mimi i laai Tweede ronde voor Mercedes A-klasse Prijzen Nissan Patrol GR Prijzen en specificaties nieuwe BMW 3-serie Hoe heet de opvolger van de Escort? Veiligheid op topniveau Ai|oparcb7 n/lTn 7^ vx Z Jaargang 10 nr 06* Donderdag 12 februari 1998 Oplage 103.100 Autotest Suzuki Wagon R+ Deze week DEALERS 01315351035 .04161361553 .013 14563956 .01315423030 .01315420143 .01315321411 .013/5364011 het type auto waarover u in .013 1 4634355 .013/5355575 .013/4683911 .01315363924 .013 5355655 .013/5443330 .013 4553678 .013/5350045 .013/5422133 .013/5053944 .013/5331206 .013 5347771 .013 4680468 .01315430022 .01314647676 Citroen, maar daar is vervol gens geen ruchtbaarheid aan idden- lizend ersie. over een gelijkwaardige unieke ontdekking, althans ik wel... Tony Vos Uniek of unique http:/www.autogigastore.com email: tonyvos@globe.nl gegeven. En zeven of acht jaar later, staan ze ineens op een tentoonstelling als Retromobile. En nu gaan alle liefhebbers van klassieke auto’s weer dromen enige 2CV te zijn die ooit gemaakt is met een watergekoel- de motor. De drieling is volgens het verhaal al eind jaren tach tig ‘ontdekt’ in de bijgebouwen van een van de testcentra van ging van tentoonstelling naar evenement en was voor vele Citrofielen en algemene autoliefhebbers het bewijs dat unieke vondsten nog steeds gedaan kunnen worden. rig op een rij, met één exem plaar zonder motorkap. Dit schijnt (want je weet nu helemaal niets zeker meer) de Frankrijk) rondliep, ik her en der dé tentoongestelde auto’s had bekeken en driftig met mijn fototoestel in de weer was geweest, vroeg ik me af hoe uniek is uniek en hoe exclusief is exclusief. Wat zou u denken van een Citroen 2CV, niet direct Enkele jaren geleden werd een prototype van het zo vertrouwde model 'ontdekt’ en in originele staat teruggebracht. Deze auto termen van exclusiviteit spreekt. Dat een ‘Eend’ echter uniek kan zijn, werd tijdens de Retromobile wel bewezen. Toen ik tijdens de eerste ope ningsdag van de Retromobile (de bekendste oldtimerbeurs in bre- let dier Toyota Autonova Mercedes Autoparc Mazda Van Baast Citroën Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Rover Bink VW I Audi Auto Bongers.. Renault Van der Boom Daewoo Auto Braat Tilburg ..013 4680044 Chrysler Chrysler L. op Zand ..0416 363993 Peugeot Collaris Subaru Dekkers Nissan Denissen Skoda Elan Suzuki Gijsbers Mitsubishi Kluitmans Seat Auto Noord hoek Ford Obam Tilburg BMW Renova Ford Van Rijn Volvo Van Roosmalen013 5840000 Kia Schapendonk Peugeot Goirle Spijkers Opel Gebr. Vullings Alfa Romeo Wouters Daihatsu Ad v.d. Wouw0416/363412 Seat Zuid Oost Mercedes-Benz Uw officiële Mercedes-Benz-dealer voor Tilburg e.o. De Hoogt 13, Loon op Zand 0416-361553 Redactie: Tony Vos Ttel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg zinemo- 1,7 liter sel. De Automt van De Dealer/ Omstreker Tilburg, Cn Zand, W Oisterwijk, Moergestel Hilvarenbeek. Van de ene op de andere dag sprak iedereen ineens over de eland, een soms tot 700 kg zware viervoeter die de schrik is voor menig automobilist in de Scandinavische landen. De compacte Mercedes A-klasse overleefde de uitwijkmanoeuvre die voor dit dier moet worden gemaakt niet vlekkeloos, waardoor Mercedes de levering stopzette en het onderstel danig onder de loep nam. Het resultaat: wie nu een A-klasse van Mercedes koopt heeft de veiligste auto uit het hele segment. Maar nu blijkt dat deze oude 2CV eigenlijk alleen nog maar het voorgerecht was. Het hoofdgerecht stond nu in Parijs in de vorm van maar liefst drie extra prototypes die laat jaren dertig zijn gemaakt en voqr de Duitser werden verstopt. Helemaal roestig, maar vrijwel compleet stonden ze op de Retromobile te kijk, want over ‘pronken’ was nog niet te spreken. Het drietal keu- pag. 03 Uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. Dato ladrukt met klem nderingen die aan neueurs wordt i uitsluitend verhoogd dak vanaf f.52.514,89 De vijfdeurs het high roof kost minimaal f.59.229,79 en de vijfdeurs met normaal dak, maar een volledig tussenschot kost f.57.710,64. de A-klasse zijn doorgevoerd geen invloed hebben op de prijzen. Deze zullen het hele jaar gelijk blijven. Dat bete kent dat de A-klasse