1 7Z7Z II Originele BMW Cl CityMobile Nieuwe Mini is werkelijkheid (H) HONDA CR-V u n q 8 3 4 DAGEN TOT HET JAAR 2000 Europese Toyota komt eraan Tweede auto MPV LUXE TERREINAUTO Bijlage van: DeTilburgseKoerier FAM1LIEAUTO STATIONCAR d FUNTIME 97 pagina 24 Donderdag 18 september 1997 Oplage: 103.000 jsenteerde igeot B-segment ipijt, n en itton veer rp in in jn. e imet Tony Vos e-mail: tonyvos@globe.nl Autotest: Lees verder Peugeot 406 Coupé 2.0 in dit nummer o.a.: pag. 3 pag. 7 De/lutoMaat van HONDA. sctie Rij-impressie: Renault Kangoo Zondag 21 september introductie en presentatie van de Honda CR-V plus alle andere Honda topmodellen 12.00 tot 16.00 in De Beekse Bergen. Jaargang 9 Nummer 36 leeft hetzelfde s een mooie mix ler. De ien h ttp&www. au togigastoie. com in Zelt van Het< Forr ene Auto Oisterwijk bv. Tel. 013-5215959 Auto Accent Tilburg bv. Tel. 013-5430700 blauwe het De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. Door de rijderen, igetoverd ip. De in het seld Tyrrell gaat, gesponsord door European Aviation, een nieuwe windtunnel bouwen op het vliegveld van Bournemouth. De tunnel zal geschikt zijn om schaal 1:2 modellen van Formule 1 wagens in te testen. Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Regerend wereldkampioen Damon Hill gaat volgend seizoen voor het team van viervoudig kampioen Alain Prost rijden en wordt daar de teammaat van Olivier Panis, die tijdens recente tests liet zien dat hij nog even snel is als voor zijn ongeval in Canada. De Prosts worden uitgerust met de Peuc, motoren en met Hill en Panis in de cockpits verwachten we de bl~ bolides vooraan in hc. veld. Jean Alesi tekende begin deze week officieel een contract dat hem voor twee jaar aan de renstal van de Zwitser Peter Sauber verbindt. De 33- jarige Alesi reed twee seizoenen voor Benetton met 'ups' maar helaas teveel 'downs'. In totaal heeft de Fransman, die zijn Formule 1 carrière in 1990 bij Tyrrell begon, 131 grote prijzen gereden. Het hoogtepunt was zijn eerste en tot nu toe enige GP zege in Montreal in 1995 voor Ferrari. centimeter langere wielbasis. De taillelijn loopt naar achteren sterk op en geeft de auto daardoor een stevige, veilige indruk. De achterruit heeft een bolle vorm en sluit goed bij de overige lijnen van de Funtime aan. De grille lijkt op twee uitgeslagen vleugels. Het interieur is modieus ingericht met een centraal geplaatst dashboard en vrolijke bekledingsstoffen. Omdat de passagiers hoger en meer rechtop zitten, biedt het interieur een enorme ruimte. De nieuwe kleine Toyota zal naast de Starlet in het programma komen en wordt zelfs iets korter. Het experimentele drietal ziet er flitsend uit door onder meer het gebruik van vrolijke kleuren. De uiteindelijke auto zal beschikbaar komen met een range nieuwe motoren en versnellingsbakken die krachtig en tegelijk zuinig zijn met zeer lage uitlaatgasemissies. Waarom moeten er eerst onderzoeken door universiteiten of instellingen worden gehouden, voordat bewezen wordt wat u en ik om ons heen met het blote oog kunnen constateren. Zo las ik deze week in mijn dagblad dat het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen in Nijmegen op verzoek van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat een onderzoek heeft gedaan naar de ontwikkelingen rond het bezit van de tweede auto in één huishouden. In nog geen tien jaar tijd nam het aantal gezinnen met een tweede auto toe van 11 tot 16procent en het aantal kilometers dat met deze auto's wordt gereden steeg met 28 procent over dezelfde periode. Ook is naar voren gekomen dat ongeveer eenvijfde van het totale wagenpark in ons land bestaat uit deze vroeger als 'boodschappenwagentje' aangeduide automobielen. Veelal wordt de tweede auto gebruikt voor woon