9» W IJZ Meer geld voor verbeteren woningen Brochure over veranderingen in gezondheidszorg Bestaande woningen worden ‘opgeplust’ voor ouderen en gehandicapten ister Carnaval in De Reit POST SCRIPTUM COLOFON n i X I I Informatie over HIV en Aids Spellenmiddag Wónen in boeken Vrijwilligers gezocht voor huisbezoeken Koraal Vereeniging zoekt versterking Trefpunt ‘t Sant Carnaval in De Baselaer Seniorencarnaval Flepsteppers ri |i De Seniorenwijzer wordt eenmaal I I I I I I I I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I I I DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 febrtiari 1998— pagina 11 4,95 6,95 6,95 8,95 7,95 Drop Oud Jan van Groos mités vorige week bij gemeente en cor poraties aan de bel getrokken. Een paar gram der Voor velen was het eerste loon- strookje van 1998 een bittere teleur stelling: een achteruitgang in inko men hoewel een stijging beloofd was. Minister Melkert belooft dat het alle maal over een paar maanden goed zal komen. Voorlopig hebben veel mensen toch maar minder geld om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Lang leve de welvaart! Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. der Ier ELIGER NS ITEIT 30P tie: it 6,95 14 LG nendc ian: ƒ85.- r 360,- ƒ50,- r 170,- r 170,- ƒ90,- r 105,- r 145,- r 165,- 155,- 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur joen gulden beschikbaar is voor het op plussen, lieten zij weten dat met name de flats aan de Corellistraat en Mendel- sohnstraat daarvoor in aanmerking moe ten komen. Deze flats staan dichtbij al lerlei voorzieningen als winkels, wijkcentra en openbaar groen. Opplus sen kan voorkomen dat ouderen uit de wijk vertrekken, stellen de organisaties. aat 15, 5038 17,5038 WR ig en manicu, tien b.v., Ma- 'ilburg. Assu- digolaan 47, reclame-ont- riaatservice, 5 KP Tilburg. 5045 LD Til- rsbureau. terbeekstraat ;tratiekantoor maatschap- ilburg. Groot- uw. iro, Kasteel- :lame-, recla- albersestraat rrk. >urs b.v. i.o., 5048 AJ Til- isbureau. Iers Deprez- inistratiekan- :es, Puccini- oothandel in s.d. Jt Kraaiven- iersdienst. ss, Wittendijk tratiekantoor ren 50, 5052 i imitatiesie- t41,5062Ul n, Jozef Is- rijk. Handels- )66ATMoer- irlesedijk 3, [zinnige vor- is hun ver- i voor straks «te vuistre- is ‘Zorg dat ie chauffeur SS s chauffeurs duim op als n gezien. In le onveilige mdekinde- ijk kennis te waarbij ze zien wat de r in de cabi- in zien. LIJKE JSIN De gratis brochure ‘Zeker van zorg 1998’ is onder meer bij bibliotheken en apothe ken verkrijgbaar. Meer informatie is, ook gratis, verkrijgbaar via de Postbus 51 In folijn, tel. 0800-8051 (dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur). Trap is barrière De noodzaak om woningen aan te pas sen is de laatste jaren sterk toegenomen Door de vergrijzing neemt immers het aantal ouderen toe. En omdat ouderdom soms met gebreken komt, stijgt met de vergrijzing ook het aantal gehandicapte ouderen. Al deze senioren worden gesti muleerd Zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. De toegankelijkheid speelt hierbij een belangrijke rol. •Eind vorig jaar trok de gemeente nog 245.000 gulden uit om zes flats beter toe gankelijk te maken. Het ging om de ge zamenlijke entrees en dergelijke van 343 woningen in het Groenewoud (Karpaten- laan/Kaukasuslaan), Tilburg Noord .