wfl» Verliefde stelletjes griezelen in het spookhuis Kaartfestival weer op de Heuvel POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I Rommelmarkt in Noord ;n Kermis: generaties verschillen, tradities blijven Voorlichting over gebruik medicijnen ‘Veel vermaak en weinig wol’ KBO Wandelbos Trefpunt ‘t Sant Jeu de Boules Seniorenwijzer met vakantie Blad/cassette voor slechtziende ouderen ■NT r i i 997 pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 10 juli 1997—pagina di. 19.00 u. 7e week di. 22.00 u. 7e week et Russische ro. 22.00 u. 2e week 3ttwee ro. 19.30 u. 12e week FOTO: FRANS VAN AARLE ro. 22.15 u. Echt of niet? aad strekt Drop Oud Het inschrijfgeld bedraagt 10 gulden per De Seniorenwijzer wordt eenmaal In de vorige uitgave van de Seniorenwijzer las ik in de rechterkolom: ‘Oude- Jan van Senten irit de New en tussen Een kaartje leggen: sommigen doen het bijna dagelijks of wekelijks. Voor al ouderen zijn fanatieke beoefenaars van de verschillende vormen van dit gezelschapsspel. Eens per jaar doen ze het met zijn honderden in de open lucht: na de succesvolle eerste versie, is er ook dit jaar weer een kaartfestival voor 50-plussers op de Heuvel. Niet al leen rikkers en bridgers kunnen er te recht, maar -op veler verzoek- ook kla verjassers. Band. Het kaartoernooi zelf duurt van 13.00 tot 17.00 uur; de prijsuitreiking is om 18.00 uur. Ben Kulpe bij de klokkenluider van de Notre Dame voor zijn spooktent, de Roller Ghoster. HET WOORD IS AAN... deelnemer. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij Grand Café d’n Beiaard, /’In dustrie, De Korenbeurs, Café Uit en Ho tel Mercure. Inschrijven is mogelijk tot 1 augustus. Seniorensoos ‘t Hazennest organiseert zondag 13 juli van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Bij goed weer staan er buiten het gebouw meubelen. De opbrengst komt ten goede aan het werk van deze Seniorensoos in Noord. Adres: Kreverplein 27 (hoek Van Anrooylaan/Van Kalmthoutlaan). Entree ƒ1,50, in clusief een kopje koffie/thee of glaasje fris. De bijnaam van de i is vlinderstruik. En iet voor niets. Deze ousiaste, winterhar- struik verandert in zomer namelijk in één grote wolk van ttige, kleurige, flad derende vlindertjes, at nu voor 't veder- ite prijsje van geen 9,95 maar voor uit diverse kleuren. 13e week an den Dop. vader-zoon giedebuut. ro. 19.30 u. en joten in ro. 22.1! Als achttienjarige had Ben Kulpe totaal niet het idee op de kermis te gaan wer ken, zoals zijn twee oudere broers. Hij -latterasstraat 1 3 - 542 16 05 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....1. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Sinds zes jaar is Ben Kulpe de trotse ei genaar van de Roller Ghoster, waarin jong en oud met grote snelheid over een soort achtbaan door het spookhuis wor den geleid. Onderweg komen zij allerlei enge, duistere en andere types tegen, die computergestuurd draaien en bewe- Een derde van de totale geneesmiddelenconsumptie komt voor rekening van 65-plussers. Twee van de drie ouderen gebruiken dagelijks één of meer geneesmiddelen; vaak zelfs meer dan Als jongetje van zes ging Ben Kulpe sa men met zijn broertje voor het eerst naar een gastgezin in zijn geboorteplaats Hengelo. Toen hij acht was, ging hij voor twee jaar naar een ouder echtpaar, ken- De Tilburgse kermis staat voor de deur. Dagenlang kunnen jong en oud weer zwaaien en zwieren. De kermisexploitanten staan al eerder in de startblokken; voor hen geldt het kermisgevoel het hele jaar door. Vaak beginnen ze jong op de kermis te werken en blijven ze dat hun hele werkzame leven doen. Ben Kulpe (56) is zo iemand; hij zwaait de laatste volle week van juli de scepter in de Roller Ghos ter ofwel het spookhuis op de Paleisring. De Seniorenwijzer nam een kijkje ach ter de schermen bij deze ‘kermisklant' die vanaf zijn vroegste jeugd de leuke en minder leuke kanten van het kermisleven heeft meegemaakt. Dit leuke evenement wordt deze keer op zondagmiddag 17 augustus gehouden. Horeca-gelegenheden