WIJZE Ouderenadviseurs gaan door I Informatie over slaapproblemen ER N 1 POSi SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I w Telefonisch spreekuur en huisbezoeken voorzien in behoefte Bustocht door Tilburg Sport Doe Dag 55+ Voorlichting over medicijngebruik Dansen in Soekmekaar Meldactie wachtlijsten thuiszorg Voorlichting over ziekenfonds Conferencier in Wandelbos Boekbinden voor beginners Eenzaamheid Gezondheid: wijzer met een boek 1 r i i 1 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 16 oktober 1997pagina 17 7 pagina 16 ON De Seniorenwijzer wordt eenmaal Jan van Groos (voorzitter) Jan van Groos Veel fietsen in de binnenstad is niet gevaarlijk, veel fietsers wel. Voor het eerste hoeven dus geen maatregelen genomen te worden, tfoor het tweede geldt dat als er op uitgaansavonden extra politie inge zet kan worden, dat overdag een paar keer ook wel kan. Laat die dan maar stevige bekeuringen uitdelen en niemand fietst meer waar het niet mag. Maar ‘bekeuring’ is blijk baar een vies woord geworden. Drop Oud De Gezondheidswijzer, een nieuwe in formatiecentrum van de GGD en Thuiszorg Midden-Brabant, besteedt tot eind dit jaar speciale aandacht aan slaapproblemen. Daarvoor is een the- ma-hoek ingericht, waar iedereen te recht kan. Ook worden er voorlich tingsbijeenkomsten gehouden, die gratis toegankelijk zijn. De Gezond heidswijzer is gevestigd in het ge bouw van de Thuiszorg. Vier van de vijf ouderenadviseurs: v.l.n.r. Ria Maas, Theo van Duppen, Diny Siebelink en Trudy Arntzen. Tineke Meyeren ont breekt op deze foto. foto: karel luiijf HET WOORD IS AAN... Gezondheidswijzer, hoofdkantoor Thuiszorg Midden-Brabant, Lage Witsie- baan 2A; tel. 0900-8806 (22 cent per mi nuut). Buslijn 41. Openingstijden: maan dag tot vrijdag 9.00 tot 18.00 uur; zaterdag 10.00 tot 13.00 uur. Het telefonische spreekuur van de oude renadviseurs is elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Tel.nr.: 5350505. ti dertienhonderd. Daarnaast legden de ouderenadviseurs de eerste negen maanden van 1997 zo’n driehonderd huisbezoeken af. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. De ouderenadviseurs blijven. Het aantal vragen om informatie is derma te hoog dat er alle reden is het specia le telefoonnummer van De Twern elke ochtend op werkdagen te handhaven. Ook blijven de ouderenadviseurs, desgewenst, op huisbezoek gaan om informatie en advies te geven bij vra gen over zaken als wonen, financiën, gezondheid, de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) en tijdsbeste ding. Zelfstandig Het is de bedoeling dat mensen die infor matie vragen, met de antwoorden zelf standig verder kunnen. “We zijn geen in- vul-bureau, maar vaak zijn formulieren toch net iets te moeilijk. Mensen zijn dan niet helemaal zeker van hun zaak”, ver telt Siebelink. “En de drempel van de ge meente blijkt nog steeds voor sommigen te hoog.” “De mensen bellen met de vraag ‘Hoe moet ik dit doen?’”, vult Van Duppen aan. “Vaak is het dan voldoende om tien mi nuten langs te gaan en het uit te leggen. Dat is het leuke van dit werk, want je merkt dat ze het oppikken en dus de vol gende keer zelf kunnen doen.” Zorgvuldig omgaan met de privacy is een Het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) organiseert 5 november een bustocht door Tilburg. Vertrek om 14.00 uur vanaf de Lochtstraat bij de grote Albert Heijn. Onder begelei ding van een stadsgids krijgt u een in een luxe touringcar be- zienswaardige delen van de stad te zien, waaronder de laatste uitbreidingen van de Reeshof. Kosten ƒ15,- per persoon. Over te maken op postgironummer 1665166, t.n.v. J.C. de Koster- inz. OTO te Tilburg. Vooraf opgeven aan de heer de Koster, tel. 4683859 of bij de heer Oomen, tel. 5356149. Opgeven en over maken voor 22 oktober. Zaterdag 8 november houdt de Koninklijke Nederlandse Gym nastiek Bond (KNGB) een speciale dag voor 55-plussers. Hier is de organisatie in handen van