(Componistenlaan/Schubertstraat), centrum (Piusstraat), Berkel-Enschot ;(Oranjesingel) en Udenhout (Gouds bloem). Bij de nieuwe opplusregeling gaat het pok om flatwoningen, stelt Marga Croes, Zeker van zorg 1998 is de naam van een brochure over veranderingen in ge zondheidszorg die onlangs is verschenen. Er staat informatie in voor (aan staande) 65-plussers over ziektekostenverzekeringen, voor (toekomstige) ge bruikers van de thuiszorg en voor iedereen die langdurig fysiotherapie nodig heeft. Het boekje is een uitgave van de ZiekenfondsRaad. Seniorenlabel Het opplussen is een aanvulling op be staande regelingen, vertelt de manager Volkshuisvesting. Het Seniorenlabelvan de SE V en de ouderenbonden wordt toe gekend aan aangepaste en aanpasbare nieuwbouwwoningen. “Het oppluslabel geldt voor bestaande woningen. Daar is bijvoorbeeld de galerij niet te verbreden, waardoor de woning aan de voorwaar den van het Seniorenlabel zou voldoen.” Woningaanpassingen in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) zijn weer anders, aldus Croes. “Daarbij gaat om het specifieke behoef ten van gehandicapten, bijvoorbeeld beugels. Dat is dus echte fine tuning." Welke woning(complexen) opgeplust gaan worden, kan Marga Croes nog niet vertellen. “Daarover zijn we in gesprek met de corporaties. Die zijn natuurlijk zelf ook bezig met de planning voor verbete ring van bepaalde woningcomplexen. Ze kunnen ervoor kiezen het opplussen bij Ik ben een trouw lid van de Openbare Bibliotheek en doorgaans erg tevreden over de manier waarop ik daar als klant word behandeld. Toch zijn er nu een paar za ken die me van het hart moeten. In de eerste plaats zijn dat de prijsverhogingen die per 1 januari zijn doorgevoerd. De contributie is met bijna 20 procent verhoogd, het leengeld met bijna 30 pro cent en de boetes met de helft van het vorige bedrag. Dat zijn forse verhogingen, die de bibliotheek van Tilburg erg duur maken in vergelijking met andere. Jam mer voor een bibliotheek die graag meer lezers wil hebben, onder wie meer ou deren. Ten tweede: je zou verwachten dat bij dit soort prijsverhogingen ook meer servi ce verleend wordt, maar dat is niet het geval. Als je van het toilet gebruik wilt ma ken kost dat een kwartje, maar wat je dan aantreft, tart dikwijls elke beschrijving. Vies, blauw en zonder bril: sanitaire voorzieningen waarvoor de horeca bestraft zou worden. Maar die caféhouders krijgen dan ook geen subsidie waar de bur gers aan moeten meebetalen! Her en der in de stad worden woningen opgeplust. Dit is voor al bedoeld om mensen zo lang mogelijk in hun eigen huis te la ten wonen. Misschien kijkt u nu met andere ogen naar uw eigen woning. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u verschillen de boeken waar u wat aan kunt hebben. In de meeste algemene boeken over ouder worden is wel een hoofdstuk gewijd aan wonen. Zo stelt Harriët Freezer in Leven met de jaren de vraag of het wel nodig is al die ruimte te reser veren voor uitwonende kinderen. Veilig en comfortabel wonen van het Centrum Techniek voor en door ouderen spiegelt u de ideale seniorenwoning voor, die zo wel veilig, comfortabel, aanpasbaar en toegankelijk is. Hoewel het hier gaat om de beschrijving van een modelwoning, komt u er veel zaken in tegen waarop u in uw eigen woning ook eens zou kunnen letten. Eenvoudigerte gebruiken is 100 vragen over veiligheid in huis. Inde Praktische gids voor ouderen vindt u een hoofdstuk over wonen met daarin een paragraaf over veiligheid in huis. Hierbij hoort een testlijst en een aantal bruikbare tips. Als het gaat om tips voor het inrichten van het huis is de keuze groot: van boeken van Jan des Bouvrie tot 184 manieren om je huis gezellig in te richten van Marcelle Bosch. In Goedgeregeld staat allerlei praktische informatie op het gebied van wonen en het huishouden. Maak eens gebruik van de mogelijkheden die de bibliotheek biedt. In wijkcentrum De Reit (Westertorenlaan 4) kunnen 55-plussers op 19 februari carnaval vieren en twee rondes bingo spelenWie zich het origineelst kleedt, komt in aanmerking voor een prijs(je). Aan de middag werken tonpraoter Cees Kolen en De Frutblaozen mee. Entree: ƒ2,50, inclusief een kopje koffie/thee en een bingokaart. Club 92 (55+ Senioren Zuid-West) organiseert op woensdag 11 februari een informatie-ochtend Aids en HIV. De HlV-vereni- ging afdeling Noord-Brabant zal hierover voorlichting geven. De bijeenkomst vindt plaats ‘s ochtends van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) en is voor ieder een vrij toegankelijk. Uw eerste kopje koffie is gratis. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisatie Wandel bos) organiseert woensdag 18 februari een oud-Hollandse spellenmiddag. Aanvang: 14.00 uur in ‘t Kievitslaer (Reine- vaarstraat 55). Het eerste kopje koffie of thee is gratis. Voor het proefproject Huisbezoek Ouderen en Inkomen in een deel van Korvel worden gemotiveerde vrijwilligers gezocht. Zij gaan na een training van vier tot zes dagdelen ieder ongeveer tien huisbezoeken afleggen. Gemiddeld kost een huisbezoek één a anderhalf uur. De scholing/training van de vrijwilligers vindt plaats in het voorjaar; meteen daarna beginnen de huis bezoeken die hooguit tot aan de zomervakantie zullen door gaan. Tijdens deze periode worden de vrijwilligers begeleid door een ouderenwerker. Meer informatie over het project geven Pablo van der Horst en Wilma Snoeren (DeTwern, sector Ouderenwerk), tel. 5839999. Bij hen kunt u zich ook opgeven voor een voorlichtingsbijeen komst die nog gepland wordt. De Tilburgsche Koraal Vereeniging, een gemengd senioren koor, heeft momenteel plaats voor sopranen, tenoren en bas sen, vanaf 50 jaar. Het gezamenlijk instuderen van zowel pro fane als religieuze muziek vindt donderdags van 14.00 tot 16.30 uur plaats in zorgcentrum Zonnehof aan de Prof. Gimbrèrelaan. Informatie: mevr. D. Flameling (tel. 4670396) of mevr. R. Dec kers (4675181). In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is woensdag 11 februari een bingo met mooie prijzen. Kosten: ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 18 februari kunt u bloemstukjes maken. Kosten: ƒ6,- per gemaakt stukje. S.v.p. zelf meebrengen: potje, mandje of bakje en zeker een mesje. Aanvang: 10.00 uur. Op dinsdag en donderdag is er gelegenheid om doosjes met stof te bekleden. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aan vang: 9.45 uur. Op maandagochtenden kunt u in het trefpunt darten, sjoelen of biljarten, of gewoon gezellig een kopje koffie drinken. Aanvang: 10.00 uur. Op vrijdagochtenden wordt er bridge gespeeld. Aanvang: 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. Biljarten kan elke ochtend, behalve woensdag 11 februari. Aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert op donderdag 19 februari in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) een knotsgekke carnavalsmiddag. Aan deze middag voor 50-plussers wordt meegewerkt door disco Frans Wouters. Voor degenen, die het mooist verkleed zijn, zijn enkele prijzen be schikbaar. Aanvang: 14.00 uur. Entree: 3,50 inclusief een kopje koffie of thee. Al jaren organiseren De Flepsteppers op de vrijdag voor Car naval een groots Senioren+fist in Schouwburg Tilburg. De ar tiesten die dit jaar het festijn komen opluisteren zijn al bekend: zang zal er zijn van Maribelle (gezellige Nederlandse muziek), Nelly en begeleiding (opera-melodieën), Patrick (bekende pop ulaire meezingers), tonpraoter Cees Coolen is weer present en cabaret wordt verzorgd door het gezelschap de Bretel Boys. Het seniorencarnaval wordt gehouden op vrijdag 20 februari vanaf 13.15 uur in de schouwburg. Kaarten kunnen ook daar ge kocht worden. Voor de meeste 65-plussers en zij die dat dit jaar worden, verandert er niets op het gebied van de ziektekostenverzekering. Maar het kan in een aantal gevallen aan trekkelijk zijn over te stappen van parti culiere verzekering of omgekeerd. Hoe dat in zijn werk gaat, kunt u in deze bro chure lezen. Ook de regelingen van de thuiszorg ver anderen. In de brochure wordt uitgelegd op hoeveel verpleging en/of verzorging je recht hebt en wat de verschillen daar bij zijn voor terminale