op de Heuvel zor gen weer voor een natje en een droogje en zullen als mede-organisator van deze Zomertractatie vriendelijke prijzen voor consumpties rekenen. Voor een eerlijk verloop van het kaarten zorgen deskun dige wedstrijdleiders. De bedoeling is dat het toernooi weer in de open lucht ge houden wordt. Maar als het te koud of te nat is, kunnen de honderden deelnemers terecht in vijf café’s rond de Heuvel. De grootvader van Ben Kulpe was vlak voor en na de oorlog eigenaar van een chique ronde spiegeltent, met veel rood pluche. “Afwisselend speelde er een Bel gisch orgel en live muziek, waarop de mensen konden dansen. Bij de dubbel- tjesdans stopte de muziek plotsklaps en dan ging een van de medewerkers met de pet rond. Alle mensen op de dansvloer moesten dan een dubbeltje betalen”, zegt Ben lachend. “Dat was een leuke verdienste bovenop de entree en de ver koop van bier en andere drankjes.” Na de oorlog werd verkoop van alcoholhouden de drank in danstenten verboden. Kort daarop heeft zijn grootvader de danstent verkocht. Ben’s vader reisde lange tijd met zijn luchtschommel door het land. Als klein jongetje hield Ben vooral van de botsauto’s en de theaters met gooche laars. Robert Volta bijvoorbeeld, die zijn hele lichaam onder stroom zette. Ook de bokstent maakte veel indruk op de kleine Ben. “Als we zeiden dat we kinderen van die en die waren mochten we overal gra tis in.” Die traditie houdt de eigenaar van het spookhuis zelf in stand met de ker miskinderen van vandaag. Er is een nieuwe CAO voor de zorg sector in werking getreden. Het per soneel, dat onder een veel te hoge werkdruk stond, krijgt nu een 36-uri- ge werkweek. Omdat zij minder uren gaan werken maar wel hetzelfde blij ven verdienen, is er te weinig geld voor aanvulling van het personeels bestand, zeggen de instellingen. Bo vendien zijn er te weinig verpleeg kundigen beschikbaar op de arbeidsmarkt. De stress komt nu dus te liggen bij de ouderen die verzorgd worden. Maar die zullen dat wel weer slikken. Muziek is er natuurlijk ook weer. Bij de ontvangst vanaf 12.00 uur kunnen de deelnemers ne het publiek genieten van een concert door het Tilburgse harmo- niekorps L’Echo des Montagnes. Voor de muzikale uitsmijter rond 18.00 uur wordt gezorgd door The Wooltown Jazz Schippersschool Bij zijn eigen kinderen heeft Ben het an ders aangepakt. Zijn dochter en zoon, nu eind twintig, gingen naar de schippers school. Elk weekend werden ze door pa en ma opgehaald. “De rijdende school vond ik zelf maar een noodoplossing. Aan de ene kant komt die niet in de klei nere plaatsen, zodat kinderen toch veel lessen moeten missen. Aan de andere kant blijft het onderwijs toch een beetje beperkt tot de hoofdvakken als lezen, schrijven en rekenen”, zegt Kulpe, die het voor zijn kinderen beter wilde. Dochterlief is intussen getrouwd met een jongen uit een kermisfamilie, zodat haar jonge gezinnetje mét de twee kleinkinde ren onlangs veertien dagen naast opa en oma stond op dezelfde kermis. “Dat was een heel bijzondere ervaring voor mijn vrouw en mij”, zegt Ben met een tevreden grijns op zijn gezicht. Zijn zoon heeft wat men noemt een ‘burgermeisje’, dat niet veel zin had in een zwervend bestaan. Maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan: hij werkt door-de-week als technisch installateur aan grote kermis attracties en kan in het weekend gewoon thuis zijn. nissen van zijn ouders, die zelf geen kin deren hadden. “Het was niet altijd leuk, ‘t Was wel eens huilen geblazen als we er heen gebracht werden”, herinnert Ben zich. “Ze waren streng katholiek, veel strenger dan mijn ouders. Daar moesten, we elke dag naar de kerk en in mei en ok tober ook nog naar het lof’, zegt hij. Toch had hij het er ook wel naar zijn zin. Zijn ouders reisden met hun luchtschom mel door het hele land, van kermis naar kermis. De kinderen moesten naar de la gere school en later de HBS en bleven daarom in Hengelo. Soms bij familie, soms bij kennissen, want de rijdende