LE Eenvoud, daar raak ik enthousiast over’ E ■B 31 Tuinieren grote passie Corry van de Wiel Thema VAN ÜE t T: Vier thematuinen op een perceel r u i n 'n'a tuur - Donderdag 12 maart 1998 pagina 15 pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER Ml Tuin- en landschapsarchitect Rob Wagemakers: ng De Muzentuin bij concertzaal en conservatorium daar raak ik enthousiast over.” Rob Wagemakers kan veranderen als er in de toe- ‘Mag het ‘Wij zijn technici, ietsje minder zijn?’ geen designers’ Ontwerp van de binnentuin komst andere bewoners komen.” De binnentuin bij seniorenflats aan de Brucknerlaan 1945 FOTO’S:DON VAN GOOL Corry van de Wiel in haar tuin Kirsten van de Wiel :n netvoeder ven berging 5ing ing rging rging en hoe het stedenbouwkundig bedoeld was: het middendeel stonden er kerstbomen. Ik heb er een paar laten staan. De rest moest er allemaal uit.” De rotstuin bestaat nu al meer dan achttien jaar. Corry fe er mee een goed kader, maar niet elke vierkante centimeter willen invul- De Muzentuin, een oase van rust in Tilburg-centrum rd gegaan bouw- dSur. n 17.00- vonduren, >42 90 74. aspik, echts, rechts Als dochter van een bloemist is Corry van de Wiel altijd al geïnteresseerd geweest in planten en bloemen. Toch is ze pas na haar zestigste begonnen met haar grootste hobby, tuinieren. Ze noemt zichzelf een plantenverzamelaar. Tien jaar geleden verhuisde ze van Oisterwijk naar het buiten gebied van Moergestel. Inmiddels zijn daar vier verschil lende tuinen gecreëerd, een rozentuin, een kruidentuin, een border en een rotstuin. Innovatie producten beloond met tuinpluimen “De woorden mooi en lelijk gebruik ik niet vaak; dat moet de toeschouwer maar doen. Maar dit is een mooie tuin", oordeelt de tevreden tuin- en landschapsarchitect Rob Wagemakers over de Muzentuin. Vol enthousiasme kan hij uitweiden over dit pronkstuk onderzijn ontwerpen, dat tot stand kwam in nauwe samenspraak met de archi- ouders, je hebt te maken zon en tect van het kunstcluster, Jo Coenen. Wagemakers over zijn werk, het ontwerpen van kleine en erg grote tuinen: ruimten om rond te lopen, te zitten en te genieten. “Een tuinontwerp is niet het simpelweg optellen van onderde len; want dan wordt het een chaos. Grassen zijn uitzonderlijk veel zijdig en kunnen een fantas tisch effect geven in uw tuin. Vooral de hogere siergrassen en bamboes bewegen bij het minste zuchtje wind en maken dan een zeldzaam rustgevend, ruisend geluid met hun blade ren. Grassen zijn zeer vormen- rijk en vertonen een geweldig kleurenscala: grijs, groen, geel, blauw en alles daartusse nin. Ook bonte grassen zijn er genoeg. Ze laten zich schitte rend combineren met de meest uiteenlopende andersoortige planten. Prachtig zijn bijvoor beeld Lobelia fulgens samen met hoge Miscanthus-soorten of Kniphofia met Pennisetum- soorten. Hoge soorten werken het mooist als ze op verschil lende plekken in de tuin tussen andere planten staan. Met grassen kunnen vooral heel natuurlijke beplantingen wor den gemaakt, die zelfs een wat tropische, exotische sfeer aan een tuin verlenen. Laat de ho venier eens een voorstel voor een beplanting met grassen in uw tuin maken. U zult verbaasd zijn over de totaal andere uit straling die uw tuin dan krijgt parlementen in de losse verhuur, baan met zitjes. De rest is gras. In “Hier kun je zien dat een tuina- feiteontwerpjezo80procentvan chitect letterlijk randvoorwaar- de ruimte. De rest‘geef’je aan de den schept”, zegt Wagemakers bewoners. Je moet zorgen voor en tekent op een vel een recht hoekje binnen een rechthoek binnen weer een andere recht- len. Het is namelijk niet te voor hoek. Met die stroken als uit- spellen wat de mensen later nog gangspunt werd de binnentuin willen met hun tuin, Een beetje ontworpen. “Een tuinontwerp is tuinierenofvogeltjes houden: dat niet het simpelweg optellen van onderdelen; want dan wordt het een chaos. Maar je gaat wel pra ten met die mensen. Er is daar een enthousiaste bewonerscom missie die de tuin beheert; dat vind