Kia Sportage Turbodiesel F ns Tilburg beloond Nieuw Peugeot Leeuwekeur- Hoge servicegraad Van der Boom programma bij Collaris n- Doet fluitend z'n werk Ondergronds vrachtverkeer fit V' 1 Gebruikte onderdelen op Internet J.l k! Automobielbedrijf Schapendonk B.V. !»,-/ A DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 25 september 1997 - pagina 3 )7 pagina 2 lijk de bij 8.990,-. KIA Kia rijdt ’n klasse rijker. km Prijs: len. srtifikaat I ationale I utopas ogelijk I >t 1 jaar I >k garantie! 'ilgarantiel der A U T O T E S T :die ok zit in wij taxeren fraai en com- j ons langs en bieden heeft. Molenstraat 60 5056 JD Berkel-Enschot 013-5331206 26 Audi liPlTiYl isions ternet lnljne.nl >ptie Dat voor meer lampen, ek naar een i occasion van lerk dan ook? [jnsnn gecombineerd 9,4 liter/100 km f.54.990,= ingge wicht: ties: ik: Nederland ondervindt in toenemende mate hinder van het vrachtverkeer op de wegen. Een gezonde economie betekent meer transport en de capaciteit van ons wegennet is beperkt. Het kabinet wil daarom de komende vijf jaar vijftig miljoen gulden uittrekken om de mogelijkheden van ondergronds ruimtegebruik te onderzoeken. immers r beperkt, miljoe" Kia: Koreac en wat aantall Technische gegevens: Kia Sportage turbodiesel 4 in lijn 1998 cc Merk en type: Aantal cilinders: Cilinderinhoud: Boring x slag: Vermogen: Koppel: Afmetingen: meter Aanhanc Prestatii Verbruil lenault dealers k Back to /orden .S. In het segment terreinauto's is een dieselmotor veelal het meest geliefd. Niet alleen omdat 4x4-rijders vaak veel kilometers maken, maar ook omdat de dieselmotor onder zware omstandigheden meer aankan. Vandaar dat het een slimme zet is van Kia om in de Sportage 4x4 voortaan ook een dieselmotor te leveren naast de bestaande 2 liter benzinemotoren. 83 pk bij 4000 tr/min 195 Nm bij 2000 tr/min lengte 4,245 meter, breedte 1,73 af werpt. Om dit streven nog meer kracht bij te zetten is het voltallige bedrijf dinsdag 23 september jl. gestart met ISO en Total Quality Management. brandstofverbruik blijft met net onder de 1 liter diesel op 10 kilometer binnen de perken. Wie echter op volle snelheid de Duitse autobahn opzoekt, zal merken dat het verbruik stijgt. De Kia Sportage Turbodiesel kost f.54.990,=. De 2 liter 8- kleps benzine Sportage komt op f.47.990,= en de 16-klepper staat voor f.49.990,= in de prijslijst. auto- 'ing. >nst I i lige ring uring Ondergrondse aanleg van wegen, rails of een buizennetwerk voor goederentransport vermindert het aantal verkeersknooppunten en de verkeersoverlast. Ook kan zo het aantal files worden teruggedrongen en komt bovengronds ruimte vrij voor andere doeleinden, zoals woningbouw. Ondergrond bouwen heeft echter naast de vele voordelen, één niet te verwaarlozen nadeel: de kosten zijn aanzienlijk hoger. Voor de burgers zou dit in eerste instantie tot een belastingverhoging kunnen leiden. De RAI liet het NIPO onderzoeken hoe Nederlanders tegenover de ondergrondse aanleg van wegen of rails staan als hierdoor de collectieve lastendruk toeneemt. Een ruime meerderheid van de respondenten blijkt wel wat te zien in transportoplossingen onder de grond: 59 procent is voor. Eenderde van de ondervraagden (31%) zegt daarin niets te zien. Verder is er een opmerkelijk verschil in de antwoorden tussen mannen en vrouwen waar te nemen. Bijna tweederde (65%) van de mannelijke respondenten staat positief tegenover ondergronds bouwen. Bij de vrouwen is dit percentage slechts 52. (Bron: Rai Voorrang) Zuiniger Een dieselmotor heeft in een terreinauto vele voordelen. De motor hoeft slechts weinig toeren te draaien om voldoende trekkracht te Een Leeuwekeur Gebruikte Auto biedt een uniek pakket aan zekerheden, zoals bijvoorbeeld automatisch een ANWB keuring met een herkeuring vlak voor de aflevering. Het huidige aanbod gebruikte auto's in Nederland is relatief jong en zeer divers. Een occasion is gemiddeld duurder dan enkele jaren geleden en De turbodieselmotor vormt een welkome aanvulling op het programma van de Sportage. In dit segment voeren diesels immers de boventoon. De motor is behoorlijk krachtig en maakt een fraai geluid. De auto heeft een redelijk complete uitrusting, maar is vrij stug geveerd en heeft relatief harde stoelen. in c be2 wil werkf Gebruikte Auto gebruik van kan maken in noodgeval!