Wl JZ Will Ouderen achter de computer Informatie brengen en halen* Na Oerle nieuw armoede-onderzoek in deel Karvel I POST i SCRIPTUM COLOFON AG AG 60. ri i i i i i i i i i i i i i s o oö CD Antoon Coolen Carnaval in Noord Ziektekosten Concert Seniorenorkest Trefpunt ‘tSant Voorlichting over thuiszorg Computers in de bibliotheek r i i Vakantiekrant voor ouderen Seniorencarnaval Flepsteppers pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 19 februari 1998pagina 9 Twern en armoede FOTO: PETER LIGTENBERG Drop Oud Hek Flipse-Tiemens De laatste tijd krijg ik regelmatig folders en andere stukken onder mijn neus die I Deacfne: donderdag 12.00 uur L.E. Esbril ■■■■MM De projectgroep die vanuit wijkcentrum De Nieuwe Stede bezig is met onderzoek naar armoede onder ouderen. V.l.n.r.: onderzoekscoördinator Wilma Snoeren, team coördinator Kees van der Wouw van het wijkcentrum, ouderenwerker Pablo van der Horst, Corry Jongbloets (KBO), voorzitter Riek Flipse, Cees Eijgenraam (kerkbestuur Margarita Maria) en Rinus van Bijsterveldt van de Unit Ouderenzorg van Sociale Za ken. HET WOORD IS AAN... Informatie over de computercursus voor ouderen: Els Verhoeven, Boerderij Vis sers, Berglandweg 40; tel. 5430922. De cursus hoort bij het landelijk project Ouderen en techniek van de ouderen bonden Unie KBO, ANBO en PCOB. De KBO is hier de uitvoerder van dat project. Het boekje Leven met armoede is voor zes gulden (plus evt. verzendkosten) te koop bij De Twern, Vincentiusstraat 102, 5038 SR Tilburg; tel. 5839999. c Q. 0) 0) co In deze rubriek kan iedereen van 55 jaaren ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Tot en met 28 maart is in de centrale bibliotheek een tentoon stelling te zien over Antoon Coolen. Het meest beroemde boek van deze Brabantse schrijver is Dorp aan de rivier, dat door Fons Rademakers is verfilmd. Coolen is wat in de vergetelheid geraakt, maar zijn boeken worden nog steeds gelezen. De tentoonstelling over zijn leven en werk is samengesteld in samenwerking met de Heemkundekring H.N. Ouwerling in Deurne. vooral richtten op ouderen in verzor gingstehuizen en aanleunwoningen. De buurt bij het Rooseveltplein is geko zen, omdat door cijfers van gemeente en corporatie Tiwos het vermoeden bestaat dat daar relatief veel ouderen met een laag inkomen wonen. KBO Tilburg-Noord en CV De Haaiplekkers organiseren vrijdag 20 februari een carnavalsmiddag in de Poorthoeve (Kalver- straat). Zaal open om 13.00 uur. Aan het showprogramma van 13.30 tot 17.30 uur werken mee: Leo van Helmond met de Dik ke Leo Show en tonpraoter Cees Coolen. U wordt ontvangen met een kopje koffie of thee en gedurende de middag wordt u verwend met enkele hapjes; tevens is er goe de carnavalsmuziek. Kaarten a ƒ6,- zijn te koop in ‘t Hazennest (Kreverplein). Wacht niet te lang, want er zijn maar 150 zit plaatsen. Het Steunpunt Ouderen Theresia organiseert maandag 2 maart een voorlichtingsmiddag over ziektekosten. Een medewerker van het VGZ zal dan van 14.00 tot 16.00 uur over dit onderwerp vertellen. Vragen stellen is ook mogelijk. Plaats: zaal Old Factory, Oude Langstraat 22. Entree gratis; evenals een kopje koffie of thee. Iedereen van 55 jaar en ouder is welkom. De gemente wil serieus werk maken van de bestrijding van armoede. Onderdelen daarvan zijn meer intensieve voorlich ting ove bestaande subsidieregelingen en de plannen voor het woonlastenplafond. Omdat het vermoeden bestond dat nogal wit Tilburgse ouderen te lijden hebben onder een laag inkomen, wordt ook in hun richting gewerkt. Vorig jaar wer den er i Oerle huisbezoeken afgelegd bij 80-plussers; de komende maanden kunnen 65-plussers in een deel van Korvel zulke wlzijnsbezoeken door oudere, deskundige vrijwilligers verwachten. Achteuitgang voorkomen Dat vemoedt ook de projectgroep die de serie bzoeken aan ouderen in de buurt van ht Rooseveltplein gaat opzetten. “Daarm is er voor gekozen hier 65-plus sers tibenaderen. Als je hen tijdig op de hoogt brengt van allerlei regelingen kun ‘Parity’ is een nieuwe dienst van PT-Post. Daardoor kun je, volgens deeclame, een brief op tijd bij je tan te) Soerabaja