50 If! lis Z50 49 80 Plus 100 opent nieuw tuinmeubelseizoen De Kleine Laven komen eraan Tuinruimte heel anders bekeken erd Laat uw gazon niet verstikken >ok i BV 1 Veelzijdig ambacht Opgeruimde tuin met tuinruimer Electrische heggen scharen J95 |55 695 995 J95 p Fmai i |j Donderdag 12 maart 1998 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER pagina 18 Laaf je Lazy. ANK er meter Een duidelijke doorkijk tot achter in de tuin suggereert diepte. Interieur vernieuwd, assortiment uitgebreid collectie rsen I Het prachtige nieuwe interieur van Plus 100. ■4 cm Bron: WolfGarten. van houten en kunststof meube- ing 54 Zoi een tweehandsveilig- driepuntsgreep zijn de in gebruik. De Wonen en werken vragen steeds meer ruimte. Grond is schaars en duur. De echte natuur die we nog hebben willen we graag houden. De beschikbare ruimte wordt zo eerlijk mogelijk verdeeld en dus worden nieuwe tuintjes kleiner. Maar we willen er wel volop van genieten. En dat kan meer dan ooit. Dankzij het nieuwe denken over de kleine tuin. Gardena wereldprimeur: telescopische heggenschaar tegengesteld lopende zorgen voor een prima 7.00 I2.00 3-5426245 3-5321473 1Z. Filialen Plus 100 is een familiebedrijf met een belangrijke rol voor vader, moeder, twee zonen en één Kies voor vakwerk U wilt uiteraard kwaliteit. Kies door de hovenier scoort hoog. Daarnaast wordt uit het onder- mooie collecties comfortabele meubelen aan te bieden. Kunst- in gebruik en zelfs boven >ofd knipt u de heg voortaan alu- groter Tuinmeubelen uit de Hartman-collectie ‘98. Het frame is van aluminium, het vlechtwerk van kunststof. kapitein nog steeds rond op zijn vlot. De broertjes van de Tuin- en ThuisLaven zijn zo’n 35 cm hoog, een stuk kleiner dus. Zo ook de prijzen. Deze variëren van ƒ89,- tot ƒ109,-, met uitzondering van Limo op zijn vlot (ƒ159,-). In de tuin werken is leuk, maar daarna het tuinafval verzamelen en opruimen is een vervelende klus. Gardena heeft speciaal voor uw ge mak een tuinruimer ontwikkeld. U hoeft nooit meer blaadjes en tak jes bij elkaar te vegen of te harken. De tuin ruimer neemt u dit werk uit handen. Blazen, zuigen en versnipperen, de tuinruimer doet het al lemaal. Voor een opgeruimd gevoel rond het huis, in de tuin of in de werkplaats. cadeautje in de Efteling en kor ting op de entree van het park, te vens de antwoordkaart om aan Moeder Lot te laten weten waar haar zoon zich bevindt. Zij be loont deze inspanning met een regelmatig berichtje over nieuw tjes van de familie zoals bijv, een leuke Lavenkrant. De Kleine Laven zijn behalve bij de vertrouwde Laveranciers: de Intratuin, Europatuin, Overvecht, de betere tuincentra en de wa renhuizen van Vroom Drees- mann, ook verkrijgbaar bij de fi lialen van de Praxis. Natuurlijk ontbreekt ook de Efteling niet, waar tenslotte het dorp van het Volk van Laaf gevestigd is. meststof (b.v. Wolf gazonvoe ding Supra) voor voldoende voeding te zorgen, om snel aan grasmat. De wordt baan de on- Utrecht De beelden, ornamenten en tuinschilderijen zijn te bewon deren aan de Reeshofdijk 32 te Tilburg (bij de paddestoelen); tel 013-5700924. IOUT jrofiel r ZELF QSO 'iv. lengtes De gezelligste familie van Ne derland, het Volk van Laaf, kondigt met trots de komst van de Laatjes aan. De Laatjes zijn kleine Tuin en Huis Laven. Na dat de TuinLaven en de ThuisLaven hier warm ont haald werden, wilden zij ook wel graag een kijkje komen ne men. Een (tuin) beeld of ornament kan iets persoonlijks zijn. Het is niet alleen een aanvulling voor uw tuin, maar het moet ook blij ven boeien. U gaat b.v. verhui zen, planten en bomen blijven meestal achter, maar het “beeld” is zo persoonlijk, het verhuist mee. Daarom is een goede keuze zo belangrijk, de vorm, de kleur, en het materiaal bepalen in sterke mate de plaats in de tuin, serre of de woonkamer. Het beeld of ornament kan klein en onopval lend, maar voor u toch heel sterk aanwezig zijn. Het aanbod aan houten en minium tuinmeubelen is gr dan ooit. De branche