r v ÏBKÏ 'Huren of kopen is een vrije keus TBK Kopijsluiting Veilig buitenverlichting aanleggen CURSUSSEN - CURSUSSEN - CURSUSSEN - CURSUSSEN ÊsfnM Nieuwe keuken Amarant feestelijk geopend AAB Beveiligingen b.v. O 9 w 013 - 5426447 aa B DE TILBURGSE KOERIER pagina 18 Donderdag 19 februari 1998 pagina 19 iar basisonder- rt1998 stoppen met roken yoga Burgemeester Stekelenburg in actie tijdens de opening. folklore instuif levende waarheid 2 i jij geï 19 2 Symposium MKB St. Dionysius 15 *L OT T Ide-België f Interview met Marja Elsinga WONINGCORPORATIE I Y :ha- let WONIH6CORfORATlt Prijs cursusaankondigingen lldigi/m 21 -februari. I Rondom Hart van Brabant english Cambridge advanced certificate ademtherapie/ ademlessen intuïtief mandala tekenen werken met essentiële olie VÓÓR HET TE LAAT IS! weten p s aan de I voor iuur: RONDOM HART VAN BRABANT Plus, IQ jid 2x40 ninj ten) lar. ;,door ,een mte 8 ver- e en JUSTUS Ue ;r je huurt. Dat kan g of een ar partner eer andere baan :n handicap >97 de Seniorenraad ig aangenomen. '1998 9 Huren of kopen kan allebei bij de TBV, vaak zelfs in hetzelfde project zoals hier in Tuindorp de Kievit. lage inkomens zwaar de dupe. Ter wijl het afschaffen van de rente-af- trek vooral de beter betaalden aan gaat.' nanciële en ii sche verander naar het jaar vindt plaat" zal om meerinf siuml UNT* WEKEN ant 5 IcMmt 15 >aar basisonder- gende verslagen aan de wezens- ankelijkheid, Ie- liteit, non-discri- ibaar onderwijs, jeving aangeno- astrologie en bewustwording Binnenkort start de cursus Astrologie en Bewustwording. In deze cursus van 10 lessen leer je de astrologische basis principes aan de hand van je eigen ho roscoop. Hierdoor krijg je behalve in zicht in de astrologie ook inzicht in jezelf. Voor inlichtingen en folder: drs. Roeland de Loofft Dirah Academie; tel. 4635468. Buiten deze tijden alleen in spoedgevallen (ook 's avonds en in het weekend): AAB Beveiligingen - Als U voor security kiest Technisch B«»eiiiginpb«drt|f Carte Deux Amarant levert vooralsnog 'l',c maaltijden per dag aan Amaranten J n derden waarvan de 5S te Tilburg jvanproduc- .000 maaltijden et amarant --p—de aan de zorg omdat de maaltijdprijs enkele guldens per maaltijd lager is dan het gemiddelde in de gehandicaptenzorg. “Bij zoveel noden in de zorg, een wel kome bijdrage", aldus dhr. Bottelier, voorzitter van de directie van Amarant. Marja Elsinga betwijfelt ten zeerste of de Nederlandse politici van zins zijn om de hypotheekrente-aftrek te gaan beperken, aangezien ze zich daar niet erg populair mee maken bij hun kiezers. Momenteel laait de discussie op over de vraag wie nu meer wordt bevoordeeld, de huurder of de koper. De aanpak van de gun stige rente-aftrek vindt zij minder logisch dan het flink verhogen van het huurwaardeforfait, het bedr dat eigenwoningbezitters bij hul belastbaar inkomen moeten op len. 'Rente-aftrek kan ik nog vol als je bedenkt dat een eigen huis investeringsobject is. Maar het huurwaardeforfait is echt te laag, zeker nu de huren zo stijgen. Op deze manier worden mensen naar koopwoningen geduwd terwijl ze anders misschien wel zouden hu ren.' Amarant blijft eigenaar van de keuken en heeft geïnvesteerd in de renovatie van het gebouw. Van Hecke investeer de in apparatuur en logistiek en is v antwoordelijk voor de exploitatie Marja Elsinga, onderzoekster van het onderzoeksinstituut OTB van de Technische Universiteit Delft promoveerde ruim twee jaar geleden op haar onderzoek getiteld 'Een eigen huis voor een smalle beurs; het ideaal voor bewoner of overheid? Mevrouw Elsinga doet