7£7£. -i W’, Nieuwe snoet voor Citroën Saxo Gelimiteerde Ford Ka2 Edition I Bromfiets- controles Mannenspeelgoed DAGEN TOT HET JAAR 2000 Blik vooruit k Bijlage van: De Tilburgse Koerier O Q 7 pagina 26 Oplage: 103.000 Woensdag 24 december 1997 Porsche sis, dat ik Fie lis het Lees verder pagina 5 :°p rst- Tony Vos- Autotest: Lees verder Honda CR -V in dit nummer 75 jaar o.a.: pag.3 pag. 5 Zie pagina 8 Desso, sre etc. *els litje Rij-impressie: BMW Motorfietsen Jaargang 9 Nummer 49 Groter Allereerst is de nieuwe 911 groter geworden. In totaal is http&www.autogigastore. com email: tonyvos@globe.nl taan rrt st 30 procent, tensieve st hele huidige dfe5 leen controles sstdagen nel, chromen velours bekleed stuurwi uitlaatsierstuk, vloermatten en een zilverkleurige Ka sleutelhanger. De Ford Ka2 Edition kost Porsche maakt auto's die al bij leven een legende zijn. En de nieuwe 911 Carrera past keurig in die filosofie. Wi even vluchtig om de indrukwekkende nieuweling heen loopt, zal roepen dat het om een facelift gaat waarbij vooral de nieuwe koplampen en achterlichten opvallen. Maar er is veel meer dan dat. ie nieuwe wachten. ile Dit jack zal aan alle kopers van een Ka2 Edition in maart worden uitgereikt tijdens de exclusieve presentatie van Frans Molenaars zomercollectie in het Amsterdamse Amstelhotel. De Ford Ka2 Edition heeft een pakket met extra's bestaande uit airconditioning. State Blue metaallok, stuurbekrachtiging, Radio/CD-speler, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, opbergnetten achter de voorstoelen en een achterbank met Een jaar geleden werd de Ford Ka geïntroduceerd en werden in eerste instantie vijfhonderd stuks geleverd van de Ka First Edition. In navolging van deze auto levert Ford nu eveneens 500 exemplaren van de Ka2 Edition op de Nederlandse markt. Kopers krijgen als 'extra' een speciaal door de Nederlandse couturier Frans Molenaar ontworpen jack met een in de voering aangebracht exclusief label. Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur zijn flink naar buiten opgebold, zonder de auto overdreven dik te maken. Liefhebbers van een extreem brede 911 zullen op d« turbo-versie moeten Het grappige van de total uitstraling van deze 911 Carrera is dat er aan de grondvorm weinig gesleuteld is, maar dat een auto uit de vorige serie nu meteen erg gedateerd overkomt. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. Wie een nieuwe Porsche 911 wil kopen moet f.232.500,= meebrengen. Dat is een feit. Maar al het andere wat over deze auto kan worden gezegd heeft te maken met emotie. Sinds 1963 is dit pas de tweede generatie, omdat alle voorgangers evoluties waren van het oermodel. Dat wil echter niet zeggen dat de 911 zijn vertrouwde aangezicht verloren heeft, in tegendeel! Vanaf januari gaan de Nederlandse Citroën-dealers de licht gewijzigde Saxo leveren, die vooral te herkennen is aan zijn gewijzigde front. Het is voornamelijk de grille die een moderne aanblik heeft gekregen. Aan de achterkant merken we de heldere lichtunits op, waardoor de familie-verbintenis met de Xsara duidelijker wordt. Verder is het aantal uitrustingsniveaus aanzienlijk uitgebreid. De X en SX bestonden al, maar nieuw is de Exclusive, terwijl alle sportieve varianten onder de naam VTS worden gepresenteerd. Iedere Saxo heeft een transponder in de contactsleutel als antidiefstalbeveiliging en een bestuurdersairbag. De Saxo Exclusive is er als drie- en vijf- deurs met een 75 pk sterke 1,4 liter motor. De auto kenmerkt zich door een chroomstrip in de bumpers die zijn meegespoten in de carrosseriekleur net als Twee zitplaatsen Het interieur staat boordevol verfijning, al moet meteen worden gezegd dat de materialen waarvan de deurpanelen en het dashboard zijn gemaakt wel erg 'kunststof' overkomen. De optielijst vermeldt voor de liefhebber en geheel lederen interieur waarbij ook het dashboard en de deuren met een huidje worden overtrokken. Dit kost f.9.689,= extra terwijl alleen leer op de stoelen een uitgave van f.4.767,= vraagt. Die stoelen bieden een behoorlijke harde zit en hebben een opvallend smalle rugleuning. Toch zijn de randen voldoende hoog om bestuurder en bijrijder goed op hun plek te houden. Tegen meerprijs is een volledig elektrische verstelling van de stoelen mogelijk met drie geheugenstanden. De bestuursstoel is uiterst nauwkeurig