Subaru Forester AWD GrocÜ DEKKERS Wijzigingen bij Morgan Volvo S/V40 2.0 T Stationwagon plus! Honda's luchtzak u n Q 7 7 8 gordel met DAGEN TOT HET JAAR 2000 A-perikelen VAN ROOSMALEN Bijlage van: De Tilburgse Koerier )97 pagina 22 F Oplage: 103.000 Donderdag 13 november 1997 afgelopen toen ik in "de AUTOMOBIELBEDRIJF KORVELSEWEG 99, TILBURG TEL 013-5355575 Tony Vos De Essen Motor Show Autotest: Lees verder Mercedes A140 Classic jubileert in dit nummer o.a.: pag.3 pag.5 VOLVO L Desso, ere etc. Officieel Subaru- dealer voor Tilburg e.a. Jaargang 9 Nummer 43 ■merk les staat sn, is ■A- i blijkt Elt De: rar kunnen Zie pagina 3 http^www.autogigastore. com email: tonyvos@globe.nl jkbaarop sHaus'er wenst, maar niet de iceerde prestaties van de T41 rerd heeft, kan binnenkort bij 1 met de Volvo terecht voor de 2.0 T. i echter de Deze 2 liter krachtbron is urbo voorzien van een lagedruk Alle modellen die door het Japanse Subaru worden geleverd kunnen af-fabriek worden uitgerust met vierwielaandrijving. Een aantal hebben deze voorziening zelfs standaard. De Forester is op vele vlakken een bijzondere nieuwkomer. Dit model staat op zichzelf en wordt in een zeer complete uitrusting voor een gunstige prijs aangeboden. i enorme 1 nodig irtbij 1 Het leveringsprogramma van de in Bom geproduceerde Volvo S40 en V40 we, J onlangs uitgebreid r supersnelle T4. Wie i souplesse van een turf Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 Dl Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Autobedrijven Ringbaan Zuid 3 TILBURG 013-5360015 Donderdag koopavond tot 21.00 uur Hoge Steenweg 85 LOON OP ZAND 0416-362450 Vrijdag koopavond tot 20.00 uur Het programma van Morgan begint met de 4/4 voor f.85.950,=. Daarboven zit de +4 vanaf f. 105.900,= gevolgd door de +8 van f. 129.900,= De +8 met 4,6 liter motor komt op f.141.000, centimeter verder nat achteren geschoven k worden. Ook de bagageruimte is door deze ingreep vergroot. De Morgan 4/4 heeft een 1,8 liter Ford Zetec motor, terwijl de +4 is voorzien van een 2 liter Rover De veiligheidsgordel speelt binnen het totale veiligheidsconcept van een auto een sleutelrol. Alleen door het altijd dragen van de gordel kunnen andere systemen als airbags, gordelspanners en kreukelzones optimaal werken. Honda ontwikkelde de Air Belt, een veiligheidsgordel met in het schouderdeel een kleine buisvormige airbag die middels een eigen sensor en inflator bij een bosting wordt geactiveerd. De Air Belt ondersteunt zo de werking van de gordelspanner door eventuele rek of speling te compenseren. Bovendien dient de Air Belt als kussen waardoor de bewegingen van het hoofd en daarmee de gevaarlijke krachten op de nek verminderen. Ook vermindert het systeem de druk van de gordel op de borstkas en daarmee de kans op letsel en tot slot verbetert de Air Belt van Honda de absorptie van de bewegingsenergie doordat het gas direct na de botsing via kleine openingen weer ontsnapt. De Air Belt kan door zijn compacte afmetingen ook achterin worden toegepast. Honda gaat door met het verder perfectioneren van dit onderdeel en hoopt het voor de nabije toekomst produktierijp te kunnen maken. grondspeling bedraagt 19 centimeter en daardoor kan met de Forester rustig de gebaande weg verlaten worden. De Forester is een elegante mix tussen stationwagon én terreinwagen en zo is ie ook precies bedoeld. Het derde remlicht zit hoog tegen de achterruit en de mistlamp is naast de nummerplaat in de bumper aangebracht. De achterklep gaat precies tot op de bumper open. Daarachter zit een standaard bagagevolume van 409 liter. legante mix s nieuwe Subaru Forester heeft een lengte van 4,45 meter en valt hierdoor in het segment van onder meer de Renault Laguna Break, Opel Vectra Stationwagon en Citroen Xantia Break. De hoogte van 1,595 meter is echter fors ten opzichte van de concurrentie. De Forester is zo hoog omdat de auto een grotere grondspeling heeft en standaard wordt voorzien van dakrailings. Bovendien is de afstand van de bodem tot het krachtbron. Deze versie is er tevens als vierzitter. De dikke +8 kan worden gekozen met de vertrouwde V8 met 3,9 of 4,6 liter inhoud. Iedere Morgan wordt met de hand op maat gemaakt volgens de wensen van de koper. Er is voorzien in verlichting, een keurige rolhoes en een 12 Volt aansluiting. De rugleuning van de achterbank is in twee gelijke stukken opgedeeld. Hierdoor kunnen ze afzonderlijk versteld worden en worden neergeklapt. Daarna ontstaat een maximaal volume van 1528 liter. In het interieur zijn vele opbergvakken gemaakt tot zelfs bekerhouders en