werkverkeer, terwijl de grotere eerste auto thuis blijft om boodschappen te doen, kinderen naar school te brengen en uitstapjes te maken. De auto werd eenmalig aan de verzamelde pers getoond en zal tot de introductie in het jaar 2000 niet meer te zien zijn. Met de Mini lijkt BMW/Rover dezelfde weg op te gaan als Volkswagen met de nieuwe Beetle. De auto is heel herkenbaar, maar technisch Er is gebleken dat niet alleen de rijkere huishoudens over een tweede auto beschikken, maar dat het aandeel tweede auto's wel stijgt met het inkomen. Zo beschikt 40 procent van de gezinnen met een inkomen boven de f.70.000,= over een tweede auto. De motoren zullen een cilinderinhoud hebben tussen de 1,0 en 1,2 liter. Een B- segment auto is voor Toyota zeer interessant. Immers dit marktsegment neemt ruim 30 procent in van de totale verkopen in Europa, met een nadruk op de Zuid-Europese landen waar Japanse merken van oudsher niet zo sterk zijn veroorzaakt door vroegere protectionistische maatregelen. De Funtime is van binnen naar buiten ontworpen met als doel een maximale benutting van de compacte afmetingen. De auto is 3,61 meter lang maar biedt ruim plaats aan vier tot vijf volwassenen. De Funtime is korter, maar wel breder en hoger dan de Starlet en beschikt bovendien met 2,40 meter over een tien boven het voorwiel. En de C1 is zelfs uitgerust met veiligheidsgordels. Door de combinatie van deze gordels en het veiligheidssysteem zullen bestuurders niet eens een helm hoeven dragen. BMW heeft al contact met de Duitse overheid om voor dit type voertuig een vrijstelling te krijgen van de helmdraagplicht. Niet direct beschikbaar bij de introductie in de lente van het jaar 2000 is de airbag, die wel in Deze week 17 tot 21 september WK Rally van Indonesië 20 en 21 september INK/NK Euregio Rally in Twente zondag 21 september Formule 1 Grand Prix van Oostenrijk te Zelfweg BTCC finale op het circuit van Silverstone (GB) BMW rijder Duncan Huisman won afgelopen zondag op het circuit van Zandvoort de voorlaatste race voor het Auto Trader Dutch. Duncan finishte voor de Renault Mégane van Rob Karst en teamgenoot Sandor van Es. In de laatste race zullen Huisman en van Es samen uit moeten maken wie zich Nederlands toerwagenkampioen 1997 mag noemen. Zijruiten De Funcoupe he onderstel en is tussen een driedeurs hatchback, sportieve coupé en een stoere 4x4. Door de achterruit te verwijde, wordt de Funtime ome in een handige pickuf Funcargo is een auto i verlengde van bijvoorbee de Citroen Berlingo Multispace. Hij biedt een uitstekend ruimte-aanbod, is modieus van vorm en inrichting en kan daardoor zowel voor privé als zakelijk gebruik dienen. Door de forse zijruiten achter wordt een 'verlengend' effect verkregen en oogt de Funcargo minder hoog. Ook de Funcargo en Funcoupe hebben het centraal geplaatste dashboard. natuurlijk veel moderne nieuwe Mini is bovendie aanzienlijk groter en voldoet uiteraard aan de laatste veiligheidseisen. Toch komen elementen als de afgeronde carrosserievormen, staande achterlichten, een chromen grille, ronde koplampen en typische Cooper-details als witte velgen, spiegels en dak weer helemaal terug. De Mini moet gezien worden als een afzonderlijk merk en het is nog onduidelijk wie dit model gaat verkopen. Mogelijk de Rover-dealers, maar er wordt ook gesproken over een afzonderlijk dealemet. Toyota presenteerde op dezelfde basis in Frankfurt maar liefst drie verschillende prototypes; de Funtime, Funcoupe en Funcargo. Het mag duidelijk zijn dat het hier om een personenauto, vlotte coupé en bestelauto gaat. Dit drietal vormt de voorbode van een nieuwe compacte Toyota die voor de Europese markt wordt ontwikkeld en nog voor de eeuwwisseling in een nieuwe Europese fabriek gemaakt zal