begint als A140 bij £37.900,= en dat de A160 verkrijgbaar is vanaf £39.900,=. Rem-assistent Vervolgens vindt een op de zes ongevallen plaats op kruisingen omdat mensen niet goed kijken, niet op de verkeerslichten gelet hebben of de voorrangsregels aan hun laars lappen. Hier komt het aan op de remkracht en helpt de rem-assistent. De electronica registreert de snel heid waarmee het rempedaal wordt ingetrapt. ABS is dan nodig om te voorkomen dat de wielen blokkeren, terwijl de SE met leerpakket voor f. 109.900,=. De driedeur op grijs kenteken geleverd met een en is er dan 1 (excl. BTW). iaat is een uitgave i Tilburgse Koerier i.s.m. Associatie Tilburg en eken, verschijnt in geheel j, Goirle, Riel, Loon op Udenhout, Berkel Enschot, rwijk, Moergestel en Ivarenbeek. we op de 323i van £78.900,= en de 328i krijgt als toevoeging een middenarmsteun voor, elek trisch bediende portierruiten achter en 16 inch lichtmetalen wielen. De 328i staat in de prijslijst voor £88.900,=. Dan ontbreekt nog de nieuwe 320d met zijn direct ingespoten die selmotor van 136 pk. BMW Nederland is op dit moment nog in overleg met de fabriek om een gunstige prijs te kun nen neerzetten. Te hoge snelheden Veel voorkomende oorzaken zijn het overschatten van de eigen rijkwaliteiten, een ver keerde stuur- of rembeweging en vooral bij jongere rijders veel te hoge snelheden. ESP kan in dit soort gevallen een deel van de problemen voorko men, vooral in combinatie met ASR. Op het moment dat één of meerdere wielen hun grip dreigen te verliezen wordt het doorslippende wiel afgeremd om weer in het gareel te komen. Ook kan electronisch gas worden teruggenomen. De remassistent treedt in werking als de bestuurder niet hard genoeg remt in kritieke situ aties. In zo’n geval grijpt de electronica in en zorgt voor een maximale remkracht. De werking van ABS is bekend. Het voorkomt dat wielen bij krachtig remmen gaan blokke ren en daardoor blijft de auto bestuurbaar. Wil een automobi list een ongeval voorkomen, dan kan hij of zij tegelijk Actieve veiligheid Standaard is verder de rem- assistent die zorgt voor korte re remafstanden in noodgeval len. Ook heeft de A-klasse nieuwe banden gekregen van het type 195/50 R 15 waarmee het zwaartepunt van de auto wordt verlaagd. En verder zijn er wijzigingen aan de wielop hanging doorgevoerd die kort kunnen worden samengevat in stuggere veren en dempers, een aangepaste stabilisator- stang op de vooras en een toe genomen spoorbreedte. Al bij al is de A-klasse breder en lager geworden en dat bevor dert de stabiliteit enorm. Al deze wijzigingen hebben te maken met de actieve veilig heid van de A-klasse. De auto was op het gebied van passieve veiligheid al bijzon der rijk voorzien met het zoge naamde sandwich-concept waardoor de motor bij een aanrijding onder de vloer wordt geschoven, twee air bags, side-bags in de portie ren, gordelspanners met krachtbegrenzers en hoofd steunen op alle zitplaatsen. De passieve veiligheid helpt als het fout gaat, terwijl de actieve veiligheid juist kan worden aangewend om aanrij- De wijzigingen die aan de A-klasse zijn doorgevoerd zijn samen te vatten onder vier hoofdstukken. AJlereerst is voortaan ESP standaard, de electronische stabiliteits programmering die ingrijpt als de auto de fout in dreigt te gaan door selectief bij te remmen of het koppel van de motor terug te brengen. igs, hoofdairbags, afstandsbe- ening op de centrale vergren deling en een audio-installatie. BMW gaat deze nieuwe 318i verkopen voor £62.950,=. Kijken we naar de 320i dan krijgt deze auto bovendien geventileerde schijfremmen achter, chroom inleg rond de zijramen, mistlampen voor, meegespoten deurgrepen, boordcomputer en een mie armsteun achter voor £72.900,=. Een dubbele uitlaat en lichtmetalen wielen vinden dingen te voorkomen. Het gebruik van electronica is op dit gebied inmiddels normaal. Het ABS, de rem-assistent en ESP kunnen nog worden aangevuld met ASR, een anti- doorslip regeling. Uit onderzoek naar ongelukken blijkt dat bij zo’n twintig pro cent van alle verkeersongeval len slechts één auto betrokken is. De bestuurder verliest de controle over zijn voertuig bij voorbeeld in te snel genomen bochten. Het aantal