijl na alle uiterlijke zaken nieuw. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de portieren die anders uitgesne den zijn en een bedienings- vriendelijke greep hebben gekregen. In de voorheen vlakke dorpels zijn nu profie- Op het circuit van Long Beach in Californië werd afgelopen zondag de derde race voor de CART FedEx Championship Series, zoals de Indy Cars dit jaar officieel heten, verreden. Het was een bijzonder spannende en in tegenstelling tot de F1 volkomen onvoor spelbare race. Bryan Herta vertrok van pole-position maar lange tijd leek het toch weer Michael Andretti te gaan wor den. De linker voorband van Michael explodeerde echter en de in topvorm ver kerende Amerikaan knalde hard in de muur. Uiteindelijk trok de vanuit het middenveld gestarte Alex Zanardi aan het langste eind en werd na Andretti en Fernandez de derde winnaar in evenzo veel races. De Mexicaan Fernandez gaat momenteel aan de leiding met 41 pun ten, gevolgd door Greg Moore en rege rend kampioen Zanardi. Belangrijke wijzigingen heeft Mazda aan de kapconstructie doorgevoerd. Deze is niet meer voorzien van een uitritsbare kunststof achterruit, maar een vast glazen exemplaar met ver warming. Hierdoor is het zicht naar achteren enorm verbeterd ook bij slechte weersomstandig heden. Nog steeds blinkt de kap uit in een simpele en uiterst snelle bediening. Uiteraard is ook een hardtop leverbaar. Motorisch zijn er twee moge lijkheden. De basis 1,6 liter 16- klepper heeft aan vermogen gewonnen en levert nu 110 pk bij 6500 tr/min en komt tot een maximaal koppel van 134 Nm Op maandag 13 april, tweede paas dag, gaat het nationale autosportseizoen officieel van start op het circuit van Zandvoort. Van half elf's morgens tot ongeveer vijf uur worden er maar liefst acht races verreden waarbij alle belang rijke nationale raceklassen aan de start Natuurlijk wil een autofabri kant graag laten weten dat men een ‘nieuwe’ auto in huis heeft. Toch moeten we door dit soort beweringen dikwijls heen kijken. Om kort en goec te gaan is de nieuwe Mazda MX-5 een flink gefacelifte ver sie van zijn voorganger omdat aan de bouwwijze en techniek alleen details zijn veranderd. len opgenomen die een nadruk kelijke rol spelen in het lijnen spel. De auto heeft andere wie len en van vorm gewijzigde spiegels. De antenne staat nog steeds op het linker achter scherm maar bergt zichzelf op elektrische wijze op. De achter kant beschikt eveneens over een gewijzigde bumper die net als het voorste exemplaar bre der is uitgevallen. De vorm van de achterlichten bleef behou den, maar de nu gebruikte units zijn helemaal nieuw. Het kofferdeksel heeft een welving gekregen waarin het derde remlicht een plaatsje heeft gekregen. Al bij al is de MX-5 wat stoerder en steviger gewor den, zonder ineens een andere auto te zijn geworden en dat is nu precies wat de ontwerpafde ling bedoeld heeft. De auto staat standaard op lichtmeta len wielen. Als optie is een spoi- lerpakket leverbaar die de onderkanten van de bumpers en dorpels nog extra verbreed. Het is een kwestie van smaak, maar de standaard-auto oogt veel beschaafder. Op 17 september gaat de nieuwe compacte Peugeot die de beroemde 205 opvolgt in ons land in de verkoop. Om daar voor ruimte te maken is het 106rprogramma op diverse punten aangepast. Er zijn min der verschillende uitvoeringen en een betere prijskwaliteitver- houding. sterke 1,3 liter 12-klepper en de 1,6 liter 16V van 90 pk. Het onderstel is gelijk gebleven en daarmee ook de rij-eigenschap pen en het veercomfort. De kenmerkende achterkant heeft zijn uitstraling behouden. Verder zijn er een aantal nieuwe lakkleuren en bekle- dingsstoffen. De prijslijst van de nieuwe Colt begint bij f.26.295,= voor de 1.3 GLi gevolgd door de 1.3 GLXi vanaf f.28.295,=. De 1,6 is er alleen als GLXi voor f.30.795,=. Een automaat is leverbaar op beide motoren tegen een meerprijs van f.2.800,=. Op het gebied van uitrusting zijn er enkele verschillende tussen de 1.6 en 1.8. De laat ste heeft onder meer stan daard ABS, een Limited Slip differentieel, het genoemde windscherm, twee tweeters en roestvrijstalen dorpelbescher- mers. Ten opzichte van de bestaande MX-5 1.6 heeft de nieuweling er onder meer 20 pk, twee airbags, elektrisch bediende ramen en spiegels, Nardi stuurwiel, stuurbe krachtiging, radiovoorberei- ding met elektrische antenne en lichtmetalen wielen kregen. Dat brengt de prijs f.57.995,= voor de 1.6 en f.64.995,= voor