gym- en turnvereniging St. Dio nysius. Alle 55-plussers (dus ook niet KNGB-leden) kunnen deelnemen aan sport en spel, bewegen op muziek, een fit- heidstest, een wandeltest en aan de muzikale afsluiting. In het programma is een gezellige broodlunch opgenomen. Deelna me kost ƒ25,- voor KNGB-leden en ƒ28,50 voor niet-leden. De dag is van 9.00 tot 15.00 uur in sporthal De Haspel in Goirle. U kunt een inschrijfformulier aanvragen bij Luud van Beurden, Biesakkers 6,5051 XN Goirle, tel. 5342844 (inschrijven vóór 22 oktober). De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) or ganiseert 22 oktober een voorlichtingsmiddag over het gebruik van medicijnen. Apotheker mw. Klein-Kranenburg zal daarover en over de gevolgen van onkundig gebruik een uiteenzetting geven. De middag is in De Ypelaer (Corellistraat 10). Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Entree gratis, evenals een kop je koffie of thee. In buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat2a) kunnen 50-plussers elke woensdagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur dan sen. Kosten:/2,-; koffie en thee ƒ0,50 per kopje. Loop gerust eens binnen! Ouderenbond Unie KBO is bezig met een landelijk onderzoek naar de lengte van de wachtlijsten in de thuiszorg. Ondanks het extra geld dat de thuiszorg in 1997 heeft ontvangen, komen bij de KBO signalen binnen, dat de wachtlijsten nog steeds onver antwoord lang zijn. Bij de meldingsactie Wachtlijsten thuiszorg fungeert de eigen Gezondheidstelefoon voor senioren als meldpunt. De KBO roept mensen op hun eigen ervaringen, of ervaringen van mensen uit hun omgeving, met de wachtlijsten in de thuiszorg aan de medewerkers van de Gezondheidstele foon door te geven. De KBO is vooral geïnteresseerd in de pro blemen die het moeten wachten met zich meebrengt. Met de re sultaten van de actie gaat de KBO begin 1998 naar politiek Den Haag. De Gezondheidstelefoon is van maandag tot en met vrij dag bereikbaar tussen 9.30 en 12.30 uur op nummer 0900- 8212183. De functie ouderenadviseur bestaat sinds april vorig jaar. Het ouderenwerk SBT wilde de informatie- en adviesfunc tie voorouderen versterken. Dat leidde er toe dat de wijkspreekuren vervielen en vervangen werden door de ouderenadvi seurs. Deze beroepskrachten houden elke werkdag telefonische spreekuur voor de hele stad. En, als de vragen te in gewikkeld zijn om telefonisch af te han delen, gaan de ouderenadvideurs op huisbezoek, verwijzen ze door naar meer deskundige instellingen of bemiddelen ze. Tussen april en eind december vorig jaar belden ruim zeshonderd mensen naarde ouderenadviseurs met zo’n achthonderd vragen. Daar zaten relatief weinig men sen bij van boven de 80 jaar. “Een goede zaak dus dat we daarnaast met de wel- zijnsbezoeken voor 80-plussers zijn be gonnen. Zo hopen we op de informatie behoefte bij die groep in te spelen”, zegt sectormanager Ouderenwerk Annelies van der Zanden van De Twern. Zeven van de tien mensen die in 1996 met de ouderenadviseurs belden, waren ouderen zelf, vertelt Wilma Snoeren die de cijfers onderzocht. Verder waren bijna 20 procent mantelzorgers: familie, buren of vrienden die voor ouderen zorgen. En 8 procent van de vragen kwam van be roepskrachten van andere instellingen, die informatie nodig hadden of specifieke vragen van ouderen doorsluisden. De cij fers over het lopend jaar zijn nog niet uit gesplitst, maar het aantal bellers was eind september al opgelopen tot circa Er zijn nog twee bijeenkomsten. Op woensdag 12 november wordt informatie gegeven over slaapmiddelen. Dinsdag 9 december kunt u kennismaken met ver schillende manieren om je te ontspan nen, zodat je gemakkelijker in slaap valt. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uurinhetgevbouwvan de Thuiszorg. Be langstellenden kunnen zich opgeven via de Zorgcentrale, tel. 0900-8806. Bij de Gezondheidswijzer kunt u overi gens terecht met allerlei vragen over ge zondheid, ziekte en de gezondheids zorg. Daarbij kan het bijvoorbeeld gaan om vragen over kwaaltjes, ernstige ziek ten, patiëntenverenigingen, zelfhulp groepen of stoppen met roken. Speciaal opgeleide vrijwilligers helpen bij het zoe ken naar antwoorden. Ze geven natuur lijk geen medische of andere inhoudelij ke adviezen; daarvoor blijft de huisarts of een andere deskundige verantwoorde lijk. Bezoekers kunnen ook gewoon zelf aan de slag om informatie te zoeken. De Ge zondheidswijzer beschikt over allerlei fol ders, brochures, naslagwerken, boeken Wonen en financiën Vermoedelijk zullen de soorten vragen dit jaar niet veel afwijken van die van 1996. Toen ging het meestal om wonen en financiën (beiden bijna tweehonderd keer). Daarna volgden de categorieën gezondheid (ruim 120 vragen), de WVG (honderd) en tijdsbesteding (veertig). Dat het aantal vragen over geld er uit springt, verbaast ouderenadviseur Theo van Duppen niet. “Ouderen denken steeds meer na over hun financiële situ atie en willen weten wat ze er aan kunnen doen. Dus bekijken we samen wat voor rechten zo iemand heeft, naast huursub sidie.” “Of het gaat als met die mevrouw van 89 die een tijdje terug belde”, vult zijn colle ga Diny Siebelink aan. “Ze heeft alleen maar AOW en had ergens iets opgevan gen over een subsidie van 500 gulden. Dan maak je een plannetje en helpt -in dien nodig- bij het invullen van formulie ren.” Een hausse aan vragen over dit onder werp kwam er dit jaar na het artikel in de en artikelen uit kranten en tijdschriften. Ook vindt u er adressen van allerlei in stellingen in de gezondheidszorg, pa tiëntenverenigingen, gespecialiseerde voorlichtingscentra en overzichten van cursussen die met gezondheid te maken hebben. Alle informatie wordt zo actueel mogelijk gehouden. Er is een leeshoek waar u op uw gemak de boeken en naslagwerken kunt raad plegen. Ook staat er een kopieerappa raat en is het mogelijk informatie uit de van de uitgangspunten in het werk van de ouderenadviseurs. “Wie algemene vra gen stelt en niets over zichzelf kwijt wil, hoeft dat natuurlijk niet”, zegt Theo van Duppen. “We hebben een zwijgplicht”, licht Diny Siebelink verder toe. “En gege vens die wel geregistreerd worden, gaan achter slot en grendel. Er wordt niets doorgespeeld, tenzij mensen er zelf om vragen." De ouderenadviseurs bemensen ‘s mor gens in wisseldienst de telefoon, maar werken verder in Tilburgse buurthuizen. Als ze op huisbezoek gaan, doen ze dat in hun eigen wijk. Dat maakt het contact een volgende keer gemakkelijker, omdat de mensen hen van gezicht kennen. Van Duppen: “Als je in een wijkcentrum zit, komen de mensen ook met andere vra gen waar ze mee zitten.” Siebelink: “Vaak is het genoeg om even te helpen met iets invullen. Andere keren blijken er meer problemen achter te zitten. Soms is het goed als ouderenadviseur je mond te houden. Of juist om door te vragen. Maar daar krijg je feeling voor. computer op papier te printen. Elk kwar taal wordt een thema speciaal onder de loep genomen. Deze drie maanden is er dus extra informatie over slaapproble men. In wijkcentrum De Kubus, buurtcentrum De Spil en Boerderij Vissers zijn binnenkort voorlichtingsbijeenkomsten van oude ren over het ziekenfonds. Een voorlichter van het ziekenfonds zet dan alles over het ziekenfondspakket op een rijtje. Natuur lijk is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. De bijeenkomst in wijk centrum De Kubus (Fatimastraat 24-02) is op dinsdag 21 okto ber; die in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54) op woensdag 29 oktober, en die in Boerderij Vissers (Berglandweg 40) op donderdag 30 oktober, steeds van 10.00 tot 12.