W I J z r Een hechte club met een prettige sfeer Handig informatie-gidsje n) ers I Populariteit Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant groeit ieheer POST SCRIPTUM COLOFON n l i IE TER Positief denken Bijeenkomst over dementie Trefpunt ‘t Sant Meer muziek? In de bibliotheek! Bijeenkomsten over ouderenbeleid Ouderen adviseurs Slaap- en kalmeringsmiddelen Dansmiddag in St. Anna Woningtoewijzing Fitheidstest 50-plussers Gezonde voeding Toneel in Noord 1 I I I I I I I I I "a v„,^,,uua- I I I Deadline donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 november 1997pagina 13 idag 17 het i ndige i heeft liveau) imet: 1 en wij sek naar een Drop Oud ke en De Seniorenwijzer wordt eenmaal Wij, slechtziende en moeilijk lopende ouderen, zijn naar het concert van het Re- Jan van Groos (voorzitter) .30 tot A. r a.s. dding José ten Velde ieuze vrouw ns kt gemiddeld tbaar. ligen wij iwij, De ouderen staan momenteel hoog op de agenda van de politiek. De ou derenpartijen ruziën nu een beetje met de ouderenbonden over de vraag aan wie dat te danken is. Naar mijn mening heeft het er veel meer te maken dat langzamerhand meer dan dertig procent van de kie zers uit ouderen bestaat. Daar zijn ook andere partijen zich van bewust. Maar te vrezen valt dat die politieke belangstelling na de verkiezingen van komende lente weer heel vlug over zal zijn. HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. en 00 imaal AO V. 42 fleem iciërrt v. de re tact 12 ;en “Het doel was ouderen een gezellige dag bezorgen”, vult de 65-jarige Jan Bieze- mans aan, banjospeler en penningmees ter van het orkest. “Maar als je het gezien had: bij Rock around the Clock zaten die mensen volop in hun handen mee te klappen. Ze braken de zaal niet af, maar het enthousiasme straalde er wel van af.” Ook kregen de achthonderd aanwezigen na afloop van het concert enquête-for- mulieren mee. Daarvan waren er twee weken later ruim vierhonderd, overwe gend positieve reacties teruggestuurd. iaalbedrijf drijf in tsmode aan en voor elke rtmode, van htkleding. Bij I en mag zij Het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant repeteert wekelijks in het Hilvarenbeekse cultureel centrum Elckerlyc. FOTO: FRANS VAN AARLE 7 pagina 12 Beatles, El condor pasa, Anthem van Abba, Zorba van MikisTeodorakis, Spa nish Eyes van Bert Kaempfert en rock nummers als At the hop en Rock around the Clock. Maar ook een klassiek com ponist als Sjostakowitsj komt aan bod. Met groeiend succes, getuige het optre den in de uitverkochte Concertzaal. Er waren wat schoonheidsfoutjes, omdat het de eerste keer was dat het orkest zo’n groot evenement organiseerde, geeft voorzitter Van Abeelen toe. Maar over wegend waren de enthousiaste reacties, stelt hij. Biezemans, begeesterd: “En de zachte passages kwamen zo goed over. Voor het orkest zelf is ook een beleveni sin zo’n zaal te spelen.” Wie interesse heeft om te spelen in het Regionaal Senioren Orkest, kan gaan luisteren en sfeer proeven tijdens de re petities. Die zijn op woensdag van 9.30 tot 11.30 uur in cultureel centrum Elcker lyc, Koestraat 52 in Hilvarenbeek. Na aanmelding beoordeelt de dirigent de vaardigheid en volgt een gesprek met be stuursleden om te zien of het verder ook accordeert. Er is geen wachtlijst. Ge zocht worden vooral bespelers van klari net, dwarsfluit, basgitaar, bombardon en slagwerk. Informatie: voorzitter Jan van Abeelen (tel. 4671585), bij voorkeur rond 9.00 of na 18.00 uur. Dat de leden uit heel Midden-Brabant en de Kempen komen, heeft gevolgen voor het aantal concerten dat het Senioren Or kest geeft, vertelt Van Abeelen. “We spe len maximaal zo’n twaalf concerten per jaar. Onze leden komen van heinde en verre; ze betalen hun benzinekosten uit eigen zak en dat is niet niks. De verpleeg- en verzorgingstehuizen, waar we vaak spelen, hebben meestal een te beperkt budget om ook dat te betalen.” Zowel Wim Biezemans als Jan van Abeelen