N 97 98 i Blijvende producten van eerlijk materiaal I f KURCO a Boeren Hasseltstraat I I Meubelontwerper en -maker Paul Kolen: eheer de Ontspannend genieten van een heerlijk bad MEUBELEN - pagina 14 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 9 oktober 1997 pagina 15 J div. kastruimten warm en koud Rijk hoeft hij er niet van te worden. Als hij maar kan leven van de verkoop van zijn meubels en dat die opbrengst zo ruim is dat hij soms tijd kan besteden aan een kunstproject. En vooral, dat hij zo milieuvriendelijk mogelijk kan werken. Tilburger Paul Kolen: “Ik maak serieuze meubelstukken 4638694 met een optimale gebruikswaarde, Oud hout wordt nieuw hout blijvende producten van eerlijk materiaal.” met lift, maand Paul Kolen achter zijn ontwerptafel FOTO PETER LIGTENBERG Breda Huisagenda 1998. u essen van londheid 1 reflexzone mas- ibehandeling 013- lastic iksadv.) c. ALLEEN HASSELTSTRAAT 242, TILBURG. TEL. 0135422838 lorden. Huisagenda ‘98 insferen in 3D Woonsfeer Uitbundig tiluint bv 5 m/V oomteelt Nationale Woonmaand Oktober zet interieur in schijnwerpers PRIJS: )0,- k.k.J sn, toilet, ie met Water en ontspanning zijn nauw met elkaar verbonden. Denk maar aan een vakantie aan het strand, een dagje vissen of lekker luieren aan de waterkant op een mooie zo merdag. In de woning zorgt een heerlijk warm bad ervoor, dat u heerlijk kunt relaxen en zich bin nen een mum van tijd weer hele maal tiptop voelt. Onnodig om te zeggen dat een lig- of zitbad, inge bouwd of vrijstaand, natuurlijk een sierraad in de badkamer is. Een kast, gemaakt voor het Tilburgse Bureau Milieu en Werk. In het glas-in-lood zijn kroonkurken, machine-onderdelen, klok- kenwijzers en andere stukjes staal verwerkt. Een prachtig bad is een sierraad voor de badka mer. had cafél ‘zelf produceren wat je op papier zet’ in doen. ruimte I tot zijn ‘Je moet met alles zuinig omgaan, dat is mijn principe’ Een werktafel voor een wethouderskamer in Leiden. Hergebruikt is een nachtkastje. In de zij kanten van de tafel is metaalafval tussen glas geperst als ornament I dat tzelf Een computertafel voor een particuliere opdrachtgever. Bij vorm en afmeting is rekening gehouden met de kamer waar de tafel komt te staan. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I erenhuis )80, inh. -, zij- en ucces. t NS Plein, Eikenhouten bankstellen De bar van De Plaats is een van Ko- lens laatste producten. Behalve voor café’s ontwerpt en vervaardigt hij meubelstukken voor instellingen en thema voor (jonge) mensen die kleur durven bekennen. Origineel, maar niet extreem; naast woonple- zier telt immers ook het wooncom fort Dit kunstzinnige wollen kar pet “La cage i olseaux" (“De vogelkooi”) is afkomstig uit de collectie “Picasso” van GEVRA. igeving F« De woonsfeer ‘Uitbundig’ heeft mis schien wel het meest eigen gezicht. Het is een expressieve stijl vol kleur, kunst en kitsch. Met name de pop art en het Italiaanse postmodernis me zijn een onuitputtelijke bron van inspiratie. Toch is de basis van “Uitbundig" '97/'98 strak en architectonisch. Ac cessoires, multi-functionele klein meubelen en kunstzinnige karpet ten zorgen voor de vrolijke noot. Het is een sterk individualistisch woon- Bij het vormc* wordt vooral ve 10,00 12,00 14,00 16,00 18,00 20,00 22,00 24,00 26,00 "KURK HEEFT DE VOORDELEN EN MIJDT DE ONGEMAKKEN VAN ELKE ANDERE VLOER BEDEKKING" i, L-vormig tieteluchtoven igeven van badkuipen veel aandacht besteed aan de ondersteuning die aan het li chaam wordt gegeven. Immers, na een tijdje lekker wegdromen is het niet