allerlei onderzoeksop drachten voor de overheid, zoals het ministerie van VROM. biel dan wanneer bij overplaatsing i van jezelf of je pa vaardvenstraat oodlokalen in de enstraat naar de st en geschikt ge- De voormalige Rijks-HBS Willem II sluit voorgoed de schooldeuren. Leer lingen van het DGO afd. MD St. Dio nysius gaan 4 maart verhuizen naar de Wandelboslaan. Maar ze laten iets ach ter: een monumentaal gebouw dat on langs nog in opspraak raakte, aan de Ringbaan Oost 240. De laatste dag van dit schoolgebouw laten de leerlingen niet zomaar voorbij gaan. Ze houden maart. De kosten voor een uitvaartsviering op donderdag 19 100,-. Voor meer infor- februariom 12.00 uur voor hun school, "leiding kunt u bellen want zo’n mooi gebouw verdient een coördinator, waardig afscheid, met bloemen en met gepaste kleding. Is er geen drempel, dan is het aan brengen van een smal sleufje in de dorpel de enige oplossing. Doe dat wel netjes, want het moet later 'on zichtbaar' te herstellen zijn. Schroef het slijtprofiel los en teken met een winkelhaak en potlood de beide lij nen voor de sleuf af. Maak de zaag sneden, zo mogelijk naar buiten af lopend, met een kapzaagje. Steek Zet zowel de kabel als het schakel- materiaal stevig vast met schroeven en pluggen. Voor de kabel heeft u daarbij speciale klem- of kabel- zadels nodig. Het eerste zadel plaats u maximaal 10 cm verwijderd van aansluiting of doorvoer en daarna is de onderlinge afstand 30 cm. Na het grote succes van vorig jaar zal er dit jaar op de Katholieke Univer siteit Brabant weer een symposium plaatsvinden voor het midden- en kleinbedrijf in de regio Tilburg. Ook dit jaar zal het symposium worden begeleid door Jan Melis, voorzitter van de Kamer van Koophandel Mid den - Brabant. De aspecten die aan de orde komen zijn o.a. de fiscale, fi nanciële en informatie-technologi- ïringen voor het MKB 2000. Het symposium laats op dinsdag 17 maart en i 13.00 uur beginnen. Voor iformatie omtrent het sympo- rkunt u bellen: tel. 5438829. stoffeercursus bridgeschool acacia Leren stofferen bij Cees Dielemans. Bridgeschool Acacia start op dinsdag 3 Tel. 5368341. Twaalf lessen voor maart om 14.00 uur een Biedcursus ƒ350,-, exclusief materiaal. Lesduur: voor gevorderden. Cursusduur: 12we- 2.5 uur. kelijkse lessen van ca. 3 uur. Docenten: Tjali Tuwanakotta en Bettie van den Boom, docenten ING Bridge Acade mie. Locatie: Bridgesociëteit Acacia, Acaciastraat 7 (vlakbij centraal sta tion), Tilburg. Inlichtingen en inschrij ving: tel. 5353966. De cursus Cambridge Advanced Certi ficate is een cursus van 25 lessen a 1,5 uur, waarvan er 10 voor de zomerva kantie gegeven worden en 15 erna of andersom. Geplande begindatum: 23 februari. Vooropleiding: HAVO of vergelijkbare opleiding. Deze cursus leidt op voor het Cambridge Advanced Eng- geoef spe- doeld Openingstijden: Het kantoor is geopend dagelijks (ma t/m do) van 09.00-12.00 en van 13.00-16.00 uur Op vrijdagen Van 09.00 -12.00 uur Woningzoekenden: dagelijks telefonisch vart 09.00 -12.00 uur, öf op afspraak. tel. 594 05 00 Huuradministratie: De carnavalsdagen staan weer voor de deur. Wij wensen u veel plezier de komende dagen. Mocht u nog iets met ons willen regelen op carnavalsmaandag of dinsdag, dan kunt u daar voor gewoon terecht tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 13.00 en 16.00 uur. Zelfheeft Marja Elsinga enige tijd geleden een huis gekocht, 'maar al leen omdat ik op de plek waar ik graag wilde wonen geen kwalitatief vergelijkbare woning kon huren. Anders had ik dat gedaan!' Zij was jarenlang een tevreden