8Ö UE w w 1HE Subjectsubsidie voor 65-plussers naar 500 gulden Grijze muizen? MO IG JKE DOR riNG J' Regelingen financiële hulp gemeente ruimer en eenvoudiger ;rwijk POST SCRIPTUM COLOFON CKER. Geef uw kijk op ouder worden! Seniorenkoor zoekt leden Volksdansinstuif Woonvorm voor alleenstaande ouderen Rouwverwerking in gespreksgroepen Meldactie problemen mantelzorg Ouderenaftrek per 1 juli omhoog Trefpunt ‘t Sant Beelden van ouderen in bibliotheek I I ri i i i i i i i i i I I I 1 alg F ni 1997 pagina 8 Donderdag 26 juni 1997— pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER t een succes willen is, kan natuurlijk nog het ‘oude’ bedrag van 200 gulden krijgen. In FOTO: FRANS VAN AARLE u daarbij aangeeft de rest van het jaar bij- ibrochure. De Seniorenwijzer wordt eenmaal Een oudere belastingbetaler ima voor I te bevorderen en voorbeeld telefonische contacten te blij ven onderhouden. Maar ook voor andere activiteiten kunt u deze subsidie krijgen. Nieuw zijn naast de telefoon ook kosten van openbaar vervoer en abonnementen uitgereikt door staatssecretaris Erica Terpstra. Inzendingen moeten zijn voorzien van naam, adres en leeftijd. Ze worden niet teruggestuurd en kunnen (met naams- HET WOORD IS AAN... In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over al lerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in on geveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. ireau Rode Kruis I0 CA BREDA. KDKAMERS 0101 Jong en oud kunnen meedoen aan de wedstrijd die het Comité Nationale Dag van de Ouderen organiseert. De enige voorwaarde is dat de inzenders opeen boeiende manier hun eigen kijk geven op ouder worden. Dat kan op al lerlei manieren, van tekening tot ge dicht. vermelding, zonder betaling) gebruikt worden voor publicitaire doeleinden. Op sturen voor 1 september naar: Comité Nationale Dag van de Ouderen, Postbus 1999, 6801 BZ Arnhem. JR EN MET PEN tie nu met Brokx heeft afscheid genomen; hij was de burgemeester die Tilburg het gevoel gaf er weer bij te horen. Wordt Stekelenburg nu de burge meester die -met name- de Tilburg- se ouderen het gevoel zal geven er weer bij te horen? Drop Oud 16.00 uur h gereedschap Inkomensnormen De verhoging van de subjectsubsidie geldt niet alleen voor mensen met AOW en ANW, maar ook voor thuiswonenende kinderen tot 18 jaar, als het gezinsinko men op bijstandsniveau ligt. Wie nog geen 65 jaar is en zo’n laag in komen heeft, komt nog steeds in aan merking voor 200 gulden subjectsubsi die. De voorwaarden zijn natuurlijk dat u in Tilburg woont en aan de inkomensnor men voldoet. Die liggen voor mensen tussen 23 en 65 jaar op bijstandsniveau. Per 1 juli is dat ƒ1325,58 netto per maand voor alleenstaanden, ƒ1704,31 voor eenoudergezinnen en ƒ1893,68 voor echtparen of samenwonenden. Voor mensen in verzorgings- en ver pleeghuizengelden andere normen. Hier straat 102,5038SR Tilburg of Post bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. schien de moeite waard een aanvraag in te dienen. Formulieren hiervoor zijn ver krijgbaar in het gemeentehuis, bij Socia le Zaken, in de voormalige gemeentehui zen van Berkel-Enschot en Udenhout en in de Stadswinkel in de Reeshof. MM IJF") F I Wie schrikt van de berichtjes in de kranten dat de gemeente een tekort heeft, hoeft zich niet in te houden bij het aanvragen I van bijvoorbeeld de subjectsubsidie. De gemeente geeft daar de laatste jaren steeds meer geld aan uit en wil dat ook. De lelijk na 6 rerbouwen en het genoegen vernieuwde jkunnen elfstandige n bij de snelst in Nederland. De verruiming van het armoedebeleid van de gemeente gaat per 1 juli in. Dat be tekent dat 65-plussers met alleen AOW voortaan per persoon 500 gulden kunnen krijgen voor het onderhouden van sociale contacten, zoals lidmaatschap van al lerlei clubs en organisaties, telefoonkosten, abonnementen, etc. Deze verhoging van de subjectsubsidie van 200 naar 500 gulden geldt ook voor mensen met al leen een uitkering van de Algemene Nabestaanden Wet (ANW). De manier van aanvragen wordt eenvoudiger. En wie al eerder dit jaar 200 gulden kreeg, krijgt de extra 300 gulden vanzelf op zijn of