W I w I I I 'Aandacht voor mens moet niet in de knel komen’ Ouderenadviseurs ook voor dorpen Ouderenwerk Berkel-Enschot en Udenhout na gemeentelijke herindeling WS! POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I I I I 1 I Modeshow Ziekenfonds ÏENI 69,90 75,00 4,00 Trefpunt ‘t Sant Midden-Brabant in de bibliotheek Alarmeringssysteem goedkoper Informatie over ouderenadviseur Slachtofferhulp r pl 1 i i I I DE TILBURGSE KOERIER pagina 14 igt uit: >ong. die georganiseerd worden voor ouderen. nd Drop Oud “Briefkaart na 85 jaar bezorgd”, las ik onlangs in de krant. Dat er honderden kaar- Een trouwe treinklant .ustj's Lloyd Donderdag 19 maart 1998pagina 15 MBNMMHHHHHMHIHBHBHMHI k orner 5421545 ner ÏTBANEN PSEN ’IEK De gemeenteraadsverkiezingen zit ten er weer op. De opkomst was ronduit treurig. Net iets meer dan de helft van de kiezers is komen opda gen. Dat was niet door gebrek aan inte resse, zeiden de Haagse politici. Ik denk dat ze gelijk hebben: het was gebrek aan vertrouwen! Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. instellingen zo groot is dat veel ouderen daarin moeilijk hun weg vinden. Omdat de ouderenadviseurs onafhankelijk zijn, kunnen zij de vraag van de oudere voor op stellen bij het toegankelijk maken van E EIKEN TEN 1840 Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert vanmiddag een mo deshow met een leuke damescollectie. Entree en kop koffie/thee gratis. Aanvang 14.00 uur in de Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnenstraat). De ziektekostenverzekering, we hebben er allemaal mee te ma ken. Er zijn veel vragen, vaak zien we door de bomen het bos niet meer. Speciaal voor ouderen komt een deskundige van het ziekenfonds op vrijdagmiddag 27 maart in buurtcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81informatie geven. De middag begint om 14.00 uur. De entree is gratis en een kop je koffie of thee staat voor u klaar. lights - shafts MU lm Deskundigheid De afgelopen maanden is er regelmatig overleg gevoerd tussen de beide stich tingen en het Ouderenwerk SBT van De irg 9068 Alle ouderen in Tilburg kunnen een beroep doen op de ouderenadviseurs. Dat geldt dus eveneens voor de ouderen in Berkel-Enschot en Udenhout. Ook de ou deren in deze dorpen kunnen bellen naar het telefonisch spreekuur van de ou derenadviseurs en krijgen -indien nodig- een huisbezoek. straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- burgse Koerier, Postbus 10001, De functie ouderenadviseur is twee jaar geleden door De Twern/Ouderenwerk SBT in het leven geroepen om informatie en advies te geven. Dat is nodig omdat het aanbod aan activiteiten, diensten en In Ouderen Trefpunt 55+ (Beneluxlaan 74) is woensdag 25 maart een gezellige kaartochtend waarop u kunt rikken en jo keren. Kosten (1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Op dinsdagen en donderdagen kunt u emailleren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur; zaal open 9.30 uur. De maandagochtend is er om te darten, sjoelen, biljarten of ge zellig te kletsen. Ook kunt u dan koffie drinken en een krantje le zen. Vrijdagochtend is de gezellige bridge-ochtend. Aanvang 20.00 uur; zaal open 9.30 uur. De Seniorenwijzer verschijnt een maal in de twee weken in De Til- burgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mart de Bruijn In Berkel-Enschot en Udenhout wonen ruim 2700 zestig-plussers. Om de belan gen van deze groep te behartigen zijn in i beide dorpen stichtingen Welzijn Oude- ren actief. Oorspronkelijk had deze stich- j ting een regionaal karakter en werd zij geleid vanuit Oisterwijk. Vier jaar gele den is gekozen voor zelfstandige organi- I saties per gemeente. Dit heeft in Berkel- Enschot en Udenhout geleid tot sterke -organisaties met een eigen karakter. “Door de decentralisatie kreeg het oude renwerk in Udenhout een eigen gezicht, waardoor we ons als stichting duidelijker konden profileren”, aldus Ad van de Wouw, bestuurslid van de Stichting Wel zijn Ouderen Udenhout. Schroom overwinnen Beide stichtingen besteden veel aan dacht aan ouderen die op of onder het