ik heel leuk. En zo kom je tot de ideeën voor een pad langs de kant voor wandelaars, plekjes in de zon en in de schaduw om te kunnen zitten, een jeu de boules- Vandaag de dag staat de buxus volop in de belangstelling. Me nig tuinbezitter heeft wel een buxus of buxushaag in de tuin. Een mooi buxus vraagt wel wat onderhoud. Om de consument daarmee te helpen introduceert Asef in 1998 buxusgrond en buxusmest. De Asef buxusgrond bevat een speciale samenstelling van or ganische bestanddelen en meststoffen, afgestemd op de behoefte van buxus en andere groenblijvende heesters zoals euonymus, liguster en taxus. Asef buxusmest is een 100% wateroplosbare meststof, die met de gieter of plantenspuit verdeeld kan worden. Door de blad- en wortelopname is er een direct resultaat. De specia le NPK-samenstelling met magnesium en sporenelemen ten is afgestemd op de behoef te van buxus en andere groen blijvende heesters. Dat zicht hebben we versterkt met twee bomenrijen. Verder is dere jaar dat en uiteindelijk wordt het tamelijk park-achtig, open en het een zootje.” dus sociaal veilig.” Soms is zijn vak relatief simpel, Vaker echter is het een heel ge- geeft hij toe. Bijvoorbeeld het puzzel om een tuin te ontwerpen, ontwerp voor de directe omge- Niet alleen, maar zeker bij parti- Omgeving Niet alleen de gebruikers en de manier van gebruik zijn van be lang voor het ontwerp, ook de omgeving kan een doorslagge vende rol spelen. Dat was duide lijk het geval bij de Muzentuin, vertelt Wagemakers. “Daar heb ben we met een heleboel facto ren rekening moeten houden. Al lereerst natuurlijk met het gebouw van Jo Coenen waarvan meteen al duidelijk was dat dat erg aanwezig zou zijn. Ook be- Bloemen Dat hij zo vol vuur vertelt, heeft er wellicht mee te maken dat Wage makers na studies Tuinarchitec tuur en Stedenbouw Land- schap ook nog pedagogiek aan de Katholieke Leergangen heeft gedaan. Tuinarchitectuur was overigens niet zijn eerste keus. “Ik ben in de bloemen begonnen, maar dat hoorde niet bij mij. Ik wilde meer en zo ben ik vanzelf in de tuinarchitectuur gerold.” Na vijftien jaar in een compagnon schap gewerkt te hebben, heeft Rob Wagemakers sinds zes jaar een zelfstandig bedrijf. Er wer ken zes mensen bij hem. Een van de projecten die zij de laatste jaren realiseerden, waar over Wagemakers nog steeds erg enthousiast is, is de binnen tuin tussen twee seniorenflats aan de Brucknerlaan. Een van de flats is een gezamenlijk woon project van ouderen, in de ander heeft een corporatie gewoon ap- jestuurs- ten^hkr- J'dï." i verzonden. i bezwaar- emming of lent van de or bestuurs- ireda, kan SF 3 maart tot zaken. Als u imer 542 90 Excellent. Een prachtige eigen tijds scherm, alsdus de jury, dat met name vanwege de verras sende combinatie van aluminium en hout in de prijzen viel. In de categorie Tuingereed schappen en Machines kreeg Markt (Holland) de Gouden Tuin- pluim voor de Gardena telescopi sche heggenschaar. De jury vond dit een uniek ‘hoogstandje’, veilig en makkelijk te hanteren dankzij de verstelbare en instel bare (werk)hoeken. De Zilveren Tuinpluim ging naar Meuwissen Agro voor de ergonomische, vei lige, zeer eenvoudig te hanteren kloofbijl Klyven Clas. Wie tegenwoordig informatie nodig heeft of iets wil aan schaffen zonder de deur uit te gaan, denkt ai gauw aan Inter net. Steeds meer consumen ten hebben toegang tot dit ei gentijdse medium en maken er daadwerkelijk gebruik van. Bo vendien groeit ook de belang stelling voor alles wat met de tuin heeft te maken nog steeds. Daarom is op Internet een ei gen plek voortuinliefhebbers in het leven geroepen, die heel toepasselijk ‘Tuinnef is ge doopt. Tuinnet brengt alle informa tie over de tuin overzichte lijk bij elkaar. Internet-ge- bruikers met interesse in tuinieren hoeven dus voor taan maar op één centrale plaats, op Internet te zoe ken. Daardoor is alle ge wenste informatie eenvou dig en snel te vinden. Ook de uitgebreide trefwoordin- dex van Tuinnet draagt hieraan bij, evenals de pro