haar rekening gestort. Wie nog geen 65 jaar ic kan natuurlijk nnn hot ‘nnrlo' horlran van 900 nnlrlon kriinan plaatselijke politiek vindt dat er in Tilburg teveel (stille) armoede wordt geleden en wil daar wat aan doen. De verruiming van de subjectsubsidie is waarschijnlijk een tijdelijke maatregel. De gemeente studeert nog hoe ze op een an dere, simpeler manier Tilburgers met een klein inkomen een financieel steuntje in de rug kan geven. Onder die toekomstige re geling gaan ook ouderen met een klein pensioentje vallen. Nu komen deze men sen niet in aanmerking voor subjectsubsi die. De wedstrijd is ingegeven door het thema van de Dag op 1 oktober (die overigens ook weer een Tilburgse versie krijgt): beeldvorming van ouderen. Mensen van alle leeftijden kunnen hun visie geven op hoe het is om nu bij die leeftijdsgroep te horen, maar ook over toekomstverwach tingen. En dat mag serieus zijn, maar als deelnemer mag je ook je fantasie zijn vrije gang laten gaan. Als het maar cre atief en boeiend is! Alles mag: tekenen, taal, foto, video, mu ziek, ontwerpen. Bij taal valt te denken aan slagzinnen, poëzie of songteksten. Bij ontwerpen aan het op tekentafel of computer ‘maken’ van produkten en aan passingen die het leven voor oud en jong wat gemakkelijker maken. De jury -ook bestaand uit oud en jong- houdt in sommige gevallen rekening met de leeftijd van de inzenders, maar let vooral op opvallende dingen, op welk beeld het meest ‘vormt’. Inzendingen moeten uiterlijk op 1 sep tember binnen zijn. De prijzen die er te winnen zijn, zijn er ook voor alle leeftij den: van uitstapjes naar pretparken tot vakanties in zonnige oorden, van tekens ets tot multimedia-computers. De prijs winnende inzendingen worden boven dien tentoongesteld tijdens de grote 50+ beurs op 10, 11 en 12 oktober in de Utrechtse Jaarbeurs. En enkele prijswin naars mogen hun inzendingen op tv toe lichten. De prijzen worden op 10 oktober gaat het om de inrichtingsnorm van de bijstandswet plus 10 procent. Het grens bedrag waarbij alleenstaande tehuisbe woners nog in aanmerking komen voor subjecstsubsidie is daardoor per 1 juli ƒ436,88; voor gehuwden is dat ƒ728,13. Wie in deze situatie subjectsubsidie aan vraagt, moet wel opletten waarvoor. Want activiteiten die het tehuis organi seert, worden niet vergoed. Een gym- clubje elders dus wel, maar in het tehuis niet. Hier komt dus wellicht de telefoon rekening goed van pas om subjectsubsi die aan te vragen. We zijn in Tilburg toe aan de derde Seniorenraad. De eerste had te weinig be voegdheden om te kunnen reageren op (voorgenomen) besluiten van de ge meenteraad. De tweede kreeg meer ruimte. Die Seniorenraad zou gevraagd en ongevraagd zowel het college en de gemeenteraad van advies mogen dienen. Een onderzoek, dat veel geld heeft gekost, bracht aan het licht dat de tweede Se niorenraad niet functioneerde zoals verwacht. Men kreeg de stukken zo laat -pas na besluiten van B en W- dat reageren meestal niet meer mogelijk was. Dat lag dus niet aan de Seniorenraad, maar aan de politiek en het ambtelijk apparaat. Nu denkt de wethouder aan een Denktank. Daarin moeten deskundigen plaats nemen die de gemeente adviseren over de grote lijnen van het ouderenbeleid. Ze zouden meer dan de leden van de vorige Seniorenraden op de hoogte moeten zijn van wat er leeft onder ouderen. Daarom zouden niet alle leden per se oude ren hoeven te zijn, maar wel deskundig, vindt de wethouder. Is dat nou een zwaktebod ten opzichte van de ouderen of van de beleidmakers? Met andere woorden: wie gaat nu het beleid maken, de gemeente of de Senio renraad? Duizelt het u van de cijfers? Dat hoeft niet. U kunt hulp krijgen bij het invullen van de formulieren. Hulp en informatie worden onder meer geleverd door de Ouderenadviseurs van De Twern; zij zijn op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur telefonisch te bereiken via nummer 5350505 en leggen -indien nodig- huis bezoeken af. Telefonische informatie geeft ook Socia le Zaken. Tijdens kantooruren kunt u 5429692 bellen voor informatie over subjectsubsidie. Voor inlichtingen over kwijtschelding kunt u terecht