80 W I J z ‘Veel politici nog niet in staat signalen ouderen op te pikken’ Voorzitter Kees Bastiaanssen van nieuwe Seniorenraad: Rommelmarkt in Noord Reisvakantie Kaarten in *t Sant Dansen in De Reit tl POST SCRIPTUM COLOFON ri i Journalistiek medewerk(st)er gezocht! ËL I I I I I I I I I I I De Tilburgse Koerier, Postbus I Kijk op ouder worden Ontspanning en informatie Carnavalsmiddag Koraal Vereeniging zoekt versterking Vrijwilligers voor huisbezoeken w r i| Een laag inkomen? DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 22 januari 1998— pagina 7 pagina 6 chlan. achtje .30 u. n de .30 u. 00 u. .00 u. week len en .00 u. .30 u. bijeenkomst week >r een 00 u. vraagd advies in aanmerking komen. Of Drop Oud 91 Sabine van Heek week siek HET WOORD IS AAN... KBO Tilburg Noord organiseert onder het motto ‘Samen op va kantie, gezellig en vertrouwd’ een gezamenlijke reisvakantie voor ouderen. De reis staat centraal op een filmmiddag op 22 januari in ‘t Hazennest (Kreverplein 27). Gratis toegang voor le den en niet-leden; aanvang 14.00 uur. t Een >e la .00 u. 1 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. De nieuwe Seniorenraad, vlak na de installatie, in gezelschap van burgemeester Johan Stekelenburg. Naast hem Elly van Luijk-van Reedt Dortland (77, voorma lig gemeenteraadslid voor D66, lid bestuur ouderencluster Regionaal Patiënten en Consumenten Platform). Op de tweede rij v.l.n.r. Ties van Rijswijk (62, voormalig leidinggevende functies (sociaal-economisch en informatisering) in agrarische sector); Jeanne Ter Morshuizen (63, voorzitter KBO Tilburg, voormalig manager Thuiszorg Midden-Brabant); voorzitter Kees Bastiaanssen (61, voormalig directeur Zorgverlening van het Maria Ziekenhuis) en vlak voor hem Jan IJpelaar (67, diverse bestuursfuncties, o.m. bij woningcorporatie SVWen de SBT). Achterste rij, v.l.n.r.: Berth van der Staak (61, onderwijsfunctie verpleegopleiding ROC/DGO); Ad Kokke (55, voormalig lid directie Interbrew Nederland, verantwoor delijk voor sociale zaken) en wethouder Wilbert van Herwijnen die ouderenbeleid in zijn portefeuille heeft. foto: multivision partners De eerste Seniorenraad nieuwe stijl is begin deze maand geïnstalleerd door bur gemeester Johan Stekelenburg. De bedoeling is dat het nieuwe adviesorgaan gaat functioneren als een denk-tank, een groepje dat met frisse ideeën over het gemeentelijk ouderenbeleid komt en zich niet in details verliest. De komende maanden gaat de Seniorenraad zich verdiepen in het Wonen Plusproject, zo is maandag besloten. De Seniorenwijzer sprak met voorzitter Kees Bastiaanssen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan....1. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur standig blijven wonen. Tegen de zomer vakantie moet het advies over dit project klaar zijn. Dat is maandag tijdens de eer ste echte vergadering van de nieuwe Se niorenraad afgesproken. De komende weken bestuderen de leden van de Seniorenraad ook het Algemeen Beleidsplan (het plaatselijk ‘regeerak- oord’) en de Perspectiefnota (het alge meen beleidskader voor de komende vier jaar)Aan de hand daarvan wordt be keken welke onderwerpen er voor onge- de Seniorenraad in deelgroepen gaat werken, is afhankelijk van het aantal the ma’s dat ze (on)gevraagd gaat behande len. Kees Bastiaanssen hoopt dat de ge meenteraad over ongeveer een jaar het werk van de Seniorenraad niet al te gedetailleerd gaat evalueren, maar zal bekijken of de nieuwe werkwijze resulta ten oplevert. “De zittingsperioden van gemeente- en Seniorenraad hoeven van mij niet samen te vallen. Dan kunnen wij tenminste nog een tijdje doorwerken.” In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant kunt u op woens dag 28 januari rikken of jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p.; leuke prijs jes. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. Enthousiasme Ondanks zijn wrevel over de gang van zaken vorig jaar, gaat Bastiaanssen op nieuw met enthousiasme aan de slag als voorzitter. “Het klinkt misschien een beetje als een roeping, maar ik be schouw het werk van de vorige Senio renraad nog niet als af. Er is de afgelopen vier jaar veel tijd en energie geïnves teerd; het zou zonde zijn als daar geen gebruik van gemaakt wordt. Het is dan natuurlijk goed voor de continuïteit als tenminste één lid van de oude naar de nieuwe raad gaat. En ik vind het zelf erg De oplichter in het nette pak is weer eens door de Tilburgse politie opge pakt. Als ik naar de televisie kijk, zie ik nog veel meer oplichters in nette pakken rondlopen die (bijna) nooit gepakt worden. Geboden wordt werken in een deskundig en ge zellig team met sterk uiteenlopen de leeftijden, waarin iedereen jong van geest is; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en kennis op te doen over hoe poli tiek, welzijnswerk, zorgsector en anderen daarmee omgaan; een bescheiden vrijwilligersver- goeding. Interesse? Schrijf voor 5 februari een briefje met CV, indien mogelijk vergezeld van artikelen, naar Karei Luiijfp/a De Tilburgse Koerier, NS- Plein 14, 5014 DA Tilburg. “Gewoon lekker verder leven.... met een beetje hulp van Thuiszorg Midden Bra bant”. Zo lachen twee hulpbehoevende oudjes ons toe vanaf vele reclameborden in de stad. Waarvoor die aandacht van het publiek gevraagd? Voor de zieligheid van oude mensen? Dat zijn ze niet. Zit de Thuiszorg met een overcapaciteit aan personeel en heeft ze behoefte aan meer cliënten? Gezien de lange wachttijden zou je dat niet zeggen. Of die moeten te wijten zijn aan het bureaucratische web dat om elk wasbeurtje wordt gesponnen. Of is het misschien de bedoeling ons alvast vertrouwd te maken met de gedach te dat we slechts hoeven te rekenen op een beetje hulp om straks lekker verder te leven? Dit nu schijnt het geval. Brabant krijgt van het rijk te weinig geld voor thuiszorg, en dan komt er een steunpunt. Niet voorde mensen die zorg nodig hebben, maar voor instellingen die moeite hebben met het overeind houden van de allernood zakelijkste zorg voor wie die nodig heeft. Ik geloof daar niks van. Het ziet er uit als een voorzetje voor de volgende ronde van de alsmaar doordraaiende molen van markt, privatisering en bezuiniging. In derdaad: op veel meer dan een beetje zullen we niet te hoeven rekenen. Op zondag 25 januari is er in wijkcentrum De Reit de eerste ex tra feestelijke- dansmiddag voor 55-plussers van het nieuwe jaar met levende muziek. De middag wordt verzorgd door de Hank Boomgaard Band. Adres: Westertorenlaan 4. Tijd: 14.00 tot 18.00 uur; entree ƒ2,50. De laatste jaren is de kijk op ouder worden in positieve zin ver anderd. Zo’n twintig jaar terug verschenen nog titels als Oud worden; een gave en een opgave en Als de ouderdom pijn doet... Eind jaren tachtig veranderde dat in Te oud? Ben je be- ctoncterd/Tegenwoordig dragen boeken over ouder worden op timistische titels als Welkom aan de goede kant van het leven en De beste jaren komen nog. Die positievere kijk dringt niet al leen door bij de ouder wordende mensen zelf, maar ook bij on derzoekers en beleidsmakers. Voorbeelden hiervan vindt u in de Openbare Bibliotheek. In De toekomst van vrouwen worden zo de sterke kanten van oudere vrouwen benadrukt. Daarbij komt een scala aan onder werpen (maatschappelijke positie, educatie) aan bod. Onge kend talent is het verslag van een congres van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) over het ‘human capital’ van ouderen. In het boek staan artikelen over het maatschap pelijk belang van hun