w w i j z Manifestatie'Zicht op zien' in bibliotheek Tonen wat er toch mogelijk is als je blind of slechtziend bent’ POST SCRIPTUM COLOFON r i i I I I I I I I Bijna 65? Handige brochure Belastingdienst Bijeenkomsten over ouderenbeleid Gezonde voeding ‘Goed oud worden’ in De Baselaer Open dag Club ‘92 Volksdansinstuiven Inbraakpreventie Almanak met informatie Toneel in De Reit Bijzondere boeken 1 I I oeiiiuiuiiwij^tfi wurut eenmaal DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 30 oktober 1997pagina 13 7pagina 12 Drop Oud De Seniorenwijzer wordt eenmaal Jan van Groos (voorzitter) BEL. :|N13 Oma van Ginniken Onderzoeken hebben uitgewezen dat het veel veiliger is als brom- en snorscooters niet meer op het fiets pad rijden maar op de gewone weg. Dat wordt dan ook ingevoerd. Je zou denken: als het om veiligheid gaat, zal het ook wel vlug gaan. Dus per 1 januari bijvoorbeeld. Dat is ook zo, maar weipas op 1 januari 1999. HET WOORD IS AAN... )NZE )RNER DE TE LE Wilma Hurkens: “Ik neem de tijd om meer over Grote Letter Boeken te vertellen. FOTO: FRANS VAN AARLE gelegd wordt hoe je zelf het bedrag van een eventuele belastingaanslag kunt be rekenen. Wie na het lezen van de brochure nog vragen heeft, kan wellicht antwoorden vinden in andere boekwerkjes van de Be lastingdienst over inkomensbelasting- /volksverzekeringen en beroepskosten. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....1. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Bijna de hele maand november kun nen belangstellenden in de Openbare Bibliotheek op het Koningsplein meer te weten komen over leeshulpmidde- len bij slechtziendheid en over ge sproken lectuur. Daarover gaat de tentoonstelling Zicht op zien die van 5 tot en met 29 november te bezoeken is. Ook is er beeldende kunst van twee Brabantse visueel gehandicapte kun stenaars. Op de laatste dag is er een informatiemarkt met allerlei organisa ties voor blinde en slechtziende men sen. Doel van al deze informatie is te tonen wat er allemaal toch nog moge lijk is als je niet of slecht kunt zien. De Belastingdienst werkt de tekst van de brochure natuurlijk elk jaar bij op grond van de wijzigingen in wet- en regelgeving door kabinet en parlement. In de brochu re -nu dus nog even Als u 65 jaar wordt in 1997- wordt alles op een rijtje gezet wat er op belastinggebied verandert in het jaar dat iemand de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt. Zeker niet onbelangrijk zijn daarbij de Ouderenaftrek en eventu eel de aanvullende Ouderenaftrek. En dat door het wegvallen van de premies voor AOW en AWW de hoogte van die af dracht voor volksverzekeringen van 32,30 procent daalt naar 15,25 procent, is ook niet onprettig. De grootste, direct merkbare verande ring is natuurlijk in de maand dat iemand 65 jaar wordt. In de brochure wordt uitge legd wat de gevolgen zijn voor alleen staanden en de verschillende catego rieën gehuwden en ongehuwd samenwonenden. Bij de mensen die -ge trouwd of niet- samen een huishouden hebben, zijn er allerlei verschillen door dat de partner jonger of al (ouder dan) 65 jaar kan zijn. Ook het inkomen van de partner kan van invloed zijn op verande ringen in de belastingheffing. In een apart hoofdstukje wordt ingegaan op het hoe en waarom van het wel of niet aangifte doen. Met rekenvoorbeelden wordt uitgelegd wat de gevolgen zijn van verschillende situaties. Voorbeelden staan ook in het hoofdstukje waarin uit- Op het moment dat je 65 wordt, veran dert er een en ander op het gebied van de belastingen. Je hoeft geen premies AOW en AAW meer te betalen en het kan zijn dat je van tariefgroep veran dert. De Belastingdienst maakt er -ook al onder het motto ‘Leuker kunnen we het niet maken. Wel makkelijker, ’jaar lijks een handige brochure over. Informatie Slechtziende jongeren en ouderen, hun familie, vrienden, buren en andere be langstellenden kunnen de komende maand in de centrale bibliotheek op het Ko ningsplein dus terecht voor informatie over allerlei leeshulpmiddelen en gespro ken lectuur. Zicht op zien is