w w I 55-Plussers uit diverse culturen ontmoeten elkaar in ouderensoos InformatieWinkel West van start EN POST SCRIPTUM COLOFON r i i I I I I n i J i Kandidaten voor seniorenraad Bijeenkomsten over ouderenbeleid Eenzaamheid Slachtofferhulp Dementie Cursus bestuurswerk Hoe veilig voelt u zich? Medicijnengebruik Onbekend... 7 pagina 16 Donderdag 2 oktoberl 997— pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER a idig er eftijde De Seniorenwijzer wordt eenmaal .N.V. ilburg 159843 EREN straat 102, 5038 SR Tilburg, of •R ■DE-STATIE Poppelf jelweeldel Weelde X M 1 0 U. u. elke eerste maandag van de maand op themamiddagen in De Ypel- aer. Tijdens die multiculturele ouderensoos kunnen 55-plussers uit verschillende culturen elkaar ontmoeten. Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Mart de Bruijn Riek Flipse-Tiemens Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Op 16 oktober is de officiële opening, maar deze week al is de Informatie Winkel West van start gegaan. Iedere inwoner van het Zand, het Wandelbos en de Reit kan daar terecht voor infor matie en advies over zorg, welzijn en wonen. De winkel is vooral bedoeld voor 55-plussers, jongere en oudere gehandicapten, en alle mensen die op een of andere manier voor hen zorgen. naamse leerkrachten in Tilburg”, vertelt Baidjoe. “In Tilburg-Noord woonden veel Turkse en Marokkaanse kinderen. Het was voor mij een voordeel dat ik uit een multicultureel land als Suriname kwam. Daar leven Chinezen, Hindoestanen, Ja- Begeleidster Lila Goedan van de mul ticulturele ouderensoos in De Ypelaer FOTO: FRANS VAN AARLE InformatieWinkel West in wijkcentrum ‘t Sant, Beneluxlaan 74, 5042 H/S Tilburg; tel. 5900221. Open en telefonische be reikbaar: maandag t/m vrijdag 9.00- 12.00 uur. We hebben een nieuwe uitdrukking: zinloos geweld. Alsof geweld niet altijd zin loos is! Het gaat erom dat mensen elkaar doodsteken of zelfs doodschoppen, om- HET WOORD IS AAN... in de twee weken opgenomen in De 2 straat 102, 5038 SR Tilburg, of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. - 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til- I burgse Koerier, Postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Onze samenleving is de laatste dertig jaar steeds kleurrijker ge worden. Misschien ziet ook u dagelijks mensen uit andere culturen om u heen en zou u meer willen weten over hun gewoonten. Dat kan 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar De Til burgse Koerier, Postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. De multiculturele ouderensoos in De Ypelaer (Corellistraat 10; buslijn 41, hal te Verdiplein) op de eerste maandag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur is gra tis toegankelijk. Desgewenst is vooraf een kennismakingsgesprek met bege leidster Lilan Goedan mogelijk (bel 4552928 vooreen afspraak). Wie dat wil, krijgt telkens voor de themamiddag een uitnodiging thuisgestuurd. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Fraters Antoon Baidjoe (64) is in Suriname op gegroeid, maar woont al ruim 28 jaar in Tilburg. Opgeleid door de Tilburgse fra ters in Suriname, kwam hij na veel avondcursussen terecht in het onderwijs. “Er was thuis geen geld voor de kweek school en daarom haalde ik allerlei aktes in de avonduren.” Eerst werkte Baidjoe in zijn geboorteland en vanaf 1969 op de Jenaplanschool in Tilburg-Noord. “In die tijd waren er nog maar twee andere Suri- Carnaval Als Baidjoe op zijn praatstoel zit, komen er inderdaad verhalen