Project Stadsvisie van start OPEN DAG Tilburgse kabel eindelijk verkocht Opsporing verzocht! Afro Cuban All Stars op Festival Mundial Op 18 mei Olympische Dag in Tilburg 2 Beeld en emotie Efteling Golfpark LIVIUS APPARTEMENT TE KOOP gevraagd Prijs en aanvaarding in overleg 040-2833300 71 De Keener Oplage103.100 Iedere burger kan mening over Tilburg in 2009 geven Agenda binnenlopen, de inloopuren. DAG ZATERDAG FOTO: PAUL KOLEN gehee Gemeentenieuws Sport, spel en finish etappe Olympia’s Tour itopi eninj VRIJ lage oot- ;ns Tilburg 2009 idee in beeld Olympische Spelen basisscholen tusreiziger krijgt gezelschap LEES VERDER IN DIT NUMMER: Bakker Floor «3 is iven- Donderdag 19 maart 1998 41ste jaargang nr. 2046 zie pagina l0t/m!3 Zondag 22 maart a.s. van 12.00 tot 18.00 u. Veldstraat 6, Kaatsheuvel. Informatie 0416 - 288 399 be- net r4 4 Rondom Hart van Brabant Kultuur/Amusement v/h Vrije Boekhandel Jong en oud is van harte welkom otre- tars. sens inse >20 ze- te Tilburg overeensten de verkoop voor de kt Guardsman Ernie Small in 1945, nu op zoek naar het Tilburgse gezin bij wie hij in februari van dat jaar gehuisvest was. irgers een grote inbreng i hebben door deze nieuwe manier van inspraak doet Vandaag 1998. En en 21 juni, i Afro Cubai muzikanten hoog hoi zijn de t: lieve 1 opz’nkop snde week over het ■pag. 3 pag.7 pag. 9 pag. 9 Gemeentenieuwspag. lOt/m 13 Seniorenwijzerpag. 15 Sportpag. 19 Mega Vurige 40pag. 19 Parochienieuwspag. 21 Cursussenpag. 23 MOKKA- /tompoezen kA 5 HALEN Q? 4 BETALEN Ivan Lieshout muziek zoals die in de jaren vijf tig, vooral in de Verenigde Sta- «Zant nog ten, furore maakte. De bekende wel duidelijk Amerikaanse gitarist Ry I Mundial de Cooder, die al eerder oude stijlen '‘.slaat tijden." J— 1 1-- J- Nieuwlandstraat 56 5038 SP Tilburg 013-5435944 Vandaag presenteert Festival Mundial zijn programma voor - van de groepen die tijdens het afsluitend weekend, 20 in het Leijpark acte de presnee zullen geven, zijn de m All Stars, sterren uit de jaren veertig en vijftig met van nu, die samen de Cubaanse muzikale traditie inden. Sommige bandleden van de Afro Cuban All Stars uv tachtig al gepasseerd, maar ze swingen nog dat het een ve lust is. De gemeente geeft uitgebreide informatie over 'Tilburg 2009 op de gemeentepagina 's in De Tilburgse Koerier. Zie pagina ’s 10 en 11 BOEKHANDEL ‘Beeld en emotie ’.fotocomposities van Paul Kolen. Tot en met 28 april dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur te zien in De Hazelaar, Dr. Eygenraamstraat 3, Tilburg. communicatie met de bevolking. Sinds 1 januari 1998 geldt in Til burg een basistarief van 12,82 per maand. Dit mag worden ver hoogd met autonome kostenstij gingen en verder eenmalig met 1 exclusief btw. Na 1 juli 2001 krijgt Palet Kabelcom grotere ta- riefsvrijheid. De aller.EROTIEKBEURS v.d. Benelux vindt plaats op: ZA. 21 ZO. 22 MAART 1998 in de STADSSPORTHAL, TILBURG (bij Willem 2-stadion) van 14-23 uur. Vanwege de 15de beurs iedereen GRATIS CHAMPAGNE en geen ƒ25,- tot 30,- (zoals collega in Den Bosch!), maar I 7.50? (en gratis parkeren). Meer dan IOO erotische shows en int. theater, veel stands aanbied. Tattoo live piercing. Erotisch worstelen en bijzondere SM.ZieTV8 (vanavond en zaterdag) en Tilburg TV. http://www.geocities.com/Broadway/Alley/2585/ of luister naar: RADIO PALOMA, FM 106 (zij geven honderd vrijkaarten kado, o.a. vanavond bij warme Klaas za. zo.) 112.00. Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Inl.: Centrum voor Gesproken Lektuur, yPB24,5360 AA Grave-Tel.: 0486-482345J Winkeliersvereniging Wagner- plein houdt deze dag van 9.00 - 19.00 uur een braderie, met tus sen 14.00 en 17.00 uur verschil lende optredens op het gebied van muziek. Als klap op de vuur pijl vindt op 18 mei aan het eind van de middag de finish plaats van de derde etappe in Olym pia’s Ronde. De eindstreep dan gelegen aan de Beethove laan. Basispakket Tilburg ontvangt een eenmalige afkoopsom van circa 400 gul den voor alle van de 76.000 aansisuitingen. Ook krijgt Til burg samen met de gemeenten Dongen, Gilze-Rijen, Goirle, Loon op Zand en Waalwijk via een programmaraad de be voegdheid om bindend advies uit te brengen over de samenstel ling van het basispakket. Dit zal op termijn bestaan uit 15 tv-ka- nalen. Totdat pakkettelevisie mogelijk is blijft het huidige pakket van 23 tv- en 30 radioka nalen gehandhaafd. Tot slot krijgt de gemeente in december een eigen interactief kanaal voor Ernie Small, een Engelse sol daat die in februari 1945 on dergebracht was bij een Til- burgs gezin, zou graag in contact komen met (overge bleven leden van) deze familie. Probleem is dat hij zich de fa milienaam niet meer herin nert. Maar wellicht kunnen onderstaande gegevens de ge heugens van betrokkenen of mensen uit hun ongeving op frissen en voor herkenning zorgen. dan ook in de wereld, o’ moeten zetten.Volgent volgt meer informatie programma van Festival Mun dialB ovendien kunt u vanaf be gin april op de voorpagina van De Tilburgse Koerier een weke lijkse rubriek tegemoet lezen met alle wetenswaardigheden over Mundial 1998. Er zijn vier thema’s: het bestuur van de stad, economie, samen le ven en hoe de stad er uit moet gaan zien. Ruim twee maanden kan iedereen daarover meepra ten en zijn of haar ideen op ver schillende manieren vormge ven. Dat kan gewoon door thuis een en ander op papier te zetten, te tekenen, of op welke manier dan ook vorm te geven en dat in te sturen. Belangstellenden kunnen zich ook inschrijven voor de vrijwel dagelijkse Ate/zer-programma’s in het gemeentelijk informatie centrum. Dan kan men bijvoor beeld met foto’s werken of zijn of haar mening geven in een jeugdgemeenteraad of gespeel de persconferentie. Ook zijn er tijden waarop men gewoon kan Sommige van de bandleden van de Afro Cuban All Stars zijn de tachtig al gepasseerd. Maar wie denkt dat Cubaanse bejaarden alleen maar sigaren roken op een stoeltje op hun veranda, heeft het mis. Juist de oudsten van de Afro Cuban All Stars weten door hun jarenlange ervaring precies hoe ze het publiek, jong of oud, waar Palet Kabelcom en de gemeen- hebben definitief smming bereikt over van de machtiging tabel. De overeen komst is dinsdag ondertekend. Op dezelfde dag is de vergoe ding van circa 32 miljoen gul den aan de gemeente overge maakt. op 25 mei 1998. De onderhande- lingen over de verkoop van de machtiging kwamen in een stroomversnelling na een bin dende uitspraak van adviseurs in februari 1997. Ze leidden in juni tot een overeenstemming op hoofdlijnen die nu is uitgewerkt. Door de ondertekening is de weg vrij om het kabelnet in de ge meente Tilburg te moderniseren. Concreet betekent dit dat nu be gonnen zal worden met de aan leg van glasvezelkabel zodat het net ruimte gaat