school bestond in de jaren vijftig nog niet. zag zich eerder als straaljagerpiloot door het leven gaan. Ben was er al voor ge keurd en aangemeld, maar een jaar later moest hij onverwacht bijspringen, toen zijn vader een hartaanval kreeg. “Als nie mand de verpachte plaatsen bezette, zouden alle betaalde voorschotten weg gegooid geld zijn”, licht hij toe. De piloot- in-spe werd kermisexploitant en is dat 36 jaar later nog steeds. De techniek en het mechaniek van verschillende attracties heeft hij zich in al die jaren eigen ge maakt. Achter het huis in Hengelo waar het echtpaar Kulpe in de wintermaanden woont, staat een grote loods voor grote reparaties en schilderwerk. renaftrek per 1 juli omhoog’, in het kader van de armoedebestrijding wil de over heid het inkomen van ouderen met alleen AOW, eventueel aangevuld met een klein pensioen, wat verbeteren. Concreet betekent dat de inkomenspositie van deze ouderen dit jaar met een kwart procent verbetert. Dat lijkt aardig van de overheid, maar blijkbaar is die toch vergeten dat het inko men van ouderen door het bevriezen van de AOW in de loop der jaren met 16 pro cent is gedaald. Het gebaar van de verhoging van de ouderenaftrek is dus meer een minuscule schaamlap dan een daadwerkelijke verbetering van de koop kracht van ouderen. Nederland wordt overal geprezen om zijn financiële beleid. Jammer is wel dat ou deren daar voor een deel de dupe van zijn. Maar die zijn te gezagsgetrouw om zich echt te verzetten. Misschien leveren de Kamerverkiezingen van volgend jaar de ruimte om te stemmen op die partijen die echt wat willen doen aan het armoe deprobleem van onder andere de ouderen. gen. “Zijn ze echt, of niet?” vragen veel kinderen aan de baas van het spookhuis als ze er weer uit zijn. Ben doet daar een beetje geheimzinnig over en laat in het midden, of er ook ‘échte spoken’ tussen zitten. Veel verliefde stelletjes komen graag samen in zijn attractie, maarzij niet alleen. Ook grootouders laten zich door de reus met zijn zwaaiend zwaard en door de klokkenluider verleiden om met hun kleinkinderen naar binnen te gaan. “Dat kermisgevoel blijft gelukkig”, zegt Ben, die wel van traditie houdt. Hij heeft ook een traditionele draaimolen met prachtig beschilderde paarden en ande re dieren. Iemand anders beheert die voor hem, maar hij gaat regelmatig een kijkje nemen als hij in de buurt is. Plannen om nog een nieuwe attractie te kopen heeft Kulpe op zijn leeftijd niet meer. Wel werkt hij elk jaar aan verbeteringen en nieuwe figuren voor de Roller Ghoster. “We gaan het een beetje rustig aan doen. Er is nog meer in het leven”, zegt hij rela tiverend. zo heet een van de bekendste boeken over de geschiedenis van de kermis in Tilburg. Dit boek kunt u vinden in de Openba re Bibliotheek. Maar daar is meer te vinden als u geïnteresseerd bent in het verschijnsel kermis. Wie snel wat wil weten over de kermis in Tilburg kan de docu mentatiemap Kermissen; Tilburg inkijken. Of deel 10 uit de se rie Ach lieve tijd lezen. Het Amusementsboek van Tilburg van Willem van Mooksr. biedt meer informatie over “de grootste ker mis van het land”. Ook in Hoog-gaat-ieeen fotoboek staat veel achtergrondinformatie over de kermis hier. Wie meer wil weten overde geschiedenis van de kermis kan kie zen tussen Een roes van vrijheid van G.H. Jansen en Kerkmis enkermisvan HedelJ.Vroom. Beide gaan overde kermis in Ne derland. Buiten de grenzen kijken kan met Foorwaarts waarin Michel Follet kermissen in Frankrijk, Duitsland en de Benelux keurt. In Alles draait...ikzie sterretjes... beschrijft Dimp Nelemans de geschiedenis van een kermisdynastie. Dit boek over de familie Janvier bevat mooie illustraties. Kermisweek? Naar de bibliotheek! Alleen is die op het Ko ningsplein tijdens de kermis ‘s middags gesloten. KBO Wandelbos organiseert elke eerste maandag van de maand een bingo-middag met geldprijzen. Bovendien kan er elke maandag- en vrijdagmiddag gekaart worden in ‘t Kievits- laar (Reinevaarstraat 55). In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 16 juli bloemschikken. Graag zelf meebren gen: potje, mandje of bakje en een mesje. Kosten ƒ6,- per stuk je. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 23 juli kan er zowel gekaart als gefietst worden. Dat laatste bij goed weer en voldoende belangstelling. Kosten voor het kaarten ƒ1,50. Zaal open 9.30 uur, aanvang 10.00 uur. Aanvang fietsen 9.30 uur. Het trefpunt is van 28 juli t/m 22 augustus wegens vakantie ge sloten. KBO Heikant/Quirijnstok organiseert elke vrijdag vanaf 14.00 uur een jeu de boules-middag bij Peerke Donders (Pater Don- dersstraat 14). Nieuwe leden zijn welkom. Er is spelmateriaal aanwezig, zoals ballen en magneten. Niet-leden kunnen gerust een oefenpartijtje komen spelen. vier verschillende middelen per dag. Maar ouderen zijn ook gevoeliger voor de effecten van genees middelen. Daardoor kunnen bijvoorbeeld valpartijen ontstaan. Bijwerkingen behoren tot de voornaamste klachten waarmee ouderen bij hun huisarts komen. Een bewust en zorgvuldig ge- neesmiddelengebruik is daarom van groot belang. Dit onder werp staat centraal in bijeenkomsten met de titel Ouderen hoe ven niet alles te slikken, die georganiseerd worden door het GeneesmiddelTeam. Dit is een groep onafhankelijke deskundi gen die door het hele land per jaar zo’n 500 bijeenkomsten ver zorgt. Ouderen-organisaties kunnen een voorlichter van het GeneesmiddelTeam laten komen. Die vertelt tijdens, zo’n bij eenkomst over het combineren van medicijnen, het gevaar van gewenning, kosten van geneesmiddelen, praktische tips over het bewaren en wegdoen van geneesmiddelen en over de aan wijzingen op het etiket. Verder wordt er aandacht besteed aan de communicatie met arts en apotheker. Uiteraard kunnen ook andere vragen aan bod komen. Wilt u een bijeenkomst organiseren, dan kunt u contact opne men met het secretariaat van het GeneesmiddelTeam en vra gen naar mevrouw Van de Griend. Tel. 030-2916216. U ont vangt dan kosteloos wervingsmaterialen zoals posters, uitnodigingsbrieven en persberichten. De voorlichter van het GeneesmiddelTeam brengt alle benodigde apparatuur zelf mee; u hoeft alleen maar te zorgen voor een (te verduisteren) zaaltje om de lezing te houden en voor het uitnodigen van be langstellenden. Verder vraagt het team een bedrag van ƒ50,- als bijdrage in de onkosten. Niet alleen de kermis nadert, maar dus ook de vakantie! De Til burgse Koerier verschijnt niet op 24 en 31 juli. Dat betekent dat de volgende Seniorenwijzer op donderdag 7 augustus ver schijnt. Berichten en aankondigingen daarvoor moeten uiter lijk maandag 4 augustus om 12.00 uur binnen zijn. Daarna hervat de Seniorenwijzer zijn tweewekelijks ritme. De andere verschijningsdata tot eind dit jaar zijn: 21 augustus, 4 en 18 september, 2, 16 en 30 oktober, 13 en 27 november en 11 december, kopij voor deze pagina’s moet steeds één week eer der op donderdag om 12.00 uur aangeleverd zijn. Onlangs is het eerste nummer van ZiensWijs verschenen, een maandblad voor ouderen die op latere leeftijd slecht ziend of blind zijn geworden. Abonnees krijgen de GROTE- LETTER-VERSIE èn de cassette van het blad. ZiensWijs geeft gemakkelijk geschreven informatie over regelingen en hulpmiddelen voor deze groep visueel gehandicapten. Ook gaat het blad in op sociale en emotionele gevolgen van de handicap. ZiensWijs verschijnt tien keer per jaar en kost 37,50 per jaar (voor Tilburgse minima te declareren via de subjectsubsidie). In een volgende Seniorenwijzer besteden we hier meer aan dacht aan. Een gratis proefnummer van ZiensWijs is te be stellen bij het Centrum voor Gesproken Lectuur, postbus 24,5360 AA Grave; tel. 0486-486486. 21e week Willem nde liefde op den met in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: - Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I J straat 102,5038SR Tilburg of Post- J bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. i I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7