huurster bij een Delftse woningcorporatie, voor al omdat die probleemloos voor het onderhoud zorgde. Als eigenwo- iigbezitter moet ze dat nu zelf (la- i) doen. Burgemeester Stekelenburg opende 10 februari de nieuwe keuken op het terrein van Amarant. De realisatie van deze ultra-moderne keuken is een gezamenlijk initiatief van Ama- ’•’•nt, stichting voor Zorg- en dienst- 325 maaltijden per d lening aan ±1.200 mensen met 500 maaltijden aan i een verstandelijke handicap in de stichting Maaltijdenexpres te regio’s Tilburg en Breda en Van de grootste is. Uitbreiding van Hecke Institutioneel, Van Hecke’s tie is mogelijk tot ca. 2.000 m; gespecialiseerde cateringdivisie perdag.Deovereenkomstmet voor de zorgsector. komt rechtstreeks ten goede cursusaankondigingen Voor het plaatsen van een cursusaan kondiging brengen wij per regel van 35 karakters ƒ2,- (excl. 17,5% b.tw.) aan de betrokkene(n) in rekening. De re- daktie behoudt zich het recht voor te uitgebreide kopij in te korten en, indien zij dit nodig acht, kopij te herschrijven. U kunt uw cursus-kopij bij ons inleve ren of naar ons toezenden. Vermeld daarbij wanneer u uw aankondiging geplaatst wilt zien! IJ kunt uw aankon diging contant afrekenen. Indien u een rekening wenst, dient u ons een fak- tuuradres door te geven. Cursusaan kondigingen dienen uiterlijk vrijdag voor plaatsing om 12.00 uur in ons be zit te zijn. Nimrodstraat 30 5042 WX Tilburg tel.(013)594 05 94 Postbus 1120 5004 BC Tilburg Onwillige politici Elsinga bekijkt met verwondering hoe de overheid het eigenwoningbe- zit stimuleert. 'Waarom toch? Men sen die willen kopen, hebben daar even goede argumenten voor als mensen die liever huren. Huren en _r kopen zijn gelijkwaardig aan elkaar. nu nogal riant, n Toch wordt het woningbezit bevor- dat zo? En als da derd, en dan ook nog met name voor dansavond ypelaer Vrijdag 20 februari is er weer een ge zellige dans- en ontmoetingsavond echtparen en alleenstaanden van jaar en ouder in wijkcentrum De Ypelaer aan de Corellistraat 10. De avond is van 20.00 tot 01.00 uur. De voordeur is geopend van 20.00 tot 21.30 uur. 'Bovendien zou de consument er oog voor moeten hebben dat kopen niet zonder risico is’, vindt de onder zoekster. 'Wie weet hoe de rente zich ontwikkelt en hoe het hem per soonlijk in het leven vergaat? Ziek te, scheiding, werkloosheid, het kan iedereen overkomen. Daarbij ben je met een eigen woning minder mo- pakketten voor polen Er is weer gelegenheid tot het inleve ren van pakketten voor familie, vrien den en kennisen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. In leveren van pakketten kan geschieden bij: stichting Tilburg Polen, Goirke- straat 133 op donderdag 26 februari van 14.00-17.00 uur en vrijdag 27 fe bruari van 18.00-20.00 uur. Voor in formatie kunt u bellen: tel. 5434913. ivn-wandeling galgeven De maandelijkse openbare wandeling van het TVN Tilburg en omstreken voert zondag 22 februari rond het Gal geven en omgeving. Het Galgeven ligt direct ten zuidwesten van het landgoed Ter Braakloop. Het ven heeft een rijke historie. De naam Galgeven komt uit de tijd van Karei de Grote en de gouw- graven. Rechtspraak werd gehouden in de openlucht op de heuvel van de hei, bij een ven. Ook neemt het Galgeven een plaats in de geschiedenis van wol- lenstoffenindustrie. Helaas is het water van het Galgeven sterk aan het verzuren. Dit heeft ernsti ge gevolgen voor het venmilieu. In het ven komen allerlei soorten watervo gels voor, bijv, wilde eenden, tafeleen den, kuifeendjes, wintertalingen en smienten. Het meenemen van een