o on Sfp ‘In Den Haag geld vragen voor opknapbeurt park Oude Dijk’ Aandacht voor kinderarbeid in India TWM koopt Put van Reef J Oplage103.100 Solidariteit Mundial in de Klas breidt educatief aanbod uit Omgedoopt tot vogelreservaat ‘t Wyckermeer Does gauw ‘waauw aon’ WONING TE KOOP gevraagd Prijs en aanvaarding in overleg 040-2833300 LIVIUS v/h Vrije Boekhandel BABYSUPER DE GRONDLEGGERS VAN PARKET Extra uitzendingen Omroep Brabant over verkiezingen gemeenteraden MS o 1 Vijftien miljoen voor verkeersprojecten - fes De s@ verier Rondom Hart van Brabant -pag-3 pag.4 Ku pag.5 Films. .pag.7 Parochienieuws. pag.7 Gemeentenieuws pag. 8 en 9 Sport. pag.13 Uitagenda pag. 13 Gemeentenieuws o oo ON OFF KvdW FOTO: PETER LIGTENBERG AG ZATERDAG projf rsinfn de revue. Dat zijn in Midden- te 673 zie pagina 8 en 9 Bakker Floor De centrale laan in het Stadspark Oude Dijk Mundial in de klas is niet alleen leerzaam, maar ook leuk! FOTO: MULTIVISION PARTNERS LEES VERDER IN DIT NUMMER: ligheid te bouw van »se Koer die in 1 APPEL- FLAPPEN Donderdag 26 februari 1998 41 ste jaargang nr. 2043 As van Breda. Sophiastraat 11 Tel.: (076) 521 48 48 5 HALEN 4 BETALEN Fuji schenkt ton voor Rees hof park Toekomst Tilburg in Beeld Khrskeet naar Udenhout GEWOON DE GOEDKOOPSTE Alles tegen superlage afhaalprijzen Leenherenstraat 120 Tel. 013-5443378 Alle dagen open! Do. en vr. koopavond bruynzed vloeren echter een I gevraagde beheer van alleen is niet vol stelt het rapport. Het de werkgroep ig om meer imeenten gingen -ntelijj Het thema kinderarbeid in India sluit nauw aan bij de landelijke campagne van onder andere de FNV, ontwikkelingsorganisatie Novib en Unicef. De campagne gaat vooraf aan de VN-confe- rentie van de International La- Ivan Lieshout IslL. andere soorten water als indus trie- en landbouwwater. De TWM wil «de reeds aanwe zige hoge natuurpotenties sti muleren». Te denken valt onder ander aan een vogelreservaat. Een aannemingsbedrijf heeft onlangs een hekwerk geplaatst rond het gebied. Brabantse ger verband met herindeling stembus. In ook volop aandacht voor vr bal, want er wordt op ook gevoetbald om de rteerde ‘r, Wa terstaat en Volkshuisvesting). In onze regio is geld beschikbaar veiligheid voor de volgende projecten: fietspad Broekhovenseweg 100.000; overstap halte State Brabant TV strijkt ook neer in Vught waar vanuit ‘De Speel doos’ de verkiezingskoorts in die gemeente gevolgd wordt. Tij dens de uitzending zijn de uitsla- Nieuwlandstraat 56 5038 SP Tilburg 013-5435944 Vanaf deze week vindt u in De Tilburgse Koerier elke maand een informatiepagina voor migranten die in Tilburg wonen. Daarop staat nieuws van zowel de gemeente als van organisa ties en instellingen voor allochtonen. Palet Midden-Brabant is verantwoordelijk voor de coördinatie en redactie van deze pa gina die Kleurrijk Tilburg heet. Zie pagina 11 De werkgroep Festival Mundial in de Klas heeft dit jaar het aan- Als herkenbare regionale tegen bod voor basisscholen verder uitgebreid. In de weken voor de hanger schreef Petermeijer ook slotmanifestatie van Festival Mundial op 21 en 22 juni kunnen ^en,verhaal dat speelt in de regio leerlingen van basisscholen in Midden-Brabant zich bezighou- den met het thema kinderarbeid. Mundial in de Klas heeft een gevarieerd onderwijspakket samengesteld. Leefsituaties voor kinderen in India en Midden-Brabant kunnen op een levendige manier verbeeld worden. Daarnaast kunnen scholen via de werkgroep een cultureel programma boeken. bour Organisation in Genève in juni. Kinderboekenschrijver Hans Petermeijer schreef speci aal voor deze landelijke cam pagne een verhaal over een zin ih India waarvan één 1 moet gaan werken. ruziet met de ge en premier Kok jt stijf, zo bleek week. De ge- Haag heeft 1,1 gen na te kijken op de teletekst pagina’s van Brabant TV. In een gecombineerde radio-uit- zending voor Midden- en West- Brabant passeren de verkie zingsuitslagen van onder meer \Rl.lS Brabant besteedt 4 maart uitgebreid aan de gemeente- igen. Op de ra- «ebeurt dat in een extra uit- iding van 1830 tot 23.00 r. Brabant TV presenteert De n.v. Tilburgsche Waterleiding-Maatschappij (TWM) heeft in december de Put van Reef aangekocht. Het gebied is ingericht als natuurgebied en met name als vogelreservaat De TWM heeft inmiddels de noodzakelijke maatregelen genomen om de huidige overlast uit dit gebied te weren. Tevens is het terrein on toegankelijk gemaakt. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv "'X Dir.: J.A.J.M.deBeer Oprichter J.H.G. de Beer Verschijnt in Tilburg, Goirie, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel, Hilvarenbeek en Hulten Redactie-advertentie-atdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Int.: Centrum voor Gesproken Lektuur. \PB 24,5360 AA Grave - Tel.: 0486482345 ‘Does gauw ‘waauw aon’ is de volgende carnavalsperiode het motto van Kruikenstad. Dat is in de nacht van dinsdag op woensdag bij de afsluiting het zottenfeest door Prins Joep d’n Twidde bekend gemaakt. Het nieuwe motto stamt uit de tijd dat mensen nog echt zondag se kleren hadden. Als de kinde ren dan bijvoorbeeld gingen voetballen met hun zondagse schoenen, zeiden de ouders: ‘Does gauw ‘waauw aon’, of wel: ‘Doe eens gauw je oude aan’. Tilburg ƒ328.000; fietsvoorzie- ningen Smidspad ƒ85.500; tweede fase 30-km-zone Moer gestel (gemeente Oisterwijk) ƒ101.650; 30-km-zone wijk «Hoogeind» te Goirie ƒ179.300; 30-km-zone eerste fase Pannenschuur te Oister wijk ƒ117.100; derde fase aan pak verkeersonveiligheid Pan- nenschuurlaan-Moergestelsew eg te Oisterwijk ƒ191.575; maatregelenpakket vervoerplan ROC Midden-Brabant te Til burg ƒ416.000. Het rijk meenten houdt de poot stijf, eerder deze meente Den j miljard gulden nodig om schulden af te betalen en dat moeten de gezamenlijke an dere Nederlandse gemeen ten maar ophoesten, vindt het kabinet. Dat wil daarom tot het jaar 2005 minder geld in het Gemeentefonds stoppen, het potje waaruit de steden en dorpen van de staat een belangrijk deel van hun inkomsten krijgen. Dat scheelt een stad als Til burg tot die tijd jaarlijks ruim twee miljoen gulden, meldt onze regionale om roep. Een vreemde zaak, vindt de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG), waar het rekensommetje vandaan komt. Eerder kwam het rijk zelf met geld over de brug toen Amsterdam in de pro blemen zat; dat moet nu met Den Haag dan ook maar ge beuren, stelt de VNG. Gelijk hebben ze, want de gemeente Den Haag heeft niet altijd even verstandig met de centen omgespron gen. Het is een van de grote steden en die hebben meer problemen dan de gemid delde plattelandsgemeente. Daar krijgen ze dan ook wat extra geld voor van de staat. Als dat niet genoeg is, moe ten ze maar meer vragen. Tegelijk echter is Den Haag ook de stad waar bijvoor beeld de bouw van het nieuwe stadhuis vele mil joenen meer kostte dan be groot was. Het is niet eerlijk dat soort tekorten indirect te verhalen op gemeenten die verstandiger met hun geld omgaan, gemeenten met hun eigen sores. Je merkt dat het gezinsden ken bij dit kabinet wat min der leeft dan bij vorige. An ders hadden de ministers en staatssecretarissen al lang bedacht dat je een duurder uitgevallen inrichting van een kamer niet verhaalt op het toch al niet ruime zak geld van de kinderen. Dat los je op door zelfde buiten - kant van je huis te schilde ren, in plaats van daarvoor iemand in te huren; of je stelt de aankoop van een auto een jaartje uit. Dat is het verschil tussen ie mand pakken en de pijn ver delen: gemeenten dwingen tot vervelende, voelbare be zuinigingen of alle belas tingbetalers vrijwel onge merkt een beetje laten meebetalen, wat ze toch al deden. Maar dat is hogere politiek. De TWM-aankoop is van strate- om natuurontwikkeling als om gisch belang zowel als het gaat de toekomstige produktie van rden is nog onduidelijk. Het zou vindt een werkgroep, waarin omwonenden samenwerkten een beeld kunnen worden, maar - -net zo goed een milieutempel. Binnen de muren van Park Oude Dijk zouden ook kleine tuinen moeten komen.De werkgroep denkt