CHIL Verwendagen winnen aan populariteit ‘Inzicht en inzet van patiënt zijn erg belangrijk Representatief uiterlijk |L I J F LEDEN eindigt niet bij polsen pagina 18 Donderdag 12 februari 1998 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER Oefentherapie Mensendieck richt zich op het gehele lichaam FOTOGRAFIE: PETER LIGTENBERG Menig (vooroordeel kan ont- Voor de bewegingsprogramma 's zijn speciale ‘banken beschikbaar. n Is it: De lichte lunch wordt altijd in gezelschap van alleen bekenden ge- Met een perfecte make-up wordt de verwendag besloten. <j- Rugpijn en andere lichamelijke klachten zijn vaak het ge volg van verkeerde bewegingen of een foute lichaams houding. Dat soort ‘fodten’ maken veel mensen, thuis of op het werk. Bijna altijd gebeurt het onbewust, maar het kan wel ernstige gevolgen hebben. De oefentherapie Mensendieck kan soelaas bieden, ook bij het voorkomen van klachten. Ontstaan De oefentherapie Mensendieck wordt nogal eens op één hoop gegooid met fysiotherapie, bij voorbeeld doordat het zieken fonds voor beide dezelfde ver- PMS neurotisch of hysterisch zijn, is inmiddels gelukkig verla ten. Waarschijnlijk speelt een combinatie van lichamelijke en de de den.” Spiegeltje, spiegeltje.... deren die ze aan een ziekte of operatie overgehouden hebben. “En je leert patiënten na een ope ratie weer te durven bewegen, mensen met een nieuwe heup bijvoorbeeld weer te leren lo pen”, vertelt Bonants. Wie in aanraking komt met deze en kampioenschappen. Mede door het gebruik van top- kwaliteitsprodukten en het conti nu volgen van opleiding weet Best ‘Art’ het vak van nagelspe- cialist op een hoogniveau te plaatsen.De service van Best ‘Art’ gaat verder dan je polsen. Vakopgeleidde visagistes zor gen voor een make-up die bij jou past in elke situatie. Voorbeelden hiervan zijn: bruids make-up, foto make-up en feest make-up. Denk verder aan een basisver zorging, zoals voetverzorging, gezichtsverzorging en haarsty- ling. Voor meer advies en informatie kunt u terecht bij Best ‘Art’ Nagel en Visagiestudio, tevens vakop leiding en groothandel in hand en (kunst)nagelprodukten/deco- raties, Besterdring 80, Tilburg; tel. 5420139. kleeft nog steeds een beeld van ‘vrouwelijk’ en ‘make-up’. Ze hebben weleens van mee-eters gehoord, maar daar is een schoonheidsspecialiste toch niet voor...?! Met een aangepaste behandeling weten onze specia listes menig sceptisch man in hun stoel te houden.” winkels, mensen die veel moeten tillen. Kortom: mensen die veel dezelfde handelingen moeten verrichten of langdurig een slechte houding hebben. Ook le ren deze therapeuten aan pa tiënten hoe ze door houding en beweging de pijn kunnen vermin- Mensendiecktherapeuten Maud Bonants-van den Assem (links) en Hedwig Remmerswaal laten in hun praktijkruimte aan de Schu- bertstraat zien hoe de therapeut samen met de patiënt de houding van die laatste bekijkt. vaker bedrijven een verwendag- je cadeau. “Naast het totaalpak ket dat wij de deelnemers bie den, is het natuurlijk ook een voor eigen lijf en leden. “Iets wat prima gelegenheid om de socia- echt niet alleen voorbehouden is Ie contacten te versterken.” aan de happy few, zoals vroeger vaak gedacht werd.” Finse sauna en Turkse stoom- douche staan op het programma, en natuurlijk een bezoekje aan de schoonheidsspecialiste. Bub bling Blue staat voor een ont spannen verblijf in de whirlpool. Natuurlijk genieten deelnemers naast een dorstlessertje ook van een gezonde lunch. Voorzien van een perfecte make-up keren bruikt. lese instituut geven ook steeds De meeste deelnemers aan een verwendag genieten vooral van de combinatie van een, dagje re laxen met veel extra aandacht Eigenlijk zijn er te weinig Men sendiecktherapeuten, zeggen Maud Bonants en Hedwig Rem merswaal. Samen hebben zij één van de twee Mensendieck- praktijken in Tilburg en hebben het zo druk dat ze met een wacht lijst moeten werken. Bonants en Remmerswaal huizen in Noord, hun collega’s op Korvet. Spiegels “Kenmerkend voor de Mensen- diecktherapie is dat we het gehe le lichaam erbij betrekken”, zegt Remmerswaal. “Bij klachten on der in de rug kijken we bijvoor beeld ook naar de knieën. Als je veel moet staan, leren we je ont- spannings- en ademhalingsoe- kracht worden. Maar... voor me