talenten, kennis, vaardigheden en le venservaring. Het boek bevat teksten over maatschappelijke participatie, zingeving en over ouderen, die zich op allerlei vlak inzetten. Het derde deel gaat over hoe dat talent wordt gemobi liseerd. Wijkorganisatie De Nieuwe Stede organiseert donderdag 29 ja nuari een ontspannings- en informatiemarkt voor ouderen. Op deze markt kunnen ouderen kennismaken met verschillende activiteiten. Ook is er informatie over zo lang mogelijk zelfstan dig blijven wonen, met name over wonen, zorg en financiën. Di verse instellingen en ondernemers laten zien wat ze te bieden hebben, zoals Maaltijdenexpres, Thuiszorg, modezaak Claire en diverse groepen van het buurthuis. De middag in De Nieuwe Stede, die muzikaal opgeluisterd wordt door kwartet August de Laat, duurt van 13.30 tot 171.00 uur. Adres: Capucijnenstraat 156. Toegang gratis. Op zondag 25 januari is er een rommelmarkt in seniorensoos ‘t Hazennest, Kreverplein 27 (hoek Van Anrooylaan/Van Kalmt- houtlaan). Openingstijden van 9.30 t/m 16.00 uur. Entree ƒ1,50, een koffie of thee of frisdrank gratis. Carnavalsvereniging De Haaiplekkers organiseert samen met KBO Hazennest weer een grandioze carnavalsmiddag voor se nioren. In De Poorterhoeve (Kalverstraat 75, Tilburg Noord) tre den vrijdag 20 februari op: tonpraoter Cees Coolen, Dikke Leo en carnavalsorkest De Amateurkus. Disco Sun Light verzorgt de muzikale omlijsting. U wordt ontvangen met een kopje koffie of thee en er wordt met snacks rondgegaan. De middag van 13.00 tot 17.30 uur. Kaarten a f 6,-zijn verkrijgbaar bij ‘t Hazen nest (Kreverplein 27) en de penningmeester van De Haaiplek kers (Bartokstraat 41tel. 4555384). De Tilburgsche Koraal Vereeniging, een gemengd senioren koor, heeft momenteel plaats voor sopranen, tenoren en bas sen, vanaf 50 jaar. Het gezamenlijk instuderen van zowel pro fane als religieuze muziek vindt donderdags van 14.00 tot 16.30 uurplaats in zorgcentrum Zonnehof aan de Prof. Gimbrèrelaan. Informatie: mevr. D. Flameling (tel. 4670396) of mevr. R. Dec kers (4675181). Voor het proefproject Huisbezoek Ouderen en Inkomen in een deel van Korvel is de projectgroep op zoek naar gemotiveerde vrijwilligers. Zij gaan na een training van vier tot zes dagdelen ieder ongeveer tien huisbezoeken afleggen. Gemiddeld kost een huisbezoek één a anderhalf uur. De scholing/training van de vrijwilligers vindt plaats in het voorjaar; meteen daarna be ginnen de huisbezoeken die hooguit tot aan de zomervakantie zullen doorgaan. Tijdens deze periode worden de vrijwilligers begeleid door een ouderenwerker. Meer informatie over het project geven Pablo van der Horst en Wilma Snoeren (De Twern, sector Ouderenwerk), tel. 5839999. Bij hen kunt u zich ook opgeven voor een voorlichtingsbijeen komst die nog gepland wordt. Door drukke werkzaamheden el ders van de huidige medewerkster is de Seniorenwijzer op zoek naar een nieuwe vrijwillig(st)er die regel matig journalistieke bijdragen voor deze tweewekelijkse ouderenpagi na kan leveren. We zoeken met name iemand die de langere arti kelen voor zijn of haar rekening wil nemen. Je wordt niet zo maar in het diepe gegooid; de stukken worden in redactievergaderingen grondig voorbereid en kritisch bekeken. We stellen het dan ook op prijs dat je deze vergaderingen op donderdag van 12.00 tot 13.30 uur regelmatig bijwoont. In WP en/of Word kunnen werken is geen voorwaarde, maar wel gemakkelijk. Creatieve ideeën De nieuwe raad wordt geacht met crea tieve ideeën te komen voor het ouderen beleid van de gemeente op langere ter mijn. Dus niet enkele tientallen onderwerpen per jaar, maar een paar grote thema’s. Ook gezien de korte zittingstermijn -vijf tien maanden tot de volgende gemeen teraadsverkiezingen in Tilburg- kan