W I J Z ‘Aandacht voor de mens moet centraal staan’ r 11 Bs Vijf ouderen geven hun visie op Tilburg in 2015 I POST SCRIPTUM COLOFON Kopij Seniorenwijzer Bijeenkomst over ouderenbeleid Portugese les Voorlichters met handicap gezocht Kerstmiddag Vredeswijk Kerst-Inn Loven-Besterd Trefpunt ‘t Sant Nieuwe Gildegids Vooruitblikken in de bibliotheek 1 ll I I I I I I I 37 pagina 6 Donderdag 11 december 1997pagina 7 DE TILBURGSE KOERIER o. 11.00 u. li. 22.00 u. 19.45 uur 21.45 uur 5e week □ek aan de Drop Oud kleine draaiorgels. nuziek. 1 omgang met de len Amerika Een betrokkene -22.00 uur 19.30 uur dheid ■n voor De Korte Heuvel en Belle Vue: ‘oud’ en nieuw Tilburg bijeen. Krijgt de stad in de toekomst meer hoogbouw? foto: peter ligtenberg HET WOORD IS AAN... Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- Koerier, Postbus 10001, 50Ó0JA Tilburg; tel. 5368805. nieren: ein 21 op dinsdog- uur; *445952 in een overzicht met men. Deze Gildegids len, gemeentelijk in- idmuziek op gitaar men? Aanbieder >-21.30 uur midden- en i het gebied van ioneren van jk gebied. n (GL257) Jen in de veelheid naken voor een ilp van het >nds. 4e week anny ouwde kt door een F 7e week De makers n. j| niets uitvoerend (ook utieve groothandel, (-veranderingen), lokatie) aan elgrote bedrijven, mgeving. van dit instrument. het geheel. De stad dient een structuur te zijn waarin wonen, werken, studie en schepping opgaan in eenheid van erva ring van verbondenheid met elkaar en met de wereld. Laat er een stad ontstaan waarin vreem delingen niet worden gezien als een be dreiging voorde eigen belangetjes, maar als vensters waardoor wij een beeld krij gen van de verder van ons af liggende wereld.” Autoluwe binnenstad Jan van Groos (64): “Ik denk vooral aan groen en gezelligheid. Aan een stad waar het op alle tijden van de dag goed toeven is, omdat het er veilig is. Een binnenstad In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. den in de veelh cunnen maken Schaarse ruimte Kees Vermunt (64): ‘Tilburg schoonste stad van ‘t laand? Veel mensen, vooral die van buiten de stad komen, vinden onze stad lelijk. Breda is mooi, Eindhoven lelijk, Amster dam mooi, Antwerpen gezellig. Wat een Maak van je hart geen moordkuil. Zo ongeveer luidt de oproep van de gemeente aan Tilburgers om hün mening te geven over de toekomst van de stad. Rijp of groen, vaag of precies: alles is welkom, was de boodschap van burgemeester Jo han Stekelenburg over deze Stadsvisie. Iedereen kan er binnenkort aan mee doen: jong en oud, alleen maar lagere school of afgestudeerd aan de KUB, dat maakt niet uit. De oudere leden van de redactie van de Seniorenwijzer namen de uitnodiging van het gemeentebestuur alvast aan. Hieronder hun visies op hoe Tilburg er over vijf tien a twintig jaar uit zou moeten zien. Wat voor stad willen zij ‘achterlaten’ voor hun kinderen en kleinkinderen? Deze week is er een overeenkomst gesloten tussen horeca, politie en justitie. Dit convenant moet de veilig heid in het centrum bevorderen. Bij agressief gedrag volgt een lik-op- stuk beleid. Dat gebeurt ook bij het ‘wildplassen’. Dat laatste vind ik wat zeikerig. Naar ik vernomen heb, is de gemeente van plan de subsidie voor de Zomerschool voor Ouderen en voor de 50+ Studiekringen stop te zetten. Ouderen die over on voldoende geld beschikken om hieraan deel te nemen, moeten maar een beroep doen op subjectsubsidie, zo luidt de boodschap. Op die manier neemt de gemeente met de ene hand wat ze met de andere hand geeft. Bovendien slaat de