en niet-terminale patiënten. Voorgerekend wordt hoeveel hoe hoog de eigen bijdrage voor thuis zorg kan zijn. Daarnaast bevat het boekwerkje sum miere informatie over wat er veranderd is bij de vergoedingen voor fysiotherapie en de oefentherapieën Cesar en Men sendieck. Belangrijkst daarbij voor de patiënt is nog steeds tijdig overleg met behandelaar en ziektekostenverzeke raar. Voor landgenoten van Turkse en Marok kaanse afkomst bevat het boekje elk een hoofdstuk met de informatie in het Turks en Arabisch. teammanager Volkshuisvesting bij de dienst Wijkzaken van de gemeente: “Bij eengezinswoningen vormt de trap een barrière voor bewoning door ouderen en licht gehandicapten.” De nieuwe regeling gaat niet alleen om algemene toegankelijkheid en houdt niet dus bij de voordeur op, legt Croes uit. “Opplussen is een basispakket, ook voor in de woning zelf. Daarbij breng je pre ventief allerlei voorzieningen aan die wo ning en complex beter bewoonbaar ma ken.” Als voorbeelden noemt ze het verhogen van galerijvloeren, het stroef maken van vloeren (ook in gemeen schappelijke ruimtes), het met goed zichtbare strips aangeven van eerste en laatste traptreden en voorzieningen waardoor bovenraampjes veilig open- en dichtgemaakt kunnen worden. Het op- plus-werkboek van de SEV bevat verder nog tal van voorschriften, vertelt Croes, onder meer over lichtpunten bij (bui- ten)deuren, het niveau van de verlich ting, trapleuningen (aan beide zijden), minimale afmetingen van deuren, liften en entreeruimtes. Dit en volgend jaar worden bijna zevenhonderd huurwoningen in Tilburg zo aan gepast dat ze beter geschikt zijn voor ouderen en licht gehandicapten. Bij deze verbetering gaat het onder meer om het verhogen van galerijvloeren, het stroef maken van tegelvloeren en het verminderen van de weerstand van deuren. Deze woningverbetering kost de huurder niets. De gemeente tekent over dit opplus sen een overeenkomst met de landelijke Stuurgroep Experimenten Volkshuis vesting (SEV). De SEV verdubbelt de gemeentelijke subsidie van 578.000 gulden. renovatie of groot onderhoud te doen. Maar ze kunnen de woningen zelf na tuurlijk ook aanpassen bij mutaties: tus- l'3 sen het vertrek van de oude en de ver huizing van de nieuwe bewoners.” Voor het opplussen alleen mag de verhuurder geen huurverhoging in rekening bren gen. In Tilburg Noord -een van de snelst ver grijzende wijken van de stad- hebben de samenwerkende wijkorganisaties, het opbouwwerk en een paar bewonersc- Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar I De Tilburgse Koerier, Postbus I 1 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Woningcorporatie TBV heeft van de gemeente subsidie gekregen om de galerij vloeren van deze flat aan de Schubertstraat te verhogen. De toegang naar de aan leunwoningen in deze flat naast verzorgingscentrum Heikant wordt daardoor letterlijk laagdrempelig. in de twee weken opgenomen in I De Tilburgse Koerier. Redactie: I Diny van Bladel-Verbunt I Monique van der Blom Mart de Bruijn I Riek Flipse-Tiemens Jan van Grnna Cvnnr^ittnr} uai ii i aai Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of De provincie legt nog eens twee ton bij, zodat er ruim 1,3 miljoen gulden beschik baar is. Omdat de subsidie maximaal een derde van de kosten bedraagt, betalen corporaties en andere verhuurders zelf het grootste deel van de woningverbete ring. Volgens een onderzoek van de Nationa le Woningraad en de provincie komen in Midden-Brabant circa achtduizend wo ningen in aanmerking voor de opplusre geling. De meeste daarvan staan in de stad, omdat het meestal gaat om gelijk vloerse flatwoningen. In Tilburg worden in 1998 en 1999 minimaal 678 woningen verbeterd. Afhankelijk van de bijdragen van de corporaties kunnen dat er meer Zijn.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 11