nigeen houden schoonheids- en beauty-instituten een imago van overdreven luxe en ijdelheid. Akkoord, het blijft een luxe om je zelf zomaar een dag lang in de watten te laten leggen. Maar voor steeds meer vrouwen - én man nen -is het de kans om zichzelf eens de tijd, rust en verzorging te gunnen waar ze normaal niet toe komen. Dus... toch een gezond dagje uit?! de dames na zo’n verwendag laat in de middag weer huis waarts. “Privacy is voor ons het sleutel woord op een verwendag,” stelt mevrouw Van Beurden. “Daar om beperken wij het aantal deel nemers tot acht. Zo kunnen we Eigenlijk mag het al geen trend meer genoemd worden. Steeds meer vrouwen, én man- iedereen de nodige privacy bie- nen, vinden het heel vanzelfsprekend om zich een paar keer per jaar in de watten te la ten leggen. Een dag lang genieten van optimale lichaams- en huidverzorging, jezelf ont spannen en tot rust komen. Steeds meer schoonheidsinstituten en beauty-farms biedenzo’n verwendagaan. Waarom kies je voorzo’ndag, wat verwacht je ervan en wie komen er wel (en niet)? Samen met het Goirlese Body Care instituut Van Beurden trachten wij een antwoord te formuleren op deze vragen. K ben gewc zichzelf nodig.” Voor het voetbalteam dat zich twee keer per jaar door Van Beurden mag laten verwennen, is het vooral een dagje ontspan ning. feningen. Zo leer je goed of aan gepast met je lichaam om te gaan.” Belangrijk bij Mensendieck is ook dat de therapeut zich gedurende consulten van 35 minuten hele maal op één patiënt richt. En van die patiënt wordt ook wat ver wacht: inzet. Dat begint natuurlijk al de eerste keer, stelt Bonants. “Als de patiënt verteld heeft wat de problemen zijn, vragen we door naar wat hij of zij er zelf aan kan doen. Want er moet wel mo tivatie zijn. Daarvoor laat je de patiënt zelf meedenken.” Dat meedenken is mogelijk, Montuur Icioscdi via computerscherm doordat de patiënt zelf inzicht krijgt in wat er fout zit en wat daar aan te doen is. Typisch Mensen dieck is dat daarbij met spiegels gewerkt wordt. Zo kan de thera peut aan de houding van de blo te nek, rug en benen van de pa tiënt laten zien waaraan het schort. Aan de hand van de bevindingen van het eerste bezoek stelt de Mensendiecktherapeut een be handelplan op. Dat is gericht op wat die specifieke patiënt de hele dag doet. Hoe die zit, staat, bukt en tilt. Daarbij horen oefeningen thuis, eventueel ook voor de spiegel. En het gebeurt ook dat de therapeut adviseert om bij voorbeeld een Arbodienst in te schakelen, die meer weet over geschikte stoelen, bureaus, ap paratuur en andere zaken die ar beidsomstandigheden minder li chamelijk belastend kunnen maken. Maar uiteraard komen niet alleen werknemers in aanmerking voor Mensendieck. “Jong en oud ko men hier”, zegt Remmerswaal. “Van kinderen van een jaar of acht met wie we preventief bezig zijn tot oudere vrouwen en man nen met structurele problemen, zoals botontkalking. Die laatste leren we hun lichaam op de juis te manier te belasten, op de goe de manier te bewegen zodat ze een betere conditie krijgen.” “Als het nodig is, kunnen we ook de patiënt thuis behandelen”, vertelt Bonants. “Soms word je pas ingeschakeld als laatste red middel. Dan denk je wel eens: waren we er maar eerder bij ge weest, dan was dit niet gebeurt.” Het waarom Net zo divers als de clientèle blijkt Het hoe ook dé motivatie voor een ver- Natuurlijk is per instituut de invul- wendag te zijn. “Een hele leuke ling van een verwendac groep zijn de moeders die net een kind gehad hebben. Vaak krijgen ze van hun man zo’n dag- vullinc je aangeboden om er weer hele- is dat maal bovenop te komen.” Veel dames die zich een dagje laten mevrouw Van Beurden op. “Zo’n verwennen zijn werkende vrou- veertig procent van onze bezoe- wen met een drukke baan. “Zij kers komt na een eerste verwen- zijn vaak dag in dag uit in touw, dag terug. En die vinden het aan combineren hun baan met een trekkelijk om dan weer een iets huishouden en kinderen en heb- ander arrangement aangeboden zoon eens een dagje voor te krijgen.” Laten we eens kijken wat Van Beurden onder een ‘grote ver wendag’ verstaat. De ontvangst is gastvrij, met kof fie en gebak. Daarna is het tijd voor een kleurtje. Zonnebanken heet met de apparatuur van te genwoordig voortaan: super- bronzen. De nodige lichaamsbe weging, maar dan zonder enige inspanning, wordt deelnemers geboden in de bewegingsstudio. ‘Slenderen’ is de gangbare term voor dit bewegingsprogramma waarbij iedere bank andere spie ren activiteert. Je maakt maar één keer een eer ste indruk en die begint vaak met een handdruk. Je handen zijn niet te verbergen. Gelukkig is dit ook niet nodig. Bij Bester ‘Art’ staat een team van nagelspecia- listen en manicures klaar om je in een handomdraai te voorzien van ‘een perfect ‘visitekaartje’. Met de uitgebreide mogelijkhe den aan manicure behandelin gen voor vrouwen als mannen is er voor iedereen een behande ling op maat. Ook voor kunstna- gels ben je bij Best ‘Art’ aan het juiste adres. Professionals in hun vak voor zowel acryl als UV-gel nagelverlenging en nagelverste- viging. Glasheldere en natuurlij ke nagels d.m.v. de French-ma- nicure, dus lakken hoeft niet meer. Inderdaad professionals wat regelmatig wordt bewezen tijdens internationale trainingen vorm van lichamelijke therapie, is meestal doorverwezen door huisarts of specialist. Maar fat hoeft niet per se. Zo krijgen Men sendiecktherapeuten bijvoor beeld niet alleen te maken met mensen die al klachten hebben. Ook wordt regelmatig hun hulp ingeroepen bij het voorkomen daarvan. De collega’s van Rem merswaal en Bonants op Korvel geven groepslessen na een indi viduele behandeling om werkne mers te leren hoe ze zich het best kunnen bewegen. Voor een der gelijke specialisatie of om te wer ken met (beroeps-)musici kun nen Mensendiecktherapeuten een aparte cursus volgen bij hun driejarige HBO-opleiding die ver bonden is aan de Universiteit vein Amsterdam. Vast onderdeel van die opleiding is zwangerschaps- gymnastiek. goedingsregelingen hanteert. Maar dat is een misvatting, bena drukken de therapeutes. “Er is een groot verschil”, legt Maud Bonants uit. “Wij werken alleen met oefeningen, de fysiothera peut beschikt over apparaten en massage. Bij een tennisarm bij voorbeeld probeert de fysiothe rapeut met zijn behandeling de pijnklacht op te heffen. Wij zoe ken meer naar hoe de aandoe ning is ontstaan, bijvoorbeeld doordat een timmerman op verkeerde manier werkt. Na pijnbestrijding kan een Mensen- dieckbehandeling herhaling voorkomen, doordat hij beter leert bewegen.” Op de verkeerde manier werken komt in verschillende beroeps groepen veel voor, vertelt Hed wig Remmerswaal. Ze noemt als voorbeelden datatypistes en an dere administratief personeel, kappers, verkooppersoneel in Het publiek Als het over schoonheidsinstitu ten en verwendagen gaat, blijken er nogal wat (voor)oordelen te bestaan. Over mannen, bijvoor beeld. “Je staat ervan te kijken hoeveel echtparen hier samen naartoe komen,” merkt mevrouw Van Beurden in dit verband op. “Wij hebben zelfs twee keer per jaar een heel voetbalteam onder onze hoede.” Toch bestaat het merendeel van de klandizie, geheel volgens het verwachtingspatroon, uit vrou wen. Hoewel voor dit artikel insti tuut Van Beurden model stond, mag geconcludeerd worden dat vrijwel ieder instituut bezoekers trekt die grotendeels aan de pro fielschets die Van Beurden schetst, beantwoorden. Verwendagen worden vooral be zocht door vrouwen in de leef tijdscategorie 35 tot 60 jaar. Op vallend vaak komen er dames’clubjes’: vriendinnen, zusjes of collega’s. Komen die op eigen initiatief, volgens het Goir- Premenstrueel syndroom Voor veel vrouwen is de menst- heid, vergeetachtigheid of con- ruatie helemaal niet zo'n lolletje, centratiezwakte. De menstruatie zelf niet, maar Voor velen zijn die symptomen ook de periode ervoor niet. En alleen maar lastig gedurende over dit laatste, de premenstru- twee tot drie dagen vóór de ele periode, wordt steeds meer menstruatie, anderen hebben bekend. En ook steeds meer er- ernstiger klachten. Zij hebben kend. Zelfs in die mate, dat één tot twee weken last. De op- steeds meer wordt gesproken vatting dat vrouwen met een over een premenstrueel syn droom, kortweg PMS. De helft van de vrouwen in de vruchtbare leeftijd heeft in meer of mindere mate last heeft van psychische factoren een rol bij één of meerdere symptomen van het ontstaan van PMS. het PMS. Oudere vaker dan jon- Wat is er tegen te doen? Er zijn ge re. De klachten zijn van psy- diverse