so ciaal minimum leven. Volgens Ad van de Wouw schamen de mensen zich om hun benarde financile situatie kenbaar te ma ken. “De mensen moeten hun schroom overwinnen om gebruik te kunnen ma ken van de mogelijkheden die er zijn. We Lidy Blom van de stichting Welzijn Ouderen Berkel-Enschot en Ad van de Wouw van de gelijknamige stichting in Udenhout: “Eigenlijk zijn we betrokken bij alle activiteiten Hio nanrnanic^nrrl wnrrlem vnnr m irlaran kaarten en bingo. Maar natuurlijk hebben we ook meer serieuze activiteiten als the mamiddagen en een telefooncirkel waar bij ouderen elkaar bellen om te controle ren of alles nog in orde is.” Net als in Udenhout wordt nauw samengewerkt met de KBO, waarvan ongeveer de helft van het aantal ouderen in beide dorpen lid is. Dit leidt tot een hoge deelname bij de activiteiten die worden georgani seerd. Andere organisaties waarmee de stichtingen samenwerken zijn het Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) en Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). het aanbod van diensten en activiteiten. Op het spreekuur van de ouderenadvi seurs komen vooral veel vragen binnen over zorg, welzijn en wonen. Die vragen kunnen gaan over hulp bij het invullen van formulieren, mogelijkheden om ‘klei ner’ te gaan wonen of waar je hulp kunt krijgen als huishoudelijk werk te zwaar wordt. Maar ouderen kunnen er ook te recht met vragen over welke soort vrijwil ligerswerk bij hen past of wat voor moge lijkheden tot ontspanning er zijn. En de ouderenadviseur geeft raad bij de vraag of iemand met AOW en een klein pen sioen in aanmerking komt voor bepaalde subsidies en kwijtschelding van gemeen telijke heffingen. Maar het kan ook gaan over woningaanpassingende Wet Voor zieningen Gehandicapten, hulp van in stellingen, ontmoetingsactiviteitenof cur sussen Meer Bewegen voor Ouderen. Naast informatie en advies geven de ou derenadviseurs ook praktische hulp bij het invullen van formulieren om diensten aan te vragen. En als u niet precies weet bij welke instelling of organisatie u moet zijn met een bepaalde vraag: de. oude renadviseur denkt met u mee en verwijst door als het nodig is. Iedereen vanaf 60 jaar in Udenhout, Ber kel-Enschot en Tilburg kan een beroep doen op de ouderenadviseurs. Dat geldt ook voor mantelzorgers (familieleden, vrienden of buren die voor ouderen zor gen) en voor mensen die beroepshalve met ouderen te maken hebben. Het kost geen geld om de hulp van de ouderenad viseurs in te roepen. hebben daarom de afgelopen jaren veel activiteiten ondernomen op dit gebied. Het gaat daarbij niet alleen om voorlich- tingsmiddagen, maar vooral ook om het leggen van persoonlijk contact met de ouderen. We hebben langzaam het ver trouwen van veel mensen kunnen win nen, zodat we hen kunnen helpen bij het invullen van aanvraagformulieren voor subsidie en hen in contact kunnen bren gen met de betrokken ambtenaar van de sociale dienst.” In Berkel-Enschot zijn ze weliswaar wat minder ver dan in Uden hout, maar ook daar staat de problema tiek hoog op de agenda. “Er gebeurt nog niet veel, omdat we nog onvoldoende in zicht hebben in de behoefte van de ou deren op dit gebied, maar we blijven kij ken of we hierbij iets kunnen betekenen”, aldus Lidy Blom. De ouderenadviseurs zijn elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar via tel.nr. 5350505. Sinds de gemeentelijke herindeling is Tilburg twee dorpen rij ker. Wilt u wat meer weten over deze nieuwe delen van Tilburg? In de Openbare Bibliotheek vindt u in elk filiaal wel een specia le kast met boeken over Brabant en/of Tilburg. Hier staat ook in formatie bij over Berkel-Enschot en Udenhout. Het meest bekend van Berkel-Enschot zijn wel de Trappisten. Op de vijfde videoband uit de serie Abdijen der lage landen en de mensen die er wonen komt Koningshoeve ook aan bod. An dere beelden van Berkel-Enschot zijn te zien in Berkel-Enschot getekend door Jeanne-Marie Laurijsen en in Berkel-Enschot van vruuger. Om snel een beeld van Udenhout te krijgen, bekijkt u de video Udenhout da’s nog groen Brabant. Maar u kunt ook