W I J z w 57 >/o ‘Al lezend, zie ik mensen en beelden voor me* Nieuw blad/cassette voor slechtziende ouderen kz 'W De bibliotheek doet méér dan boeken uitlenen POST SCRIPTUM COLOFON V Gezondheidstelefoon I JBELEN TOT n ING IASOLS YTENTEN SSENS MOER ADEN BECUES 'INC r i i I I I I Opening SOON-seizoen ■NT Gratis sport- en bewegingsactiviteiten Seniorenacademie Brabant Hulpcentrale zoekt vrijwilligers Jeu de Boules Informatiepunt oudereneducatie Trefpunt ‘t Sant 1 I I I I I I I I I huius rtfuauue; 997 pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 21 augustus 1997pagina di. 19.00 u. ro. 22.15 u. di. 22.00 u. 4e week ro. 19.45 u. én buiten de bibliotheek worden aangeboden. ro. 21.30 u. fietstocht. Vertrek 9.30 uur. Zaal open 9.00 uur. 3e week j vele senioren hun kranten en tijdschriften van de ro. 20.15 u. 2e week am zich ro. 22.15 u. verven Drop Oud De Seniorenwijzer wordt eenmaal Bibliotheken Rens Verkouteren re bibliotheken levendige ‘boekentem- pels', waar de jeugd in- en uitloopt, waar Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. puter voorgelezen worden of tastbaar gemaakt worden op een braille-leesre- gel. Openbare Bibliotheek, Afd. Groepsge richte Dienstverlening, Bezorgdienst, Otto Jansen. Informatie: tel. 5428089. De brochure is te bestellen bij: de An ders Lezen Bibliotheken, Postbus 25, 5360 AA Grave. Wel even aangeven welke leesvorm u wenst: cassette, ge drukt of in braille. Een telefoontje naar 06-8411 (22 cent per minuut) kan ook. In de vorige Seniorenwijzer is het nummer van de Gezond heidstelefoon foutief vermeld. Het moet zijn: 0900-8212183. Ouderen kunnen er terecht met hun vragen over gezondheid, gezondheidszorg en adressen, telefoonnummers en namen van instanties of verenigingen. Het telefoonteam -deskundige, vrijwillige medewerkers, allen zelf senior- beschikt over de meest actuele informatie. De Gezondheidstelefoon kost 22 cent per minuut. U kunt bellen op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur. ssen verf 'in >org on 5420537 kleurmakerij reprise s en Uma belevenis. in de twee weken opgenomen in de I - Diny I Riek, Minder zien? Lezen kan ook anders! On der dat motto is onlangs een brochure verschenen van de gezamenlijke Anders Lezen Bibliotheken. Dat zijn de Studie- en Vakbibliotheek (SVB), de Christelijke Bibliotheek voor Blinden en Slechtzien- Onlangs is het eerste nummer van ZiensWijs verschenen, een landelijk maandblad voor ouderen die op latere leeftijd slechtziend of blind zijn ge worden. Abonnees krijgen de GROTE- LETTER-VERSIE èn de cassette van het blad. Zo is het blad ook geschikt voor partner, familie en vrienden. straat 102,5038 SR Tilburg of Post bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) I Vijftig jaar geleden was de Tilburgse leeszaal een fluisterstil gebouw in de Wil lem ll-straat, waar een strenge bibliothe caresse de orde bewaakte en de boeken afstempelde. Nu zijn de diverse openba- 27e week Willem nde liefde op den met komen lezen en een praatje maken, waar jong en oud boeken, cd’s en videofilms lenen. reprise shon. fia een hak Voor boeken kun je in de bibliotheek terecht, dat weet iedereen. Maar de bieb heeft andere mogelijkheden, die minder bekend zijn. Men kan er terecht voor cd’s en muziekcassettes, en voor speelfilms en documentaires op video. Het perso neel werkt niet alleen binnenshuis: zij trekken er ook op uit om op verzoek boe ken thuis te bezorgen. In verpleeghuizen en verzorgingstehuizen werken ze sa men met de activiteitenbegeleiders op het gebied van lees-, luister- en kijkmateriaal. Een kijkje achter de schermen van bijzondere diensten die binnen Klapper Jeanne Mommers leest nog wel zelf, ook al zijn door een ernstige artrosis de mo gelijkheden beperkt. “Dikke boeken zijn voor mij onpraktisch: als ze op tafel lig gen, krijg ik te veel last van mijn nek. Bo vendien klappen die boeken dan dicht. Steeds meer 55-plussers zijn elke week één of meerdere uur tjes actief bezig met