zijn ooit een instrument gaan spelen en hebben dat vervolgens een hele tijd niet gedaan. Biezemans zit bijna vanaf het begin bij het Senioren Orkest en had wat eerder het spelen weer opge pikt bij de kerkdiensten van de camping waar hij vaste gast was. Van Abeelen speelde vroeger bij het Tilburgse l'Echo des Montagnes. “Toen ik met de VUT ging, heb ik een fluit gekocht en ben ik op nieuw begonnen. Dat viel niet mee, elke dag oefenen. Maar het beste is -en dat vertel ook aan anderen die weer begin nen- om een aantal keren per dag een korte tijd te spelen.” De KBO Heikant/Quirijnstok heeft eind oktober niet zijn jaarlijkse informatie markt gehouden, maar een markt voor en over oudere vrijwilligers. De ouderen bond uit Tilburg Noord heeft het informatieve deel echter niet vergeten en daar om de Beknopte Almanak 55+ uitgebracht. Dit handige informatie-gidsje is gratis te krijgen op tal van plaatsen. gionaal Seniorenorkest Midden-Brabant geweest. Het orkest was geweldig, het personeel van de Concertzaal was erg behulpzaam en de Deeltaxi speelde goed in op de vertraging van het concert. Waar we moeite mee hadden, is de toegankelijkheid van het gebouw. Dat is een ramp als je niet goed ziet en/of niet goed kunt lopen. ‘Loopt’ u even mee? Als je aankomt, is het niet duidelijk waar je met een rolstoel naar binnen kunt. De glazen deuren zijn niet te zien, want er zit geen sticker op. In de gang ligt donke re vloerbedekking. De pilaren in het midden van het looppad hebben dezelfde kleur als de vloerbedekking; daar loop je dus tegenaan, omdat ze niet goed te zien zijn. De lift is ook niet of slecht zichtbaar, omdat die ‘opgaat’ in een spiegelwand. Als je dan toch in de lift terecht komt, blijkt die erg klein te zijn voor een rolstoel; ook de drukknoppen zijn niet duidelijk. Dan de toiletten: die zijn er alleen op de derde etage. De route naar de toiletten is niet of slecht zichtbaar aangegeven en de gang is eigenlijk niet te belopen als je ouder dan 25 bent. Ik zou het dus erg prijs stellen als er wat aanpassingen komen, zodat mensen die niet goed kunnen zien of lopen ook gemakkelijker gebruik kunnen maken van de Concertzaal. We komen er dan graag nog eens terug. hebben om overdag te spelen. Het niveau van de orkestleden is ver schillend, beaamt hij. “Maar het is wel no dig dat je een bepaalde vaardigheid hebt en goed noten kunt lezen. Veel leden zijn afkomstig uit harmonieën en vonden het spelen van concours-muziek te zwaar. Elke sectie heeft wel dragende muzikan ten, maar er is bij ons geen competitie om wie de eerste of tweede partij van een be paald instrument speelt. En er heerst geen spanning tussen de verschillende groepen instrumenten. Het is een hechte club met een prettige sfeer.” “Dat hoort ook zp”, vindt Van Abeelen, “we zijn op een leeftijd dat je geen oorlogjes meer moet voeren.” Maar het orkest wil natuurlijk wel goed voor de dag komen en is dus serieus be zig. Daarom ook heeft het een (jonge) professionele dirigent, conservatorium- docent Maarten Jense. Omdat de bezet ting nogal divers is, besteedt die de nodi ge tijd aan het omzetten van muziek, zodat die voor dit orkest geschikt is. Bie zemans: “Het is een raar mengsel: een blazersorkest waar ook nog blokfluiten, accordeon en gitaren bij zitten. Dat bete kent dat Maarten Jense de muziek altijd op zijn minst moet bewerken, maar vaak ook helemaal opnieuw arrangeren.” Dat mondt uit in een erg gevarieerd repertoi re met stukken als Yesterday van The De almanak is samengesteld met hulp van Sociale Zaken van de gemeente, het ouderenwerk van De Twern/SBT, de wooncoöperatie SVW, Thuiszorg Mid den-Brabant en de CZ Groep. Het gidsje bevat in korte hoofdstukken in formatie over zeer uiteenlopende onder werpen, die onder meer met wonen, ge zondheid en zorg, financiën, juridische zaken en (vrijwilligers)werk te maken hebben. De almanak is vooral handig als informa tiebron die je verder op weg helpt: je hebt de basis-informatie al voordat je een in stelling of overheid benadert voor hulp, bijstand of meer informatie. Zo staan er bijvoorbeeld hoofdstukjes in over de ei gen bijdrage voor Thuiszorg, mantel zorg, de Maaltijdenexpres, alarmerings systemen, griepprik en medicijnen, revalidatie, patiëntenvervoer, Pas 65 en ouderenreizen. Ook bevat het boekwerk je informatie over sujectsubsidie, bijzon dere bijstand, woonkostentoeslag, ver- huissubsidie. En de KBO zou natuurlijk geen bond zijn als de almanak niet ook aandacht besteedt aan ouderendiscrimi natie en -mishandeling en aan het werk van ouderenbonden in het algemeen en de KBO in het bijzonder. Leden van KBO Heikant/Quirijnstok krij gen de almanak thuis bezorgd. Andere 55-plussers kunnen het gidsje gratis af halen bij ouderensoos ‘t Hazennest, ban ken in Noord, wijkcentra De Schans en De Ypelaer, apotheek Klijsen, SVW, De Twern (Vincentiusstraat 102), De Peppel in Udenhout en cultureel centrum De Schalm in Berkel-Enschot. Club’92 organiseert een thema-bijeenkomst over het onder werp ‘Positief denken en leven’. Spreker is preventiewerker Frits Rauh van de GGZ Midden-Brabant. De bijeenkomst is op woensdag 19 november van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) en is voor iedereen vrij toe gankelijk. Het eerste kopje koffie/thee is gratis. De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert op don derdagavond 20 november van 19.30 tot 21.30 uur een inloop- bijeenkomst voor mensen die, direct of indirect met dementie te maken hebben. Deze bijeenkomst is in fraterhuis Sint Denis, Kruisvaarderstraat 32, te bereiken met lijn 42 van de BBA. De bijeenkomst heeft een informeel karakter. Er is de mogelijkheid met lotgenoten te praten. Belangstellenden kunnen tussen 19.30 en 21.30 uur gewoon binnenlopen. In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘tSant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 19 november bloemschikken. Zelf meebren gen: een potje, mandje of bakje en een mesje. Kosten ƒ6,- per stukje; aanvang 10.00 uur. Heeft u twee weken geleden genoten van het optreden van het Seniorenorkest Midden-Brabant? Als u de smaak te pakken heeft, kunt u voor meer muziek terecht in de Muziekbibliotheek van de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein. Weliswaar kunt u er geen CD lenen van het Seniorenorkest, maar wel an dere, lekker in het gehoor liggende muziek. Soms is die muziek ook van Brabantse bodem. Op de CD Bra bantse blaasmuziek kunt u blaaskapellen horen uit de hele pro vincie. De titel van de CD Nationale taptoe Breda 1997spreekt voor zich. Wist u trouwens dat van het Tilburgse harmonieor kest L’Echo Des Montagnes net een CD uit is gekomen? Deze CD heet Echo gold. Behalve fanfare of harmonie-muziek vindt u ook volksmuziek in de bibliotheek. Bijvoorbeeld troubadour Jo Hoogendoorns Een maand vol liekes. Of Brabant op z’n breedst, met hierop num mers van Brabantse artiesten als Peter Aarts en de Sjawi’s. Bij de amusementsmuziek vindt u o.a. André Rieu’s Strauss Co., maar ook Zilver van James Last. Een dwarsdoorsnee van de muziek van Johann Strauss jr. is te vinden op de CD Wiener Blut. Meer muziek horen? Leen dan eens een CD bij de Muziekbibli otheek. Een volle bak was het, die laatste woensdagmiddag van oktober in de Concertzaal. Het Regionaal Senioren Orkest Midden-Brabant verzorgde er voor een enthousiast publiek een heerlijk optreden met swingende en folkloristiche muziek, licht klassieken evergreens. “Ook voor ons was het een belevenis om in zo’n mooie zaal voor achthonderd mensen te spelen”, vertelt voorzitter en dwarsfluitspeler Jan van Abeelen (66). “En als we op de reacties af mogen gaan, moeten we er een jaarlijks evenement van maken.” Door de fusie van SBT en De Twern krijgt het ouderenwerk een nadrukkelijker plaats in de wijken. Ouderen(organisaties) kun nen daarop invloed blijven uitoefenen. Daarvoor worden in (groepen van) wijken