BMW Motorfietsen 75 jaar I B Porsche 911 Carrera in Camel frophy '98 Nieuwe Land Rover Freelander Honda's recyclebaar dashboard ?lan. et nóg Track-back vindt gestolen auto terug RS ID1 •om: 5.9 7 pagina 4 DETILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Woensdag 24 december 1997 - pagina 5 op de markt, naast de uitge 3 modellen. We reden de R 1 3 iever voor eco- >rij- e Vervolg van pagina 1 Vierkleppentechniek f21411 >283226 Stabiliteit ember M P R E S S uitstraling heeft weten te verwerken. vermeldt de nieuwe acl wc nenig Ier t samen. tnieke diet iK1200RS 'n vijftigste We zijn teams istte de auto rijdt. ï?lle en rüen! tiger is >nder speakers en zelfs een Digitale Sound Processing. Maar het is bij een Porsche niet alleen om de uiterlijke schijn te doen. De techniek is zeker zo belangrijk. Achterin de 911 vinden we zeer vertrouwd een 6 cilinder boxermotor, maar deze krachtbron is helemaal nieuw. Porsche is hierbij overgestapt van lucht- naar 1. Als de gaat op het impje vulkanen. De 1998-editie zal vele takken van sport omvatbike en kajak van vorig jaar ook nog snowboards, ski's en sneeuwschoenen toegevoegd. De carrosseriestructui opzichte van de vor stijver geworden en zo zijn voordelen algehele stability opvangen van aanrij De wielophanging is voor een deel uit aluminium gemaakt voor een betere stijfheid bij een lager gewicht. Door dit len wordt, i kan blijven t. In de eerste »in tief voor een De if.365,=. veel 1 Trophy wordt ieder jaar in een ander onherbergzaam deel van de wereld gereden. De rit van 1998 voert van Santiago naar Kaap Hoorn. jof u nu ito koopt. Plus Plan kwaliteit Als we de compacte F650 even buiten beschouwing laten, is het BMW motorfietsenprogramma globaal in twee richtingen te verdelen. Het onderscheidt wordt gemaakt door twee totaal verschillende motorblokken, de tweecilinder boxer en de 4 cilinder in lijn, oftwel de R- en K-serie. Koelribben Echte BMW-adepten vinden dat een motorfiets pas het wit/blauwe logo mag dragen als er aan weerszijde van de machine de koelribben van de twee tegenover elkaar geplaatste cilinderkoppen naar buiten steken. Anderen gaan juist voor de zijdezachte loopeigenschappen van een viercilinder in lijn en voor beiden valt wat te zeggen. De nieuwste telg in de boxer- familie is de R 1200 C, waarbij de laatste letter staat voor Cruiser. BMW zet met deze machine een nieuwe of liever eigen interpretatie neer van de vooral in de Verenigde Staten erg populaire choppers. De R 1200 C is laag Op dit moment prijslijst van de Porsche 911 vier bedragen. De 911 Carrera kost f.232.500,= en dezelfde auto met Tiptronic komt op f.243.100,=. Ook de cabriolet wordt al genoemd en gaat f.263.500,= (6-bak) en f.274.100,= (Tiptronic) kosten. Daarnaast is er een forse lijst met opties, waaronder de Climate Control en een aardige stereo-installatie echte aanraders zijn. I lof te oogsten. De Camel Onderweg zullen de ihy wordt ieder jaar in deelnemers worden betoverd door de fraaie ijslandschappen van Vuurland met gigantische gletsjers en tal van actieve In het vierspakige stuurwiel is een airbag te vinden, terwijl een passagiersexemplaar in het dashboard is opgenomen. Er is zodoende geen ruimte meer voor een bergvak. Kleine waarin ons testexemplaar was uitgevoerd, vergt een kleine extra uitgave van f.975,=. (rood en blauw metallic zijn de standaardkleuren) 1 'dashboard' van de Op korte termijn zal Honda starten met de productie van volledig recyclebare dashboards. Het dashboard is een relatief groot kunststof onderdeel waarmee op deze manier een flinke milieuwinst kan worden verkregen. Het probleem bij de recycling van