fessionele vormgeving. De leverancier van de be treffende informatie kan geïnteresseerden de mo gelijkheid bieden direct te reageren. Dan zijn voor on der meer het aanvragen van documentatie en het bestellen van artikelen slechts enkele simpele handelingen nodig. De informatie van Tuinnet is afkomstig van uiteenlopen de organisaties en bedrij ven uit de tuinbranche. Zij kunnen hun pagina’s een voudig zelf actueel houden, waardoor Tuinnet een dy namisch karakter heeft. Dit maakt het aantrekkelijk om Tuinnet regelmatig te be zoeken. schaduw, met vrijheid en privacy. Je moet dus erg afgewogen keu zes maken; het raffinement zit in het combineren van verschillen de functies. Je kunt ook een rela tief kleine tuin zo inrichten dat er vier seizoenen lang steeds iets anders te zien is: in de warmere periodes bijvoorbeeld beplanting met opvallende kleuren die je vanaf het terras goed kunt zien, en ‘s winters de vogels die de vij ver opzoeken die zo aangelegd is dat je hem vanuit de woonka mer kunt zien.” Aanwinsten uit Engeland Niet alleen voor de rotstuin komt Corry steeds nieuwe planten te gen. Ook de andere tuinen ver anderen door nieuwe aanwin sten. De trots van Corry is de border. De border bevat in de zo mer alle kleuren van de regen boog. De meeste bloemen en planten heeft ze zelf gezaaid. In het voorjaar komen de eerste bloemen al tevoorschijn. “Ik vind het een sport om de border het hele jaar mooi te houden”.EIke dag snijdt ze lelijk blad weg en probeert ze uitgebloeide bloe men te camoufleren. Uitdragerij Tuinen ontwerpen is voortdu rend keuzes maken, stelt Wage makers. “Mag het ietsje minder zijn?” is daarbij zijn uitgangspunt. Hij gruwt dan ook bijvoorbeeld ving van het Twee Stedenzie- van de “uitdragerij” van de naar kenhuis, het voormalige Maria- het water aflopende achtertuinen ziekenhuis. “Dat was de afgelo- in de Reeshof die met groen, pen dertig jaar dichtgegroeid. Nu bouwsels en bootjes volge- kun je het ziekenhuis weer zien plempt zijn. Plannen maken is essentieel, vindt de Tilburgse tuin- en landschapsarchitect. “Je met de kapel dat precies tegen- ziet dat regelmatig bij particulie- over de Postelse Hoeflaan staat, ren. Als ze geen plan maken, doen ze het ene jaar dit, het an- ven vurig als over de Muzentuin kan de 47- jarige Wagemakers verhalen over de tot standkoming van een kleine tuin van particulieren, of over de bin nentuin bij de nieuwe senioren flats aan de Brucknerlaan .Menig stuk papier tekent hij in rap tem po vol ter ondersteuning van zijn uitleg. En, Wagemakers schuwt de paradox niet, als hij zijn ma nier van werken probeert te dui den. “Je hebt alleen maar ruimte als er sprake is van beperking”, zegt hij zo over zijn ontwerp voor het groen achter de atelierwonin- gen aan de Kuiperstraat. Daar moest hij in de toch al beperkte ruimte de achterzijde van de pan den toegankelijk houden voor bevoorradende auto’s. Hij koos yoor een vrijwel leeg, aflopend gazon. Tijdens de vakbeurs voor de tuin branche VTB 98 zijn Gouden en Zilveren Tuinpluimen uitgereikt aan bedrijven die dit jaar in de ogen van de onafhankelijke jury de meest innovatie tuinproduc ten op de markt brachten. De on derscheidingen zijn een initiatief van de Vereniging Belangenbe hartiging Tuinbranche (VBTB). Het gaat om ‘vernieuwende’ pro ducten voor de particuliere tuin- markt. De Tuinpluimen worden toegekend in drie product-cate- gorieën: tuininrichting/decoratie; gereedschappen/machines en verzorging/overigen. De jury be oordeelde 70 ingezonden pro ducten, die varieerden van een gestroomlijnde gieter tot beton nen, met mozaic ingelegd meubi lair, van sierbestrating tot tuinaf scheidingen. Behalve dit type producten worden gereedschap pen, machines en verzorgings producten beoordeeld. Daarbij waren ook de winnende produc ten van dit jaar. In de categorie Tuininrichting en Decoratie kreeg de firma Exclu- tion Sierbestrating de Gouden Tuinpluim voor de Brick Wall muurstenen. Deze sierbestrating doet erg natuurlijk aan en lijkt op de