bijeenkomsten georganiseerd. De vol gende is voor de Vogeltjesbuurt en Groenewoud in buurtcen trum Boerderij Vissers, Berglandweg 40. Heeft u geen aan meldformulier gehad, dan kunt u dat aanvragen bij Esther van de Ven van De Twern, tel. 5839999. Informatie over deze bij eenkomst: Pablo van der Horst, bereikbaar onder hetzelfde te lefoonnummer. Trefpunt Gasthuisring-Vredeswijk organiseert op maand-- november een voorlichtingsmiddag over de Ouderenadviseurs van De Twern. Eén van hen geeft dan uitleg over de informatie, het advies en de bemiddeling die zij aan ouderen bieden. Toe gang en koffie of thee gratis. Aanvang 14.00 uur in de Vrede man de Vriesstraat 38. In buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) is op dinsdag 25 november van 14.00-16.00 uur een bijeenkomst over slaap- en kalmeringsmiddelen. Een medewerker van de GGD informeert u hoe u op een verantwoorde manier met deze medicijnen omgaat. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op woensdag 19 no vember een dansmiddag. Disco Roko brengt muziek, speciaal voor oudere dansliefhebbers. Toegang ƒ3,50, incl. kop koffie/thee. Aanvang: 14.00 uur in de Frater Mattheushof 1 (in de Capucijnenstraat). De Werkgroep Ouderen van Boerderij Vissers organiseert 20 november een voorlichtingsbijeenkomst over toewijziging van huurwoningen. U krijgt dan informatie over het systeem Woning in Zicht, toewijzing van aanleunwoningen en wat woningcorpo raties doen. De bijeenkomst in Boerderij Vissers (Berglandweg 40) duurt van 10.00 tot ongeveer 12.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. Het is altijd goed te weten of je lichaam die dingen doet die het eigenlijk nog moet kunnen. Daarom organiseert Bureau Onder steuning Tilburgse Sport (BOTS) weer een fitheidstest. Deze test voor 50-plussers is op zaterdag 22 november vanaf 10.00 uur in het Indoorsportcentrum Reeshof, Heereveldendreef 10. Aan de hand van diverse teksten en metingen krijgt u in een uur een beeld van uw lichamelijke conditie. U krijgt na de test een computeruitdraai met uw resultaten. Artsen geven desgewenst een persoonlijk bewegingsadvies.De kosten voor deze test zijn ƒ10,- per persoon, te voldoen op de testdag. U dient zich voor af aan te melden bij BOTS, tel. 5437283. De werkgroep Ouderen van wijkcentrum De Nieuwe Stede or ganiseert op 20 november. Een voorlichtingsbijeenkomst over gezonde voeding. Ook aan bod komen onderwerpen als bo- tontkalking en problemen met de stoelgang. Adres: Capucij nenstraat 165; aanvang 14.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) houdt 19 november zijn jaarlijkse toneelmiddag. Opgevoerd wordt De Appelboom door ouderentoneelgroep De Reit. Deze middag vindt plaats in De Ypelaer, Corellistraat 10. Aanvang: 14.00 uur. Entree ƒ3,- inclusief een kopje koffie of thee. Oefenen De 43 leden van het Senioren Orkest hebben zeer uiteenlopende achtergron den: vertegenwoordigers, hoger perso neel, agrariërs, huisvrouwen en een en kele directeur. Het zijn voornamelijk blazers, maar de bezetting biedt onder meer ook ruimte aan accordeon, piano, gitaar, basgitaar en natuurlijk aan slag werk. Begonnen is het Senioren Orkest ruim Vijf jaar geleden op de muziekschool bij bultureel centrum Elckerlyc in Hilvaren beek. Ook nu nog maakt het orkest ge bruik van de faciliteiten van Elckerlyc, on der meer voor de wekelijkse repetitie. De leden komen voornamelijk uit Tilburg en Hilvarenbeek, maar ook uit Eindhoven, Vught, Baarle-Nassau, Eersel en de Beerzen. Oorlogjes De gemiddelde leeftijd van de orkestle den is 63 jaar, vertelt Biezemans, “Ge lukkig is in die vijf jaar niemand overle den.” De leden zijn 50-plussers die tijd I ve seniorenwijzer worui eenmaal in de twee weken opgenomen in De SR Tilburg, of Tilburgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt r MartdeBruijn Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 f Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 13