de bedoeling dat u met stramme ledenmaten het badwater verlaat. Zoveel mensen, zoveel wensen, zo veel badvormen. De meest voorko mende basisvormen zijn kig, rond, halfrond, Het klinkt als een open deur, maar een bad is pas echt comfortabel als het de juiste lengte en pasvorm heeft. De meeste lenc*-- l'~ lopenvan 1101_. lopend met 10 cm, tot een kar’-- maar liefst 220 cm. Globaal gez bent u verzekerd van de juiste Ier als het bad zo'n 10 cm korter is I waarvan 2 met |bad, tweede kleuren emailleglazuur leverbaar die er bestaan: meer dan 500! van de korte zijden. Asymmetrische uw eigen lengte, baden kennen het voordeel dat je er op veel verschillende manieren in kunt liggen. Als u veel zit, kiest u een bad met een verhoging in de bodem, ongeveer ter hoogte van de knieën. Zo wordt voorkomen dat na verloop van tijd de benen pijn gaan dot In een badkamer met weinig komt een hoekbad uitstekend recht. Bezoek onze toonzaal Fraaie meubelen uit collecties die up to date zijn geselecteerd, speciaal voor U. g&zorute'-' rend goed i rechthoe- ovaal en gelijk, beloning, io. AAGD Fatima ject. Als je weet wat er bij verschillen de mensen staat en hoe weinig gebruikt wordt, is het waanzin het; ook nog eens te gaan kopen.” Kolen werkt alleen in opdracht. “Zo kun je goed rekening houden met de functie van het meubelstuk, de om geving waarin het staat en met de 3 opdrachtgever. Je dingen, een soort u tijdens de Nationale woonmaand Oktober inspireren door de nieuwe Meuren, matenalen en combinatie mogelijkheden. Veel woonwinkel- plezier! ook opnieuw gebruiken.” Een enkele keer moet Kolen conces sies doen. “Meestal gebruik ik hout- lijm. Maar een apart product als de bar van De Plaats gebruik ik toch con structielijn!. Anders valt dat ding uit elkaar door het vele vocht dat erover heen gaat. Maar die bar is wel duur zaam doordat hij in vijf delen te de monteren is. Dus als ze er daar genoeg van hebben, kan hij altijd nog op een andere plaats gebruikt wor den.” 1600,- je rijbe- le Stag-Rij school ie. Tel. 013- Irochure op aan- De grondstoffen voor zijn meubels zijn gebruikte spullen die Kolen meestal bij La Poubelle en MikMak koopt. “Je moet met alles zuinig om gaan; dat is mijn principe. Wat je hebt, kun je vaak een nieuwe functie geven. Zo’n vijftien, twintig jaar gele den kocht iedereen eikenhouten bankstellen. Nu is dat uit. Je kunt ze dan opstoken, maar je kunt dat hout NATURAL FLOORING DE MORGEN-LOOP-IK- OVER-EEN-KURCO-KURKVLOER-BON I I I I I I I I wensen van de maakt unieke maatpak.” Dat deze manier van werken ar beidsintensief en dus duur is, valt mee, zegt hij. “Het materiaal is goed koop. En als je iets leuks in de winkel ziet, kost het vaak een paar duizend gulden, en dan is het nog vaak spaanplaat. Ik bied eerlijk materiaal in blijvende producten, die er over zeshoekig, maar andere variaties, zoals een pijlpuntvorm, zijn even eens verkrijgbaar. Het voordeel van de meerhoekige baden laat zich ra den: ze zijn heel gemakkelijk in een lastige of afwijkende hoek, tegen de muur of diagonaal tussen twee hoe ken te plaatsen. Wie graag samen met zijn/haar part ner in bad gaat, of gezellig met de kin deren wil badderen, kan kiezen uit talloze aangepaste versies. Vorm en diepte kunnen worden aangepast, er zijn zelfs baden met zitbankjes of te genover elkaar geplaatste rugvor- men. Handig om te weten dat de kra nen bij deze modellen in het midden zijn geplaatst in plaats van aan een Veelzijdig kunststof Zoals gezegd, met de komst kunststof als materiaal voor de bad kuip, was niets meer