krijgen. Een mooi ini- tiaef. Nu nog iets om brieven in Ne- ddand zelf op tijd bezorgd te krgen, want daar mankeert de laat st tijd steeds meer aan! je wellicht voorkomen dat ze stapje voor stapje achteruit gaan”, stelt Wilma Snoe ren Als stafmedewerker ouderenwerk bij De Twern coördineert ze de project groep. Ze stelt onder meer de vragenlijst op en werkt de gegevens van het onder zoek uit. Het verzoek voor het onderzoek en de huisbezoeken kwam van wijkorganisatie De Nieuwe Stede (Korvel, Westend en St. Anna). Dat organiseerde onlangs al een informatiedag waar ruim honderd- vijftig buurtbewoners op af kwamen. De Nieuwe Stede werkt nu samen met het ouderenwerk en het algemeen wel zijnswerk van De Twern, KBO, Zonne bloem, parochie Korvel en met de Unit Ouderenzorg, gemeente-ambtenaren van Sociale Zaken die zich tot nu toe bedoeld zijn om ouderen iets te vertellen. Het gaat daarbij dan om zaken die te maken hebben met een lidmaatschap, met veranderingen in regelgeving, met veranderingen aan de woning en meer van dat soort onderwerpen. Hoewel ik van mening ben dat er niets mis is met de intelligentie van de gemid delde lezer en dat de meesten de kunst van het lezen redelijk machtig zijn, blij ken dit soort geschriften toch niet te begrijpen voor mensen die niet echt grondig ingevoerd zijn in de materie. Met de bedoeling de zaken zo duidelijk mogelijk voor te stellen, wordt daardoor dus vaak het tegenovergestelde bereikt. Voorbeelden van dergelijke onbegrijpelijke stijlbloempjes zijn best te geven, maar dat zou betekenen dat bepaalde instellingen in een kwaad daglicht worden gesteld, terwijl andere onterecht buiten schot blijven, omdat ze aan mijn aandacht ontsnapt zijn. Toch durf ik te stellen dat bijna elke instelling zich er schuldig aan maakt. Daarom denk ik dat het goed zou zijn als instellingen die iets te melden hebben aan senioren, die tekst eerst door een paar ouderen zouden laten lezen. Daarmee besparen ze zichzelf veel moeite en de ouderen veel onbegrip en on rust. Vrijwilligers Maandag zijn de eerste gesprekken ge weest met de circa vijftien vrijwilligers die zich aangemeld hebben om huisbezoe ken te gaan afleggen. Na een training van vier tot zes dagdelen gaan zij ieder ongeveer tien huisbezoeken afleggen. Maar voordat ze dat doen, sturen ze brie ven aan de betrokken ouderen met uitleg over de huisbezoeken en natuurlijk met de vraag of ze welkom zijn. Deskundige vrijwilligers van ‘t Gilde gaan de cursus van circa tien bijeenkomsten verzorgen in wijkcentrum Boerderij Vis sers in Groenewoud. Deelnemers leren daar onder meer hoe je met de computer tamelijk eenvoudig brieven of andere schriftelijke stukken kunt schrijven, adressenbestanden en tabellen kunt ma ken. Daarvoor krijgen ze de eerste beginselen van Windows en WordPerfect uitgelegd. En wat minstens even belangrijk is: tij dens de bijeenkomsten van telkens een uur kunnen ze natuurlijk ook zelf oefe nen. De huisbezoeken zullen voor de zomer vakantie klaar zijn. De vrijwilligers krijgen ondersteuning van een ouderenwerker. Het mes zal bij de huisbezoeken aan twee kanten snijden, vertelt Wilma Snoe ren. “Na Oerle willen we niet opnieuw het wiel uitvinden. We gaan dus eigenlijk weer informatie brengen en halen. Bren gen doen we door informatie te geven over onder meer kwijtschelding en huur- en subjectsubsidie. Belangrijk vinden we ook dat we meteen vertellen over bij voorbeeld activiteiten in het buurthuis. Zo hopen we sociaal isolement te helpen voorkomen.” “Informatie halen doen we door gewoon op een aardige manier vragen te stellen. Zo willen we een beter beeld krijgen van de problematiek.” “Het belangrijkst voor de ouderen zelf is natuurlijk de informatie die zij krijgen. Als ze willen, krijgen ze erna een vervolgbe- zoek van een van de ouderenadviseurs van De Twern. En als er over financiële regelingen meer informatie nodig is, komt er ook een ambtenaar van de Unit Ouderenzorg mee”, legt Wilma Snoeren uit. Na het onderzoek zal de wijkorganisatie bekijken wat ze verder onderneemt. Ook wordt dan door De Twern bestudeerd of en hoe dezelfde soort huisbezoeken