af stelbaar zowel vertrouwd over. Vooral de vorm van de zijruiten, portieren, voorspatborden en het tankklepje komen bekend voor. Het front oogt totaal anders door de apart gestyleerde koplampen die we inmiddels in exact dezelfde form van de Boxster kennen. De bagageklep loopt tussen de spatborden in naar voren nadrukkelijk af en vloeit daar over in de meegespoten bumper. De voorkant van de nieuwe 911 oogt uiterst modem. Dit is de laatste editie van de Automaat in 1997. Het eerstvolgende nummer verschijnt op 8 januari 1998 en daarmee beginnen we aan onze tiende jaargang. Alhoewel er meestal voldoende autonieuws i komt het wel eens voor pas kort van te voren weet waarover ik ga schrijven. Het lijkt was betreft nieuws voor 1998 wel snor te zitten, er komen nogal wat nieuwe modellen op de markt. Ik heb er even een merkenlijstje bij gelegd om een zo compleet mogelijk overzicht te kunnen maken. Daar gaat ie dan: Alfa Romeo komt met de opvolger van de 164 in het najaar, een auto die waarschijnlijk 166 gaat heten. Saab begint het jaar goed met de 9-3 en komt tegen de volgende jaarwisseling met de 9-5 Estate. De Land Rover Freelander komt in het voorjaar beschikbaar en Mazda brengt de 626 Wagon, Demio en nieuwe MX-5. BMW heeft belangrijk nieuws in de vorm van de nieuwe 3-serie en Citroen breidt de Xsara- reeks uit met de Coupé en Break. Fiat heeft een zware facelift op de Cinquecento in voorbereiding en noemt deze auto dan Seicento (600). In de tweede helft viun 1998 komt de nieuwe Ford Escort en het jaar staat bij Opel vooral in het teken van de nieuwe Astra. Hyundai gaat in het kleine segment meedoen met de Atos en Mitsubishi komt met een in Born te produceren kleine ruimtewagen. Daewoo breidt het programma naar onderen uit de met de D'Arts en Kia gaat de tweede generatie Sephia aanbieden. Bij Honda staat een nieuwe Accord op stapel, naast de Civic Estate en Type R. Toyota krijgt het redelijk rustig na twee jaar van veel nieuwe auto's. Mercedes start met de levering van de M-klasse in Europa en de CLK Cabrio. De Smart is een halfjaar uitgesteld en komt pas in het najaar. Chrysler krijgt een opvolger voor de Vision en een nieuwe Grand Cherokee zit ook in het vat. Nissan heeft een volle bak met een gefacelifte Micro, Primera Wagon, King-Cab en Patrol. De 206 vormt het grootste nieuws van Peugeot, terwijl concurrent Renault in april met de nieuwe Clio op de proppen komt. Later volgt de Mégane Break. Bij VW staat het jaar in het teken van de nieuwe Beetle terwijl Volvo getrapt de C70 Coupé en Cabrio gaat leveren. Er is ook een opvolger van S/V90 in de maak. Meer dan genoeg, zoals u ziet. Fijne kerstdagen en een veilig en goed begin van 1998... zithoekverstelling. Ook heeft deze Ford Ka centrale vergrendeling, elektrisch bediende portierruiten, meegespoten dakspoiler, lichtmetalen velgen, met leer er bijna twintig centimeter in lengte bij gekomen en is de breedte met drie centimeter gegroeid. Verder heeft de ontwikkelingsafdeling een grotere wielbasis voor de nieuweling bedacht en dat is vooral te merken in het comfort. Een belangrijk deel van de toename in de afmetingen is te vinden in het interieur. De 911 is nog steeds geen royale vierzitter, maar een 2+2 met gewoon wat meer mogelijkheden dan voorheen. Het profiel komt zeer stylistisch verantwoord, maar ook een beetje steriel. Porsche voorziet de 911 van flinke buitenspiegels. Wie goed naar de achterlichten kijkt ziet dat de vertrouwde vorm bewaard gebleven is, maar dat de richtingaanwijzer er als het ware bovenop geplaatst is. Ook gebleven is de achterspoiler die onder het rijden automatisch uit zijn schuilplaats komt. Daarbij bedekt hij het derde remlicht wat 'te laag' onder de achterruit is aangebracht. Om dat probleem te verhelpen zit er een 'tweede' derde remlicht (of moeten we hier van een vierde remlicht spreken) in de spoilerrand. Fraai en imponerend steken de twee verchroomde uitlaatmonden onder de achterbumper naar buiten. De achterschermen in hoogte, lengte al^ hellingshoek. Het stuurwiel kan alleen in diepte worden aangepast, waardoor 'kleinere' mensen die graag hoog zitten de bovenkant van het instrumentarium niet meer volledig kunnen zien. De ruimte achterin is alleen geschikt voor twee kinderen. De rugleuning van de twee zitplaatsen kan eenvoudig naar voren worden geklapt, waardoor