dodelijke ongevallen is hierbij aanzien lijk, omdat het veelal gaat om hoge snelheden. Over enkele maanden wordt de nieuwe Nissan Patrol GR leverbaar in ons land. Tijdens de BedrijfsautoRai waren de versies op grijs kenteken te bewonderen. De Patrol GR krijgt in alle gevallen een krachtige 2,8 liter turbodiesel- motor, terwijl kan worden gekozen uit een korte drie- deurs en lange vijfdeurs car rosserie. Verder zijn er drie Stukje bij beetje laat BMW meer los over de nieuwe 3-serie sedan die op de komende auto salon van Genève wordt gepre senteerd. In principe wordt uit gegaan van de huidige uitrus- tingsniveau’s. Kijken we naar de 318i sedan dan zien we als extra’s onder meer schijfrem men achter, ASC T, Cornering Brake Control, dere banden, stuurwiel me axiale verstelling, 1,9 liter motor, volledig meegespoten bumpers en skirts, side-air- remmen en sturen. Bij onze Oosterburen wordt 20 procent van de ongevallen veroorzaakt door weersomstandigheden of de conditie van het wegdek, zoals bijvoorbeeld gladheid. Ook hier komt de electronica weer te hulp. ASR zorgt dat wielen niet doorslippen bij het wegrijden en ESP grijpt in op snelheid. Tégen het einde van het jaar krijgt de Ford Escort een opvol ger die echter een nieuwe naam zal dragen. Via Internet organi seert Ford op dit moment een prijsvraag. Wie de juiste naam raadt, maakt kans om een van de eerste exemplaren van deze nieuwe auto te winnen. De nieu we naam is binnen de Ford- organisatie een geheim. De auto zal wat betreft vormge ving in de voetsporen treden van de Cougar, Puma en Ka. Tot en met 22 februari kan men meedoen op Fords internetsite: http:/lwww.new.ford.com en de naam van de nieuweling invul len. Uit alle goede oplossingen wordt één winnaar getrokken. De site geeft wel enkele aanwij zingen over de nieuwe auto. Zo is ie ontworpen voor mensen die waardering hebben voor stijl in combinatie met vernuft, kwaliteit en ruimte. Het tech nisch concept zorgt voor een perfecte wegligging, prima stuurgedrag en hoge mate van veiligheid. De auto is verder veelzijdig en biedt een ruime keuze aan uit voeringen en modellen. Internet gebruikers kunnen vanaf begin maart een speciale voorbezichtiging van de auto aanschouwen. Deelnemers aan de prijsvraag moeten in Europa wonen en minimaal 18 jaar oud zijn. Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 roekeloos met de auto te gaan rijden. De electronische voorzieningen hebben natuurlijk geen invloed op het rijcomfort onder normale omstandigheden, maar dat kan niet worden gezegd over de wij zigingen aan de ophanging. Toch is de A-klasse niet plank- hard geworden, gelukkig maar! De auto reageert goed op weg- oneffenheden, maar helt geluk kig veel minder dan voorheen. De levering van de A-klasse komt nu weer langzaam op gang. Het leveringsprogramma en de prijzen zijn gelijk geble ven. Dat betekent dat men op het ogenblik kan kiezen voor een 1,4 en 1,6 liter benzi tor en binnenkort een 1,' Common Rail turbodiese Verder zijn er drie uitrustings- niveau’s. Mercedes benadrukt dat alle veranc uitrustingsniveau’s en kan de topversie ook met lederen bekleding worden gekozen. De 3-deurs in basisuitvoering komt op £79.900,= en dezelfde auto als 5-deurs kost £89.900,=. Voor de S-uitvoering moet zesduizend gulden meer betaald worden en de SE is dertienduizend duurder dan de basisversie. De meest complete Patrol is de 5-deurs auto nog steeds bestuurd kan worden. En de Mercedes A-klasse krijgt in zijn leven echt niet alleen te maken met elanden. Ook voet gangers, kinderen, fietsers etc. kunnen plotseling de weg op komen, waardoor men ade quaat moet uitwijken, omdat remmen niet meer mogelijk is. Dertien procent van de onge vallen in Duitsland doet zich voor in deze situaties. Het gaat hier vooral om de oplettendheid van weggebruikers en verant woordelijkheidsbesef ten opzichte van de kwetsbare ver keersdeelnemers. De genoemde electronische systemen van de A-klasse zorgen ervoor dat bij een bruuske uitwijkmanouevre men stevig kan remmen en tegelijk kan sturen. Overigens wijst Mercedes er met klem op dat al deze veiligheidsvoorzie ningen geen vrijbrief zijn om SSPT71

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 23