speelt daar mee in op de voorkeur van veel consumenten voor natuurlijke Wanneer een tuin voldoende ruim is kan het leuk zijn om een pergola te gebruiken als extra element in de tuin. Verticale ac centen mogen evenmin ontbre ken in een kleinere tuin. Het hoeft niet groot te zijn om toch als blikvanger dienst te doen. Een rozenboog is hiervoor bij uitstek geschikt. Door de com binatie van fleurige klimplanten krijgen pergola’s en rozenbo gen sierwaarde voor een lange re periode. Er zijn klimplanten die u behal ve met hun bloemenpracht ook nog eens verrassen met een heerlijke geur. Een geurige klimmer zoals kamperfoelie (Lonicera) of een geurende klimroos is uitstekend te combi neren met een Clematis. Geu rende klimrozen zijn bijvoor beeld: Rosa ‘New Dawn’ (bleekrose), Rosa ‘Zéphirine Drouhin’ (donkerroze), rosa ‘Chinatown’ (geel) en Rosa ‘AI- bertine’ (rood). Prachtige kam perfoelies zijn: Lonicera peri- clymenum ‘Belgica’ of Lonicera periclymenum ‘Serptina’, zij bloeien van juni tot in augustus met heldergekleurde bloemen. Op het programma van Plus 100 vinden we nu nieuwe merken en nog meer hardhouten tuinmeu belen. Meubelen van teakhout, meranti en bantiran en producten ’van alternatieve hardhoutsoor- ten als rabinia, beuken en eiken. ’In het assortiment verder een keur aan tuinmeubelen en ac cessoires die gemaakt zijn van gietijzer, aluminium en lood. Maar ook de kunststof meubelen ïzijn bij de zaak aan de Veldho- venring rijk vertegenwoordigd. Kunststof meubelen die nog ver- - der zijn ontwikkeld op het gebied van comfort, vormgeving, dessin en kleur. De keus is daarom bij zonder groot. Ook de voor Plus 100 traditionele betaalbare tuin set is en blijft in het assortiment ruim voorradig. creëerd. De buitenruimte gaat steeds meer op binnen lijken, met een comfortabele zitgroep, een eethoek, een speelhoek voor de kinderen, misschien zelfs een werkhoek. En dat para dijselijk in de open lucht, zoals het eigenlijk hoort en zoals we dat uit het zuiden kennen. Buiten leven met het comfort dat we bin nen gewend zijn. Met muziek die klinkt uit speciale buitenluidspre kers waar de buren geen last van hebben. Dat is de trend. Het ver schil tussen binnen en buiten wordt steeds kleiner. hout betreft. Gietijzeren produc- zjjn voorzien van een veiligheids- ten worden geïmporteerd uit Chi- ondermes. Aan het eind van de na.Vermeldenswaardig in dit messen is een terugslagbeveili- verband is de eigen importlijn gjng bevestigd. Alle modellen hebben een elektronische blik- semstop die binnen 0,5 seconde Atelier De Brinkhof heeft veel te bieden. Vertederende pin- quins, het wollige schaap, de natuurgetrouwe schildpad, en niet te vergeten de fleurige pad destoelen die als kinder-tuinset zijn uitgevoerd, kent u waar schijnlijk al. Nieuw zijn de “tuinschilderijen", een relief geplaatst in een na tuurlijke omlijsting. Het geeft een ruimtelijk effect. Ook hierbij maakt de plaats waar het komt te staan niet uit, welke afbeel ding, of welke kleur er gekozen moet worden. Uw eigen in breng is heel belangrijk en daar kan De Brinkhof een deskundig advies aan toevoegen. Wilt u er meer over weten, bel of kom langs om te zzien wat er al lemaal mogelijk is. Het product wordt bij Atelier De Brinkhof immers van A tot Z zelf vervaardigd. Nieuwsgierig naar al de belang stelling die het Volk van Laaf mo menteel in Nederland geniet, ar riveren de Kleine Laven rond Pasen. Niet aleen in de tuin of in huis voelen deze Laven zich prettig, maar ook op balkon of ter ras. Doordat ze minder groot zijn dan de eerste serie, passen ze op vrijwel ieder plekje. Er zijn 10 Kleine Laven, allemaal ontwor pen door de bedenker van het Volk van Laaf in de Efteling, Ron van de Ven, in samenwerking met Cees Vrieskoop van Laaf- Products. Het ene laafje is wat vlijtiger dan de ander; Ludo staat klaar voor een duik, Latijn doet z’n best om visjes te vangen, maar Ludwig is altijd in zijn stoel te vinden en Lazy wiegend in zijn hangmat. Limo kan er