redenering nergens op. Want degenen die net niet in aanmerking komen voor subjectsubsidie, vallen buiten de boot. Zij kunnen im mers het cursusgeld niet meer betalen. Daarnaast is het de vraag of degenen die wel subjectsubsidie krijgen, een hoge prioriteit geven aan Zomerschool of Stu diekring. Bij hen zal een telefoonabonnement waarschijnlijk hoger op het ver langlijstje staan. De gemeente zegt dat ze ouderenparticipatie belangrijk vindt, maar handelt er niet naar. Zo gaat het vaak met het ouderenbeleid van deze stad. Hopelijk zullen de ouderenbonden zich hierover laten horen, want als dit geen zaak van belangenbehartiging is, weet ik het niet meer! Niet laatdunkend praten Diny van Bladel - Verbunt (74): “Voor ou dere Tilburgers is de stad al heel veel veranderd. Nu, in 1997, is Tilburg bezig uit te groeien tot een echt grote stad. De uitbreidingen in Reeshof en waarschijn lijk Noord Oost blijven maar doorgaan, en daarmee ook het aantal inwoners. Het is ook een stad die tegenwoordig veel mogelijkheden biedt op het gebied van cultuur, onderwijs, sport, evenemen ten van allerlei soort, plus een flink uit gaanscentrum. Vroeger was Tilburg een Rooms bolwerk met veel hoge kerktorens en veel roken de schoorstenen. Nu is het een stad met grote en hoge flatgebouwen en kanto ren. Beeld van een moderne industrie stad. En het ziet er naar uit, dat dit beeld steeds indringender wordt. Konden we het maar wat vriendelijker en minder zakelijk houden. Zodat vooral de mensen van buiten de stad hier graag komen en verblijven, gewoon omdat Til burg gezellig is en veel mogelijkheden biedt. Het centrum zou wat vriendelijker mogen ogen en moeten uitnodigen tot wandelen. En vooral: DE Tilburger moet het afleren om laatdunkend over zijn stad te praten.” met winkels die niet steeds meer van het zelfde zijn. Een centrum dat een logische verbinding heeft met het station. Daarbij vraag ik me af of het Pieter Vreedeplein een goede keus is; een ontsluiting die westelijker ligt, ligt meer voor de hand en is beter voor de middenstand. Ook de horeca zou zich moeten onder scheiden door meer diversiteit en creati viteit. De gemeente kan daarbij helpen door een beleid te voeren dat de pacht prijzen reguleert, zodat de horeca niet gewurgd wordt door steeds hogere prij zen. Verder hoop ik dat de binnenstad auto- luw wordt. Dat alleen de mensen die zich niet op een andere manier kunnen ver plaatsen er met hun blik kunnen komen. Dat vraagt om parkeerterreinen aan de rand van de stad en goede busverbindin gen. Op het gebied van verkeersveiligheid zijn veiliger oversteekplaatsen nodig en een beleid dat overtreders echt aanpakt. Ver der zouden fietsers weer daar moeten kunnen komen, waar ze moeten zijn. Cultuur dient geen sluitpost te zijn op de gemeentebegroting, maar een mustvoor de beleidsmakers. Dat is niet goedkoop, maar hoort gewoon bij cultuur. Ook zou er meer gebruik gemaakt kunnen worden van het feit dat Tilburg een multiculturele stad is. Het armoedebeleid zou eerder preven tief moeten zijn dan een achteraf-beleid. Financiële steun van de gemeente dient niet stigmatiserend te werken; te denken valt aan een pinpas of iets dergelijks. In het centrum moet een zorgcentrum ko men voor de grote groep ouderen die daar woont. Zo kan betaalbare zorg op maat beschikbaar komen. Nieuwe huizen moeten minstens op een aanpasbare manier gebouwd worden, met brede deuren en zonder drempels. Bestaande woningen horen zoveel mo gelijk aangepast te worden. Tenslotte kan Tilburg alleen een