bieden aan 55 ka nalen. Het net zal in december geschikt zijn voor tweerichting- verkeer en twee maanden later ook voor internetgebruik. Stel, je werkt in een familie bedrijf. Belangrijke besliss ingen worden niet door de oudsten genomen, maar door een familieraad. Niet het erfrecht bepaalt wat er gebeurt, zoals in een ko ningshuis of in de vroegere Tilburgse textielindustrie, maar de familie heeft de slimste broertjes en zusjes, neefjes en nichtjes gekozen om op te komen voor de ge zamenlijke belangen. Een soort mini-democratie dus. De familie wil het assorti ment aanpassen en de be drijfsgebouwen een moder ner aanzien geven. Iedereen mag meedenken en de raad zal uiteindelijk de knopen doorhakken. Wat gebeurt? Een aangetrouwde achter neef is overijverig en belegt aparte bijeenkomsten over het imago van het bedrijf. Hij nodigt daar allerlei mensen voor uit, van buiten en binnen de familie, alleen wel op een moment dat de leden van de familieraad een vergadering hebben. Grote kans dat de achter neef de wind van voren krijgt. Zoiets gebeurt ook hier in de stad. De directeur Stadsza ken houdt bijeenkomsten met bedrijven en organisa ties over het imago van de Tilburgse binnenstad. De eerste avond is komende maandag, juist op de dag van de maandelijkse ge meenteraadsvergadering. Raadsleden en leden van het college van B en W moeten dus verstek laten gaan op een bijeenkomst die niet on belangrijk is voor de toe komst van het centrum. Er wordt dit jaar heel wat afgepraat over hoe het ver der moet met onze stad, maar het is te gek voor woorden als onze direct ver- kozenen er niet bij kunnen zijn door de slechte plan ning van een hoge ambte naar. WD-er Berry Stok kaartte de zaak aan en noemde het “weinig re spectvol voor de gemeente raad”. Hij was eigenlijk ta melijk mild in zijn oordeel. Bij een ambtenaar op zo'n hoge post horen raadsver gaderingen en mogelijk be langrijke commissieverga deringen standaard in zijn eigen agenda te staan, en niet alleen in die van zijn se cretaresse. Daarom -het was de eerste keer- een mil de straf voor de directeur Stadszaken: hij moet vol gend jaar eigenhandig alle potentieel relevanie verga deringen van verkozenen in de agenda 's van zijn onder geschikten opschrijven. Dat zal hem -letterlijk- leren! Met de ondertekening komt een einde aan lange onderhandelin- gen. Tilburg zal nog wel bemoei enis houden met de kabel via deelname in de programmaraad. De privatisering van de Centrale Antenne Inrichting Tilburg gon met de verkoop van het soldaat die op dat moment bij het gezin ondergebracht was. Hoe wel voedsel schaars was, be zorgde het gezin Ernie op 8 fe bruari een leuk verjaardagsfeest, waarop ook enkele buren kwa men. Óverigens deelde Emie op zijn beurt zijn legerrantsoenen met het gezin. Lees verder op pagina 3 Kolen vindt dat de maatschappij dementerenden “weg stopt. Ze krijgen te eten en te drinken en dat is het dan. En dat terwijl er veel meer in die mensen zit; ze hebben wel degelijk emoties. Daarom wil ik hen -letterlijk- naar voren halen. Vandaar ook de kleuren.” Hij legde van de vier Hazelaarbewoners élk vier emo ties vast. Om de twee mannen en twee vrouwen mooi te kunnen fotograferen, nam Kolen hen mee naar buiten, naar de Hasseltse kapel. “Ik hield hun hand vast, praat te met hen en schiep zo een atmosfeer waarin ik hun ge moedsgesteldheid kon vastleggen. Die