een gezamenlijk project van de Openbare Bibliotheek Tilburg, regionaal adviescentrum Theofaan en de Anders Lezen Bibliotheek Le Sage ten Broek. De tentoonstelling is te zien van dinsdag 4 t/m zaterdag 29 november. De opening wordt op 4 november om 16.00 uur verricht door -de ook slechtziende- majoor Bos- shardt van het Leger des Heils. De tentoonstelling is te zien tijdens de opening stijden van de bibliotheek. Op 12 november is er een bijeenkomst voor medewerkers van Tilburgse zorg- en welzijnsinstellingen over het hulpverleningsaanbod voor visueel gehandicapten. Zaterdag 29 november is er van 12.00 tot 16.00 uur een informatiemarkt voor ie dereen waarop organisaties van en voor visueel gehandicapten zich presenteren. Daarover meer in een volgende Seniorenwijzer. Over algemene vragen kunt u (gratis) bellen met de Belastingtelefoon: 0800- 0543 op werrkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Gaat het over specifieke informatie over uw eigen situatie, dan kunt u terecht bij het belastingkantoor aan de Prof. Cob- benhagenlaan. De nieuwste manier van een telefoongesprek voeren: Dag oma, met... Robijn- fleurenfijn... Daantje. Komt u vanmiddag... voor maar 2,95 een lekkere worst ha len bij slager Van Puffelen... met opa naar de verjaardag van mama? Oom Jan... drinkt geen bier meer maar Grolsch.neemt ons mee naar de.ze zei meneer te gen mij... Big Mac... met de bus naar... Dé Bank. De agressie waarmee producten en dioensten ons door de strot geduwd worden, kent geen grenzen meer. Je kunt nu dus veertig minuten per maand gratis bellen, als je het pikt dat die gesprekken onderbroken worden door reclameboodschap pen. Nu zal deze vorm van reclame waarschijnlijk weinig effect hebben. Immers, wie er financieel zo slecht aan toe is dat hij of zij toevlucht zoekt tot deze manier van goedkoop telefoneren, hoort niet echt bij de koopkrachtige doelgroep van het reclamegeweld. Dat is voor de opdringerige geldzoekers kennelijk geen reden om de intimiteit van de persoonlijke levenssfeer te eerbiedigen. Integendeel. Als we gebeld worden door iemand die aangesloten is via dat ‘gratis bellen’, vallen we binnen het bereik van stompzinnige verkoopbraaksels. We worden geconfronteerd met gebazel waar we in het geheel niet om verlegen zitten. Ik krijg dan ook de neiging het aangeprezen product te mijden als de pest. En als ik zulke reclame hoor, smijt ik de hoorn op de haak, verbreek ik de verbinding met de dierbare beller, en... bel hem of haar zelf terug. Zonder reclame. Daag Daantje, met oma. We komen straks naar jou met de bus van vier uur. Niet willen toegeven Wilma Hurkens wordt in haar werk vaak geconfronteerd met ouderen die steeds slechter kunnen zien. “Ik kom vooral bij mensen die ouder dan 85 jaar zijn en die hebben vaak problemen met de ogen, bijvoorbeeld door staar. Ik praat dan met hen over wat er mogelijk is. Dat begint dan vaak met boeken met een middel grote letter. Als dat niet lukt, kun je altijd nog overstappen naar de Grote Letter Boeken. En indien nodig, suggereer ik de gesproken lectuur, bijvoorbeeld van bi bliotheek Le Sage ten Broek.” “Ik merk wel dat mensen meestal niet of moeilijk willen toegeven dat ze slechter zien. Maar ik neem dan de tijd om hen Grote Letter Boeken te laten zien en er meer over te vertellen. De drempel voor gesproken boeken ligt natuurlijk nog ho ger. Maar gelukkig kun je ook duidelijk maken dat er tegenwoordig een heel breed aanbod is. Bij de gesproken lec tuur was dat al zo, maar ook bij de Grote Letter Boeken gaat het sterk vooruit. Het zijn niet alleen meer streekromans, maar er zijn nu meer uitgeverijen, waaronder één die zich bezighoudt met literatuur.” Van collega’s bij verschillende biblio- theekfilialen en bij de bezorgdienst aan huis hoort Hurkens dat de vraag naar Grote Letter Boeken stijgt. Ook de uit- leenposten in de verzorgingstehuizen bevatten steeds meer van deze boeken. “Een derde deel van de collecties daar bestaat nu uit Grote Letter Boeken. En ze worden elk half jaar vervangen, want ze worden erg