worden. Komend weekend wordt Zeltweg de Grand Prix 1 Oostenrijk verreden, t circuit is voor alle irmule 1 coureurs nieuw dus is het zeer moeilijk om vooraf kanshebbers te noemen. Het einde van het seizoen begint in zicht te komen en de strijd om de titel is nog in volle gang. Met tien punten voorsprong heeft Michael Schumacher op het moment de beste papieren in handen, maar er zijn nog vier races te gaan en Villeneuve is zeker niet kansloos. Wordt vervolgd! Tot zover de statistische gegevens. Er werd in het onderzoek gevraagd naar de relatie tussen de tweede auto en het milieu. Milieu-overwegingen spelen bij de aanschaf totaal geen rol, zo blijkt en de meeste mensen vinden dat ze op andere manieren al voldoende voor het milieu doen. En daar wringt nu juist de schoen. Men denkt al voldoende voor het milieu te doen door gescheiden afval in te zamelen en melk niet meer in kartonnen pakken, maar in statiegeldflessen te kopen. Men staat er niet bij stil dat juist die tweede auto meestal alleen korte afstanden rijdt en op die korte afstanden veel schadelijker voor het milieu is dan de eerste auto die veel meer kilometers maakt en langere ritten af legt... noodzitting voor een bijrijder worden gebruikt. BMW introduceert de Cl met een 1 cilinder 125 cc viertaktmotor met waterkoeling. De stille en schone krachtbron levert een vermogen van 15 pk en daarmee kan een topsnelheid worden behaald van 100 km/u. Het achterwiel wordt aangedreven via een continu variabele transmissie. Later zal BMW nog een krachtigere motorversie introduceren. Het aantal trainingsdagen voor de fameuze Indianapolis 500 - dit jaar nog gewonnen door onze landgenoot Arie Luyendijk - wordt drastisch ingekrompen. De deelnemers besparen hierdoor flink op motoren en onkosten en men hoopt dat dit ook een eerste stap is om de breuk tussen de IRL (Indy Racing League) en CART (Championship Auto Racing Teams) te herstellen. voorbereiding is. De voorwielophanging is een kleine versie van het systeem dat BMW gebruikt op haar boxermotorfietsen. Voor- en achter worden schijfremmen gemonteerd en ABS wordt als optie leverbaar. Helemaal achterop is plaats voor bagage. Er kan worden gedacht aan een bagagerek of een afsluitbare topkoffer. Als optionele voetsteunen worden gemonteerd kan de bagagedrager ook als Aan de vooravond van de IAA in Frankfurt toonde BMW het nieuws van al haar merken: BMW, Rover, Land Rover, Mini en MG. Het meest opzienbarende was het feit dat de nieuwe Mini wat betreft ontwerp helemaal klaar is. De motorfietsafdeling van BMW heeft een totaal nieuw product in voorbereiding, de Cl, een eenzits scooter voor gebruik in de stad die echter veel meer bescherming biedt dan de gebruikelijke producten die op dit moment op de markt zijn. De Cl heeft niet alleen een moderne stroomlijnkuip, maar biedt veel meer bescherming omdat er sprake is van een volledige voorruit met wisser, auto achtige achteruitkijkspiegels en een dak. Van de huidige scootermodellen neemt BMW de handelbaarheid over. De BMW Cl is slechts 2,15 meter lang en niet meer dan 76 centimeter breed. De zithoogte bedraagt 70 centimeter en het hele apparaat weegt zo'n 170 kg. Er wordt naar gestreefd dè, verkoopprijs in Duitsland onder de 10.000 DM te houden. De Cl mag bereden worden door iedereen die volgens de laatste Europese regelgeving een motorfiets mag besturen tot 125 cc en 15 pk. Dat betekent dan in de meeste landen iemand van 16 jaar al met een dergelijk motorrijwiel de weg op mag. BMW heeft met de Cl life-crashtests uitgevoerd die de bevindingen die voorheen met de computer werden verkregen alleen maar konden bevestigen. Ruggegraat van de Cl is een aluminium spaceframe met onder meer een crashbox

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 25