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisatie Wandel bos) houdt woensdag 22 oktober een gezellige middag met zanger/conferencier August de Laat. Koffie en thee zijn gratis. Aanvang: 14.00 uur in ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Woensdagochtend 29 oktober start Terra Nova een cursus boekbinden voor beginners. Deze ambachtelijke cursus neemt acht weken in beslag. Deelnemers leren hoe zij eenvoudig een boek kunnen maken van oude tijdschriften en hoe je boeken kunt herstellen. Deelname kost ƒ145,-. De cursus maakt on derdeel uit van het U3A-programma (Universiteit van de derde leeftijd), een speciaal programma voor 50-plussers. Inlichtin gen: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44; tel. 5426269. Op donderdag 30 oktober organiseeert de werkgroep Ouderen in Gesprek een bijeenkomst met als thema ‘Mensen hebben mensen nodig; aandacht voor eenzaamheid’. Pastor Marinus van den Berg zal de bijeenkomst inleiden. Die is van 10.00 tot 12.00 uur in fraterhuis Joannes Zwijsen, Gasthuisring 56. De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Elke geïnteresseerde 55-plus- ser is welkom. Aanmelding is niet nodig; kosten ƒ2,50. Nieuwsgierig geworden na het lezen over de Gezondheidswij zer van de Thuiszorg? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u heel veel informatie over gezondheid. Boeken over gezondheidszorg, ziekten en behandelwijzen staan bij elkaar in de kast met het opschrift 'gezondheid’ of bij de rubriek 600. Het kan hier gaan om boeken over afzonderlij ke ziekten, maar ook over medicijnen, alternatieve geneeswij zen en gezond blijven. Zelf dokteren van de Consumentenbond is een gids voor het verantwoord te lijf gaan van uw kleine kwalen. Ivan Wolffers geeft in zijn gids Medicijnen een kritisch overzicht van genees middelen, hun bruikbaarheid en noodzakelijkheid. In Op haar gezondheid schrijft Fransje van der Waals over zin en onzin over ziekte en gezondheid bij vrouwen. Zij wijdt o.a. hoofdstuk ken aan gezond blijven en aan medicijnen. A.C. Decklerck schreef het boek Beter slapen over een gezond alternatief voor de slaappil. Over slaap- en kalmeringsmiddelen kunt u ook meer te weten komen in bibliotheek Lyndacker aan het Wagnerplein. Daar is namelijk nog t/m 30 oktober een tentoonstelling van de GGD over medicijngebruik en ouderen te zien. Op de Dag van de Ouderen was er een informatiebeurs in de zalen van het Wil lem II stadion. Een heel geslaagd initiatief van de commissie die een en ander heeft bedacht en uitgevoerd. Er was veel speciaal voor ouderen bestemde infor matie van allerlei aard, duidelijk toegelicht door bekwame mensen die in gewoon Nederlands duidelijk wisten te maken wat ze bedoelden. Er waren ook dingen te doen die met (meer) bewegen te maken hebben, zoals volksdansen en koersbal. Maar je kon ook een computer en internet bekijken, uitproberen en er vragen over stellen. Er waren stands van verschillende Tilburgse organisaties die werken met en/of voor senioren, van de gemeente en de belastingdienst. Dat laatste had ik nog nooit eerder op zo’n manifestatie gezien; een nuttige vondst dus! Al met al een uitstekend initiatief dat om herhaling vraagt. Alleen dan met wat meer stoelen bij de stands en toiletten die gemakkelijker te vinden zijn. Maar daar mee zijn dan ook alle kleine kritiekpuntjes genoemd. Seniorenwijzer over de ruimere regels van de gemeente voor subjectsubsidie en kwijtschelding. “Dat heeft ons aardig wat extra werk bezorgd”, lacht Siebelink. “In korte tijd kregen we zeker honderd te lefoontjes. Al pratend kom je er dan sa men met die mensen vaak achter dat ze recht hebben op kwijtschelding van ge meentelijke heffingen. Dat is dan positief, ook al komen ze niet in aanmerking voor subjectsubsidie, omdat ze een pensioen tje hebben.” L/e oeiiiuitniwij^.ci wuiui eenmaal I in de twee weken opgenomen in De Tilburgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt Mart de Bruijn Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) I Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar I het redactie-adres of naar De Til- I I burgse Koerier, Postbus 10001, I 1 5000JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 17