verrekijker en laarzen wordt dan ook warm aanbevo len. De wandeling voert zijdelings ook langs het Beekdal en het Schaapsven. Op het drijvend eiland in dit ven be vinden zich bijv, veenmossen en gagel. De wandeling duurt ruim 2 uur. Start plaats: voorbij café Mie Pieters (Laag Heukelomseweg 13), aan de bosrand, kruising Hoevenseweg en Sparren- dreef. Tijd: 10.00 uur. Informatie: Bert Haans, tel. 5433641. r waarheid, laar we vinden zo veel dat onwaar, onecht is. Wat is waarheid? Een vraag waar door filosofen eindeloos over ge twist kan worden. Toch is de waarheid altijd en overal aanwezig. Het is voor koristenopleiding iedere serieuze zoeker mogelijk bin- 3 ding te verkrijgen met deze levende -ini-n(,g mee te doen waarhejd Waardoor men “een weten- eginnende koor- de” wordt. Over dit onderwerp organi seert de School van het Gouden Ro zenkruis, het Lectorium Rosicrucianum, een lezing op vrijdag 27 februari op Spoorlaan 424 (tegen over het station). Aanvang 20.00 uur. entree ƒ5,-. Ook dit boorgat is weer eenvoudig te herstellen door het gat op te vul len met een stukje (deuvel) rond hout en het daarna te plamuren en af te lakken. por kiezen om gedurende panden slechts tijdelijke buitenverlichting aan te leggen. Daarbij is het maken van een deug delijke snoerdoorvoer van binnen naar buiten en een spatwaterdichte aansluiting tussen stekker en contra- stekker onontbeerlijk. Het maken van een goede snoer doorvoer is belangrijk. Is er een drempel aanwezig, dan kan die ver vangen worden dooreen (tijdelijke) drempel voorzien van een sleuf. Schroef de bestaande drempel los, teken de buitenlijnen daarvan af op een (vuren) plank van ongeveer ge lijke dikte en zaag deze vervolgens op maat. Zaag en steek aan de on derzijde van deze drempel een sleuf die iets smaller is dan de dikte van het snoer. Druk het snoer erin vast. U kunt ook een permanent verlich- tingpunt of stopcontact bij uw voor deur, op uw balkon of in uw tuin la ten aanleggen. Dit moet door een erkend installateur gebeuren. Zon der gehannes met extra verleng snoeren kunt u dan het hele jaar buiten over stroom beschikken. De intuïtieve mandala kan dat wat nog niet zichtbaar is, zichtbaar maken. Dat wat nog onbewust is, naar het licht brengen. Het is een momentopname van je eigen innerlijk. Zo kun je inzicht verwerven in datgene wat je voelt en watje bezighoudt. Je leert op deze ma nier naar je gevoel te luisteren en er vorm aan te geven. Je ontwikkelt zo ook je zelfexpressie, daarin zijn we al lemaal uniek; eenieder heeft zijn eigen vormentaal. Data: 7 weken vanaf woensdag 4 maart. Er start dan een ochtend- en een avondcursus. Kosten: ƒ125,-. Voor inlichtingen/aamelding: Ilse van der Putten, tel. 5445389. Wat de overheid dan zou moeten doen? In elk geval niet een van de twee vormen bevoordelen, vindt de onderzoekster. 'Huren of kopen zie ik als een vrije keus van vrije men sen. Als de overheid toch wil stimu leren, laat ze dat dan de mensen met de lage inkomens doen, of die nu kopen of huren!' i precies wat ze e hypotheek kwijt zijn, maar niet welke lasten daar nog bij komen. Dat noemen ze dan "tegenvallers", terwijl die posten natuurlijk allang ingecalculeerd hadden moeten zijn.' Onderzoekster Marja Elsinga van het onderzoeks instituut OTB van de Technische Universiteit Delft is helemaal thuis in het onderwerp 'huren en kopen'. Zij vindt dat mensen die overwegen een huis te kopen zich van te voren heel goed moeten laten informeren. Dat gebeurt lang niet altijd. Door haar studie en haar werk weet ze welke afwegingen andere men sen maken bij de