de verhalen lezen in Udenhout, hartverwarmend uniekvan Frans van Son. Veel boeken gaan over Midden-Brabant, of het nu gaat om vo gels, kapellen of fietsroutes. In Brabants palet vertelt Pierre van Beek vijftien verhalen uit Midden-Brabant. Dus, wilt u zich eens oriënteren op de rest van de gemeente of een groter gebied, kijk dan eens in de bibliotheek. Thuiszorg Midden-Brabant heeft de aansluiting en het abonne ment voor het Estafette-PAS (voorheen sociale alarmerihg) in prijs verlaagd. De eenmalige kosten voor installatie en admini stratie zijn verlaagd van (144,50 naar (72,50. De maandelijkse abonnementskosten gingen van (30,75 naar (28,50. Met Estafette-Pas kunnen ouderen in noodgevallen altijd direct laten weten, dat zij hulp nodig hebben. De klant draagt een piep klein zendertje op of onder de kleding. Dat zendertje staat in ver binding met het bij de telefoon genstalleerde PAS-apparaat. Als iemand niet meer in staat is zelf de telefoon te bedienen of an derszins hulp in te roepen, kan met een simpele druk op de knop van het zendertje het PAS-apparaat ingeschakeld worden. Het alarmbericht komt binnen bij de meldkamer van de GGD. Daar ziet de verpleegkundige van wie het alarm afkomstig is, want op een beeldscherm verschijnen allerlei (gezondheids)ge- gevens over de klant, én de namen van de contactpersonen die ingeschakeld kunnen worden. Als de klant niet verder dan vijf meter van het PAS-apparaat ver wijderd is, kan deze meteen met de verpleegkundige praten via een spreek-/luisterverbinding. Is de klant in een andere kamer of buiten, maar binnen een straal van vijftig meter, dan maakt de zender ook contact. De klant kan dan alleen niet meteen met de verpleegkundige van de meldcentrale spreken. Bij de installering van het PAS heeft de klant drie contactperso nen (bijvoorbeeld familie, buren of vrienden) opgegeven die in geval van nood de klant terzijde kunnen staan. Deze contact personen hebben elk een sleutel van de woning. Een vierde sleutel wordt onder code in bewaring gegeven bij GGD Mid den-Brabant. Die sleutel is voor het geval, dat geen contactper soon bereikbaar is en de ambulancedienst ingeschakeld moet worden. Het PAS is ook geschikt voor gehandicapten die in geval van nood hulp van buitenaf moeten kunnen inroepen, maar daar voor niet zelfstandig de telefoon kunnen gebruiken. Volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten hebben zij recht op ver goeding via de eigen ziektekostenverzekeraar. Informatie over PAS: 0900-8806. De ouderenadviseurs van De Twern geven voorlichting en ad vies over zorg, welzijn, wonen en allerlei andere terreinen (zie artikel hiernaast). Ook bemiddelen ze bij het vinden van dien sten die het beste passen bij wat ouderen nodig hebben. Wie meer wil weten over de hulp en het advies van de oude renadviseurs kan woensdag 25 maart naar een voorlichtings bijeenkomst gaan in wijkcentrum Hoogvenne (Kazernehof 76). Natuurlijk kunt u ook vragen stellen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. De toegan is gratis, even als een kopje koffie of thee. Berkel-Enschot en Udenhout horen nu ruim een jaar officieel bij de ge meente Tilburg. Dit betekent dat de sa menwerking op de meeste beleids terreinen helemaal doorgevoerd is. Maar dat is nog niet overal het geval, bijvoorbeeld bij het ouderenwerk. Er is echter ook geen stilstand: het afge lopen jaar zijn stappen gezet om het ouderenwerk van De Twern met de ouderenorganisaties in de twee dor pen op elkaar af te stemmen. Deze sa menwerking levert Berkel-Enschot en Udenhout de nodige voordelen op. Toch bestaat er in de dorpen angst dat het verlies van eigen identiteit ten kos te gaat van de kwaliteit van het oude renwerk. ten per jaar verdwijnen, daar hoor je nooit wat over. Dat is de arrogantie van een instelling of bedrijf met een monopoliepositie. Een ander ‘mooi’ voorbeeld daarvan overkwam me een paar weken geleden bij een treinreis. Er ging van alles mis. Op een gegeven moment werden we gedropt bij station Lage Zwaluwe. Het was toen acht uur ‘s avonds. Daar stonden we dan, in de