behoren tot het zogenaamde ergonomiepakket, maar zijn in ons land wel standaard. Heel plezierig is de mogelijkheid om de buddyseat in hoogte te kunnen verstellen, zodat ook berijders met een korter postuur goed bij de grond kunnen. Ook de voetsteunen en het schakelpedaal zijn op de specifieke afmetingen van de berijder af te stemmen. BMW heeft met de K 1200 RS een uiterst sportieve machine in het programma voor liefhebbers van topprestaties, maar deze motor is ook uitermate geschikt voor lange vakantieritten en comfortabel toeren. Kortom, een sporter met allround kwaliteiten. De K1200 RS kost f.34.950,=. lur is ten >rige 911 fors m dat heeft ivoor de iteit en het ranrijdingen. Sportief karakter Een totaal andere machine is de K 1200 RS, de meest sportieve onder de BMW motorfietsen. De cilinderinhoud is met 1171 cc vrijwel gelijk aan die van de Cruiser, maar daar houdt ook iedere overeenkomst bij op. De genoemde inhoud is verdeeld over vier cilinders die op een rij zijn geplaatst en ieder ademen door vier kleppen. Het blok staat onder de tank rechtop en steekt niet zoals bij de boxer naar buiten toe uit. Met de K 1200 RS zit BMW in het hogere segment waar vermogens boven de 100 pk geen uitzondering zijn. Deze machine is namelijk goed voor 130 pk bij 8750 tr/min en een koppel van 117 Nm bij 6750 tr/min. Aan deze cijfers is het duidelijk sportieve karakter goed af te lezen. Dat betekent echter niet dat de K 1200 RS alleen maar op toeren kan worden gereden. De krachtbron loopt zo mooi rond dat men ook stapvoets rijdend zonder horten of stoten vooruit komt. Veel schakelen is niet nodig, maar wel leuk. Want alleen als de krachtbron hoog in de motorfietsproduktie. Het merk brengt eer limited editions reeks bestaande modellen. We reden de Vakantieritten Deze machine is in tegenstelling tot wat eerder bij de R 1200 Cruiser werd gezegd, juist uitermate geschikt voor snelle, bochtige trajecten. Als berijder zit je voorover gebogen en verschuil je je bij hoge snelheden achter de ruit die verstelbaar boven de koplamp is aangebracht. Je benen sluiten keurig aan op de vorm van de kuip en de speciale kleurencombinatie toeren wordt gejaagd wordt er maximaal gepresteerd. BMW belooft een top van meer dan 200 km/u. Dat getal is dan ook met gemak op de snelheidsmeter te krijgen. En wat te denken van een sprintje van 0 tot 100 km/u in 3,7 seconden. Daar is me Ferrari- of Porsche-rijde jaloers op. Bij deze BMW dient een aluminium brugframe als basis. De voorwielophanging bestaat uit de bekende BMW Telelever met een centrtde veerbeen en achter komen we de eveneens vermaarde Paralever tegen. De lichtmetalen vijfspaaks wielen zijn standaard evena een veiligheidsverhogende voorziening als ABS. En zoal je van een BMW mag verwachten heeft deze K 1200 RS uiteraard een katalysator. een dashboard is dat dit onderdeel vaak is samengesteld uit diverse materialen en daarom moeten voor recycling al deze afzonderlijke materialen worden gescheiden, een tijdrovende bezigheid. De nieuwe Honda dashboards De R 1200 C heeft de grootste boxerkrachtbron die BMW in huis heeft. Met een inhoud van 1170 cc en vier kleppen per cilinder wordt een relatief bescheiden vermogen van 61 pk bereikt bij 5000 tr/min. Plezierig en uiterst bruikbaar is het koppel van 98 Nm dat bij 3000 tr/min volledig van zich laat profiteren. De Cruiser kan schakellui gereden worden, omdat het koppel gunstig over het toerenverloop is verdeeld. En alhoewel de 2 cilinder een zeer kenmerkend geluid maakt, is van overmatig rumoer nooit sprake. De nieuwe BMW R 1200 C is een life-style-machine waarvoor BMW een forse reeks speciale