Ei 50 jaar Volkswagen in Nederland 4 aar En de jaren erna? Citroën-aktie met uitgestelde betaling GM terug in Zuid Afrika Monte Carlo Challenge voor Saab Cabriolet Renault Mégane: 1 miljoen Bil Feestpakket. ieuwe ninium- van Audi ssieke oRAI LMSL 1301 pagina 6 DE AUTOMAAT Woensdag24december 1997 pagina? DE TILBURGSE KOERIER len Nieuwe Beetle Technologie ig jen :en opt lent: Chrysler De Chrysler jubileumactie duurt uiterlijk t/m 15 januari 1998. Zolang de voorraad strekt; 1997 modeller TING CHRYSLER LOON OP ZAND De Hoogt 12a, Loon op Zand. Telefoon 0416 - 36 39 93. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 -18.00 uur. Zaterdag 10.00 -17.00 uur. Vrijdag koopavond tot 20.00 uur. uit 14; rijden j gaat leen jane sft zich i veel auto nook sin m kan aasd id, die a en kreeg er afgelopen zomer een cabriolet bij. De Renault Mégane wordt op dit moment gebouwd in het Franse Douai en Dieppe en het Spaanse Palencia. betekent deel van Ook wordt de Mégane voor de lokale markt gemaakt in Turkije en Argentinië en gaat volgend jaar ook in Rusland van de band lopen. sven van >wel aan de ide imma i. In het lo zal om uit de D uit de eerste illertijden met eenheden. De :eerd, een ab drie rden er sinds :b 9000 is het ran de nieuwe [eden op gang er de vleugels er dan 150.000 1 er ondanks [en dat het Tijdelijk standaard aluminium velgen en metallic lak op de Stratus 2.01.Of tijdelijk een Stratus 2.51 met 6 cilindermotor, automaat met autostick en ABS voor nog geen f 56.000,-. Dat een dergelijke visie ii verschillende gedaanten komen, wordt tenslotte duidelijk wanneer we het 'CJ' Coupé-studiemodel in ogenschouw nemen. Dit concept maakt, net als de nieuwe Beetle, gebruik van Golf-techniek (in vaktermen heet dat het 'platform') en is ontworpen om reacties van het publiek te toetsen. De compacte, tijdloze coupé heeft een lange motorkap, een korte achtersteven en een relatief laag, gebold dak. Zakelijk en elegant, maar ook krachtig en dynamisch. rdag van Saab Ijoenste auto si betreft de olet is niet lén op de vijf innen de en aandeel kwam a het Finse artmetallic huidige cabrio 3.888 werden Tien jaar geleden werd Chrysler geïntroduceerd in Nederland. Om dat te vieren geven we uw auto tijdelijk iets extra's mee. Neem de Stratus sedan. Deze is normaal al bijzonder comfortabel uitgerust met o.a. airco, twee airbags en elektrisch bedienbare ramen. En omdat het feest is, krijgt u tijdelijk bij de Stratus sedan 2.01 boven op de standaarduitrusting stijlvolle aluminium velgen, en metallic lak (een cadeau t.w.v. bijna f 2.000,-). Of heeft u liever de luxe 'anniversary' Stratus sedan 2.51 met als extra's eep 6 cilindermotor, automaat met autostick en ABS? Tijdelijk voor nog geen f 56.000,-. De Chrysler dealer helpt u graag kiezen. THE SPIRIT OF AMERICA ON WHEELS. bedrag van f. 10.000,= en bij de Xantia van f.20.000,=. Dat komt omgerekend neer op een voordeel van f.2.500,= tot maximaal f.3.754,=. Kopers van een Xantia Berline 16V kunnen bovendien profiteren van een aantrekkelijk LPG- aanbod. Voor f. 1.275,= wordt een AG DGI/LPG-systeem ingebouwd, en dat t wederom een voorde f.2.000,=. Tijdens de Challenge zal Carlsson aanwezig zijn en dé route afleggen met een unieke Saab Sonnet Cabriolet uit de jaren zestig. De route voert vanaf Maastricht naar de Ardennen en daarna door de Vogezen, Jura en de diverse Cols in dé Alpen op weg naar de eindbestemming. 3-liter auto Belangrijk in deze visie is het materiaalgebruik. De Noah maakt gebruik van een aluminium spantenframe dat extra stevigheid, veiligheid èn een lager gewicht combineert. Hij heeft ook Precies twee jaar na de introductie van de vijfdeurs hatchback en tweedeurs coupé werd recent de miljoenste Renault Méga gebouwd. Dit model heef in Frankrijk tot de meest populaire auto weten op te werken. De modelserie werd een jaar na introductie uitgebreid met de sedan Scénic ruimtewagen en Aan het eind van de periode, waarin op tal van manieren is stilgestaan bij vijftig jaar Volkswagen in Nederland, past een blik vooruit. Met de nieuwe Golf geeft Volkswagen op een overtuigende manier aan dat het met een volstrekte realiteitszin naar de toekomst kijkt. Die toekomst ziet er goed uit, daarover zijn vriend en vijand het eens. Met een aantal noemenswaardige studies heeft Volkswagen in het recente verleden al laten zien in