wisselt sterk. Dementie werkt zo.” “Van normale communicatie is geen sprake meer, maar er gebeurt nog veel in die hoofden. Daar wil ik met deze tentoonstelling het accent op leggen.” De Tilburgse kunstenaar Paul Kolen (42) fotografeerde op bijzondere wijze vier dementerende bewoners van verpleeghuis De Hazelaar om te laten zien “dat ook deze mensen nog een rijk emotioneel leven heb ben.” De expositie Beeld en emotie is vanaf morgen tot en met 28 april in het Tilburgse verpleeghuis te zien. Dinsdag heeft burgemeester Johan Stekelenburg het startsein gegeven en sinds gisteren kan iedere Tilburger er aan meedoen: het project Stadsvisie, dat mede bepalend moet worden voor de toekomst van de stad. De ideen die dit proces oplevert, zullen een rol spelen bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1999 en daar na. In de eerste fase van Tilburg 2009, idee in beeld kunnen alle Tilburgers die dat willen hun wens- of droombeelden voor de toekomst van de stad aanleveren. Raadsverkiezingen De meningen van de burgers zul len ook na de eerste fase, die tot eind mei duurt, blijven meetellen door enquQtes en een grote stadsconferentie in het najaar. De bedoeling is dat de politieke partijen ideen opdoen voor hun verkiezingsprogramma’s voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart 1999. Ook daarna, bij de onderhandelingen over het Algemeen Beleidsplan (het plaatselijk regeerakkoord) is het de bedoeling dat de uitkomsten van het Stadsvisie-proces een rol spelen. Dat bur kunnen Tilburg organiseert op 18 mei «Olympische Spelen» in het ka der van de Nationale Olympi sche Dag. Op deze manier kun nen publiek en deelnemers op een directe manier kennismaken met de Olympische gedachte en de Olympische beweging. De Olympische Dag in onze stad vindt plaats in en rond sportcom plex De Drieburcht aan het Wag- nerplein. Op dit moment hebben zich al 2.500 leerlingen van 28 basisscholen aangemeld voor het evenement. De sporten die op 18 mei beoefend zullen wor den zijn atletiek, zwemmen, gymnastiek, pleintjesbasketbal, slagbal, watervolleybal, streets occer en handbal. Medailles en Olympische diploma’s zullen niet ontbreken. Maar het gaat deze dag natuurlijk niet echt om het winnen. Naast de sportwedstrijden wor den er in het «Olympisch Dorp» verschillende andere aktiviteiten georganiseerd, waaronder de monstraties en workshops. De jdens deed herleven en ook over de grens kijkt (Ali Farka Tour), toog naar Cuba om in de hoofd stad Havana de studio’ s in te dui ken. Het resultaat werd Bueno Vista Social Club, een homma"ff aan Cubaanse muzikale groot meesters, waarbij die overigens zelf de hoofdrollen bezetten. Eerder dat jaar bracht de Cu baanse bandleider Juan de Mar cos Gonzalez al een eerbetoon aan zijn helden, met de CD A Toda Cuba Le Gusta (Heel Cuba telde zich op als bewaker van het Cubaanse culturele erfgoed en bracht ster ren uit de jaren veertig en vijftig samen met muzikanten van nu, om samen aan de slag te gaan Tijdens de twee afsluitende da- met Cuba’s muzikale traditie, gen in het Leijpark -zaterdag 20 Dit leidde tot een breed spec- en zondag 21 juni- zijn ruim ze- trum aan Cubaanse muziekstij- stig culturele optredens gepland, len, van son tot danzon, van En van de groepen die dan optre- mambo tot guaguanc<. De CD, den zijn de Afro Cuban All Stars, waarop Ry Cooder ook al te ho- Vorigjaar kon