los. Zo vertelt hij over het probleem dat Turkse ouders en grootouders niet met de Nederlandse feesten zijn opgegroeid. “Het is voor hun kinderen niet leuk, dat zij de dag na Sin terklaas geen cadeautje kunnen laten zien, zoals hun Nederlandse klasgeno ten. Sommige Turkse ouders geven hun kinderen daarom nu één cadeautje dat zij op 6 december kunnen laten zien.” De carnavalstraditie is bijvoorbeeld wel bekend bij de Antillianen. Maar mensen met een moslimachtergrond kennen dit feest niet. “Hun kinderen doen op school wel mee met het carnavalsfeest. Zij ver kleden en schminken zich niet thuis, maar willen wel graag meedoen met het versieren van de klas en met het hossen. Maar als ze thuis komen, houdt het car naval voor hen op, terwijl het voor veel Nederlandse kinderen doorgaat.” I Sinds vorig jaar komt daarvoor in wijk centrum De Ypelaer elke maand een wis selende groep van ruim twintig 55-plus- j sers bij elkaar. Zo kwam een Surinaamse gast de geschiedenis van zijn land toe lichten en vertelde hij over de reeds lang bestaande relatie tussen Nederland en Suriname. Een andere keer bracht de groep een bezoek aan een Turkse mos kee en kreeg onder andere uitleg over de islam. Ook was er een interessante the mamiddag over Nederlands-lndië en de Molukken. Succes Na het succes van de ouderensoos vorig jaar kunnen ouderen ook dit seizoen één of meer themamiddagen bezoeken. Eind september startte de groep al met het be kijken van de film Een waaier van kleur. Daarin vertellen vijf in Brabant wonende vrouwen over hun geboorteland en over hun leven hier. In november staat een ge- met gemakkelijke bediening en er zijn lage drempels. De bedoeling is dat de aanwezige infor matie regelmatig wordt uitgebreid en aangepast aan de hand van de actualiteit en gestelde vragen. Daarnaast kunnen ook andere organisaties hun informatie ter beschikking stellen. rijwilligersvergoeding. en briefje met CV, eventueel <elen, naar Karei Luiijf, p/a De NS-Plein 14, 5014 DA Til- Het lijkt soms wel of iedereen bezig is met het Montignac-dieet. Je mag daarbij bijna alles eten, maar je moet bepaalde combinaties vermijden. Het is voor gewone mensen allemaal moeilijk te snappen, dus houd ik me maar bij mijn eigen armagnac-dieet. Elke avond een glaasje! Drop Oud Voorbeelden van onderwerpen waar over direct informatie voorhanden is, zijn: gezondheid en zorg, arbeid en scholing, vervoer, sociale wetgeving, wonen, woonvormen en woningaanpassing, cur sussen en onderwijs. Die informatie is te vinden in folders, naslagwerken en de computer. De medewerkers van de win4 kei helpen bij het zoeken van antwoor den. Vaak kunnen vragenstellers daarna hun weg zelfstandig verder zelf vinden. Maar als het nodig is, wordt de vraag doorge sluisd naar een van de deelnemende or ganisaties. Dat zijn de gemeente, wo ningcorporaties, de thuiszorg, verzorgingshuis De Kievitshorst, het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), het Tilburgs Overleg Gehandi captenorganisaties (TOG), de wijkorga- nisaties van Reit, Zand en Wandelbos, De Twern en de Openbare Bibliotheek. Als een van deze organisaties ingescha keld wordt, geeft die binnen een afge sproken tijd antwoord. Niet alleen op deze manier is de Informa tieWinkel West op een prettige toegan kelijk. Dat is ook letterlijk zo. Wijkcentrum ‘t Sant, waar de winkel is gehuisvest, is aangepast voor rolstoelgebruikers. De deuren zijn vervangen door schuifdeuren soos weten te vinden. “Het zou voor hen heel interessant zijn: tussen hun culturen onderling zijn ook grote verschillen. Door daar over en weer met elkaar over te pra ten, krijgt men meer begrip voor elkaar, is mijn ervaring met de ouderensoos.” Lila Goedan erkent dat de Nederlandse taal vooral voor de oudere Turkse en Ma rokkaanse mannen en vrouwen een struikelblok is om mee te doen aan zo’n middag in een wijkcentrum. Op feesten in het wijkcentrum, bijvoorbeeld het Suiker feest, komen ze wel met hun hele familie. Hun kinderen en kleinkinderen spreken meestal twee talen: de moedertaal plus Nederlands. “Misschien gaan we in de wijkcentra binnenkort ook eenvoudige taallessen geven, waarmee oudere men sen zich ook kunnen redden buitenshuis. En voor de ouderensoos moeten we mis schien wel met tolken gaan werken.” Ouderen uit Suriname, de Antillen, Indo nesië en de Molukken zijn over het alge meen meer vertrouwd met de Neder landse taal en christelijke cultuur. Toch zijn er onder hen ook mensen die na hun lagere schooltijd alleen hun moedertaal hebben gesproken en het Nederlands zijn verleerd. vanen en Creolen al lang in hetzelfde land met de oorspronkelijke bewoners daarvan, de Indianen. Op de Jenaplan school was Wereldoriëntatie een belang rijk vak, waarover ik uit mijn persoonlijke ervaring veel kon vertellen”, zegt de Su rinaamse oud-onderwijzer. Op uitnodiging van een mede-flatbewo- ner ging Antoon Baidjoe enkele maan den geleden voor het eerst mee naar de multiculturele ouderensoos. Hij was er de eerste bezoeker van allochtone af komst. Het beviel hem zo goed, dat hij is blijven komen en ‘ja’ heeft gezegd op de vraag om Surinaamse verhalen te ko men vertellen. Uit eigen ervaring, ‘Anan- Sitori’. zamenlijk bezoek aan verzorgingshuis Zonnehof op het programma, waar Mo lukse ouderen vertellen over hün cultuur, hun (eet-)gewoonten en hun gemeen schap hier in Tilburg. December is in bijna alle culturen aanlei ding voor een feest: de midwinterfees ten, het kerstfeest, het feest van de vre de (denk aan de vredesboodschappen van de koningin en de paus) en het De- j wali ofwel lichtfeest van de Hindoesta nen. Daarover komt dan een Surinaam se verhalenverteller aan het woord. ‘Tot nu toe zijn de meeste bezoekers van de multiculturele ouderensoos van Ne derlandse afkomst”, vertelt migranten werkster Lila Goedan. Zij begeleidt de groep die openstaat voor iedereen en vindt het jammer, dat tot nu toe maar wei nig allochtonen de weg naar de ouderen dat de een iets heeft gezegd of gedaan dat de ander niet bevalt. Iedereen zoekt nu naarstig naar middelen om dit geweld tegen te gaan. Meer ‘blauw’ op straat zou daarbij helpen, denken sommigen. Naar mijn mening helpt dat geen bal, om dat veel te lichte straffen worden uitgedeeld aan mensen die voor geweldpleging worden gepakt. Met een beetje geluk lopen ze dezelfde avond weer op straat. Bovendien gaat het om een mentaliteitskwestie. Idereen die gaat stappen met een mes op zak, bereidt zichzelf al min of meer voor op agressief gedrag. Het is dan nooit alleen de gedachte dat je jezelf kan verdedigen, maar het geeft ook een gevoel van macht. Als er vervolgens iets gebeurt na het nuttigen van alcohol, al dan niet in combinatie met drugs, is de afloop voorspelbaar. Er zal dus beter moe ten worden opgelet, met name door de horeca-exploitanten, om te voorkomen dat mensen doordraaien en anderen naar het leven staan. Een rustige stapper Journalistiek medewerk(st)er gezocht! De Seniorenwijzer zoekt een vrijwillig(st)er die regelmatig journalistieke bijdragen