el ders in de wijk of in andere stadsdelen uit gevoerd moeten worden. In Broekhoven zijn inmiddels ook al welzijnsbezoeken gepland. Bij de bestrijding van armoede moet ook De Twern een rol spelen, vindt de gemeente al geruime tijd. Omdat De Twern geen stappen ondernam, heeft de gemeente door een extern bureau laten onderzoeken hoe het wel kan. Conclusie: door bedrijfsma tiger werken kunnen er enkele ton nen van de subsidie voor De Twern gebruikt worden voor armoedebeleid in wijken. Wethouder Wim Luijendijk van Sociale Zaken ziet daarbij wel wat in de persoonlijke benadering, zoals gebruikt in Oerle en nu op Kor vel. Half maart praat de raadscom missie hierover. Het ouderenwerk bij De Twern blijft in elk geval tot eind dit jaar buiten schot bij herschikking van subsidiegelden. Dan volgt een evaluatie van de fusie van het ouderenwerk/SBT met De Twern. Voor veel ouderen is het iets waar hooguit de (klein)kinderen in thuis zijn. De computer, ze vinden het maar een eng apparaat. Toch valt dat reuze mee, zeker ook omdat computers steeds gemakkelijker in het gebruik worden. Binnenkort start in Tilburg voor het eerst een cursus, waar ouderen leren werken met deze nuttige hulpjes. De computer: leuk als hobby, of handig bij bijvoorbeeld het be- stuurswerk voor vereniging of club. In oktober verzorgde het regionaal Senioren orkest Midden- Brabant een muzikale middag in de concertzaal. De kaarten wa ren toen erg snel uitverkocht. Daarom wordt het concert her haald op dinsdag 10 maart om 14.00 uur in de concertzaal. Er zijn alleen kaarten voor de zaal; slechte plaatsen zijn er dus niet! Het is verstandig ruim op tijd aanwezig te zijn, zeker als je de lift moet gebruiken. De toegangsprijs is ook dit keer ƒ10,- inclusief koffie of thee. Kaarten kunnen uitsluitend telefonisch besteld worden bij de Rabobank Tilburg, tel. 5379911maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 20.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Daarna kunt u het geld overmaken op rekeningnummer 170201740 van de Rabobank. De bank zorgt ervoor dat u het toegangsbewijs krijgt toegestuurd. In Trefpunt 55+ van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 25 februari weer rikken en jokeren voor aardige prijsjes. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur; zaal open 9.30 uur. Reisclub ‘t Sant zit bijna vol. Slechts enkele mensen kunnen nog meedoen met het maandelijks spaarsyteem om op reis te gaan. Inlichtingen bij de vrijwilligers van deze club in het Trefpunt. Thuiszorg Midden-Brabant: dat is het onderwerp van een infor matiemiddag die Informatiewinkel West en de Samenwerken de Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) organiseren. Een medewerkster van de Thuiszorgwinkel geeft dan informa tie over hulpmiddelen, zoals het Personen Alarmeringssysteem (vroeger sociale alarmering). Iemand van de ledenservice van de Thuiszorg geeft uitleg over de veranderingen in het lidmaat schap van thuiszorg-organisaties en het innen van de AWBZ- premie. De middag is op woensdag 25 februari vanaf 14.00 uur in wijk centrum ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Entree en een kopje koffie of thee zijn gratis. Bent u geïnteresseerd in de cursus van de KBO over computers en techniek? Wellicht heeft u dan ook belang bij de catalogus instructie van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Want ook daar lopen nog veel mensen met een boogje om de computer heen. Om hier iets aan te doen organiseren medewerkers regelmatig instructies in de centrale bibliotheek op het Koningsplein. Elke woensdag kunt u er terecht om te leren werken met de compu tercatalogus. De instructie vindt buiten de openingstijden plaats van 10.00 tot 11.00 uur en van 20.00 tot 21.00 uur. Dan is het lekker rustig. U hoeft u niet op te geven: om tien uur ‘s ochtends dan wel om acht uur ‘s avonds bij de hoofdingang aanwezig zijn is voldoende. Over enkele weken zal het ook in de filialen mogelijk zijn een ca talogusinstructie te volgen. Uw belangstelling hiervoor kunt u al kenbaar maken bij de inlichtingenbureaus. Vragen om uitleg kan overigens altijd, als