echte Engelse tuinmuren. Het is toe te passen voor plantenbak ken, muren en borders en is ‘koud stapelbaar’. De Zilveren Tuinpluim ging naar Hillhout Ber genco voor het Louvrescherm begonnen toen ze nog in Oister wijk woonde. De tuin verhuisde gewoon mee naar Moergestel. Natuurlijk is de rotstuin niet altijd hetzelfde gebleven. “Het is leuk om steeds iets te veranderen. Bij de rotstuin kun je terrasjes aan leggen. Ook kom je vaak planten tegen die je nog niet hebt of kent.” In de tuin kun je bijvoorbeeld va rens en mossen vinden. In het vroege voorjaar is de rotstuin het mooist. “Over een paar weken is mijn rotstuin op zijn best. Ik ver heug me er al op”, zegt Corry en thousiast. Deze tuinen liggen op een per ceel dat tachtig meter diep en twintig meter breed is. Corry heeft de tuin zelf aangelegd. “Toen we hier kwamen wonen In de categorie Verzorging en Overigen was de Gouden Tuin pluim voor ECOstyle die de ECOstyle Klei- en zandgrond- verbeteraar op de markt bracht. Een commercieel uitgebalan ceerd product uit een gerenom meerd ‘biologisch nest’, aldus de jury. De Zilveren Tuinpluim ging naar Barenburg Tuinproducten voor de Park Overwinteringsset voor het gazon. Een uitstekende oplossing voor mensen die ver geten dat het gazon ‘s winters voeding nodig heeft, zegt de jury. De jury voor de Tuinpluimen be stond dit jaar uit: Wim Ouds- hoorn, Rob Vertinden, Irene Ha verman, Paul Pijpers, Wilbert Witteman, Annemieke van der Boor en Karei Verdonschot. In de kruidentuin van haar zoon Hans staan al meer dan twintig verschillende soorten tijm. Corry gebruikt de kruiden uit deze tuin bijna nooit. “Een enkele keer ge bruik ik wat rozemarijn, maar de tuin is er vooral voor de sier.” Ook van de rozentuin probeert ze ie der jaar weer een plaatje te ma ken. Nieuwe aanwinsten haalt Corry overal vandaan. Meestal gaat ze met andere tuinliefhebbers naar kwekers en beurzen. “Vorig jaar ben ik naar Engeland afgereisd. Daar heb ik een aantal bijzonde re exemplaren op de kop kunnen tikken.” Corry probeert alles bij te houden op het gebied van tuinen. Vooral Engelse tuinbladen inspi reren haar. Als ze bloemen of planten in tijdschriften ziet, schrijft ze die op in een boekje. Daarna probeert ze te achterha len waar die bloemen of planten te koop zijn. Echt dure planten koopt ze niet. “Als ik ze te duur vind, bestel ik zaad.” Wie de tuin van Corry van de Wiel wil bezoeken moet nog even ge duld hebben. Corry stelt haar tuin open voor publiek op 11 en 12 juli en op 8 en 9 augustus. De entree is f5,—. culiere opdrachtgevers, hebben tuinarchitecten te maken met te genstrijdige belangen en gege vens die in een beperkte ruimte een plaatsje moeten krijgen. Wa gemakers: “Kinderen verwach ten iets anders van een tuin dan staande bomen en niveauver- den mooi en lelijk gebruik ik niet schillen moesten blijven. Boven- vaak; dat moet de toeschouwer dien moest het met het Stad- maardoen. Maarditiseenmooie spark Oude Dijk onderdeel tuin. Mijn conclusie: eenvoud, worden van de verbinding van Oude Markt/Heikese kerk naar Huize Nazareth. Ook zou de Mu zentuin door waterpartijen nog logische verbindingen moeten krijgen met de stedenbouwkun dige aanpassingen die Coenen Ontwerp van de Muzentuin heeft ontworpen voor Konings plein en Willemsplein.” Voorwaarden en beperkingen. Ze brengen Wagemakers er toe te zeggen: “We zijn technici, geen designers. Maar ik werk graag met tegenstellingen.” Het scheppingsproces, (“een heftig project”) inclusief zijn vele (bouw)vergaderingen, heeft overduidelijk goede herinnerin gen achtergelaten. Bijvoorbeeld aan het gouden idee van de brug in de Muzentuin. “Dat idee is tij dens een van die besprekingen ontstaan. Op die brug kom je niet in de tuin, maar er wel door. Je blijft van de boom af. Je verblijft boven de tuin. En de zachte lijnen en dè niveauverschillen van de tuin worden versterkt door de bij senioren flats aan strengheid van de brug. De woor- de Brucknerlaan 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 15