de bagagemogelijkheden worden uitgebreid. Immers het volume van 130 liter onder de voorkap is niet overweldigend. Het instrumentarium bestaat uit een fraai samenstel van klokken en klokjes. In het midden is prominent de toerenteller aanwezig met onderin een digitale snelheidsmeter, buitentemperatuurmeter en eventuele uitlezing van de boordcomputer. Links zit een analoge snelheidsmeter met digitale kilometerteller en uiterst links de laadstroommeter. De meest rechtse instrumenten geven informatie over brandstofvoorraad, motortemperatuur en oliedruk. Alle controlelampjes zijn onder de vijf instrumenten te vil inclusief al deze extra's f.25.990,= en dat is uiteraard inclusief het jack van Frans Molenaar dat een waarde vertegenwoordigd van duizend gulden. Twee maanden lang heeft de politie in de regio Tilburg bromfietscontroles uitgevoerd in verschillende gemeentes. In totaal werden driehonderd brommers en snorfietsen aangehouden, waarvan de helft niet in orde bleek. De bestuurders kregen e< proces verbaal. De cc zullen tijdens de feest onverminderd voort gaan. Veel voorkomende gebreken zijn het ten onrechte voeren van een geel of oranje plaat, een te hoog motorvermogen en teveel geluid. Veel brom- en snorfietsen worden nog steeds opgevoerd. De politie voerde de controles tot nu toe uit in Tilburg, Goirle, Dongen en Waalwijk, maar breidt haar gebied uit naar Gilze, Rijen, Hilvarenbeek, Loon op Zand en Oisterwijk. De politie let ook op het rij- en weggedrag, zodat bekeuringen worden uitgedeeld voor 'door rood licht rijden', 'geen voorrang verlenen', 'bravour en macho gedrag' en 'te hard rijden'. Er worden flinke boetes uitgedeeld. Het niet kunnen tonen van een bromfietscertificaat kost f.110,=. Wordt een te hoog motorvermogen geconstateerd dan kost dit de eigenaar f. 110,= tot maar liefst f.275,Maakt de brommer teveel geluid, dan wordt een aanslag op de portemonnee gedaan van f.70,= tot f.150, Vervolgens is er nog het niet dragen van de helm (f.80,=), het gebruik van niet deugdelijke onderdelen (tot f.275,=), geen richting aangeven (f.40,=), rijden in een voetgangersgebied (f .70,=) en door rood licht rijden (f.40,=). Het is zelfs zo dat als een brommer of snorfiets niet aan de wettelijke eisen voldoet, de bestuurder of passagier geen helm draagt en de bromfietser geen certificaat heeft de verzekeringsmaatschappij bij een schademelding kan besluiten niet of niet volledig uit te keren. Doel van deze politie-aktie is het terugdringen van het aantal slachtoffers onder brom- en snorfietsers met f De aktie met inte controles zal het schooljaar doorgaan. mistlampen voor en fraaie lichtmetalen velgen op de 16- klepper. De sportieve stoelen hebben een velours bekleding en de achterbank kan in delen worden neergeklapt. De klokken van het dashboard hebben blauwe wijzerplaten. Maar kijken we even naar de basis, dan biedt de Saxo X al een startbeveiliging, meegespoten bumpers, getint glas en een airbag. De SX voegt daar nog stuurbekrachtiging en centrale vergrendeling aai toe. Het Saxo-programma star bij de 1.1 Xvoorf.21.995,=. Dezelfde auto als SX kost f.23.805,= en de 1.4 SX komt o- f.25.405,=. Wie een 1.4 Exclusi, wil moet f.27.705,= op tafel leggen en precies hetzelfde bedrag kost de 1.4 VTS. Vervolgens zijn er de 1.6 VTS en 1.6 16V VTS voor respectievelijk f.30.255,= en f.37.550,=. Dieselrijders hebben een Saxo vanaf f.27.205,=. De meerprijs voor de vijfdeurs carrosserie bedraagt duizend gulden. de buitenspiegels en kenteken- plaathouder. De voorbumper is standaard voorzien van mistlampen. Het interieur is bekleed met velours, de portierruiten worden elektrisch bediend, de portieren centraal vergrendeld met een afstandsbediening en de achterbank kan in twee ongelijke delen worden neergeklapt. Verder worden de buitenspiegels elektrisch versteld en verwarmd. Als opties levert Citroen op de Saxo Exclusive onder meer ABS, een passagiersairbag, lichtmetalen wielen, airconditioning, schuifdak en metaallok. De sportieve Saxo VTS is er voortaan met drie motoren, een 1,6 liter 16-klepper van 120 pk, een 1,6 liter van 90 pk en de 1,4 liter van 75 pk. Het onderstel is op sportiviteit aangepast. Het uiterlijk onderscheidt zich door specifieke bumpers en skirts die zijn meegespoten, spatbordverbreders.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 27