sport, dans of beweging. Onder deskundi ge begeleiding werken ze zo aan conditie, uithoudingsvermo gen en bewegelijkheid. In de maand september kunt u gratis allerlei sport- en bewegingsactiviteiten proberen of er gewoon eens een kijkje nemen. In heel Tilburg houden diverse buurt huizen en sportorganisaties open huis voor 55-plussers. In de Seniorenwijzers van 4 en 18 september kunt u op uw gemak de ‘kalender’ doornemen en kijken of er iets bijzit dat u bevalt. Voordien biedt het project Tilburgse Ouderen in Beweging één activiteit op woensdag 3 september van 11.30 tot 13.00 uur: Duo-Fit (zwemmen en andere beweging) in sportcomplex De Drieburcht. Op donderdag 28 augustus wordt informatie gegeven over de Seniorenacademie Brabant, en over de 43 tienweekse na- jaarscursussen, die eind september starten. Het Hoger On derwijs voor Ouderen (HOVO) is er voor vijftigplussers, die graag op academisch niveau willen studeren. De infomiddag in de Katholieke Universiteit Brabant (gebouw (Q),begint om 14.00 uur. Informatie: Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg, tel. 5394448. Bij de Hulpcentrale nemen de aanvragen voor vrijwillige thuis hulp toe. Veel chronisch zieken, gehandicapten en demente rende ouderen hebben immers extra zorg nodig naast profes sionele hulp en mantelzorg. Daarom zoekt de Hulpcentrale vrijwilligers die hen enkele keren per week een bezoekje willen brengenGewoon er willen zijn en een luisterend oor en een hel pende hand bieden. Daarmee helpt u niet alleen de zieke of ge handicapte, maar ook degene die de dagelijkse zorg verricht. De Hulpcentrale zorgt voor goede training, begeleiding en on dersteuning. Voor geïnteresseerden is er op dinsdag 2 sep tember van 10.00-1 1.30 uur een informatieve bijeenkomst bij de Hulpcentrale van stichting Contour, St. Annaplein 21Voor in formatie kunt u ook bellen: op werkdagen tussen 09.00 en 13.00 uur, tel. 5441544. KBO Heikant/Quirijnstok organiseert elke vrijdag vanaf 14.00 uur een jeu de boules-middag bij Peerke Donders (Pater Don- dersstraat 14). Nieuwe leden zijn welkom. Er is spelmateriaal aanwezig, zoals ballen en magneten. Niet-leden kunnen gerust een oefenpartijtje komen spelen. Leeshonger Hermien de Wit (74) is zo iemand die graag snuffelt in de bibliotheek om haar leeshonger te stillen. Ze was er ooit kind aan huis en werd zelfs jarenlang vrijwilli ger van de bezorgdienst. Elke drie weken bezocht zij een tiental mensen, die om verschillende redenen zelf niet meer naar de bibliotheek konden komen. De groene sporttassen vol met - door het personeel uitgezóchte - boeken leverde ze thuis afmaakte een praatje en nam de gelezen boeken weer mee. Voor ƒ28,50 I per jaar, zonder bijkomend leengeld per I boek, maken momenteel zo’n tachtig mensen in Tilburg gebruik van deze be zorgdienst. Na een kennismakingsge sprek is duidelijk, wat voor soort boeken mensen graag lezen en waar hun inte resse naar uit gaat. Drie jaar geleden moest Hermien de Wit .na een hersenbloeding en een zware operatie zélf een beroep gaan doen op de bezorgdienst. “Zelf boeken uitzoeken is leuker, en dat mis ik ook wel. Vanwege concentratieproblemen vraag ik nu niet te zware romans, detectives, bijvoor- A/s alles mee zit, krijgen de mensen met alleen AOW volgend jaar 1/4 tot 1/2 procent meer inkomen. Dat bete kent dat de categorie mensen die nu zo’n 200 gulden per maand tekort komt, twee kwartjes tot een gulden minder tekort zal komen. Daarvoor moet minister Melkert dan ook nog eens heel erg zijn best doen. Van mij hoeft het echt niet! een volwassen verhaal”, licht Janssen toe. Bij sommige boeken is ook een cas settebandje beschikbaar, met de tekst van het boek extra langzaam ingespro ken. Iemand die graag wil oefenen met lezen, kan onder het luisteren zelf de tekst meelezen. Sommige tehuizen hebben vrijwilligers in huis, die boeken voorlezen voor een groepje of voor individuele mensen. “Dat zijn mensen die geweldig goed kunnen voorlezen. Jammer genoeg