vraag wat ze zul len doen: kopen of (blijven) huren? Niet alleen zakelijke, maar ook emotionele argumenten spelen daar bij een rol. Voor veel mensen is het Deze cursus start dinsdagochtend 3 rant,: maart bij Pleïade, Nieuwe Tijdswin- verier kei, Willem II-straat 50, Tilburg. De cursus duurt 10 ochtenden van 9.00 tot 11.00 uur. U maakt kennis met essen tiële olie (onderdeel uit de planten-ge- neeskunde) en de vele gebruiksmoge lijkheden. Folder, informatie en opgave: Pleïade, nieuwe Tijdswinkel, Tot slot wil ze graag het volgende nog kwijt: 'Mensen die in een goede huurwoning wonen en in een goede straat, voor een huur die niet te hoog is gezien de kwaliteit, moeten nog maar zien dat ze een vergelijkbare woning in de koopsector krijgen!' platform voor reconstructie varkenshouderij De provincie Noord-Brabant, de ge meenten en betrokken maatschappelij ke organisaties in Noord-Brabant heb ben het platform reconstructie varkenshouderij ingesteld. Het plat form wil op de korte termijn de lande lijke discussie over de herstructurering beïnvloeden. Daarbij staan de inhoud van het wetsonderwerp en de beschik baarheid van middelen centraal. In de tweede fase, als de Reconstructiewet concreter vorm krijgt, zal het platform zich bezighouden met de uitwerking voor de Brabantse situatie in het Re constructieplan Noord-Brabant. In het hele proces wordt nauw samengewerkt met de provincie Limburg en vindt af stemming plaats met de andere provin cies met intensieve varkenshouderij (Gelderland, Overijssel en Utrecht). ige ds ra Welzijn Fonds ondersteunt die mensen betrekken bij YneF en projecten die willen _.cu uat mensen geïsoleerd ra- t fonds verstrekt jaarlijks zo’n 1200 bijdragen; voor totaal ruim 20 miljoen gulden. Tip: Zorg ervoor dat er geen sn< liggen op plaatsen waar kinde" vreemden bij kunnen. Dat voor ongelukken. groencursus ivn-oisterwijk Ook dit vootjaar organiseert IVN afd. LüiltStC (Icllï Oisterwijk een groencursus. Deze cur- sus is voor iedereen die geïnteresseerd - is in de natuur en er zich eens wat meer in wil verdiepen. Een grote voorkennis is niet nodig. Het leuke van de groen cursus is de grote verscheidenheid van onderwerpen, die aan bod komen. Na iedere les, 8 in totaal, volgt een excur sie het weekend erna. Zo kunnen deel nemers in de praktijk zien en beleven wat in de les is behandeld. De theorie- avonden worden éénmaal per maand gehouden in de Kunstkring in Oister wijk en beginnen om 20.00u. De eerste avond is op 11 maart. De kost**" ',nnr de cursus zijn ƒ100,-. Voorme matie en/of aanmelding k naar Peet van der Horst, tel. 0411-601414. Berichten voor de rubriek Rondom Hart van Brabant dienen ingeleverd te zijn op de vrijdag voorafgaand aan plaatsing om uiterlijk 12.00 uur ‘s middags. vuldig bewaart, kunt deze 'bescha diging’ later ook weer makkelijk herstellen door het stukje terug te lijmen. De contrastekker van het verleng snoer en de stekker van het verlich- tingssnoer zijn bui ten veilig onder te brengen in de 'stek- ker-safe'; een spe ciale spatwater dichte behuizing. Zo'n 'safe' is te koop bij tuincentra of bouwmarkten. Voor de kabeldoor- voer zal er geboord moeten worden. Zo'n gat moet wel enigszins aflopen. In steen boort u het gat voor - van bui ten naar binnen - met een dunne, lange steenboor. Daarna kan het - van binnen naar buiten - op de ver eiste diameter worden gebracht. De diameter wordt bepaald door de dik te van het stuk kunststof pijp dat als sen snoeren ónderen of oorkomt conflicten de horoscoop ontwikkeling w“?1"1 3 mijn leven? Wat brengt mij geluk en In 5 