veel gelezen. Ik schat dat on geveer de helft van mijn lezers er gebruik van maakt.” In de praktijk komen de bibliotheekme dewerkers schrijnende gevallen tegen. Zoals van een vrouw die niet alleen slechtziend is, maar ook steeds dover wordt. Of van een mevrouw die net naar een verzorgingstehuis verhuisd was en die in korte tijd veel slechter was gaan zien. “Ik werd daar door haar buurvrouw op gewezen en heb die mevrouw toen al lerlei informatie gegeven over Theofaan, het Tilburgse Netwerk voor blinde en slechtziende ouderen en over de Anders Lezen Bibliotheken”, vertelt Wilma Hur kens. “Via de buurvrouw houd ik nu de vinger aan de pols om te zien of die me vrouw er ook gebruik van maakt.” De SBT en stichting De Twern zijn sinds 1 januari gefuseerd. Hierdoor krijgt het ouderenwerk een nadrukkelijker plaats in de wijken. Ouderen(organisaties) kunnen daarop invloed blijven uitoefenen. Daarvoor worden in (groepen van) wijken bijeen komsten georganiseerd. De volgende is voor de wijk de Rees- hof op donderdag 6 november van 13.30 tot 17.00 uur in wijk centrum Heyhoef, Kerkenbosplaats 1Heeft u geen aanmeldformulier gehad, dan kunt u dat aanvragen bij Esther van de Ven van De Twern, tel. 5839999. Informatie over deze bijeenkomst: Twan Lakeman, bereikbaar onder hetzelfde tele foonnummer. De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandel bos) organiseert op woensdag 5 november een lezing over ge zonde voeding. De lezing door een medewerkster van de GGD begint om 14.00 uur in ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Koffie en thee gratis. Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) heeft het aan tal cursussen Goed oud worden uitgebreid over in de hele stad. Als eerste van twintig programma’s start vanaf dinsdag 11 no vember in wijkcentrum De Baselaer zo’n programma voor men sen van 65 jaar en ouder. Het door TNO ontwikkelde program ma bestaat uit zes bijeenkomsten waarin een voorlichtings- en een bewegingsgedeelte zijn opgenomen. Tijdens het eerste uur behandelt een voorlichter (opgeleid door GGD en Rode Kruis) een aantal gezondheidsthema’s. Beweging en mobiliteit, voe ding, veiligheid en weerstand zijn enkele van de onderwerpen die aan bod komen. Tijdens het bewegingsdeel onder begelei ding van een docent Meer Bewegen voorOuderen (MBvO) leert u eenvoudige oefeningen. Daarvoor heeft u geen speciale kle ding of schoenen nodig. Deze oefeningen zijn ook mogelijk voor mensen in een rolstoel. De bijeenkomsten zijn op dinsdag 1118,25 november en 2,9, 16 december van half tien tot half twaalf. Deelname kost ƒ15,- (ƒ2,50 per keer), waarvoor u een map ontvangt met informatie en een beschrijving van alle oefeningen. Belangstellenden kunnen zich tot 31 oktober aanmelden bij BOTS, tel. 5437283, of bij De Baselaer, Hoefstraat 175, tel. 5435909. Ter afsluiting van het eerste lustrum houdt Club ‘92 (55+ Seni oren Zuid-West) een open dag op zondag 9 november van 11.00 tot 17.00 uur in Hofstede De Blaak (Dussenpad 1/3). Er is een expositie van werkstukken van de afgelopen vijfjaar. Daar naast zijn er demonstraties van activiteiten als tekenen, schil deren, poppen maken en pergamano. Ook is er informatie over zaken die voor ouderen van belang zijn. De maandelijkse volksdansinstuif voor 50-plussers in Soek- mekaar (Gen. Kockstraat 2A) is morgen van 14.00 tot 16.00 uur. Onder leiding van Aly van Beek wordt er een gevarieerd programma gedanst. Zondag 2 november is er een volksdansinstuif 55+ in De Ba selaer (Hoefstraat 175). Deze instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,- per per soon. Ook niet-dansers zijn van harte welkom om kennis te ma ken met volksdansen. Activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert sa men met de gemeentepolitie op dinsdag 11 november een voor- lichtingsmiddag voor 55+-ers over inbraakpreventie. De mid dag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. Entree gratis, evenals een kopje koffie of thee. De KBO Tilburg Noord geeft deze beknopte almanak gratis uit voor alle 55-plussers. Deze