* Verder hanteert Peugeot een omruilgarantie van 14 dagen of 1.000 km. Maximale zekerheid biedt echter de dubbele ANWB-keuring. Eerst een keuring voor de aanschaf en daarna nog een herkeuring om te kijken of alle geconstateerde gebreken zijn verholpen. Collaris biedt daardoor een gebruikte auto die in nagenoeg alle opzichten gelijkwaardig is aan een nieuwe. Een extra jaar garantie inclusief hulp bij pech onderweg is voor ongeveer duizend gulden bij te kopen. op Internet is een project van VED en Autonet, die al vele jaren dé schakel is tussen de demontagebranche en autobedrijven en/of particulieren. Alle 500 Nederlandse demontagebedrijven op het gebied van auto's, motorfietsen en vrachtwagens zijn op de site te vinden. Er kan naar merkenspecialisatie worden gezocht. Ook de STIBA en Auto Recycling Nederland zijn met infomatiepagina's 1800 kg topsnelheid 145 km/u stadscyclus 12,51iter/100km buitenwegcyclus 7,5 liter/100 daarom is het niet verwonderlijk dat de klant hogere eisen stelt. De nieuwe aanpak van het Peugeot Leeuwekeur programma bij Collaris staat niet alleen voor optimale zekerheid, maar ook voor een frisse, professionele en uniforme aanpak. Auto's die binnen dit programma vallen zijn maximaal vijf jaar oud, hebben niet meer dan 150.000 km op de teller en worden afgeleverd met 12 maanden volledige BOVAG- garantie zonder kilometer- beperking. Peugeot heeft een eigen 24 uurs service die in heel Europa paraat is en waar de koper van een Leeuwekeur gehaald en bij Karmann in Osnabrück geassembleerd. Hierbij worden diverse onderdelen van Europese toeleveranciers betrokken zoals bijvoorbeeld de banden en accu. Het Karmann- schildje prijkt op de voorspatborden als een soort van kwaliteitsstempel. In r- ieder geval weten de Duitsers leverbaar naas de Sportage degelijk in elkaar kleps 2 liter bei te zetten, waardoor rammeltjes en trillingen achterwege blijven. Het belangrijkste uiterlijke kenmerk van de Sportage turbodiesel is de extra luchthapper op de motorkap. Verder komen de stalen wielen, de geribbelde onderzijde van de carrosserie en de meegespoten bumpers met de reeds bestaande Sportage-varianten overeen. Ons testexemplaar was verder ondermeer voorzien van lichtmetalen velgen, dakrailings en een achterspoiler met derde remlicht, zaken die als optie kunnen worden besteld. Dat geldt overigens nog ■v zaken zoals wielen, k radio's, bull-bars, bandenhoezen, houtpakketten en mattensets. Kia heeft er zelfs een complete catalogus van samengesteld. controlepunten, waaruit er 20 willekeurig worden gekozen en aan de auto gechecked. Dat daarbij zeer nauwkeurig te werk wordt gegaan, blijkt wel uit het feit dat Van der Boom Tilburg tweede werd over de periode januari tot en met juni 1997. Het verschil met de eerste plaats was zeer gering (slechts 0,3 punten), omdat bij Van der Boom bij één auto een scheurtje in een ruitenwisserblad werd gevonden. Het winnen van de Back to Basics prijs is voor Van der Boom Tilburg een bevestiging dat het streven naar een optimale service in de werkplaats zijn vruchten Zojuist is Peugeot-dealer Collaris in haar nieuwe pand aan de Kraaivenstraat van start gegaan met het nieuwe Leeuwekeur-programma voor gebruikte auto's van het Franse merk. kwaliteitsprogramma's wordt het personeel betrokken, omdat gezamenlijk diverse resultaten en doelstellingen gehaald moeten worden. Die eerste prijs bij het Back to Basics moet dus volgend jaar geen enkele probleem worden! Overigens behaalde Van Boom Goirle vorig jaar de eerste prijs, na een prima tweede notering in 1994. Al enkele jaren voert R< Nederland onder haar het service-onderzoek I Basics uit. Hiervoor wo stagiaires van de M.T.f “I Autotechniek van het Apeldoorns College ingeschakeld die door de I importeur zijn getraind om de 1 controles bij de dealers vakbekwaam en uniform te kunnen verrichten. Zo'n tien keer per half jaar krijgen alle Renault-dealers *~i ons land onverwacht szoek en wordt een illekeurige auto in de óïkplaats gecontroleerd. De controleur heeft een lijst met maar liefst 125 Autobahn Vanaf de bestuurdersstoel biedt de Sportage een royaal uitzicht rondom, waarbij de luchtinlaat op de motorkap duidelijk zichtbaar is. Het onderstel is behoorlijk stug afgesteld en geeft wegoneffenheden best merkbaar door. Overhellen in bochten doet de Sportage weinig. Voor vinden we een McPherson ophanging en