de wereld opeens ren is, vormt een swingend ge weer proeven van de Cubaanse heel die live heel wat belooft. De achtergronden van de foto’ s legde Kolen elders vast, onder meer in de Drunense Duinen en bij een spoorlijn. Met een computer componeerde hij de beelden tot een ;~ueel om zo de getoonde emotie te versterken. Twin tig grote foto’s vormen zo samen een wand van bijna drie bij tweeneenhalve meter. De expositie omvat ook nog vijf andere foto’s die in een gang hangen. Twee jaar geleden legde Kolen, wiens moeder ook in De Hazelaar woont, zijn idee voor het eerst voor aan het verpleeghuis. Het kostte hem de nodige overredings kracht om leiding en familieraad van De Hazelaar té overtuigen van het nut van de expositie, die hij overi gens grotendeels zelf financiert. Vertrouwen winnen kostte tijd. “Maar de aanvankelijke twijfels hebben plaats gemaakt voor enthousiasme”, vertelt Kolen. De expositie wordt morgen dan ook geopend in aanwezig heid van o.a. personeel en familieleden. niets af aan het belang van de ge kozen vertegenwoordigers, al dus burgemeester Stekelenburg dinsdag bij de start van de cam pagne. Hij zei te hopen dat zo veel mogelijk mensen aan “dit avontuur” meedoen. Sinds de eerste presentatie van de plannen voor Stadsvisie, in oktober vorig jaar, is het proces na kritiek uit de gemeenteraad bijgesteld. Politieke partijen be palen zelf op welke manier zij - indien gewenst ieder apart- een dialoog aangaan met (delen van) de Tilburgse samenleving. Ook is er een groep van een twintigtal ambtenaren gevormd die -op af- roep- zorg moeten dragen voor deskundige ondersteuning van de Ateliers en andere bijeen komsten, bijvoorbeeld van poli tieke partijen. De kosten van het hele proces worden geraamd op 1,2 miljoen gulden. Ernest Small uit Plumstead in Londen maakte deel uit van het Eerste Bataljon van de Grena dier Guards (pantserdivisie) dat drie dagen na D-day in Norman die aan land ging. Na maanden van gevechten -van Caen tot Nij megen- kreeg Ernie een maand rust en werd hij in februari 1945 ingekwartierd bij een Tilburgs gezin. Het is dit gezin dat hij graag wil Afro Cuban AU Stars spelen op de slotmanifestatie van Festival opsporen. Hij herinnert zich j.„z geen namen, maar wel de harte- MundiaL foto:cristinapiza ^eid van de vader, moeder en vijf dochters (toen tussen een en tien jaar oud). Hij was de enige Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeek en Hulten Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 E-mail: tilburgsekoerier@tref.nl Sluitingstijd voor advertenties De meeste details rond Festival Mundial 1998 waren bij het ter perse gaan van deze krar‘ niet bekend. Wat wel du— is, is dat Festival U. 1 vleugels vérder uitslaat tijc de elfde editie, die zich afsp van 7 tot en met 21 juni. De opening vindt plaats op zon dag 7 juni met een Jeugdloop en een Prominentenloop in samen werking met Tilburg Ten Miles. Daarnaast vindt op diezelfde dag als publieksopening van Festival Mundial het International Gypsy Festival plaats in het centrum van dé stad. Verder trekt onder de noemer Festival Mundial in de Wijk van 8 tot 12 juni een v— Mundial-karavaan vijf Tilburg- houdt ervan). Hij ste se wijken in met een reizend po- dium. Zondag 14 juni speelt KinderMundial zich af in en rond de schouwburg. zijn helden, a Cuba Le Gu 652

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1