betere stad worden als gemeenteraad en colle ge uit mensen bestaan voor wie het be lang van de burgers en de stad uitgaat boven persoonlijke doelen en carrière.” Betaalbaar uitgaan Joop Janmaat (63)“Meer aandacht voor de mens. Dat staat voor mij centraal. Een minder harde maatschappij, waarin geld niet altijd de boventoon voert ten koste van groepen mensen. Groepen als ge handicapten en armen zullen op concre te steun van de gemeente moeten kun nen blijven rekenen. De gemeente dient ook een stimulans zijn voor jongeren door meer arbeidsplaatsen met perspec tief te scheppen of hierheen te halen. Meer aandacht -op school, clubs en op straat- is nodig voor jongeren en pro bleemgroepen als verslaafden. Scholen verdienen daarbij veel steun; daar mag niet op bezuinigd worden. Maar er is ook meer toezicht nodig: de politie moet zichtbaar zijn. Hopelijk neemt daardoor de agressie af. Onze kinderen willen ook tevreden oude ren zien. Daarom dient het ruimschoots mogelijk zijn vrijwilligerswerk (met on kostenvergoeding) te doen. Uitgaansge legenheden als schouwburg en concert zaal horen betaalbaar te zijn. En het openbaar vervoer mag ook niet te duur zijn en moet gemakkelijke op- en uitstap- plaatsen hebben. En dan nog een eenvoudige wens: bloe men, struiken en bomen en voldoende bankjes, zodat het fijn is even uit te puf fen en om je heen te kijken.” stad aantrekkelijk maakt in de beleving van mensen die er wonen of haar bezoe ken, heeft iets van doen met de oude voornaamheid, de geschiedenis, zeg maar: vergane glorie. Tilburg heeft dat niet. De stad heeft zich de laatste tientallen jaren door de ringba nen heen gewrongen. De woonwijken strekken zich uit van Goirle tot bijna Loon op Zand, van Hulten tot Berkel-Enschot. Met industrieterreinen als milieu-bedrei- gende haarden van economische activi teit er om heen. Hoewel velen de stad lelijk vinden, vesti gen zich er hier toch veel mensen van buiten. Iets in Tilburg trekt hen aan. Meestal denken we dan eerst aan wat een stad te bieden heeft: werk, onder wijs, kunst en cultuur van allerlei aard en niveau. Hoe ontwikkelt deze stad zich? Naar nog meer lelijkheid? De mooie Heuvelstraat van 1900 oogt in 1998 niet anders dan een willekeurige winkelstraat waar dan ook. Woonwijken als de Blaak of de Reeshof, ontsproten aan het brein van projectontwikkelaars, hebben niets ei gen Tilburgs. Zal de verwachte groei nog meer van hetzelfde brengen? Mogen speculerende grondbaronnen zich nog langer verrijken met de schaarste aan ruimte? Of zal de gemeentelijke overheid -als geen ander verantwoordelijk voor de ontwikkeling van de stad- duidelijk gren zen stellen aan de wildgroei? Ik wil geen uit haar voegen gebarste stad van aan elkaar geplakte nieuwvormin gen, maar een stad waar onze kinderen en kleinkinderen met anderen kunnen le ven die hen niet op de eerste plaats als consument of producent zien, maar als levende belofte voor de schoonheid van Dit is de laatste Seniorenwijzer van dit jaar. De eerste van 1998 verschijnt op donderdag 8 januari. In verband met de kerstva kantie dienen aankondigingen van activiteiten en andere kopij op donderdag 18 december in ons bezit te zijn. Bij voorbaat dank voor de moeite! Door de fusie van SBT en De Twern krijgt het ouderenwerk een nadrukkelijker plaats in de wijken. Ouderen(organisaties) kun nen daarop invloed blijven uitoefenen. Daarvoor zijn dit jaar in bijna alle wijken bijeenkomsten georganiseerd. De laatste is morgenmiddag van 13.30 tot 17.00 uur voor de Blaak en