achter een zogenaamde quad link met schroefveren. Het stuurkolom kan in hoogte worden aangepast. Midden onder de voorruit is een digitaal klokje geplaatst. Vier portierruiten, buitenspiegels en antenne worden elektrisch bediend. Het is jammer dat Kia in de Sportage geen airbag leverbaar, ook niet tegen meerprijs. All-rounder De Sportage is al weer een paar jaar in ons land leverbaar. Ook een dieselvariant werd in Korea al enige tijd gemaakt. De Nederlandse importeur vond echter de ongeblazen 2,2 liter diesel niet geschikt vanwege het teleurstellende prestatieniveau. Daarom is terecht gewacht op deze nieuwe 2 liter met turbo. De Sportage is een compacte vijfdeurs die niet overdreven stoer of groot overkomt. Het is een goede all-rounder die voor veel taken kan worden ingezet. Het reservewiel achterop meegerekend is de Sportage slechts 4,24 meter lang en dat betekent dat de auto zich prima gedraagt in de stad. 1 Kia produceert de Sportage in de eigen fabrieken niet alleen als kant-en-klare auto, maar exporteert ook bouwpakketten naar onder andere Duitsland. Daar worden de carrosserie en losse onderdelen uit de kist Korte studie Met de sleutel worden centraal alle portieren ontgrendeld. De toegankelijkheid van de carrosserie geeft totaal geen aanleiding tot klachten. Alleen het openen van de achterklep vraagt een korte studie. Eerst moet nameli,. beugel waaraan het reservewiel hangt los worden gemaakt en naar links toe geopend. Daarna is de achterklep vrij. Deze scharniert naar boven. Zowel de beugel als de achterklep kunnen van binnenuit worden ontgrendeld. De Sportage heeft een niet meer dan redelijke bagage- inhoud, die natuurlijjk kan worden uitgebreid door het in twee delen neerklappen van de achterbank. Omdat de Sportage niet overdreven hoog op z'n wielen staat is de instap plezierig. Eenmaal op de bok gezeten, blijken de stoelen behoorlijk hard zijn. Wellicht dat Karmann ook hier de hand in heeft gehad. Het meubilair is met een keurige, maar zeker niet overdreven kleurrijke stof overtrokken. De stoelen zijn voorzien van losse, verstelbare hoofdsteunen, terwijl de achterbank een 'vaste' verhoging heeft. Het dashboard is erg grijs van opzet. De vormgeving is niet bijster origineel, maar de afwerking lijkt,in orde. Een toerenteller is standaard. De De Car Parts onderdelensite aanwezig. Via de postcode kan naar een zogenaamde milieugarage worden gezocht, die bij reparatie desgewenst gebruik maakt van gebruikte onderdelen. Met een email kunnen onderdelen bij de Onderdelenlijn worden besteld. Vanaf de site worden er links gelegd met buitenlandse bedrijven en vooral ook merkenclubs. In ontwikkeling is een aparte rubriek met aangeboden schadevoertuigen. Het adres van Cars Parts is http://cars- parts.nl produceren. Bovendien is een diesel veelal zuiniger dan een vergelijkbare benzine-versie. Daardoor komt de gemiddelde prijs per kilometer gunstiger uit, als men tenminste voldoende kilometers per jaar maakt. De turbodieselmotor vult het programma aan en is leverbaar naast de 8- en 16- kleps 2 liter benzinemotoren. De nieuwe 2 liter turbodiesel levert een niet meer dan bescheiden vermogen van 83 pk bij 4000 tr/min en een keurig koppel van 195 Nm i 2000 tr/min. Dat er een turbocompressor meewerkt is overigens goed te horen. Maar dat geluid wordt nimmer te rumoerig of onsympathiek. Bij lage toerentallen maakt de krachtbron een voornaam geluid om eenmaal op gang stukke stiller te worden. In ieder geval komt het geheel bijzonder krachtig over. De topsnelheid van 145 km/u is bruikbaar, maar ligt duidelijk lager dan van de benzineversies. De achterwielen worden aangedreven via een handgeschakelde vijfbak die zich met een vrij lange pook laat bedienen. Daarnaast zit nog een extra pookje waarmee de vierwielaandrijving kan worden ingeschakeld. Hierbij heeft de berijder nog de keuze uit een hoge of lage gearing, om zelfs onder de zwaarste omstandigheden verder te kunnen. is één van de vier lanse autofabrikanten it betreft productie- xllen in eigen land de nummer twee. Het programma van Kia is redelijk uitgebreid vanaf de compacte Pride tot en met de grote Clarus, waarvan op termijn zelfs een stationwagon verschijnt. Daarnaast zijn er twee lijnen bestelauto's: Besta en Pregio. RT-PD-32 DE AUTOMAAT lENAULT

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 25