almanak is samehgesteld met hulp van Sociale Zaken van de gemeente, Twern/SBT, de woon- coöperatie SVW, Thuiszorg Midden-Brabant en de CZ Groep. Leden van KBO Heikant/Quirijnstok krijgen de almanak thuis bezorgd. Verder is hij gratis af te halen bij ‘t Hazennest, banken in Noord, De Schans, De Ypelaer, apotheek Klijsen De Qui- rijnstok, SVW, De Twern (Vincentiusstraat 102), De Peppel (Udenhout) en Cul.centrum De Schalm (Berkel-Enschot). Armoedebeleid gemeente Het Ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woensdag 5 november een info-ochtend over het armoedebeleid van de gemeente. H. van Dijk van Sociale Za ken zal voorlichting geven over subjectsubsidie, bijzondere bij stand en de 60+ regeling. De entree is gratis. Graag wel in schrijven. Aanvang 9.30 uur. Zaal open 9.00 uur. Woensdag 12 november organiseert het Trefpunt een bingo. Kosten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Zaal open 9.30 uur. Toneelgroep De Reit treedt in het eigen wijkcentrum op met De appelboom, een toneelspel in drie bedrijven. Dat gebeurt don derdag 6 november; entreeprijs ƒ2,50. Wie zijn leven lang al graag leest, wil dat blijven doen, ook al gaat het gezichtsvermogen wat achteruit. In de Openbare Bibli otheek Tilburg kunt u terecht voor Grote Letterboeken en voor een kennismaking met het gesproken boek. De keuze in Grote Letterboeken is de laatste jaren enorm ge groeid. Hier volgen enkele heel verschillende boeken. Morgen wordt alles nieuw is een familieroman van de bekende Anke de Graaf. Baantjer schrijft boeken over een Amsterdamse recher cheur, bijvoorbeeld De Cock en kogels voor een bruid. In het Winterseizoenboek vindt u sfeerverhalen van Ad van Gils voor de komende tijd “tussen het vallen van het blad en het botten van het loof”. Oordeel en plan is een schaakboek over strategie van Max Euwe. Kenau Simonsdochter Hasselaar speelt de hoofdrol in de biografie Kenau van Dieuwke Winsemius. Prijs der liefde is een roman van Danielle Steele. Haar boeken wor den veel verfilmd. Maar ook boeken van literaire schrijvers als Hella Haasse en Adriaan van Dis zijn beschikbaar in grote let ters. Op het gebied van het gesproken boek is de keuze in de Openbare Bibliotheek meer beperkt. De boeken op cassette die er zijn, zijn vooral bedoeld om kennis te maken met het luister lozen. Wel een grote keuze hierin vindt u bij de Anders lezen bi bliotheken. Informatie hierover kunt u krijgen in elk filiaal of bij de Groepsgerichte Dienstverlening (tel. 5428089, Wilma Hur kens of Otto Janssen). I in de twee weken opgenomen in De Tilburgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt 1 Mart de Bruijn Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. Dat laatste is ook een reden voor Wilma Hurkens om zich in haar werk op de bibli otheek gedreven met dit onderwerp be zig te houden. Als medewerkster van de afdeling Groepsgerichte Dienstverlening bezoekt zij regelmatig ouderen in zes Til burgse verzorgingstehuizen en zorgt ze voor de uitleen van boeken in de biblio theekjes daar. “Ik ben een keer op excursie geweest naar Le Sage ten Broek in Nijmegen, waar ze onder meer gesproken boeken produceren en die uitlenen”, legt ze uit. “Daar werd ons toen getoond wat er alle maal gratis mogelijk is als je blind of slechtziend bent. Eigenlijk hoeven wij onze lezers alleen maar informatie over dit soort instellingen te geven, maar door die excursie ben ik erg enthousiast ge raakt en doe ik er in mijn werk een schep je bovenop.” Lachend: “En ik draag zelf al heel lang een bril, dus weet ik wat het is om minder goed te kunnen zien. Maar serieus: wat echt een eye-opener is geweest, was een bezoek dit jaar aan de verduisterde boot van het regionale adviescentrum I voor blinden en slechtzienden Theofaan. Daar merkje als normaal ziend mens wat het is om blind te zijn. Je dwaalt rond in het duister en je wereld bestaat op dat moment uit die ene vierkante meter bo dem onder je voeten en een vogeltje dat je ergens hoort fluiten.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 13