bijeenkomsten wordt een over- vervulling? Hoe ziet de weg naar een zicht gegeven van het hoe en waarom geïnspireerd en zinvol leven er van conflicten in de Derde Wereld, mij uit? Antwoorden voor deze vragen Aandacht voor: humanitaire hulp, etni- staan in symbolentaal in je horoscoop, sche conflicten, preventie en de rol van Een horoscoop-analyse kan een kom- vrouwen. Info: IVO, Postbus 90153, pas zijn, een bron van inzicht en inspi- Velen zijn op zoek naar 5000 LE; tel. 4662556. ratie om jouw eigen wezen volop ge- Maar we vinden zo veel da stake te geven. Ben jij gëïnsteresseerd in een horoscoop-analyse bel dan Dor ie Lommatzsch, tel. 5321348. worden derate voetreflexologie het lan- Aanvang cursus voetreflex woensdag iloma A 18 maart, 20.00-22.30 uur; donderdag udioDeFij- 19 maart, 9.15-10.30 uur. Aanvang J traat 20. cursus september, dezelfde tijden. Als >r Liesbet u A+B deel heeft afgerond ontvangt u ..et certificaat per onderdeel: 12x1 1/4 uur. Plaats: Reinevaarstraat 55. Do cente: A. Looymans, beëdigd thera peut ang-1 vng-ngs. Info en opgave: tel. 078-6145802. 'Dat is niet alleen niet waar, het is ook nogal beledigend voor huur ders. Ik heb er onderzoek naar ge daan. Woningeigenaren hebben weliswaar iets meer toewijding voor hun woning dan huurders - niet on logisch omdat kopers meer in hun woning kunnen veranderen - maar als het om de buurt gaat blijken over het algemeen huurders zich opener en socialer op te stellen. Waar huur ders die betrokkenheid niet hebben, heeft dat er meer mee te maken dat ze er maar kort willen blijven wo nen. Dan investeer je natuurlijk niet in je woonomgeving. Wie prima woont in een huurhuis, zorgt daar goed voor en ook voor de omge ving.' de mensen met de hogere inkomens. Want hoe hoger de hypotheek en hoe hoger het inkomen, des te hoger de hypotheekrente-aftrek.' En dat terwijl bij het huren juist de lage inkomens worden gesteund, in de vorm van huursubsidie. Marja: 'Er is nu veel discussie rond de hy potheekrente-aftrek, maar het ligt meer voor de handje druk te maken over de mogelijke gevolgen van het aanpakken van huursubsidie. Die is -maar hoe lang blijft uai iuuh ma daaraan wordt ge tornd, zijn juist de mensen met de Elektrisch licht bij de voordeur of in de tuin maakt thuiskomen niet alleen extra gezellig, het is veel vei liger en het weert ongenode gasten die het liefst in het donker te werk gaan! Veiligheid bij het aanbren gen van de verlichting is natuurlijk een eerste vereiste. De Tilburgse Koerier stelt mensen en organisaties wekelijks in de gele genheid, om hun opleidingen en cursussen aan te kondigen. Een service, waarvoor al jaren hetzelfde extra goedkope tarief wordt gehanteerd. Door de voortdurend gestegen kosten van druk en papier is een prijsverhoging niet meer te voorkomen. Deze tariefswijziging gaat in op 1 maart. De hoogte van de prijsverhoging is voor een belangrijk deel afhankelijk van de grootte van de cursusaankondiging. kundig aanlegt (of aan laat leggen). Wanneer u de woning verlaat kunt u de stroomdoorvoer ter overname aanbieden aan de volgende huurder. Huurders zijn socialer Wat vindt Marja van het veelge hoorde argument dat kopers beter voor hun woning en woonomgeving zorgen dan huurders? hebben van een eigen huis heel be langrijk, zelfs al moeten ze er krom voor liggen en duurt het jaren voor dat de hypotheekschuld is afgelost. Dat betekent dat hypotheekadvi seurs en makelaars een willig oor vinden bij potentiële kopers. Elsin ga begrijpt dat wel, maar aan de an dere kant verbaast ze zich erover dat de mensen zich 'ophangen' aan