Zorg- vlied in wijkcentrum Zorgvlied, Schot Backstraat 33. Informatie over deze bijeenkomst: Mirjam Pepels van De Twern, tel. 5839999. In 1998 naar de Wereldtentoonstelling? Om de Expo in Lis sabon te bezoeken of gewoon in Portugal op te vakantie te gaan is het handig de taal van het land te kunnen spreken en ver staan. Een 63-jarige vrouw uit Tilburg wil graag in kontakt komen met iemand van 55 of ouder die het Portugees zodanig beheerst dat hij of zij anderen daarmee op weg kan helpen. Ook zoekt ze en kele andere enthousiaste 55-pluss.ers die in een klein groepje Portugees willen leren en eventueel de Expo willen bezoeken. Geïnteresseerd? Stuur uw naam, adres en telefoonnummer naar: Seniorenwijzer, t.a.v. Karei Luiijf, NS-plein 14, 5014 DA Tilburg. Dat kan tot 15 januari; uw reacties worden naar de be treffende mevrouw doorgestuurd. Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) is op zoek naar vrijwilligers voor zijn scholenproject. Door dat project worden kinderen vertrouwder gemaakt met het idee hoe het is te leven met een handicap. Mensen met een lichamelijke han dicap geven daarover informatie in de hoogste groepen van de Tilburgse basisscholen. Mensen die dit willen doen, moeten het leuk vinden met kinde ren om te gaan, over hun eigen beperking kunnen praten en vol doende tijd hebben. Het TOG biedt een gezellige werksfeer, een inwerkperiode, scholing (indien nodig) en een onkosten vergoeding. Informatie/opgaven: TOG, Marijke de Feber, tel. 4686165. Het trefpunt senioren Gasthuisring/Vredeswijk organiseert vrij dag 19 december een kerstmiddag in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38. Er wordt dan een kerstkoffietafel geserveerd. Een koor zal de middag muzikaal opluisteren. Aan vang 14.00 uur (zaal open 13.30 uur); entree ƒ2,50, bij opgave te voldoen. Men kan zich tot 13 december opgeven bij J. van Esch (Tjeuke Timmermansstraat 54) of M. Huijs (Jacob Ro- manstraat 1). De werkgroep 50+ van buurtcentrum Loven-Besterd organi seert dinsdag 23 december een gezellige Kerst-Inn. Deze wordt gehouden in buurtcentrum Loven-Besterd (Koestraat 164), aanvang 13.30 uur. Samen met een zangeres kunt u bekende kerstliedjes meezingen. Verder zorgt de werkgroep ervoor dat koffie, thee met iets lekkers en pittige hapjes geserveerd wor den. Ook zijn er leuke prijsjes te winnen bij een loterij. De kosten zijn ƒ5,- per persoon; koffie, thee en hapjes inbegre pen. Aanmelden is niet nodig, u bent vanaf 13.30 uur welkom. De middag is om ±17.30 uur afgelopen. Op dinsdag- en donderdagochtenden kunt u in het Trefpunt van wijkcentrum ‘t Sant op zijde leren schilderen. U betaalt slechts de materiaalkosten. Maandagochtend is er ruimte om te sjoelen en te darten. De vrij dagochtend is voor bridgers. Aanvang 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. De kerstvieringen en de ochtenden waarop kerststukje ge- rol (GL 243) j worden in de te maken voor een igstelling voor vard. In gezelligheid zal dan het Pieter Vree deplein moeten kunnen concurreren met Heuvel, Piusplein en Oude Markt. Je zou dat nieuwe binnenstadsplein bij vrieskou bijvoorbeeld kunnen omtoverén tot schaatsbaan. Leuk toch? Hoe groot(s) Tilburg ook wordt, ik hoop dat de stadsbestuurders zich blijven in- spannen voor een samenleving waarin iedereen tot zijn of haar recht kan komen Waar vooral ook de jeugd kansen krijgt. 