daarbij aan een rozentuin, weuiuuuer nut ven van AuinntiijM- ueiinig ukwui wc- een japanse tuin en een kruiden- ten. Misschien dat het benodigde geld dan van het rijk kan tujn zo>n vijftig jaar geleden is komen, uit een potje voor achterstandsbuurten, ant- er een stukje bos aangelegd door woordt werkgroepslid J. van Summeren. de zusters. Dat moet blijven, vindt de werkgroep. Misschien te voor de andere mogelijkheid worden alleen enkele bomen ge- kiest, zal er zeven dag per week kapt om de structuur te verbete- beheer aanwezig zijn. Aan dit ren. »e- plan hangt een prijskaartje van Verder is het idee ontstaan om 340.000 gulden. De werkgroep een droomtuin te bouwen. Hier- raadt de tweede variant aan, om- over moet nog veel worden na dat Park Oude Dijk kwetsbaar is gedacht. In de toekomst moeten voor vernielzucht. Rommel er kinderen uit heel Tilburg naar moet zo snel mogelijk worden het park komen om naar deze bij- opgeruimd en schade moet her- zondere speeltuin te gaan. steld worden. Het vernieuwingsplan zou onge- tniljoen gulden gaan s van het booï voor de levensbron. Hierdoor geïnspireerd vindt de werkgroep dat het middelpunt een grote rol moet spelen. Alle paden zullen daarheen moeten leiden. De werkgroep wil dat op een eilandje in een vijver een op merkelijk object komt te staan. dit precies zou moeten wor- Als ambtenaar weet Van Sum meren waar het geld eventueel wel vandaan kan komen. “Als het de gemeente echt niet lukt om het geld bij elkaar te krijgen, hoop ik op steun van de centrale overheid. Er bestaan speciale ijecten voor achterstands- Mjurten. Misschien dat dit deel van Tilburg voor financiële steun in aanmerking kan komen. Ik heb in ieder geval nog alle dat het park vernieuwd zal len.” Omroep woensdag aandacht raadsverkiezing dio gel zendin uur. u van 19.00 tot 23.00 uur een ver kiezingsprogramma vanuit de TV-studio in Eindhoven. De m programma’s van TV8 komen hierdoor die avond te verval- len. st, zal er zeven dag per week leer aanwezig zijn. Aan dit een prijskaartje van gulden. De werkgroep tweede variant aan, om- over moet nog e Dijk kwetsbaar is gedacht. In de t jlzucht. Rommel er kinderen uit 1 I mogelijk worden het park komen om i r. schade moet her- zondere speeltuin tt Het vemieuw:-“7' veer drie miljoen gul Droomtuin kosten. Uit reacties Studies De werkgroep ging echter een stadsbestuur is gebleken dat het Het park in het hart van de stad is stapje verder dan het gevraagde onmogelijk lijkt om het geld bij in 1987 opengesteld voor pu- advies over een beter beheer van elkaar te sprokkelen. bliek. Dat bezocht het echter niet het park. Dat alleen is niet vol- Ontwerper J. van Summeren, met velen. Daarom liet de ge- doende, stelt het rapport. Het werkzaam bij de Dienst Wtjkza- meente enkele studies uitvoeren, park heeft volgens de werkgroep ,n er? vai?. e werkgroep, oplossingen die be- een beter imago nodig om meer V17dt de uitwerking van dit plan --- publiek te trekken. zeker met nutteloos. De werk- Bij het nadenken daarover keek groep heeft een plan op tafel ge- de werkgroep naar de geschiede- *e8dP?°r concrete voorstel nis van het park. Dat was oor- \s nu bekend hoeveel geld er no juli 1996 spronkelijk een negentiende- dig is. Als wij de eerste stap me eeuwse kloostertuin. De hadden gezet, was er helemaal oorsprong van dit type tuin ligt in “etsjpbeurd.o de Middeleeuwen. Om de tuinen van kloosters stonden in die tijd grote muren. Daarbinnen waren kruidentuinen, boomgaarden en moestuinen aanwezig. Binnen de gebouwen van kloosters lag de kloostergangtuin. De tuin was over meestal niet meer dan een gras- ProJ< perk dat in vieren werd verdeeld buur door paden. In het midden stond :enke Een van de dacht werden om de sociale vei- bevorderen, was de huizen, maar dat is weer van de baan. Het college besloot in ji wel dat het park niet mag ver dwijnen. Daarvoor zou een be- heerplan nodig zijn. De gemeen te vroeg drie landschapsbureaus een publiekstrekker voor het park te bedenken. Hier kwam geen geschikt voorstel uit voort. Een