u bij u bij het zoeken naar een boek op problemen stuit. Aarzel dus niet om vragen te stellen. Daar zijn de mensen die in de bibliotheek werken voor: om uw vragen te beantwoorden. Vraag gerust uitleg, bijvoorbeeld over de catalogus. De venachting dat veel Tilburgse oude ren arrrzijn wordt deels bevestigd door de huisezoeken in Oerle, die begeleid werdendoor het Ouderenwerk van De Twern.Naar aanleiding daarvan heeft deze velzijnsinstelling eind januari een boekjeiitgegeven waarin interviews met een aatal van deze mensen staan. Ver schillede gevallen zijn behoorlijk schrij nend. “Aan g andere kant bleken veel van die 80-plusers redelijk tevreden, misschien wel brustend”, vertelt Kees Vermunt, een vn de vrijwilligers die in Oerle huis- bezo«en aflegde. Tijdens de bezoeken werd liet alleen over financiën gespro ken. )e ouderen -voornamelijk wedu wen-eerden ook min of meer geënquê- teerdover onderwerpen als veiligheid, eenzamheid en gezondheid. Voora cat laatste is vaak een probleem, conclicteert Vermunt. “Die stokoude mensergebruiken een heel kleurenpris- ma aamillen, elke dag weer. Voor zover ze extrëiulp nodig hebben, komt die van de marelzorgers, de kinderen dus. Over het opissen van financiële perikelen moet jevoorzichtig zijn, niet teveel ver- wachtigen wekken. Voor zover ik hoor de, viedat soort problemen overigens mee; ildenk dat oude mensen op een of anderenanier de tering naar de nering weten a zetten. Als dit soort zaken bij jongensenioren ter sprake gebracht zou wordei kan er wel eens een heel ander beeld mtstaan”, vermoedt Kees Ver munt. Tijdens de cursus wordt tevens ingegaan op het nieuwste communicatiemiddel, In ternet. Uiteraard komt ook de aanschaf van eigen (tweedehands) computers aan de orde. Wie er al een met de geschikte programma’s heeft, kan thuis oefenen. De deelnemers kunnen speciale cursus boeken voordelig kopen. Daarin wordt -net als tijdens de cursus zelf- de lesstof in begrijpelijke taal uitge legd. Wie zich verder wil bekwamen, kan dat ook met behulp van deze boeken. ie Seniorenwijzer verschijnt een- I taal in de twee weken in De Til- urgse Koerier. I ledactie: I )iny van Bladel- Verbunt Hart de Bruijn I \nton Dautzenberg 1 Hek Flipse-Tiemens I Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) kees Vermunt Adr?s redactie: I Sen'orenwijzer, p/a Vincentius- strait 102, 5038 SR Tilburg, of I Posbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 583(999. I Kopi kan opgestuurd worden naar I het ndactie-adres of naar De Til- 1 burgs Koerier, Postbus 10001, 5000IA Tilburg; tel. 5368805. Deacfne: donderdag 12.00 uur voor q verschijningsdatum. Het maken van vakantieplannen komt weer op gang. Hoewel het vanzelf spreekt dat het ook voor ouderen goed is er eens even uit te zijn, leven bij hen vaak nog vragen. Hoe? Waarheen? Met wie? Om die vragen te helpen beant woorden is er de Senior Vakantiekrant. Hierin laten ongeveer 25 organisaties, die niet bij ieder reisbureau bekend zijn, zien welke mogelijkheden zij bieden: voor wie alleen gaat of met een groep, naar binnen- en buitenland, dichtbij of verder weg. Een wegwijzer voor ouderen die met vakantie willen. De Senior Va kantiekrant 1998 is gratis verkrijgbaar bij stichting Contour, St. Annaplein21. De Senior Vakantiekrant is ook af te halen bij alle kantoren van de ING-bank en kan schriftelijk aangevraagd worden bij de ad ministratie Senior Vakantiekrant, Postbus 70155,9704 AD Gro ningen. Als bijdrage in de verzendkosten wordt dan verzocht om drie postzegels van 80 cent bij te sluiten. Al jaren organiseren De Flepsteppers op de vrijdag voor Car naval een groots Senioren+fist in Schouwburg Tilburg. De ar tiesten die het festijn komen opluisteren zijn zangeres Maribel- le (gezellige Nederlandse muziek), Nelly en begeleiding (opera-melodieën), Patrick (bekende populaire meezingers). Tonpraoter Cees Coolen is weer present en cabaret wordt ver zorgd door het gezelschap de Bretel Boys. Het seniorencarnaval wordt morgen vanaf 13.15 uur in de schouwburg gehouden. Kaarten kunnen ook daar gekocht wor den.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 9