het bedrag dat ze maandelijks aan rente en aflossing kwijt zijn, zonder daar bij te letten op de kosten die met het kopen van een huis samenhangen. En dat zijn er aardig wat, nog afge zien van de eenmalige kosten die gemoeid zijn met het sluiten van de koop. Afhankelijk van de staat en de ouderdom van de woning moeten huizenbezitters eigenlijk elke maand een bedrag opzij leggen voor het onderhoud dat zich vroeg of laat aandient, 'maar', zegt Marja, 'bijna niemand doet dat.' Ook moeten het eigenaarsdeel van de onroerende- zaakbelasting, de opstalverzekering en het huurwaardeforfait betaald worden. bijdrage voor rechtswinkel tilburg Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan stichting Juridische EHBO te Tilburg een bijdrage toegekend van ƒ15.000,- in de kosten van inrichting van het nieuwe onderkomen van de rechtswin kel. HetJulians projecten hun omgeving e voorkomen dat het management van de keuken. Deze 1 samenwerking krijgt gestalte onder de 1 naam ‘Carte Deux amarant’ gitaar van zolder De Tilburgse Dans- en Muziekschool start op dinsdag 3 maart de kortlopen de cursus ‘Gitaar van zolder’. De cur sus is bedoeld voor volwassenen die ooit gitaar hebben gespeeld, maar bij wie de vingers jeuken om de draad weer op te pakken. In 10 wekelijkse lessen worden aandacht gegeven aan diverse stijlen en speeitechnieken op de akoestische gitaar. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond tussen 20.00 en 21.00 uur door docent Paul Hagenaars. Het lesgeld bedraagt ƒ120,- inclusief werkboekje en mu- ziekcassette. Informatie en inschrij- jgcuiiuiciu tui nci vui ven; Tüburgse Dans- en Muziek- riduele ademtherapie ^°olKapelaan Poellplein 3, 5046 aarbij de ademhaling GV Tilburg. Jitgangspunt van thera- het teweegbrengen en jstworden van een meer ontspan- adembeweging. Ben je ontspan- Jediging)en Bugujit- nen en gelukkig dan adem je langzaam ende krijgskunsten) voor en diep. Ben je gespannen of boos dan isgroepen. Metingang van 1 adem je snel en oppervlakkig. Iedere 1998 is er een nieuwe leerplan levenssituatie verandert de manier in werking getreden. Dit leerplan is waarop je ademt. Onverwerkte levens- eenvoudiger en zowel geschild voor situaties ofangsten laten hun sporen na mannenals vrouwen. Jiujitsu en Bugu in de manier waarop wij ademen, jitsu bijeenkomsten zijn op maandag D.m.v. zogenaamde zelfhulptechnie- en dinsdagavond voor volwassenen, ken leer je weer in contact te komen Op vrijdagavond is er Jiu jitsu voor de met je natuurlijke, functionele adem- jeugd (7-12 jaar) en voor jongeren en beweging. De adem is dan ook de sleu- volwassenen. Tijdens de carnavals- tel tot een bewuste ontspanning, de week zijn er geen bijeenkomsten, wel sleutel om weer in contact te komen is er voor deelnemers vrije training, met wie we werkelijk zijn. Zowel voor Voor informatie kunt u Petra Meijnc- gezonde deelnemers als voor mensen kens bellen: tel. 5432719. met klachten op ademgebied, waaron der hyperventilatie, benauwdheid en aandoeningen van de luchtwegen, le veren de lessen cq. therapie gunstige effecten op. Een betere ademhaling geeft meer energie en een groter zelf vertrouwen. Voor meer informatie: er voor Joop van Remortel, tel. 5286364. Vraag vooraf wel altijd even toe stemming aan bij de TBV voor het maken van de kabeldoorvoer. U zult die toestemming zeker krijgen op voorwaarde dat u de doorvoer vak- Veruit de eenvoudigste methode om een buitenaansluiting te laten ma ken, bestaat uit het (binnenshuis) vervangen van een inbouw stopcon tact met randaarde door een op- bouwexemplaa- Van daaruit