kan leveren. We zoeken met name iemand die de langere ar tikelen voor zijn of haar rekening wil nemen. Je wordt niet zo maar in het diepe gegooid; de ver halen worden in de redactievergaderingen grondig voorbereid en kritisch bekeken. We stellen het dan ook op prijs dat je deze verga deringen op donderdag van 12.00 tot 13.30 uur regelmatig bijwoont. In WP en/of Word kunnen werken is geen voorwaarde, maar wel gemak kelijk. Geboden wordt: werken in een deskundig en gezellig team met sterk uiteenlopende leeftijden, waarin iedereen jong van geest is; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwe reld van ouderen en kennis op te doen over hoe politiek, welzijnswerk, zorgsector en anderen daarmee omgaan; een bescheiden vrij' /nferesse?Schrijf eer vergezeld van artike Tilburgse Koerier, burg. De gemeente werft zeven leden en een voorzitter voor de nieuwe Seniorenraad die op 1 januari van start gaat. Gezocht worden mensen vanaf 55 jaar die (ervarings)deskundig zijn op terreinen die ouderen aangaan, zoals welzijn, zorg, wonen en financiën. Kandidaten moeten in Tilburg wonen, maar wanneer er onvoldoende geschikte kandidaten uit de gemeente zijn, kan van deze regel worden afgeweken. In tegenstelling tot de huidige Seniorenraad zal de nieuwe raad eerder worden betrokken bij nieuw (ouderen)beleid en voorna melijk gevraagd worden te adviseren over de hoofdlijnen daar van. De nieuwe raad krijgt daardoor meer tijd voor advisering. Sollicitaties moeten voor 10 oktober binnen zijn bij de gemeen telijke dienst Wijkzaken. Wilt u meer weten over de Senioren raad of de procedure, dan kunt u contact opnemen met me vrouw E. van den Heuvel van Wijkzaken, tel. 5429557. Door de fusie van SBT en De Twern krijgt het ouderenwerk een nadrukkelijker plaats in de wijken. Ouderen(organisaties) kun nen daarop invloed blijven uitoefenen. Daarvoor worden in (groepen van) wijken bijeenkomsten georganiseerd. De vol gende is voor de wijken Trouwlaan en Oerle op vrijdag 17 okto ber van 13.30 tot 17.00 uur in wijkcentrum Trouwlaan, Piet Hein- straat 3A. Heeft u geen aanmeldformulier gehad, dan kunt u dat aanvragen bij Anny Kuyk van De Twern, tel. 5839999. Informa tie over de bijeenkomst: Pablo van der Horst, ook tel. 5839999. KBO De Goede Herder organiseert dinsdag 7 oktober een bij eenkomst over eenzaamheid. Deze themamiddag wordt ge houden in de Goede Herderzaal (Isidorusstraat 6, achter het Marius Koolencentrum). Aanvang 15.00 uur. Slachtoffers van inbraak, diefstal, tasjesroof of een verkeers ongeval hebben vaak moeite het gebeurde te verwerken. Bij vragen en problemen waar ze geen raad mee weten, kan het Bureau Slachtofferhulp gratis hulp bieden. Voor ouderen in de wijken Fatima en Koningshaven zijn hierover binnenkort voor lichtingsbijeenkomsten. Die zijn op 8 oktober in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54) en op 14 oktober in buurtcentrum De Kubus (Fatimastraat 24-2) en duren van 10.00 tot ongeveer 12.00 uur. Toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. De Alzheimer Vereniging Midden-Brabant organiseert dinsdag 7 oktober van 10.00 tot 12.00 uur en donderdag 16 oktober van 19.30 tot 21.30 uur informele inloopbijeenkomsten voor men sen die direct of indirect met dementie te maken hebben. Bij voorbeeld omdat een familielid dementeert of omdat men werkt met mensen die dementeren.De bijeenkomsten zijn op elke eerste dinsdagochtend en derde donderdagavond van de maand in Fratershuis Sint Denis (Kruisvaarderstraat 