behandelingen, varië- chische en lichamelijke aard. Li- rend van praatgroepen tot vitami- chamelijke klachten kunnen zijn: nebehandelingen. Raadpleeg bij hoofdpijn, pijnlijke borsten, ge- twijfel de huisarts. Een betrekke- wichtstoename, rugklachten, lijk nieuwe, natuurlijke behandel- duizeligheid en misselijkheid. De methode bestaat uit het gebrui- psychische klachten betreffen ken van Teunisbloemolie. Deze angst, gespannenheid, paniek- olie kunt u zelf aanschaffen in de gevoelens, geïrriteerdheid, de- vorm van capsules bij apotheek, pressiviteit, agressie, lusteloos- drogist of reformhuis. Met ijdelheid heeft een verwen dag niets meer te maken. Toch wordt menig man die aan zo’n J— -1 als een ‘softie’ gezien. “Onzin,” merkt mevrouw Van Beurden resoluut op. “En dat zeg ik heus niet omdat ik mijn brood in dit vak verdien.” De man anno 1998 besteedt veel meer zorg aan lijf en leden dan zijn vader en opa deden. ‘Toch is voor veel mannen de stoel van de schoonheidsspecia liste nog steeds een stap die ze liever niet maken. Aan die stoel ig verschil lend. En... een gespecialiseerd instituut biedt vaak meerdere in- igen voor zo’n dag. “Bij ons ^ag jteelneerrrt it eigenlijk op verzoek van onze klanten ontstaan,” merkt Niet meer met je neus op de spiegel. Niet meer achteraf denken: “Had ik deze bril uit gekozen Voortaan kun je op de computer zien hoe het nieuwe montuurtje staat, door je eigen bril met glazen op juiste sterkte Sommige mensen kunnen nooit alleen een nieuwe bril ko pen. Qmdat ze niks meer zien, als ze hun eigen bril hebben af gezet. Dus kunnen ze niet be palen hoe een nieuwe bril staat. Daar is nu wat op gevonden. Leon van de Oord Optiek op het Buurmalsenlaan in de Reeshof gebruikt tegenwoordig een computersysteem, gecombi neerd met een camera, zodat klanten met eigen ogen kunnen zien hoe een montuur staat. Eerst een paar monturen uitkie zen, passen en Van den Oord knipt daarvan een plaatje, dat hij opslaat in de computer. Daarna je eigen bril met de juis te sterkte weer opzetten. En dan rustig bekijken of de ver schillende monturen bij je ge zicht passen, op het scherm. Met alle accessoires zijn te zien op het scherm: ontspiegeling, getinte glazen, meekleurende glazen en welke vertekening je krijgt met bij behorende sterkte (plus glazen vergroot en min glazen verkleind) en dikte van je glazen. Maar dit systeem gaat nog ver der. Ook het aanmeten van u bril, dat belangrijk is voor het slijpen van de glazen, gebeurd volgens Van den Oord nauw keuriger. Het glas moet op pre cies het juiste punt -daar waar je blik valt, ook wel het centrum genoemd- op de goede sterkte geslepen worden. Daarvoor moet de afstand tussen de twee pupillen, de afstand van het oog tot het glas en de hellingshoek van de bril gemeten worden. Van den Oord meet van een af stand van ongeveer vier meter met behulp van een camera. Ook deze plaatjes worden in gescand en de computer rekent dejuiste afstand uit. Enbijdeaf- stand tussen de pupillen kan soms wel twee millimeter sche len! “Dat is veel”, zegt Leon van den Oord. Hij beweert dat hij sommige klanten van hun hoofdpijn, vermoeide of bran derige ogen heeft afgeholpen. Doordat het centrum een paar millimeter naar links of rechts zat, moesten hun ogen zich steeds inspannen. Dat kan hoofdpijn, vermoeidheid of een branderig gevoel tot gevolg hebben. Maar nu het centrum op de goede plaats zit is dat al lemaal verdwenen. Als alle ge gevens in de computer zijn in gevoerd en de bril is gekozen, maakt Leon van de Oord een afdruk van het gezicht met nieuwe bril. U nieuwe bril is nu echt maatwerk en de beste combinatie van zicht en ge zicht. De Amerikaanse Bess Mensendieck ontwikkelde eind vorige eeuw haar eerste theorieën over hoe je verstandig kunt omgaan met je lichaam. Ze verwierf in de loop der jaren nog meer ken nis over de anatomie van het menselijk lichaam en hoe dat werkt en ontwikkelde zo haar eigen methode. Centraal daarin staat dat de patiënt pas iets aan haar of zijn problemen kan doen, als die zich ervan bewust is hoe het lichaam (zich) be weegt. Mensendieck schreef verschillende boeken, waarvan Look better, feel better 1954) een van de bekendste is. Ze overleed in 1957. Lp'

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 19