nog steeds niet bij dat de Titanic nu écht ge zonken is, daarom dobbert deze Adoptie-ouders Met de aanschaf van een Laafje behoor je tot het groeiende aan tal adoptie-ouders. Ook deze Laatjes hebben ieder een indivi dueel genummerd paspoort -dit zelfde nummer vindt u terug op het vignet dat onderop de Laaf is aangebracht- en een unieke pen ning. Het paspoort bevat naast de familiegeschiedenis van het Volk van Laaf een bon voor een Afgestorven grasplanten, de len van planten en mos en on kruid vormen in de loop van de tijd een viltlaag. Dit zogenaam de gazonvilt, dat zonder ingrij pen meerdere centimeters dik kan worden, zuigt als een spons vocht op en verhindert het doordringen van water, lucht en voedingsstoffen in de grond. gehouden te worden. De geharde lasergesneden messen De nieuwe collecties tuinmeu belen laten een duidelijke trend zien. Ze zijn fraaier en comfortabeler geworden. Over de hele linie. Deze trend gaat op voor houten en alumi nium producten maar ook voor kunststof tuinmeubelen. Accessoires Plus 100 heeft de import volledig in eigen hand dankzij de inspan ningen van de jonste zoon. De producten waarom het gaat zijn voornamelijk afkomstig uit Indo nesië en Vietnam waar het hard- Omdat de wortels van grassen sterker groeien op de plaatsen waar zij goed water en voedings stoffen kunnen bereiken, breiden zij zich vooral in de viltlaag uit en dringen niet meer de grond in. Bij langere droogteperioden verdor ren de planten en sterven af, om dat hun wortels uit de diepere bo demlagen geen water meer kunnen halen. In de kale plekken die ontstaan nestelt zich onkruid. Gazonvilt bevordert daarnaast echter ook de ontwikkeling van mos en paddestoelenziekten. Om een verkommerde en schra le grasmat te voorkomen is ver wijdering van het gazonvilt nood- Maakt niet uit waar Het doet er niet meer toe waar we die buitenkamer willen hebben, op de begane grond, op het dak terras elf-hoog of op het dak. De techniek is er, het vakmanschap ook. Uitgekiende watergeef- en drainangesystemen maken het plantenonderhoud gemakkelijk. Leidingen kunnen in de wanden worden weggewerkt, net als de circulatiesystemen voor speelse waterwerkjes, vijvers en fontein tjes. Elektriciteitsaansluitingen zijn overal mogelijk. In zo’n tuin kun je lekker leven, genieten van zon, weer en wind. Met mooie planten, kleuren, vormen en Ver rukkelijke geuren om je heen. Een eigen wereldje, gecompo neerd zoals u ook met zorg uw huis inricht. De ideale plek om te relaxen, te spelen, met vrienden te praten, heerlijk te eten en drin ken, Grootbloemige struikrozen, trosrozen en zelfs miniatuur- roosjes bloeien vaak beter door als de uitgebloeide bloemen worden weggeknipt. Bij rozen moet dat op een zogenaamd vijfblad gebeuren. Rozen heb ben samengesteld blad, dat uit vijf blaadjes is opgebouwd. Tenminste, dat geldt voor het meeste blad aan een roos. Als een roos vanuit de grond sterk gestekelde scheuten maakt, zijn die van de onderstam. Knip ze helemaal weg. Gebruik hier voor een scherpe snoeischaar. Vaste planten kunnen een tweede bloei produceren, als uitgebloeide bloemen of bloei- wijzen worden verwijderd. Rid derspoor (Delphinium) is daar van een goed voorbeeld. Geef de planten wat kalkhoudende voeding. u6250 u7900 u8900 Nieuwe TuinLaven De (grote) TuinLaven worden uit gebreid met de komst van: Lido, die lekker ligt te zonnen op een Lotusblad, Loly met een echte fakkel in zijn hand, Luppel de re- genmeter-Laaf en Larry die graag op bijv, een schop hangt. Bovendien heeft Moeder Lot er een nieuwe hobby bij; wespen vangen, waartoe zij is uitgerust met dit handige voorwerp. De nieuwelingen komen in het voor jaar en vallen in dezelfde prijs klasse als de huidige TuinLaven. alles ook nogi realiseert of zover als is afge sproken. Ongeacht de groote van uw tuin. Uit onderzoek door het Hoveniers Informatiecen- hebben van teak- of rotan pro- len. Ze zijn mooi uitgevoerd, ge- duct.Aluminium tuinmeubelen makkelijk te onderhouden en zijn