accessoires heeft ontwikkeld. Inclusief katalysator wordt de R 1200 Cruiser geleverd voor f.29.950,-. et met naast de snelheidsmeter een toerenteller en aparte instrumenten voor brandstofvoorraad en motortemperatuur. De verwarmde handvatten soort maatregelen bleef het gewicht nog enigszins beperkt tot 1320 kg. ABS staat op de standaardlijst van de 911, maar wie nog meer ingebouwde zekerheid wil, moet extra betalen voor tractie-controle en een sperdifferentieel. ABD/ASR inslaat c dashboard eenlar x branden en voel je als het ware de achterkant gecorrigeerd worden. Dit systeem is echter ook uit te schakelen, zodat je als bestuurder het heft volledig in eigen hand hebt. Beginnelingen dienen hierbij op te passen. De ophanging met voor McPhersons en achter een meervoudige gelede draagarmas is gebouwd op een sublieme stabiliteit bij hoge snelheden, maar tegelijk een behoorlijk comfort op wegoneffenheden. De stuurbekrachtiging helpt merkbaar mee bij lage snelheden, maar lijkt daarboven volledig te zijn uitgeschakeld en dat is maar goed ook. hoor, u leest het goed, standaard heeft de 911 geen airconditioning. Deze voorziening wordt samen geleverd met Automatic Climate Control, waarbij men alleen nog maar de gewenste temperatuur hoeft in te geven en het systeem regelt de rest. Verder levert Porsche voor de 911 diverse audio-systemen, een hifi-pakket met tien Track-back, het systeem dat inmiddels bekend is door het feilloos opsporen van gestolen voertuigen, is nu ook in staat bestuurder en passagiers optimaal te beschermen. Door het simpelweg indrukken van de 'paniekknop', waarmee het systeem optioneel uitgerust kan worden, wordt een signaal verstuurd naar de meldkamer. De meldkamer weet direct dat er sprake is van een noodsituatie en zal onmiddelijk de politie waarschuwen. Op een monitor wordt de auto gevolgd tot op 20 meter nauwkeurig. De exacte positie wordt aan de politie doorgegeven, zodat snel hulp geboden kan worden. Ook kan op vergelijkbare wijze een pech- onderweg-knop worden gemonteerd. In dat geval wordt niet de politie, maar bijvoorbeeld de wegenwacht gealarmeerd. De meldkamer geeft alle voertuiggegevens al aan de hulpverlener door. Track-back waakt 24 uur over uw auto. Vanaf het moment dat het voertuig gestole wordt een signaal uitgezonden naar de meldkamer, die de auto op het scherm 1 volgen. De eigenaar wordt gewaarschuwd en de politie op de hoogte gebracht, helft van 1997 werd in ons land een proef met het systeem gedaan onder andere in samenwerking met Centraal Beheer, die Track-back nu als volwaardig alternatie traditioneel alarmsysteem accepteert. Track-back kost f. 1.995,= inclusief montage eenmalige aansluitkosten bedragen f.50,= en de abonnementskosten per jaar zijn f.365,= worden gemaakt van kunststoffen uitsluitend op basis van alkeen, een onverzadigde koolwaterstofverbinding. Andere voordelen vormen het lichte gewicht en lage prijs. Om een gelijke, hoogwaardige afwerking van de toplaag te verkrijgen heeft Honda de kwaliteit van het materiaal weten te verbeteren met tien procent. Ook past het merk nieuwe hechttechnieken toe, die resulteren in een sterkere binding van de afzonderlijke elementen. Bij recycling hoeft het dashboard alleen maar vermalen te worden tot granulaat en kan dit materiaal vervolgens weer dienen om een dragend deel van een nieuw dashboard te worden. Dit alles betekent een halvering van de hoeveelheid niet-recyclebare kunststoffen in een auto. en breed en dat heeft veel voordelen. De berijder zit lekker laag bij de grond, waardoor met name ook kleinere mensen prima met de zware jongen uit de weg kunnen. Heel prettig