welke richting de ontwikkelingen zich zullen ontvouwen. oké, dan gaan we ermee aan de slag. De unieke vormgeving van de nieuwe Beetle is een nostalgische weerspiegeling van het origineel. De techniek is aangepast aan de zware eisen van deze tijd. De luchtgekoelde motor van weleer heeft plaatsgemaakt voor een watergekoelde viercilinder lijnmotor, die niet meer achterin maar gewoon voorin is opgesteld. Overigens: het merendeel van de techniek van de Beetle is overgenomen van de nieuwste Golf. Net als die Golf, zal ook de nieuwe Beetle aan Volkswagens rigoureuze veiligheidseisen moeten voldoen. Dat heeft zo z’n consequenties voor de constructie, met extra verstevigingen en een onderstel dat een veilige dynamiek garandeert. Dat alles neemt niet weg dat de nieuwe Beetle gemaakt is voor mensen die zich in hun lifestyle willen onderscheiden, maar die niet willen inleveren op veiligheid, comfort t milieubewustzijn. Wie voor 31 januari 1998 een Citroen Xantia, Saxo, Berlingo Multispace of ZX Break koopt hoeft deze pas in januari 1999 te betalen. Bij de Saxo kan deze mogelijkheid worden geboden voor een Op 10 december heeft General Motors een overeenkomst gesloten met Delta Motor Corporation in Zuid Afrika. GM neemt een aandeel van 49% in deze firma, die op haar beurt in 1986 eigenaar werd van General Motors Zuid Afrika Ltd door een management buy-out. GM is onder de indruk van de politieke en economische veranderingen in het land alsmede het grote groeipotentieel van de automarkt. Delta zal worden opgenomen in de wereldwijde verkoopstrategie van General Motors. Daarom is het niet ondenkbaar dat vanuit Zuid Afrika straks diverse auto's worden geëxporteerd. Ondanks de overname door Delta van GM Zuid Afrika in 1986, werden ter plaatse nog steeds modellen van het concern geproduceerd, zoals de Opel Corsa en Astra en bestel- en vrachtwagens van Isuzu. Bovendien zullen volgend jaar via enkele dealers auto's van Chevrolet en Cadillac aan de Zuid Afrikaanse man en vrouw worden gebracht. Delta is met haar modellen goed voor een positie in de top 3 in het land en won sinds 1986 al drie keer de titel 'Auto van het Jaar'. Delta exporteert reeds naar andere Afrikaanse landen en componenten aan overzeese GM verstigingen. General Motors heeft de optie om in de toekomst haar aandeel in Delta te vergroten. Van de volgende blik in de toekomst is al veel meer bekend: de nieuwe Beetle. Die zal zich in 1998 al op de automarkt melden. In dit geval hebben we het over een auto die ooit als studiemodel Ook alternatieve aandrijfmogelijkheden, zoals elektromotoren, elektro- hybridemotoren en motoren op aardgas worden doorontwikkeld. Hierbij het allang niet meer alle om de technische haalbaarheid, maar vooral om de economische aspecten. In dat kader bezien meent Volkswagen dat de technologie van benzine- en dieselmotoren nog steeds de beste toekomstperspectieven biedt. Ook hier: de realiteit telt. Die realiteit kent vele gedaanten en de grenzen van wat er in technologisch opzicht mogelijk is, kunnen in verschillende richtingen worden onderzocht. Want zoals gezegd zoekt Volkswagen ook uitbreidinc naar boven. Nog maar zo'n twee maanden geleden presenteerde Volkswagen voor de eerste keer een eig« motor met meer dan zes cilinders: de W12. Om de Maar liefst 80 equipes, allemaal eigenaren van een Saab 900 Cabriolet zullen op uitnodiging van de Nederlandse importeur van 23 tot en met 31 mei 1998 deelnemen aan de Saab Cabrio Monte Carlo Challenge. Of en, zo ja, wanneer de CJ in deze vorm in productie gaat, dat is nog maar de vraag. Belangrijker is om te kunnen vaststellen dat Volkswagen met deze en andere studies laat zien dat het feilloos en heel vlot kan inspelen op vragen vanuit de markt. Let wel: zonder in te leveren op de waarden die het merk nu meer dan een halve eeuw tot zo'n succes in Nederland hebben gemaakt: kwaliteit, veiligheid en betrouwbaarheid'. bijzondere benadering van dit motorconcept te onderstrepen, werd deze krachtbron gehuld in een super-sportwagenontwerp. De innovatieve, W-vormige constructie van de motor is het resultaat van de bundeling van twee VR6- motoren onder een hoek van 72 graden. Volkswagen kenners zullen niet verbaasd zijn van de cilinderinhouc’ 5,6 liter bedraagt. De toepassing van tal van hoogwaardige regelsystemen leidt tot een maximaal vermogen