de 1.8. De Mazda MX-5 heeft zijn kwali teiten al vele jaren bewezen en zal dat zeker de komende tijd met de nieuwe versie blij ven doen. De nieuwe Mazda MX-5 is leverbaar vanaf eind Vorige week heeft Jos Verstappen op een totaal verregend circuit van Silverstone zijn eerste en hopelijk niet laatste testrit voor Benetton gereden. Op het moment van schrijven is het nog niet duidelijk of het ook een echt con tract gaat worden, maar na afloop van de testsessie ging het team aan de slag om een nieuw kuipzitje voor Jos te gie ten en dat mag hoopvol stemmen. Aan de basis blijft de Sketch die met een nieuwe bekleding en andere wieldoppen f.20.700,= kost met zijn 50 pk sterke 1,0 liter motor. De Accent heeft een complete uit rusting met elektrisch verstel- gereel om de auto in de vol gende bochten weer te laten uitbreken. Het korte pookje schakelt erg plezierig. En dan het interieur. Ook daar geldt eigenlijk hetzelfde als voor de buitenzijde. Alles is ver nieuwd, maar de bestaande versie is er nog steeds in te her kennen. Het instrumentarium is onder een compacte overkap ping te vinden en beschikt over Komend weekend wordt te Buenos Aires de Grand Prix van Argentinië ver reden. De McLaren Mercedessen zijn momenteel veruit superieur aan de rest van het veld en het is dus meer dan waarschijnlijk dat Mika Hakkinen of David Coulthard na afloop met de champagne kunnen spelen. Daarna komt het Formule 1 circus echter naar Europa, waar Ferrari, Williams en Beneton iets van de achterstand hopen weg te werken. De sportieve XS, Rallye en GTI zijn vervangen door de Sport. Deze nieuwe uitvoering kan worden gekozen met de 1,4 liter motor van 75 pk en de 1,6 liter een snelheidsmeter, toerentel- ler en kleinere instrumenten. De vier uitstroomopeningen zijn rond van vorm. De console is aangevuld met een digitaal klokje en herbergt verder de ruimte voor de audio-installa- tie, bedieningsorganen voor verwarming en ventilatie en een tweetal knoppen voor onder meer het mistachterlicht naast de aansteker. Via de pook loopt de console helemaal tot achter door en omvat daar een asbak, de knoppen voor de elektrische ruitbediening en een afsluit baar opbergvak waarin de hen dels zitten waarmee het koffer deksel en het benzineklepje kunnen worden geopend. In het fraaie lederen Nardi-stuurwiel is een airbag opgenomen, ter wijl een tweede exemplaar eveneens standaard is. Berijders beschikken over een afsluitbaar dashboardkastje en twee portierbakken. De stoelen zijn nieuw en hebben losse hoofdsteunen. De binnenruimte is echter hetzelfde gebleven. Een nieuw item is de windstop die standaard op de duurste versie wordt aangeboden. Dit is niet meer of minder dan een De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dealer Associatie Tilburg en Omstreken, verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek. bij 5000 tr/min. Het gewicht blijft net onder de duizend kilo en de prestaties zijn mede daardoor uitstekend: topsnel heid 191 km/u, 0-100 in 9,7 seconden. De 1,8 liter brengt het tot 140 pk en een koppel van 162 Nm. Deze versie haalt 205 km/u en heeft voor het sprintje 8 seconden nodig. Toch is de 1.6 meer dan voldoende voor deze lichte, sportieve auto. Door de lage zit heeft men direct contact met het wegop- pervlak. De double wishbone wielophanging rondom is op details aangepast en datzelfde geldt voor de centrale balk die in het midden onder de auto doorloopt. Zeer fijngevoelige mensen die bovendien de bestaande MX-5 als hun broek zak kennen, zullen wellicht kleine verschillen merken, maar de nieuwe MX-5 heeft net zo’n hoog ‘speelgehalte’ als zijn voorganger. Kinderlijk eenvou dig is de achterzijde met een beetje gas de hoek om te zetten, een effect dat met de 1.8 mak kelijker te bereiken is. En of men nu het gas loslaat of juist gas bijgeeft, een beetje stuur man heeft ‘m zo weer in het De ruim twee jaar geleden gepresenteerde Mitsubishi Colt heeft recent enkele wijzigingen ondergaan. Het meest herken baar is de gewijzigde voorzijde met koplampen van helder glas. Ook is de vormgeving van de lampen aangepast en daar bij horen de nieuwe bumper en andere motorkap. De grille ver toont familiegelijkenis met de onlangs in Genève getoonde Mitsubishi Spacestar. Ook het veiligheidsniveau van de Colt is verbeterd. Er zijn extra verste vigingen in de carrosserie aan gebracht. Er kan onveranderd worden gekozen uit de 75 pk

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 29