onmogelijk. Kunststoffen bieden extra voordelen. Acryl bijvoorbeeld, voelt warm aan, omdat het de temperatuur van de omgeving aanneemt. Het badwater koelt daardoor ook minder snel af. Bovendien is het porievrij, dus zeer hygiënisch, en van nature geluid dempend. Toplax, een andere kunststof, is erg goed bestand tegen hoge tempera tuurverschillen. Quaryl - hoogglan- zend, nagenoeg krasvrij, antislip en gemakkelijk te reinigen - biedt weer extra mogelijkheden voor wat betreft de vormgeving van de kuip. Met Quaryl kunnen scherpe hoeken wor den gevormd, die andere materialen niet zouden toelaten. Deze kunststof is, net als plaatstaal, volledig recycle baar. 2 De nieuwe bar in o café De Plaats, waarin goed zichtbaar verschillende soorten hout verwerkt zijn. Maatpak Zuinig omgaan met spullen en dus met het milieu uit zich ook in de ap paratuur die Kolen gebruikt. “Zelf heb ik weinig. Ik werk vaak met de schaaf machines van MikMak en ik leen ook apparaten tijdens een bepaald pro- Veel mensen willen de woonsferen graag in het echt kunnen ‘proeven'. Op de komende Woonbeurs in de Rai te Amsterdam zijn alle zes de sferen nog eens 'driedimensionaal' te zien. Ingetogen, multi-functio- neel, oosters, landelijk, weelderig en uitbundig: u vindt ze van 7 t/m 12 oktober aanstaande in de stand van de Centrale Branchevereniging Wonen en Hypotheekvisie. Ook tal van detaillisten hebben in gehaakt op de nieuwe woonmode ‘97798 met stylingpresentaties op de winkelvloer en in etalages. Laat kon beter aandacht worden ge schonken aan vorm en glanzend ui terlijk. In de jaren zestig werd het plaatstaal weer opgevolgd door het praktische kunststof. Het grote voor deel van kunststof ten opzichte van plaatstaal was destijds dat het in wer kelijk allerlei vormen kan worden ge goten, terwijl plaatstaal slechts met enkele modellen genoegen moest nemen. Tegenwoordig kan echter ook plaatstaal in allerlei vormen, af metingen en modellen worden ge produceerd. Bovendien zijn ze in alle De Nationale Woonmaand Okto ber vormt de officiële start van het nieuwe woonmode-seizoen. Dat begint al bij de woninginrich ter die breed uitpakt met novitei ten: meubelen, woningtextiel, verlichting en accessoires. Daar zullen trouwens een groot aantal verrassingen tussen zitten, want de woonmode is duidelijk aan het veranderen. Als leidraad heeft het Perscentrum Wonen zes nieuwe Woonsferen in beeld ge bracht ze variëren van ingetogen en minimalistisch tot uitbundig en expressief. U vindt ze terug in de woonwinkels, op beurzen en In de kersverse Huisagenda ‘98. Alle activiteiten van de Nationale Woonmaand Oktober zijn her kenbaar aan het logo met het rood-wit-blauwe huisje. I I e 41-jarige Kolen, oorspron- 1 kelijk grafisch vormgever, is vijf jaar actief als ontwerper en maker van meubels en lampen. Dat hij als autodidact in dit vak bezig is, is voor hem niet onlogisch. “Ik ben nog steeds met vormgeving bezig. Bovendien ben ik thuis opgegroeid met bouwen en hout. Dat ik niet al leen ontwerp, maar ook meubels in elkaar zet, heeft te maken met de be hoefte om wat je op papier zet, ook zelf te produceren. Als je het aan een timmerman oevrlaat, wijkt het vaak teveel af van het oorspronkelijk idee. Als ik bijvoorbeeld een timmerman 1 gevraagd voor de nieuwe bar in i De Plaats, had die gezegd datje niet verschillende soorten hout naast elkaar kunt gebruiken. Ik ga op on derzoek, praat met mensen die er verstand van hebben en dan blijkt dat het wèl kan.” Het woonwinkelen wordt in oktober extra aantrekkelijk gemaakt door dat de meeste