kennen we in ons land geen voorlees- of vertelcul tuur zoals in andere landen”, zegt Otto Janssen. Voor mensen die zelf niet graag lezen of het niet meer kunnen, zou het een uitkomst zijn als er meer werd voor gelezen. Een lichtgewicht boek is het fijnst, omdat ik dat in mijn hand kan houden”, zegt de 69-jarige, die als kind elke week één boek haalde uit de schoolbibliotheek. ‘Twee cent kostte dat, maar ik weet niet meer of het per week of per maand was”, lacht zij. Nu laat zij om de drie weken een stapel nieuwe boeken thuis bezorgen. Sinds 1987 houdt zij in een rode klapper bij welke boeken ze heeft gelezen. Nu heeft Mommers ‘Dreiging uit het verle den’ van de schrijfster Mary Higgins- Clark onderhanden. Als ze straks met het Rode Kruis een weekje op vakantie gaat, gaan de korte verhalen van Mies Bou- man mee in de koffer. “Een dun boekje, dat ik gemakkelijk kan lezen als andere mensen om me heen zitten te praten en koffie te drinken.” Thuis gaat Jeanne Mommers helemaal op in wat ze leest: “Als ik een boek lees, dan zie ik de men sen en de beelden al helemaal voor me.” Senioren kunnen van 25 augustus tot 20 september in de bibli otheek op het Koningsplein terecht voor informatie over studie en vrijetijdsbesteding. Seniorenecademie, volksuniversiteit Terra Nova, de Open School en de ouderenbonden presente ren daar hun (cursus)materiaal voor 50-plussers. Het informatiepunt bevindtr zich op de begane grond van de bi bliotheek. De vier organisaties, die samenwerken in het Regio naal Platform Oudereneducatie, geven er informatie in de vorm van folders en peresoonlijk advies. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) is op woensdag 27 augustus de opening van het nieuwe sei zoen. Onder het genot van gratis koffie/thee kunt u deze och tend nieuwe ideeën of suggesties ter sprake brengen. Woens dag 3 september organiseert het trefpunt bij goed weer een opent woensdag 27 augustus het nieuwe seizoen met een ge zellige cabaretmiddag. De middag wordt verzorgd door de Til burgse Dames Ontspanningsgroep (TDO) in De Ypelaer (Co- rellistraat 10). Aanvang: 14.00 uur. Zaal open: 13.30 uur. Entree is ƒ3,00 inclusief een kopje koffie of thee. De dansmiddag van 3 september is door omstandigheden ver schoven naar 17 september. Maar op 10 september kunt u al dansen bij DJ Jan. ZiensWijs geeft vlot geschreven, prakti sche informatie over voorzieningen, re gelingen, hulpmiddelen, hulpverlening en medische onderwerpen. Ook gaat het blad in op sociale en emotionele gevol gen van de handicap en komen ervarin gen aan bod van ouderen zelf. Het eerste nummer bevat onder meer ar tikelen over vervoer in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten, een vakantiecentrum voor visueel gehandi capten en tuinieren. De medische rubriek besteedt aandacht aan slaapproblemen. Daarnaast staan er interviews in met dia- betes-patiënt Chriet Titulaer en de blind geworden mevrouw Stempher, die nog breit dat het een lieve lust is. ZiensWijs verschijnt tien keer per jaar en kost f 37,50 per jaar (Tilburgse mi nima kunnen dat terugkrijgen van de subjectsubsidie). Een gratis proef nummer van ZiensWijs is te bestellen bij het Centrum voor Gesproken Lec tuur, postbus 24, 5360 AA Grave; tel. 0486-486486. Info-balie De grote letter-boeken zijn herkenbaar aan de grote zwarte G (extra grote letter) en de open G (zonder leesbril gemakke lijk te lezen lettertype). De genres zoals streekroman, misdaad en detective zijn met pictogrammen aangegeven. De me dewerkers van de info-balie geven graag tekst en uitleg. “Speciaal op dinsdagmor gen zijn de Tilburgse filialen open voor mensen die rustig én met onze hulp boe ken willen uitzoeken. De andere ochten den zijn de filialen gesloten, maar ‘s mid dags zijn ze allemaal open”, zegt Otto Janssen, al twintig jaar bibliotheekmede werker. Janssen is met zeven collega’s op het Wagnerplein belast met bijzondere dienstverlening voor de hele stad. Daar onder vallen de bezorgdienst