van 420 pk en een koppel van 530 Nm. De W- vormige motorconstructie biedt aanzienlijke voordek als het gaat om ruimtebesparing. Het blok is slechts 510 millimeter lang en 700 mm breed. De W12 sportwagenstudie lijkt extravagant, maar is toch x meer dan dat. Immers, de c toont aan dat Volkswageni in de technologische topklasse een realistische visie kan laten zien. En wie weet wat er nog van komt! 7 het auto in 1950 eed men over 1976 een 99 ital 300.0001 0 uit de i dieselmotoren ligt het voor de hand dat Volkswagen deze 3- liter auto op basis van dit TDI- motorconcept gaat ontwikkelen. Ook hier getuigt Volkswagen van voldoende realiteitszin. Want een zuinige auto moet wél bruikbaar zijn. Daarom zal deze auto plaats moeten kunnen bieden aan vier personen en hun bagage. De toekomstige spaar- Volkswagen beschikt bij z'n introductie over een aërodynamische carrosserie met een lage luchtweerstand en. zelfs de bandenkeuze wordt bepaald door een zo laag mogelijke weerstand. En tenslotte: alle maatregelen mogen niet ten koste gaan van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort. Volgens Volkswagen is een visie veel méér dan een showmodel. Vooral de gedachte achter een concept telt. Neem bijvoorbeeld de Volkswagen Noah, die al in 1995 werd gepresenteerd. Hoewel de auto in de getoonde vorm wellicht nooit de showrooms zal bereiken, laat de Noah wél zien hoe de ontwerpers van Volkswagen met de toekomst omgaan. De Noah is niet alleen heel ruimtelijk en dus veelzijdig van opzet, maar biedt ook tal van eigenschappen die het leven veraangenamen en vergemakkelijken. Zoals de centraal geplaatste zijdeuren die omhoogklappen voor een optimale toegang tot het interieur. Dit volledig verzorgde evenement start in Maastricht en heeft 'uiteraard' Monte Carlo als finishplaats. Monte Carlo is voor Saab geen onbekende plaats, daar de Zweedse rally-rijder Erik Carlsson er in 1962 en 1963 als winnaar over de streep kwam van de Rallye de Monte Carlo. uniek gerecycled hout op de vloer. Zo'n 90 procent van de auto is overigens recyclebaar. Elementen van het design zullen mogelijk terugkeren in toekomstige productie- Volkswagens. Zoals Volkswagen dat in 1995 al verwoordde: "De Noah is een serieuze boodschap voor de toekomst van de auto". De serieuze toon wordt in 1996 voortgezet wanneer Volkswagen de koers bepaalt voor de ontwikkeling van de zogenaamde 3-liter auto. In 1996 kondigt de onderneming aan dat nog voor het jaar 2000 een dergelijke auto op de markt zal worden gebracht. Dat past in het strex Volkswagen om zox bovenkant als aan onderkant van het gar uitbreiding te zoeken, segment onder de Pok die reden een nieuwe, compacte Volkswagen worden gepresenteerd, die als basis zal dienen voor de genoemde 3-liter auto. Als erkend koploper op het gebied van direct ingespoten begon. De bezoekers van de autoshows van 1994 lieten Volkswagen weten dat dit concept wat hen betreft zó in productie zou mogen gaan. De reactie van het merk dat zoveel aan de oervader van de nieuwe Beetle, de Kever, te danken heeft, was prompt: ig komt. In het Honderd jaar zijn vele sche ns en F1 bolides eren. i worden de x?nd die rande nale tourrally sterdam 98, een derd jaar ervoor »rst werd Verder wordt op ,ke AutoRAI de lassieker van 1' gekozen. Het “paalt welke fabriek in het jckarsulm zal arten met de 3 een nieuwe, s Audi met een im carrosserie, adelijk amodel zal een wikkeling zijn 2 prototype dat e afgelopen ankfurt werd Jaarlijks denkt 0.000 eenheden innen verkopen ale investering riek zullen rond iljoen DM i. Bovendien zal ve model 1000 aen gaan n. De keuze karsulm is verklaren door inte ervaring en skende tsniveau van de eproduceerde jm carrosseriën \udi A8. In deze vorden ook de i Avant d. Van de am A8 worden ks 15.000 stuks t. De deelnemers krijgen diverse klassementsproeven voor de kiezen, waardoor het evenement een combinatie van ontspanning en avontuur biedt. De begeleiding bestaat 4 personen, uiteraard ook md in een Saab Cabrio. j 1 tot en met ei volgend jaar Amsterdamse ite klassieke shouden. deEuropahal >rd. De beurs “rsteund door ie Historische dubs(FEHAC) hereniging, i's komen ook notorf ietsen en i'saanbod. kunnen er open. Diverse se ubs zullen acte :e geven, i mooiste stand rijs in igkomt T iderd ember

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 33