woonwinkels het Na tionale woonmaand geschenk voor u klaar hebben liggen: de Huis agenda ‘98. Met een calendarium van 15 maanden Is deze nieuwe agenda vanaf 1 oktober aanstaan de te gebruiken tot en met decem ber volgend jaar. Met een volledig overzicht van alle woon- en lifesty- lebeurzen (en dat zijn er heel wat!) hoeft u van komend woonseizoen geen evenement meer te missen! De Huisagenda biedt maar liefst 96 pagina's fuH-colourwoonnieuws: de nieuwste producten, materialen, kleuren en interieurstips voor alle kamers van het huis. Kortom een praktische handleiding voor wonen anno nu. Na besteding van een bepaald be drag krijgt u van de meeste winke liers de agenda gratis mee naar huis. Detaillisten die aan de Natio nale Woonmaand Oktober mee doen herkent u aan de vlaggen en banieren en de posters met daarop de lichtblauwe Huisagenda '98. particulieren. Belangrijk voor hem zijn de milieuvriendelijkheid en vorm geving van zijn producten èn hun functionaliteit. “Ik ben nu bezig een stoel te ontwerpen die van afval ge maakt wordt. Die moet goed zitten en op een simpele en milieuvriendelijke manier te produceren zijn.” Zijn werk vergelijken met dat van de Tilburgse kunstenaarsgroep Art Depót -die de publieksruimte bij de raadszaal inrichtte met meubels ge maakt uit afvalmateriaal- is lastig, vindt Paul Kolen. “Ik ga uit van de functionaliteit. Mijn meubels zijn ook eenmalige ontwerpen en uitvoerin gen, en dus kunst, maar ik wil op de eerste plaats een serieus meubel stuk maken met optimale gebruiks waarde.” Wil je weten of en welke kurkvloer ook in jouw woning het beste past, knip dan deze bon uit en breng een bezoek aan KURCO Besterdring 85, 5014 HH Tilburg of bel 013-5359629. Je ontvangt dan, totaal vrijblijvend de Kurco- infobrochures, kleurstalen, eventueel een benaderende prijsindicatie. Ruimtegebrek Voor de piepkleine badkamer is een zitbad zeer geschikt. Een zitbad ‘ge bruikt’ minder ruimte en water dan een ligbad. Veel mensen vinden deze versie ook veiliger dan een lig gend model, met name als er kleine kinderen of senioren in het spel zijn. Een zitbad kan ook prima worden ge bruikt om een kleine handwas in te doen. Ook met een bad/douchecombinatie spaart u behoorlijke ruimte. De bo dem ervan is vlak. Met speciale spat- schermen wordt voorkomen dat de badkamer blank komt te staan. De bad/douchecombinaties zijn in vrij wel elke sanitairkleur leverbaar, met of zonder antislipbodem en eventu eel met bubbelbadvoorziening. ngtematen van baden Itot 180cm, steeds op- Praktisch plaatstaal :anjer van Werden in het verleden ligbaden ge il gezegd maakt van nogal bewerkelijke mate- ingte halen als zink en gietijzer, met de dan komst van geemailleerd plaatstaal tien jaar nog bijna hetzelfde uitzien als nu.” Naast het ambachtelijke werk blijft Paul Kolens hart uitgaan naar kunst die er alleen is om naar te kijken. In die vrije projecten gebruikt hij vaak ook afval. Zo maakte hij een serie briefkaarten met uit de gracht geviste fietswrakken: ‘Groeten uit Amster dam’. Momenteel is hij bezig met de voor bereiding van een serie portretten van dementerende bewoners van verzorgingstehuis De Hazelaar. Eveneens arbeidsintensief, want eerst moet hij hun vertrouwen win nen, hen mooi fotograferen en de portretten vervolgens op metershoge panelen overbrengen. De overeen komst met zijn werk als meubelma ker? “Het uitgangspunt. Ook deze mensen zijn deels afgeschreven door de maatschappij. Weggestopt. vooraanzicht archief meubel

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 15