en de ser vice aan verzorgings- en verpleeghui zen: boekenuitleen voor de bewoners, soms in een centrale ruimte, soms deur- voor-deur. Dia’s en fotoseries over na tuur, techniek en het dagelijkse leven leent de bibliotheek uit aan de activitei tenbegeleiders, maar ook andere kijk- en luistermaterialen. “Voor mensen met af asie hebben we bijvoorbeeld speciale boeken met eenvoudig taalgebruik, die heel gemakkelijk lezen, maar wel met den (CBB), het Centrum voor Gesproken Lectuur (CGL), bibliotheek Le Sage ten Broek (LSB) en de Nederlandse Luister en Braillebibliotheek (NLBB). Samen bieden zijn een zeer gevarieerd aanbod. Van regionale kranten tot landelijke tijd schriften; van streekromans tot studie boeken. Zo zijn er 20.000 boektitels in braille en 80.000 op cassette beschik baar. Ook kunnen teksten door een com- beeld van Baantjer. Ook Ruth Rendell lees ik heel graag.” Ze vindt dat lezen het leven verrijkt, zeker als men verschillen de genres boeken leest. Haar man Ferdi nand (74) is slechtziend. Hij is daarom voor zijn geliefde detectives en histori sche romans al lange tijd aangewezen op speciale grote letter-boeken, die hij nu ook thuis laat bezorgen. Jeanne Mommers krijgt boeken thuis gebracht door de bezorgdienst van de biblio theek FOTO: FRANS VAN AARLE itschap 'er universeel I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I J straat 102,5038SR Tilburg of Post- J bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Gewoon een leuk boek uit de bibliotheek “Weet u een leuk boek voor mij?” is de moeilijkste vraag die u kunt stellen in de bibliotheek. Het is namelijk een heel persoon lijke vraag. Toch zijn er verschillende manieren om zelf een leuk boek te vinden. U kunt afgaan op wat anderen gelezen hebben. Soms raadt een kennis u een bepaald boek aan: noteren! Maar u kunt ook kijken wat andere leden van de bibliotheek gelezen hebben. In de Centrale en in de grotere filialen vindt u een kast met pas terug gebrachte boeken om lekker in te snuffelen. Nieuwe boeken worden ook apart in een kast of op een tafel ge zet. Misschien komt u daar een boek tegen waar u een tijd terug wat over gehoord of gelezen heeft. Het duurt namelijk een poos je voordat nieuw verschenen boeken kant en klaar in de biblio theek staan. Staat er bij de nieuwste boeken niets van uw gading? Ga dan de aanwinstenlijsten eens na. Hierop wordt bijgehouden welke boeken de bibliotheek de laatste tijd heeft gekocht. De titels staan op soort of genre bij elkaar: familieromans, detectives e.d. Er staat in het kort bij waar het boek over gaat. Zo kunt u gericht, met een bepaalde titel in gedachten, in de kasten zoeken. ‘Eerlijk delen’ in de thuiszorg betekent eigenlijk het zo tactisch mogelijk ‘nee ver kopen’. De fusie van het kruiswerk en de gezinszorg -een pure bezuinigingsope ratie- is een ware ramp geworden voor beide instellingen èn voor de mensen die huishoudelijke en/of verpleegkundige hulp nodig hebben. Is de Thuiszorg een buitengewoon bedrijf, zoals directeur Van Hoeckel in de vo rige Seniorenwijzer stelde? Een gewoon bedrijf streeft maximaal gewin na. Dat kan de Thuiszorg dus niet maken. Die moet op uur en tijd met haar deskundige diensten verschijnen op de stoep van hem of haar die dat nodig heeft. Hoeveel dat kost zou er niet toe moeten doen. Niks bedrijf dus. Toenemende nood stij gende kosten heel gewoon dus. Te weinig geld, te lange wachtlijsten en teveel bureaucratie zijn drie problemen die nauw met elkaar samenhangen: drie kanten van dezelfde medaille. Daar slaat Van Hoeckel de spijker op zijn kop: het bureaucratisch gedoe kost meer dan dat het oplevert. Er is namelijk geld genoeg, maar het verdwijnt in de verkeerde zak ken. Daaraan zou hij als directeur iets kunnen doen: samen met collega’s en besturen staatssecretaris Terpstra confronteren met de blunders van de bureaucratie. Dat is beter dan wachtlijsten en nog meer bureaucratie.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7