groep actieve buurtbewo ners, verenigd in Werkgroep Park Oude Dijk, ging ook in de zomer van 1996 aan de slag. Op verzoek van het stadsbestuur r heeft de werkgroep gekeken een put, fontein of boom als sym- naar een beter beheer van het bool voor de levensbron. park. Vorige maand verscheen Hierdoor geïnspireerd vindt de boop i het rapport van die werkgroep. werkgroep dat het middelpunt wordc Voor het beheer kwam de groep met twee varianten. De eerste be tekent dat de huidige beheersac- tiviteiten worden verdubbeld. De kosten voor dit plan bedragen 140.000 gulden. Als de gemeen- Wati nog even een verrassing. Met ‘Op Stap’ biedt Mundial in de Klas een pakket extra activi teiten waaraan kinderen van de deelnemende scholen kunnen meedoen. Nieuw is dit jaar een kinderloop, verbonden aan de Tilburg Ten Miles, die zich vol trekt op zondag 7 juni, vooraf gaand aan de publieksopening van Festival Mundial 1998. De opbrengst van de kinderloop gaat naar een kinderproject van Novib in India. Scholen kunnen verder voor de hoogste groepen een kindercon- ferentie over kinderarbeid orga niseren en daarmee toewerken naar deelname aan een stedelijke kinderconferentie over kinderar beid in juni, die waarschijnlijk in het Tilburgse gemeentehuis plaatsvindt. Een (overigens beperkt) aantal scholen kan de speurtocht gaan volgen die rond het Textielmuse um is opgezet. Ook 23 mei is een datum voor scholen om te noteren omdat dan de Global March, een wereldwij de symbolische mars tegen kin derarbeid, Brabant aandoet. Scholen kunnen zich inschrijven bij de Schoolbegeleidingsdienst Tilburg, teL (013) 5359455. Scholen die in 1997 meededen aan Festival Mundial in de klas krijgen overigens automatisch een uitnodiging. De stellingname van de werk groep heeft alvast één succesje opgeleverd. Het park wordt ‘s nachts afgesloten om zo ongt wenste ovemachters en vanda lisme tegen te gaan. Die beslis sing nam het college van B en W de week na het verschijnen van het rapport van de werkgroep. Op de andere wensen zal nog wel enige tijd gestudeerd moeten worden. GS van Noord-Brabant stellen laan ƒ1.168.000; de aanleg van melra ^miljoengdde. 10 seccmd.» hal.cnTUb^ de revue Dat zijn in Midden- te investeren in projecten voor ƒ163.500; 30 km/uur-zone Bin- Brabant de enige gemeenten kleine verkeersinfrastructuur, nensrad te Tilburg waar raadsverkiezingen worden <<Een imPuls van belang bij de ƒ70.050; 30 km/uur-zone «Oer- gehouden. De andere Midden- verbetering van tal van proble- le» ƒ99.400; 30 km/uur-zone emeenten gingen in men in de Brabantse steden en Kruidenlaan en omgeving jt de gemeentelijke dorpen», aldus gedeputeerde ƒ144.600; aanpak verkeerson- eind 1996 naar de drs. A. van Harten (Verkeer, Wa- veiligheid op de Hasseltrotonde de extra uitzending terstaat en Volkshuisvesting). ƒ200.750; aanpak verkeerson- /oet- In onze regio is geld beschikbaar veiligheid op de kruising Goir- 4 maart voor de volgende projecten: kestraat-Wilhelminapark-Has- KNVB- fietspad Broekhovenseweg seltstraa^9.850;fiets- beker: FC Den Bosch - PSV. 100.000; overstap halte Staten- voorzieningen Westerpark Kinderconferentie Bij het cultureel programma hebben scholen de keuze uit ver- n ge- schillende toonaangevende kind groepen. Welke dat zijn, blijft ferentie over tot de presentatie van 25 maart Midden-Brabant. Dat gaat over een boerengezin dat rond de eeuwwisseling het geluk zoekt in de stadse textielindustrie. Binnen dit gezin moet een van de kinderen als textielarbeider aan de slag. Het stadspark bij de Oude Dijk verdient een kans. Dat vindt een werkgroep, waarin omwonenden samenwerkten met ambtenaren van de gemeente. In elk geval moet het be heer verbeterd worden, stelt de werkgroep. Maar om het park tot iets moois om te toveren is drie miljoen gulden no dig. Dat hebben we als gemeente waarschijnlijk niet, liet wethouder Horvers van Ruimtelijke Ordening meteen we an ht -„Je gel potje voor achterstandsbuurten, ant- pslid J. van Summeren.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 1