1e week s.a. Vijf voor het 40- maakt wordenzijn volgeboekt! Van woensdag 24 december tot en met vrijdag 2 januari 1998 is het Trefpunt aan de Benelux- laan 74 gesloten. De 22e Gildegids is onlangs verschenen. Oudere stad- en streekgenoten bieden in deze gids van ‘t Gilde belangeloos hun kennis en ervaring op allerlei gebied aan. Iedereen die belang stelling heeft voor een bepaalde activiteit in verband met zijn hobby of liefhebberij kan daarvan gebruik maken. Er is geen les geld verschuldigd, hoogstens een vergoeding van gemaakte kosten. De gratis Gildegids is verkrijgbaar bij bibliotheken, wijkcentra en het gemeentelijk informatiecentrum. U kunt de gids ook opvra gen bij ‘t Gilde, St. Annaplein 215038 TV Tilburg; tel. 5445952, dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Op die tijden houdt ‘t Gilde spreekuur. Bent u benieuwd hoe het er in de volgende eeuw uit zal zien? In wat voor wereld de generatie die nu jong is dan leeft? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u heel veel verschillende antwoorden op die vraag. Als het u gaat om de toekomst van Tilburg of Brabant kunt u kij ken bij de plannen van de gemeente of de provincie. In de bibli otheek aan het Koningsplein vindt u bijvoorbeeld de Startnotitie Wilhelminakanaal. Maar u vindt er ook Brabant ongemonteerd, een deel uit het Manifest 2050, waarin allerlei mensen hun visie geven op verschillende gebieden. Voorbij de grenzen van de groei van E. Pastel is een herschrij ving, na twintig jaar, van het bekende rapport van de Club van Rome, Grenzen aan de groei. Hierin werd een beeld geschetst van hoe de wereld er uit zou zien als de wereldbevolking en het gebruik van grondstoffen zouden blijven groeien. Thomas van Slobbe laat u in zijn De toekomst is al onder ons kennismaken met enkele hoopgevende voorbeelden van natuur- en milieu bewust leven. Veel aardser is Werken aan zekerheidvan de So- ciaal-Economische Raad met hierin het deel Toekomst oude dagsvoorziening. In Dankzij de snelheid van het lichtverte\t Maurice de Hond wat de gevolgen zullen zijn van Internet, het wereldwijde computer netwerk. Kijken over eeuwgrens kan door vijfentwintig trends door te trekken tot in de volgende eeuw. Het gaat hierbij om ver wachte veranderingen op wereldschaal, in Nederland en in het persoonlijk leven. Blik eens vooruit in de toekomst: in de bibliotheek. Slenterboulevard Riek Flipse-Tiemens (69): “2015. Mooi, als het mij gegeven is ben ik dan 87. De maatschappelijke erfenis die ik wil nala ten is allereerst een stad waar wonen, werken en leven in evenwicht zijn met welzijn en welbevinden voor elke burger. Een veilige stad, een toegankelijke stad. Een stad die het milieu hoog in het vaan del heeft. Een stad waar kinderen naar hartelust kunnen spelen in eigen straat en buurt. Waar stoepen goed onderhou den worden, zodat ook minder valide fnensen veilig het huis uit kunnen. Een stad waar Sinterklaas kan afmeren in de Piushaven, die dan een bruisende jacht haven is met een gezellige slenterboule- ■plussers! Goed (basis)onderwijs, waarin plaats is voor maatschappijleer, mondiale be- wustwording en cbltuur. Waar een basis gelegd wordt om criminaliteit te voorko men. Kortom: een stad waar de armoe de, die nu vaak van de ene generatie naar de andere over gaat, geen kans meer krijgt.” nwijzer worui eenmaal weken opgenomen in straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De Seniorenwijzer wordt eenmaal I in de twee v. De Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mart de Bruijn Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I r wil u helpen een rmatie over dit

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7