aan een opmars bezig. Deze licht van gewicht.Voor alle tuin- van de vakjury als van d« producten bieden veel voordelen meubelen geldt in ieder geval dat bezoekers de prijs voor de be er een markt voor is. langrijkste noviteit. Het knippen van de heg wordt vaak als lastig en zwaar ervaren. Gardena brengt nu vier nieuwe elektrische heggenscharen op de markt die dit karwei tot een maken. De De nieuwste trends op het ge bied van tuinmeubelen. U kunt daarvoor terecht bij Plus 100 aan de Veldhovenring 71 in Tilburg. Dit jaar is het voor de consument nog interes santer om een bezoek te brengen aan Plus 100. Het in terieur van deze kwaliteits- zaak is aan de vooravond van het 25-jarig bestaan grondig verbouwd en vernieuwd. Hierdoor werd ook een forse uitbreiding van het assorti ment gerealiseerd. Andere keuzes Je ziet het overal om je heen ge beuren. De ruimte wordt opti maal benut. Kleine lapjes tuin worden voor een groot deel artis tiek bestraat met steen, hout of (gerecyclede) kunststof. De tuin krijgt kamerbrede vloerbedek king. Als er geen tuinwanden zijn, worden ze opgericht. De pri vacy wordt maximaal en het groen wordt er niet minder om, maar anders toegepast. Weelde rig groeiende klimplanten ver schijnen vooral langs de wan den, slingeren zich vol geurende bloemen in zuilen en pergola’s omhoog, hangen uit prachtig sa mengestelde, rijkbeplante bak ken. Uit bronstenen, vijvertjes en spuwers aan de muur klinkt zacht watergeluid. Wandschilderin gen, trompe l’oeils en andere tuinkunst verlevendigen het beeld. Maar er wordt vooral veel bruikbare zit- en leefruimte ge- ca filiformis) te verwijderen en te bevelen, na elke keer verticu- een efficiënte bemesting te be- teren met een speciale gazon- reiken. Juiste wijze verticuteren Stel de messen van de verticu- teermachine precies op grond- eengroeien van de grasmat en hoogte in, het best op een effen een gezonde dichte groei te be- oppervlak. Te diep verticuteren reiken. beschadigt de wortels van de Tuinieren is een stuk leuker met het nieuwste gereedschap van Gardena: de T elescopische heg genschaar. Met dit instrument betekent het snoeien van de heg voortaan geen gevaarlijk gewie bel meer op de trap, geen gebuk voor lage heggen, geen spierpijn meer als herinnering aan het zware snoeiwerk en de heg zelf is sneller dan ooit perfect in model. Niet voor niets werd dit inventie ve tuingereedschap op langs gehouden beurs in dubbel bekroond met een Gou den Tuinpluim: de Telescopi sche heggenschaar kreeg zowel ie beurs- o’n klein tuintje vraagt om een nieuwe bena- dering. Anders dan we tot nu toe gewend zijn. Geen miniatuurpark waarin zo veel mogelijk grote tuinelemen ten op madurodam-formaat wor den sa mengepropt, maar maximaal bruikbare leefruimte, een echte buitenkamer. Zelfs op het klein ste stukje grond, een balkon, een dakterras, overal kan zo’n ver rukkelijke groene buitenkamer worden gemaakt. Als je maar weet hoe en dat is vakwerk, want er komt steeds meer techniek bij kijken. dochter. Het bedrijf is gestart als fabrikant van kussens. Later ging men zich met veel succes toeleg gen op de fabricage van tuin meubelen. Inmiddels heeft Plus 100 enkele filiaalbedrijven in Ne derland en België. In Tilburg en Breda (twee vestigingen) is Plus 100 bekend om z’n sfeervolle tuinmeubelen onder de eigen merknaam Plus 100. In de filialen in de Belgische plaatsen Bras- schaat/Kapellen en Rijkevorsel (beide alle zondagen geopend) dragen de meubelen van Plus 100 de naam “Sprinteri’. Ecogreen. De consument kan bij Plus 100 ook terecht voor een enorm aan- jn werking treedt. Verder hebben bod woonaccessoires. Windlich- de motoren een slijtvast aandrijf- ten, lantaarns, zuilen, etc. Ook werk van gehard staal met veilig- op het gebied van accessoires heidslip-koppeling. worden de allernieuwste trends - gevolgd. Een voorbeeld hiervan zijn de nieuwe vormen die toege- Nieuwe tuinmeubelen mooier en comfortabeler past worden bij parasols en de nieuwste kussendesigns. De