is dat kleine zitplaats voor duopassagier naar voren geklapt kan worden en dan dienst doet als een comfortabele rugleuning. In dat geval zit er bovenop het spatbord een kleine bagagedrager, terwijl een volwaardige tweede zitplaats en koffersteunen uit het accessoire-prcgramma kunnen worden gekozen. Een ander kenmerk is dat het voor- en achterwiel behoorlijk ver uit elkaar staan en dat betekent dat de Cruiser vooral gemaakt is voor lekker rustige toertochten en niet zozeer om op hoge snelheid bochtige Alpen-trajecten te rijden. Iemand die een chopper koopt gaat voor een belangrijk deel af op de uitstraling en het is zo knap dat BMW in deze machine zowel de typische chopper- eigenschappen als de kenmerkende BMW- Grote boxer De tank en de spatborden kunnen in crème-wit, donker rood of zwart worden besteld, terwijl de overige onderdelen in aluminium of chroom worden uitgevoerd. De koper van een R 1200 C moet er af en toe wat uurtjes poetsen voor over hebben. Heel fraai worden de technieken van deze BMW tentoongesteld. De wielophanging met ophanging en schokdempers zijn duidelijk zichtbaar. De bestuurder zit comfortabel rechtop of zelfs iets onderuit gezakt. Het lange stuur is goed geplaatst. Het dashboard toont ook een combinatie van chroom en aluminium en heeft een klassieke uitstraling. De opbouw is eenvoudig met de snelheidsmeter links en een reeks controlelampjes rechts. Uiteraard wordt deze BMW met een druk op de knop gestart en is er een duidelijk benzinelampje dat op tijd gaat branden als de tank dreigt leeg te raken. Alle deelnemende equipes aan de komende Camel Trophy Tierra del Fuego '98 zullen de beschikking krijgen over de nieuwe Land Rover Freelander, terwijl de ondersteuning wordt verzorgd vanuit Land Rover Defenders 110. "De Freelander is uitgebreid getest in Patagonië. Met gemak doorstaat hij de zwaarste uitdaging. We zijn enorm blij dat we deze nieuwe auto kunnen inzetten in het jaar dat Land Rover z'n vijftigste verjaardag viert. We zijn ervan overtuigd dat de t« net zo veel plezier gaan beleven aan deze nieuwe Land Rover als men in de voorgaande edities van de Camel Trophy had aan de Defender, Range Rover en Discovery", zegt Gwill Barry, Land Rovers Operation Manager voor sponsoring en promotie. Land Rover levert al 17 jaar auto's voor deze tot de verbeelding sprekende expeditie/competitie. De eigenschappen en de onderhoudsvriendelijkheid blijken onderweg altijd weer waterkoeling. Met 3.387 cc wordt bij 6800 tr/min het maximale vermogen bereikt van 300 pk. Het koppel bereikt een waarde van 350 Nm bij 4600 tr/min en dat is opzich niet zo opmerkelijk. Uiteraard past Porsche voortaan bij de 911 de vierkleppentechniek toe en dat verklaart waarom de auto ondanks een kleinere cilinderinhoud dan zijn voorganger, toch krachti”- geworden. Opvallend ona=> het rijden is dat de motor behoorlijk rustig zijn werk. Het typische boxergeluid is nog wel te horen, maar is veel beter gedempt en dat is bij dagelijks gebruik een zegen. Het prestatieniveau ligt zoals men mag verwachten hoog: een top van 280 km/u en een acceleratie van 0 tot 100 km/u in slechts 5,2 seconden. De chterwielen van de 911 /orden aangedreven via een uitermate plezierig schakelende zesbak of tegen meerprijs een 5-traps Tiptronic. Het is in het begin echter wel even wennen om gas en koppeling juis doseren, zonder dat d met een schok wegrijc 200 C en .649 ER] SJ-TD-97 opgeborgen in de portieren en tussen de voorstoelen. Op de middenconsole zijn drie draaiknoppen te vinden voor de bediening van de verwarming en ventilatie. Ja

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 31