kou, zonder informatie over hoe het verder zou gaan en zonder dat er ie mand van de NS was die zich om ons bekommerde. Dat gaf een enorm gevóel van machteloosheid. Pas na anderhalf uur kwam er een eerste bus en na ruim twee uur wachten was iedereen weg. Met een vertraging van vijf uur kwam ik in Tilburg aan. Koud, moe en een illusie armer, want tijdens al die uren had niemand van de NS zich verontschuldigd voor wat er gebeurd was. Als de Spoorwegen zo met hun klanten naar 2000 willen, kunnen ze beter stoppen, want zo houden ze geen klanten over. Dat hebben ze dan te danken aan dit soort arrogantie. In buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) is op dinsdag 24 maart van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsbij eenkomst over het Bureau Slachtofferhulp. Iedereen die te ma ken krijgt met bijvoorbeeld diefstal, verkeersongeluk, verkrach ting, inbraak, aanranding, vernieling, overval, bedreiging, beroving of een mishandeling, kan voor steun terecht bij dit bu reau. Een medewerker van het Bureau Slachtofferhulp vertelt op 24 maart wat zij voor u kunnen betekenen. Twern over mogelijkheden om samen te werken. Deze gesprekken hebben al het nodige opgeleverd. Op de eerste plaats wordt het informatieblad Oudfit nu ook verspreid onder zestig-plussers in Ber kel-Enschot en Udenhout. Daarnaast kunnen de ouderen in de beide dorpen sinds kort ook een beroep doen op de ou derenadviseurs met vragen over wonen, zorg en welzijn. Verwacht wordt dat er veel gebruik van zal worden gemaakt in Berkel-Enschot en Udenhout. “De oude renadviseur is in Tilburg een groot suc ces. Wij zullen er alles aan doen om er voor te zorgen dat ook de ouderen in Udenhout op de hoogte worden gebracht van de mogelijkheden”, vertelt Ad van de Wouw. Ook in Berkel-Enschot wordt de ouderenadviseur gezien als een welko me aanvulling. Door de samenwerking kunnen de beide stichtingen ook gebruik maken van de andere professionele deskundigheid die in Tilburg aanwezig is. “Wij hebben in te genstelling tot de beide stichtingen wel diverse professionals in huis. Deze zijn ook beschikbaar voor Berkel-Enschot en Udenhout”, aldus Annelies van der Zan den, sectormanager Ouderenwerk bij De Twern. Zij geeft bovendien aan de ont wikkelingen en behoeften in de beide dorpen te zullen volgen. “Misschien kun nen wij daar als organisatie dan op in spelen.” Ondanks de voordelen die de samen werking met Tilburg oplevert, bestaat bij de beide stichtingen de angst dat zij op termijn hun identiteit zullen verliezen en dat daarmee de kwaliteit van hun werk vermindert. “We zijn nu een deel van een groter geheel geworden en komen dus in een afhankelijkere positie terecht”, aldus Lidy Blom. Ad van de Wouw reageert kri tischer: “De gemeente Tilburg denkt meer in structuren en aantallen. Er vindt in feite een verzakelijking plaats van ons werk. De aandacht voor de mens moet niet in de knel komen, want dat zou erg jammer zijn.” Volgens Annelies van der Zanden hoe ven de beide stichtingen niet bang te zijn voor het verliezen van hun identiteit. “Voor ons werk is het juist heel belangrijk dat de organisaties waarmee wij samen werken zelfstandig blijven. Zij moeten namelijk het werk uitvoeren en het is dan ook belangrijk dat zij zich blijven profile ren.” Zeer actief Het bestuur van de stichting is in beide dorpen samengesteld uit afgevaardig den van plaatselijke organisaties die zich intensief met ouderen bezighouden, zo als de Katholieke Bond Ouderen (KBO), het verzorgingstehuis en de kerk. De bei de stichtingen, die volledig drijven op vrij willigers, zijn zeer actief binnen hun dor pen. “Eigenlijk zijn we betrokken bij alle activiteiten die georganiseerd worden voor ouderen”, vertelt Lidy Blom, be stuurslid van de Stichting Welzijn Oude ren Berkel-Enschot. “Dat varieert van sport, zoals korfbal, tennis en gym tot re creatieve activiteiten als volksdansen, I Anton Dautzenberg i Riek Flipse- Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) L Wilma Hurkens I Joop Janmaat 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 15