32; buslijn 42). Er is steeds een informatiestand aanwezig. De Twern organiseert binnenkort een cursus voor vijftigplus sers die belangenbehartiger of bestuurder willen worden, maar weinig of geen ervaring hebben. Door gerichte informatie kunt u beter een keuze maken voor een functie in een voor u ge schikte organisatie. Inhoud van de cursus: de sociale kaart van Tilburg; oriëntatie op bestuurlijke werkzaamheden voor oude ren; plaatselijk-, provinciaal- en landelijk ouderenbeleid. Cur susleider is Jan Hilkes, voorzitter van de Cliënten Adviesraad (CAR), het adviesorgaan van het ouderenwerk van De Twern. De cursus telt viertot zes wekelijkse bijeenkomsten, overdag of ‘s avonds, vanaf eind oktober. Ópgeven t/m 10 oktober bij Mir jam Pepels van stichting De Twern, tel. 5839999. Veel ouderen voelen zich buitenshuis niet meer veilig, gaan hierdoor minder vaak naar buiten en worden daardoor belem merd in hun vrijheid. Daarom heeft de 50+ Tref- en Doe-ochtend een morgen speciaal voor ouderen uit de Noordhoek en Bin nenstad georganiseerd. Donderdag 9 oktober komen enkele wijkagenten en buurtconciërges uitleg en advies geven over veiligheid in en om huis, op straat en in de wijk. Dat gebeurt in buurtcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81). Aanvang 10.30 uur. Toegang gratis. Het Trefpunt voor senioren Gasthuisring/Vredeswijk organi seert maandag 13 oktober om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38 een voorlichtingsbijeenkomst over het gebruik van medicijnen. De voorlichting wordt gegeven door apotheker Dubbeld. Toegang gratis, evenals een kop kof fie of thee. Ook Club’92 (senioren Tilburg Zuid-West) organiseert hier over een gratis voorlichtingsbijeenkomst. Deze is op 15 oktober van 10.00-12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak (Greb be 63). Voor de pauze wordt de voorlichting verzorgd door Kar in Luers van GGD Midden-Brabant, daarna door apotheker dr. I. de Koning-Verest. Er is gelegenheid tot het stellen van vra gen. Het eerste kopje koffie/thee is gratis. maakt onbemind. Met dit gezegde in het achterhoofd is wel licht de multi-culturele soos in Noord van start gegaan. Om “on bekend” te veranderen in “bekend” is het goed van eikaars ach tergronden iets te weten te komen. Dat kan ook met een boek uit de Openbare Bibliotheek. Nederland leren kennen kan met het gelijknamige boek van Kees Snoek. Nooit bij stil gestaan dat er zoveel dingen te leren zijn over Nederland! Ger Verrips vertelt in De wondere zoon het verhaal van een man die na dertig jaar in de Verenigde Staten weer terugkomt in Ne derland. De verwondering over alle veranderingen is groot. Ook uit de verhalen in De elfstedentocht van Mohammed Nasr spreekt verwondering over de Nederlandse samenleving. Bij de Surinaamse migranten in de verhalenbundel Maalstroom van Ellen Ombre komt vaak heimwee boven. Hoe Indische Neder landers hun repatriëring beleefden kunt u lezen in Het onbe kende vaderland, in het hoofdstuk Het persoonlijk relaas. In Lekker warm, lekker bruin van Jules de Palm spelen de cul tuurverschillen tussen de Antillen en Nederland een grote rol. Jongere migranten leven, volgens Ayfer Ergün, niet tussen twee culturen, maar in twee culturen. Zij stelde de bundel Het land in mij samen met verhalen van jonge Turken en Marokka nen.Bovenstaande boeken zijn nog maar een greep uit wat er allemaal te lenen en te lezen valt over de verschillende culturen in Nederland.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 17