oudste zoon heeft voortdurend voeling met de markt om deze nieuwe trends op het spoor te ko men. Dit betekent onder meer het bezoeken van toonaange vende vakbeurzen overal ter we reld. Zijn creativiteit komt ook tot uitdrukking in de sfeer, aankle ding en het vernieuwde interieur van de Plus 100-zaken. De consument kan bij Plus 100 rekenen op een uitstekende ser vice. Alles wordt bij Plus 100 in ei gen atelier gemonteerd en even- producten. Vooral houten tuin- tueel gelijmd en geschroefd door meubelen zijn op dit moment deskundige medewerkers. Daar- populair. Aan de andere kant na worden de tuinmeubelen gra- hebben ook de fabrikanten en tis thuis afgeleverd. importeurs van kunststof tuin- Wie kennis wil maken met de meubelen niet stil gezeten. Zij vele merken en producten van zijn er eveneens in geslaagd om Plus 100 moet zeker eens een kijkje gaan nemen in de ver nieuwde zaak. U doet er haast stof tuinmeubelen die in veel op zeker leuke tuinideeën op. zichten de decoratieve uitstraling dan voor aanleg door een vak- de waardering voor het advies man of -vrouw: de hovenier. Die beschikt over alle kennis en kun de die voor het maken van zoiets zoek duidelijk dat het inschake- moois nodig is. Met de garantie len van een hovenier niet langer dat u vervolgens ook echt van uw slechts is voorbehouden aan een droomtuin kunt genieten. Eigen- kleine groep welgestelden. Het lijk de binnenhuisarchitect(e) tarief dat de hovenier berekent voor uw groene buitenkamer die vormt nauwelijks nog een drem- I eens van a-z voor u pel en voor bijna iedereen is het mogelijk om gebruik te maken van de tuin-vakman. De Consumentenbond adviseert een hovenier in te schakelen die trum blijkt dat de klant de hove- is aangesloten bij de branche-or- nier gemiddeld beoordeeld met ganisatie Vereniging van Hove- het rapportcijfer 8, afgaande op niers en Groen voorzieners het eindresultaat in de tuin. Ook (VHG). zakelijk: 2x per jaar niet te diep grasplanten. De messen en de motor zouden anders ook bloot- gras. Water en voedingsstof- gesteld worden aan een te zware i bereiken dan de wortels. belasting. Voor verticuteren U verticuteert het best, als de Gazonvilt verhindert dat lucht, messen net de grond raken. Op water en voedingsstoffen bij de het gazonoppervlak moeten ze diepliggende graswortels ko- slechts bij uitzondering in de men. De wortels verschrompe- grond dringen. Bij het geluid van len. Zo verliest het gazon zijn ste- steenslag kunt u de instelling he vigheid en weerstand tegen ter meteen corrigeren. grasziekten of verdroogt zelfs tij- Ideaal is grond die een beetje dens lange perioden van droog- vochtig is, niet bevroren en met te. Bij het verticuteren wordt het een tamelijk droge i gras vrij van mos, vilt en onkruid verticuteermachine gemaakt. Het verstandigst is 2x na baan in lengte- of dwarsrich- per jaar te verticuteren: in ting over het gazon gehaald. maart/april om het ‘wintervilt’ Na het verticuteren eruit te halen, in juli-september, Nu kunnen lucht, water en voe- om onkruid dat zich sterk uit- dingsstoffen weer rechtstreeks breidt en laag groeit (b.v. veroni- bij de wortels komen. Het is aan Het vak van hovenier is enorm r veelzijdig. Uiteraard weet de ho- 1 venier alles over planten, maar t hij is ook thuis in bestrating, het t metselen van muurtjes, het bou wen van schuttingen, rozenbo- t gen en prieeltjes en het installe- 1 ren van allerlei aansluitingen, bijvoorbeeld voor verlichting in t de tuin. Een hovenier moet zeer 3 creatief zijn om steeds weer in te spelen op de vele wensen die op drachtgevers hebben. Wanneer u op vakantie bent neemt de hovenier de zorg voor uw tuin graag over. Wanneer uw tuin aan een opknapbeurt toe is, kan dat eveneens prima in deze periode. Vraag eens advies bij een hovenier. Voor adressen van hoveniers kunt u ook de Gouden Gids raadplegen verticuteren is het allerbeste voor het<--- fen I dingss irtels. ■liiHlll ■-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 19