de nieuwe Seniorenraad waarschijnlijk slechts twee of drie thema’s behandelen en is er geen tijd voor een uitgebreide kennismakingsronde langs organisaties en instellingen. Wel heeft de raad door de nieuwe werkwijze nu de mogelijkheid zich beter te verdiepen in onderwerpen. Daarvoor kan ze -naast het gebruikelijke ambtelijk secretariaat- rekenen op inhou delijke ondersteuning door deskundige ambtenaren en beschikt ze over een be scheiden budget voor onderzoek. Dat kan indien nodig wellicht wat opgerekt worden, hoopt de voorzitter. Op verzoek van B en W gaat de nieuwe Seniorenraad zich eerst buigen over het Wonen Plusproject in de wijken Zand en Wandelbos, dat er met aangepaste wo ningen en zorg op maat voor moet zor gen dat ouderen zo lang mogelijk zelf- De Seniorenwijzer wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in I De Tilburgse Koerier. Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt I Monique van der Blom Mart de Bruijn I Riek Flipse-Tiemens 1 Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar leuk om bestuurlijk en inhoudelijk bezig te zijn.” Dat senioren adviezen geven over het gemeentelijk ouderenbeleid, is wel dege lijk nuttig, vindt Bastiaanssen. “De ge meente mag dan zeggen dat ze sinds vo rig jaar interactiefwerkt, maar ik denk dat de meeste ambtenaren en politici nog niet goed in staat zijn signalen van oude ren op te pikken en te beoordelen.” Als voorbeeld noemt hij de Ouderencon- ferentiedie in april 1996 plaatsvond in De Postelse Hoeve. “Daar is heel veel door ouderen naar voren gebracht, maar ik zie daar weinig resultaat van. Er is weinig of niets vertaald in beleid. Misschien dat de nieuwe Seniorenraad zich daar eens over kan buigen.” Bastiaanssen is het enige lid van de vori ge Seniorenraad dat in de vernieuwde versie terugkeert. Een tikje kriegelig over hoe de vorige raad geëvalueerd werd, is Bastiaanssen nog wel. Het werk van de oude Seniorenraad leverde te weinig op, zo concludeerde onderzoeksbureau PON vorig jaar op basis van gesprekken met leden van die raad, ambtenaren en- politici. Dat de adviezen van de vorige Seniorenraad niet altijd veel diepgang hadden, is heel wel verklaarbaar, stelt Bastiaanssen: “We brachten twintig a dertig adviezen per jaar uit. Als het om besluiten van B en W ging, hadden we daarvoor meestal maar een paar we ken.” Ook de mening dat de vorige Senioren raad gebrek aan deskundigheid toonde, stuit Bastiaanssen tegen de borst. “De vorige raad is ondergewaardeerd; er was wel degelijk deskundigheid aanwezig en dat was ook in de kwaliteit van adviezen terug te vinden. De scheiding die nu ge legd wordt tussen inhoudelijke deskun digheid en deskundigheid door opgeda ne ervaringen, wil ik niet zo strak leggen. Ik vind bijvoorbeeld van mezelf dat ik van allebei een en ander in huis heb. Boven dien leer je van anderen, zowel in de vo rige als in de huidige Seniorenraad.” Veel ouderen met een laag inkomen worstelen met extra kos ten die zij moeten maken. Verschillende werkgroepen van ou deren organiseren daarom samen met het ouderenwerk van De Twern voorlichtingsbijeenkomsten over vergoeding van deze extra kosten en over subjectsubsidie. Op deze ochtenden kunt u vragen stellen en bekijken wat in uw situatie mogelijk is. De bijeenkomsten zijn op 27 januari in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54) en op 28 januari in buurtcentrum De Kubus (Fatimastraat 2402). De ochtend duurt van 10.00 tot ongeveer 12.00 uur. Woensdag 28 januari is er ‘s middags ook een bijeenkomst hierover in seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 27); aan vang 14.00 uur. De toegang is overal gratis, evenals een kopje koffie of thee.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1998 | | pagina 7