een vakje voor een bril. Lees verder pagina 5 Het gebeurt niet vaak dat een nieuwe auto zo in opspraak komt als de A- klasse van Mercedes. Ik vraag me zelfs af of er wel zoveel ophef geweest zou zijn als het om een willekeurig ander i zou gaan. Mercede voor velen in de autowereld op een voetstuk en alhoewel dat onterecht is, heeft menigeen erbliji gewacht tot'das 1 vanaf zou lazeren. De berichtgeving vooral in dagbladen en op televisie is wat ongenuanceerd, omdat ze een vertaling van de feiten zijn, gemaakt door algemene journalisten. Dat merkte ik afgelopen weekend goed toen ik in een restaurant met enkele mensen aan tafel zat en een per een ander hoorde uitleggen wat er nu met de kleine Mercedes aan d hand was. Als ik als onwetend iemand dit verhaal moest gelover de typenaam van de A klasse Baby-Benz en b. de auto niet door de normale veiligheidstesten te komen omdat ie niet aan de eisen voldoet. Tegen zo iemand hoefje dan geen betoog te houden over het feit dat de auto een Europese typegoedkeuring heeft gekregen en te vermelden dat bijna alle denkbare veiligheidsitems in de auto aanwezig zijn. De hele berichtgeving doet ook denken dat de A- klasse in haast iedere bocht uit zichzelf omvalt, behalve als men stapvoets rijdt en dat is pertinente onzin. Nu moet ikzelf ook toegeven dat er rond het omvallen van de A-klasse nog vele onduidelijkheden zijn. Zo zou ik wel eens willen weten of de betreffende Scandinavische journalisten met vrijwel alle auto's de zogenaamde Eland-test doen. Ook is niet exact bekend met welke snelheid werd gereden en al helemaal staat niet vast welke manouevres precies zijn uitgevoerd. Later heeft een Duitse test uitgewezen dat onder extreme omstandigheden de auto alleen te redden is door een zeer ervaren chauffeur. Mercedes weet ook absoluut nog niet hoe het tij moet worden gekeerd. Er is zelfs al geopperd om de produktie te stoppen, totdat men het probleem volledig onder de knie heeft. Het zal in ieder geval iets rigoreus moeten zijn... Het typisch Britse Morgan veranderde aan het concept van haar auto's maar bar weinig sinds de introductie in 1936. Daarom is een structurele wijziging echt nieuws. Vooral op het gebied van veiligheid, toepassing van duurzame materialen en het ruimte-aanbod zijn de diverse Morgans aangepast, terwijl het ouderwetse vakmanschap is gebleven. De nieuwe Morgans zijn tegen meerprijs leverbaar met twee airbags. Verder is de zitting van de voorstoelen zo aangepast dat inzittenden bij een aanrijding niet onder de gordels door kunnen ___iuiven. In de carrosserie is een roestvrijstalen veiligheidskooi verwerkt die eveneens extra bescherming biedt. De carrosserie is in z'n totaliteit verlengd waarbij ook de portieren groter zijn geworden. Dit heeft een makkelijkere instap en meer ruimte tot gevolg. De stuurkolom kan worden versteld en de stoelen zijn leren en bovendien lager geplaatst, waardoor een i nauwkeuriger is. beter zicht door de zijruiten is e 2 liter turbomotor verkregen. Ook de wielkasten =ilen met een vijfbak staan verder uit elkaar, waardoor de stoelen 5 De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. De nieuwe Subaru Forester biedt veel waar voor zijn geld en daarmee hoopt de Nederlandse importeur flink te gaan scoren. In 1998 heeft men zich tot doel gesteld maar liefst 2.000 exemplaren van de Forester te gaan afzetten. De auto is met name geschikt voor gezinnen die naar de wintersport gaan of een caravan moeten trekken. De voordelen van vierwielaandrijving onder deze omstandigheden mogen duidelijk zijn. dak bij de Forester groter dan bij een gemiddelde stationcar. Dit zorgt niet alleen voor een stoere uitstraling, maar komt ook de binnenruimte ten goede. De Forester kenmerkt zich aan de buitenkant door hoge ruiten, dikke grijze bumpers, stevige stootranden aan de onderkant van de portieren, vijfspaaks stalen wielen met 205/70 R 15 banden en uitgebouwde voor- en achterschermen. De turbocompressor en haalt een vermogen van 160 pk en een maximaal koppel van 230 Nm tussen de 1800 en 4800 tr/min. In de motor worden de uitlaatpijpen twee aan twee gore op de compressor schi aangesloten (Twin Scroll). Dit zorgt voor grotere drukgolven, waardoor de turbo sneller op druk komt dan in een conventioneel geval. Bovendien rust Volvo deze motor uit met een nieuw motormanagementsysteem dat door zijn grotere geheugencapaciteit meer motorfuncties kan besturen en controleren en bovendien sneller en nauwkeuriger is. De nieuwe 2 is te bestelk of automaat. SH-LP-88

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 23