is, l muur of kozijn, e kabel naarbuiter leiden. En daarop is vervolgens een, eveneens geaarde, spatwaterdichte wandcontactdoos (wed) aan te slui ten. Door binnen, in plaats van een enkelvoudige of dubbele wed, een wdc/schakelaar- combinatie te plaat sen, is de buitenaansluiting van bin nenuit te regelen. Erop aangesloten verlichting is dan vanuit de woning aan en uit te doen en ook is oneigen lijk ge- of misbruik van uw buiten stopcontact daarmee te voorkomen. Marja Elsinga in de universi teitsbibliotheek, met haar proef schrift. O.l.v. Alma Verhagen vindt zaterdag 21 februari een folklore instuif plaats bij Terra Nova aan de Nieu wlandstraat 46. Het programma zal bestaan uit een internationaal verzoekprogramma met accent op de Balkanlanden. Tijd: 19.00-23.00u. Een speciale instuif voor 40-plussers wordt gehouden op zondag 15 februari van 13.00 tot 15.00 uur. het hout er voorzichtig uit en con troleer of het snoer erin past. Schuur daarna de sleuf glad en doe een 'lik je' houtmenie of grondverf op het blanke hout. Wanneer u het stukje hout dat u eruit heeft gesneden zorg- ommanteling moet worden aange bracht. In hout boort u het beste met een 'speedboor'. Boor totdat het puntje van de boor net zichtbaar wordt. Plaats de boor dan in het daar ontstane gaatje en boor het gat af. Het is mogelijk om nu n aan de cursus voor beginnende zangers. Je moet wel over enige noten- kennis beschikken. In (nu nog) 18 les- iding: HAVO of sen van 1 uur wordt gewerkt aan o.a. ling. Deze cursus noten lezen, ritmische oefening, stem- leidt op voor het Cambridge Advanced vorming, d.w.z. beter leren omgaan Certificate, een internationaal erkend met je stem, zodat je makkelijker gaat diploma. Het examen bestaat uit 5 on- zingen. Er zal veel praktisch worden derdelen: reading, writing, use of Eng- geoefend en gezongen. De cursus is be- lish (grammatica), listening en spe- doeld voor koorleden en andere be- aking. Al deze vaardigheden komen in langstellenden en leidt op tot het lan de cursus aan bod. De cursus wordt ge- delijk ingesteld) diplc~ A geven door een native of near-native Koristenopleiding. Zangstudic speaker. Als vervolg op deze cursus nstemmer, Noord-Besterdstr— kan men de cursus Cambridge Profi- Lessen worden gegeven door Liesbet u A ciency doen, die opleidt voor het even- Kroese, bevoegd docent koordirectie, het i eens internationaal erkende diploma zangpedagoge, docent koristenoplei- Cambridge Proficiency. See you in ding. Donderdag 20.00 uur vanaf 5 class! Taleninstituut Bogaers, maart. Informatie: A. Reynders, tel. Schouwburgring 97; tel. 5362101. 5430965. Nieuw in yogacentrum Balans te Ois terwijk is de mogelijkheid tot het vol gen van itidivit* - en/of lessen waa shmtai ryu jiu jitsu centraal staat. Uit buau jitsu pie en lessen is I 1 bewus Al vaker geprobeerd te stoppen metro- De Shin Tai Ryu geeft Jiu jitsu (onge- nen ac ken, maar lukte het steeds niet? Grote wapende zelfverdediging) en Bugujit- nen en gelukkig dan adem je kans dat het wel lukt met behulp van su (gewapende krijgskunsten) voor en diep. Ben je gespannen o acupunctuur en ondersteunende krui- alle leeftijdsgroepen. J den, die irritatie en aankomen vermin- januan 1998 is cr ccn deren. Bel voor een afspraak: Mirjam Verhoeven, acupuncturiste en natuur geneeskundige, Oeverstraat 4, Til burg; tel. 5435551. ontm alleer Cord opulai s. Mor op over de vraag v wordt bevoordeeld, de :oper. De aanpak ïnte-aftrek vindt zij verho ait, het bedrag sitters bij hun optel- volgen, niiis een

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 19