bij tel.nr. 5429413. Ook de contactpersonen van Sociale Zaken die verzorgingstehuizen bezoeken, geven natuurlijk informatie over subjectsubsidie en kwijtschelding. Kwijtschelding Naast de subjectsubsidie komen Tilbur gers met een minimaal inkomen in aan merking voor kwijtschelding van ge meentelijke belastingen, zoals de Onroerend Zaak Belasting (OZB) en af valstoffenheffing. De norm hiervoor is verruimd zodat meer mensen in aanmer king komen voor deze kwijtschelding. Dus is het ook voor mensen die vorig jaar of eerder een afwijzing kregen nu mis- Lidmaatschap van de volkstuinvereniging is een van de vele zaken waarvoor de gemeente subjectsubsidie geeft. Telefoonrekening I Terug naar de mensen die wèl in aanmer king komen voor subjectsubsidie. Om het volledige bedrag (200 of 500 gulden) te krijgen, moet u kunnen aantonen dat u ze ker 100 gulden kosten heeft gemaakt voor het onderhouden van sociale contacten. Daarnaast mpet u globaal aangeven hoe u de rest van het bedrag denkt te beste- I den. Dus u heeft maar voor 100 gulden be taalbewijzen nodig. Eén of twee telefoonrekeningen van sa men 100 gulden of meer zijn zo al vol doende om subjectsubsidie te krijgen, als nieke collectie >ten voor het zelf decoreren van anden,deuren, kasten, plafonds en talloze andere objecten. I op tijdschriften en kranten. Ook een abonnement op de bibliotheek hoort er nu bij; dat kost wel niet zo veel, maar in combinatie met andere abonnementen wordt de minimale 100 gulden wel ge haald. Andere activiteiten waarvoor al jaren subjectsubsidie aangevraagd kan wor den, blijven gewoon. Daarbij kunt u den ken aan een sport- of gymclub, een vis club, fanfare, toneel- of volkstuinvereniging, cursussen of dans- of muziekles. Ook bezoekjes aan of abonnementen op Willem II of andere sportclubs, schouwburg, zwembad, Ef- teling, Beekse Bergen en dergelijke ko men in aanmerking. 65-Plussers die al eerder dit jaar 200 gul den subjectsubsidie hebben aange vraagd en gekregen, komen natuurlijk ook in aanmerking voor het hogere be drag. Zij krijgen de resterende 300 gul- den een van deze weken automatisch op hun rekening gestort. Seniorenkoor Zang Schept Vreugde (ZSV) zoekt nieuwe leden, zowel mannen als vrouwen. Zingen in een koor is een goede manier van ontspanning, die bovendien contacten oplevert. U kunt er natuurlijk ook eerst gewoon een kijkje nemen en luiste ren. De gezellige repetities van ZSV zijn op woensdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur in wijkgebouw De Baselaer (Hoefstraat 175). De bussen van lijnen 44 en 45 stoppen op vijftige meter van het gebouw. Morgen is de laatste volksdansinstuif voor 50-plussers voor de vakantie in zaal Soekmekaaraan de Gen. Kockstraat. De instuif duurt van 14.00 tot 16.00 uur en staat onder leiding van Aly van Beek. Dansers en belangstellenden zijn welkom. Aan het Verdiplein en de Academielaan zijn Abbeyfieldhuizen gevestigd, die beide onderdeel zijn van een groter wooncom plex voor ouderen. Het bijzondere van de Abbeyfieldhuizen is dat het kleinschalige woonvormen zijn voor alleenstaande ou deren die een aantal dingen samen doen. Acht a tien ouderen wonen bij elkaar, ieder in een eigen appartement. Er is een ge meenschappelijke ruimte met keuken waar ze samen de hoofd maaltijd bereiden en eten. De stichting Abbeyfield is een vrijwil ligersorganisatie die werkt zonder winstoogmerk. Abbeyfield biedt in beperkte mate ondersteuning, bijvoorbeeld hulp bij het organiseren van de maaltijd. Deze hulp wordt gere geld door de huiscoördinator die een aantal uren pet week aan wezig is. Hebt u interesse in deze woonvorm of wilt u een aanmeldings formulier, schrijf of bel dan naar het secretariaat van de stich ting Abbeyfield Tilburg, Academielaan 30A, 5037 EW Tilburg; tel. 4673933 (16.00-18.00 uur). Na de dood van een partner, ouder, broer/zus, kind, vriend of vriendin is het een hele troost als men met iemand kan praten over rouw, verdriet en toekomst. Daarbij kan men ook van ei kaars ervaringen leren. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), het Dekenaal Centrum Tilburg-Goirle (DTG), Geestelijke Gezondheidszorg Midden-Brabant (GGZ) organiseren hiervoor gespreksgroe pen. Bij voldoende aanmelding kunnen groepen beginnen voor mensen die hun partner, leef- en/of huisgenoot verloren heb ben; voor jongeren die rouwen over het verlies/gemis van ou ders), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdo ding verloren hebben. Er zijn tien bijeenkomsten. De groepen starten begin oktober; opgave tot 1 juli. Kosten ƒ25,-. Informatie/opgave: IMW, tel. 4636262 (mw. S. Reizevoort) of DC, tel. 5423706 (dhr. W. Tim mermans). Juist tijdens de zomermaanden kan het pover gesteld zijn met vervanging voor mantelzorgers. Een situatie die zowel voor de zorgontvanger als voor de zorggever tot problemen kan leiden. De ouderenbond Unie KBO wil deze knelpunten en problemen in kaart brengen. Daarom kunnen mensen tot en met 31 au gustus hun ervaringen over mantelzorg ‘kwijt’ aan de Gezond- heidstelefoon van de Unie KBO. Deze service behelst natuur lijk ook tips en adviezen aan mantelzorgers. De KBO wil politiek Den Haag ervan overtuigen dat mantelzorg behoefte heeft aan extra investeringen. Zowel van overheden, als van zorgaanbieders en verzekeraars. Ook zijn maatregelen gewenst in de fiscale sfeer en dienen mantelzorgers op andere manieren ondersteund te worden. Iedereen die ervaringen heeft op dit gebied, kan daarom terecht bij de Gezondheidste- lefoon van de Unie KBO. Alle werkdagen van 09.30-12.30 uur. Het nummer is 0900-8212183 (22 cent per minuut). De belastingaftrek voor ouderen die op 1 januari 1998 zou in gaan, wordt al per 1 juli verhoogd.De verhoging van de oude renaftrek en de aanvullende ouderenaftrek was al aangekon- digd in de Armoedenota. Door deze maatregelen met ingang van 1 juli voor de helft door te voeren, wil het kabinet de inko menspositie van ouderen, die alleen een AOW hebben of een klein aanvullend pensioen, nog dit jaar een beetje verbeteren. De koopkracht van deze ouderen verbetert in totaal met 1 pro cent, waarvan een kwart in 1997. De algemene ouderenaftrek wordt verhoogd met ƒ740,- en wordt nu dus ƒ1.663,-. In aanvulling daarop wordt de belasting aftrek voor alleenstaande ouderen verhoogd met ƒ315,- tot een bedrag van ƒ1.355,-. Hierdoor komt de totale belastingaftrek voor alleenstaande ouderen uit op ƒ3.018,-. Het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woensdag 2 juli een fietstocht via een leuke route van ca. 30-40 km. Vertrek stipt om 9.30 uur. S.v.p. tijdig opge ven. Woensdag 9 juli is de laatste bingo-ochtend voor de vakantie. Een mooie gelegenheid on nog leuke prijzen in de wacht te sle pen. Kosten: ƒ7,50 voor 10 ronden. Aanvang: 10.00 uur. Maandagochtenden kunt u er gezellig darten en sjoelen. Aan vang: 10.00 uur. Op dinsdag- en donderdagochtend kunt u bloempotten decoreren. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang: 9.45 uur. Hoe vindt u het om ouder te worden? Heeft u erg veel last van vooroordelen van anderen of uzelf? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u allerlei denkbeelden over ouderen en ouder wor den. Van leken en wetenschappers, van kinderen en van oude ren zelf. In Mythen en feiten over ouderen onder redactie van J.M. Tim mermans vindt u essays over denkbeelden en wetenschappe lijke feiten over ouderen, veroudering en ouderdom. Zouden de mythen in dit boek uit 1996 nog erg lijken op de mythen die Huub Buyssen in 1984 probeerde te weerleggen? Ook volwassenen denken niet altijd positief over ouder worden Ton Valkenburg beschrijft en bestrijdt in Soms ben ik bang dat hetmijoverkomtde angst voor gebrekkig ouder worden. Ook in Ouder worden, hoe beleef ik dat? gaat het om denkbeelden van ouderen zelf. Een videoband om eens samen met uw kleinkinderen van 9 jaar of ouder te bekijken is De tasjesdief. In deze spannende film draait het om een beroofde oma en haar kleinzoon, die er meer van weet. Spiegel uw eigen beeld van ouder worden eens aan dat van an deren met een boek uit de bibliotheek! in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: I Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102,5038SR Tilburg of Post- bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 9